Stavovi IZ BiH

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Stavovi IZ BiH

Post by Krokodil Behko » 19 Aug 2011, 14:54

Image

Vijeće za fetve Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini uputilo je danas fetvu kojom se zabranjuje "učestvovanje u tzv. bajramskim sijelima i dernecima koje organiziraju ugostiteljske radnje uz šerijatom zabranjene sadržaje".

Fetva broj 4/11 odgovor je na "brojna pitanja koja su uputili članovi Islamske zajednice u vezi pojave oglasa u kojima pojedine ugostiteljske radnje i kafići oglašavaju organiziranje tzv. bajramskih sijela, derneka, partiya, fešti..., uz šerijatom zabranjene sadržaje."

FETVA:

Šerijatski je zabranjeno (haram) organiziranje i učestvovanje u gore spomenutim tzv. bajramskim sijelima, dernecima, partiyima, feštama... na koje pozivaju pojedine ugostiteljske radnje i kafići dovodeći najveći islamski blagdan Bajram u vezu s kafanskim ambijentom pijanki, terevenki i šerijatom zabranjenih oblika zabave, često uz učešće pjevača i pjevačica iz drugih kultura koji ne osjećaju i ne razumiju duh i smisao Bajrama. Bajram je blagdan radosti u kojemu se vjernici na primjeren, šerijatom dozvoljen način raduju i vesele nakon skrušeno obavljenog ibadeta posta i iskazane ljubavi, predanosti i odanosti Uzvišenom Allahu i vrijednostima Njegove vjere. Postom i drugim ibadetima tokom mjeseca ramazana vjernici pokazuju zavidan nivo samodiscipline i samosavlađivanja na putu približavanja idealu takvaluka - suzdržavanja od svega čime Allah, dželle še'nuhu, nije zadovoljan. Učestvovanjem u gore spomenutom grijehu (m'asijet), koji je u potpunoj oprečnosti s duhom, značenjem i ciljem blagdana Bajrama, musliman se udaljava s puta istine i takvaluka i priklanja se šejtanskom društvu, a o šejtanu i njegovom zavođenju, Kur'an kazuje: „...šejtan je doista čovjeku otvoreni neprijatelj". (Jusuf, 5) „Šejtan je, uistinu, vaš neprijatelj, pa ga takvim i smatrajte!" (Fatir, 6) „Šejtan im je lijepim postupke njihove predočio, pa ih od pravog puta odvratio." (Muhammed, 38).

Konzumiranje alkohola je, kao što je općepoznato, strogo zabranjeno u islamu, pa bi obilježavanje Bajrama u neislamskom ambijentu, uz konzumiranje, slušanje i gledanje onoga što je haram, predstavljalo veliki grijeh koji dovodi u pitanje sve duhovne vrijednosti ramazana i posta te je samim tim u suprotnosti s duhom i ciljem ovog velikog islamskog blagdana. Zato pozivamo muslimane da se ne odazivaju šejtanskom pozivu i da ne učestvuju u spomenutim haram sijelima i dernecima, a vlasnicima ugostiteljskih objekata savjetujemo da se okanu skrnavljenja blagdana Bajrama.

„To je savjet za onoga koji u Allaha i onaj svijet vjeruje, - a onome koji se Allaha boji, On će izlaz naći i opskrbiće ga odakle se i ne nada; onome koji se u Allaha uzda, On mu je dosta" - kaže Uzvišeni Allah u suri Et-Talaq, 2-3. ajet.
online

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by myka » 19 Aug 2011, 15:36

:) postovat ce onaj ko je i do sada postovao
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by adacta » 19 Aug 2011, 15:45

Krokodil Behko wrote:Vijeće za fetve Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini uputilo je danas fetvu kojom se zabranjuje "učestvovanje u tzv. bajramskim sijelima i dernecima koje organiziraju ugostiteljske radnje uz šerijatom zabranjene sadržaje".

meni bi nekako logicnije bilo da su napisali preporucuje

ovako ispada kao da naredbu izdaje neka zakonodavna institucija :hm

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Krokodil Behko » 19 Aug 2011, 15:50

A sta ces...
Jos uvijek,nisu upoznali svoj narod.. Da jesu,znali bi da je
zabranjivanje u Bosni,kontraproduktivno :lopta
online

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Ledena » 19 Aug 2011, 16:22

PA uvijek se znalo da za ramazanski bajram ne valja piti..
ne znam otkud im sad zabrane te,, to se vec zna.. valjda ima to pravilo koje se prenosi kroz generacije..
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

User avatar
Dr Silent Hill
Na probnom
Na probnom
Posts: 25
Joined: 14 Aug 2011, 21:06
Status: Offline

RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholom

Post by Dr Silent Hill » 19 Aug 2011, 18:42

Image

Zato pozivamo muslimane da se ne odazivaju šejtanskom pozivu i da ne sudjeluju u spomenutim haram sijelima i dernecima, a vlasnicima ugostiteljskih objekata savjetujemo da se okanu skrnavljenja blagdana Bajrama.
Last edited by adacta on 19 Aug 2011, 19:17, edited 1 time in total.
Reason: postovi spojeni isti tekst vec postavljen
Dolazim do groba
Stojim iznad krsta
Sveću ti palim
Grob ću da ti razvalim

Sablasna je noć
Satanska je moč
Uzima ti telo
S Lešom kao delo
SMRT

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Islamska zajednica Fetvom zabranila bajramske derneke

Post by String » 19 Aug 2011, 18:57

Ko je ova zena-vepar na slici?
Ma ja neki dan govorim...u tuzlanskim kaficima nekim pise "ne tocimo alkohol za vrijeme ramazana" a dva dana pred bajram ce na istima pisati "bajramski party"..."heineken, vodka,...bla bla",,,,
Image

User avatar
Dr Silent Hill
Na probnom
Na probnom
Posts: 25
Joined: 14 Aug 2011, 21:06
Status: Offline

Re: Islamska zajednica Fetvom zabranila bajramske derneke

Post by Dr Silent Hill » 19 Aug 2011, 19:03

String wrote:Ko je ova zena-vepar na slici?
Ma ja neki dan govorim...u tuzlanskim kaficima nekim pise "ne tocimo alkohol za vrijeme ramazana" a dva dana pred bajram ce na istima pisati "bajramski party"..."heineken, vodka,...bla bla",,,,
:haha
Stoja Diskotaka u Tuzli
Dolazim do groba
Stojim iznad krsta
Sveću ti palim
Grob ću da ti razvalim

Sablasna je noć
Satanska je moč
Uzima ti telo
S Lešom kao delo
SMRT

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islamska zajednica Fetvom zabranila bajramske derneke

Post by Bahra » 19 Aug 2011, 19:05

joj vidi ovog crnog delije sto je bleno u ovu gospoju :haha
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholom

Post by String » 19 Aug 2011, 19:11

ma ima u njoj i pet stoja :oo
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Maja » 19 Aug 2011, 21:52

tema očišćena i prebačena u pdf religija

mislim da je fetva nepotrebna iz razloga što svi znamo da ne valja ovo što se radi za bajrame, ali ko je pio prije pit će i dalje. neće se zbog fetve predomisliti. a ako misle da će ovim činom natjerati kafiće da ne poslužuju alkohol varaju se.

mislim da samo žele da daju do znanja kako su protiv ovoga što se radi, da bi mogli reći kako su se izjasnili da se ne slažu s posluživanjem alkohola za bajrame.

znate šta se meni sviđa

za božić na zapadnoj strani mostara svi kafići budu zatvoreni, tako da omladina, ali i vlasnici kafića provode blagdan s porodicom. ne znam je li za to odgovorna crkva ili neko drugi, ali brate tako i treba da bude. ako ti je do opijanja imaš ostale dane. ali gdje će to kod nas....pa za bajrame ugostitelji najviše love zarade :bua

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by komsija » 19 Aug 2011, 22:04

Nema te fetve koja ce nasim ljudima sta zabraniti ccc
Vec sam prije pisao da se kod nas sve izmijenilo i pokusavao sam reci zasto sam sada ovakav
OK, neka radi kako hoce jer na kraju svako za sebe odgovara
to sto su tamo Majo zatvoreni kafici je do onih cija je vjera u pitanju a ne naredba
Ovdje u Atlanti se takodje organizuju bajramska sijela a jedno od njih je u organizaciji islamske zajednice ali bez pica i ovih gologuzih pjevaljki
Cak na to sijelo ne mozes doci obucen provokativno , budu svi upozoreni a oni koji to ne postuju budu vraceni nazad
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Krokodil Behko » 19 Aug 2011, 22:08

Ala lete fetve.. evo jos jedne reisove fetve danas:

Mustafa Cerić izdao fetvu o odgovornosti Bošnjaka

Reis ul ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Mustafa Cerić izdao je danas na Pešteru fetvu (naredbu) da je svaki Bošnjak odgovoran za drugog Bošnjaka, da ga nikada ne sme ostaviti samog, kao i da se za njega mora boriti.
"To je farz (obaveza) svakog Bošnjaka i na nju ne smemo zaboraviti. To moramo nositi u srci i preneti na našu decu …, ali to moramo reći i našim komšijama", poručio je Cerić posle trećeg ramazanskog džuma namaza u džamiji Delimedje.
Obraćajući se Bošnjacima u celom svetu, kojih, kako tvrdi, ima oko 10 miliona, Cerić je iz Sandžaka odaslao "poruku panbošnjačkog buđenja".
"Mi, ovde na Balkanu, imamo pravo da imamo kao svi drugi narodi - državu, slobodu, sigurnost, veru, naciju i dom u kome će živeti niz generacija, a ne kao do sada da se svaka generacija morala seliti bar dva puta", kazao je Cerić.
On je dodao da se to može ostvariti jedinstvom Bošnjaka i tako što će raditi u korist jednih drugima.
Džuma namazu su prisustvovali sandžački muftija Muamer Zukorlić, koji je bio u "civilu", kao i predsednik Sabora Islamske zajednice BiH Safet Softić.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/272337 ... i-Bosnjaka
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by komsija » 19 Aug 2011, 22:10

Ceric se najmanje bavi vjerom dok mu je poltika bas prava poslastica :plavi :plavi :plavi
Neka ga, neka prica opravdanje ce mnogi naci u cinjenici da i ostali poglavari cesto laprdaju o politici
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Krokodil Behko » 19 Aug 2011, 22:11

Pa naravno da ne treba tako raditi.. Mislim na alkohol..
Ako ce ko i da cugne,nek cugne kod kuce.. samo kazem,da ove fetve djeluju kao da bacaju prokletstvo na ljude.. onda se ljudi,jos vise ljute.. Treba drugaciji pristup.. dakle i ja sam protiv alkohola na bajram,ali to se mora postici drugacije.. Uvijek se vracam na isto. Treba puno raditi sa ljudima i puno uloziti u jacanje svijesti,narastajucih generacija a u duhu bosanskog Islama.. Vjerujem,da rezultati,ne bi izostali..
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by komsija » 19 Aug 2011, 22:14

Krokodil Behko wrote:Pa naravno da ne treba tako raditi.. Mislim na alkohol..
Ako ce ko i da cugne,nek cugne kod kuce.. samo kazem,da ove fetve djeluju kao da bacaju prokletstvo na ljude.. onda se ljudi,jos vise ljute.. Treba drugaciji pristup.. dakle i ja sam protiv alkohola na bajram,ali to se mora postici drugacije.. Uvijek se vracam na isto. Treba puno raditi sa ljudima i puno uloziti u jacanje svijesti,narastajucih generacija a u duhu bosanskog Islama.. Vjerujem,da rezultati,ne bi izostali..
Kod na IZ ne radi sa ljudima, oni uvijek nesto traze od ljudi :plavi :plavi :plavi
Bajram je kod nas prilika za velike donacije IZ (Atlanta) :plavi :plavi
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by adacta » 19 Aug 2011, 22:27

komsija wrote:Nema te fetve koja ce nasim ljudima sta zabraniti
to je na neki nacin tacno ali ako neko to postuje 30 i kusur dana i samo za Bajram onda doista i nevidim smisao ove konkretne fetve
komsija wrote:OK, neka radi kako hoce jer na kraju svako za sebe odgovara
ovo stoji ali ima i druga strana
komsija wrote:to sto su tamo Majo zatvoreni kafici je do onih cija je vjera u pitanju a ne naredba

Ali ovde cu ti se nadovezati na ovo gore . Svako odgovara za svoje postupke ali ako nadlezne institucije izvrse kvalitetnu procjenu u odredjenom momentu i shodno predstojecem dogadjaju puno toga moze da se sprijeci. Ja ti odgovorno tvrdim da su na podrucjima koje Maja spominje donesene trenutne naredbe vezano za rad ugostiteljskih objekata shodno trenutnim nastupajucim blagdanima ali najvise iz razloga jer se upravo u tim danima statisticki gledajuci dogadjaju saobracajne nesrece kao i upotreba vatrenog oruzja. I upravo iz tog razloga se ti objekti zatvaraju ili im se ogranici radno vrijeme .
komsija wrote:Ovdje u Atlanti se takodje organizuju bajramska sijela a jedno od njih je u organizaciji islamske zajednice ali bez pica i ovih gologuzih pjevaljki
Cak na to sijelo ne mozes doci obucen provokativno , budu svi upozoreni a oni koji to ne postuju budu vraceni nazad
e vidis sve je stvar organizatora , ja sam te unaprijed upozorio a ti izvoli ili dodji i postuj moja pravila ili nemoj ni dolazit

Puno toga moze da se ucini kada su u pitanju blagdani ali to mora da uradi nadlezna zakonodavna institucija a ne vjerska zajednica opcenito , sto ne znaci da ne treba da daju svoju preporuku

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Krokodil Behko » 19 Aug 2011, 22:34

Ovdje,uvjeravam vas,kladionice ne rade Bajramima..kafici rade ali slabo.
Male trgovine skoro nikako ne rade a i supermarketi. Ima ih koji rade ali
vecina ne radi.. Pekare rade i mislim da je to OK.. Mora biti dostupan hljeb.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Maja » 19 Aug 2011, 22:42

slažem se s adactom :ok

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by komsija » 19 Aug 2011, 22:53

e vidis sve je stvar organizatora , ja sam te unaprijed upozorio a ti izvoli ili dodji i postuj moja pravila ili nemoj ni dolazit
Rekoh da je tako ako to organizuje IZ a sto se tice ugostiteljskih objekata je sasvim druga stvar
U distriktu Brcko za vjerske praznike postoji naredba da se ne radi i to za bilo koji vjerski praznik
Tako je bilo ebiga a trenutno kako je nisam siguran
slazem se da organizator odredjuje pravila ponasanja u svom objektu ali stoji i to da za sve postoji alternativa
Iako ovdje govorimo iskljucivo o javnim objektima nemojmo niposto zaboraviti privatna sijela gdje se uveliko roka :plavi :plavi od rakoje pa do drugih pica, eto ljudi tako proslavljaju
A u prodavnicama? hahha ja radio pa se sjecam da se castilo , milim castis kolege pa se tu dobro zarakija hahha
Ma kod nas je tako u Bih i niko nas ne utjera u suru :plavi
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests