Stavovi IZ BiH

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
sancho_no1
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 185
Joined: 17 May 2011, 23:58
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by sancho_no1 » 20 Aug 2011, 00:36

A sto su se ovi razmahali fetvama /inflacija prava/ :P
Ova odluka bi im se mogla obiti o glavu kao bumerang.
Prvo sumnjam ali stvarno sumnjam da ce iko od ljudi koji su do sada provodili bajrame po kafanama,posustati od dosadasnje prakse samo zato sto je to Reis (koj je odavno izgubio legitimitet medju Bosnjacimai) nalozio fetvom. Jedan od razloga donosenja fetve jest i taj da se narodu ukaze ( u nekim zemljama zabrani)na neke nepravilnosti. Uzmemo li u obzir da se sigurno ova fetva nece postovati,dovesce u pitanje znacaj i legitimnost budućih fetvi.
U svakom slučaju bajramske pijanke su uzele maha,i mislim da je IZ djelovala zakašnjelo trebalo se dosta ranije ukazati na ovaj roblem. Inace pozdravljam svaki akt( pa tako i ovaj) koji ce doprinjeti sigurnosti nas građana u najnesigurnijem danu i noci( dan bajrama).
Tamo gdje svi misle isto, niko ne misli mnogo!!!

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Nela » 20 Aug 2011, 11:31

Opće poznata činjenica da dobri Bošnjaci ne piju za ramazan ali zato jedva čekaju Bajram da se oduzmu. I iako ne piju za vrijeme ramazana odbrojavaju dane kad će ta finoća proći da se mogu naliti i onda za bajram parada uz pratnju Sinana, Stoje i sličnih. Fuj.

A na reisove govore sam malo alergična, priča o tome kako musliman treba biti skroman u svojim htijenjima a kćerka mu nosi torbicu od 2000 eura.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by adacta » 20 Aug 2011, 11:39

Sticem dojam da uvazeni Reis ul ulema zbog skorog odabira novog Reisa poput kakvog politicara obilazi BiH drzi govore koji su ponekad po mom skromnom misljenju i neprikladni za period odnosno mjesec Ramazana a sve to u cilju skupljanja poena vezanih za dolazeci izbor.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Krokodil Behko » 20 Aug 2011, 12:04

I ja sam stekao takav dojam a u vezi Avazovog "probnog balona" za dozivotnog reisa..
Ceric je nesto,zaboravio da se oglasi po tom pitanju.. Izgleda da vise cita srpsku stampu,nego "svoj" rodjeni Avaz.. Ali...ne vjerujem,da ce mu to poci za rukom. Svima se na glavu popeo..
Licno mislim,da bi se sluzbenici IVZ,trebali malo posvetiti socijalnim pitanjima i uslovima zivota muslimana u BiH opcenito.. Svako malo,procitam u novinama,da su franjevci,ucinili ovo ili ono dobro djelo za neke pojedince ili neko dobro djelo od drustvenog znacaja.. Za ulemu,to se vas i ne moze procitati.-. Dakle,ne mislim na donatore unutar IVZ nego na vjerske sluzbenike i ako je ikako moguce,da to i sto ucine,ne bude samo uz Ramazan.
Eto konkretan primjer,to napusteno dijete u Tuzli. Trebali bi imami,otici djevojcinim roditeljima i izvuci im usi.. Bas kao i roditeljima momka i njemu samom.. Takvo ponasanje nije moralno i nije vjerski eticno i to bi im trebalo i objasnit..
online

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Bahra » 20 Aug 2011, 12:16

sancho_no1 wrote:Prvo sumnjam ali stvarno sumnjam da ce iko od ljudi koji su do sada provodili bajrame po kafanama,posustati od dosadasnje prakse samo zato sto je to Reis (koj je odavno izgubio legitimitet medju Bosnjacimai) nalozio fetvom
Slazem se, ako nisi sam svestan sto je Bajram, i kako se obiljezava dzaba i da ti izdaju 100 fetvi.
Meni je bas ruzno, i tuzno se jedini praznici u muslimana pretvore u 'paradu pijanstva i kica'. Koliko sam puta cula od postaca da pred kraj ramazana kaze: Jedva cekam Bajram da se napijem! :sok
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by carobnjak N » 20 Aug 2011, 12:29

adacta wrote:Sticem dojam da uvazeni Reis ul ulema zbog skorog odabira novog Reisa poput kakvog politicara obilazi BiH drzi govore koji su ponekad po mom skromnom misljenju i neprikladni za period odnosno mjesec Ramazana a sve to u cilju skupljanja poena vezanih za dolazeci izbor.
On se nema pravo više kandidirati,dakle nije to.Fetva nije zakon u sekularnim državama i riječ "zabrana" se odnosi na one koji se drže fetve kao svog personalnog zakona.Mislim da se ovdje IZ više želi ograditi od korištenja islamskih pridjeva u neislamskim dogadjanjima,odnosno da nebi neko neinformisan pomislio da je "Bajramski hajneken parti" dio islamske tradicije .Dakle riječ "preporučujemo" nije uopće adekvatna jer takve stvari treba prekrižiti debelim crvenim flomasterom,a što se tiče provedbe,ona je na ljudima i nema nikakve fizičke provedbe tog zakona-fetve tako da ne vidim čemu sikiracija pojedinih .Čak što više najviše se izgleda sikiraju oni što ne poste ali zato su obavezno na Bajram namazu koji je inače po stepenu tek iza dnevnih molitava.Dakle no sikiriki ,slobodno objesite tesbihe na retrovizore i ožderite se za Bajram,a samo onako da napomenem da Bajram označava-završetak ramazanskog posta pa bi mi bilo zanimljivo da mi neko objasni šta slavi čovjek koji nije postio
Ja kad nisam postio uopće me nije zanimalo jel danas Bajram ili je sutra :cudi
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Bahra » 20 Aug 2011, 12:34

carobnjak_iz_voza wrote:Bajram označava-završetak ramazanskog posta pa bi mi bilo zanimljivo da mi neko objasni šta slavi čovjek koji nije postio
Ja kad nisam postio uopće me nije zanimalo jel danas Bajram ili je sutra :cudi
A izvini sta slavis za kurban bajram,posto nema posta? Jel proslavljas zrtvovanje kurbana?
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by carobnjak N » 20 Aug 2011, 12:40

butterfly wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:Bajram označava-završetak ramazanskog posta pa bi mi bilo zanimljivo da mi neko objasni šta slavi čovjek koji nije postio
Ja kad nisam postio uopće me nije zanimalo jel danas Bajram ili je sutra :cudi
A izvini sta slavis za kurban bajram,posto nema posta? Jel proslavljas zrtvovanje kurbana?
Da žrtvovanje kurbana i dane hadža .To se još zove hadžili bajram.
Svejedno ,poenta je u tome da na ružan i neislamski način proslavljaju Bajrame ljudi koji uopće ne drže do vjere.Ipak je istina da je rijetkost da će se insan koji je postio i klanjao cijeli mjesec otići i napiti za Bajram,to je praksa onih koji nisu postili.Ja sam se takodjer znao napiti za Bajram ali nikad nisam "slavio" Bajram niti se nešto furao na to,a pogotovu ne na bajramske partije,to je idiotizam
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Krokodil Behko » 20 Aug 2011, 12:44

carobnjak_iz_voza wrote:Fetva nije zakon u sekularnim državama i riječ "zabrana" se odnosi na one koji se drže fetve kao svog personalnog zakona.Mislim da se ovdje IZ više želi ograditi od korištenja islamskih pridjeva u neislamskim dogadjanjima,odnosno da nebi neko neinformisan pomislio da je "Bajramski hajneken parti" dio islamske tradicije
Dobro..u redu,mada su trebali da tako navedu.. Ogradjuju se i preporucuju.. Mi nismo nikakvi hafizi pa da skontamo niti bi nam se dalo za pravo da tefsiramo o tome.
Ja sam naveo,ono sto mislim da je najbolje da se radi i to u potpunosti dobronamjerno.
Jedini nacin,jeste dijalog i razumijevanje. Bez nametanja ili omalovazavanja i izrugivanja sa druge strane.
online

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by adacta » 20 Aug 2011, 12:46

Fetva je samo religijsko misljenje ucenjaka i u sustini i ne predstavlja neko sire znacenje rijeci , ili jednostavnim rjecima ljudi nisu sigurni u neke odredjene postupke i traze nekoga ko ce im pojasniti neke odluke vezane za religiju. Prema tome samim tim to i ne moze biti naredba pa gledajuci i logicnija je smjernica preporuka da se ponasaju u skladu sa vec zapisanim jer konkretni zakoni i pravila su vec odredjeni u Kuranu .
Iskreno ja se puno i ne sekiram oko tih stvari opcenito kada je bilo koji blagdan , ja se sekiram zbog nekih drugih oblasti koje mene zuljaju i zbog kojih imam problema vezanih uz posao koji obavljam . Mada ni sam nisam pristalica bez obzira na to za te krkanske i na silu organizovane bahanalije.

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Bahra » 20 Aug 2011, 12:51

carobnjak_iz_voza wrote:Da žrtvovanje kurbana i dane hadža .To se još zove hadžili bajram.
Ako idemo tvojom logikom, onda malo ko bi moga slaviti kurban bajram, jer nemaju ljudi novac da kupe kurban, jos manje ljudi ima novac da ide na hadz. Nebitno, hajd to je tvoje misljenje.
carobnjak_iz_voza wrote:Ipak je istina da je rijetkost da će se insan koji je postio i klanjao cijeli mjesec otići i napiti za Bajram,to je praksa onih koji nisu postili.
O kako grijesis, koliko samo ja znam 'postaca' koji se ubiju alkoholom navecer za Bajram.
A vidis, ja ne postim,ali nisam nikad izasla navecer, jos manje se naroljala ko zemlja,jer postujem taj praznik.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by carobnjak N » 20 Aug 2011, 12:55

butterfly wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:Da žrtvovanje kurbana i dane hadža .To se još zove hadžili bajram.
Ako idemo tvojom logikom, onda malo ko bi moga slaviti kurban bajram, jer nemaju ljudi novac da kupe kurban, jos manje ljudi ima novac da ide na hadz. Nebitno, hajd to je tvoje misljenje.
carobnjak_iz_voza wrote:Ipak je istina da je rijetkost da će se insan koji je postio i klanjao cijeli mjesec otići i napiti za Bajram,to je praksa onih koji nisu postili.
O kako grijesis, koliko samo ja znam 'postaca' koji se ubiju alkoholom navecer za Bajram.
A vidis, ja ne postim,ali nisam nikad izasla navecer, jos manje se naroljala ko zemlja,jer postujem taj praznik.
Problem kod tebe je što ovo što sam napisao shavćaš osobno.
Kurban-bajram je 4dana i osim navedenog načina proslavlja se tekbir-i-tešrikom na kraju svakog namaza tih dana.Ne razumijem da će neko to raditi i onda otići na pivu...nema smisla.
Idem na podne,nastvim kad dodjem ....ako moRe :D
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Bahra » 20 Aug 2011, 12:59

Ma ne shvatam osobno,samo mi nije imalo logike, to je to. Ne volim generalizaciju nicega.
Svak za sebe :oo
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by adacta » 20 Aug 2011, 13:09

carobnjak_iz_voza wrote: žrtvovanje kurbana
carobnjak_iz_voza wrote:Kurban-bajram je 4dana i osim navedenog načina proslavlja se tekbir-i-tešrikom na kraju svakog namaza tih dana.Ne razumijem da će neko to raditi i onda otići na pivu...nema smisla.

E vidis uvjerio sam se u x slucajeva da pojedinci upravo piju to pivo koje spominjes i meze uz kurbansko meso . Sto je meni iskreno bilo smjesno jer bez obzira na moju religijsku opredjeljenost ili ne opredjeljenost znam da to niukojem slucaju nije preporucljivo cak sta vise ???

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Krokodil Behko » 20 Aug 2011, 13:12

Bogme,u ratu sam gledao i slusao neke budale..
Pjevaju "Nema bolje vjere od islama i boljeg mezeta od kurbana"
Eto,kad mi se kosa digla na glavu :zid
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by carobnjak N » 20 Aug 2011, 13:30

adacta wrote:
carobnjak_iz_voza wrote: žrtvovanje kurbana
carobnjak_iz_voza wrote:Kurban-bajram je 4dana i osim navedenog načina proslavlja se tekbir-i-tešrikom na kraju svakog namaza tih dana.Ne razumijem da će neko to raditi i onda otići na pivu...nema smisla.

E vidis uvjerio sam se u x slucajeva da pojedinci upravo piju to pivo koje spominjes i meze uz kurbansko meso . Sto je meni iskreno bilo smjesno jer bez obzira na moju religijsku opredjeljenost ili ne opredjeljenost znam da to niukojem slucaju nije preporucljivo cak sta vise ???
Naravno ,to je zabranjeno.Ali vjera je takva,ona nema elemente koji sprovode te zabrane čak i u vjerskim državama ti unutar četiri zida možeš više griješiti nego bilo gdje drugo.Stvar vjerovanja je na kraju ipak skroz osobna i samo si ti sebi zakon.Ovdje je više riječ o javnom moralu i nelogičnom davanju pridjeva dogadjajima.
Npr zamisli vidiš plakat da se sutra dogadja veliki dvoboj Čelik-Široki u nogometu i ti odeš kad ono skupila se hrpa seljaka i bacaju kamena sa ramena.....nidje veze
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by carobnjak N » 20 Aug 2011, 13:51

butterfly wrote:Ma ne shvatam osobno,samo mi nije imalo logike, to je to. Ne volim generalizaciju nicega.
Svak za sebe :oo
Naravno svak za sebe.Problem je isto kod toga kad ti kažeš ljudima da "to nije to" oni će se narogušiti i reći kako to nije samo tvoj Bajram već svačiji ili da ti njemu u stvari gvoriš da on nije musliman itd........Naravno da je Bajram svačiji i to nije nešto materijalno pa da se može prisvojiti ,čak i druge vjere mogu slaviti Bajram,zašto ne? U mnogim književno istorijskim djelima iz istorije BiH se može vidjeti da su se proslavi pridruživali i komšije krščani i jevreji ali su čak i oni znali (a i kako neće znati) da se ne dolazi sa flašom rakije u goste već sa baklavom .Takodjer su kršćani /hrišćani djelili pisanice (jaja) za Božić i slično.To se može vidjeti iz romana Isaka Samokovlije ili Hamze Hume ili Aleksa Šantić kad je pjevao o Emini itd......svi su pokazivali respekt,a danas mi sami ne pokazujemo respekt prema svojoj vjeri ,a kako ćemo onda prema tudjoj?!Vjera ne može nestati ,ateizam nije rješenje.......riješenje je u poštovanju.,a ovdje je riječ o nepoštovanju nas muslimana samih prema sebi.
Takodjer niko ne tvrdi i nema pravo za nekog reći da nije musliman ako taj isti tvrdi da jeste,odnosno ako kaže "Bog je jedan ,a Muhamed je njegov poslanik" ,a poslanstvo nam je prenijeto putem Kur'ana .Čak u samom Kur'anu stoji jasno poredano po stepenima ko je" veći" i bolji musliman.Ovako:
Al-Ahzab
Muslimanima i muslimankama, i vjernicima i vjernicama, i poslušnim muškarcima i poslušnim ženama, i iskrenim muškarcima i iskrenim ženama, i strpljivim muškarcima i strpljivim ženama, i poniznim muškarcima i poniznim ženama, i muškarcima koji dijele zekat i ženama koje dijele zekat i muškarcima koji poste i ženama koje poste, i muškarcima koji o svojim stidnim mjestima vode brigu i ženama koje o svojim stidnim mjestima vode brigu, i muškarcima koji često spominju Allaha i ženama koje često spominju Allaha, - Allah je, doista, za sve njih oprost i veliku nagradu pripremio.

Sad da nebi bilo da ja nešto tumačim,ovdje ću dodati tefsir od Ibn Kesira :

Allahov govor: "muslimanima i muslimankama, vjernicima i vjernicama" znači da iman nije isto što i islam. On ima specifičnije (uže) značenje od islama jer Uzvišeni kaže: "Neki beduini govore: 'Mi vjerujemo!' Reci: 'Vi ne vjerujete, ali recite islam smo primili, jer u srca vaša prava vjera nije još ušla." (49:14) U oba "Sahiha" stoji (502):
"Bludnik dok čini blud, u tom momentu on nije vjernik", dakle on ostaje bez imana, ali to ne znači da je nevjernik; glede ovoga muslimani su inače saglasni. Ovo znači da je vjerovanje (iman) užeg značenja. Uzvišeni dalje veli: "...i poslušnim muškarcima i poslušnim ženama." Riječ "el-kunut" znači pokornost u mirnoći, kao što Uzvišeni veli: "Da li je Onaj Koji u noćnim časovima u molitvi poslušan, padajući licem na tlo i stojeći strahujući od onoga svijeta i nadajući se milosti Gospodara svoga..." (39:9) Znači poslije islama dolazi veći stepen, a to je iman (vjerovanje), a kao rezultat toga dvoga je "kunut" (poslušnost i skrušenost). Allah, dž.š., dalje veli: "...i iskrenim muškarcima i iskrenim ženama...." To se odnosi na govor: Iskrenost je pohvalno svojstvo i to je znak imana, kao što je laž znak nifaka - licemjerstva, a ko je iskren taj je spašen. U jednom hadisu stoji: (503) "Budite iskreni, jer iskrenost vodi dobročinstvu, a dobročinstvo vodi u Džennet. Cuvajte se laži, jer laž vodi u pokvarenost i grješenje, a grješenje vodi u Vatru. ^ovjek koji je iskren i za tim teži, piše se kod Allaha, dž.š., kao iskreni (SIDDIK), dok čovjek koji laže i tome teži, upisuje se kod Allaha lašcem (KEZZAB). Uzvišeni dalje veli: "i strpljvim muškarcima i strpljivim ženama..." Ovo je osobina postojanosti i čvrstine, a to je strpljivost u nevolji. Zaista, je prava strpljivost kod prvog udarca.
To znači da je najteže u prvim trenucima, dok je ono što dolazi iza toga sve lakše i lakše. Dalje Uzvišeni veli: "...i skrušenim muškarcima i skrušenim ženama..." Riječ "el-hušu" znači mirnoću i zadovoljstvo, dostojanstvo i skromnost. Osnov toga je strah od Allaha, dž.š., i Njegove kontrole, kao što to stoji u ovom hadisu: (504) "Obožavaj Allaha kao da ga vidiš, a ako ga nevidiš, znaj da On tebe vidi." U riječima: "...i muškarcima koji dijele zekat i ženama koje dijele zekat..." Sadaka znači dobročinstvo prema bijednicima i slabim, koji nemaju nikakve zarade ni prihoda. Daju im od viška imetka iz pokornosti prema Allahu, dž.š., i dobronamjernosti prema Njegovim stvorenjima. U oba "Sahiha" stoji: (505) "Sedam osoba Allah će staviti pod Svoj hlad onoga dana kada drugoga hlada osim Njegovog neće biti." Pa je između ostalog spomenut i čovjek koji dijeli sadaku tajno, tako da mu lijeva ruka ne zna što i koliko dijeli desna. Dalje, Uzvišeni veli: "...i muškarcima koji poste i ženama koje poste..." U jednom hadisu kojeg prenosi Ibn-Madže stoji: "Post je zekat na tijelo", tj. čisti ga i uređuje od pokvarenih primjesa sa prirodnog i šerijatskog aspekta. Riječ Uzvišenog: "...i muškarcima koji čuvaju stidna mjesta svoja, i ženama koje čuvaju stidna mjesta svoja..." dolaze poslije riječi: "...i muškarcima koji poste i ženama koje poste..." jer je post najbolji pomagač suzbijanju strasti, kao što je rečeno u sljedećem hadisu (506): "...a ako ne može (da se oženi) neka posti jer mu je to štit." Zbog toga je odgovaralo da se poslije toga spomene: "i muškarcima koji čuvaju stidna mjesta svoja, i ženama koje čuvaju stidna mjesta svoja." ^uvaju ih od zabranjenog grijeha, izuzev tamo gdje je dozvoljeno kao npr. žena i one koje posjedujete.
O Božijem govoru: "...i muškarcima koji mnogo spominju Allaha i ženama koje mnogo spominju Allaha" Ibn Ebi-Hatim prenosi od Ebi-Seida el-Hudarija, r.a., da je rekao: "Zaista je Allohov Poslanik rekao: (508) 'Kada čovjek probudi svoju ženu u noći, pa klanjaju dva rekata, onda su oni, te noći, od onih koji često spominju Allaha.'" Prenose ga Ebu-Davud, Nesai ibn Madže od E'ameša. Imam Ahmed prenosi od Mu'aza ibn Džebela, r.a., da je rekao: "Rekao je Allohov Poslanik, s.a.v.s.: (508) 'Nijedan čovjek neće uraditi neki posao a da će ga bolje spasiti od Allahove kazne nego što je spominjanje Uzvišenog i Svemogućeg Allaha.'" Govor Uzvišenog: "Allah je njima, doista, pripremio oprost i nagradu veliku!" To je informacija o svim prethodno navedenim, tj. da im je Uzvišeni Allah pripremio Svoj oprost za njihove grijehe i veliku nagradu - Džennet. (Bože, oprosti nam i uvedi nas u Džennet, koji si obećao bogobojaznima.)
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Bahra » 20 Aug 2011, 14:23

sad si ti meni svasta napisao pa smo se udaljili
carobnjak_iz_voza wrote:Bajram označava-završetak ramazanskog posta pa bi mi bilo zanimljivo da mi neko objasni šta slavi čovjek koji nije postio
Meni samo ovo nije bilo jasno sto si napisao. Nemamo mi prava da raspravljamo da li neko treba da slavi ili ne,jel postio ili nije.To je upravo ono sto ljudi rade a nemaju ni najmanje pravo na to.
Evo ja cu ti objasniti sa stajalasta jednog nepostaca sta slavim. Slavim to da sam u krugu porodice,svi smo zajedno, na broju sto se kaze, i imamo vremena jedni za druge,bez ikakve trke frke. Meni je to najbitnije. Vjerovatno bi na isti nacin slavila Bozic, ili sta vec. Ali et igrom slucaja sam rodjena u Islamskoj vjeri, pa tako provodim- Bajram. Opet kazem svakom svacije, i ko smo ja i ti da kazemo kavi ljudi trebaju slaviti ili ne Bajram. To je bila pojenta mojih postova.
carobnjak_iz_voza wrote:U mnogim književno istorijskim djelima iz istorije BiH se može vidjeti da su se proslavi pridruživali i komšije krščani i jevreji
Ja to i dan danas radim, slavimo Bajrame, Bozice, uskrse-vaskrse sa svojim prijateljima. Farbamo jaja, meni prijateljica Dragana pravi kolac za Bajram, sto je po nekim vidjenjima okoline 'van pameti' ali mene bas briga. Moje djete se tako upoznaje ljude i kulture koji su drugaciji od njega, a da nema predrasuda, a na sve to zna koje i sto je.
Meni je to tako preneseno od starijih u porodici, i ja samo nastavljam.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Krokodil Behko » 20 Aug 2011, 14:31

Isto tako,u knjizevnom djelu "Tvrdjava",Mesa opisuje kako je glavni lik,Ahmed Šabo,dernecio na Bajram sa Osmanom Vukom,sarajevskim šefom raje..da ga tako nazovem.
online

harrys
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 01 Jun 2011, 17:55
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by harrys » 20 Aug 2011, 16:08

.
Last edited by harrys on 26 Sep 2011, 09:29, edited 1 time in total.
GENS UNA SUMUS Jedan smo rod

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests