Reformacija islama

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by prog321 » 18 Jan 2020, 17:00

Biznisman sa iskustvom :zubi
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53186
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14879 times
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by HAVANA » 19 Jan 2020, 08:02

Dori wrote: 17 Jan 2020, 10:34
HAVANA wrote: 17 Jan 2020, 10:23

:plavi Imam ja istinit dogadjaj... Otiso neno iz sarajeva u holandiju i pravo u javnu kucu, po preporuci prijatelja!!! Sve je isto do krenuo, kako je krenuo, tako je i pobjegao... :ha
Bilo je to prije 11 godina kada je moj prijatelj Bole izletio iz sobe i poceo vikati: Musko! Musko je! dok su mu se suze slivale niz lice.

Nikad se vise nije vratio na Tajland.
:plavi
Ma j.... ti 21 vijek ! Dovedeš djevojku kući ... Uvedeš je u spavaću sobu . Ti se skineš za sekundu ... a ona ... ona skida trepavice , briše obrve , skida periku , umiva se micelarnom vodom , skida šminku , skida pušap , skida haltere ... Ti je gledaš kako sve to polako skida .. i više nije ona , nego tvoj komšija Bećir !!!
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by Zagorka » 19 Jan 2020, 12:37

Al fakat ovo muslimanski imam :D. ....ko kad sam ja pakovala djecije stvari jednom covjeku i pitam treba li vam i tuta, niko nije sjeo na nju (fakat malac iz pempe na wc).

Kaze andrija :da, posebno bi naglasio da je ja i zagorka nismo koristili :D.

(Cuj niko nije sjeo :grana)

A jbg :sram
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by Mirelam » 19 Jan 2020, 13:17

HAVANA wrote: 19 Jan 2020, 08:02
Dori wrote: 17 Jan 2020, 10:34

Bilo je to prije 11 godina kada je moj prijatelj Bole izletio iz sobe i poceo vikati: Musko! Musko je! dok su mu se suze slivale niz lice.

Nikad se vise nije vratio na Tajland.
:plavi
Ma j.... ti 21 vijek ! Dovedeš djevojku kući ... Uvedeš je u spavaću sobu . Ti se skineš za sekundu ... a ona ... ona skida trepavice , briše obrve , skida periku , umiva se micelarnom vodom , skida šminku , skida pušap , skida haltere ... Ti je gledaš kako sve to polako skida .. i više nije ona , nego tvoj komšija Bećir !!!
Dobro odradil ti Becira? :D.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by Mirelam » 19 Jan 2020, 13:24

Kaze Mujo iSuljo dodlucili da uzmu prostitusku na njih dvojicu. Drzi, ne daj, spopadose je sa svih strana, samo tamo gdje treba nista, dok jedan rukom ne uhvati za medjunozje. Zanesvjestilo mu se, ali platili pa valja zavrsiti posao.
Sjeli u auto, voze, muk, muha se ne cuje, dok jedan ne progovori:"Al izjebasmo cojeka" :ooo
Last edited by Mirelam on 19 Jan 2020, 14:00, edited 1 time in total.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by insomnia » 19 Jan 2020, 13:54

Image
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15111
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by Tokmak » 19 Jan 2020, 16:25

uvijek_kontra wrote: 17 Jan 2020, 14:38 Od onoliko problema u Ugandi.. :lupa
Problemi u Ugandi,zdra'o...zdra'oooo... :D.

P.s. je li se Mute javio na temu?? :hm
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by dadojović » 19 Jan 2020, 17:09

Kada se raspravlja o ukidanju celibata u katoličkoj crkvi vrlo čest argument protiv je rečenica: to pitanje krije SKRIVENE zamke.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by Heidi » 19 Jan 2020, 18:02

dadojović wrote: 19 Jan 2020, 17:09 Kada se raspravlja o ukidanju celibata u katoličkoj crkvi vrlo čest argument protiv je rečenica: to pitanje krije SKRIVENE zamke.
Vatikan argumentira tako?
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by dadojović » 19 Jan 2020, 18:09

Heidi wrote: 19 Jan 2020, 18:02
dadojović wrote: 19 Jan 2020, 17:09 Kada se raspravlja o ukidanju celibata u katoličkoj crkvi vrlo čest argument protiv je rečenica: to pitanje krije SKRIVENE zamke.
Vatikan argumentira tako?
U zadnje vrijeme se to pitanje ukidanja celibata aktualiziralo. Papa Franjo ostavlja dojam da je sklon ozbiljno se posvetiti tom pitanju. Neki tvrde i da je voljan podržati ukidanje. Ali Vatikan teško da bi pristao na to. Čak se i prethodni Papa, koji jako rijetko javno nastupa, obratio i izjavio da je protiv ukidanja celibata.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by Heidi » 19 Jan 2020, 18:14

Da, znam za Franju da je izrazio interesovanje po tom pitanju. Ali ne pita se samo on, jel.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by Dorian » 19 Jan 2020, 18:20

dadojović wrote: 19 Jan 2020, 17:09 Kada se raspravlja o ukidanju celibata u katoličkoj crkvi vrlo čest argument protiv je rečenica: to pitanje krije SKRIVENE zamke.
Ima na Viasat History odlična serija o istoriji hrišćanstva, ova: https://en.wikipedia.org/wiki/A_History ... TV_series)

Tek kad se nešto tako pogleda ili pročita vidi se koliko je religijskih običaja u stvari političke prirode, pa čak i rezultat lične preferencije moćnika (papa , biskupa ili u drugim religijama ljudi na tom nivou vlasti) i da nemaju veze sa bogom i izvorima.

Da mi je vidjeti sličnu seriju o islamu, ali to nema šanse. Rjetko ko bi se usudio reći nešto šta se ovima ne bi svidjelo (hint, Salaman, Hirshi Ali...), mogao bi očekivati bombu u autobusu u gradu u kojem živi...

Tako da te skrivene zamke postoje, a ogledaju se u eventulanom smanjenju moći pa time i bogatstva (katoičke, zapadne) crkve. Celibat je stotinama godina važio samo za monahe i monahinje u samostanima, a onda je jedan papa, ne sjećam se tačno koji, uticao na to da i sveštenici budu u celibatu. Uplašio se da žene sveštenika imaju više uticaja na muževe nego što on kao generalni direktor te firme ima...

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by dadojović » 19 Jan 2020, 18:22

Pa u teoriji Papa može donijeti bilo kakvu odluku bez obzira na bilo čije mišljenje.
Ali. To je previše važna odluka da bi ju samostalno nametnuo. Mislim da se neće odlučiti za takvo nešto jer je Vatikan previše konzervativan i to bi izazvalo velike razdore unutar crkve.
Vjerojatno će lobirati i omekšavati stavove te tako pripremati teren da se ta odluka donese, ali nekada u budućnosti.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by dadojović » 19 Jan 2020, 18:31

Dorian wrote: 19 Jan 2020, 18:20
dadojović wrote: 19 Jan 2020, 17:09 Kada se raspravlja o ukidanju celibata u katoličkoj crkvi vrlo čest argument protiv je rečenica: to pitanje krije SKRIVENE zamke.
Ima na Viasat History odlična serija o istoriji hrišćanstva, ova: https://en.wikipedia.org/wiki/A_History ... TV_series)

Tek kad se nešto tako pogleda ili pročita vidi se koliko je religijskih običaja u stvari političke prirode, pa čak i rezultat lične preferencije moćnika (papa , biskupa ili u drugim religijama ljudi na tom nivou vlasti) i da nemaju veze sa bogom i izvorima.

Da mi je vidjeti sličnu seriju o islamu, ali to nema šanse. Rjetko ko bi se usudio reći nešto šta se ovima ne bi svidjelo (hint, Salaman, Hirshi Ali...), mogao bi očekivati bombu u autobusu u gradu u kojem živi...

Tako da te skrivene zamke postoje, a ogledaju se u eventulanom smanjenju moći pa time i bogatstva (katoičke, zapadne) crkve. Celibat je stotinama godina važio samo za monahe i monahinje u samostanima, a onda je jedan papa, ne sjećam se tačno koji, uticao na to da i sveštenici budu u celibatu. Uplašio se da žene sveštenika imaju više uticaja na muževe nego što on kao generalni direktor te firme ima...
Korijen svega je u tome da su se nekada sakralna i sekularna vlast preklapale i bile jedno. Mnogi zakoni ( kanoni) su donošeni da bi se sačuvala moć, položaj ili novac crkve a koji, kao što si rekao, nemaju veze s vjerom.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by Dorian » 19 Jan 2020, 18:32

dadojović wrote: 19 Jan 2020, 18:22 Pa u teoriji Papa može donijeti bilo kakvu odluku bez obzira na bilo čije mišljenje.
Ali. To je previše važna odluka da bi ju samostalno nametnuo. Mislim da se neće odlučiti za takvo nešto jer je Vatikan previše konzervativan i to bi izazvalo velike razdore unutar crkve.
Vjerojatno će lobirati i omekšavati stavove te tako pripremati teren da se ta odluka donese, ali nekada u budućnosti.
Nisam ulazio u to ko ima pravo donositi odluke. Nego, koliko odluke koje sliejde vjernici imaju veze sa samim bogom.

Na primjer, čistilište. Sve do srednjeg vijeka su postojali samo raj i pakao. I onda je crkva počela prodavati oproste od grijeha. Tada su uveli čistilište. Znači, neko ko neće direktno u raj. ali nije zaslužio pakao ide u čistilište. U čističlčištu, kao i u paklu, ide u vatru. Ali, za razliku od pakla u kojem je oganj vječan, u čistilištu nije. Tako da duša ima šansu da se u ognju čistilišta pročisti, i da iz čistilišta izađe. A samo je jedan put iz čističlišta, a to je prema raju.

E, sad, ako je bog svorio raj i pakao, može li čovjek božijem djelu dodati svoje, čistilište. Ako može, šta sutra slijedi, ako može dodati čistilište, može li čovjek, papa, ukinuti raj ili pakao?

Da li odlukom pape postojanju čistilišta, čistilište stvarno počne da postoji? Bog ga napravi zato što je čovjek, makar bio i papa, tako odlučio? Ili bog dozvoli da čovjek njegovom djelu nakači svoje?

To je problem političkih odluka u religijama.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by dadojović » 19 Jan 2020, 18:48

Dorian wrote: 19 Jan 2020, 18:32
dadojović wrote: 19 Jan 2020, 18:22 Pa u teoriji Papa može donijeti bilo kakvu odluku bez obzira na bilo čije mišljenje.
Ali. To je previše važna odluka da bi ju samostalno nametnuo. Mislim da se neće odlučiti za takvo nešto jer je Vatikan previše konzervativan i to bi izazvalo velike razdore unutar crkve.
Vjerojatno će lobirati i omekšavati stavove te tako pripremati teren da se ta odluka donese, ali nekada u budućnosti.
Nisam ulazio u to ko ima pravo donositi odluke. Nego, koliko odluke koje sliejde vjernici imaju veze sa samim bogom.

Na primjer, čistilište. Sve do srednjeg vijeka su postojali samo raj i pakao. I onda je crkva počela prodavati oproste od grijeha. Tada su uveli čistilište. Znači, neko ko neće direktno u raj. ali nije zaslužio pakao ide u čistilište. U čističlčištu, kao i u paklu, ide u vatru. Ali, za razliku od pakla u kojem je oganj vječan, u čistilištu nije. Tako da duša ima šansu da se u ognju čistilišta pročisti, i da iz čistilišta izađe. A samo je jedan put iz čističlišta, a to je prema raju.

E, sad, ako je bog svorio raj i pakao, može li čovjek božijem djelu dodati svoje, čistilište. Ako može, šta sutra slijedi, ako može dodati čistilište, može li čovjek, papa, ukinuti raj ili pakao?

Da li odlukom pape postojanju čistilišta, čistilište stvarno počne da postoji? Bog ga napravi zato što je čovjek, makar bio i papa, tako odlučio? Ili bog dozvoli da čovjek njegovom djelu nakači svoje?

To je problem političkih odluka u religijama.
Veliki dio vjernika su zapravo agnostici.
Samo što to ne znaju. Ili ne žele priznati.
Ili jednostavno idu linijom manjeg otpora i vjeru prihvaćaju i uz te očite nelogičnosti.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Muslimanski imam se vjenčao za muškarca

Post by prog321 » 19 Jan 2020, 18:54

Znači veliki dio vjernika su agnostici.
Jel to znači da će veliki dio vjernika u pakao ?

I ako je tako onda je velika gužva u tom paklu.
Jer raj zaslužuju samo hard core vjernici.

Ja onda ne bih ni htio biti u tom raju.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2020, 13:49

Jel moguće promijeniti ovaj običaj, pa umjesto ovaca, da se nešto drugo kolje ili nešto praktičnije?
Zar nije bolje, svi po 300 maraka za liječenje teško oboljele djece, nego ovo razbacivanje s mesom?
Makar u Afriku nek pošalju, bravetine niko ne jede.
Okoriste se samo nekik čobani, koji garant ni ne prijave taj prihod državi
online

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by vrhbosnica » 31 Jul 2020, 13:51

Moja tetka uplacuje 120km u neki fond za djecu afrike...
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
zvrk
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 613
Joined: 12 Apr 2020, 09:58
Status: Offline

Re: Reformacija islama

Post by zvrk » 31 Jul 2020, 14:25

Krokodil Behko wrote: 31 Jul 2020, 13:49 Jel moguće promijeniti ovaj običaj, pa umjesto ovaca, da se nešto drugo kolje ili nešto praktičnije?
Zar nije bolje, svi po 300 maraka za liječenje teško oboljele djece, nego ovo razbacivanje s mesom?
Makar u Afriku nek pošalju, bravetine niko ne jede.
Okoriste se samo nekik čobani, koji garant ni ne prijave taj prihod državi


Ko god to krene objasnjavat, napravit ce samo probleme... jer se ne moze objasniti izrazajni odraz duhovnog pojavnog nalicja bilo kojeg oblika, koja se pojavljuju iz jednog svijeta u drugi svijet

ovan je samo odrazajni izrazaj, kojemu je odredjeno da se tako "ovdje" pojavljuje

kao sto je obliku svinje odredjen izrazajni odrazaj njezine pojavne predstavljenosti, iz jednog u drugi svijet...


umrijeti prije smrti se ne moze objasnit bez duhovnog znacenja bilo kojeg oblika, kao sto se sve i nista ne moze razdvojit jedno od drugog

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests