KERBELA

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 16 Oct 2014, 18:28

Na Dan ašure 61. godine po Hidžri Umm Seleme, časna Poslanikova, s.a.v.s., supruga, osječajući smrt hz. Husejna pustila bolni krik u Medini. Naime, još Ahmed ibn Hanbel i et-Taberānī u svojim zbirkama hadisa bilježe hadis Umm Seleme koja pripovjeda: ''Sjedio je jednog dana Vjerovjesnik, s.a.v.s., sam u mojoj kući zajedno sa mnom kad mi reče: 'Neka mi nipošto niko sada ne ulazi, te deder pripazi na vrata!' Ja tako i postupih. Međutim, naiđe hz. Husejn (koji tada bijaše još malo dijete) i navali da uđe u kuću, te naposlijetku uspjede u tome a da ja nisam ni primjetila. Potom začuh jecaje i prigušeni plač Poslanikov, s.a.v.s. Uđoh u sobu, kad u njegovu krilu sjedi hz. Husejn, a Poslanik, s.a.v.s., plače i miluje dijete po glavi, pa reče: 'Upravo je melek Džibril bio ovdje i upitao me: Da li ga voliš (tj. hz. Husejna)? Odgovorih da volim, a on reče: Tvoj ummet će ga ubiti na zemlji zvanoj Kerbelā, a ako hoćeš pokazat ću ti i mjesto njegova smaknuća. Utom Džibril prinese gruman crvene zemlje sa Kerbele.' Ja sam ga umotala i sačuvala u dijelu svoje odjeće.'' U drugoj verziji istog hadisa se veli kako je Umm Seleme, r.a., zemlju sa Kerbele sačuvala u flašici, a Muhammed, s.a.v.s., joj rekao: ''Kad se ova zemlje pretvori u krv znaj da je Husejn ubijen!''
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 16 Oct 2014, 18:41

''Jezid b. Muavija (rođen je 25. ili 26. ili 27. h.g., a umro 64. h.g.) rođen je za vrijeme hilafeta Osmana b. Affana, r.a. Preuzeo je funkciju halife na dan smrti svoga oca Muavije, r.a., u četvrtak mjeseca redžeba 60. godine po Hidžri. Umro je u 38. godini života, u mjestu Havvarin, naselje/selo kod Damaska, u rebi'ul-evvelu 64. godine po Hidžri, nakon tri godine i nepunih osam mjeseci vladavine.“
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 16 Oct 2014, 19:39

KOMESAR wrote:''Jezid b. Muavija (rođen je 25. ili 26. ili 27. h.g., a umro 64. h.g.) rođen je za vrijeme hilafeta Osmana b. Affana, r.a. Preuzeo je funkciju halife na dan smrti svoga oca Muavije, r.a., u četvrtak mjeseca redžeba 60. godine po Hidžri. Umro je u 38. godini života, u mjestu Havvarin, naselje/selo kod Damaska, u rebi'ul-evvelu 64. godine po Hidžri, nakon tri godine i nepunih osam mjeseci vladavine.“
Skoro svi klasični muslimanski istoričari i svjedoci tog vremena Jezidu pririču,razuzdanost, veliku odanost alkoholu, noćnim pijankama i priležnicama, raspojasanu narav, zlu ćud i nisku intelektualnu moć. Jednom riječju, njegovom pojavom zulum vladajućih struktura doseže svoj vrhunac.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 17 Oct 2014, 15:18

Za vrijeme Osmana,r.a. i Alije,r.a. počinje vrijeme velikih smutnji i borbi koje je
najavio Poslanik, s.a.v.s. Nakon što je mučenički izvršen zločin nad Osmanom
bin Affanom, r.a., trećim halifom, Alija r.a je pristao da se prihvati halifata.

Neki namjesnici, od kojih je i bliski Osmanov, r.a., rođak Muavija, ne dadoše bej'u
- Zakletvu na vjernost Aliji, r.a dok se uhapse i kazne ubice Osmana r.a.
Došlo je do neslaganja Alije i nekih ashaba, predvođenih Aišom, Majkom Pravovjernih,
radijallahu anhu. Alija je zapao u više nezavidnih situacija, i to zbog priča koje su bile daleko
od istine. Bio je primoran da se bori protiv onih koji su mu se suprostavili (bitka na devi).
Pobijedio ih je kraj Basre i vratio je Aišu, radijallahu anha, u Medinu, nakon što je to platio
smrću velikog broja ashaba, kao što su Talha i Zubejr, radijallahu anhu.

Jedna od najvećih teškoća za Aliju,r.a. je bio stav Muavije, namjesnika Sirije, koji je tražio od
novog halife da se odmah pronađu i kazne ubice prijašnjeg halife Osmana, radijallahu anhu,
što u tom trenutku nije bilo moguće. Predvodio je veliku vojsku u rat protiv halife Alije,
radijallahu anhu. Došlo je do bitke kod Siffina, na obali Eufrata.
Poslije prekida borbe počeli su pregovori između dvije strane. Sporazumjeli
su se da izaberu dvojicu sudija, od svake strane po jednoga, koji će naći najbolje
rješenje za muslimane.
Mnogim pristalicama Alijinog, r.a., idžtihada ovo se nije svidjelo, te njih oko 10 000
bezuvjetno zatraži da se odustane od ovog "suda". Kada im ovo ne uspije, odvojiše se
nazvaše se haridžije, odakle je nastala prva sekta u Islamu.
Otprilike tada nastaje i druga sekta, ŠIJJE, koji su se odvojili sa mnogo čudnih, pretjeranih
vjerovanja i traženja.
Nakon toga sastadoše se trojica haridžija i dogovoriše da ubiju: jedan Aliju, drugi Muaviju,
a treći Amr bin el - Asa. Samo je prvi, Abdurrahman Muldžem el - Hamiri uspio, a druga
dvojica nisu i ubijeni su pri samom pokušaju.Ubijen je Alija r.a., Muavija r.a.je tešto
ranjen a Amr je prošao neozljeđen. Znači da je Alija r.a. ubijen kao halifa a Muavija
mu nije preoteo halifet nego je kasnije Hasan sin Alije r.a. predao halifet Muaviji r.a. i tako
je zahvaljući Allahu dž.š. bio uzrok pomirenja dvije sukobljene skupine muslimana.

Kada je Muavija, radijallahu anhu, postao vladarom islamske države, Hasan i Husejn r.a.
posjećivali bi ga i on bi ih tada ugošćavao na način na koji nije nikog ugostio. Jednom im je
dao čak dvjesto hiljada dirhema u jednom danu. Kada je Hasan, radijallahu anhu, poginuo,
Husejn je sam posjećivao Muaviju koji ga je i dalje počašćivao kao posebnog gosta. Husejn
je bio u vojsci koja je pošla u osvajanje Konstantinopolisa (Istanbul). U toj vojsci je bio i Jezid,
sin Muavije. To je bilo u pedeset i prvoj godini po Hidžri.
Last edited by KOMESAR on 17 Oct 2014, 20:47, edited 1 time in total.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 17 Oct 2014, 16:29

Bojeći da se ne ponovi isti slučaj,nakon onoga šta se desilo Omeru, radijallahu ‘anhu, i nakon što je istovremeno pokušan atentat od strane haridžija na hz Aliju , koji je okončan njegovom pogibijom , zatim na Amra b. Asa, radijallahu ‘anhu, u Egiptu (Amr b. As, to jutro nije prisustvovao sabah namazu, pa je umjesto njega stradao njegov komandant policije.) i istovremenog atentata,na Muaviju, radijallahu ‘anhu, koji je teško ranjen , a postojala je velika mogućnost za takvo nešto, pogotovo od strane haridžija i šiija, Muavija, radijallahu ‘anhu, osniva novu službu, a to su tjelesni čuvari. Najosjetljivije mjesto za napad na hailifu, bio je mesdžid. Zbog toga, dok bi halifa obavljao namaz, dvojica čuvara bili su sa njegove lijeve i desne strane, a pogotovo bi bili oprezni dok je halifa bio na ruk’u i sedždi. Onaj ko je bio na Hadždžu, mogao je vidjeti policajce kako čuvaju imame Harema, dok predvode namaz. Pored fizičke spremnosti, halifin osobni čuvar morao je da poznaje klase i stepene ljudi, te njihova porijekla (plemenska)..
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 17 Oct 2014, 18:59

Poznata je činjenica da je Husejn, radijallahu 'anhu, od samog početka imao negativan stav prema vladavini Jezida ibn Mu'avije i da je, uz 'Abdullaha Ibn Zubejra (sin Zubejra ibn el-Avvama jednog od destorice ashaba kojima je poslanik obećao Džennet), bio jedini ashab koji se tome otvoreno usprotivio. Naime, njih dvojica su smatrali da u slučaju Jezidovog izbora za halifu nije poštovan princip šure (međusobnog dogovaranja) i izbora najboljeg, među muslimanima, na ovu važnu funkciju, i da mu oni zbog toga ne mogu dati zakletvu (el-bej'a). Stvarne posljedice ovakvog njihovog stava osjetit će se tek kasnije (kada dođe do otvorenog vojnog obračuna između Husejnove i Jezidove i Ibn Zubejrove i Hadždžadžove vojske). Vratimo li se unazad, u period vladavine njegovog brata Hasana, radijallahu 'anhu, vidjet ćemo da on ni tada nije imao blagonaklon odnos prema emevijama i da je s negodovanjem prihvatio mirovni sporazum između Hasana i Muavije, ali se na kraju ipak, iz poštovanja prema svome bratu, povinovao odredbama sporazuma i pristao da, u Kufi, obavlja posao imama. Dok je boravio u Kufi, obećao je njenim stanovnicima da će, odmah nakon Muavijine smrti, radijallahu 'anhuma, pokrenuti političku pobunu protiv emevijske vlasti. Dokaz za to su pisma prvaka Kufe koja su, uskoro nakon Mu'avijine smrti, pristigla na njegovu adresu, a u kojima ga oni podsjećaju na prethodno dato obećanje i pozivaju da što prije dođe k njima.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 17 Oct 2014, 19:09

Po Hiusejinu,r.a., nije bilo dozvoljeno dati zakletvu Jezidu iz najmanje dva razloga: prvi je personalnog a drugi političkog karaktera. Što se personalnog razloga tiče, Jezid, kao persona nije bio podoban za halifu, jer nije zadovoljavao kriterije, koje je islam, u tom smislu, postavio, prije svega 'adalet (pravednost), u isto vrijeme Husejn,r.a. je bio bolji, učeniji i autoritativniji od njega i logično je bilo da njemu pripadne pozicija halife umjesto Jezida. Politički razlog ogledao se u kršenju principa šure i prisvajanju vlasti od strane jedne porodice ili jednog plemena, što se u osnovi kosilo sa islamskim principima vladavine. Nema govora o tome da je Husejn, radijallahu 'anhu, previdio riječi Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem: ''Ko umre, a da prije toga nije dao zakletvu vladaru, umro je smrću paganina.'' Naprotiv, on je smatrao da se ovaj hadis odnosi na legitmno izabranog vladara, koji ispunjava šerijatske kriterije i izbaran je putem šure. Njegovo odbijanje da da zakletvu Jezidu značilo je, u isto vrijeme, da on ne priznaje legitimitet emevijske vlasti, i zato je Jezid, svim silama, nastojao da taj njegov stav promijeni, i u tu svrhu, naredio je namjesniku Medine da upotrijebi i silu kako bi ga primorao na lojalnost i podršku njegovoj vlasti.
Last edited by KOMESAR on 17 Oct 2014, 20:40, edited 1 time in total.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 17 Oct 2014, 19:24

A sad slijedi bitka,pa ćemo se vratiti na ono što bude trebalo pojašnjavati.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 17 Oct 2014, 21:08

1. verzija:

Nakon što su propali svi pokušaji uvjeravanja Husejna da odustane od svojih namjera, i nakon što su nestali i posljednji tračci nade da bi moglo doći do bilo kakvog sporazumnog rješenja krize, i postalo sasvim jasno da je situacija uveliko izmakla kontroli, namjesnik Mekke 'Amr ibn Sei'd ibn el-'As, Mervan ibn el-Hakem, i drugi ugledni pojedinci, koji se nisu nikako mogli pomiriti sa činjenicom da su time iscrpljene sve mogućnosti na planu sprječavanja oružanog konflikta, pokrenuli su niz aktivnosti, uglavnom diplotamske naravi, koje su imale za cilj ublažiti negativne efekte Husejnovog odlaska u Kufu i njegovog neminovnog susreta sa 'Ubjedullahom ibn Zijadom, koji je, u svakom smislu, bio nepredvidiv. Jedini način da to realizuju bio je da 'Ubjedullahu ibn Zijadu pošalju direktan dopis u kojem će ga, još jednom, podsjetiti na Husejnovo porjeklo, ugled, i autoritet kojeg uživa među muslimanima, ali i upozoriti da ne čini ništa što bi njega i njegove nadređene moglo dovesti u nezavidnu situaciju. Tako mu je 'Amr ibn S'ad savjetovao: ''U goste ti dolazi Husejn. Budi pažljiv i obazriv prema njemu, jer bi u suprotnom, mogao izgubiti status slobodnog čovjeka i ponovo postati robom.''(Tehzibu-l-kemal, 6/422., Mevakifu-l-mu'aride, 263.) Mervan ibn el-Hakem je bio još direktniji: ''Dolazi ti Husejn ibn Ali, Fatimin sin, a Fatima je kćerka Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem. Tako mi Allaha, njegova sigurnost je naš najveći prioritet. Pazi da, zbog svog žestokog temperamenta, ne počiniš štetu koju ništa neće moći nadomjestiti i koju ljudi nikada neće zaboraviti, i o kojoj će se pričati iz generacije u generaciju. Neka je Allahov mir s tobom.''(Et-Tabekat, 5/167., Tehzibu-l-kemal, 6/422.), Mevakifu-l-mu'aride, 263. Zanimljivo je da se posebnim dopisom 'Ubjedullahu ibn Zijadu, u povodu novonastale situacije, obratio lično halifa Jezid ibn Mu'avija. Dopis je sadržao jasne i precizne instrukcije o tome šta i kako mu je činiti, kao i upozorenje ''da bi i najmanju grešku u ophođenju prema Husejnu mogao skupo platiti.''(Medžmeu'-z-zevaid, 9/139., El-Mu'džemu-l-kebir, 3/115.)


Husejn, radijallahu 'anhu, je u Irak krenuo na Dan pojenja hadžija (Jevmu-t-tervije), odnosno dva dana prije Kurban bajrama 61. H.g. Ubrzo je primio vijest o pogibiji svog amidžića Muslima ibn 'Akila, što ga je toliko pogodilo da je ozbiljno razmišljao o obustavi misije i povratku u Mekku, ali kada je čuo Muslimovu braću kako govore: ''Allaha nam, nećemo se vratiti dok ne osvetimo svoga brata, ili ne budemo ubijeni na tom putu'', odustao je i rekao: ''Idem i ja s vama, jer moj život nema smisla bez vas.''(Tarihu-t-taberi, 6/322.) Kada je ‘Ubejdullah ibn Zijad saznao za Husejnov pokret, poslao je El-Hurra ibn Jezida et-Temimija sa prethodnicom vojske od hiljadu vojnika da presretnu Husejna i spriječe ga u njegovom naumu. Sreli su se u blizini Kadisije i El-Hurr ga je upitao: “Gdje si krenuo, sine kćeri Allahovog Poslanika?”. “U Irak!” – odgovorio je. “Naređujem ti da se vratiš, kako me Allah ne bi iskušao s tobom. Vrati se odakle si i došao, ili idi u Šam kod Jezida, samo nemoj ići u Kufu.” – insistirao je Ibn Jezid, no Husejn se nije osvrtao na njegove rječi, i nastavio se kretati u pravcu Kufe(Tarihu-t-taberi, 6/327.). Konačno se zaustavio u mjestu zvanom Kerbela (kerb, ar. tuga, belā, ar. iskušenje), što je, pokazat će se kasnije, ustvari bio pravi opis za događaje koji će se odigrati upravo na ovom tlu. Da li je to predosjećao Husejn kada je rekao “tuga i iskušenje”, ne znamo, ali se ovo ime u potpunosti uklapalo u cjelokupni kontekst. Nedugo zatim u Kerbelu je, po Ibn Zijadovoj direktivi, stigao Omer ibn Sa‘d ibn Ebi Vekkas, sa vojskom koja je brojala 4000 vojnika, kako bi direktno od Husejna saznao prave razloge njegovog dolaska. Husejn mu je objasnio da je u Kufu krenuo na poziv njenih stanovnika, a kao potvrdu za svoje riječi, predočio mu je dva tovara njihovih pisama, među kojima su se nalazili spiskovi sa imenima ljudi koji su mu dali zakletvu. ''Ako su u međuvremenu promjenili svoje mišljenje, i ne žele me više'', govorio on, ''ja ću se vratiti odakle sam i došao''. Omer je, sa punom pažnjom i odgovornošću, saslušao Husejnovo obrazloženje, kojeg je potom, pretočio u posebno pismo, i poslao ga Ibn Zijadu na uvid. Na Ibn Zijadov odgovor nije trebalo puno čekati. Stigao je i brže nego se moglo očekivati. A bio je kratak i jasan: ''U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog. Dobio sam tvoje pismo, i razumio sam tvoje riječi. Ponudi Husejnu i njegovim ljudima, da odmah daju bej'u Jezidu, a mi ćemo nakon toga razmisliti šta i kako dalje.'' Iz ovih Ibn Zijadovih rječi nazirala se arogancija i beskompromisnost, što je navelo Omera ibn S'ada da posumnja u njegovu dobru namjeru.[(Taberi, 6/337.) U početku se njegova ponuda Husejnu činila neprihvatljivom, ali kada je vidio da je situacija isuviše ozbiljna i da nema drugog izbora, tražio je od Omera da mu upriliči sastanak sa Ibn Zijadom, a njemu lično je ponudio jednu od tri opcije(El-Mihen, od Ebul-'Araba, str. 154.): da mu dozvoli povratak u Mekku, ili mu dozvoli da ode u Šam i zakune na vjernost Jezidu ili ga, sa svojom vojskom, sprovede do najbližeg muslimanskog vojnog logora, kako bi učestvovao u borbi na Allahovom putu. Zadovoljan Husejnovim rječima, Omer je odmah o svemu izvjestio Ibn Zijada, nadajući se njegovom pozitivnom odgovoru. I zaista, Ibn Zijad je prihvatio Husejnovu ponudu, i upravo kada se spremao da, u vezi stim, izda i službeni nalog, i pošalje ga Omeru, tome se usprotivio jedan od njegovih savjetnika, po imenu Šemr ibn Zil Dževšen, koji je rekao: ''Po meni je jedina prihvatljiva opcija da ti doneseš konačnu odluku o tome šta će biti sa Husejnom i da se Husejn povinuje tvojim zahtjevima, koje ćeš mu naknadno predočiti, i prihvati tvoju presudu.''(Tarihu-t-taberi, 6/340., 341.)

Konačno se zaustavio u mjestu zvanom Kerbela (kerb, ar. tuga, belā, ar. iskušenje), što je, pokazat će se kasnije, ustvari bio pravi opis za događaje koji će se odigrati upravo na njenom tlu. Da li je to predosjećao Husejn kada je rekao “tuga i iskušenje”, ne znamo, ali se ovo ime u potpunosti uklapalo u cjelokupni kontekst.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 17 Oct 2014, 21:48

Šemrov prijedlog učinio se prihvatljivim 'Ubjedullahu ibn Zijadu, te je stoga odlučio da ga provede u djelo. Svojim ljudima je naložio da mu odmah dovedu Husejna, kako bi mu, on lično, saopćio svoju presudu. Teško je bilo očekivati da će Husejn, radijallahu 'anhu, koji se prije toga usprotivio prvom čovjeku u državi, Jezidu ibn Mua'viji, tek tako prihvatiti presudu drugorazrednog emevijskog službenika, kakakv je bio 'Ubjedullah ibn Zijad, ali je prema mišljenju Ibn Zijada i njegovih savjetnika, bez obzira na sve to, vrjedilo pokušati, pogotovo kada se zna da je Husejn, radijallahu 'anhu, došao u Irak sa ozbiljnim namjerama da preuzme vlast nad ovim djelom islamske države i da bi se svaki korak, kojim bi se sprječile takve njegove ambicije, smatrao velikim uspjehom i jedna stepenica više u njegovoj političkoj karijeri. A da stvar neće ići glatko, znalo se nakon prvog razgovora Ibn Zijadovih izaslanika sa Husejnom. Naime, Husejn im je jasno dao do znanja da bi svaka odluka, koja ne bi uzela u obzir njegove zahtjeve, za njega bila neprihvatljiva, a naročito je neprihvatljivo da svoju sudbinu prepusti čovjeku sumnjivih namjera i još sumnjivijeg ljudskog i moralnog kredibiliteta. Štaviše, način na koji je Ibn Zijad, po nalogu svojih loših savjetnika, odlučio okončati spor sa Husejnom, više je ličio na razbojništvo, nego li na ozbiljnu političku inicijativu koja ima za cilj uspostaviti mir među muslimanima. Otuda je Husejnova reakcija bila potpuno razumljiva i očekivana. ''Prenesite Ibn Zijadu'', govorio im je dok su napuštali njegov tabor, ''da nikada neću prihvatiti njegovu presudu, bez obzira na posljedice''(Medžmuu-l-fetava, 4/294, Ed-Devletu-l-emevijje, 384.), svjestan da je time praktično objavio rat Ibn Zijadu a sebi potpisao smrtnu presudu. Upravo svjestan ove činjenice, Husejn, radijallahu 'anhu, svojim pratiocima na putovanju (porodici, rođacima i prijateljima), koji su zajedno sa njim došli u Irak, daje mogućnost da napuste vojni logor i vrate se svojim kućama, i oslobađa ih bilo kakve odgovornosti koju su prema njemu, kao svom vođi, imali. Oni to naravno nisu prihvatili, nego su naprotiv izrazili otvornu spremnost, da se zajedno sa njim bore do posljednje kapi krvi( U poznatom hadisu 'Irbada ibn Sarije, na kojem sljedbenici tradicije (ehlu-s-unneta) zasnivaju svoju doktrinu o pravednosti i pravovjernosti hulefai-i-rašidina (Ebu-Bekra, Omera, Osmana i Alije, radijallahu 'anhum), Poslanik, sallallhu 'aljehi ve sellem, kaže: ''Držite se moga sunneta (tradicije) i sunneta mojih pravovjernih i pravoupućenih halifa poslije mene, držite se za njega svojim očnjacima.'' (Tirmizi, 2676., Ebu-Davud, 4607. Hadis je prema ocjeni svih poznatih hadiskih stručnjaka vjerodostojan.)
). A nije ni ljudski ni moralno bilo da mu sada, nakon svega što su zajedno prošli, okrenu leđa. Sukob između Ibn Zijadove i Husejnove vojske bio je neminovan. I jedan i drugi su bili spremni ići do kraja, s tom razlikom što je Husejn, radijallahu 'anhu, tražio šehadet na Allahovom putu, a Ibn Zijad dunjalučku slavu i ugled i ljudsku naklonost.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 17 Oct 2014, 22:03

U Kerbeli se desila nezapamćena tragedija – Husejn i njegovi ljudi, njih 72 (32 konjanika i 40 pješaka), su pobijeni, u klasičnoj zasjedi. Od tog broja, njih osamnaest je pripadalo ehlul-bejtu (Poslanikovoj porodici), a šestorica su bili 'Alijini sinovi! Ubijeni su Husejn i njegovih petorica braće: Dža'fer, Abbas, Ebu Bekr, Muhammed i Osman; dvojica Husejnovih sinova: Ali el-Ekber i 'Abdullah; trojica Hasanovih unuka: 'Abdullah, El-Kasim, i Ebu-Bekr; trojica 'Akilovih sinova: Dža'fer, 'Abdullah i 'Abdurrahman (još jedan 'Akilov sin, Muslim i njegov sin 'Abdullah su ubijeni ranije u Kufi) i dvojica sinova 'Abdullaha ibn Dža'fera: 'Avn i Muhammed.


Islamski ummet je još jednom doživio poraz. Posljedice ovog poraza osjećaju se do današnjih dana. Zašto su Husejn i njegovi ljudi doživjeli poraz? Istina je da oni nisu doživjeli poraz, ustvari borili su se na Allahovom putu do poslednjeg daha. El-Hurr ibn Jezid et-Temimi, došao je sa svojom konjicom kod Husejna i rekao mu: ''O Husejne, podsjećam te na Allaha, i pozivam te za svjedoka, da ćeš ukoliko se budeš borio biti ubijen, i ukoliko svoje ljude povedeš u boj, doživjeti totalni poraz.'' Husejn mu je na to odgovorio: ''Zar me plašiš smrću? Uostalom, da li ste uopće, ti i tvoji nalogodavci, u takvoj poziciji da mi možete postavljati ultimatume i prijetiti mi ubistvom? Jedino smisleno što mi u ovom trenutku na um pada su stihovi koje je Evsov brat kazao, kada ga je njegov amidžić pokušao odvratiti od nauma da pomogne Poslaniku, sallallahu 'alejhi ve sellem, u borbi, jer bi ga to, navodno, moglo koštati života: ''Idem, jer smrt za mladića nije nikakva sramota, / ako je u njegovom srcu istina i bori se kao musliman, / i ako pomaže čestitim ljudima a nije na strani loših ljudi i zločinaca, / ako budem živio, neću se kajati, a ako poginem, neću spavati, / dovoljno ti je poniženja da on živi mimo tvoje volje.'' Husejnu i njegovim ljudima, kao što vidimo, nije nedostajalo hrabrosti. Šta je onda dovelo do toga da ih Ibn Zijad porazi? Jedan od presudnih faktora Ibn Zijadovog trijumfa bio je mnoštvo: na njegovoj strani borilo se 4000 ratnika, dok je Husejnova vojska brojala samo 72 čovjeka.


Porazu je u značjnoj mjeri doprinjela i izdaja stanovnika Kufe, koji se nisu udostojili pomoći Husejnu, i ignorisali sve ono što su u svojim pismima zdušno obećavali.
Naredni citati će nam u potpunosti rasvjetliti prave razmjere njihove izdaje.
Ebu-Mihnef pripovijeda: ''Pričao mi je Muhammed ibn Kajs da je Husejn, na putu za Irak, zastao u mjestu Rumme i odatle poslao svoga izaslanika Kajsa ibn Mushira es-Sajdavija stanovnicima Kufe sa porukom: ''U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog. Od Husejna, sina Alijinog, njegovoj muslimanskoj i muminskoj sabraći. Esselamu 'alejkum. Zahvaljujem Allahu, pored Kojeg drugog Boga nema. Muslim ibn 'Akil me je ranije, putem pisma, obavijestio o lijepom mišljenju kojeg gajite prema nama, i kolektivnoj spremnosti da nam pomognete i borite se za naše pravo. Molio sam Allaha da nam podari ono što je najbolje za nas, a vas, zbog svega spomenutog, obraduje obilatom nagradom. Na put sam krenuo u srijedu, 8. zul-hidžeta, na Dan pojenja (hadžija, jevmu-t-tervije). Kada vam dođu moji izaslanici, budite spremni i ne oklijevajte. Dolazim uskoro, ako Allah bude htjeo. Esselamu alejkum va rahmetullahi ve berekatuhu.'' I, jesu li stanovnici Kufe ispunili svoja obećanja? Evo kako je bilo. Sa'd ibn 'Ubejde priča: ''Jedna grupa starijih mještana Kufe popela se na obližnji brežuljak, i kroz plač molila Allaha: ''Allahu naš, pomozi Husejna, podari mu svoju pomoć.'' Rekao sam im: ''Allahovi neprijatelji, zašto vi ne siđete dolje i ne pomognete ga.''

Abdullah ibn Sulejm i El-Muzri ibn el-Miš'al, obojica iz plemena Esed, dočekali su Husejna na samom ulazu u Kufu i rekli mu: ''Zaklinjemo te Allahom, da, radi svoga i dobra svoje porodice, odmah napustiš ovo mjesto, jer u Kufi, nemaš ni pomoćnika ni pristalica. Prije će biti, da će se svi oni okrenuti protiv tebe, nego ti biti od pomoći.''


Također, prenosi se da je Husejnu dok je boravio u Zubali, došlo pismo, kojeg su mu poslali neki njegovi rođaci, a u kojem je pisalo: ''U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog. Do nas su došle strašne vijesti: Muslim ibn 'Akil, Hani' ibn 'Urve i Abdullah ibn Buktur su ubijeni. Izdale su nas naši ''prijatelji'' i ''simpatizeri''. Ko god od vas može pobjeći, neka bježi.''


Prenosi Lu'zan, čovjek iz plemena Benu 'Ikrime, da je jedan od njegovih amidža pitao Husejna kuda je krenuo, a kada ga je on upoznao sa detaljima svoje misije, rekao mu je: ''Zaklinjem te Allahom da se vratiš, u Kufi te očekaju samo isukane oštrice sablji. Da su oni koji su te pozvali, pripremili sve za tvoj dolazak i obezbjedili ono što je potrebno za borbu i da si ti pod takvim okolnostima prihvatio njihov poziv, mogao bih to nekako i shvatiti, ali u okolnostima kakve trenutno vladaju u Kufi, ne bih ti nipošto preporučio da ideš tamo.''
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 17 Oct 2014, 22:09

Husejn, radijallahu anhu, bez ikakve sumnje, bio je žrtva veleizdaje. Izdali su ga oni, koji su srcima bili uz njega, a sabljama uz Benu Umejje (umejeviće). Srca su im žudila za Husejnom, ali su ipak svoje sablje okrenuli protiv njega. Husejnova glava, zajedno sa njegovom porodicom, među kojima je bio i njegov maloljetni sin Alija, predata je Jezidu. Kada ih je Jezid vidio, zaplako je i rekao svojim vojnicima: ''Svoju odanost mogli ste dokazati i bez toga da ubijete Husejna. Allah prokleo Ibn Summeju, 'Ubejdullaha ibn Zijada, da sam ja bio tamo, oprostio bih Husejnu, Allah mu se smilovao.'' A onda ih je uveo u svoj dvorac, gdje su ih, u plaču i kuknjavi, dočekale Jezidove žene. Plač i naricanje za Husejnom nisu prestajali ni naredna tri dana. Jezid se toliko zbližio sa Husejnovim sinom Alijom, da je zajedno s njim objedovao. Nakon izvjesnog vremena provedenog u Jezidovoj kući, Husejnova porodica, je, po Jezidovom nalogu, premještena u Medinu. Obezbjeđna im je pratnja koja će se brinuti o njima cijelo vrijeme putovanja. Jezid je do kraja svoga života, brinuo o Aliji ibn Husejnu i oporučivao je drugima da s njim lijepo postupaju.

Allah se smilovao Husejnu: svojim ličnim primjerom je pokazao kako se istinski vjeruje u Božije određenje, strpljivo podnose teškoće, uzda u Allahovu nagradu i hrabro bori za istinu. Allah se smilovao članovima njegove porodice i prijateljima koji su ostali uz njega i u najtežim trencima, pomažući ga, žrtvujući za njega ono najdragocjenije, prezirući život nakon njega, boreći se uz njega i pokazujući hrabrost kakva nije zapamćena. Kufljanima neće biti od koristi kajanje kojeg su naknadno pokazali, nakon što su, prije toga, ignorisali sve Husejnove vapaje za pomoć i podsjećanja na ugovore koje su dali, pa iznevjerili. Neće im koristiti kajanje nakon što su pronevjerili svoje obaveze prema Husejnu, okrenuli mu leđa, uskratili mi neophodnu pomoć i dozvolili njegovim dušmanima da ga, na njihove oči, ubiju. Istina je da su oni 65. H.g., pod vođstvom Sulejmana ibn Sureda, oformili grupu poznatu kao ''Pokajnici'', javno se pokajali zbog svoje izdaje i obavezali se da će osvetiti Husejna, i boriti se protiv njegovih ubica, i da će na tom putu založiti svoje imetke i živote, ali šta je to koristilo Husejnu? Šta je za Husejna i njegove ubijene rođake i prijatelje značilo njihovo pokajanje? Kakav je bio njegov stvarni efekat?Allah će suditi onome ko se na nešto obaveže a zatim iznevjeri dato obećanje. Uzvišeni, u prijevodu značenja kaže: ''Reci: "Hoćete li da vam kažem čija djela neće nikako priznata biti, čiji će trud u životu na ovom svijetu uzaludan biti, a koji će misliti da je dobro ono što rade?''
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 24 Oct 2014, 10:32

Verzija 2:
Rađanjem zore 10. muharrema, na Dan ašure, otpočinje krvoločni napad bezumnog neprijatelja na šačicu Poslanikove, s.a.v.s., obitelji i pristaša. Uz hz. Husejna su bila 32. konjanika i 40. pješaka, ili nešto malo više. Zastavu je nosio hz. Husejnov brat po ocu el-'Abbās. Neravnopravna bitka između nosilaca Božanskog nura i zaludjelih krvoloka je plamtjela. H. Husejnovi mlađahni sinovi, rođaci i ashabi su uz svog imama žedni, gladni i iscrpljeni pružali žestok otpor napadačima. Dan je već uvelike odmicao a drugovi hz. Husejna su padali na zemlju, jedan za drugim. Ostao je još samo ehli-bejt. Prvi od njih je poginuo hz. Husejnov sin 'Alī, poznat i kao 'Alī el-Ekber. Potom je poginio 'Abdullāh, sin Muslim ibn 'Aqīla. Iza njega je kao šehid pao 'Adijj ibn 'Abdullāh ibn Dža'fer, potom 'Abdurrahmān ibn 'Aqīl ibn Ebī Tālib, potom Muhammed ibn 'Aqīl, potom el-Qāsim i Ebū Bekr, sinovi hz. Husejnova brata Hasana, te hz. Husejnova braća s očeve srane 'Abdullāh, Dža'fer i Osman. Uz hz. Husejna ostade još samo njegov brat el-'Abbās sve dok i on nije poginuo. HZ. Husejn ostade sam. Skinuo je sa ranjene glave sabljom napuklu kacigu i na glavu stavio 'imāmu, ehli-bejtski turban. Nastao je tajac. Čuo se samo jecaj djece i plač žena dok su njihovi šatori gorjeli. HZ. Husejn priđe šatoru svoje sestre Zejnebe i zatraži da posljednji put vidi i u uplakane oči poljubi svoje najmlađe dijete. Dok ga je primicao prsima u zagraljaj, strijela pogodi dijete u grlo.

HZ. Husejn shrvan bolom, zadobivenim ranama i nesnošljivom žeđu se pokuša primaći izvoru vode kojeg je zaposjeo neprijatelj. Bio je sam. Oko njega su ležala tijela vjernih mu drugova. U tom trenutku ga pogodi strijela u njegova mubarek usta, prođe na potiljku i on pade. Zločinci pohitaše k njemu, sasjekoše ga i glavu njegovu plemenitu odrubiše. Masakar je priveden kraju. Tijelima poginulih su odsječene glave, nih ukupno 72. Njihova obezglavljena tijela su zločinci svukli i ostavili na zemlji bez ukopa. 'Umer ibn Sa'd je potom naredio svojim plaćenicima da se hz.Husejnovo tijelo pregazi konjima po prsima njegovim i leđima. HZ. Husejnov harem je poharan a šatori spaljeni. Žene i djeca kojima je život bio pošteđen odvedeni su s poniženjem pred 'Ubejdullāh ibn Zijāda, a potom, zajedno sa glavama časnih šehida u Damask Jezīdu, sinu Mu'āvije. Jezīd ih je, plašeći se gnjeva naroda, pustio na slobodu uputivši prema Medini. Tijela časnih šehida Kerbele su ležala u pustinji tri dana sve dok ih lokalni seljaci iz plemena Benū Esed nisu pokopala.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 21 Sep 2015, 21:36

Da li današnji događaji vezani za seobu naroda imaju veze sa Kerbelom?
Naravno da imaju.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 21 Sep 2015, 22:32

Bijeli badem wrote:
KOMESAR wrote:Da li današnji događaji vezani za seobu naroda imaju veze sa Kerbelom?
Naravno da imaju.
:hm Mutešabih postade Muhkem
Upravo tako:
Jasno je da je Hasan, r.a. predao vlast, hilafet Muaviji, r.a., koji je tada bio, a i dan danas, za sve šij'e, jedan od najvećih nevjernika i zločinaca.
To je čovjek kojeg šij'e mrze iz dna duše, ali pored svega toga, Imam Hasan, r.a. drugi po važnosti Imam kod šij'a i koji je NEPOGREŠIV I BEZGRIJEŠAN, islamsku vlast predao upravo njemu i dao mu lično prisegu na vjernost, kako on tako i njegov brat Husejn, r.a.
Nejasno je zašto današnje šij'e , ne priznaju da je Muavija, r.a.. bio halifa, iako mu je lično halifat predao njihov NEPOGRIJEŠIVI I BEZGRIJEŠNI Imam???
Nejasno je i to kako je drugi Imam po važnosti, znači odmah nakon imama Alija, r.a.. Hasan, r.a.,BEZGRIJEŠAN I NEPOGRIJEŠIV, Imam koji je na većem stepenu kod Allaha od meleka i poslanika (kako je tvrdio i vjerovao, Homeini u svojoj knjizi „Islamska vlast“:“Od obaveza vjerovanja našeg mezheba, jeste da naši Imami kod Allaha imaju stepene, koje nisu dosegli niti najbliži melek niti poslani Poslanik“.) dao vlast jednom od najvećih nevjernika (po šitskom ubjeđenju), Muaviji, r.a.???
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 21 Sep 2015, 23:08

Bijeli badem wrote:Čija je bezgrešnost veća Hasanova ili Huseinova?
Ako je Hasan,r.a. svjesno,predao vlast Muaviji onda možemo da sumnjamo u njegovu BEZGRIJEŠNOST I NEPOGREŠIVOST, jer prema logiciI i redosljedu 12. Imama, Hasan, r.a.. je vlast trebao dati svome bratu Huseinu,r.a..a ne protivniku i ubici Ehli Bejta (kako ga šij'e opisuju), Muaviji,r.a.,a što se opet kosi sa onim što je iz gajba naređeno Poslaniku s.a.v.s.

p.s
Moje mišljenje je da je Hasan,r.a. ispravno postupio.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 21 Sep 2015, 23:16

Po svim parametrima i pokazateljima ondašnja situacija u ovim krajevima je skoro pa indentična današnjoj.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 22 Sep 2015, 18:36

Iako muslimanski istoričari Jezidu pririču,razuzdanost, veliku odanost alkoholu, noćnim pijankama, raspojasanu narav, zlu ćud i nisku intelektualnu moć;Iako mu Husejin r.a. nije dao prisegu;iIako mu šije pripisuju zasluge za ubistvo Poslanikovog s.a.v.s. unuka,mišljenja sam da on nema nikakve veze s tim.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 22 Sep 2015, 18:49

Bijeli badem wrote:
KOMESAR wrote:
Bijeli badem wrote:Čija je bezgrešnost veća Hasanova ili Huseinova?
Ako je Hasan,r.a. svjesno,predao vlast Muaviji onda možemo da sumnjamo u njegovu BEZGRIJEŠNOST I NEPOGREŠIVOST, jer prema logiciI i redosljedu 12. Imama, Hasan, r.a.. je vlast trebao dati svome bratu Huseinu,r.a..a ne protivniku i ubici Ehli Bejta (kako ga šij'e opisuju), Muaviji,r.a.,a što se opet kosi sa onim što je iz gajba naređeno Poslaniku s.a.v.s.

p.s
Moje mišljenje je da je Hasan,r.a. ispravno postupio.
I moje....smatram da je vlast dao Muaviji upravo da zaštiti brata Huseina. Husein je isto dao prisegu na vjernost Muaviji...ali ne i njegovom sinu Jezidu.
Je li Husein bezgrešan i nepogrešiv kad se uputio u Kufu na mjesto koje mu je Allah već odredio da padne iako je nije poslušao Et-Taberi, Ibn Ebi Šejbe i Et-Taberani od Ibn Abasa ....da ne ide narodu koji mu je ubio oca i izbo brata?
Po meni opet ispravno...jer Allah mu je odredio gdje će pasti...a on se tome poklonio. Allah najbolje zna!!!
Naravno da je Husejinova smrt bila najavljena,a time i neizbježna.

Poznato je da sva stvorenja umiru, a najvrijednije što u vezi s tim može vjernik učiniti jeste da život založi na Allahovome Putu (tj. umre kao šehid). To je najčasnija i najlakša smrt. . Pogibija šehida nije ništa strašnija od uobičajene smrti. Ko pogibiju šehida smatra težom od uobičajene smrti na postelji - on je neznalica. Smrt šehida je najlakši, najvredniji i najuzvišeniji način umiranja. Međutim, onaj ko bježi on misli da bježanjem produžava svoj život, da će se i dalje njime naslađivati. Uzvišeni Allah takvo očekivanje pobija kad kaže: Reci: "Ako bježite od smrti ili pogibije, bježanje vam neće pomoći, opet ćete samo kratko uživati.”[4]
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KERBELA

Post by KOMESAR » 23 Oct 2015, 17:38

Na dan Ašure šije provode glumeći licemjernu žalost, a većina se udara po tijelu sabljama i noževima kako bi na taj način iskazali svoju žalost za pogibijom Husejna (r.a.). Svake godine za dan Ašure imamo priliku gledati slike, kako ulicama nekih gradova na stotine ljudi i male djece koračaju obliveni vlastitom krvlju, nebi li pokazali licemjernu žalost zato sto su njihovi preci izdali Husejna (r.a.). Ovakvo ponašanje šije pravdaju raznim izmišljenim predajama poput te, da su se na dan pogibije Husejna (r.a.) nebesa zacrvenila a zemlja krvlju natopila tako da ko god je toga dana podigao kamen sa zemlje vidio ispod njega krv.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests