HADIS DANA

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Chloe » 29 Oct 2017, 21:28

:grana
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Fazlija » 29 Oct 2017, 21:47

Mutevelija wrote: 29 Oct 2017, 14:22Ne trolaj temu Fazlija nije tema Budizam.I ne steri te ponjave.
Znaci tema je hadis dana, citat jedan od Poslanika Muhameda a.s a ne raspravljanje o tome kako se postupalo sa kjafirma.
Pa ja sam komentirao bas taj hadis i sve sto pise u njemu, ukljucujuci i kako se postupalo sa kjafirima.

Nego, objasni ti nama sta su to ustvari kjafiri i kako se to postupalo s njima. Bit ce zanimljivo to procitati.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Socrates » 29 Oct 2017, 21:50

Ako samo Bog zna ko je musliman, onda samo Bog zna i ko je kjafir.

Dakle, malo lakše sa optužbama, jer ako slijedite ovo gore, sasvim je moguće da je Fazlija musliman a vi niste. Kao što je sasvim moguće i da Muhamed nije bio musliman a vi jeste.

Ko to stavlja pod pitanje, stavlja pod pitanje i samog Boga, i ustvari Muhamedu daje božanske karakteristike, što je u svojoj suštini protiv vjere koju propovijedate.
. . . . . . . . .

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 29 Oct 2017, 22:08

Socrates wrote: 29 Oct 2017, 21:50 Ako samo Bog zna ko je musliman, onda samo Bog zna i ko je kjafir.

Dakle, malo lakše sa optužbama, jer ako slijedite ovo gore, sasvim je moguće da je Fazlija musliman a vi niste. Kao što je sasvim moguće i da Muhamed nije bio musliman a vi jeste.

Ko to stavlja pod pitanje, stavlja pod pitanje i samog Boga, i ustvari Muhamedu daje božanske karakteristike, što je u svojoj suštini protiv vjere koju propovijedate.
Ne znam sta je pisac rekao?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Socrates » 29 Oct 2017, 22:15

KOMESAR wrote: 29 Oct 2017, 22:08
Socrates wrote: 29 Oct 2017, 21:50 Ako samo Bog zna ko je musliman, onda samo Bog zna i ko je kjafir.

Dakle, malo lakše sa optužbama, jer ako slijedite ovo gore, sasvim je moguće da je Fazlija musliman a vi niste. Kao što je sasvim moguće i da Muhamed nije bio musliman a vi jeste.

Ko to stavlja pod pitanje, stavlja pod pitanje i samog Boga, i ustvari Muhamedu daje božanske karakteristike, što je u svojoj suštini protiv vjere koju propovijedate.
Ne znam sta je pisac rekao?
Kazace ti se kad dođeš pred Boga. :djed
. . . . . . . . .

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 29 Oct 2017, 22:23

Socrates wrote: 29 Oct 2017, 22:15
KOMESAR wrote: 29 Oct 2017, 22:08
Socrates wrote: 29 Oct 2017, 21:50 Ako samo Bog zna ko je musliman, onda samo Bog zna i ko je kjafir.

Dakle, malo lakše sa optužbama, jer ako slijedite ovo gore, sasvim je moguće da je Fazlija musliman a vi niste. Kao što je sasvim moguće i da Muhamed nije bio musliman a vi jeste.

Ko to stavlja pod pitanje, stavlja pod pitanje i samog Boga, i ustvari Muhamedu daje božanske karakteristike, što je u svojoj suštini protiv vjere koju propovijedate.
Ne znam sta je pisac rekao?
Kazace ti se kad dođeš pred Boga. :djed
Covjekov mozak ne moze pojmiti cjelokupnu istinu,ni nagadati mu nije dano.

“A one koji vjeruju i dobra djela čine obraduj džennetskim baščama kroz koje će rijeke teći; svaki put kada im se iz njih da kakav plod, oni će reći: ‘Ovo smo i prije jeli’, – a bit će im davani samo njima slični…” (El-Bekare, 25)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 29 Oct 2017, 22:30

Fazlija wrote: 28 Oct 2017, 20:56 Draga Cvrle,

prije svega mislim da se o svemu treba moci pricati, sve tvrdnje se trebaju moci podvrci propitivanju i tek ako to propitivanje izdrze, onda ih treba prihvatiti kao valjane.

Dakle, tu nema mjesta uvredama. Ako se sumnja shvaca kao uvreda, onda to vodi u praznovjerje. Zabranu propitivanja, a time i zabranu bilo kakvog razgovora, zabranu dijaloga o temeljnim postavkama neke vjere (bilo koje, svejedno). Tada nam ostaju samo monolog i jednoumlje u kojem jedino moze opstajati praznovjerje.

Indijci imaju jednu jako zanimljivu poredbu koja nam u tome moze pomoci kao primjer. Ti vjerovatno znas da oni sav pojavni svijet dijele na 3 stanja koja bilo koja tvar moze prolaziti. To oni zovu 3 gune ili stanja:

- tama guna (slicno kao i nasa rijec tama, oznacava smrt, tamu, raspadanje)
- raja guna (znaci vatreni element, sirenje i dinamiku)
- sattva guna (cistoca, svetost itd.)

Dakle, sva pojavna tvar prolazi kroz ta 3 stanja. Npr. jabuka kada je jos zelena i raste je u fazi rajasa, kada je zrela i socna, kada moze dati najbolje od sebe je u stanju sattve, a trula jabuka je u stanju tamasa. S obzirom na to Indijci kazu da prava duhovnost pocinje tek onda kada je oslobodjena ova tri prolazna stanja i vodi nas u onostrano, ono sto je trajno, sto je iznad i izvan pojavnog svijeta.

Islam takodjer navodi da je cilj religije nadilazenje prolaznog svjetovnog (dunjaluka) i usmjeravanje prema duhovnom, onostranom, trajnom. Mislim da se oko toga mogu sloziti sve religije, pa se vratimo nakratko na onu indijsku poredbu.

Oni tvrde da je najnizi oblik religije tzv. tamasika bhakti ili predanost Bogu zasnovana na smrti i raspadanju. To su obicno religije koje se zasnivaju na vjerovanjima - nas je bog veci od vasega, mi smo izabrani narod, a vi ste nevjernici. Neka nam bog pomogne pobijediti nevjernike, neka mi pobijedimo, a ne nasi neprijatelji. Smrt neprijateljima, smrt nevjernicima itd. U danasnje vrijeme sve pseudoreligijske izjave poput Srbi nebeski narod, bog i Hrvati, sve one vehabije koje vjeruju da ce ubijanjem drugih ljudi ugoditi bogu i ici izravno u raj... sve su to ispoljenje ovakvog pristupa religiji. Jasno je da tu pravi cilj nije obozavanje Boga, nego pobjeda nad drugom socijalnom skupinom. Bog je tu samo opravdanje za porobljavanje i izrabljivanje drugih ljudi.

Tek malo visi stupanj religioznosti su rajasika bhakti kultovi. Oni se zasnivaju na koristi koju sljedbenik ima za sebe. Sve one yoge koje ljudi rade zbog zdravlja i ljepote, razni kultovi koji jamce uspjeh u karijeri i sl. spadaju u ovu kategoriju. Jasno je da niti tu pravi cilj nije obozavanje Boga, nego vlastiti uspjeh, ljepota, zdravlje, bogatstvo...

Nesto visi stupanj je sattvika bhakti, ili kultovi koji se zasnivaju na slijedjenju morala, postenja, pa cak i kada ce covjek pridrzava moralnih pravila iz straha od bozje kazne ili karme. Iz bilo kojeg razoga, takav sljedbenik slijedi visoka moralna nacela. Iako je to vrlo napredno, jasno je da niti ovdje sam Bog nije cilj obozavanja, nego moral, etika, postenje.

Pomenuti Indijci nadalje tvrde da su ovo sve svjetovni pristupi duhovnosti (sa-guna bhakti) i da prava duhovnost pocinje tek sa razvojem osobnog odnosa duse i Boga. Taj odnos vodi sljedbenika izvan i iznad svijeta (nir-guna, bez prozalnih svjetovnih svojstava). U ovoj predanosti nema drugog cilja osim Boga, i posve je nevazno za poklonika da li ga drugi osudjuju, da li ima zdravlje i bogatstvo ili pati... bitan mu je samo Bog. Tek to je prava duhovnost. Jos kazu da na prvom stupnju ove predanosti poklonika prvo pokrece zadovoljstvo koje on/a dobiva iz svojeg odnosa s Bogom, a da kasnije osobu pokrece zadovoljstvo koje ona moze dati Bogu. Konacno, ova ljubav kulminira u potpunom jedinstvu ljubavnika i ljubljenog i nije vise moguce prepoznati razliku izmedju duse i Boga...

Ovu sam indijsku parabolu uzeo da kroz nju lakse pokazem razlike u pristupu duhovnosti. Pokusajmo sada analizirati Muhameda i ashabe (ili bilo koju drugu religiji svijeta, svejedno). U koju bi oni kategoriju spadali? Jasno je da su neki ashabi bili vrlo pobozni i duhovni ljudi, ali nije li Muhamed sam spadao u najnizi oblik religioznosti kada je svoje sljedbenike aktivno poticao na ubijanje, pljacku, ratovanje i stvaranje posve svjetovnog carstva. Tek kasnije je islamska civilizacija iznjedrila vise stupnjeve duhovne misli. Njeznu mistiku sufizma i naglasavanje osobnog odnosa tragatelja i Tvorca. Tek je to za mene vrhunski izrazaj ljudske duhovnosti, potpuno usporediv sa slicnim iskustvima mistika u krscanstvu, hinduizma, buddhizmu i sl.

Dakle, kada bi smo gornji hadis prebacili u bilo koji historijski kontekst bilo koje primitivne plemenske religije svijeta, on bi mogao zvucati otprilike ovako...

Nakon sto su uvjereni u posvemasnju superiornost Rima nad svim drugim narodima svijeta, Cezar i Marko Antonije se vracaju s pljackaskog pohoda u Galiji, gdje su Jupiterovom miloscu pobijedili barbare, pa natovareni opljackanim blagom i krvavi do lakata dokono caskaju.

Upita Cezar mladjahnog Marka, je li momak, jesi li se ozenio? Jesam, jesam, o Jupiterov prvosvestenice.

Pa jel' cemu ta tvoja mlada, jesil' kakvu mladju, il' si kakvu polovnjacu?

Polovnjacu sam, sefe, jer mi je otac poginuo jos onda kada smo pljackali Galliu Cisalpinu, pa ce mi ova bolje od neke mlade znati voditi imanje.

Gle, ako mene pitas... sve je to najnizi oblik primitivne plemenske religije tla i krvi, i u osnovi nema nikakve veze s pravom duhovnoscu. Sve su to plemenski vracevi i ubojice kojima je jedini cilj pobijediti susjedno pleme i ici dalje sa osvajanjima. Zeljni zlata, slave, robova, imanja, oni nemaju nikakve veze s Bogom.
Umjesto ovakvih i slicnih naglabanja predlazem da otvoris nar (sipak) i divis se lakoci stvaranja.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Socrates » 29 Oct 2017, 22:33

Zavisi čiji mozak. ;)

Bilo koje pripisivanje božjih karakteristika bilo čemu što nije direktna božja riječ je grijeh. Pa je tako, po mom mišljenju, i sa Hadisima. Fazlija koristi slobodnu volju koju mu je Bog dao da postavlja pitanja. A vi ste na njega navalili k'o da je djavo lično.

Onog trenutka kada shvatite zašto je Muhamed rekao da samo Bog zna ko je musliman, iako je bilo protiv njegovih trenutnih interesa, možda shvatite i zašto je islam mogao reformirati zapadno jednobozje u najboljem mogućem smislu.

Međutim, dobar dio islama je otišao gdje ne treba, i nije uspio reformirati to jednobozje jer su mnogi otišli u obožavanje Muhameda, htjeli vi priznati ili ne.

On sam, gresan čovjek ko i svaki drugi, je pokušao najbolje da prikaze kuda može voditi reforma jednobozja.
. . . . . . . . .

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 29 Oct 2017, 22:37

Poslanik, sallalahu alejhi ve selem, je rekao:

«Allah je prokleo one koji rade tetoviranje i one koji traže da im se to radi, one koji traže da im se uklanjaju dlake sa lica, kao i one koje rastavljaju zube radi uljepšavanja svog izgleda, i sve one koje mijenjaju Allahova stvorenja.»
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 29 Oct 2017, 22:38

Socrates wrote: 29 Oct 2017, 22:33 Zavisi čiji mozak. ;)

Bilo koje pripisivanje božjih karakteristika bilo čemu što nije direktna božja riječ je grijeh. Pa je tako, po mom mišljenju, i sa Hadisima. Fazlija koristi slobodnu volju koju mu je Bog dao da postavlja pitanja. A vi ste na njega navalili k'o da je djavo lično.

Onog trenutka kada shvatite zašto je Muhamed rekao da samo Bog zna ko je musliman, iako je bilo protiv njegovih trenutnih interesa, možda shvatite i zašto je islam mogao reformirati zapadno jednobozje u najboljem mogućem smislu.

Međutim, dobar dio islama je otišao gdje ne treba, i nije uspio reformirati to jednobozje jer su mnogi otišli u obožavanje Muhameda, htjeli vi priznati ili ne.

On sam, gresan čovjek ko i svaki drugi, je pokušao najbolje da prikaze kuda može voditi reforma jednobozja.
Ne znam gdje si ti procitao da Poslaniku neko daje bozja svojstva?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Socrates » 29 Oct 2017, 22:47

Pa čim je Fazlija postavio pitanje o Muhamedovim ratnickim poduhvatima i kaznjavanju kjafira, nasli ste se uvrijedjenim. A to su istorijske činjenice, a ne neko nagađanje.

Hadisi nisu bozja riječ a vi ih smatrate kao da jesu.

Hoćeš li još stopedeset primjera?

Kako je to napad na islam ako se kaže da je Muhamed bio gresan i to mnogo gresan? Jer je bio čovjek.

A vama to jeste napad na islam, što meni samo govori da vi blage veze nemate sta zapravo Kuran pokušava da uradi sa jednobozjem.
. . . . . . . . .

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 29 Oct 2017, 22:50

Socrates wrote: 29 Oct 2017, 22:47 Pa čim je Fazlija postavio pitanje o Muhamedovim ratnickim poduhvatima i kaznjavanju kjafira, nasli ste se uvrijedjenim. A to su istorijske činjenice, a ne neko nagađanje.

Hadisi nisu bozja riječ a vi ih smatrate kao da jesu.

Hoćeš li još stopedeset primjera?

Kako je to napad na islam ako se kaže da je Muhamed bio gresan i to mnogo gresan? Jer je bio čovjek.

A vama to jeste napad na islam, što meni samo govori da vi blage veze nemate sta zapravo Kuran pokušava da uradi sa jednobozjem.
Fazlija je radio nebulozna poredenja.To nebi smio jer istinu ne zna.

p.s.
Poslanik je zivio Kur'an.Naravno da je bio gresan kao i svako drugo bozje stvorenje,ali je stalno molio stvoritelja za oprost.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Socrates » 29 Oct 2017, 23:00

Istinu malo ko zna, a ponajmanje vi koji ste se obrušili na čovjeka jer postavlja pitanje.

Kada budete uspjeli da jasno iskristalisete razliku između Boga i onoga koji je prenosio njegove riječi, i koji je istovremeno bio i Poslanik i Grešnik, onda ću vas smatrati sposobnim da razumijete bilo sta sto se tiče religije.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 29 Oct 2017, 23:03

Nije socrate islam.ducan.pa da sebi izaberes sta ti pase to su ljudi prije uradili na temelju Kurana i hadisa mudztehidi koji su idztihad izvrsavali poput ebu hanife malika, hanbelija i nema vise takvih ljudi, u islamu se treba pokoravati Bogu i poslaniku.

Pa poslanik je Boziji rob znaci da bio je gresnik ne mozes islam.shvacati kO.Krscanstvo, Muhamed je grijesio i reko je ashabu umjeren budi u vjeri ja postim i mrsim i zenim se itd itd.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 29 Oct 2017, 23:05

KOMESAR wrote: 29 Oct 2017, 22:50
Socrates wrote: 29 Oct 2017, 22:47 Pa čim je Fazlija postavio pitanje o Muhamedovim ratnickim poduhvatima i kaznjavanju kjafira, nasli ste se uvrijedjenim. A to su istorijske činjenice, a ne neko nagađanje.

