KERBELA

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

KERBELA

Post by KOMESAR » 08 Oct 2014, 10:46

Autentičnom predajom koju prenose Ummi Seleme r.a.,i drugi,Poslanik sallallahu 'alejhi ve selleme,donio je vijest da će Husejn r.a. biti ubijen u Taftu,tj. na Kerbeli.
Pedeset godina poslije desio se taj događaj
Poslanik,sallallahu 'alejhi ve selleme,više puta je rekao:"Članovi moje loze bit će nakon mene izloženi istrebljenju i progonu od strane mog Umeta." desilo se kako je rekao.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by paparaci » 10 Oct 2014, 00:37

koja je svrha ove teme?
Last edited by paparaci on 10 Oct 2014, 00:38, edited 1 time in total.
Reason: Brisan off. Rankovicu, pripazi na off. kako na ovoj, tako i na ostalim temama.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by storm » 10 Oct 2014, 06:14

A šta je to bilo u Kerbeli ?
Sjećam se da mi je stari nešto pričao....posjetio je to mjesto dok je radio u Iraku osamdesetih, imam čak i neke stare fotografije....
pa ako može pojašnjenje
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by paparaci » 10 Oct 2014, 12:20

Salahuddin wrote:
paparaci wrote:koja je svrha ove teme?
Paparaci, mislim da mi muslimani ne bi po automatizmu bjezati od ovakvih tema. Te stvari se jesu desile ali se malo prica o njima. Naravno, ne treba lose stvari stavljati u prvi plan ali ulema treba da ljudima koji ne razumiju ove dogadjaje, niti sta je prethodilo njima, da objasne sta i zasto se desilo, ono sto se desilo. Od istine ne treba bjezati koliko god ona ruzna bila. To je jedna crna mrlja u istoriji muslimana, od koje ne treba bjezati nego objasniti.

Ove stvari mi mozemo gurati pod tepih, ali onog momenta kad malo neukiji musliman procita "Zapecaceni dzennetski napitak" doci ce i do ovih stvari koje ce mozda razumjeti ili ne. Mislim da je na ulemi da konacno objasne okolnosti pod kojima su se desile ove a i neke druge stvari. Meni je jasno ali mozda nekima nije.
Daleko od toga.

Naravno da sam za istinu i diskusiju. Pitao sam jer je sam uvod napisan kao svrsena stvar. Ne otvara prostor za više. A možda i griješim. :cudi

Lično ništa o tome ne znam.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by Luna. » 10 Oct 2014, 12:25

ja prvi put cujem za tu kerbalu
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 10 Oct 2014, 16:50

paparaci wrote:
Salahuddin wrote:
paparaci wrote:koja je svrha ove teme?
Paparaci, mislim da mi muslimani ne bi po automatizmu bjezati od ovakvih tema. Te stvari se jesu desile ali se malo prica o njima. Naravno, ne treba lose stvari stavljati u prvi plan ali ulema treba da ljudima koji ne razumiju ove dogadjaje, niti sta je prethodilo njima, da objasne sta i zasto se desilo, ono sto se desilo. Od istine ne treba bjezati koliko god ona ruzna bila. To je jedna crna mrlja u istoriji muslimana, od koje ne treba bjezati nego objasniti.

Ove stvari mi mozemo gurati pod tepih, ali onog momenta kad malo neukiji musliman procita "Zapecaceni dzennetski napitak" doci ce i do ovih stvari koje ce mozda razumjeti ili ne. Mislim da je na ulemi da konacno objasne okolnosti pod kojima su se desile ove a i neke druge stvari. Meni je jasno ali mozda nekima nije.
Daleko od toga.

Naravno da sam za istinu i diskusiju. Pitao sam jer je sam uvod napisan kao svrsena stvar. Ne otvara prostor za više. A možda i griješim. :cudi

Lično ništa o tome ne znam.
Uvod je takav da otvara mogućnost diskusije.Dušebrižnici vele da je taj događaj zataškavan od strane Umeta (pisani lažni hadisi),a Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme,ga najavio pedeset godina prije nego se dogodio.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by Spanac_113 » 10 Oct 2014, 17:04

KOMESAR wrote: Uvod je takav da otvara mogućnost diskusije.Dušebrižnici vele da je taj događaj zataškavan od strane Umeta (pisani lažni hadisi),a Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme,ga najavio pedeset godina prije nego se dogodio.
Luna. wrote:ja prvi put cujem za tu kerbalu
haman im uspjelo.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 10 Oct 2014, 17:24

Da bi bolje razumjeli šta se je dogodilo na Kerbeli u nekoliko nastavaka ću pokušati napraviti uvod:

Jedan od istknutih velikana Iz loze Poslanikove,sallallahu 'alejhi ve selleme,rekao je:Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme,priželjkivao je da Alija r.a. bude imenovan za halifu,ali mu je iz gajba dato saznanje da je Allah htio nešto drugo,pa se odrekao svoje želje slijedeći volju Slavljenog i Uzvišenog Allaha.
Slijedi jedna mudra pouka izvučena iz suštine Allahovog htjenja ovom pitanju.
Nakon što je Poslanik,sallallahu 'alejhi ve selleme,preselio u društvo Najuzvišenijeg Gospodara,najpreča stvar ashabima,r.a.,bila je održavanje sloge i jedinstva.Da je Alija,r.a..tada preuzeo hilafet,postojali su ozbiljni izgledi da bi neke njegove karakterne crte poput neprilagodljivosti drugima,samostalnost u mišljenju i veliki samoprijekor,rijetka odvažnost i neovisnost od ljudi zahvaljujući izuzetnoj hrabrosti,probudile osjećaj na rivalstvo kod mnogih pojedinaca i plemena,te bi se tako pojavio razdor u redovima muslimana,kako se to kasnije i pokazalo iz događanja u vrijeme njegovog hilafeta.
Što se tiče kasnijeg imenovanja Alije,r.a., za halifu jedan od razloga je sljedeći:
Vjetrovi nereda bjesnili su u onim dijelovima islamskog Umeta koji su pod okrilje primili narode različitih mentaliteta i u čijem su tlu ležale klice razdora na sedamdeset tri grupacije-kako je predskazao Poslanik,sallallahu 'alejhi ve selleme,Stoga je bilo potrebno postojanje izuzetno jake,dominantne ličnosti,koja posjeduje nadprosječnu hrabrost,djelotvornu pronicljivosti plemenito,čistokrvno porijeklo iz loze Poslanikove,sallallahu 'alejhi ve selleme, i plemena Beni Hašima,kako bi se održalo pred tim neredima.Ova izuzetna ličnost bila je utjelovljena u Aliji,r.a.,i on je zbilja bio nepokolebljiv pred udarima tih oluja...Poslanik,sallallahu 'alejhi ve selleme,nagovjestio mu je to rekavšida će voditi sukobe na putu tumačenja Kur'ana onako kako ih Poslanik,sallallahu 'alejhi ve selleme,vodio na putu njegove objave.

Pored toga,da nije bilo Alije,r.a.,vjerovatno bi dunjalučka vlast ponijela i zavela emevijske vladare,te ih potpuno skrenula sa Pravog puta.Međutim,imajući pred sobom Aliju,r.a.,i Ehli-bejt,nastojali su svoj položaj prilagoditi i uskladiti kako nebi izgubili stepen povjerenja u očima Umeta,tako da je većina vodećih ličnosti emevijske države bila prisiljena da svoje sljedbenike potiče na čuvanje i širenje temelja vjerovanja i učvšćivanje propisa Kur'ana i islama,mada to sami nisu činili.
Last edited by KOMESAR on 10 Oct 2014, 17:37, edited 1 time in total.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 10 Oct 2014, 17:34

Spanac_113 wrote:
KOMESAR wrote: Uvod je takav da otvara mogućnost diskusije.Dušebrižnici vele da je taj događaj zataškavan od strane Umeta (pisani lažni hadisi),a Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme,ga najavio pedeset godina prije nego se dogodio.
Luna. wrote:ja prvi put cujem za tu kerbalu
haman im uspjelo.
Događaj nikad nije zataškavan.Druga je stvar što je do nas vrlo slabo dopirao dah Irana.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 13 Oct 2014, 16:21

Šta je potrebno znati:
Događaj poznat pod nazivom "Kerbela" desio se 61.godine po Hidžri i njegove uzroke treba tražiti ne u toj godini ili nekoliko godina prije događaja.Potrebno je vratiti se u vrijeme prije hilafeta Ebu Bekra i prije pojave islama ili čak i godine prije rođenja Poslanika s.a.w.s.,jer su ti događaji međusobno povezani kao karike lanca ne mogu se odvojiti jedan od drugog.
Sam događaj je potrebno analizirati sa različitih aspekata,pa onda izvesti zaključak kojim, naravno, Salahudin neće biti zadovoljan.


p.s.
Poslije Poslanikove,s.a.w.s.,smrti za halifu je izabran Ebu Bekr.
13.godine po Hidžri Ebu Bekra naslijedio je Omer r.a.i bio halifa deset godina,šest mjeseci i pet dana (Ubijen dok je klanjao sabah u Poslanikovom,s.a.w.s., mesdžidu).
Hz Osman koji je naslijedio Omera r.a. ubijen je nakon jedanaest godina,jedanaest mjeseci i četrnaest dana halifata.Bio je petak 18.Zulhidždže 35. godine po Hidžri.
U subotu 19.Zulhidždže za halifu je izabran h.z. Alija.(Alija je na mjestu halife proveo četiri godine,osam mjeseci i dvadeset tri dana).
Ubijen je u petak 17.Ramazana 40.godine po Hidžri.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 13 Oct 2014, 16:30

Salahuddin wrote:Zataskavan je itekako. Ja postim, klanjam i cinim sve sto je u mojoj mogucnosti da budem bolji musliman. Ali da sam Islam ucio samo od Alima, ja kao ni Luna:

Nikada ne bih cuo za Kerbelu, pogotovo sta se tamo desilo.
Nikada ne bih znao ko je ubio Osmana r.a., u cijim se rukama u trenutku ubistva nalazio Kur'an.
Nikada ne bih znao da ce Alija r.a. i Aisa r.a biti na celu sukobljenih strana.
Da ce ljudi kojima je obadvojici zagarantovan Dzennnet jos za zivota, rijecju/Objavom, koju je primio Poslanik s.a.ws, biti na jednoj strani, dok sa druge, protivnicke strane, stoji na celu takodjer vodja kojem je obecan dzennet jos za zivota ("Desetorica kojima je obecan Dzennet"). Sta bi bilo da su jedan drugog ubili?

Ove stvari se nikada, ama bas nikada, ne cuju sa minbera. A trebale bi. Nije to bauk, sve religije su dozivljavale isto. To su bila vremena velikih iskusenja, kao sto se i sam slazes, da ih je Poslanik s.a.ws. davno predvidio. Ima o tome jedna anegdota/hadis, kada je Poslanik vidio dvojicu buducih ucesnika bitke na Devi, koje je vidio kako zajedno sjede veseli, pa je jednom od njih rekao: "Uistinu vas gledam kako ste dobro prijatelji i volite biti zajedno, a vidim da ces "ti" biti na suprotnoj strani u ratu protiv "ovog", i znaj da neces biti u pravu." (Pokusavam parafrizirati iz sjecanja, pa halalite ako nije 100% rijec za rijec. Sustina je ista). Ovo predskazanje je samo jedno od mnogih ispunjenih, koje je predskazao Poslanik s.a.w.s.

Malo se propitati ko su ova dva ashaba i onda se moze tacno reci ko je bio u pravu, jer Poslanik s.a.w.s nikada nije govorio ono sto nije znao. Hadis je unesen u Buharijinu zbirku Hadisa i nije ga tesko pronaci. Ali kao sto rekoh, ja sam upoznat sa tim stvarima a oni koji nisu neka odgovor neka traze kod najblizeg imama, koji je placen da ljudima odgovara na pitanja o Islamu.

Nisam ovo napisao da bih ikoga provocirao. Samo da kazem da se uistinu ovo zataskava, na nacin da se nikada ne govori o tome.
Opet ponavljam;
"Kerbela"je istraživana više od hiljadu godina.
Napisane su mnoge knjige,spjevane pjesme,napravljene predstave i obilježavana je na različite načine.
Svi poznavaoci historije islama-bili muslimani ili ne-upoznati su sa tim događajem.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 13 Oct 2014, 18:29

Naravno da se treba držati činjenica.
Od dana kada je Muhamed,s.a.w.s.,sklopio poznati sporazum sa stanovnicima Medine islam je ušao u drugu fazu postojanja.Vjera se isprepletala sa vladavinom i poprimila je formu države.Dok se Muhamed,s.a.w.s.,nalazio u Meki,islam je bio samo religija,njegove praktične odredbe su se ograničavale na obavljanje vjerskih obreda (ibadet) i poštivanje jednog dijela moralnih normi.Međutim,u Medini je poprimila kompleksnu formu vlasti,vlasti u kojoj je Božija odredba nadzirala odnose roba i Stvoritelja i čovjeka sa drugim ljudima.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 13 Oct 2014, 18:49

Za one koji ne znaju šta znači riječ "Kerbela" istini je najbliži onaj koji kaže da je nastala od dvije riječi "kerb" što na armejskom jeziku znači njiva i riječi" al" što znači Bog. U svakom slučaju ova izvedenica se vezuje za neko vrijeme vjekovima prije ove tragedije.Od godine kada se ovaj tragični događaj desio,riječ Kerbela se približila svom arapskom značenju "kerb" (tuga) i "bela" (nesreća,belaj).
U nekim skorijim predajama čitamo da je lamam,kada je upitao za ime ovog mjesta i kada su mu odgovorili "Kerbela",rekao: "Bože uklanjam ti se od tuge i nesreće!"
Od dana kada se ovaj karavan zaustavio u ovom mjestu,Kerbela je postala poznata u istoriji islama tako da se može reći da poslije Meke nijedan grad nije toliko poznat.Od dana kada je Huseinov kabur postao mjesto hodočašća, ne možete vidjeti ni jednog sljedbenika ehli bejta koji ne želi da ga posjeti.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2014, 19:15

A jel Husein onaj zbog kojeg su šiiti - šiiti?
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 13 Oct 2014, 19:23

Krokodil Behko wrote:A jel Husein onaj zbog kojeg su šiiti - šiiti?
To je malo kompleksnije štivo.Nadam se da će u raspravi, koja će vjerujem uslijeti, mnoge stvari biti jasnije.Ne samo tebi nego i mnogima koji se nisu doticali toga.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2014, 19:32

KOMESAR wrote:
Krokodil Behko wrote:A jel Husein onaj zbog kojeg su šiiti - šiiti?
To je malo kompleksnije štivo.Nadam se da će u raspravi, koja će vjerujem uslijeti, mnoge stvari biti jasnije.Ne samo tebi nego i mnogima koji se nisu doticali toga.
Neki su ljudi ubili Huseina, a čini mi se i Aliju. Valjda su njih dvojica, trebali biti nasljednici Muhameda a.s... Eh sad, te ubice koje su ih pobile, postali su suniti i zaklinju se upravo u tog Muhameda, a sljedbenike Huseina i Alije (koji su Muhamedovi nasljednici) nazivaju bezbožnim šijama. Tako sam ja skonto.
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 13 Oct 2014, 20:21

Krokodil Behko wrote:
KOMESAR wrote:
Krokodil Behko wrote:A jel Husein onaj zbog kojeg su šiiti - šiiti?
To je malo kompleksnije štivo.Nadam se da će u raspravi, koja će vjerujem uslijeti, mnoge stvari biti jasnije.Ne samo tebi nego i mnogima koji se nisu doticali toga.
Neki su ljudi ubili Huseina, a čini mi se i Aliju. Valjda su njih dvojica, trebali biti nasljednici Muhameda a.s... Eh sad, te ubice koje su ih pobile, postali su suniti i zaklinju se upravo u tog Muhameda, a sljedbenike Huseina i Alije (koji su Muhamedovi nasljednici) nazivaju bezbožnim šijama. Tako sam ja skonto.
Dobro si skonto samo moraš da znaš:
"LJudi su robovi ovog svijeta i kada dođe dan iskušenja,broj vjernika će biti mali."
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 13 Oct 2014, 20:50

Muavija je u prvih deset godina svoje vladavine nastojao da ukine princip izbora vladara od strane naroda i konačno zanemari stav muslimana u izboru vlasti.Još nije bilo prošlo dvadeset godina od posljednjeg obraćanja javnom mišljenju u izboru halife,kada se javilja još jedna novotarija u islamu,novotarija koja je odjednom promijenila sistem islamske vlasti.Vladar je izabran da se pri tome nije poštovao niti Bog niti narod.Nije prošlo ni četrdeset godina od Poslanikove,s.a.w.s., smrti kada je oživljen još jedan od predislamskih običaja.Kao što je u plemenskom sistemu običaj, kada god poglavar plemena umre,njegovo mjesto zauzima njegov najstariji sin i Muavija je odlučio da oživi ovaj običaj, postavljajući za nasljednika Jezida.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 14 Oct 2014, 10:14

Da se vratimo hz Aliji. Nakon izbora za halifu održao je dirljivu hutbu:

"Zahvala pripada Allahu,NJemu zahvaljujem i od njega pomoć tražim,NJega vjerujem,na NJega se oslanjam.I svjedočim da osim Allaha drugog boga nema.On je Jedan i bez ortaka je. Muhamed a.s. je njegov rob i poslanik.Poslao je Muhameda a.s. sa istinom i spasom da bi vas od bolesti spasio i iz gufleta probudio.Znajte da ćete umrijeti.Nakon smrti ćete biti proživljeni, stat ćete pred Allaha i polagati račune za djela vaša i prema njima ćete kaznu vidjeti.Neka vas dunjalučki život ne prevari.Zato,jer je dunjaluk belajom ukrašena,po propasti znana,zulumom ispunjena kuća.Svi u njoj su osuđeni na neimaštinu.Sjaj dunjaluka razlog je gordosti i trvenja među ljudima.Musafir koji dođe ovamo nije siguran od njegovog šera.Narod dunjaluka katkad je u izobilju i sreći. a začas u belaju i oholosti.Promjenljiva stanja,previruća vremena...Ovdje je loše živjeti,ovdašnje blagostanje i bogatstvo su kratkotrajni.Ovaj svijet svoje žitelje,kao strijela baca nekim ciljevima.Svako će od njega uzeti svoj udio i na kraju okusiti smrt. Allahovi robovi! Znajte da ste u zasljepljujućem dunjaluku na putu onih koji su bili prije vas.Oni su od vas bili mnogo dužeg vijeka,mnogo jači, njihovi gradovi su bili mnogo napredniji i imali su mnogo više djela,ostataka...Ali,nakon odlaska odavde njihova tijela su istrulila,domovi opustjeli,njihova djela zaostala. Čvrsto napravljene dvorce,udobne jastuka zamjenili su kaburskim kamenjem i zemljom.Njihovi kaburi su jedan drugom blizu,ali njihovi stanovnici su usamljen svijet,usamljenik je čudnovat i među ljudima jedne mahale koji bez prestanka teško rade i muče se.Od sada se oni ne mogu baviti izgradnjom,popravkom.I pored toga što su jedni drugima komšije među njima nema nikakvih veza kao što se komšije i braća posjećuju.A i kako da se posjećuju?
Neimaština im grudi smrvila,prostor oko njih kamenje i zemlja ogrnuli.Nakon života u rahatluku i sreći umrli su i razdvojili se.NJihovi prijatelji su se sažalili na njih,odnijeli ih i u zelju položili.I onda su otišli da se više nikad ne vrate."Ovo je jedna riječ,onaj što ju kazuje je Allah.A do dana kada će tamo ponovo biti proživljeni ima berzah."
Predpostavite,i vi ste kao oni propali,ostali ste na mjestu sa kojeg će se ići.Zamislite da vas je kabur unutar sebe uzeo. I na kraju zamislite vrijeme,kada se sve završi i grobovi otvore i kada se prospu tajne što su grudi skrivale i kad se pred Melik ul-DŽelilu 1-DŽebarom stane da bi se račun položio.Kakvo će vam stanje tada biti?Zbog prošlih grijeha srca drhte,dižu se zavjese,velovi,sve vaše greške i bruke,vaše tajne izlaze na vidjelo."Eto tamo se svaki nefs kažnjava onim što je zaradio."

p.s.
Slažem se sa Salahudinom da ovo nikad ni jedan imam sa mimbera nije pročitao.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 15 Oct 2014, 10:28

Drugo dijete hz. Alije i Fatime Husejn, rođen je 4. godine H. – da bi nakon ubistva njegovog starijeg brata Hasana ostao njegov nasljednik. Husejn je bio Imam 10 godina koje su se uglavnom poklapale sa Muavinom vladavinom (osim zadnjih šest mjeseci koje su spadale u Jezidovu vladavinu). Imam Husejn je živio u najtežim uvjetima represije i raznoraznih pritisaka. Ovo je bilo prije svega zbog toga, što su vjerski zakoni i propisi uveliko izgubili na svojoj težini i vjerodostojnosti, kada su diktati emevijskih vlastodržaca predstavljali kompletnu sveobuhvatnu moć i autoritet.

Drugo, Muavija i njegovi poltroni koristili su se svim mogućim sredstvima da eliminišu uticaj kuće Poslanikove, s.a.v.s. (Ehli Bejta). Prije svega, Muavija je nastojao da pripremi teren za kraljevstvo svoga sina Jezida - čemu se, zbog Jezidove beskrupuloznosti i nepridržavanja islamskih principa, suprostavila velika skupina muslimana. Zbog toga je Muavija poduzeo oštre mjere da umiri opoziciju, da bi njegov sin, odmah poslije njegove smrti 60. godine po Hidžri zauzeo njegovo mjesto.

Davanje zakletve (bej'ata) bio je stari običaj koji su Arapi činili u važnim stvarima poput izbora vladara. Uglednici među ljudima bi davali zakletvu vjernosti kao znak slaganja i poslušnosti svome vladaru, čime bi iskazivali svoju podršku njegovim budućim aktivnostima. Prekidanje zakletve nakon što je ona data, kod Arapa je imalo status kriminalnog čina.

Muavija je još za svoga života tražio od uglednih muslimana da daju svoj zavjet vjernosti njegovom sinu Jezidu, ali nije nametao ovakav zahtjev Imamu Husejnu. On je posebno u časovima neposredno prije svoje smrti savjetovao Jezida da ukoliko hz. Husejn odbije da da zakletvu da ne poduzima nikakve represivne mjere protiv njega, jer je znao da bi to moglo prouzrokovati mnoge negativne efekte.

Međutim, Jezid je zbog svog egoizma i neotesanosti zanemario očev savjet i odmah nakon zaposjedanja vladarske pozicije naredio namjesniku Medine, ili da od Husejna izvuče zakletvu vjernosti ili da pošalje njegovu glavu u Damask.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests