Paganizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Paganizam

Post by Julia-Klara » 08 Oct 2014, 10:31

Temu zamisljam kao mjesto na kojem mozemo pricati i iznijeti svoje misljenje o istom, ali i zbirku tekstova sa interneta.
U svijetu je poprilicno uvrijezeno misljenje o povezanosti paganizma sa satanizmom, a sve to zahvaljujuci monoteistickim religijama, prvenstveno krscanstvu.
Koliko je to zapravo istina?


Evo kratkog opisa osnove paganizma sa Wikipedije, jako kratko, i mozda dovoljno zap ocetak, a vise kada dodjem kuci.
Priznajem da me neopaganizam kroz new age i sve pokrete okrenute prirodi privlace vise od ijedne religije zastupljene na nasim prostorima :andjeo


Paganstvo, poganstvo ili paganizam je izraz koji vjernici abrahamskih religija, prije svega kršćani, koriste za politeističke religije. U pravilu ima negativne, odnosno pežorativne konotacije vezane i predstavlja izraz vjerske netolerancije, te se u svakodnevnom govoru izraz pogani počeo koristiti kao sinonim za "pokvarenost" i "nečistoću".

Kroz historiju se uglavnom koristio za grčko-rimski politeizam, odnosno za religije evropskih naroda prije kristijanizacije. Kasnije se počeo koristiti za sve ne-abrahamske religije sa kojima su evropski kršćani počeli dolaziti u dodir - istočne religije, odnosno tradicionalna vjerovanja naroda Afrike, Centralne Azije, Australije i Amerika.

Izraz pagani je predstavljao kršćansku adaptaciju jevrejskog izraza goy za inovjerce, odnosno ne-jevreje. Prvi kršćani su koristili izraz gentiles, da bi tek kasnije izraz pagani počeli koristiti tek u 4. vijeku, kada je kršćanstvo već postalo dominantnom religijom Rimskog Carstva.

Isak Bonevic je podijelio značenja termina paganizam na četiri kategorije:

Paleopaganizam
Mezopaganizam
Sinkretopaganizam
Neopaganizam

Izraz paganizam je tek posljednjih decenija 20. vijeka dobio pozitivne konotacije zahvaljujući bujanju New Age pokreta koji se nastoje postaviti kao alternativa tradicionalnom judeokršćanstvu, preuzimajući neke od elemenata drevnog politeizma, ali ih kombinirajući sa panteizmom. Među nove paganske pokrete spadaju Hellenismos (oživljena religija stare Grčke), Asatru i Forn Sed (obnovljene religije nordijskih naroda), Wicca (moderna misterijska religija čiji se posvećenici nazivaju vješticama), litvanska Romuva, slovensko Rodnoverje, itd.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by Julia-Klara » 08 Oct 2014, 10:43

Neopaganizam predstavlja moderne rekonstrukcije prehrišćanskih religija i spiritualnih pravaca. Primjeri su vika, asatru i neodruidizam.

Neopaganizam paganizam je religijski pogled na svet koji poklanja poštovanje prirodi, prepoznajući njen živi, „oduhovljeni“ karakter. Paganizam akcentuje duhovni odjek pojedinih mesta, kao i duhovni značaj zemlje.[1]

Paganizam obuhvata veliki broj različitih pokreta i razuđenih verovanja. Današnji neopaganski pokreti uglavnom baziraju svoja vjerovanja na saživljenju sa Prirodom i Božanstvom koje jeste totalnost svega što jeste. Međutim, to nije slučaj sa svim oblicima paganskih vjerovanja - prošlih i sadašnjih. Neki vjeruju u brojna božanstva, dok drugi smatraju da jedinstveni podsvjesni duh u svemu živom jeste univerzalno božanstvo.

Reč ,,paganski" dolazi od latinske reči pagus, što znači ,,selo" – mesto izvan grada, suprotan termin od ,,grad". Otuda i pridev ,,paganski" ili ,,onaj koji pripada selu", ,,stanovnik sela".

Termin neopaganizam je nastao dodavanjem prefiksa neo- (koji znači novo) na koren paganizam kojim se nazivaju sve preabrahamske religije i verovanja.

Paganisti odbacuju termin neo-paganizam, jer njihova verovanja nisu nova, već samo predstavljaju preporod drevne religije.

1981. godine osnovana je Paganska federacija (na temeljima ranijeg Paganskog fronta, osnovanog 1970. godine) kako bi „paganizam postao dostupan onim ljudima koji istinski tragaju za duhovnim putem zasnovanim na prirodi“.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by gospođa Brams » 08 Oct 2014, 22:31

Fascinira me paganizam, i volim o njemu čitati. Žalosno je koliko su monoteističke religije uništile kulturne baštine povezane s paganizmom i pokušale ga u potpunosti zatrti nepravedno ga etiketirajući kao nešto apsolutno negativno. Koliko god s jedne strane paganizam bio primitivan, s druge strane me privlači na neobičan način, slobode vezane za seksualnost, povezanost s prirodom... Vodeće monoteističke religije po meni daju nekakav previše krut pogled na ljudsku seksualnost.
Panteizam kao ideja mi se jako sviđa :ok meni puno prihvatljivije od monoteizma i nekih drugih -teizama
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by Julia-Klara » 27 Nov 2014, 20:17

Brams :ok

evo malo i o pokretu/pojavi koja mene osobno zanima :D VJESTICE

Piše: Krešimira Gojanović

Riječ 'vještica' u našoj kulturi ispunjena je brojnim negativnim značenjima, u kojima se može iščitati duboki strah i otpor patrijarhalnog svjetonazora da prihvati i unutar svojih sistema integrira arhetip snažne, kreativne i inteligentne žene, koja samosvjesno i ravnopravno, poput muških 'stvoritelja', kreira magične duhovne svijetove, po svojoj slobodnoj volji i predodžbi.
Da bismo mogli razumjeti prauzroke tog straha, moramo se vratiti malo dublje u prošlost, u stare, predkršćanske kulture, u kojima su bila štovana ženska božanstva, često puta u liku trojne boginje, koja je simbolizirala tri aspekta žene i prirode, sa kojom je žena bila izjednačena.

Prvi aspekt odnosi se na nevinost mlade djevojke, zaštitnice šuma, divljih životinja i slobodnog, iskonskog življenja u suživotu sa prirodom. Taj prvi aspekt simboliziran je i fazom mladog mjeseca, te izražen u likovima grčke boginje Artemide i rimske boginje Diane - zaštitnica lova i vegetacije.

Drugi aspekt drevnih boginja otjelotvoren je u boginjama ljubavi i plodnosti (sumeranska Innana, feničanska Ishtar, grčka Afrodita, rimska Venus, itd.), koje simboliziraju puni mjesec kao načelo zrele, u punom potencijalu realizirane ženskosti, gdje žena nije samo svedena na ulogu majke i pasivne domaćice, već je ona i seksualna i kreativna, te često puta, poput sumeranske boginje Innane, ali i grčke Atene, zaštitnica ratničke vještine, kao i 'gospodarica divljih zvijeri', kako su u staroj Grčkoj nazivali boginju Afroditu. Dakle, žena u tim kulturama nikako nije bila podložna i kastrirana u svojim nagonima, u svojoj seksualnosti i prirodnoj agresivnosti, kao što će kasnije to postati unutar velikih monoteističkih religija.


Treće načelo ili aspekt trojne boginje, kao padajući mjesec, jeste mudra stara žena, vještica, šamanka, iscjeliteljica i vračara. Dok su u našoj kulturi stare žene obezvrijeđene u svojoj društvenoj ulozi onog trenutka kad uđu u klimakterij, te izgube fizičku mladost i ljepotu, kod pagana su one bile štovane zbog svoga iskustva i mudrosti, te su imale ravnopravnu ulogu u zajednicama, isto kao i stari, mudri muškarci, npr. kao u zajednicama starih Slavena i Kelta.

Suvremene vještice ponovo otkrivaju lik i paradigmu trojne boginje, u želji da afirmiraju neka načela ravnoteže i ravnopravnosti, koja su izgubljena uspostavom hijerarhije muških bogova i njihovih sinova, kao i njihovih proroka. U duhovnom smislu, za moderne žene, kao i za sljedbenice različitih strujanja nove spiritualnosti, posve je neprihvatljivo da žene budu izbačene iz prostora duhovnosti, te da ne mogu biti ni svećenice, ni biskupinje, ni papise, ali se zato od njih, dakako, očekuje da kao vjernice daju dobrovoljne priloge za crkvu, koja ih još uvijek želi održati u stanju slijepe pokornosti i poslušnosti ! Iako je institucija svete inkvizicije odavno ukinuta, još i danas se u nekim društvima sa velikim zazorom gleda na sve pokušaje ženskog spiritualnog osamostaljivanja, u smislu da žene same preispitaju koliko su zadovoljne sa onim što im pruža službena crkva, koja je svojedobno u 16. i 17. stoljeću spalila milione žena, te i dan danas insistira na tome da nadzire žensku kontrolu rađanja, kao i da se miješa u žensko pravo na slobodan izbor.

U tom smislu se može reći da današnjem svijetu nedostaje boginja, kao simbol potisnutog ženskog načela prirode i života, jer je muško načelo moći i sveopće konkurentske borbe dovelo svijet na rub trećeg svjetskog rata, te do velike bijede i gladi, koja vlada u zemljama trećeg svijeta, ali i u mnogim razvijenim državama. Zbog muških bogova već stoljećima se vode bespoštedni, krvavi ratovi, a načelo 'ljubi bližnjeg svoga' postalo je tek puka fraza, do koje nitko više ozbiljno ne drži. Gubitkom arhetipa boginje, svijet je izgubio mudru i saosjećajnu majku, koja aktivno štiti svoju djecu, kao sto je grčka boginja Demetra štitila svoju božansku kćerku Perzefonu, kada ju je mračni Had oteo i poželio zadržati u podzemlju.

Takav arhetip majke iz paganskih mitova nema mnogo zajedničkog sa djevicom Marijom, Isusovom majkom, koja je u društvenom i kreativnom smislu posve neaktivna, a za moderne i osviještene žene problematičan je i način njezinog začeća - nijedna normalna zemaljska žena ne može začeti bez seksualnog odnosa sa zemaljskim muškarcem, osim ako nije u pitanju neki vid umjetne oplodnje ili genetske manipulacije. Isticanje ideala 'bezgrešne' majke od strane patrijarhalne kulture zapravo je pokušaj da se obezvrijedi ženska seksualnost, koja je u likovima paganskih boginja bila snažan izvor radosti i osobne moći. Zbog tog surovog, nedostižnog ideala ženske 'čistoće', koji je nametnut od strane crkve kao simbol kastrirane seksualnosti, žene često pate od brojnih frustracija i seksualnih neuroza, naročito one koje su odgojene u kulturama, gdje se snažno štuje ideal djevice i 'bezgrešnog' začeća.

Također, gubitkom boginje, u našoj civilizaciji dolazi do ekološkog debalansa: žensko načelo cjelokupne prirode biva degradirano, ozloglašeno kao nečisto, primitivno i nerazumno, u suprotnosti sa 'uzvišenim duhom'. Sve životinjsko, instinktivno, lunarno i arhetipsko u čovjeku biva podvrgnuto kritici i torturi inkvizitorskog svjetonazora, a posljedice toga izravno se daju uočiti u načinu na koji danas tretiramo naš planet - bez imalo poštovanja istrebljuju se brojne životinjske i biljne vrste, voda i zrak se zagađuju, u svijetu vladaju glad i bolesti, dok sa druge strane crkva muškog svećenstva gomila ogromna materijalna bogatstva, te istovremeno licemjerno propovijeda svojim vjernicima potrebu za skromnošću i poniznošću...

Pokret suvremenih vještica, kao reakcija na religije patrijarhata, počeo je otkrivati i redefinirati duhovnost starih kultura, koje su štovale boginju i unutar kojih je žena i sveukupno žensko načelo bilo poštovano mnogo više, nego sto je to slučaj u današnjim vremenima.

Ne radi se tu ni o kakvim 'zlokobnim crnomagijašicama', već su u većini slučajeva u pitanju kreativne, pametne žene, pretežito ljevičarskih svjetonazora, a koje su snažno razočarane službenim, tradicionalnim vjerskim sistemima, koji se nisu na pravi način uhvatili u koštac sa problemima suvremenog svijeta. Moderne vještice njeguju načelo nenasilja, kao i poštovanje sveukupnog života, posebno čovjekovog. One vjeruju da ni jedna ideologija i nikakva religiozna ideja ne smiju biti opravdanje, u ime kojega će se ubijati druga ljudska bića: svaki izraz nasilja zapravo je prikriveni vid nesposobnosti da se konflikti razriješe mirnim, inteligentnim putem, kroz žensku asertivnost, umjesto kroz mušku agresivnost. Također se zalažu za toleranciju i suživot svih živih bića koja žive na planeti, jer su sva živa bića zapravo manifestacija metaforičke planetarne boginje i njezina djeca.

One ne vjeruju u 'transcendentalnog' boga, koji je nevidljiv, nespoznatljiv i odvojen od svojih tvorevina, kao što ne vjeruju ni u boga koji surovo kažnjava svoju djecu, već insistiraju na načelu osobne odgovornosti: energija koju si odaslao, bit će ti vraćena - dobro sa dobrim, a loše sa lošim.! U tom svjetonazoru, čovjek je sam odgovoran za posljedice svojih dijela - boginja mu neće 'oprostiti grijehe', niti će mu itko obećavati raj na nebu, nakon što je tako bezobzirno i surovo uništio raj na zemlji ! Boginju prije svega moramo pronaći u sebi, u svojim srcima i uvjerenjima, kao princip neuništive i preobražavajuće majčinske duše svijeta, unutar koje smo na višim razinama svijesti svi ipak povezani nevidljivom mrežom međuodnosa, u kojima se stalno stvaraju i razaraju novi svijetovi i tvorevine.

Kada to konačno uspijemo spoznati, tada će simbolička 'svrgnuta boginja' postati svjetla i blistava duša planete, a 'vještice' će biti njezine razigrane i magične, vilenjačke svećenice, vjesnice novog doba i svjetlijih vremena na zemlji.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Alpha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6360
Joined: 07 May 2014, 00:43
Location: baza deda mraza
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by Alpha » 27 Nov 2014, 22:57

koliko je samo crkva pobila zena u ime vjere optuzujuci ih da su vjestice.... :lud
▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬
COR NON MENTITUR
▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬

User avatar
Elfudin
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 629
Joined: 19 Nov 2014, 22:54
Location: Rajvosa
Contact:
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by Elfudin » 27 Nov 2014, 23:02

Alpha wrote:koliko je samo crkva pobila zena u ime vjere optuzujuci ih da su vjestice.... :lud
Ja mislim da je to zato sto je sa zenama teze manipulisat u kler idu uglavno sitnicavi pederkasti muskarci, koji imaju zenski karakter pa im je lov na vjestice dolazio kao izgovor da tamane konukurenciju..
Horde Zla 1987

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by tovar » 27 Nov 2014, 23:40

Ma nemoj? Dok su kršćani spaljivali vještice vi ste puno prije toga i puno poslije toga nabijali muškarce (i ne samo muškarce) na kolac ... ne na kurac nego na kolac ... Impotentni homoseksualci ... Vidi kako je lako vrijeđati druge koji nisu "luk ni jeli ni mirisali" ... Ostavi se bezrazložne mržnje i okreni se toleranciji razumijevanju i ljubavi ... Dva`jst prvo je stoljeće ... čovječe ... živi i pusti druge da žive ... Ako si nesposoban pomoći drugome, a ti nemoj, od tebe će biti dovoljno da ne zajebeš nikoga, to će biti veeelika pomoć s obzirom da se o tebi radi ... Ja točno znam što te muči, misliš da te nitko ne voli, evo, ja te volim ... ja ne znam mrziti, ne mrzim čak ni sebe sada što sam si dozvolio da me netko poput tebe spusti na "svoj" nivo ... Želim ti svako dobro!
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by Calla » 28 Nov 2014, 08:59

Keltska muzika,,njihova folklorna garderoba je meni nesto sto mi je uvjek bilo i ostalo zanimljivo za istrazivanje ,kako i bramsica napomenu ,mnogo radosniji oblik prenosenja novopaganske ere ,,nego u svim monoteistickim religioznim zabranama !

u podrucju gdje moja sestra zivi oko Ulma (oko bodenskog jezera)primjetila sam da za vrjeme maskenbala u njihovom podrucju ponajvise maski je bilo u obliku vjestica,,skoro pa svaka zena je imala neku svoju zasebno izgradenu sliku zamisljene vjestice a i odjecu su tako podesile,,uz dugu crvenu kosu uz siroke sarolike suknje ""predstavljale su simbol (malih sumskih vracara)
Neiopaganizam se i dalje provlaci kroz krscanske slojeve drustva samo sto to nama nije vise toliko transparentno jer je monoteisticka zastupljenost veca ako uzmemo u obzir u cjelom svjetu je mozda 0,02 %paganskog zastupljanja vjere
(meni jako poznata africka samanska terapija)koja se sve vise donosi i u zapadni svjet ,,u Njemackoj je prostopoznati naziv ,,ako u selu zena otvori svoju samansku praksu ,,za nju se kaze ona je Heide"(vjestacenje vjestice nad ljudima)!!

samo su izrazi drugaciji ,,a u novije doba mi mogli Heide nazvati nesto kao i alternativne doktorice koje se nude kada lijekovi ne pomazu )

Posto se blize bozicni blagdani,,kicenje jelke je upravo dobar primjer paganskih drevnnih obicaja ,,
mozemo zakljuciti da je ta tradicija u danasnjoj krscanskoj religiji upravo prenesena iz paganske tradicije!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by tovar » 28 Nov 2014, 09:29

Eee, der Bodensee. Tamo sam se ja, ima tome, faćkao sa jednom švabicom. Ona je bila neka protestankinja ili tako nešto pa smo imali međureligijski odnos, nikako ne seksualni, Bože sačuvaj. ...
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by storm » 28 Nov 2014, 09:32

... najavljen je dolazak antikrista :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by Julia-Klara » 28 Nov 2014, 09:52

ne mjesas paganizam i vjestice sa antikristom
razlika je ogromna
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by storm » 28 Nov 2014, 09:54

Julia-Klara wrote:ne mjesas paganizam i vjestice sa antikristom
razlika je ogromna
sve je to ista boranija :kafa


:plavi zezam se ja malo ...dosadno mi :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by Julia-Klara » 28 Nov 2014, 10:04

malo citam, malo se vise zanimam za ovakve stvari
jako zanimljiva tema, samo sto nekih podataka na nasem jeziku i nema , uglavnom se sve svodi na par tekstova koji se kopiraju
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by Julia-Klara » 28 Nov 2014, 11:05

Vjerovanje u vještice: Magično zlo najjače je na Silvestrovo

"Višćice su stare babetine, krezube, grdne, a zle krvi i naravi." Posljednja vještica, Jela Futakovica iz Donje Stubice, pogubljena je 1746. godine.

Dali su joj ime Stana ne bi li magijom imena zaustavili nesretni niz smrti sinova, dvojice dječaka čije rađanje nije ni ispratila tutnjava plotuna u planinsku noć, kad skupa s njihovim dušama odletješe sve nade očeve na drugi svijet. Stana, da stanu ženska djeca. I stala su, ali ne božjom voljom, već njezinom vlastitom. I, tako, najmlađa od pet kćeri Cerovića odreže svoju kosu i krene oblačiti mušku odjeću, gađati iz puške i motati duhan.

Šezdesetak godina kasnije, Stana Cerović, izdanak junačke loze serdara i sudaca, ostade posljednja zavjetovana djevojka, virdžina, kako ih nazivaju, na području bivše Jugoslavije. Baš kao u pripovijetki Dinka Šimunovića, u kojoj djevojčica Srna trči ispod duge ne bi li postala sin, koju Stana nikada nije čitala, ali ju je živjela. Priča je to koja može ostati sačuvana valjda još jedino u vrletima Sinjajevine, planine na sjeveru Crne Gore, kamo je valjalo potegnuti.

Potraga započinje u njezinoj rodnoj Tušini, seocu od jedva par kuća, no ondje se odmah moglo čuti da je Stana sa svojim kravama otišla u planinu, ima dva dana. Uz čašicu rakije, ondje se, od dobrih ljudi, mogu dobiti i precizne koordinate poput ove: "Kad ti Žabljak ostane desno, ti udri lijevo, pa kad dođeš u Vrtoč polje, ti ponovno okreni lijevo, viđećeš jedan mali...

U noći uoči velikih blagdana, kao što su Božić i Nova godina, prema tradicijskim vjerovanjima, osnažuje moć vještica i drugih demona. Tada se sablasti okupljaju na križanjima odakle raznim putovima kreću u svoje zlokobne pohode. Ne iznenađuje stoga da se i danas na mnogim križanjima mogu pronaći raspela, kapelice i kipovi svetaca koje su ljudi podigli upravo kako bi spriječili namjere pakosnih nadnaravnih bića. U hrvatskim tradicijskim vjerovanjima vještice zauzimaju istaknuto mjesto. U sjeverozapadnoj Hrvatskoj i danas se često spominju kao "coprnice", u Slavoniji "vještice", u Istri i dijelovima Dalmacije nazivaju se "štrige", "štrije" ili "štrigulje", a u dalmatinskom zaleđu "vištice", "višćice"' ili "štringe".

Postanak vjerovanja u vještice treba smjestiti u pretpovijest kada čovjek nije bio u stanju povući jasne granice između fizičke realnosti i magijskog svijeta. U takvom svijetu isprepletalo se ono što je očito prirodno s onim što je imaginarno. Događalo se da je čovjek određenim osobama pripisivao svojstva i osobine koje nisu imale ničeg prirodnog. U svijetu u kojem je čovjek prisan sa životinjama, zvijezdama, planetima, svjetlošću, suncem i mjesecom, konstruirao je likove poput maga, vrača i vještica, odnosno likove za koje se vjerovalo da djeluju na čovjeka, koji ih koristi ili trpi zbog njihovih radnji. U doba antike takvi likovi mogu se pronaći u vjerovanjima u određene žene koje su imale sposobnost pretvoriti se u životinje, koje su mogle letjeti noću, postati bestjelesne, koje su pripremale čarobne napitke, izazivale vremenske nepogode i plašile ljude. Takve žene nazivale su se "strix" s varijantama "striga" i "stria", latinskom riječju koja je predstavljala noćnu sovu koja je, među ostalim, noću pila ljudsku krv.

Urokljivo oko

U Rumunjskoj nalazimo vjerovanje u vještice koje se nazivaju "strigoi". Rađaju se u posteljici (placenti) koja im u zreloj dobi služi za postizanje nevidljivosti i nadnaravnih sposobnosti uz pomoć kojih mogu proći kroz zaključana vrata. Nanose štetu i zlo ljudima, utječu na vremenske prilike i mogu se pretvoriti u razne životinje, poput mačke, žabe, vuka, svinje. "Strigoi" u određenim noćima, posebno na Sv. Andriju i Sv. Jurja, napuštaju svoje tijelo i odlaze na kraj svijeta gdje trava ne raste jašući na metlama ili bačvama. Kada stignu, poprimaju ponovno ljudsko obličje i međusobno se bore cijelu noć. Ujutro se plačući pomire i vraćaju se kući ne znajući gdje su bili i što su radili te zapadnu u dubok san. U Istri se vještice, koje se nazivaju "štrige", također rađaju u košuljici crne ili crvene boje. U zreloj dobi, često nakon određene inicijacije, dobivaju moći s pomoću kojih, među ostalim, mogu napustiti svoje tijelo u obliku muhe i odletjeti u udaljene krajeve, gdje će se boriti ili pakostiti ljudima. Na sastanke, koji su se obično održavali na nekom brdu poput Kleka, Medvednice, Aršanja, Mosora ili Velebita, vještice su nerijetko letjele na metli, bačvi ili u obliku kakve životinje. Okupljene vještice vijećale su koju će osobu napasti, kome će izvaditi srce, koga će opljačkati ili na koje će selo poslati tuču.

Nerijetko su se pritom međusobno potukle, a one koje bi iz sukoba izišle kao pobjednice nisu dopuštale da njihovo selo zahvati nevrijeme, nego je nepogoda zahvatila selo poražene vještice. Osim moći preobrazbe, letenja i okupljanja na sastancima, ljudi su često spominjali jedno od najsnažnijih vještičjih oružja – urokljivo oko. Takvog pogleda seljaci su se iznimno bojali i nastojali su izbjeći svaki kontakt s osobom za koju se vjerovalo da ga posjeduje jer kako nalazimo u folklornim zapisima iz zaleđa Dalmacije: "Ureče te pa krava ne daje mlijeka. Treba paziti za mlijeko, dojilja se skriva. Treba pazit da ne vidi malo dite, ugojeno. Ne smije vidit živinu, niti pohvalit da ne urekne.".

Proučavajući folklorne zapise i priče o vješticama, antropolozi i folkloristi izdvojili su dva osnovna tipa vjerovanja. Prvo podrazumijeva vještice kao noćna, demonska bića iz nedokučive sfere nadnaravnog, a drugi tip podrazumijeva puno češće postojanje vještica u vlastitom selu ili susjedstvu. Takva seoska vještica gotovo uvijek je prepoznata u ženskoj osobi koja izgledom i ponašanjem odstupa od zadanih društvenih normi ili kao što se govorilo u Poljicima u Dalmaciji: "Višćice su stare babetine, krezube, grdne, a zle krvi i naravi.'' One su društveno marginalizirane žene koje zbog svoje neprivlačne prirode postaju žrtvenim janjetom koje će se optužiti za vještičarenje u trenutku kada se nekom u selu dogodi kakva teško prihvatljiva nevolja. Stoga postojanje vještica treba tražiti u delikatnim međususjedskim odnosima koji su, prema tvrdnjama nekih antropologa, i začeli masovne progone i spaljivanje vještica.

Međusobno optuživanje za vještičarenje u razdoblju progona vještica rezultiralo je mnogim suđenjima i pogubljenjima, a pozadina samih optužbi bilo je uređivanje odnosa među stanovnicima neke zajednice. U razdoblju ranog novog vijeka, u kojem se odvijaju najmasovniji progoni vještica, počelo je i jačanje individualizma, kapitalizma, tržišnog nadmetanja i populacije te je rasla svojevrsna ksenofobija zbog koje su ljudi tražili krivce za svoje nevolje. Suprotno općeprihvaćenim mišljenjima, Katolička crkva u Hrvatskoj nije vodila sudske procese protiv vještica u ime Crkve. Ona je bila zaslužna za podučavanje i informiranje svjetovnih vlasti o vještičarenju kao eventualnom kaznenom djelu te je sama provodila istrage samo onda kada je predstavljala civilnu vlast na svojim feudalnim posjedima. Posredovanjem isusovačkog reda formirane su pravne regulative koje je zahtijevala svjetovna vlast. Tako je zaključke sa sinoda u Trnavi 1611. potvrdio Hrvatski sabor te je određeno da se svi stanovnici Hrvatske bore protiv vještica, sudjeluju u progonima i prokazuju vještice i čarobnjake. Slično je odredio 1635. car Ferdinand III. za područje Donje Austrije, Mađarske pa stoga i Hrvatske.

Spasila je carica Marija Terezija

Do danas znamo za 245 optužbi protiv vještica u Hrvatskoj, pretežno sjeverozapadnoj, odnosno na teritoriju zagrebačkog Kaptola. Između 1360. i 1758. optuženo je 230 žena (94%). Od 245 uhićenih 148 bilo je pogubljenih (54%), a među njima 138 žena (95%). Tri žene umrle su u zatvoru, 2 su pobjegle, a 7 žena i 4 muškarca je pogubljeno. Točna sudbina ostale 84 optužene osobe nepoznata je iako se može pretpostaviti da su pogubljene. Među optuženima nalazile su se osobe u dobi od 5 do 85 godina, ali većinom ipak srednjih godina. Najviše je bilo seljanki i nezaposlenih žena. Zadnja pogubljena "vještica" bila je Jela Futakovica iz Donje Stubice, koju su 1746. godine na svoju ruku spalili lokalni kmetovi. Međutim, glavni krivac ubrzo je uhvaćen i osuđen na smrt, a ostali suučesnici na stroge tjelesne kazne. Zadnja osuđena vještica bila je Magda Logomer zvana Herucina koju su 1758. u Križevcima osudili na smrt, ali kazna nikad nije provedena, već je Herucina, na zahtjev carice Marije Terezije, dovedena u Beč gdje je nakon vještačenja carskih liječnika oslobođena svih optužbi.

Sredinom 18. stoljeća, zahvaljujući duhu prosvjetiteljstva, počela su se mijenjati stajališta prema progonima vještica. Sami progoni prestali su nakon što je carica Marija Terezija 1758. uvela mjere opreza pri okrivljavanju vještica da bi 1768. godine objavila kazneni zakonik u kojem zabranjuje provođenje sudskog postupka i pogubljenja vještica bez njezine dozvole. Međutim, to nije značilo da se suđenja zabranjuju ili da se mora prestati vjerovati u vještice. Sudovi, pa tako ni zagrebački, jednostavno nisu smjeli voditi postupke proziv vještica bez dozvole carice, koja ih nikad nije dala, a nitko ih, očito zbog složenog postupka, nije ni tražio. Stoga su se od tog trenutka u Hrvatskoj, kao i u Europi, vještice prestale progoniti. Završena je jedna od najdramatičnijih era u čovjekovoj povijesti. Paradoksalno je ipak što su progoni, koji su na određen način stigmatizirali čovječanstvo, prestali "preko noći" premda nikad nisu službeno ukinuti.

http://www.vecernji.hr/zanimljivosti/vj ... ovo-233746
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by Calla » 28 Nov 2014, 11:10

pa evo ja cu ti nabacivati male presjeke sta ovamo svega ima u okolici skandinavaca i germanaca,,
,,Svaki malo veci grad ima svoje radnjice sa ayurweda produktima,,mirisima,,stofovima,,esotericne radnjice sa razlicitim kamencicima ,,ovaj kamen je za ovu snagu ovaj drugi za drugu snagu ..mozda pokazem slicice iz jednog zamka kako radne grupe od nekoliko njemaca odrzavaju wikingsku kulturuili ova druga grupa koja se brine o meghalitkulturi???
Ako se da zamjetiti wikingi se nisu dali zadugo pokrstiti,,krscanskoj crkvi su Wikinzi bili najveci trn u oku jer njih monoteisticna religija nije zanimala ni u kakvom smislu!!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by Julia-Klara » 28 Nov 2014, 11:19

da, Calla... nekako problem nastaje pojavim i pokusajima pokrstavanja plemena koja su prakticirala svoja vjerovanja, pa se iz tog bunta i sakrivanja iz neke osvete , a radi ne postivanja onoga sto nalaze crkva, ljudi proglasavaju vjesticama i vjescima
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by Calla » 28 Nov 2014, 11:20

Neke radne grupe koje se i dalje zele druziti ili sujediniti sa prirodom ,,
dodu na ideju na ovakav luksuz za sat vremena kad a naloze vatru ugriju si vodu na 45^°c i kupaju se vani :hihi
badewannenfeuer1_klein.jpg


(kako god ja se na ovakve improvizacije pored ovolike tehnike danas ne mogu naviknuti da se vracam u proslost) :jok
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by Julia-Klara » 28 Nov 2014, 11:21

ono sto mene recimo fascinira je cinjenica da se veliki broj ljudi okrece prirodi, njenim zakonima, postovanju istog, a ne necega sto je napisao covjek (izvinjenje vjernicima)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Elfudin
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 629
Joined: 19 Nov 2014, 22:54
Location: Rajvosa
Contact:
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by Elfudin » 28 Nov 2014, 14:48

tovar wrote:Ma nemoj? Dok su kršćani spaljivali vještice vi ste puno prije toga i puno poslije toga nabijali muškarce (i ne samo muškarce) na kolac ... ne na k.... nego na kolac ... Impotentni homoseksualci ... Vidi kako je lako vrijeđati druge koji nisu "luk ni jeli ni mirisali" ... Ostavi se bezrazložne mržnje i okreni se toleranciji razumijevanju i ljubavi ... Dva`jst prvo je stoljeće ... čovječe ... živi i pusti druge da žive ... Ako si nesposoban pomoći drugome, a ti nemoj, od tebe će biti dovoljno da ne zajebeš nikoga, to će biti veeelika pomoć s obzirom da se o tebi radi ... Ja točno znam što te muči, misliš da te nitko ne voli, evo, ja te volim ... ja ne znam mrziti, ne mrzim čak ni sebe sada što sam si dozvolio da me netko poput tebe spusti na "svoj" nivo ... Želim ti svako dobro!
Eki ovoga! :plavi Odma ljubav izjavljuje :D. Zivio ti meni haveru :D
Horde Zla 1987

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Paganizam

Post by Calla » 28 Nov 2014, 15:39

Julia-Klara wrote:ono sto mene recimo fascinira je cinjenica da se veliki broj ljudi okrece prirodi, njenim zakonima, postovanju istog, a ne necega sto je napisao covjek (izvinjenje vjernicima)
ja se nadam da cu na ovaj vikend uspjeti poci pogledati film Salz der Erde,,(dokumentarac o fotografijama poznatog svjetskog brazilianskog fotografa Sebastiao Salgado koji se sa toliko Emphatije fokusirao sa svojim slikama na minimalisticni nacin zivljenja (glad,,minska polja ,sjeca sume ,,i unistavanje prirode,# koja bi na kraju mogla samo da se spasi od nas istih ljudi koji zivimo na ovoj planeti ,,ali od onih ljudi koji se vracaju spasavanju suma i zasadivanja drveca koje ludaci na kilometre posjekose ,,)
njegovo fotografiranje od prije par godina je islo u prilog Genesis projektu a danas su njegove slike prikazane u vidu filma uz pomoc njegovog sina Juliana i rezisera Wim Wenders a!

evo jedne slike iz tog filma gdje je fotograf pronasao plemena aborgina koji ni jednog trenutka ni do danas dan
nisu dokucili civilizaciju a jos uvjek zive sa svojim tradicijama po sumama savrseno sretno!
c932x470.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests