Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 01 Mar 2015, 22:17

Sura Mravi

16. I Sulejman naslijedi Davuda i reče: ”O ljudi, dato nam je da ra-
zumijemo ptičije glasove i svašta nam je dato; ovo je, zaista, prava
blagodat!”
17. I sakupiše se Sulejmanu vojske njegove, džini, ljudi i ptice, sve četa
do čete, postrojeni,
18. i kad stigoše do mravlje doline, jedan mrav reče: ”O mravi, ulazite u
stanove svoje da vas ne izgazi Sulejman i vojske njegove, a da to i ne
primijete!”
19. I on se nasmija glasno riječima njegovim i reče: ”Gospodaru moj,
omogući mi da budem zahvalan na blagodati Tvojoj, koju si ukazao
meni i roditeljima mojim, i da činim dobra djela na zadovoljstvo
Tvoje, i uvedi me, milošću Svojom, među dobre robove Svoje!”
20. I on izvrši smotru ptica, pa reče: ”Zašto ne vidim pupavca, da nije
odsutan?
21. Ako mi ne donese valjano opravdanje, teškom ću ga kaznom kazniti
ili ću ga zaklati!”

[ytube][/ytube]
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 01 Mar 2015, 22:24

Skoro sam bio kod druga pa se se njegovim malim igrao isto ovako. Doduše sa crnom vunenom kapom. :D

[ytube][/ytube]
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 01 Mar 2015, 22:30

Ma dadnu mu Kur'an i dijete prestane plakati.. tj .kad otvore stranice. Pa onda mu dadnu i drugu knjigu al ne.. ono hoće Kur'an i počne kmečati dok ga ne dobije.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Sibila » 01 Mar 2015, 23:00

meni su izmedju ostalog Sallahudine pomogle da shvatim tj da sam sigurna da On postoji......................................ateisticke sumnje.................sumnja sumnja sumnja..................ali na svu srecu ne odlutah..............

ja samo kazem sacuvaj me boze takvih iskusenja................mada mi je pomoglo.... :roll ... :zubi



a leb, kad si vec postavio ovu suru Mravi.....

nedavno mi jedna zena rece..........a vjernica i to .....

nahrani mrava

pomiluj djete

nasmij se zeni


ni meni samoj nije jasno sta i kako ...........ali vrlo mi zanimljivo ....

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 01 Mar 2015, 23:11

Ateista ne sumnja, po definiciji.

Kakve veze to što ti reče žena ima sa surom? :hm
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by paparaci » 02 Mar 2015, 00:16

Lebowski wrote:Ma dadnu mu Kur'an i dijete prestane plakati.. tj .kad otvore stranice. Pa onda mu dadnu i drugu knjigu al ne.. ono hoće Kur'an i počne kmečati dok ga ne dobije.
Slazem se sa Salahuddinom sto je rekao vezano za ovo.
nekad ljudi i pretjeruju.

uvjeren sam da mu je prvo dao onu drugu knjigu i otvorio je, da bi efekat bio obrnut. :cudi
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 02 Mar 2015, 00:22

Meni je zabrinjavajuće što ostavljate mogućnost za to.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by REMB » 02 Mar 2015, 00:28

Lebowski wrote:Meni je zabrinjavajuće što ostavljate mogućnost za to.
Leb, sve je moguće.
Ko smije tvrditi da sutra ti nećeš biti dobar vjernik i druge pozivati u vjeru. :ok
Kad bog nešto hoće samo kaze: budi...i ono bude.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 02 Mar 2015, 00:31

Pa valjda mi je dao slobodnu volju. :cudi

Ma ovo mi je malo smiješno. Da je neko toliko lud pa napravi eksperiment.. nađe stotine djece pa uradi slično sa Kur'anima, šarenim slikovnicama i još pokojom knjigom.. ubaci pokoji lažni Kur'an ili sličnu knjigu.. baš me zanima da li bi ta djeca češće reagovala na Kur'an da to bude validno kao dokaz nečega. Ja ne vjerujem.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by REMB » 02 Mar 2015, 00:36

Imaš slobodu volje ograničenu.
Ono s onim dijetom ni mene nije fasciniralo, jest simpa i nista vise.
Al sam ozbiljan ovo da ćeš možda postati dobar vjernik.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by paparaci » 02 Mar 2015, 00:42

Lebowski wrote:Pa valjda mi je dao slobodnu volju. :cudi

Ma ovo mi je malo smiješno. Da je neko toliko lud pa napravi eksperiment.. nađe stotine djece pa uradi slično sa Kur'anima, šarenim slikovnicama i još pokojom knjigom.. ubaci pokoji lažni Kur'an ili sličnu knjigu.. baš me zanima da li bi ta djeca češće reagovala na Kur'an da to bude validno kao dokaz nečega. Ja ne vjerujem.
tebe hebe to sto vazda ides u krajnost. :oo

od neceg sasvim nebitnog pravis bauk. :cudi

posvecujes paznju pogresnim stvarima. a one zaista bitne zanemarujes.

ne mozes dokuciti ovakve i slicne stvari dok ne postavis temelje.
polako, Allah ti se dragi smilovao i uputio te! (ovo je zaista od srca, nije suplja i slicno)
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 02 Mar 2015, 00:44

Ne posvećujem ja .. Pun internet takvih i sličnih primjera dokazivanja vjere. Mislim da je to pogrešno.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by paparaci » 02 Mar 2015, 00:47

pa, dobro. tu si djelimicno u pravu tj. djelimicno se slazem s tobom.

ali, ne kontam zasto bi to nekog uopste tangiralo ko u to ne vjeruje?
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 02 Mar 2015, 00:58

Stalo mi je do napretka muslimana.. Vama izgleda nije.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by paparaci » 02 Mar 2015, 01:10

ma zajebava, bolan.

najgore je sto nam implicira stvari koje uopste nismo rekli. bas kao sto si vec primijetio na drugoj temi.

nije to fino.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 15 Mar 2015, 13:39

Aktivnost ušiju za vrijeme spavanja predviđena u Kur'anu

Kako su ljudi tog vremena i podneblja bili jako primitivni i nikako nisu mogli znati da npr. mahanje rukama ispred nekoga u snu neće probuditi usnulog dok npr. eksplozija ili galama hoće došla je objava koja će im to objasniti i ovo je još jedno veliko čudo Kur'ana.


Image


Mi smo ih u pećini tvrdo uspavali za dugo godina. (sura 18.. ajet 11)

So We sealed their ears [with sleep] in the cave for a number of years. (Qur'an, 18:11)

Objašnjenja na engleskom

The original Arabic of the phrase "We sealed their ears" in the Qur'an is the verb daraba. This bears the metaphorical meaning of "We have made them sleep." Used in reference to the ears, daraba means "preventing the ears from hearing." The fact that only the sense of hearing is mentioned here is very significant.

According to recent scientific discoveries, the ear is the only sensory organ active while a person is sleeping. This is why we need an alarm clock to wake up. The wisdom of the phrase "We sealed their ears" is, in all probability, that Allah closed the hearing of the young people in question, for which reason they remained asleep for many years.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Biba » 15 Mar 2015, 14:40

Ja nisam citala Kur an ali..pisala sam vec da su znanstvenici radili istazivanje...iz dubine Zemljine kore su se culi krici i jauci koji se ne mogu objasniti zuborom uzarene lave...mikorofon se istopio....a Kuran bas tako tumaci pakao...Ja nisam Muslimanka...to znanost fvrdi da je pakao u sredistu Zemlje...a teorije zavjere tumace da postoji zivot duboko pod korom kugle Zemaljske...,ja ne tvrdim nistaa ner nisam znanstvenik vec obicna biba....bibetina :pusi :lup
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Krokodil Behko » 02 Jun 2017, 17:58

BILA SAM GLUHA, A POSLANIK MI JE U SNU KAZAO ZA LIJEK

Image
Iza blagog osmijeha i vedrog lica Ehlimane Kurgaš krije se nesvakidašnja životna priča. Naime, ona je rođena s oštećenim sluhom, sa šest godina je ostala bez sluha na desno uho, a kad je krenula u srednju školu, raznoliki svijet zvukova je potpuno utihnuo. Upale uha bile su nepodnošljive, a problemi s društvom i profesorima zbog mahrame koju je nosila predstavljali su dodatno iskušenje ovoj mladoj djevojci. Kad se činilo da izlaza nema, desilo nešto što nije mogla ni naslutiti. Sanjala je poslanika Muhammeda, a.s., koji joj je u snu ukazao na lijek koji joj je kasnije vratio sluh
Image
“Reci: ‘Kažite vi meni, ako bi vas Allah sluha vašeg i vida vašeg lišio i srca vaša zapečatio, koji bi vam bog, osim Allaha, to vratio?’ Pogledaj kako dokaze iznosimo, a oni opet glavu okreću.” (El-En’am, 46)

Kad je Ehlimani Kurgaš bilo četiri godine, njeni su roditelji primijetili da slabije čuje. Kao i svi roditelji zabrinuti za zdravlje svog djeteta, odmah su se zaputili doktorima tražeći lijek. “Naša medicina, posebno u to vrijeme, nije bila na nekom zavidnom nivou. I danas u Sarajevu na svakom koraku imate optiku, ali kliniku za sluh je teško naći. Uradila sam sva moguća testiranja i doktori su došli do zaključka da mi je sluh oslabljen zato što sam imala treći krajnik. Uradili su operativni zahvat, odstranili krajnik, ali to je samo pogoršalo stanje. Nakon operacije, na desno uho više ništa nisam čula”, prisjeća se Ehlimana, ističući da je operirana kad joj je bilo šest godina.
Image
Stalno sam se pitala hoću li više ikad čuti cvrkut ptica
Doktori su je uvjeravali da će joj se sluh vratiti u pubertetu, ali Ehlimana je odrastala uz tihe i nejasne šumove. Sluh se nije vraćao. Njena majka pokušavala je uraditi šta je mogla, spravljajući joj lijekove od ljekovitog bilja. Međutim, ništa se nije promijenilo. “I sama sam se pomirila s tim da ne čujem na desno uho, a na lijevo jedva. Zato sam učila čitati s usana. Nastojala sam da ne opterećujem roditelje vlastitim problemima, jer oni imaju još sedmero djece. Svakom od njih se treba posvetiti. Tokom školovanja u osnovnoj školi nastojala sam da moji prijatelji iz razreda ne prepoznaju da imam probleme sa sluhom. Posljednje što sam željela bilo je da me prebace u neku školu za djecu s posebnim potrebama. Srećom, čitanje s usana dalo je željeni rezultat, ali je forsiranje lijevog uha veoma utjecalo na mene. U devetom razredu sam imala strašne upale i lijevog i desnog uha. Bilo je nepodnošljivo. Bolovi su trajali po cijelu noć. Godinu sam pila antibiotike. Nesnošljive upale nisu mi dale spavati, tako da bih najčešće zaspala oko tri sata ujutro kad me savlada umor. Tad sam se i pokrila. Stalno sam učila dove, moleći Boga da prestanu upale, pa makar potpuno ostala bez sluha”, prisjeća se Ehlimana.

Kad je krenula u srednju školu u Hadžićima, situacija se dodatno pogoršala. Upale su dodatno oštetile njen sluh pa je počela sve slabije čuti i na lijevo uho. “Na desno više ništa nisam čula, a upale su uskoro utjecale i na lijevo. Pritom sam tek bila upisala srednju školu. Bilo je to veoma stresno iskustvo, naročito zbog toga što sam se pokrila, a u razredu nije bilo nijedne pokrivene djevojke. Zbog mahrame sam imala mnogo neprijatnih iskustava, kako s društvom tako i s profesorima. Tad sam potpuno ostala bez sluha. Pet dana ništa ne čujem, apsolutno ništa, a onda se sluh vrati na lijevo uho jedan dan, pa onda opet ne čujem, i tako je trajalo neko vrijeme. Ponovo sam išla doktorima, ali nisu imali pravo rješenje. Preporučili su mi da koristim slušne aparatiće, ali to nije bilo moguće zbog upale. Nisam mogla čak ni abdest uzimati kako treba, jer bi svaki kontakt vode i uha prouzrokovao strašnu bol”, kazuje Ehlimana. Razmišljala je o tome kako je onim ljudima koji nikad ništa nisu čuli možda i lakše, jer ne znaju kakva je to blagodat: “Te su osobe navikle na tišinu i ne znaju šta znači čuti. Stalno sam se pitala hoću li više ikad čuti cvrkut ptica.”

U jednom momentu sam osjetila da mi je nešto puklo u ušima

Prošli ramazan Ehlimana je provela u molitvi i dovama, tražeći pomoć od Onog u Čijoj je ruci njeno zdravlje. Tišina njene svakodnevnice nije bila jedino iskušenje. Stalni bolovi i nerazumijevanje društva i profesora zbog mahrame predstavljali su dodatni teret s kojim se teško nosila i zbog kojeg je na kraju morala promijeniti školu i srednjškolsko obrazovanje nastaviti u Četvrtoj gimnaziji na Ilidži. Tražila je izlaz noću i danju. I kad se činilo da izlaza nema, da su zatvorena vrata svijetu zvukova a da je bol nepremostiva, desilo se čudo. “Allah je dao da sanjam taj san. Vidjela sam Poslanika, a.s., kako sjedi u halki, u džamiji, a u halki su sjedili još neki muškarci. Bila sam jedina žena od pristunih, pa mi je bilo malo neprijatno zbog toga, ali u isto vrijeme drago što vidim Poslanika. Pored mene je sjedio moj otac, i kad sam ga vidjela, smirila sam se. Nakon što se proučio odlomak iz Kur'ana Časnog, Poslanik me pogledao i upitao: ‘Znaš li ti priču o maslini?’ Razmislila sam i naumpala mi je priča o golubici i maslini. I taman kad sam htjela odgovoriti, babo se obrati Poslaniku i zamoli ga da upita nekog drugog, jer je vidio da mi je neugodno što sam u centru pažnje. Tad sam se probudila”, kaže Ehlimana.

Sutradan je roditeljima ispričala svoj čudesni san. “Ukućani su se šalili i govorili kako me babo sputava čak i u snu. Međutim, ja sam samo mislila o toj maslini. Zašto baš maslina? Ne bi to Poslanik slučajno spomenuo. Počela sam istraživati i čitati o maslini, njenim svojstvima, hadisima o njoj, ali ništa nije upućivalo na to da mi bi maslina mogla vratiti sluh”, prisjeća se Ehlimana.

Uskoro su njeni roditelji otišli na umru i vratili se s dosta maslinovog ulja koje su dobili na poklon od svojih prijatelja. “Kad je to ulje došlo u kuću, počela sam ga redovno piti, deset dana u kontinuitetu po četiri kašike na dan. Majka mi je bila velika podrška, stalno me ohrabrivala. Ona me napominjala da redovno pijem ulje. Pokušala sam njime ispirati uši, ali nisam mogla zbog bolova. Onda mi je majka rekla da proučim nešto iz Kur'ana na to ulje koje ću piti i ja sam učila posljednja tri ajeta sure El-Bekare, Ihlas, Felek, Nas i još neke sure. Nakon deset dana korištenja maslinovog ulja sjedila sam u kući i ponavljala upravo posljednje ajete sure El-Bekare, jer su mi ti ajeti bili na redu u učenju hifza. Inače, posljednja dva ajeta te sure uče se kao ašare Amenerresulu i poznati su i onima koji ne uče Kur’an napamet. Majka me zamolila da učim glasnije kako bi i ona čula učenje. Te sam ajete neprestano učila oko pola sata. U jednom momentu sam samo osjetila da mi je nešto puklo u ušima, kao kad se mijenja nadmorska visina pa pritisak pucketa, s tim da je ovo bilo mnogo jače. Puklo je u oba uha i to me na trenutak zaboljelo. Kako se to desilo, ja sam prestala s učenjem, usred ajeta. U tom trenutku majka je ušla u sobu i pitala zbog čega sam prestala s učenjem. Kad sam je čula, suze su počele same teći. Pogledala sam u nju i pitala je: ‘Zašto galamiš?’ Shvatila sam u tom trenu da i ja galamim. Ona mi je odgovorila da uopće ne galami, već da normalno priča. To je bilo prvi put u životu da sam normalno čula pa se i meni učinilo da se derem”, kaže Ehlimana.

Napisala četiri romana i dvije zbirke pjesama

Ističe da ljudi nisu svjesni kakva je blagodat čulo sluha. “Kad ne čujete ni najmanji šum, ni vlastito krckanje zubima, vi ne čujete ni tišinu onako kako je čuju osobe koje imaju dobar sluh. Ta tišina je jeziva i ne postoje riječi kojima se ona može opisati. Meni su cijeloga života govorili da galamim, jer sam glasnije pričala kako bih samu sebe nekako čula. Kad je Allah dao da pročujem, trebalo mi je dva mjeseca da se naviknem da tiše govorim. Prvih deset dana glava me boljela od galame, jer su svi galamili. Bar sam ih tako čula u periodu dok se oba uha nisu naviknula na normalan govor”, ističe ona. S obzirom na to da su je tokom djetinstva svi uvjeravali da galami, Ehlimana je nastojala što manje komunicirati s drugima pa se rano posvetila čitanju i pisanju. Kao osnovnoškolac napisala je dvije knjige pjesama, a Općina Hadžići finansirala je njihovo štampanje.

U međuvremenu je počela učiti Kur’an napamet te napisala i četiri romana, ali se još nije odlučila da ih objavi. Smatra da te rukopise treba ostaviti da sazriju. “Romani upravo govore o toj raspolućenosti između dva svijeta, između zvuka i tišine. Neki od nas ne razmišljaju kako je osobi koja ne čuje, a ja sam prošla to iskustvo. Stoga još ne želim objaviti te rukopise, jer bih voljela da budu što bolji, da čitaocima što vjernije predstavim ono što sam proživjela u svijetu tišine”, kaže Ehlimana, skromno objašnjavajući novinaru da njena priča nije neka posebna priča vrijedna objavljivanja u časopisu.

Međutim, smatramo da je njena priča izuzetna, jer nas podsjeća na blagodat sluha na koju smo toliko navikli da je i ne primjećujemo. Također, podsjeća nas da vjera nije tek zbir historijskih narativa, već da je živa, opipljiva i daje konkretne rezultate. Na kraju, podsjeća nas na ashabe i sahabijke našeg vremena, jer Poslanik, a.s., u hadisu koji bilježi Buharija kaže: “Ko me u snu vidi, zaista me je vidio, jer se šejtan ne može pojaviti u mom liku.”

(stav)
online

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Fazlija » 02 Jun 2017, 20:21

Lebowski wrote:Allah je prije 14 stoljeća na Zemlju spustio Kur’an, knjigu koja služi kao vodilja ljudima.
Vec ta prva tvrdnja je krajnje upitna. Postavlja se pitanje, kako uopce mozemo biti sigurni da je to Bozja objava, a ne ljudsko djelo?! Dalje, zar je Bogu potrebno da nesto objavljuje ljudima preko nekih svojih kurira, postara, glasnika?! On da hoce, sva njegova stvorenja bi primila objavu izravno. Bog nista u svijetu ne cini putem glasnika, nego ako je Njegova volja to biva odmah i prirodni zakon. On ne najavljuje da se treba postovati sila teza, ne propisuje da treba disati ili spavati, ne prijeti da se Zemlja treba vrtjeti oko Sunca... to se vec desava samo po sebi. Obzirom da upute iz Kurana i drugih vjerskih tradicija nisu prirodni zakon koji ljudi slijede nagonski... mnogo je razumnije pretpostaviti da niti Kuran, niti druge vjerske tradicije nisu Bozja objava, nego proizvodi ljudskog uma.

Stoga su meni barem mnogo prihvatljivije duhovne tradicije koje se temelje na spoznajama duhovnih ljudi, ucitelja koji su sami dosli do spoznaja o ljudskoj prirodi, nego onih koji za sebe tvrde da su glasnici Boga. Takvi su obicno lazovi i prevaranti. Zasto nisu rekli, ja sam dosao do tih i tih spoznaja. Ili moje je misljenje takvo i takvo. Zasto se skrivaju iz Boga? Naravno, zna se zasto... da bi dobili uvjerljivost koju sami nemaju.

Nadalje, ako neki covjek sam otkrije kako da se bolje iskoriste do tada nepoznati prirodni ili moralni zakoni ljudskog uma ili svijeta, on obicno sam svjedoci vlastitim primjerom ta svoja otkrica te druge moze poduciti da i oni postignu isto isksutvo. U tzv. religijama objave to redovito nije slucaj. Samozvani bozji glasnici redovito sami ne slijede vlastita "bozja pravila" koja propovijedaju drugima, i naravno... nikoga drugoga ne mogu poduciti kako da i oni imaju isto iskustvo izravnog komuniciranja s Bogom. Stoga sam ja jako sumnjicav po pitanju vrijednosti tih objavnih religija...

Zapadni um je mnogo skloniji takvim mitoloskim objasnjenjima i vjerovanjima. Judaizam, krscanstvo i islam su takve tipicne religije bozje objave. S tim izuzetkom da je krscanstvo prevashodno ucenje jednog zivog i stvarnog ucitelja, kasnije umotano u jevrejsko praznovjerje o bozjoj objavi. Medjutim to je bilo prisutno i u zapadnom paganstvu. To svjedoce indijske Vede koje su takodjer navodno objava vedskih bogova...

Azijski covjek je bio vise sklon vlastitom eksperimentiranju i otkrivanju, pa se yoga, buddhizam, tantra i taoizam oduvijek temelje ne na bozjim objavama, nego na iskustvima svojih zivih ucitelja. Niti jedan od njih nikada nije tvrdio da mu je Bog nesto saptao na uho, nego da je to sam spoznao i otkrio te da prenosi dalje.

Upravo zato su Vede u Indiji vrlo brzo odbacene kao nize znanje za neuke, i danas ih gotovo niko vise ozbiljno ne slijedi. Relativno brzo su se povukle pred tantrom i buddhizmom, a danasnji hinduizam je samo tantrizirani oblik ostataka nekadasnjih vedskih vjerovanja...

Na tom tragu, barem za mene, Kuran nikada nije predstavljao neku vrlo duboku i razradjenu duhovnu misao. Njegove osnovne koncepcije su tek preuzeta dualisticka vjerovanja Jevreja. Tako da kada se sve uzme u obzir, bilo bi ustvari vrlo porazavajuce za Tvorca ovog svemira kada bi takvo jedno djelo predstavljalo vrhunac Njegove duhovne misli... Stoga bi se na Kuran vrlo lako moglo primjeniti upravo ono sto je Buddha obicavao reci za indijske Vede - to je stara bacva iz koje na sve strane curi voda...

Sve objavne religije su upravo to - bez razlike bile to vedske samhite, Torah, Kuran ili Knjiga Mormona - jedno staro praznovjerje koje vise ne drzi vodu!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Socrates » 02 Jun 2017, 20:36

bla bla bla

I ti si vise dosadan. Praznovjerje je da si uopste ziv.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests