HADIS DANA

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Galieva » 25 Jul 2016, 14:42

'"Svakom čovjeku određeno je da svakog dana u kojem Sunce izađe podijeli sadaku.' Ashabi rekoše: 'Allahov Poslaniče, odakle nama da udjeljujemo sadaku!?' Poslanik odgovori: 'Zaista je puno dženetskih vrata; tesbih, tekbir, tahmid, naređivanje dobra i odvraćanje od zla, uklanjanje prepreka s puta, urazumiti gluha, uputiti slijepa, ispuniti potrebu potrebitom, žurno utješiti ucviljenog i žalosnog i čvrsto stati uz potlačenog. Sve je to sadaka od tebe za tebe." (Ibn Hibban)

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Galieva » 25 Jul 2016, 14:43

rethna wrote:Odakle se stvori cime se tema o hadisima pokrenu :D.
Baš tako sta ce osoba bez trunke morala i stida na ovoj temi cccccc

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 25 Jul 2016, 20:38

Galieva wrote:
Mutevelija wrote:Srce to je ajet a ne hadis.
Srce nissam ti ja neki vjernik inače radim sve što nije po božijoj volji djavolu sam dušu prodala odavno :oo
Ja mislim da si ti ipak šejtanu prodala dušu i postala šejtanica, kakav đavo nemoj za vlaha. :plavi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by rethna » 26 Jul 2016, 00:12

Galieva wrote:
rethna wrote:Odakle se stvori cime se tema o hadisima pokrenu :D.
Baš tako sta ce osoba bez trunke morala i stida na ovoj temi cccccc
Mislim da se opet nismo razumjeli.Ovo gore je bilo upuceno muteveliji.
Question everything.

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Galieva » 26 Jul 2016, 01:24

rethna wrote:
Galieva wrote:
rethna wrote:Odakle se stvori cime se tema o hadisima pokrenu :D.
Baš tako sta ce osoba bez trunke morala i stida na ovoj temi cccccc
Mislim da se opet nismo razumjeli.Ovo gore je bilo upuceno muteveliji.
Dobro ubuduce citiraj kada budes htio nesto napisati cisto da se zna kome je upuceno i na koga se odnosi :oo

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by rethna » 26 Jul 2016, 01:32

Galieva wrote:
rethna wrote:
Galieva wrote:
rethna wrote:Odakle se stvori cime se tema o hadisima pokrenu :D.
Baš tako sta ce osoba bez trunke morala i stida na ovoj temi cccccc
Mislim da se opet nismo razumjeli.Ovo gore je bilo upuceno muteveliji.
Dobro ubuduce citiraj kada budes htio nesto napisati cisto da se zna kome je upuceno i na koga se odnosi :oo
Naravno ti samo kazi a ja sam tu da ispunim :oo ima i papir i olovka ako treba? :pusi
A ovako je i zanimljivije jer nam uvijek otkrijes nesto novo :oo :obrve
Question everything.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 29 Jul 2016, 16:27

Imam Taberani zabilježio je da je Bera b. Azib, radijallahu anhu, prenio sljedeće Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem, riječi:

“Kamata ima sedamdeset dva ogranka, najmanji je ogranak ravan bludu s vlastitom majkom, a najveći vid kamate jeste skrnavljenje časti drugog muslimana.”
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 01 Aug 2016, 23:08

Poslanik, sallalahu alejhi ve selem, je rekao:

"Teško onom ko ponizi drugog da bi sebe uzdigao."
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Galieva » 08 Aug 2016, 23:59

Prenosi se od Enesa ibn Malika da je Allahov Poslanik,s.a.w.s.,rekao:''Zemlja svakog dana s deset stvari moli i kaže''O sine Ademov!Šetaš se po mojim leđima,a završit ćeš u mom trbuhu.Griješiš na mojim leđima,a ispraštat ćeš u mom trbuhu.Smiješ se na meni,a plakat ćeš u meni.Raduješ se na meni,a tugovat ćeš u meni.Skupljaš blago na meni,a kajat ćeš se u meni.Jedeš zabranjeno na meni,a bit ćeš pojeden u meni.Oholiš se na meni,a bit ćeš slab u meni.Hodaš veseo po meni,a zadesit ćeš se tužan u meni.Šetaš po svijetu na meni,a bit ćeš u tmini na meni.Ideš u društvu po meni,a završit ćeš sam u meni.

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Galieva » 10 Aug 2016, 14:30

Najteža iskušenja su imali vjerovjesnici, a zatim njima slični dobri i pobožni ljudi. Čovjek podnosi udarce i nevolje prema snazi svoga vjerovanja; ako mu je vjera čvrsta, iskušenje će biti teže, a ako mu je vjera slaba i površna, iskušenje će biti srazmjerno snazi njegovog vjerovanja.

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Galieva » 19 Aug 2016, 23:59

Govoriti o Allahovim blagodatima i pokazivati ih, je zahvalnost; a ne ispoljavati ih i ne govoriti o njima je nezahvalnost. Ko nije zahvalan na malom, nije zahvalan ni na velikom; a ko nije zahvalan ljudima, nije zahvalan ni Allahu.

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Galieva » 20 Aug 2016, 18:04

Dova je tvoj tihi razgovor sa tvojim gospodarom.Dova je tajanstveni put kojim se crpi duhovna snaga sa glavnog izvora.Dova preporodjuje dusu covjeka i upravlja je pravim putem.Dova je oslonac kada svi oslonci oslabe,kada se od svega nada izgubi.

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Galieva » 27 Aug 2016, 09:40

Vrijeme je presporo za one koji čekaju, prebrzo za one koji se boje, predugo za one koji tuguju, prekratko za one koji se raduju!!!

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Galieva » 05 Sep 2016, 09:42

Rad čovjeka koji je izišao iz svoje kuće žureći da zaradi i nahrani svoju malu djecu, je u ime Allaha a on sam je na Allahovom putu. Ako je krenuo da radi htijuci da nahrani i izdržava svoje stare i iznemogle roditelje, i u tom slučaju je na Allahovom putu. Ako je pak požurio da zaradi radi sebe, da ne bi bio ovisan od drugih, i tada je na Allahovom putu. Ali, ako je krenuo da zarađuje iz licemjernih pobuda, iz gordosti prema drugima, u tom slučaju on je na putu šejtana.

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Galieva » 11 Sep 2016, 12:28

14138786_1241596815860859_4784423243616156151_o.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

abdulah
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 26 Jul 2016, 21:32
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by abdulah » 11 Sep 2016, 22:31

Poslanik je rekao : "Kada zavrsite s jelom, nemojte brisati ruke dok ih ne polizete, ili dok vam ih neko drugi ne polize.."

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Galieva » 14 Sep 2016, 20:23

Rekao je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: “Ko se probudi u toku noći (pa želi nastaviti spavati, ali se sjeti Allaha) i izgovori:‘La ilahe illallahu vahdehu la šerike lehu, lehul-mulku ve lehul-hamdu ve huve ala kulli šej’in kadir. Subhanallah, la ilahe ilallah vallahu ekber, vela havle vela kuvvete illa billah! (Nema Boga osim Allaha, On nema sudruga. Njemu pripada sva vlast i sva hvala, i On je svemoćan. Slavljen neka je Allah, nema boga osim Njega, Allah je najveći – nema snage ni moći osim kod Uzvišenog Allaha), pa nakon toga abdesti i klanja, namaz će mu biti primljen, a ako poslije ove dove izgovori: ‘Allahu moj, oprosti mi!’, bit će mu uslišano. Ako u dovi traži dobro (hajr), Allah će mu to i podariti.” (Bilježi Buhari i drugi)

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 26 Sep 2016, 12:40

Kada je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, odlučio da pošalje Muaza u Jemen, savjetovao ga je riječima:
„Čuvaj se dove (kletve) onoga kome je nepravda učinjena, jer zaista između njegove dove i Allaha ne postoji nikakav zastor.”

(Buhari)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 06 Nov 2016, 18:49

Ebu Davud, Nesai, Ibn Madže i Malik su zabilježili hadis od Džabira ibn ‘Utbe r.a. da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, kazao ashabima: „’Koga vi smatrate šehidima?’ Kazali su: ‘One koji poginu u borbi na Allahovom putu.’ Kazao je Allahov Poslanik: ‘Sedam je (kategorija) šehida, osim onih koji poginu u borbi na Allahovom putu:
-onaj ko umre od kuge je šehid,
-utopljenik je šehid,
-onaj ko umre od stomačne bolesti je šehid,
-onaj ko strada u požaru-izgori je šehid,
-onaj ko strada u ruševinama je šehid i
-žena koja umre na porodu je šehid.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 06 Nov 2016, 20:30

"
Od Ebu-Umame, radijAllahu te'ala anh, se prenosi da je jedan mladić došao Allahovom poslaniku, sallAllahu alejhi ve sellem, i rekao:

"Allahov poslaniče ! Dozvoli mi blud !" Prisutni kod Allahovog poslanika okrenuše mu se i počeše ga koriti. Allahov poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, mu reče: " Priđi. " Mladić mu priđe. " Sjedi " – Allahov poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, mu reče. Nakon što je sjeo pored Allahovog poslanika, upita ga: " A da li bi volio da neko čini blud s tvojom majkom ?!" " Ne, tako mi Allaha ! Sačuvao me Allah toga !" – Odgovori mladić. " Takođe, i drugi ljudi ne vole da se to čini s njihovim majkama !" Allahov poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, mu reče. " A, voliš li da se to čini s tvojom kćerkom ?" – ponovo ga upita Allahov poslanik. " Ne, tako mi Allaha ! Sačuvao me Allah toga !" – odgovori mladić, na što mu Allahov poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, reče: " Takođe, i drugi ljudi ne vole da se to čini s njihovim kćerima !" Ponovo ga upitaAllahov poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem: " A da to neko učini s tvojom sestrom, bi li volio ?" "Ne, tako mi Allaha ! Sačuvao me Allah toga !" – odgovori mladić. Allahov poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, ga je nastavio dalje pitati a mladić bi uvijek davao isti odgovor, sve dok, na kraju, Allahov poslanik mu nije stavio ruku na glavu i proučio: " Gospodaru moj ! Oprosti mu grijehe, očisti njegovo srce i sačuvaj njegovo stidno mjesto !" Nakon toga, mladić više nikada nije pomislio o nemoralu.

(Ahmed)"
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 83 guests