HADIS DANA

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 31 Jul 2021, 14:42

"Sin Ademov nije napunio goru posudu od stomaka. Dovoljno mu je nekoliko zalogaja da svoju kičmu održi uspravnom. A ako je neizbježno, neka onda jedna trećina bude za hranu, jedna trećina za piće i jedna trećina za zrak." (Tirmizi)
Uvijek ga se kasno sjetim :grana
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 31 Jul 2021, 14:52

Taare wrote: 16 Jul 2021, 08:52 Znaš, druže mute, nije to tako jednostavno kao što misliš.
Kućanski poslovi, vako-nako... Prvo moraš upoznati tu ličnost, znati ko je muhammed, s.a.v.s., od koga je poslat i zašto, i tek onda ćeš sam sebi odgovoriti u vezi tih kućanskih poslova.
Mah nije to bas kao sto zele prikazati pomagao kao mos misliti mozda jest pospremao za sobom ali nije kuhao peglao nije prao sudje, mozda ako je malo Aiši pomogao, al opet zašto se nije hvalio ashabima za to.

Muhammed a.s kad je htio da se sunnet njegov slijedi ponovljao bi to u raznim hadisima i predajama za neku stvar ne dva tri hadisa Aiše.


Kod mene više prevladava Kur'an i hadis i što je potvorila Poslanika Aiša da je jeo kao smolu dok je jeo med kod Hafse.
Što je bila ljubomorna a nisam šija, nekako mi se ne sviđa uzdizanje Aiše nad drugim ženama kod sunita, pa i sam Muhammed a.s je i pred Aišom rekao da mu je najbolja žena bila Hatidža.

"Buharija i Muslim bilježe jednu predivnu predaju prenoseći je od hazreti Ebu Hurejre. Hazreti Džibril a.s., došao je Poslanika a.s., i rekao mu:

“Allahov Poslaniče (alejhisse­lam), ovo je Hatidža, kod nje je posuda u kojoj su hrana i piće. Kada ti dođe, prenesi joj od njenoga Gospodara selam, i od mene.”

Uz Poslanika a.s., Hatidžina po­zicija je bila pozicija zahvalnosti i podrške. Poslanikov a.s. go­vor u kome opisuje Hatidžu, je najbolji pokazatelj njene uloge kao supruge. “Tako mi Allaha, vjerovala je u mene kada su ljudi govorili da sam lažljivac, brinula se za mene kada su mi drugi okretali leđa”. Poslanik a.s. ju je često hvalio i isto tako, često molio Allaha dž.š. da joj podari oprost. Nikada nije dozvolio da iko kaže makar i jednu ružnu riječ o njoj.


U jednoj predaji Aiša radijallahu-anha kaže: ''Nisam bila ljubomorna ni na koga kao na Hatidžu. Ona je umrla tri godine prije nego što sam se ja udala za Muhammeda ﷺ , i on ju je stalno spominjao. Allah mu je naredio da je obraduje dvorcem u Džennetu, a kada bi Poslanik ﷺ zaklao bravče, uvijek je nešto od toga poklanjao Hatidžinim prijateljicama.''


Aiša, radijallahu 'anha, pripovijeda: "Nisam ni na koju od žena Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, bila ljubomorna, kao na Hatidžu, radijallahu 'anha, iako je nikad nisam vidjela, ali ju je Alejhisselam često spominjao; čak bi znao zaklati ovcu, zatim je isjeći na komade i poslati Hatidžinim bivšim prijateljicama. Znala sam mu reći: 'Kao da na dunjaluku nije bilo druge žene, osim Hatidže?' A on bi odgovorio: 'Ona je bila takva, takva i sa njom sam imao djecu.'" U drugom rivajetu stoji: "Znao bi zaklati samo jednu ovcu, ali bi slao od nje Hatidžinim prijatelji(ca)ma koliko bi im bilo dovoljno." U trećem rivajetu, pak, stoji: "Kada bi zaklao ovcu, povikao bi: 'Pošaljite Hatidžinim prijatelji(ca)ma!' U jednom drugom rivajetu stoji slijedeće: "Jedne prilike zatražila je dozvolu za ulazak kod Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, Hale bint Huvejlid, sestra Hatidžina, pa je u njenom glasu prepoznao Hatidžin glas i veoma se obradovao tome i rekao: 'Dragi Allahu, ovo je Hale b. Huvejlid!'"
[Vjerodostojan] - [Hadis je muttefekun alejhi sa svim lancima prenosilaca]

Nemoguće je opisati Poslanikovu ﷺ čistu ljubav prema Hatidži i u pravu je bila Aiša kada je kazala: ''Kao da na dunjaluku nije bilo druge žene osim Hatidže.'' Jeste, mnogo je žena na dunjaluku bilo, ali nije bilo žene koja je posjedovala takve kvalitete, vrline i savršen ahlak kao što je Hatidža. To potvrđuju i riječi Allahovog Poslanika ﷺ: ''Hatidža je odlikovana, u odnosu na druge žene iz mog Ummeta, kao što je Merjem odlikovana u odnosu na sve žene svijeta.'' (Tabberani i Bezzar)
U drugom hadisu Poslanik ﷺ je rekao: ''Najodabranije žene u Džennetu su: Hatidža bint Huvejlid, Fatima bint Muhammed, Merjem bint Imran i Asja bint Muzahim, žena faraonova.'' (Hadis bilježe Ahmed, Ebu Ja'la i Taberani)
Također je rekao: ''Merjem bint Imran je najbolja žena svoga vremena, a Hatidža bint Huvejlid je najbolja žena svoga vremena.'' (Muslim)
U predaji koju bilježi imam Muslim stoji da se Aiša naljutila zbog toga što Poslanik ﷺ stalno spominje Hatidžu i u srdžbi je uzviknula: ''Hatidža!?'', a Muhammed ﷺ joj je odgovorio: ''Ja sam opskrbljen ljubavlju prema njoj.''


Tako da ako je Muhammeda a.s i pomogao kad Aiši ona je to sigurno malo više uveličala hvaleći se da bi ispalo kao da je najodabranija žena, nije sad kuhao hljeb.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 31 Jul 2021, 15:02

Nego nađoh podatak za kucanske poslove te zanimljiv jedan podatak

Poslanik ju je dugo žalio da bi ga na koncu prijatelji ubijedili da se ponovo oženi. U tom je posebnu ulogu igrala njegova tetka Havla koja nije mogla podnijeti da ga gleda tako tužna i usamljena. Havla ga je posjetila jednoga dana i zatekla ga kako radi kućne poslove, pere suđe i veš sa svoje četiri mlade kćeri. Dirnuta do sažaljenja, ona ga je potakla da sebi nađe drugu koja će voditi brigu o njegovom domu.

Dakle jest radio kućne poslove ali dokle I kod koliko žena.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by insomnia » 31 Jul 2021, 15:23

Dje je meni taka tetka
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Lavlje_srce » 25 Aug 2021, 13:46

:srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 18 Nov 2021, 22:41

Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: Prvi sa kojim će se potpaliti vatra na Sudnjem Danu je čovjek koji pogine kao šehid! Bit će doveden i upoznat sa blagodatima koje će mu biti darovane: „Sjećaš li se Mojih blagodati prema tebi-reći će mu Uzvišeni Gospodar. „Šta si radi sa njima“? Tada će čovjek reći: „Borio sam se radi tebe dok nisam ubijen“! Tada će mu Uzvišeni reći: „Lažeš, borio si se da bi bilo rečeno kako si hrabar i rečeno je“! Zatim će biti vučen licem po tlu i strovaljen u Džehennem.

Drugi čovjek je onaj koji je učio nauku, podučavao druge i učio Kur’an. Bit će doveden i upoznat sa blagodatima koje će mu biti darovane: „Sjećaš li se Mojih blagodati prema tebi-reći će mu Uzvišeni Gospodar. „Šta si radio sa njima“? On će reći: „Allahu moj, učio sam nauku u Tvoje ime i podučavao sam druge Kur’anu u Tvoje ime“! Allah Uzvišeni će reći: „Lažeš, učio si da bi bilo rečeno da si učenjak, pa zar to nije rečeno! I učio si Kur’an da bi bilo rečeno da si učač, pa zar to već nije rečeno“. Zatim će biti vučen licem po tlu i strovaljen u Džehennem.

Treći je čovjek kome je Allah dao prostranstvo i darovao mu veliki imetak-on je djelio kako je htio. Bit će doveden i upoznat sa blagodatima koje će mu biti darovane: „Sjećaš li se Mojih blagodati prema tebi-reći će mu Uzvišeni Gospodar. „Šta si radio sa njima“? On će reći: „Moj Gospodaru, nisam ostavio nijedno mjesto na kojem Ti voliš da bude udjeljeno, a da nisam udjelio radi Tebe“. Uzvišeni će reći: „Lažeš, dijelio si da bi se govorilo da si plemenit pa je rečeno“. Poslanik zatim reče: „Ovom trojicom će biti potpaljena džehennemska vatra na Sudnjem Danu“. (Hadis bilježi imam Muslim)
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 09 Feb 2022, 15:18

"Iskoristi pet stvari prije drugih pet: mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromaštva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i život prije smrti." (Tirmizi)
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Duh » 09 Feb 2022, 18:39

Lažeš, dijelio si da bi se govorilo da si plemenit pa je rečeno“.
ode Nole...

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Zana » 09 Feb 2022, 19:10

Joj Mutavelije .. Source: trust me bro 🙃
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Zana » 09 Feb 2022, 19:11

Đe je onaj Arzo? :grana
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by insomnia » 09 Feb 2022, 19:11

Pa hadisi se otprilike svi zasnivaju na istom tom izvoru 😂
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 09 Feb 2022, 19:21

Zana wrote: 09 Feb 2022, 19:10 Joj Mutavelije .. Source: trust me bro 🙃
Sta source? Tirmizi

Kakav source pa pise ti tirmizu buhari muslim itd.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Zana » 09 Feb 2022, 20:05

Mutevelija wrote: 09 Feb 2022, 19:21
Zana wrote: 09 Feb 2022, 19:10 Joj Mutavelije .. Source: trust me bro 🙃
Sta source? Tirmizi

Kakav source pa pise ti tirmizu buhari muslim itd.
https://bs.m.wikipedia.org/wiki/Tirmizijin_Sunen


Taj Tirmizu?
Tirmizijevi kriteriji nisu bili strogi poput kriterija njegovih prethodnika Buharije i Muslima, pa su kod njega evidentni, pored autentiönih, kojih ima puno, i jedan broj dobrih-hasen i je-dan broj slabih (daif) predaja. Nakon temeljnih analiza njegove zbirke, hadiski stručnjaci konstatovali su da u ovom djelu imaju četiri kategorije hadisa:

1. Autentični hadisi koji ispunjavaju uvjete Buharije i Muslima;
2. Autentični hadisi koji ispunjavaju uvjete Ebu Davuda i Nesaije;
3. Dobri-hasen hadisi koji ne sadrže mahane; i
4. Slabi (daif) hadisi koji imaju vidljive nedostatke
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 09 Feb 2022, 22:21

Zana wrote: 09 Feb 2022, 20:05
Mutevelija wrote: 09 Feb 2022, 19:21

Sta source? Tirmizi

Kakav source pa pise ti tirmizu buhari muslim itd.
https://bs.m.wikipedia.org/wiki/Tirmizijin_Sunen


Taj Tirmizu?
Tirmizijevi kriteriji nisu bili strogi poput kriterija njegovih prethodnika Buharije i Muslima, pa su kod njega evidentni, pored autentiönih, kojih ima puno, i jedan broj dobrih-hasen i je-dan broj slabih (daif) predaja. Nakon temeljnih analiza njegove zbirke, hadiski stručnjaci konstatovali su da u ovom djelu imaju četiri kategorije hadisa:

1. Autentični hadisi koji ispunjavaju uvjete Buharije i Muslima;
2. Autentični hadisi koji ispunjavaju uvjete Ebu Davuda i Nesaije;
3. Dobri-hasen hadisi koji ne sadrže mahane; i
4. Slabi (daif) hadisi koji imaju vidljive nedostatke
Noje tirmizi bec tirmizi i hadisi su hasen a ne daif

Daif je slab hasen dobar sahih odlican
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Zana » 09 Feb 2022, 22:30

Extra
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 09 Feb 2022, 22:32

Pa sto kontriras onda
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 25 Dec 2022, 01:03

Allah će reći na Sudnjem danu: »Sine Ademov! Razbolio sam se, a ti Me nisi obišao.« Čovjek će odgovoriti: »Bože, kako da te obiđem a Ti si Gospodar svjetova!?« Gospodar će reći: »Zar nisi znao da se je taj i taj Moj rob razbolio i nisi ga obišao? Znaš li, da si ga posjetio, našao bi Me kod njega. Sine Ademov! Tražio sam da me nahraniš, pa Me nisi nahranio.« Čovjek će odgovoriti: »Bože, kako da Te nahranim, a ti si Gospodar svjetova?!« Reći će mu: »Zar nisi znao da je taj i taj Moj rob tražio da ga nahraniš, pa ga nisi nahranio. Da si ga nahranio, našao bi to kod Mene! Sine Ademov! Tražio sam da Me napojiš, pa Me nisi napojio.« Čovjek će reći: »Kako da Te napojim, a Ti si Gospodar svjetova?« Odgovoriće mu: »Taj i taj je čovjek tražio od tebe vode i nisi ga napojio. Znaš li, da si ga napojio, našao bi zasigurno to kod Mene.«

(Muslim)
Last edited by Mutevelija on 25 Dec 2022, 01:31, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Melek » 25 Dec 2022, 01:20

Ko je Adern?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by insomnia » 25 Dec 2022, 09:27

Havin čojk
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Melek » 25 Dec 2022, 09:42

Vidim, procito sam malo dublje. A haram mu je zvrljati i sa hadisima ko i sa ostalim postovima.
Za hadise treba barem da ima ekstra postovanje pa da ih napise bez zvrljanja :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests