Smak svijeta

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by String » 30 Oct 2011, 00:01

Image
Image

neko
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 15 Oct 2011, 14:28
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by neko » 30 Oct 2011, 11:22

" zar oni cekaju da im Smak svijeta iznenada dodje, a vec su predznaci njegovi tu? A sta ce im koristiti opomena kad im on dodje?" (Kur'an, Sura Muhammed, ajet 18 )

User avatar
noris
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 679
Joined: 30 Sep 2011, 18:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by noris » 30 Oct 2011, 11:28

String wrote:Image
on je dedžal :klanja
vozdra

neko
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 15 Oct 2011, 14:28
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by neko » 30 Oct 2011, 11:39

Definicija predznaka smaka svijeta

Znacenje rijeci "predznak"

Jezicko znacenje: izvorna arapska rijec: as Sa't, koja se koristi u prevodu za "Sat" i "smak svijeta" ili "sudnji dan". Sat je dio dana ili noci. Noc i dan iznose 24 sata.

serijjatsko-pravno znacenje rijeci As Sa't (Sat)

Ovim znacenjem se zeli izraziti vrijeme u kojem ce nastupiti Sudnji dan. Ta rijec je izabrana zbog brzine desavanja koje ce se voditi u njemu ili zbog toga sto ce iznenaditi ljude u trenutku, tako da ce sva ziva bica u trenutku odjednom pomrijeti.

Predznaci Smaka svijeta su znakovi koji mu predhode i upucuju na njegovu blizinu. Kaze se da su to sve one sitne stvari koje ljudi zanemaruju sve dok ne nastupi Smak svijeta, a istovremeno su i njegovi uzroci.

neko
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 15 Oct 2011, 14:28
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by neko » 30 Oct 2011, 11:47

Predznaci Sudnjeg dana se dijele u dvije grupe:

Mali predznaci- kojih ima 57

To su oni predznaci koji su u svakodnevnom obliku, poput manjka istinskog znanja, uzivanje alkohola, nadmetanje u gradnji kuca i sl. Neki od njih ce doci zajedno sa velikim predznacima ili poslije njih.

Veliki predznaci-kojih ima 9

To su velike stvari koje ce se pojaviti pred sami Smak svijeta. Bit ce sasvim neuobicajene, poput pojave Dedzdzala, spustanje Isa'a a.s., izlazak Jedzudza i Medzudza, izlazak sunca sa zapada.

neko
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 15 Oct 2011, 14:28
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by neko » 30 Oct 2011, 11:58

alma75 wrote:A ko je taj Dedžal, da li se već pojavio? Mora li nužno biti živo biće ili... U zadnje vrijeme se često pitam, ako bi to bilo slovo tehnike, evo nekih karakteristika: Dedžal ima samo jedno oko, to bi mogao biti monitor, a sav narod i ulema je na Facebook-u, pa vi vidite...
Znacenje rijeci "Dezddzal"

Rijec dedzdzal je izvedena iz korijena u znacenju "katranom namazati devu", a osnova ove rijeci ima znacenje "mijesanja". Glagol/"dadzala", znaci "pomijesati", "prikazivati".

Dezddzal, "lazac, smutljivac i nadnaravan" "onaj ko puno laze i obmanjuje"

Taj izraz je postao simbolom jednookog Mesiha lazljivca, pa kada se govori Dedzdzal, iskljucivo se misli na to znacenje.
Dedzdzal je nazvan Dedzdzalom jer on istinu prekriva neistinom, zato sto ljudima skriva svoje nevjerovanje, prikazivanje i pretvaranje, ili zato sto se pokriva brojnoscu svoje skupine.

neko
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 15 Oct 2011, 14:28
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by neko » 30 Oct 2011, 12:24

Postoji hadis kojeg biljezi Muslim, o dzedzdzalu kao bicu, a glasi u nastavku ovako:

"....Poslanik a.s. je zavrsio namaz, sjede na mimber i sa smjeskom rece: 'neka svak ostane na svom mjestu gdje je klanjao. Znate li zasto sam vas okupio?Tako mi Allaha nisam vas sakupio ni da vas obradujem ni da vas prepadnem. Okupio sam vas jer je Tamim-ad Dari bio kriscanin, pa je dao prisegu i postao musliman. Ispricao mi je potpuno isto ono sto sam vam kazao o Dedzddzalu. Pricao mi je da se ukrcao na brod sa trideset ljudi iz plemena Lahm i Dzuzame. Valoi su se poigravali sa njima mjesc dana, potom su pristali na jednom ostrvu, pred zalazak sunca, a tu ih docekala zvijer. Od gustine njene dlake se nije znalo gdje joj je glava a gdje straznji dio. Rekose joj: ko si ti?
- Ja sam Gassasa, rece ona

-A sta je gassasa?

-Narode idite do one kuce, a tamo je covjek koji vam silno zeli reci neke stvari.

Kada nam rece ono"covjek" odosmo od nje misleci kako je ona sejtan. Pozurili smo u kucu. U njoj zatekosmo najveceg covjeka na svijetu. Okovan u lance i zavezanih ruku na vratu. Izmedju stopala i koljena mu je bilo zeljezo. Rekosmo mu:

- Ko si ti?
- Mozete saznati o meni, ali kazite vi meni ko ste vi?
- Mi smo arapi, ukrcali smo se na ladju pa nas je iznenadilo uzbirkano more. Valovi su se s nama igrali punih mjesec dana i evo pristadosmo na ovom ostrvu, doceka nas dlakava zvijer, upitasmo je ko je ona, pa nam rece svoje ime pa je upitasmo sta je Gasassa, a ona nas uputi u ovu kucu. Pozurili smo tebi, a nismo sigurni da ono nije bio sejtan.

-Obavijestite me o palmoviku?
-O cemu?
-Pitam za palme, da li imaju polodove?
-Da
-Jos malo pa nece imati plodova. Kazite mi o jezeru Tabarijje?
-Sta te o njemu zanima?
-Ima li vode u njemu?
-Mnogo je vode u njemu.
-Jos malo pa ce presusiti. Recite mi o izvoru Zugar-
-Sta te zanima o njemu?
- Ima li vode na izvoru? Navodnjavaju li se biljke izvornom vodom?
- Da, ima mnogo vode i navodnjavaju se njome biljke
- Kazite mi o poslaniku nepismenih, sta radi?
- Pojavio se u Mekki, a onda dosao u Medinu.
-jesu li se arapi borili protiv njega?
-Jesu
-I sta je uradio s njima?
- Pobijedio ih je i pokorni su mu.
-I tako je bilo znaci
-Da
-To je sigurno dobro za njih. Neka ga slijede. Ja cu vama o sebi:
Ja sam Mesih, jos malo pa ce mi se dozvoliti da izadjem i tada cu se pojaviti. Icicu zemljom i nece ostati ni jedno selo a da ne stignem u njeg za 40 noci, osim u Mekku i Tajjibu. One su za mene zabranjene. Kada god pokusam da udjem u jednu od njih, docekat ce me melek, sa ostrom sabljom i otjerati. Na svakom prilazu ce stajati meleki koji ce ih cuvati.

Poslanik s.a.v.s. je govorio udarajuci vrhom stapa -Ovo je Tajjiba, ovo je Tajjiba, odnosno Medina. Zar vam nisam ovo vec ispicao? "Jesi" rekose ljudi. Dosista me iznenadilo Tamimovo kazivanje koje se u potpunosti slaze s onim sto sam vam govorio o mesihu Dedzdzalu, Meki i Medini. Nije li on u morima Shama ili Jemena...ne, nego iz pravca istoka, iz pravca istoka...iz pravca istoka, pokazivao je pri tome na istok....

User avatar
Kauboj
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 124
Joined: 18 Jul 2011, 19:15
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by Kauboj » 30 Oct 2011, 15:13

Carobnjak iz voza je dobro odgovorio, u to vjerujem. Uglavnom imamo jos fore, a znam da ce biti jednog petka Sudnji Dan...
String wrote:Smak svijeta je danas u 18h....pogledajte detaljno o svemu u dnevniku u 19:30h :haha
Hhehhe, dobar fol String!

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by paparaci » 30 Oct 2011, 16:16

adacta wrote:"Gospodine,što si mi učinio? Najprije sam u općini postavio zamolbu za građevinsku dozvolu. Oni su najprije mislili da želim graditi nekakvu ekstravagantnu štalu za ovce. Nisu se snašli s nacrtom i oblikom projekta, a da bi to trebao biti brod nisu ni povjerovali. I tvoje mjere su izazvale pometnju, jer nitko nije znao koliko je dug lakat, pa je moj arhitekt morao napraviti novi nacrt. Zamolbu za građevinsku dozvolu su najprije odbili jer brodogradnja u naselju nije dopuštena. Kad sam konačno našao odgovarajuće mjesto iskrsnuli su drugi problemi. Sad se, primjerice, sve vrti oko pitanja, treba li korablja vatrostalna vrata, uređaj za gašenje požara i vodospremnik za slučaj požara. Ali kada sam im objasnio da će vode biti i previše, puno više nego je potrebno za gašenje požara, odveli su me službenom psihijatru. Nakon toga mi je županijska uprava telefonom javila da mogu sagraditi brod, ali da je moja stvar kako ću ga transportirati do najbliže vode. S njihovom pomoći ne mogu računati, jer je župan smijenjen. A onda me nazove jedan drugi državni službenik iz iste županijske uprave koji mi je objasnio da je njihova uprava jako orijentirana na stranke, da im želi ugoditi i upozorio me da kod EU u Briselu mogu zatražiti poticajna sredstva za brodogradilište; zamolbu sam morao uložiti u osam primjeraka i na tri službena jezika EU . Prestao sam tražiti cedrovinu. Libanonska se cedrovina više ne smije uvoziti. Kad sam onda u šumi htio kupiti drvo rečeno mi je da je zabranjeno rušenje, jer tako propisuje zakon. Navodno to škodi klimi. Osim toga bi morao dokazati da sam posadio toliko stabala koliko bih porušio. Kad sam im rekao da uskoro uopće više neće biti nikakve prirode i da je besmisleno saditi nove biljke i drveće, posjeti me po drugi puta službeni psihijatar. Tesari, koje sam angažirao za gradnju, su mi onda rekli, da će se oni sami pobrinuti za drvo. Ali oni su najprije izabrali radnički savjet, koji je najprije sa mnom htio napraviti tarifni ugovor. Ali kako se nismo složili oni su stupili u štrajk. Bože, znaš li ti uopće koliko danas majstori traže za svoj rad? Čime ću ja to sve platiti? Kako je prolazilo vrijeme ja sam počeo skupljati životinje. U početku je to dobro išlo; bar su dva mrava još živa. Ali kad sam htio uvjeriti dva tigra i dvije ovce, da zbog viših interesa moraju jedno vrijeme živjeti u miru, javilo se društvo za zaštitu životinja i izjasnilo se protiv ovakvog držanja životinja. Bože, da li je tebi uopće jasno, da trebam dozvolu za transport životinja prema zakonima EU? Već sam na 22. stranici formulara ali momentalno ne znam što da navedem kao cilj transporta. A da li si ti uopće znao da se primjerice rogate životinje ne smiju transportirati za vremena parenja? A ti znaš da su jeleni skoro stalno u tom poslu. A i bik ne misli ni na što drugo nego samo na parenje. Nadam se da ti je jasno da za transport kunića moram voditi računa o 43 kojekakva propisa. Moj odvjetnik upravo provjerava da li ti propisi važe i za divlje zečeve. Uostalom, ako bi mogao nekako srediti da brod plovi pod tuđom zastavom, a plovio bi samo Jadranom, onda bi to uveliko pojednostavnilo čitav postupak dozvole. I ti možeš bar nešto učiniti za mene. Jedan od Greenpeaca mi je objasnio da mokraću, izmet i đubre iz staje ne smijem bacati u vodu. Kako si ti to sebi uopće zamislio? Prvi put je sve išlo bez ikakvog problema!

Tako, Gospodine, ja više ne mogu; sav sam već očajan! Ne bi li ipak bilo bolje da na brod uzmem i mog odvjetnika?"
:plavi

dobro skroz :cool
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

neko
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 15 Oct 2011, 14:28
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by neko » 01 Nov 2011, 11:42

Allahov Poslanik, neka je vjecni Mir na njega, njegovu porodicu, prijatelje i sve one koji ga slijede, je rekao:

Sudnji dan ce imati pedeset mjesta gdje ce se zastajati. Svako mjesto trajace hiljadu godina. Prvo mjesto gdje ce ljudi zastati kada izadju iz svojih mezareva jeste da ce se na mjestu sovjih gribnica zadrzati hiljadu godina: goli, bosi, gladni, zedni. Ko iz svog mezara izadje kao onaj koji je vjerovao u svog Gospodara i Njegova Vjerovjesnika, vjeruje u Boziji dzennet, u Boziju vatru, vjeruje u prozivljenje i Sudnji dan, vjeruje u sudbinu i odredjenje, bilo da se radi o dobru i zlu, te je iskreno potvrdjavao ono s cim je dosao Muhammed s.a.v.s. do Gospodara, on ce se spasiti i uspjeti, biti obdaren i sretan, a ko bude sumnjao u ma sto od nabrojanog ostace u svojoj gladi, zedji, tuzi i nevolji hiljadu godina, dok mu Allah ne presudi kako htjedne.

Zatim ce sa tog mjesta biti potjerani na mjesto SKUPA, gdje ce na svojim nogama stajati hiljadu godina, okruzeni vatrama i na sincevoj zegi. Vatra ce im biti s desna s lijeva, ispred i iza, a sunce ce biti iznad njih. Tu nece biti hlada osim hlada Bozanskog Prijestolja.

Zatim ce stvorenja biti potjerana ka SVJETLU I TIMNI. Jedni ce biti zadrzani u tmini a jedni u svjetlu hiljadu godina.

Zatim ce stvorenja biti potjerana prema MJESTIMA OBRACUNA. Tih mjesta je deset i na svakom ce se zadrzati po hiljadu godina. Na prvom mjestu bit ce pitan za zabrane. Na drugom za zelje. Na trecem o poslusnosti prema roditeljima. Na cetvrtom o duznostima prema onima koji su mu dati na starateljstvo. Na petom za one koji su bili u njegovoj vlasti. Na sestom za pravo svoje familije. Na sedmom o odrzavanju rodbinskih veza. Na osmom ce biti pitan o zavidosti. Na devetom ce biti pitan za zamke i spletke. Na desetom ce biti pitan za podvale.

Ljudi ce zatim biti okupljeni na mjestu gdje ce prihvatiti svoje knjige, bilo s njihove desne ili lijeve strane. Tu ce biti zadrzani na petnaest zastoja. Svaki zastoj je po hiljadu godina. Na prvom ce biti pitani za sadake (milostinju) na drugom ce biti pitan da li je govorio istinu i da li je prastao ljudima, jer ce Allah oprostiti onome ko je i sam prastao i precice do treceg zastoja. Na trecem zastoju ce biti pitan da li je savjetovao na pozitivno. na cetvrtom ce biti pitan za sprecavanje negativnog. U petom ce biti pitan za lijepu narav i cud. U sestom ce biti pitan o ljubavi i mrznji u ime Allaha. U sedmom ce biti pitan za zabranjeni imetak. U osomom ce biti pitan za pijenje alkohola. U devetom ce biti pitan za zabranjene, bludne radnje. U desetom ce biti pitan za laz. U jedanaestom ce biti pitan za lazno zaklinjanje. U dvanaeistom ce biti pitan je li jeo kamatu. U trinaestom ce biti pitan da li je potvarao cestite zene. U cetrnaestom ce biti pitan da li se lazno zaklinjao. U petnaestom ce biti pitan za klevetu.

Zatim ce se ljudi zadrzati da citaju svoje knjige hiljadu godina.

Zatim ce ljudi biti skupljeni i privedeni vagi.I kod vage ce se zadrzati hiljadu godina. Tu ce se vagati dobra i losa djela.

Zatim ce stvorenja biti pozvana na zastoje pred Allahom. Tih zastoja je dvanaest. Na prvom ce biti pitani o oslobadjanju robova. Na drugom ce biti pitani za Kur'an za pravo Kur'ana i njegovo citanje. Na trecem zastoju ce biti pitan za borbu za Dobro, za Allahov put. Na cetvrtom ce biti pitani za ogovaranje. Na petom ce biti pitan za prenosenje tudjih rijeci u smislu traca. Na sestom ce biti pitan za poricanje i negiranje. Na sedmom ce biti pitan za trazenje znanja. Na osmom ce biti pitan za divljenje samom sebi u pogledu svoje vjere i ovosvjetskih dobara. Na devetom ce biti pitan za oholost. Na desetom ce biti pitan za gubljenje nade u Allahovu milost. Na jedanaestom ce biti pitan za sigurnost od Allahove zamke. Na dvanaestom ce biti pitan za pravo svoga susjeda.

Zatim ce stvorenja biti privedena na sirat (put) na kojem ce biti vise mostova preko dzehennema, koj su tanji od dlake a ostriji od sablje. Ti mostovi iznad dzehennema steru se cetrdeset hiljada godina. Na tim mostovima ce u zasjedi biti meleki koji ce ispitivati ljude da li su vjerovali u Allaha, bit ce pitani za molitvu (namaz), za zekat(vjerski porez), za post, hadzdz, za cinjenje nasilja....

...nastavak ovog hadisa cu ispisati drugi put, u pisanju o dzennetu :) akobogda...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by Maja » 02 Nov 2011, 01:51

Odlazi u penziju / Harold Camping: "Neugodno mi je jer sam pogriješio u procjeni smaka svijeta"

Image

Propovjednik iz Oaklanda priznao je kako mu je jako neugodno jer je već tri puta pogriješio u procjeni smaka svijeta.

Harold Camping (90), propovjednik koji je već tri puta pogriješio u procjeni smaka svijeta, istakao je kako mu je "jako neugodno zbog toga". Propovjednik je audio poruku u kojoj izražava žaljenje za svoje pogreške objavio na internet stranici FamilyRadio u ponedjeljak.

"Živimo u svijetu u kojem problemi samo idu jedan za drugim, a zbog toga je i jako jako teško procijeniti tačnost proročanstva", istakao je Camping u poruci, navodi 24sata.

"Zašto se Krist nije vratio na Zemlju 21. oktobra ove godine? Proročanstvo je sramota za FamilyRadio, ali ipak Bog upravlja svime", dodaje propovjednik iz Oaklanda. Kaže i kako ljudi ne smiju gubiti vjeru samo zato jer je on krivo procijenio datum smaka svijeta, javlja NY Daily News. Američki mediji su prošle sedmice izvještavali kako propovjednik Camping ide u penziju.

Izvor vijesti: http://www.24sata.info/vijesti/svijet/7 ... z1cVMGBgnu


:D.

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by Sibila » 16 Nov 2011, 16:47

ne vjerujem da neko moze procijeniti npr.godinu u kojoj ce se desiti , jer to zna samo Bog.,vjerujem u predznake i kazu, da su svi mali vec ispunjeni a ja mislim i nadam se da se za mog vakta nece desiti :sram

samo bi mi jos to trebalo :oo

Boze odgodi ga........da nadjem frajera :travolta .......... :ooo i prestanem pusiti eventualno :stop

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by POSAVLJAK » 29 Jun 2013, 12:02

Imam tri gajbe piva u podrumu, jedva čekam.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by Lebowski » 23 Jan 2014, 09:02

Jel sudnji dan isto što i smak svijeta, vidim tako neki pišu.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by Blackhawk » 23 Jan 2014, 09:30

Nije..
Smak svijeta je kraj svijeta, tj kad ce sve na ovom svijetu umrijeti...
Sudnji dan je dan kad ce svi biti ozivljeni i kad ce se suditi im za ono sto su radili na zemlji, i kad ce se mjeriti po djelima ko ide u dzennet ko u dzehennem

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by Lebowski » 23 Jan 2014, 09:33

Zbunio me ovaj post, gdje je to ista stvar.
paparaci wrote:smak svijeta ce se desiti. ali kad, to samo On zna. ja licno vjerujem u to. desice se po scenariju koji je djelimicno opisan u Kur'anu. po islamskom ucenju, postoje mali i veliki predznaci sudnjeg dana. mali su, cini mi se svi ili skoro svi ispunjeni. preostalo je jos nekoliko velikih. jedan od njih jeste povratak arapskog poluostrva u zeleno.

Sudnji dan će se dogoditi jednog petka. Hadis koji govori o ovome prenosi Muslim od Ebu Hurejre u kojem kaže da je Poslanik a.s. rekao: “Najbolji dan u kojem sunce izlazi je petak. U njemu je stvoren Adem a.s. na taj dan je ušao u džennet i izašao iz njega, a i Sudnji dan će se dogoditi petkom.” (Miškatu Mesabih; 1:427).

Evo nekoliko ajeta iz Kur'ana:

"O ljudi, Gospodara svoga se bojte! Zaista ce potres kada SMak svijeta nastupi, veliki dogadjaj biti! Na dan kad ga dozivite, svaka dojilja ce ono sto doji zaboraviti, a svaka trudnica ce svoj plod pobaciti, i ti ces vidjeti ljude pijane, a oni pijani nece biti, vec ce tako izgledati, zato sto ce Allahova kazna strasna biti." (El-Hadzdz, 1-2)

"A kad se jednom u rog puhne, pa se Zemlja i brda dignu i od jednog udara zdrobe, toga dana ce se Smak svijeta dogoditi i nebo ce se razdvojiti-tada ce labavo biti - i meleci ce na krajevima njegovim stajati, a prijesto Gospodara tvoga toga dana ce iznad njih osmerica drzati. Tada cete ispitivani biti, i ni jedna vasa tajna nece skrivena ostati." (El-Infitar, 1-5)

"Sigurno ce biti ono cime vam se prijeti! Kada zvijezde sjaj izgube, i kada se nebo otvori, i kada se planine u prah zdrobe i kada se poslanici u odredjeno vrijeme skupe... Do kojeg dana je do odlozeno? - Do dana sudnjeg! A znas li ti sta je Dan sudnji? - Tesko toga dana poricateljima!" (El-Mursalet, 7-15)

"A pitaju te o planinama, pa ti reci: Gospodar moj ce ih u prah pretvoriti i rasuti, a mjesta na kojima su bile ravnom ledinom ostaviti; ni udubina ni uzvisina na Zemlji neces vidjeti.; Tog Dana ce se oni glasniku odazvati, morat ce ga slijediti i pred Milostivim glasovi ce se stisati i ti ces samo sapat cuti." (Ta-Ha, 105-107)

"Onoga dana kad smotamo nebesa kao sto se smota list papira za pisanje, onako kako smo prvi put iz nista stvorili, tako cemo ponovo iz nista stvoriti - to je obecanje Nase, Mi smo, doista, kadri to uciniti." (El-Enbija, 104)
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Ruana
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by Ruana » 23 Jan 2014, 09:36

Vjerovati u sudnji dan 5. imanski šart: VEL-JEVMIL- AHIRI
Peto osnovno i bitno načelo islamskog vjerovanja (imana) jeste ve-I-jevmi-I¬-ahiri - vjerovanje u Posljednji, Sudnji dan. Šta je to Posljednji, Sudnji dan? Posljednji dan jest onaj dan kada će ovaj svijet, po izričitoj Allahovoj odluci, doživjeti svoj kraj.
Da to je isto, zavisi kako ga ko zove

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by Lebowski » 23 Jan 2014, 09:45

Ti jedno, black drugo... kome sad vjerovati.. :D
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Ruana
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by Ruana » 23 Jan 2014, 10:00

Pa evo Pape je stavio ajet, to je najmjerodavnije i u njemu pise ono sto sam ti ja rekla.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Smak svijeta

Post by Blackhawk » 23 Jan 2014, 10:31

To je stvar prevoda sa arapskog jezika..

Jevmu-l-Ahir, znaci Posljednji dan, mada se u vecini prevodi i kao sudnji dan

El-Kari'a znaci smak svijeta.. I ima i sura pod tim nazivom
الْقَارِعَةُ ( 1 )
Smak svijeta!
مَا الْقَارِعَةُ ( 2 )
Šta je Smak svijeta?
وَمَا أَدْرَاكَ مَا الْقَارِعَةُ ( 3 )
i šta ti znaš o Smaku svijeta?
يَوْمَ يَكُونُ النَّاسُ كَالْفَرَاشِ الْمَبْثُوثِ ( 4 )
Toga dana će ljudi biti kao leptiri raštrkani,
وَتَكُونُ الْجِبَالُ كَالْعِهْنِ الْمَنفُوشِ ( 5 )
a planine kao šarena vuna iščupanā.

A to su ionako sitnice oko kojih se i ne treba raspravljati.. Oni koji vjeruju, znaju da ce biti posljednji dan, kada ce sve na zemlji biti unisteno i svi ljudi ce umrijeti, i vjeruju da ima dan kada ce svi opet biti prozivljeni..
Sve ostalo je nama nepoznato...
Mozda ce to sve biti u isti dan, mozda proci neko vrijeme, mi to ne mozemo znati, ali mi vjerujemo da ce to doci..

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests