Mali i veliki vjernik

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
tanuki
Na probnom
Na probnom
Posts: 62
Joined: 15 Aug 2013, 22:40
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by tanuki » 26 Apr 2014, 15:14

vjernik ili jesi ili nisi, po difoltu;
ja sam ateist, volio bi da Bog postoji, jer ovaj svijet u tom slučaju ne bi bio tako zasran!
ali eto svijet je baziran na podjeli između crkvene i svjetovne vlasti koje se fantastično nadopunjuju, na ovome svijetu se proglašavaju ljudi svedcima, mada je ovaj svijet nezamislivo kratak za pojam vječnosti!
i eto vjernicima se prikrivaju neke stvari!
pao je križ posvećen novom svetcu i ubio dječaka, ali mediji o tome ne pišu- pitam se zašto!

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by laganini » 26 Apr 2014, 15:19

..vjerujem da bog postoji jer nebi imalo smisla da ga nema baš zbog ovog usranog svita kako si reka..nebi bilo pošteno..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
tanuki
Na probnom
Na probnom
Posts: 62
Joined: 15 Aug 2013, 22:40
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by tanuki » 26 Apr 2014, 15:48

laganini wrote:..vjerujem da bog postoji jer nebi imalo smisla da ga nema baš zbog ovog usranog svita kako si reka..nebi bilo pošteno..
a kako vjerovati u Boga ako je ovaj svijet toliko usran?
i u ostalom u kojeg Boga vjerovati ?
katoličkog, pravoslavnog ili protestanstkog, u alaha možda? krišnu ili višnu...
Bog po definiciji svemoguć, pošten, pravedan i jedini ; očito to nije!
ljepo je vjerovati onome tko može!
u bibliji lijepo piše;
blago onima koji su siromašni duhom, jer njihovo je kraljevstvo nebesko ;)

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by laganini » 26 Apr 2014, 15:50

jedan je bog...a ne čini svijet usranim on nego mi...i eva je zagrizla jabuku...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by Dzagoda » 26 Apr 2014, 15:55

tanuki wrote: blago onima koji su siromašni duhom, jer njihovo je kraljevstvo nebesko ;)
Aferim.

Dobro dosao Novi.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
tanuki
Na probnom
Na probnom
Posts: 62
Joined: 15 Aug 2013, 22:40
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by tanuki » 26 Apr 2014, 19:20

laganini wrote:jedan je bog...a ne čini svijet usranim on nego mi...i eva je zagrizla jabuku...
dakle slobodna volja, a bogu se to ne sviđa?
zašto je svemogući dozvolio slobodnu volju, ako mu se to ne sviđa?
izbacio iz raja svoje djelo zato što nije savršeno,
nije li ta pričica pomalo smiješna, savršeni svemogući bog stvara čovijeka, pa ga izbacuje iz raja, pa ga potom dva puta uništava,
sodoma i gomora, pa potom potop i j... ga sada bi ja trebao vjerovati u tog boga,
baš mi nešto i ne ide, ali svaka čast tebi ,ako to možeš poimati :lol:

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by krhotina » 27 Apr 2014, 03:09

Pa možeš svu ovu priču prenijeti u realni život.
Radiš recimo u ekstra firmi gdje ti šef postavlja samo jednu banalnu zabranu, i ti je prekršiš.
Naravno, nogiran si, skupa sa svojom slobodnom voljom, ali još si obijesan, pun sebe, i kao takav tek onda pravo popušiš.
Tako je to kod nas na Zemlji, možda je na nekoj drugoj zvijezdi ili planeti drugačije, al' ko će ga znati ako ne znamo ni ko je nas stvorio ni da li uopšte više ima bilo gdje života u ovom savršeno uređenom nepojmljivom vidljivom i nevidljivom univezumu? :123

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by Melek » 27 Apr 2014, 06:44

krhotina wrote:Pa možeš svu ovu priču prenijeti u realni život.
Radiš recimo u ekstra firmi gdje ti šef postavlja samo jednu banalnu zabranu, i ti je prekršiš.
Naravno, nogiran si, skupa sa svojom slobodnom voljom, ali još si obijesan, pun sebe, i kao takav tek onda pravo popušiš.
Tako je to kod nas na Zemlji, možda je na nekoj drugoj zvijezdi ili planeti drugačije, al' ko će ga znati ako ne znamo ni ko je nas stvorio ni da li uopšte više ima bilo gdje života u ovom savršeno uređenom nepojmljivom vidljivom i nevidljivom univezumu? :123
E, a pazi sad jednu drugu pricu prenesenu iz realnog zivota, i to je bas tako kod nas na Zemlji, i ne bi nikako bilo dobro da se iste stvari desavaju i na drugim planetama..
Radis recimo u ekstra firmi gdje ti sef vedri i oblaci i igra se Boga. Ti sasvim normalan, posten, savjestan, vrijedan i ambiciozan a on te forsira 1000% i ne da ti predaha. Tebe i par drugih forsira, one koji ne znaju reci "ne", dok druge tetosi i drzi ih kao kap vode na dlanu. U toj istoj ekstra firmi taj isti sef fura nepotizam, pa zaposljava svoju rodbinu i kucne prijatelje, premda se trazi izuzetna kompetencija i poslove u pitanju ne moze izvrsavati bas svako. Nakon izvjesnog vremena vidis da ti je jedan tvoj radni kolega totalno otisao u aut i dozivio nervni slom od silnog stresa, napustila ga i zena, odvela djecu sa sobom itd.. Doticni sef ne da ne bude kaznjen, nego dobije jos jacu ulogu na poslu. Niko, ama bas niko, uopste i ne reaguje na situaciju koja je zadesila onog jadnog hudavca nego eto, zivot tece dalje. Nevini itekako kaznjen, hulja prosperira..

De mi sad objasni gdje tu ima savrsenstva?

@tanuki: - nema potrebe argumentirati o vjeri i religiji sa "vjernicima", ti ljudi su sami po sebi puni dogme, da uopste i nisu za diskusije. Pisi propalo..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by storm » 27 Apr 2014, 07:08

Melek wrote:
krhotina wrote:Pa možeš svu ovu priču prenijeti u realni život.
Radiš recimo u ekstra firmi gdje ti šef postavlja samo jednu banalnu zabranu, i ti je prekršiš.
Naravno, nogiran si, skupa sa svojom slobodnom voljom, ali još si obijesan, pun sebe, i kao takav tek onda pravo popušiš.
Tako je to kod nas na Zemlji, možda je na nekoj drugoj zvijezdi ili planeti drugačije, al' ko će ga znati ako ne znamo ni ko je nas stvorio ni da li uopšte više ima bilo gdje života u ovom savršeno uređenom nepojmljivom vidljivom i nevidljivom univezumu? :123
E, a pazi sad jednu drugu pricu prenesenu iz realnog zivota, i to je bas tako kod nas na Zemlji, i ne bi nikako bilo dobro da se iste stvari desavaju i na drugim planetama..
Radis recimo u ekstra firmi gdje ti sef vedri i oblaci i igra se Boga. Ti sasvim normalan, posten, savjestan, vrijedan i ambiciozan a on te forsira 1000% i ne da ti predaha. Tebe i par drugih forsira, one koji ne znaju reci "ne", dok druge tetosi i drzi ih kao kap vode na dlanu. U toj istoj ekstra firmi taj isti sef fura nepotizam, pa zaposljava svoju rodbinu i kucne prijatelje, premda se trazi izuzetna kompetencija i poslove u pitanju ne moze izvrsavati bas svako. Nakon izvjesnog vremena vidis da ti je jedan tvoj radni kolega totalno otisao u aut i dozivio nervni slom od silnog stresa, napustila ga i zena, odvela djecu sa sobom itd.. Doticni sef ne da ne bude kaznjen, nego dobije jos jacu ulogu na poslu. Niko, ama bas niko, uopste i ne reaguje na situaciju koja je zadesila onog jadnog hudavca nego eto, zivot tece dalje. Nevini itekako kaznjen, hulja prosperira..

De mi sad objasni gdje tu ima savrsenstva?

@tanuki: - nema potrebe argumentirati o vjeri i religiji sa "vjernicima", ti ljudi su sami po sebi puni dogme, da uopste i nisu za diskusije. Pisi propalo..
ove sad teze vam baš i ne stoje.....posao možeš mijenjati, kad zaželiš....radiš tamo gdje si bolje plačen i udobnije ti je raditi......
vjera je nešto drugo...svjetonazor, tradicija mojih predaka i utjeha i ne mijenja se tek tako.....zapravo prezirem one koji promijene vjeru...ako je mogao napustiti ono pod čime je rođen i odgajan, sad će onu novu ljubiti i cijeniti...izdajice nitko ne voli
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by Melek » 27 Apr 2014, 07:45

storm wrote: ove sad teze vam baš i ne stoje.....posao možeš mijenjati, kad zaželiš....radiš tamo gdje si bolje plačen i udobnije ti je raditi......
vjera je nešto drugo...svjetonazor, tradicija mojih predaka i utjeha i ne mijenja se tek tako.....zapravo prezirem one koji promijene vjeru...ako je mogao napustiti ono pod čime je rođen i odgajan, sad će onu novu ljubiti i cijeniti...izdajice nitko ne voli
E, da te vidim da posao mozes da promijenis bas kad zazelis, heh.. To ti opisujes kao promijeniti cipele ili tako nesto.. Smijesno.
Ko ovde govori o mijenjanju vjere uopste?? A onako usput, i ti tvoji preci su je barem 2-3 puta u istoriji promijenili, kad sagledamo
stvari realno. Nema "predaka" a da nisu.. Zar je covjek izdajica ako misli svojom glavom i ponekad se priupita neke stvari? To je upravo ona dogma o kojoj sam govorio. Zombi-rezonovanje.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by laganini » 27 Apr 2014, 08:09

tanuki wrote:
laganini wrote:jedan je bog...a ne čini svijet usranim on nego mi...i eva je zagrizla jabuku...
dakle slobodna volja, a bogu se to ne sviđa?
zašto je svemogući dozvolio slobodnu volju, ako mu se to ne sviđa?
izbacio iz raja svoje djelo zato što nije savršeno,
nije li ta pričica pomalo smiješna, savršeni svemogući bog stvara čovijeka, pa ga izbacuje iz raja, pa ga potom dva puta uništava,
sodoma i gomora, pa potom potop i j... ga sada bi ja trebao vjerovati u tog boga,
baš mi nešto i ne ide, ali svaka čast tebi ,ako to možeš poimati :lol:
..čemu sekirancija tanki ako ti je lakše ne virovat u čemu je frka..ili te nešto svrbi.. :dole
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by storm » 27 Apr 2014, 08:15

Melek wrote:
storm wrote: ove sad teze vam baš i ne stoje.....posao možeš mijenjati, kad zaželiš....radiš tamo gdje si bolje plačen i udobnije ti je raditi......
vjera je nešto drugo...svjetonazor, tradicija mojih predaka i utjeha i ne mijenja se tek tako.....zapravo prezirem one koji promijene vjeru...ako je mogao napustiti ono pod čime je rođen i odgajan, sad će onu novu ljubiti i cijeniti...izdajice nitko ne voli
E, da te vidim da posao mozes da promijenis bas kad zazelis, heh.. To ti opisujes kao promijeniti cipele ili tako nesto.. Smijesno.
Ko ovde govori o mijenjanju vjere uopste?? A onako usput, i ti tvoji preci su je barem 2-3 puta u istoriji promijenili, kad sagledamo
stvari realno. Nema "predaka" a da nisu.. Zar je covjek izdajica ako misli svojom glavom i ponekad se priupita neke stvari? To je upravo ona dogma o kojoj sam govorio. Zombi-rezonovanje.
Za tvoje pretke ne znam, za moje znam... normalno ako ti se ne čini smisleno ono što vjere propovijedaju i nemaš osjećaj ispunjenja, napustiš sve i ateist si....to mi je ok i nemam išta protiv, osobna stvar i normalno je da je tako...
Posao koji bi me psihički i fizički uništavao, mijenjam jučer a ne sutra :pusi kakva šteta izgubiti taj posao :123
pa makar 3 mjeseca kopao kanale, dok sebi ne nađem pristojnu zamjenu.....eto sam si napisao, čovjek radi posla pogubio sve oko sebe.....e to je smiješno :pusi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by Melek » 27 Apr 2014, 08:26

storm wrote: Za tvoje pretke ne znam, za moje znam... normalno ako ti se ne čini smisleno ono što vjere propovijedaju i nemaš osjećaj ispunjenja, napustiš sve i ateist si....to mi je ok i nemam išta protiv, osobna stvar i normalno je da je tako...
Posao koji bi me psihički i fizički uništavao, mijenjam jučer a ne sutra :pusi kakva šteta izgubiti taj posao :123
pa makar 3 mjeseca kopao kanale, dok sebi ne nađem pristojnu zamjenu.....eto sam si napisao, čovjek radi posla pogubio sve oko sebe.....e to je smiješno :pusi
Eto, kad tako dobro znas svoje pretke, de mi onda izlistaj sve bogove u koje su vjerovali prije krscanstva!
Pa znas, kad imas puno male djece onda se boris i da ih nahranis. Tad dajes sve od sebe na poslu i boris se stisnutim zubima takoreci.. A kad mijenjas posao, prvo sto ti traze su reference od bivsih sefova. A ako to nemas, onda si pomalo fucked. S druge strane, ako si sam, nemas kuceta ni maceta za koje moras da uzmes odgovornost, onda covjek moze da landra bohemski prema toj tvojoj filozofiji. Ali ako vrijedis cemu, pa steknes porodicu, pa nastojis da izgradis tu porodicu da na nesto lici, boris se za prosperitet svoje djece i tome slicno, onda ti karte, jarane moj, malo drukcije izgledaju.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by storm » 27 Apr 2014, 08:35

Melek....savršeno mi je jasno, da je to sve borba i da si ne možeš dopustiti igrati se s poslom, kad su redovite obaveze u pitanju.....mjesec se okrene dok si rekao keks, uplatnice, rate kredita, i sašta nešto redovito stižu...
Ali ja sam se osvrnuo, na slučaj, da ti posao uništi privatni život .....u tom slučaju mi ništa ne vrijedi....sad referance :123 ... ipak su kompetence bitnije....

ovo sad s bogovima je neozbiljno :D. ionako smo upali debelo u off
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by Dzagoda » 27 Apr 2014, 12:40

Ko je sad mali a ko veliki?! ZbuniTa sam skroz :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by krhotina » 28 Apr 2014, 00:27

Melek/Radis recimo u ekstra firmi gdje ti sef vedri i oblaci i igra se Boga./

Ako je za 'nevjernike' ovo ekstra firma onda 'vjernici' nemaju s njima šta diskutirati.

No, ovaj tvoj nick me motiviše na još nekoliko riječi, da ti se nađe, ako hoćeš? U jednobožačkom islamu imaš ove nevidljive dobre, meleke, zatim one zle, šejtane te ostala materijalna stvorenja, među kojima smo i mi. Pobrojane kategorije su vrlo različite, a iznad njih je Bog. Eto, nemoj da zamjeriš... :mah

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by gejsha » 07 May 2014, 19:30

Lebowski wrote:
gejsha wrote:Pa zašto onda postoji razlika, neće svi ljudi biti isto nagrađeni u dženetu niti kažnjeni u džehenemu..
Ja to ne shvatam na taj način, svako dobro djelo je dobro za sebe, a loše za sebe.
Kako neko ko ne praktikuje sve vjerske propise, a vjeruje može biti gori od nekoga ko i ne vjeruje da postoji Bog?
čuj nesvjesno griješi..ma daj...
E ovo mi nije baš jasno, baš i tamo postoje nekakve podjele? Manje će meda i mlijeka dobivati? :hm
Ako je u dženetu savršeno kako nešto može biti više ili manje savršeno..

Ne znam Leb ni ja mnogo o tome, jer neću da se zamaram.. Ali znam da smo to na vjeronauci učili, kao i da je najveća nagrada vidjeti Allaha a to neće svi moći. Neka me ispravi neko ako nisam u pravu, jer nisam baš 100% sigurna. Ali to je koliko ja znam.


edit: sada sam malo guglala i vidim da sam bila u pravu..postoje stepeni u džennetu, a najveća nagrada je vidjeti Allaha.. potraži na internetu, ima zanimljivih stvari za pročitati..da se čovjek naježi kad čita.


Govoreći o najnižem stepenu u Džennetu, Allahov Poslanik, neka je na njega Allahov mir i blagoslov,rekao je: ''Reći će Uzvišeni Allah čovjeku koji posljednji uđe u Džennet: 'Zaželi! 'Pa kada mu nestane želja, Uzvišeni Allah će mu kazati: 'dobit ćeš sve što si tražio i još toliko deset puta. 'Nakon toga će ući u svoju kuću pa će muprići njegove dvije supruge, hurije, i kazati: 'Hvala Allahu koji te je nama poživio nas tebi podario. 'Pa će on kazati: 'Niko nije dobio veću nagradu od mene!' (Muslim) Ako je to najniži stepen u džennetu, pa kako je tek onima koji su na najvišim stepenima Dženneta!?
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Ciklama
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by Ciklama » 07 May 2014, 22:37

Kako da ja znam ko je koliki vjernik, mislim i na sebe samu? Samo Allah dž.š. zna ko je ko od nas, on i niko više.

Znam svoje obaveze, pridržavam se velikog dijela, od namaza pa nadalje, al' nisam pokrivena i ode sve, je l'? Ne kradem, ne lažem, nikome ne činim zlo (svjesno) itd. nisam prznica da zavađavam ljude, ne zabadam nos u tuđe živote itd.itd.
Opet imam primjera gdje isto se prakticira vjera, a kurva se, ili prakticira vjera a imanje stečeno nelegalno. Et' griješna sam što ih spominjem. Pokrivene tete, a znaju sve šta se dešava u čijoj kući ... ljuti me sve ovo, jer samo šteti vjeri , i na to sve sam još i griješna što ih spominjem (a kao ne volim tračati :grana ) ... :tuga

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by Melek » 07 May 2014, 23:38

krhotina wrote:Melek/Radis recimo u ekstra firmi gdje ti sef vedri i oblaci i igra se Boga./

Ako je za 'nevjernike' ovo ekstra firma onda 'vjernici' nemaju s njima šta diskutirati.

No, ovaj tvoj nick me motiviše na još nekoliko riječi, da ti se nađe, ako hoćeš? U jednobožačkom islamu imaš ove nevidljive dobre, meleke, zatim one zle, šejtane te ostala materijalna stvorenja, među kojima smo i mi. Pobrojane kategorije su vrlo različite, a iznad njih je Bog. Eto, nemoj da zamjeriš... :mah
Ovaj nisam vidio do sada, a posto pravi musliman ne smije ostati duzan, evo da odgovorim.. ;)

Prema Islamu imas meleke i džine, osim ljudi.

Džini izgledaju poput ljudi, s tim da su veći, razvijeniji i brži, ali manjih intelektualnih sposobnosti. Poput ljudi, i oni jedu, piju, muškog su ili ženskog roda, sklapaju brakove, razmnožavaju se, obrazuju, s tim da ne grade građevine, niti su razvili ikakvu tehnologiju, ekonomiju ili umjetnost. Životni vijek im je između tri i četiri hiljade godina.

Postoji nekoliko vrsta džina:

džini koji mogu brzo trčati i visoko skakati
krilati džini koji mogu letjeti
džini koji mogu dugo boraviti pod vodom i duboko roniti
džini koji se mogu pretvoriti u životinje

Džini žive na krošnjama drveća, u vlažnim i slabo osvijetljenim dijelovima kuće (podrum, ostava, tavan), napuštenim građevinama, raskrsnicama, špiljama i slično. Ljudi ne mogu vidjeti džine, niti utjecati na njih, dok džini mogu i vidjeti i utjecati na ljude. Isto kao i ljudi, i džini imaju sposobnost izbora između dobra i zla, ali veći je broj onih koji su zli. I džini će biti proživljeni na Sudnjem danu, i pred Bogom će odgovarati za svoja djela. Ljudi koji proriču sudbinu, u islamu su prozvani najvećim suradnicima zlih džina, jer sudbina pripada Alahu, a u ono što Njemu pripada ljudi ni pod koju cijenu ne bi trebali dirati. Prema predajama, ukoliko čovjek ubije džina u životinjskom obliku, netko iz njegove porodice će umrijeti.

Džin se kao mitsko biće javlja u mitovima i legendama brojnih arapskih naroda.

Iako džini mogu birati između puta dobra ili zla, daleko je veći broj zlih džina. Cilj zlih džina jeste da nanose štetu ljudima, jer je njih zaveo Iblis, odnosno Sotona, kome je to svrha postojanja. Oni uglavnom izvršavaju nad ljudima sihire, odnosno uroke. Sposobni su ući u ljudsko tijelo i uzeti kontrolu nad ljudskim razumom, nanijeti mu fizičku bole, ili donijeti bolest ili ludilo. Oni su podređeni sihirbazima, ljudima koji imaju sposobnost da ureknu nekoga, koji mogu vidjeti džine i s njima su prijatelji. Među zlim džinima postoji neka vrsta hijerarhije. Na najnižem nivou su šejtani, svi zli džini, zatim slijede ifriti daleko veći i moćniji džini od šejtana, a svima njima je gospodar Iblis, odnosno Sotona.

Prema islamskom učenju, džini su stvoreni od vatre. Zemlju su nastanili prije ljudi. Neko vrijeme su živjeli u miru, no ubrzo je među džinima nastupio "svjetski" rat. Podijelili su se na one koji su uz Iblisa, oca džinova, i na one koji su protiv njegove apsolutne vlasti. Sukobu se nije nazirao kraj i bilo je sve više žrtava, pa je Alah poslao brojno veću vojsku meleka da sukob smiri po kratkom postupku. Tada je mnogo džinova ubijeno, a meleci su Iblisa poveli sa sobom na nebo. Tamo je vrijeme provodio sa njima, u celibatu, te je skoro postao melek, kada je Alah stvorio čovjeka, Adema. Naredio je svima da Ademu učine sedždu (da mu se naklone padajući ničice pred njim). Meleci su to odmah učinili, jer nisu sposobni protivriječiti Alahovoj volji, no Iblis je odbio to učiniti, smatrajući se boljim od Adema, jer je on stvoren od vatre, a Adem od zemlje. Alah ga je zato prokleo, pa se Iblis, otac svih džinova, pretvorio u Šejtana. Njegova je posljednja molba bila da do Sudnjega dana zavodi ljude na krivi put.

Oprem dobro!
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Mali i veliki vjernik

Post by krhotina » 08 May 2014, 01:33

Zahvaljujem na ispravci i nadam se da ćeš imati neke koristi od ovog :kafa

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 90 guests