Hadisi nisu bozja riječ a vi ih smatrate kao da jesu.

Hoćeš li još stopedeset primjera?

Kako je to napad na islam ako se kaže da je Muhamed bio gresan i to mnogo gresan? Jer je bio čovjek.

A vama to jeste napad na islam, što meni samo govori da vi blage veze nemate sta zapravo Kuran pokušava da uradi sa jednobozjem.
Fazlija je radio nebulozna poredenja.To nebi smio jer istinu ne zna.

p.s.
Poslanik je zivio Kur'an.Naravno da je bio gresan kao i svako drugo bozje stvorenje,ali je stalno molio stvoritelja za oprost.
I zahvaljivao mu se, nije bio obavezan da klanja ali.je rekao zar da se ne zahvaljujem?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 29 Oct 2017, 23:07

Socrates wrote: 29 Oct 2017, 23:00 Istinu malo ko zna, a ponajmanje vi koji ste se obrušili na čovjeka jer postavlja pitanje.

Kada budete uspjeli da jasno iskristalisete razliku između Boga i onoga koji je prenosio njegove riječi, i koji je istovremeno bio i Poslanik i Grešnik, onda ću vas smatrati sposobnim da razumijete bilo sta sto se tiče religije.
Niko se ovdje nije ni na koga obrusio.

''Lekum dinu kum ve lije din!'' Vama---vasa vjera, meni ---Moja!
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 29 Oct 2017, 23:09

Socrates wrote: 29 Oct 2017, 23:00 Istinu malo ko zna, a ponajmanje vi koji ste se obrušili na čovjeka jer postavlja pitanje.

Kada budete uspjeli da jasno iskristalisete razliku između Boga i onoga koji je prenosio njegove riječi, i koji je istovremeno bio i Poslanik i Grešnik, onda ću vas smatrati sposobnim da razumijete bilo sta sto se tiče religije.
Imas labav pristup islamu
Istina je jasna ono sto.pise u Kuran mi mozemo sumnjati u to ili ne " Ko hoce neka vjeruje ko hoce neka ne vjeruj"
Imamo izbor ne vjerovati.ili vjerovati, ali alo ne vjerujemo imamo zastor na svojim srcima i sami smo krivi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 29 Oct 2017, 23:13

Kur'an je objavljen prije vise od cetrnaest vijekova.Je li neko uspio da nesto iz njega opovrgne?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Socrates » 29 Oct 2017, 23:16

Mutevelija wrote: 29 Oct 2017, 23:03 Nije socrate islam.ducan.pa da sebi izaberes sta ti pase to su ljudi prije uradili na temelju Kurana i hadisa mudztehidi koji su idztihad izvrsavali poput ebu hanife malika, hanbelija i nema vise takvih ljudi, u islamu se treba pokoravati Bogu i poslaniku.

Pa poslanik je Boziji rob znaci da bio je gresnik ne mozes islam.shvacati kO.Krscanstvo, Muhamed je grijesio i reko je ashabu umjeren budi u vjeri ja postim i mrsim i zenim se itd itd.
Čuj pokoravati se i Bogu i Poslaniku. :pusa

Za ovo da ćeš se pokoravati Poslaniku ne gine ti dzehenem.

Još vi djeco trebate dobro da razmišljate o Bogu i da ga na kraju spoznate da bi izbjegli dzehenemske vatre.

Fazlija je, po recenom, veći musliman i od tebe i od Komesara.

Jer koristi slobodnu volju da razmišlja. :djed

Ali opet, samo Bog zna. :djed

Njemu to da je musliman mozda ne odgovara, ali pravi vjernik koristi slobodnu volju da donosi sud o svemu na ovom svijetu.

A vi se držite vaših stavova, niko vam ne brani. Samo nemojte reći da nisam ovo govorio kada dodje vrijeme.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 29 Oct 2017, 23:20

De citaj.Kuran.i vidi sta pise ne lupaj.iz glave.
Ako poslanik se pokorava Bogu i obozava ga a mi pokoravamo se poslanikovim naredbama i u Kuranu ti.pise da se.prvo pokorava Bogu pa poslaniku, pokoravajuci se poslaniku tako ga slijedimo.
Nisam rekao obozavati poslanika, nego slijediti jer on najbolje slijedi Kuran
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests