Reformacija islama

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2020, 14:28

zvrk wrote: 31 Jul 2020, 14:25
Krokodil Behko wrote: 31 Jul 2020, 13:49 Jel moguće promijeniti ovaj običaj, pa umjesto ovaca, da se nešto drugo kolje ili nešto praktičnije?
Zar nije bolje, svi po 300 maraka za liječenje teško oboljele djece, nego ovo razbacivanje s mesom?
Makar u Afriku nek pošalju, bravetine niko ne jede.
Okoriste se samo nekik čobani, koji garant ni ne prijave taj prihod državi


Ko god to krene objasnjavat, napravit ce samo probleme... jer se ne moze objasniti izrazajni odraz duhovnog pojavnog nalicja bilo kojeg oblika, koja se pojavljuju iz jednog svijeta u drugi svijet

ovan je samo odrazajni izrazaj, kojemu je odredjeno da se tako "ovdje" pojavljuje

kao sto je obliku svinje odredjen izrazajni odrazaj njezine pojavne predstavljenosti, iz jednog u drugi svijet...


umrijeti prije smrti se ne moze objasnit bez duhovnog znacenja bilo kojeg oblika, kao sto se sve i nista ne moze razdvojit jedno od drugog

Rijetko kad ne razumijem napisano.
Jel može na neki drugi način?
online

User avatar
zvrk
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 613
Joined: 12 Apr 2020, 09:58
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by zvrk » 31 Jul 2020, 14:32

Krokodil Behko wrote: 31 Jul 2020, 14:28 Rijetko kad ne razumijem napisano.
Jel može na neki drugi način?

O tome se i radi... ne moze se objasnit

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by arzuhal » 31 Jul 2020, 14:38

Pitanja suvislosti i smisla kurbana odavno se postavljaju - uglavnom od strane nemuslimana - od famozne zaštitnice životinja, fatalne BB koja je rekla kako su "muslimani divni, samo kada ne bi klali životinje za Kurban", pa do ovog o čemu Behko mnije...

Pretpostavljam da će neko, za nekoliko godina, na tragu evolucije promišljanja smisla kurbana u islamu, postaviti (neko slično) pitanje:

Zašto se - kad se već kolju životinje za Kurban - "kurbani" ne dijele u vidu deset u pola, sa ili bez luka, a ne kao čejrek sirovog mesa, u nekoj kesici, kojeg moramo očistiti i termički obraditi da bi uopće bilo jestivo!?

:arzo
uzmi Lysobact

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2020, 14:41

Pa ja sam samo upitao, da li se može promijeniti običaj, a da značenje ostane isto :cudi
Čak sam pomenuo i neke druge životinje, pa tako da nisam nužno protiv tog klanja životinja.
online

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by arzuhal » 31 Jul 2020, 14:44

Krokodil Behko wrote: 31 Jul 2020, 14:41 Pa ja sam samo upitao, da li se može promijeniti običaj, a da značenje ostane isto :cudi
Čak sam pomenuo i neke druge životinje, pa tako da nisam nužno protiv tog klanja životinja.
Četiri vrste mogu ići u kurban: govedo, ovca, koza, kamila.

Nije običaj nego vjerska dužnost.

Muslimani trebaju, pored što kolju kurban jednom godišnje, neprestano nastojati pomoći bolesnima, potrebitim, itd.

Svakako, svako prema svojim mogućnostima i onako kako ga srce vuče...
uzmi Lysobact

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2020, 14:52

arzuhal wrote: 31 Jul 2020, 14:44
Krokodil Behko wrote: 31 Jul 2020, 14:41 Pa ja sam samo upitao, da li se može promijeniti običaj, a da značenje ostane isto :cudi
Čak sam pomenuo i neke druge životinje, pa tako da nisam nužno protiv tog klanja životinja.
Četiri vrste mogu ići u kurban: govedo, ovca, koza, kamila.

Nije običaj nego vjerska dužnost.

Muslimani trebaju, pored što kolju kurban jednom godišnje, neprestano nastojati pomoći bolesnima, potrebitim, itd.

Svakako, svako prema svojim mogućnostima i onako kako ga srce vuče...

Pa jes, al moraš poći od nas običnih smrtnika, potom od ljudi koji ne kontaju, pa im se sve pobrka u glavi: Zekat, vitre, kurban, sadaka nako, humanizam, etc..
Dodatno je zakomplicirao Hasdžifejzović, oko vitri i kako sam primjetio po fejsu, svi rigaju vatru na IZ. Žrtve smo mas medija savremenog doba.
online

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by arzuhal » 31 Jul 2020, 15:00

Krokodil Behko wrote: 31 Jul 2020, 14:52
arzuhal wrote: 31 Jul 2020, 14:44

Četiri vrste mogu ići u kurban: govedo, ovca, koza, kamila.

Nije običaj nego vjerska dužnost.

Muslimani trebaju, pored što kolju kurban jednom godišnje, neprestano nastojati pomoći bolesnima, potrebitim, itd.

Svakako, svako prema svojim mogućnostima i onako kako ga srce vuče...

Pa jes, al moraš poći od nas običnih smrtnika, potom od ljudi koji ne kontaju, pa im se sve pobrka u glavi: Zekat, vitre, kurban, sadaka nako, humanizam, etc..
Dodatno je zakomplicirao Hasdžifejzović, oko vitri i kako sam primjetio po fejsu, svi rigaju vatru na IZ. Žrtve smo mas medija savremenog doba.
Pa, uglavnom i polazim. Međutim, često smrtnici, ovakvi poput mene, počnu da tumače, propituju i zaključuju o nečemu o čemu nemaju ni osnovnog znanja. A razlog tome ne leži u djelovanju mas-medija, nego njihovoj vlastitoj i pojedinčanoj potrebi da se o svačemu nešto kaže i iznese stav. Pa kakav god bio.

Black Adder: - U vezi tvog plana, Baldrick... Ništa gluplje nisam čuo otkada je Olaf Ćelavi rekao svojim vikinzima:"Umjesto što nam ovi rogovi strše izvan kacige, možda bi bolje bilo da ih okrenemo unutar nje!?"
uzmi Lysobact

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by Taare » 31 Jul 2020, 17:36

arzuhal wrote: 31 Jul 2020, 14:44
Četiri vrste mogu ići u kurban: govedo, ovca, koza, kamila.
Jevreji imaju daleko veći izbor :(
- Ima l razdvojene papke?
- ima!
-preživa l?
- preživa.
- kolji!

Pa kreneš od j. amerike u kojoj ćeš nać lamu i alpaku, onda siđeš do afrike u kojoj imaš more preživara, a po sj. americi imaš bizone i irvase.
Ne znam je l im dozvoljeno da kolju nilske konje :hm
Svi mi se morete obratit

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by Mutevelija » 31 Jul 2020, 21:57

De zatvaraj ove provocirajuce teme za bajram.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2020, 22:00

Pa nisu provocirajuće jbg.
Ja maksuz uz Bajram, malo da promuhabetimo o vjeri :D
Kako sam razumio druga Arzuhala, bolje bi bilo da nisam :oo
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by Mutevelija » 31 Jul 2020, 22:01

JEsu jer nema reforme u ISlamu.
Danas sam vam vašu vjeru usavršio i Svoju blagodat prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera.« (El-Maide, 3.)
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
zvrk
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 613
Joined: 12 Apr 2020, 09:58
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by zvrk » 02 Aug 2020, 15:25

zvrk wrote: 31 Jul 2020, 14:32
Krokodil Behko wrote: 31 Jul 2020, 14:28 Rijetko kad ne razumijem napisano.
Jel može na neki drugi način?

O tome se i radi... ne moze se objasnit


Dopuna:

Ljudi su to pokusali objasnit sa odgovorom da je uvjek lahko sebe vazda pravdati i opravdati u bilo cemu, radi se o tome da sva pravdanja i opravdanja dopustis i priznas drugom, isto onako kao sto si sva svoja dopustio i priznao sebi...

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by Odraz » 02 Aug 2020, 15:39

arzuhal wrote: 31 Jul 2020, 14:44
Krokodil Behko wrote: 31 Jul 2020, 14:41 Pa ja sam samo upitao, da li se može promijeniti običaj, a da značenje ostane isto :cudi
Čak sam pomenuo i neke druge životinje, pa tako da nisam nužno protiv tog klanja životinja.
Četiri vrste mogu ići u kurban: govedo, ovca, koza, kamila.

Nije običaj nego vjerska dužnost.

Muslimani trebaju, pored što kolju kurban jednom godišnje, neprestano nastojati pomoći bolesnima, potrebitim, itd.

Svakako, svako prema svojim mogućnostima i onako kako ga srce vuče...
U maleziji nema kurbana. nema ovaca, krava, koza, kamila ... nema ni konja. Nema prezivara jer nema trave za njih. Kako ce onda oni ili eskimi ili plemena Amazona biti muslimani po mjeri? Nema sanse ...

OT: Mislim da ne moze postojati nikakva reforma religije jer reforma degradira dogmu. Reformom se ponistava rijec Bozija. Konkretno u krscanstvu reforme su dokaz da je covjek preuzeo ulogu bozanskog bica u kreiranju nacina na koji ce vjernici slijedit religiju. Odmah se moze postaviti pitanje ako je jedna religijska institucija odlucila da reformira svoje religijsko predanje, da li ta institucija zaista vjeruje u ono u sto bi trebalo da vjeruje?

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by arzuhal » 02 Aug 2020, 15:48

Problem kod ovakvih tema je što se koriste i termini i suštinska pitanja iz potpuno drukčijeg registra, iz drukčijeg koordinatnog sistema. Islam nije Katolička crkva koja je doživjela Reformaciju.

Kao što muslimanski svijet nije doživio ni Prosvjetiteljstvo (razlog zbog kojeg muslimanski svijet nije napredovao, kako pogrešno smatra njemački nobelovac i književnik Gunter Grass) jer islam nikada nije, u svom bitku (kao što Crkva jeste bila), bio protiv znanosti i izučavanja prirode, od matematike i astronomije, do biologije, medicine, itd. Islam nije zabranjivao nauku niti spaljivao naučnike. Što bi se onda pojavljivalo Prosvjetiteljstvo? Nazadak ili stagnacija muslimanskog svijeta ležala je u pogrešnim politikama a ne islamu.

Islam se sam reformira kroz stoljeća, ali na uvjetima koje su Kur'an i sunnet propisali. Dakle, islamski način.
uzmi Lysobact

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by Dorian » 02 Aug 2020, 16:00

arzuhal wrote: 31 Jul 2020, 14:38 Pitanja suvislosti i smisla kurbana odavno se postavljaju - uglavnom od strane nemuslimana - od famozne zaštitnice životinja, fatalne BB koja je rekla kako su "muslimani divni, samo kada ne bi klali životinje za Kurban", pa do ovog o čemu Behko mnije...

Pretpostavljam da će neko, za nekoliko godina, na tragu evolucije promišljanja smisla kurbana u islamu, postaviti (neko slično) pitanje:

Zašto se - kad se već kolju životinje za Kurban - "kurbani" ne dijele u vidu deset u pola, sa ili bez luka, a ne kao čejrek sirovog mesa, u nekoj kesici, kojeg moramo očistiti i termički obraditi da bi uopće bilo jestivo!?

:arzo
Fakat, zašto...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by Krokodil Behko » 02 Aug 2020, 16:02

arzuhal wrote: 02 Aug 2020, 15:48 Problem kod ovakvih tema je što se koriste i termini i suštinska pitanja iz potpuno drukčijeg registra, iz drukčijeg koordinatnog sistema. Islam nije Katolička crkva koja je doživjela Reformaciju.

Kao što muslimanski svijet nije doživio ni Prosvjetiteljstvo (razlog zbog kojeg muslimanski svijet nije napredovao, kako pogrešno smatra njemački nobelovac i književnik Gunter Grass) jer islam nikada nije, u svom bitku (kao što Crkva jeste bila), bio protiv znanosti i izučavanja prirode, od matematike i astronomije, do biologije, medicine, itd. Islam nije zabranjivao nauku niti spaljivao naučnike. Što bi se onda pojavljivalo Prosvjetiteljstvo? Nazadak ili stagnacija muslimanskog svijeta ležala je u pogrešnim politikama a ne islamu.

Islam se sam reformira kroz stoljeća, ali na uvjetima koje su Kur'an i sunnet propisali. Dakle, islamski način.

Pita čovjek oko kurbana u Maleziji.
Ja se ponadao odgovoru, kad ga već sam ne znam dati.
online

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by Odraz » 02 Aug 2020, 16:04

arzuhal wrote: 02 Aug 2020, 15:48 Problem kod ovakvih tema je što se koriste i termini i suštinska pitanja iz potpuno drukčijeg registra, iz drukčijeg koordinatnog sistema. Islam nije Katolička crkva koja je doživjela Reformaciju.

Kao što muslimanski svijet nije doživio ni Prosvjetiteljstvo (razlog zbog kojeg muslimanski svijet nije napredovao, kako pogrešno smatra njemački nobelovac i književnik Gunter Grass) jer islam nikada nije, u svom bitku (kao što Crkva jeste bila), bio protiv znanosti i izučavanja prirode, od matematike i astronomije, do biologije, medicine, itd. Islam nije zabranjivao nauku niti spaljivao naučnike. Što bi se onda pojavljivalo Prosvjetiteljstvo? Nazadak ili stagnacija muslimanskog svijeta ležala je u pogrešnim politikama a ne islamu.

Islam se sam reformira kroz stoljeća, ali na uvjetima koje su Kur'an i sunnet propisali. Dakle, islamski način.
Ja bih tog Gruntera pitao a odakle renesansa u Evropi ... u to vrijeme kad je islam bio nepromijenjen cvala je nauka u islamskim zemljama. Dobro kazes, samo lose politike ... :ok

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by Melek » 02 Aug 2020, 16:06

Bojim se da je Islam u fazi dogmatskog nazadovanja iz kojeg se jako teško izlazi. U takvoj situaciji je jako bitno da se Bošnjaci čvrsto drže baš svog autohtonog bošnjaštva ne potencirajući Islam i ne postavljajući ga kao primarnu okosnicu nacije. Moje mišljene, znači.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by Dorian » 02 Aug 2020, 16:09

arzuhal wrote: 31 Jul 2020, 14:44
Krokodil Behko wrote: 31 Jul 2020, 14:41 Pa ja sam samo upitao, da li se može promijeniti običaj, a da značenje ostane isto :cudi
Čak sam pomenuo i neke druge životinje, pa tako da nisam nužno protiv tog klanja životinja.
Četiri vrste mogu ići u kurban: govedo, ovca, koza, kamila.

Nije običaj nego vjerska dužnost.

Muslimani trebaju, pored što kolju kurban jednom godišnje, neprestano nastojati pomoći bolesnima, potrebitim, itd.

Svakako, svako prema svojim mogućnostima i onako kako ga srce vuče...
Ako je to već tako, ako je kurban definisan, da li je i alkohol definisan? Da li je svaki alkohol zabranjen ili samo oni oblici koji su precizno spomenuti? Dakle, ako recimo u Kur'anu piše da je zabranjeno vino, da li je samo vino zabranjeno ili su zabranjeni i pivo, rakija, viski itd. Ako piše vino ali se podrazumijeva sav alkohol, šta sprečava da kurban budu i janjetina, piletina, riba itd. Piše jedno meso, ali se podrazumijeva. Pogotivo zato što je bog sina zamijenio ovnom, pa ako se to malo modifikivalo pa su se pored ovna mogli provući i kamila, koza, govedo, šta sprečava da se provuče i pastrmka, pile, zec, i ostala mesa? Pa i deset u pola s lukom
Last edited by Dorian on 02 Aug 2020, 16:12, edited 1 time in total.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by arzuhal » 02 Aug 2020, 16:10

Islam može biti, eventualno, najjači (ili dominantni) segment nečijeg identiteta, ali da bude okosnica nacije...
uzmi Lysobact

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests