Ispovijedanje

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Ispovijedanje

Post by komsija » 20 Aug 2011, 01:55

Maloprije sam na jednom forumu nasao i ovu temu
Nije mi to nepoznato ali mi je ipak cudno da ljudi imaju potrebu da se u crkvi sveceniku ispovijedaju za svoje grijehe
Neki misle da ce tako rasteretiti svoju savjest i osloboditi se grijeha
Otkud tako razmisljanje, zar je zaista potrebno da se nekom ispovijedamo
Mislim da je dovoljno da pravi vjernik zatrazi oprostaj od Boga a nikako da se ispovijeda nekome koga i ne zna dovoljno
Ok, to je ipak stva jedne vjere i ljudi imaju pravo da rade onako kako misle, jer danas svako treba imati pravo na misljenje pa eto i ja sam svoje iznio na ovoj temi
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by komsija » 20 Aug 2011, 01:56

Katolička crkva ispovijedit će vas preko iPhonea. Za "samo" dva dolara

KATOLIČKA crkva pronašla je novi način izbijanja novca iz džepova naivnih vjernika. Svom stadu crkveni pastiri odlučili su ponuditi mogućnost ispovjedi iz komfora vlastitog doma i to preko aplikacije koja se može kupiti u Appleovom App Storeu, te instalirati na iPhone ili iPad!

Aplikacija koja je jednostavno nazvana "Ispovijed" košta "samo" dva dolara, javlja BBC, a u opisu proizvoda stoji da se radi o "sjajnom pomagalu za svakog pokajnika". Aplikacija će korisnicima iPhonea ili iPada provesti kroz ispovijed i omogućiti im da se olakšaju priznavajući svoje grijehe - svom mobilnom telefonu ili tabletu.

Međutim, ova aplikacija, poručuju iz crkvenih redova, ne može se smatrati apsolutnom zamjenom za ispovijed kod svećenika. Dapače, samo vas on može odriješiti od vaših grijeha, ali vjernicima će, smatraju svećenici, biti lakše ukoliko na raspolaganju budu imali i aplikaciju kojoj se mogu ispovjediti svaki put kada za to osjete potrebu.

"Naša je želja potaknuti katolike da se u ispovijedanje svoje vjere upuštaju i kroz digitalnu tehnologiju", izjavio je glasnogovornik firme koja je razvila aplikaciju. Vjeruju da će u tome imati popriličan uspjeh, s obzirom da je i sam papa Benedikt XVI poručio kršćanima da prigrle digitalne komunikacije, dok god se njima koriste odgovorno.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/kato ... 37071.aspx
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by myka » 20 Aug 2011, 08:56

Pa ne znam,mozda je svecenik vrsta psihijatra....neka,bitno je da se ljudi rasterete
Last edited by myka on 23 Oct 2011, 21:35, edited 1 time in total.
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by adacta » 20 Aug 2011, 09:24

Ispovjed je jedan od svetih sakramenata i ustvari to je jedna vrsta pomirenja . Preporucuje se barem jednom godisnje i u najvecem slucaju odnosno vecina vjernika ispovjeda se za uskrs.
Mnoge koji ne znaju bune razni filmovi u kojima se gledaju ispovjedi i kadrovi kada se sveceniku isprica sve , mada u stvarnosti te ispovjedi budu tipa , lagao sam , psovao , nisam isao u crkvu , krao sam i slicno. A svecenici su tu u ulozi apostola i oni daju pokoru koja se jednostavno odnosi na molitve kao pokoru i pomirenje s bogom.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by carobnjak N » 20 Aug 2011, 10:36

Šta znači "pokora" ?Po mom shvatanju onako iz filmova kad gledam to dodje kao neka kazna za iskupljenje počinjenih grijeha...ono kaže ti "za pokoru prouči 10 zdravomarija" .Mislim da je to kontraproduktivno jer onda ljudi dožive molitvu kao neki vid kazne,što nije dobro.Molitva bi trebala imati funkciju odmaranja i jačanja duha.
Može li se u kršćanstvu uopće ispovjediti direktno Bogu?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by adacta » 20 Aug 2011, 11:05

carobnjak_iz_voza wrote:Šta znači "pokora"?
Pokora je čin kajanja, kojim osoba pokazuje svoju iskrenu namjeru, da više ne sagriješi. Pokora također može uključivati popravak štete nastale kao posljedica grijeha. Pojam je najčešće povezan s kršćanskim sakramentom ispovijedi (koji se također naziva i sakrament pokore), ali također može značiti i pomirenja, obraćenja, oproštenja u širem smislu.

Pokora je treći sastavni dio sakramenta ispovijedi (prvi dio je pokajanje, a drugi dio ispovijest grijeha svećeniku). Na kraju ispovijedi, svećenik kaže vjerniku, da za za pokoru izmoli nekoliko molitvi npr. par Oče naša.

Nekada je pokora uključivala i puzanje na koljenima za jako teške grijehe !Nekada se za pokoru učini dobro djelo ili ode na hodočašće.Glavni je cilj pokore pomirenje s Bogom i ljudima, napuštanje grešnog načina života i nastojati živjeti na moralniji, uzorniji način.
carobnjak_iz_voza wrote:Može li se u kršćanstvu uopće ispovjediti direktno Bogu?
Ne moze . Ali Bog je jedini koji oprašta grijehe.

Vlast ispovijedanja i opraštanja grijeha u Kristovo ime imaju nasljednici apostola, a to su biskupi i svećenici koji u Crkvi imaju vlast odrješivanja. Snagom Svetoga Reda, oni imaju vlast opraštati grijehe u ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Nema grijeha, ma kako bio težak, koji sveta Crkva ne može oprostiti. Nema nikoga, ma kako bio zao i grešan, koji se, sa sigurnošću, ne treba nadati svome odrješenju, ako mu je kajanje iskreno. Krist koji je umro za sve ljude želi da u njegovoj Crkvi vrata oproštenja budu uvijek otvorena svakome tko se ostavi grijeha.
carobnjak_iz_voza wrote:Mislim da je to kontraproduktivno jer onda ljudi dožive molitvu kao neki vid kazne,što nije dobro.Molitva bi trebala imati funkciju odmaranja i jačanja duha.
Molitva je iskrena želja duše, izgovorena ili neizgovorena , to bi tako trebao da shvati pravi vjernik i nikada je nece smatrati kao kaznu , jer sa molitvom okrece dusu Bogu.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by Krokodil Behko » 20 Aug 2011, 12:09

Bas kao sto malocas rekoh na onoj temi o Rijasetu,malo drustvenog rada,ne bi skodilo ni katolickim svecenicima.. Odnosno,ucinkovitije bi bilo,da se ne pridrzavaju samo institucije ispovijedanja..dakle,da ne cekaju u crkvi,kad ce im neki vjernik,doci na ispovijed,nego malo da zadju u narod (mislim na Petrovce) pa da na licu mjesta,vide sta treba uciniti da bi se ljudima pomoglo. Vjerujem da bi to odjeknulo kao opste pozitivna aktivnost. Oni ne sluze samo Bogu nego i ljudima...pa prema tome... U protivnom,zaista se nemaju sta buniti ako ih drzavne institucije,krenu poklapati u nekim sferama,koje oni drze za "svoj teren". Ovo je 21 vijek i svrhu opstanka,svi moraju dokazati. Nema na veresiju nista.. I to bi se odnosilo na sve vjerske zajednice opcenito...
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by paparaci » 22 Aug 2011, 01:27

@adacta

ako je Bog jedini koji oprasta grijehe, kako onda aposteli i ostali koje si naveo imaju takodjer isto pravo?

ako se vjernik ne moze direktno Bogu ispovijediti, kako mu se onda moze direktno moliti?


malo me to zbunjuje.

zasto je papa svet kad je izabran od obicnih ljudi? isto tako razni drugi sveci?
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by adacta » 22 Aug 2011, 01:54

paparaci wrote:@adacta

ako je Bog jedini koji oprasta grijehe, kako onda aposteli i ostali koje si naveo imaju takodjer isto pravo?

ako se vjernik ne moze direktno Bogu ispovijediti, kako mu se onda moze direktno moliti?


malo me to zbunjuje.

zasto je papa svet kad je izabran od obicnih ljudi? isto tako razni drugi sveci?
paparaci wrote:o tome na kraju samo On odlucuje
Izvuci kontekst iz jednog djela tvoga posta . Vjernik se ispovjeda apostolima koji istom daju pokoru a putem molitve isti se obraca bogu molitvom za oprost . ali da ti bude jasnije procitaj malo je duze :

Da bismo dobro obavili svetu ispovjed, potrebno je:
-temeljito ispitati svoju savjest;
-kajati se zbog grijeha;
-donijeti nepokolebljivu odluku da više nećemo griješiti i da cemo se cuvati griješnih prilika;
- zamoliti oprostenje od onoga kome smo nanijeli nepravdu ili zlo, pomiriti se
sa svima i nadoknaditi štetu;
- ispovjedniku iskreno priznati sve teske grijehe;
- obaviti pokoru koju nam je ispovjednik odredio.

Molitva prije ispita savjesti

Oce,evo me pred Tobom. Pošalji mi svojega Svetoga Duha da me pouči kako da se susretnem s Tobom. Neka me Tvoj Duh prosvjetli tako da mi taj susret s Tobom bude na duhovnu obnovu i vječnu radost. Daj da bude iskren sam prema sebi i ne prikrivam svoje slabosti , nedostatke i grijehe. Zelim se iskreno pokajati za svije grijehe, priznati ih i od Tebe primiti otpustenje. Slavit cu Tvoje Milosrđe i Tvoju vjernost. Amen.

Molitva prije same ispovijedi

Gospodine, ti si moj Otac. Znam da me ljubiš. Ti me dobro poznaš, znaš moje misli, riječi i djela. Poznaješ i moje grijehe. Došao sam da te molim za oproštenje.

Gospodine Isuse Kriste, pošalji mi Duha Svetoga. Pomozi mi da upoznam svoje grijehe i pogreške. Daj mi hrabrosti da sve iskreno ispovjedim, pomozi mi da popravim svoje vladanje i ojačaj mi volju za dobro.
Pomozi i svećeniku kojemu se ispovijedam da me može voditi svojim savjetom. Amen.

NACIN OBAVLJANJA ISPOVJEDI


Pokornik:-Hvaljen Isusi Marija!
Svećenik:-U vjeke vjekova .Amen
Pokornik:-U ime Oca i Sina i Duha Svetoga.Amen.
Svećenik:-Gospodin bio u Tvome srcu i ustima da cjelovito ispovjedis sve svoje grijehe, da se za njih iskreno pokajes i tako postignes Bozje milosrde .Amen.
Pokornik .-Zadnji put sam bio/la na ispovjedi :Učenik/ca sam; ozenjen/udata sam; mladic/ djevojka sam; udovac/udovica sam;
Moji su grijesi...
Nakon nagovora svecenik zadaje pokoru, a pokornik moli djelo kajanja:

Pokornik: Kajem se od svega srca sto uvrijedih Boga , najvece i najmilije dobro.Mrzim na sve svoje grijehe i čvrsto odlucujem da ću se popraviti i s Bozjom pomoci neću vise griješiti. Amen.

Svecenik moli tekst odrješenja: Bog, milosrdni Otac, pomirio je sa sobom za otpuštenje grijeha. Neka ti po sluzenju Crkve on udijeli oproštenje i mir. Ija te odrešuijem od svih grijeha tvojih u ime Oca i Sina + i Duha Svetoga .

Pokornik: Amen.
Svećenik: Gospodin Ti je oprostio sve grijehe.Podi u miru !
Pokornik: Bogu Hvala !

Pokora i zadovoljština

Pokoru obavljam kako mi je bilo odredeno, u najkracem vremenu poslije svete ispovjedi.
Naložit ću si i sam kakvu pokoru , na primjer molitvu , posjet usamljenom bolesniku, sudjelovanje na svetoj misi tijekom tjedna , čitanje Svetoga pisma, odricanje od televizije i drugo...

MOLITVA POSLIJE SVETE ISPOVJEDI


Gospodine zahvaljujem Ti jer si čekao moj povratak i otpustio mi grijehe. Molim Te ,podari mi milost
da vise ne grijesim, da Ti vjerno sluzim i da sve vise budem Tebe dostojan.
Nadam se da ćeš mi uvijek doći u pomoć, osobito u časovima iskušenja.
Zahvaljujem Ti na svemu sto si vec do sada učinio za mene jer si mi dao svoju Majku Mariju da Ona moli za mene, da te primam sa sve više dostojanstva.Budi slavljen ,Boze ,u vjeke vjekova.
Amen.( ili moli svojim riječima!)

vukajlija15
Na probnom
Na probnom
Posts: 29
Joined: 22 Aug 2011, 01:51
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by vukajlija15 » 22 Aug 2011, 02:31

ako je cilj ispovijedi da se covjek iskreno pokaje i nikada ne ucini to zbog cega se pokajao, onda je uredu

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by paparaci » 23 Aug 2011, 00:35

slazem se :ruke

hvala ti adacta na iscrpnom odgovoru. :ok
bas me je zanimala ta ceremonija.

ali, da li stvarno moras ispricati svoje grijehe?! mislim ono sta si zaista uradio ili samo povrsinski navesti (kao sto si vec spomenuo u jednom postu) da si ukrao, slagao i drugo?

nazalost, jos uvijek ne kontam to oko svetosti. mozda to pitanje ovdje i ne spada. vise bi to svrstao u temu krscanstvo.

a da. skontao sam to oko ispovijedanja i molitve za oprost od Boga.

hmmmm, ali po ovome se vidi da se vjernik prije ispovijedi vec obraca Bogu, a i nakon toga. ispada da je onda ovo sa apostolom samo neka formalnost. ne vidim jednostavno svrhu, kad svakako On na kraju o tome odlucuje. kako onda uopste apostel ili bilo ko drugi moze imati tu moc ili to pravo (oprastanja)?

sto se tice direktne molitve Bogu - nisam mislio (samo) na molitvu za oprost, nego inace. npr. za neku potrebu. znam eto iz filmova kad kleknu pokraj kreveta prije spavanja, pa Mu se sklopljenih ruku pomole za to i to (npr. da poloze ispit, da im tata dodje za Bozic,...). da li je to moguce?
ako jeste, onda ne kontam zasto to ne moze i sa ispovijedanjem.

stvarno se izvinjavam, ako sam naporan. ali eto, interesuje me.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by adacta » 23 Aug 2011, 08:31

paparaci wrote: a da. skontao sam to oko ispovijedanja i molitve za oprost od Boga.

hmmmm, ali po ovome se vidi da se vjernik prije ispovijedi vec obraca Bogu, a i nakon toga. ispada da je onda ovo sa apostolom samo neka formalnost. ne vidim jednostavno svrhu, kad svakako On na kraju o tome odlucuje. kako onda uopste apostel ili bilo ko drugi moze imati tu moc ili to pravo (oprastanja)?
Na nekin nacin je to tacno ali obrati paznju na ovo :"Pomozi i svećeniku kojemu se ispovijedam da me može voditi svojim savjetom. Amen." a i na ovo Svecenik moli tekst odrješenja: Bog, milosrdni Otac, pomirio je sa sobom za otpuštenje grijeha. Neka ti po sluzenju Crkve on udijeli oproštenje i mir. Ija te odrešujem od svih grijeha tvojih u ime Oca i Sina + i Duha Svetoga .
To ti nekim prostim jezikom znaci da su svecenici posrednici u izmirenju izmedju Boga i pokornika i oni daju pokoru ili smjernicu za obracanje.
paparaci wrote:nazalost, jos uvijek ne kontam to oko svetosti. mozda to pitanje ovdje i ne spada. vise bi to svrstao u temu krscanstvo.
Da budem iskren ja se bas ne bih puno upustao u objasnjenja vezano za tu svetost jer postoji puno kontradiktornosti oko toga ali Svetost vezu za Sv.Petra jer je on bio taj koji je indirektno bio prvi papa ali to je malo komplikovano da bi se zapetljao u svemu tome pa je bolje da puno ne zadirem u to pitanje.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by Krokodil Behko » 23 Aug 2011, 21:04

Mislim da je covjekova intima,isuvise komplicirana,da bi se to moglo sve objasniti na ispovijedi.. Odnosno,ako covjeksam ne shvati,zasto je takav i zasto su mu se "omakli" ti grijesi,dzaba mu i trista ispovijedi.. A ni ti svecenici,nikako ne mogu na taj nacin,doprijeti do korijena grijeha.. Meni je to nelogicno.. :kafa
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by paparaci » 02 Jul 2013, 03:32

a da li se aposteli ispovijedaju kod drugih apostela?! ili oni vaze za bezgrjesne?
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by Biba » 08 Dec 2015, 16:56

:lupa

Nekad sam se bojala ispovijedati..ma ne bas puno, ali imala sam tremu. Tako sam jednom spetljala se sav i umjesto da kazem da sam zatajila posvku - ja rekla da sam zatajila Boga :p
Pop se smijo i reko da ja nisam sveti Petar....Ma nisam ja tada psovala puno. Pobigla mi kokoš pa sam joj skresala..

Dugo se nisam ispovijedala i nemam to pravo.
Želim samo reći da se čovjek bolje osjeća. Mislim da je bit u tome što sami sebi priznamo da smo sagriješili i problem je da li se čovjek iskreno kaje.
Mnogi bahati ljudi su pred smrt tražili ispovijed.
Voljela bih da papa Franjo nešto promijeni. Mislim da imam jedan veliki grijeh...oprostila sam sama sebi ali voljela bih se barem još jednom ispovijedati
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by carobnjak N » 08 Dec 2015, 17:44

Bibo znači griješila si i to na veliko :hm
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by Biba » 08 Dec 2015, 20:51

carobnjak N wrote:Bibo znači griješila si i to na veliko :hm
Ako ti mislis na ono sto ja mislim da mislis...nije taj griieh..puno veci griieh je u pitanju ali pokoru sam isto dobila...dakle :ovaj ...ne znam jeli mi oprosteno...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by carobnjak N » 08 Dec 2015, 21:00

Biba wrote:
carobnjak N wrote:Bibo znači griješila si i to na veliko :hm
Ako ti mislis na ono sto ja mislim da mislis...nije taj griieh..puno veci griieh je u pitanju ali pokoru sam isto dobila...dakle :ovaj ...ne znam jeli mi oprosteno...
ma jašta je ....iako nisam siguran na šta ti misliš da ja mislim
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by Biba » 08 Dec 2015, 21:09

Samo iednom sam zgrijesila ali jako gadno....kad biste znali, ne bi vjerovali..ama nisam nikog ukokala :jok
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ispovijedanje

Post by Melek » 08 Dec 2015, 21:10

Samo da nije s magarcem, ostalo ti je sve oprosteno.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests