Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by gejsha » 14 Aug 2012, 12:09

Prvi dan Bajrama nakon što ustanem odmah podijelim Bajram sa ukućanima, doručkujemo i idemo kod nene i dede s tatine strane.
Tako je uvijek bilo, to nam je bilo prvo..pa onda kući, dočekujem goste, pomažem mami..
Prvi ili drugi dan predveče odemo kod nene (mamine majke).
Volim Bajram po danu, a naveče ne volim, jer se previše konzumira alkohol i nikako mi to nije jasno..ali eto..takav je kod nas običaj.Ipak izađem u grad, ne moram se prilagoditi većini jel..pijem sokiće..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by bubica » 14 Aug 2012, 12:48

Ustanem, napravim sebi kafu. Nazovem mamu i babu, sestru, nekada sam znala cijelu rodbinu zvati ali sam prestala. Znala sam i tugovati :place kuku lele zalopoljke, ja ovdje sama , nemam nikoga na Bajram, nemam ni kome otici. :place . :ne vise .
Elem sin ustane pa se bajramuje samnom, Bajramrecula se nekad zvalo, sada fino kaze. Dobije para, spremi se u skolu ode, ako je raspust onda rucamo skupa i to je to. Inace kao i svaki ostali dan, samo sto je u meni nekako drugaciji osjecaj taj dan. Neki poseban osjecaj.
siromah nema sta a bogatas nema kad

Blackhawk
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by Blackhawk » 15 Aug 2012, 08:48

A ima ih koji ce docekati i na ovaj nacin...

Nedjelju 19.08.2012 u gradskoj pivnici imate jedinstvenu priliku da dodjete na svirku" W Support Boobs" (Bos.Krupa),svi oni koji zele da cuju jedan od najboljih bendova sa nasih krajeva,koji ce vise od 2 sata uz pjesme Majki,AC/DC,R.A.T.M,Metallice itd,uciniti Bajramsku noc za pamcenje.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by silence » 15 Aug 2012, 10:52

BlackHawk wrote:A ima ih koji ce docekati i na ovaj nacin...

Nedjelju 19.08.2012 u gradskoj pivnici imate jedinstvenu priliku da dodjete na svirku" W Support Boobs" (Bos.Krupa),svi oni koji zele da cuju jedan od najboljih bendova sa nasih krajeva,koji ce vise od 2 sata uz pjesme Majki,AC/DC,R.A.T.M,Metallice itd,uciniti Bajramsku noc za pamcenje.
Ništa novo. Odavno neki muslimani slave Bajram na ovaj način, što je van svake pameti i mimo svih običaja.
Ni Bajrami više nisu što su nekad bili. Žalosno je da će neki od njih biti na bajramnamazu... :(
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by Major » 15 Aug 2012, 11:37

Ja pak nebih bio protiv (sto u sutini i jeste) komerzacije Bajramskih obicaja/slavlja.
Ovdje se radi o punoljetnim insanima i treba to njima na njihovu svijest ostaviti dali ce oni na dan Bajrama piti alkohol,
posljednje vrijeme uz razne bendove kao i turbo folk umjetnike.

Nije im za zamjeriti, moguce da je to idealna prilika u ovim surovim vremenima doci do novca i prehraniti porodicu.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

Blackhawk
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by Blackhawk » 15 Aug 2012, 12:19

Nema nikakve nafake u haram novcu i haram zaradi...
Ali nije to tema..

Zahvaljujem Allahu dz.s. sto mi je dao uputu i pokazao ispravni put, i sto nisam jedan od tih koji Bajram docekuju sa alkoholom u ruci..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by Zagorka » 15 Aug 2012, 14:01

Takođe ne izlazim za bajram naveče.
Dočekujem ga kako sam navikla,uglavnom,kuća se očisti,iako je čista,ali je neki obicaj.(trenutno stan) :)
Kupim poklone za bliznje.
Skuham slatko za one sto dolaze,i slano za nas da ne radim nista barem dan-dva bajrama,jer kod nas kazu nije fino raditi na bajram.
Znaci napravim npr.pitu,veliki lonac punjenih paprika isl....poredam u frizider i podgrijavam...
Mm i ja nismo ljubitelji baklave,pa spremim jabukovu pitu,tolumbe i jos neki kolacic,isto danima da traje...
Dočekam muza iz bajrama kahvom i slatkim,malo posjedimo,gledamo bajramski program,spremimo se najljepse,obiđemo bliznje,odnesemo miloste,drugi treci (cetvrti)dan docekujemo kod sebe ko dođe...
Evo bas danas kontam ici po poklone i fasungu,ali dok se nakanim :)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by IM_ex » 15 Aug 2012, 23:47

Kao sto Zagorka rece, uoci Bajrama uslijedi briskanje po kuci, pranje prozora, zavjesa, spremanje sto slatkih sto slanih jela.
Poklone pripremim uzem dijelu porodice/familije, odraslim osobama, dok djecu sleduje novac.
Bajram docekam prikladno, ljepse obucena u odnosu na obicne dane i osjecem tu neku prelijepu, neobjasnjivu posebnost cijelim bicem.
Roditeljima i partneru Bajram cestitam na tradicionalan nacin, uvijek uz ritual * ljubljenje desne ruke, pa "na chelo", pa jos jedno ljubljenje ruke, uz "Bajram barechula"*; ostalima cestitam samo sa "Bajram barecula" ili "Bajram Serif Mubar Olsun".
Telefoniranje, telefon zvrlji svako malo, cestitam i sms-om, svako malo pristizu sms cestitke ... ma da se razguli insan hehee

Iako ne posjecivah Bajramska sijela organizovana po kojekakvim clubovima, restoranima, uz live muziku, u dobrom drustvu ne bih se libila otici, ako zabavlja pjevac cije pjesme inace rado slusam. Naravno, Bajramsko sijelo u pravom smislu rijeci je uz izvedbu najljepsih Ilahija i Kasida, ali, ako se nema prilike za takvo sijelo, ne osudjujem ni one koji se vesele uz izvodjace narodne iliti folk muzike, a koji se vesele ne konzumirajuci alkohol.
Mislim da su izvikana (preuvelicana) takva slavlja, da se prisivaju i solidnim posjetiocima live muzikom obogacenog ambijenta, jer, logicno je da normalna, zrela osoba, nece posegnuti za alkoholom tokom Bajrama. To sto se medijski plasiraju fotke kojekakvih nedajbozenikome slucajeva, ne smije se uzeti za zdravo za gotovo da svi koji Bajram obiljezavaju "na muzici" spadaju u taj bruka rang.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Hana84
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 583
Joined: 02 Oct 2011, 00:12
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by Hana84 » 15 Aug 2012, 23:53

Uoci Bajrama pospremim generalno kompletan stan. Moze biti apotekarski cist, ali ja to opet uradim...i to s takvim elanom i voljom .
Nakuham vala hrane, sto stari narod rekao " Mogla bih sav dzemat nahraniti "... ali neka , ne baci se, ono sto ostane zamrznem i dobro.
Napravim baklavu, ali od kupovnih jufki, ne znam razviti one tanke jufke za baklavu. Kod moje mame je to cijela ceremonija i to po dva dana. Zastre seciju cistim plahtama i reda jufke da se suse, neda se pribliziti sobi u kojoj se jufke suse, a kamoli seciji. Ali, moram priznati da imam zelju i ispunicu je, da se naucim razvijati jufke za baklavu, jer zelim da dio tradicije, koju pamtim jos od moje nane rahmetli, ostane i u amanet mojoj djeci.
Pored baklave napravim i tortu i kolac. Od slane hrane to je obicno sirnica, jahnija, baminja i pecena janjetina.
Prvi dan odemo kod svekrve i moje mame s poklonima, a drugi dan obicno nam neko navrati ili mi odemo do prijatelja.
Ne izlazim nikud za Bajram. Za mene je Bajram nekako vise porodicno okupljanje i volim ga proslaviti u svom domu sa svojom porodicom.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by Zagorka » 15 Aug 2012, 23:56

Bogami im_ex,na zalost nije medijski,davno sam izisla navecer,u nekakav disko klub,sta li je vise bilo,uglavnom,bajram je bio...prvo sto sam uočila je stakla skoro do gleznja,kunem se hodala sam po razbijenom staklu,sve mortus pijano,neko povraća,neko se zvalji,rekoh kolegici a gdje si me dovela vodi me odavde sto prije :grana
Od tada nikad za bajram ne idem u grad navecer,pogotovo sto mi je ruzno sto 90 % cura obuče dopičnjake,pa majka mu stara ja postujem i tuđe običaje i praznike,kamoli svoj :cudi
Kao da nemaju ostatak ljeta za to,pa hodajte vala golc gole.... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by komsija » 15 Aug 2012, 23:57

Ne znam da li cemo stici da se pripremimo za Bajram posto se sa odmora vracamo kasno u Subotu
Valjda se nekako snadjemo a valja osim spremanja posjetiti jos nekoliko porodica :sok
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by IM_ex » 16 Aug 2012, 00:03

ehh ... uoci ovog Bajrama, imacu taman vremena za spremanje, ali ...




























































bicu na poslu kad Bajram osvane :grana
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by Zagorka » 16 Aug 2012, 00:08

pa barem ces drugu smjenu biti slobodna? :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by komsija » 16 Aug 2012, 00:21

E ja sam smislio originalno cestitanje...
Napisao sam jednu pjesmu i snimio cestitku "uzivo" i postavio juce na fb ali tako da to niko ne vidi do Subotu navece
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by Zagorka » 16 Aug 2012, 00:22

komsija wrote:E ja sam smislio originalno cestitanje...
Napisao sam jednu pjesmu i snimio cestitku "uzivo" i postavio juce na fb ali tako da to niko ne vidi do Subotu navece
ja kazem da te valovi inspirišu :zubi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by IM_ex » 16 Aug 2012, 00:29

Zagorka wrote:pa barem ces drugu smjenu biti slobodna? :hm
Ma hocu, ama, znas da to vec nije to, kad propustis jutarnji docek Bajrama; tad je sve nekako navrat nanos :-(
Sem toga, za praznikovanje kao praznikovanje nemam nijedan slobodan dan (ta radna nedelja meni ce predstavljati prvi dan nove radne sedmice :/ )
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by komsija » 16 Aug 2012, 15:53

Prosle godine :plavi
Image
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by silence » 16 Aug 2012, 15:55

I.... :(
I.... :valja
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by IM_ex » 17 Aug 2012, 22:10

za danasnji trud, kazi mashallah Image

Image Image

Image

sto ti je i ne prici pc-u tokom dana :oo
E sad necu ni kako ja hocu

Blackhawk
Status: Offline

Re: Docekivanje Bajrama i bajramski obicaji

Post by Blackhawk » 17 Aug 2012, 22:14

Im_ex de salji malo :)

Prosle godine nisam na vrijeme nabavio orahe, i nije bilo baklave, ove godine imam orahe, ali nema ko spremit..
Imal kakva voljna ??

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests