Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 28 Jan 2015, 12:50

Na što treba obratiti pažnju?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by KOMESAR » 28 Jan 2015, 15:21

Lebowski wrote:Na što treba obratiti pažnju?
A šta miliš da mi tebi prvo uključimo Ilmihal,pa Sufaru i tek onda ova teža štiva?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 28 Jan 2015, 15:26

Ne kontam.. šta je posebno u toj suri ili podebljanom i kakve veze ima sa naukom?

Planine nisu postavljene, nebo nije uzdignuto.. :cudi
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by KOMESAR » 28 Jan 2015, 15:53

Lebowski wrote:Ne kontam.. šta je posebno u toj suri ili podebljanom i kakve veze ima sa naukom?

Planine nisu postavljene, nebo nije uzdignuto.. :cudi
Za nekog je i išaret dovoljan?

Uzmimo samo devu i promotrimo! Bog joj je dao duge noge da brzo može prevaljivati velike pustinje u kojima živi. Da bi mogla dokučivati sa zemlje hranu, dao joj je dug vrat. Sama njena stopala su udešena za putovanje po pijesku, u koji noge tonu. Stvorio ju je Tvorac, da podnosi žeđ putujući preko pustinja u kojima nema vode. Kada se deva jedanput napije, može biti po čitavu sedmicu da se više ne napije. Jer naročiti rezervoar u njenoj utrobi štedi vodu i pri potrebi pušta je po onoliko koliko je za probavu hrane potrebno. Na leđima joj je dao jednu ili dvije grbe, pune sala, koje ona pri nestašici hrane može trošiti i svoj organizam uzdržavati. Bog ju je stvorio za pustu pustinju i sav njezin organizam za to udesio. Zato je s pravom nazivaju pustinjskom lađom. Sve je, dakle, stvoreno po savršenoj mudrosti i sve je svrsi namijenjeno. Je li to stvorila priroda? Ili je to tako svrsishodno samo postalo? Ne, ne daj Bože! Nego je to Mudri Tvorac na najljepši način stvorio. Dakle, postoji jedno umno biće, a to je dragi Allah dž. š.

Pogledamo li nebo, vidjet ćemo gdje tu lebdi na hiljade nebeskih tijela, koja se po određenom rasporedu i najboljem uređaju kreću. Isto tako, ako pogledamo brda i zemlju na kojoj živimo, vidjet ćemo divan uređaj i prekrasan sklad, što sve upućuje na Svemoćnog Stvoritelja. Svaka stvar oko nas jasno govori: Ima Bog i Njemu smo dužni klanjati se i ibadet činiti.

Osim toga, Uzvišeni Allah dž. š. se nije zadovoljio sa spomenutim dokazima, kako to Kur’ani-azimuššan veli:

Mi nećemo ljude kazniti, dok im poslanika ne pošaljemo.

Osim navedenih dokaza, Bog je iz svoje neograničene milosti poslao ljudima svoje poslanike, koji će na najljepši način svijetu razjasniti pravu istinu, i dokazati im da Bog postoji i da zaslužuje da Mu se robuje. Zato Bog i kaže u ovoj suri naređujući Svome posljednjem poslaniku Muhammedu a. s.:

Pa opiminji, jer si ti samo onaj koji opominje! Nisi ti onaj, koji će njih prisiliti da vjeruju. Ali onaj koji okrene leđa i u nevjerstvu ostane, toga će Bog najvećom kaznom kazniti. Meni ćete se povratiti i preda Mnom ćete račun polagati.

U ovim ajetima je objašnjena dužnost Poslanika, a to je da lijepo rastumači i dokaže, a ne da svijet sili da vjeruje, jer se ne može prisiliti neko da nešto vjeruje. Ovo je dužnost i učenih ljudi, koji su kao nasljednici Božijih poslanika. Oni trebaju dokazati i razjasniti, a ne nagoniti silom ljude u vjeru . Ovako stanovište zauzima islam u ovom pogledu i to mu je jedna od vrlo važnih odlika. Bog je onaj koji će za nevjerstvo kažnjavati, jer ćemo se svi Njemu na Sudnjem danu povratiti i pred Njim račun polagati.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by KOMESAR » 28 Jan 2015, 16:23

Lebowski wrote:
On vam pokazuje munju da se uplašite i ponadate, i On stvara teške
oblake.

I grmljavina veliča i hvali Njega, a i meleki, iz strahopoštovanja pre-
ma Njemu; On šalje gromove i udara njima koga hoće – i opet oni
raspravljaju o Allahu, a On sve može.
Pa eto pojasni ovo. :cudi
Uzvišeni ističe da je On Taj Koji munju potčinjava, a munja je ono što se kao zasljepljujuće svjetlo između oblaka vidi. Uzvišeni kaže: “Da se uplašite i ponadate”, ona je strah za musafira, putnika, koga uznemirava munja, njen ezijjet, ali i nada čovjeku koji je u svom mjestu boravka i koji se nada bereketu i koristi od munje, iz toga se nadajući Allahovoj opskrbi (kiši), kako to zaključuje sam Katade. “On stvara teške oblake”, tj. stvara ih kao tvorevinu novu, a oblaci su zbog mnoštva vode koja se nalazi u njima teški i zemlji primaknuti. Mudžahid kometarišući ovu sintag­mu “teški oblaci”, kaže: oni u kojima se nalazi voda. Riječi Uzvišenog: “I grmljavina veliča i hvali Njega” poput su riječi Uzvišenog: “I ne postoji ništa što ga ne veliča, hvaleći Ga.” (17:44) Imam Ahmed prenosi i kaže: Pričao nam je Jezid, koji kaže: Kazivao nam je i Ibrahim bin S'ad, a on kaže: Obavijestio me je moj otac rekavši: “Sjedio sam u džamiji pored Humejda bin Abdurrahmana kada je prošao jedan starac iz plemena Beni-Gaffar. Prema njemu se uputio Humejd te približivši se rekao: O bratiću, napravi jedno mjesto između mene i tebe. On je bio u pratnji Allahovog Poslanika, s.a.v.s., prišao je i sjeo između mene i Humejda koji mu se obratio riječima: Kakva je sadržina govora koji si mi pričao od Allahovog Poslanika? Starac je otpočeo: Čuo sam od jednog šejha iz plemena Beni-Gaffar, a koji je opet čuo od Allahovg Poslanika, s.a.v.s., da je rekao: (645)

Allah stvara oblake pa oni govore najljepšim govorom i najljepšim smiješkom se smiješe. Ovim se želi reći da je govor oblaka grom, a njegov smijeh munja, a Allah najbolje zna… Musa bin Ubejde prenoseći od Sa'd bin Ibrahima kaže: “Allah šalje kišu i od nje nema boljeg obveseljivača, niti prisnijeg sugovornika. Munja je njen smijeh a grom njen govor. Imam Ahmed prenosi od Salima a ovoj od svog oca da je rekao: (646) “Allahov Poslanik, s.a.v.s., kada bi čuo grmljavinu, proučio bi Bože, ne usmrti nas svojom srdžbom, ne uništi nas Svojim gnjevom, nemoj nas uništiti Svojom kaznom i prije toga nas spasi. Hadis prenosi Et-Tirmizi, El-Buhari u poglavlju “O etici”, za­tim En-Nesai u djelu “Dan o noć” i El-Ha­kim u svom Mustedreku. Imam Ebu-Dža'fer bin Džerir prenosi od Ebu-Hurej­rea merfu’ hadis: (647) Kada bi Allahov Poslanik čuo grmljavinu proučio bi: Uzvišen neka je Onaj Koga grmljavina hvali i veliča. El-Evzai kaže: “Ibn Ebi-Zekeri­jja govorio bi: ‘Ko kaže kada čuje grmljavinu: Uzvišen je Allah i hvaljen – neće ga pogoditi grom.'” Et-Taberani prenosi od Ibn-Abbasa da je rekao: “Alla­hov Poslanik, s.a.v.s., kazao je: (648) ‘Kada čujete grmljavinu, spominjite Allaha jer Allah neće kazniti onoga ko Ga spominje.'” Uzvišeni kaže: “On šalje gromove i udara njima koga hoće”, tj. šalje ih kao kaznu kojom kažnjava one koje hoće, zbog čega će pred Sudnji dan biti gromova sve više.

Imam Ahmed prenosi od Ebi-Sejjida el-Hudrija, neka je Allah sa njim zadovoljan, da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: (649) “Kako se Sudnji dan bude pribl­ižavao, gromova će biti sve više, tako da će čovjek doći narodu pa ih upitati: ‘Ko je od vas jutros udaren gromom?’ Reći će: ‘Gromom je bio udaren taj i taj, taj i taj.'” Prenosi se da je razlog objavljivanja ovog ajeta naveden u nekoliko predanja. Jedno je od njih ono koje prenosi hafiz Ebu-Bekr el Bezzar od Aburrahma­na bin Sahara el-Abdija: (650) “Da ga je Allahov Poslanik, s.a.v.s., poslao jednom silniku kojeg je pozi­vao u islam, a on ga je upitao: ‘Da li vi mislite da je vaš gospodar zlato ili srebro ili pak biser?’ Dok se on sa njima raspravljao, Allah je poslao oblak, zagrmjelo je, te je na tog silnika poslan grom koji mu je odbio glavu, nakon čega je objavljen ovaj ajet.” Kaže se da je ajet objavljen zbog slučaja Amira bin Tufejla i Irbida bin Rebije. Kada su došli u Medinu kod Allahovog Poslanika, s.a.v.s., tražili su od njega da sa njima podijeli vlast što je Muhammed, a.s., odbio. Amir bin Tufejl rekao mu je: “Tako mi Allaha, Medinu ću protiv tebe napuniti samim konjanicima i mnoštovom ljudi², na što mu je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Allah i ensarije to će ti uskratiti.” Njih su dvojica poslije naumili mučki ubiti Allahovog Poslanika, od čega ga je Allah zaštitio i sačuvao. Na­kon toga su otišli kako bi svijet nahuškali da zaratuje sa Poslanikom. Na Irbida bin Rebiju poslan je grom, koji ga je spalio. Amira bin Tufejla kaznio je kugom koja će na njemu prouzrokovati gušu što će ga usmrtiti. O njima dvojici objavljen je ovaj ajet: “On šalje gromove…”, i riječi Uzvišenog gospodara: “I opet oni raspravljaju o Alla­hu”, tj. sumnjaju u Njegovu veličinu, a drugog boga osim Njega nema. “A on sve može.” Hazreti Alija, neka je Allah zadovoljan njime, kaže: “Allah je Taj Koji je sve u stanju.”
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 28 Jan 2015, 16:26

Jao, pa nisam tražio da mi kopiraš šta kažu islamski učenjaci i pišu bajke o tome šta je napisano tu..

Vidi se šta piše. :cudi
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 28 Jan 2015, 16:28

A ovo za suru i kamile.. Pa nije im sigurno trebao reći pogledajte kengure ili čudnovatog kljunaša.. dao im najbliži primjer, životniju koju su pripitomili i od koje imaju najviše koristi.

To sve nabrojano nije dokaz Božijeg stvaranja a svakako još više nije dokaz Njegove objave.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by KOMESAR » 28 Jan 2015, 16:29

Lebowski wrote:Jao, pa nisam tražio da mi kopiraš šta kažu islamski učenjaci i pišu bajke o tome šta je napisano tu..

Vidi se šta piše. :cudi
Pa ti nikom ne vjeruješ,kako ćeš onda meni?

p.s.
Ja biram kako ću ti odgovaoriti,tu mi ne možeš propisivati.Ubuduće hoću jasno pitanje?
Last edited by KOMESAR on 28 Jan 2015, 19:40, edited 1 time in total.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 28 Jan 2015, 16:43

Samo mi svojim riječima odgovaraj ako već se potrudiš da nađeš ova mišljenja, stvrano me ne zanimaju toliko interpretacije..

Al eto i u njima svašta..

Dakle, munje i gromovi nisu tu da prepadaju ljude, da veličaju Boga i impresioniraju čovjeka, ulijevaju mu strah i kažnjavaju već su sasvim prirodna stvar..

Niti se stvaraju da Allah ubija sa njom koga kod poželi, niti je rezervisana samo za određenu skupinu ljudi niti je dokazano da ako postoje preduslovi da te pogodi da će te spasiti ponavljanje riječi Allahu Ekber, La illahe illelah iid
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by KOMESAR » 28 Jan 2015, 17:15

Lebowski wrote:Samo mi svojim riječima odgovaraj ako već se potrudiš da nađeš ova mišljenja, stvrano me ne zanimaju toliko interpretacije..

Al eto i u njima svašta..

Dakle, munje i gromovi nisu tu da prepadaju ljude, da veličaju Boga i impresioniraju čovjeka, ulijevaju mu strah i kažnjavaju već su sasvim prirodna stvar..

Niti se stvaraju da Allah ubija sa njom koga kod poželi, niti je rezervisana samo za određenu skupinu ljudi niti je dokazano da ako postoje preduslovi da te pogodi da će te spasiti ponavljanje riječi Allahu Ekber, La illahe illelah iid
Priroda goni oblake,kako?
Objasni nam malo, šta kaže nauka,kako nastaju pozitivno naelektrisani oblaci,a kako negativno?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by KOMESAR » 28 Jan 2015, 17:21

Lebowski wrote:A ovo za suru i kamile.. Pa nije im sigurno trebao reći pogledajte kengure ili čudnovatog kljunaša.. dao im najbliži primjer, životniju koju su pripitomili i od koje imaju najviše koristi.

To sve nabrojano nije dokaz Božijeg stvaranja a svakako još više nije dokaz Njegove objave.
Daj nam onda Darvinovu (naučnu ) teoriju postanka kamile,da usporedimo.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 28 Jan 2015, 21:46

KOMESAR wrote:
Lebowski wrote:Samo mi svojim riječima odgovaraj ako već se potrudiš da nađeš ova mišljenja, stvrano me ne zanimaju toliko interpretacije..

Al eto i u njima svašta..

Dakle, munje i gromovi nisu tu da prepadaju ljude, da veličaju Boga i impresioniraju čovjeka, ulijevaju mu strah i kažnjavaju već su sasvim prirodna stvar..

Niti se stvaraju da Allah ubija sa njom koga kod poželi, niti je rezervisana samo za određenu skupinu ljudi niti je dokazano da ako postoje preduslovi da te pogodi da će te spasiti ponavljanje riječi Allahu Ekber, La illahe illelah iid
Priroda goni oblake,kako?
Objasni nam malo, šta kaže nauka,kako nastaju pozitivno naelektrisani oblaci,a kako negativno?
Nemam pojma al znam da sijeva i na drugim planetama. :oo
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by KOMESAR » 28 Jan 2015, 23:19

Lebowski wrote:
KOMESAR wrote:
Lebowski wrote:Samo mi svojim riječima odgovaraj ako već se potrudiš da nađeš ova mišljenja, stvrano me ne zanimaju toliko interpretacije..

Al eto i u njima svašta..

Dakle, munje i gromovi nisu tu da prepadaju ljude, da veličaju Boga i impresioniraju čovjeka, ulijevaju mu strah i kažnjavaju već su sasvim prirodna stvar..

Niti se stvaraju da Allah ubija sa njom koga kod poželi, niti je rezervisana samo za određenu skupinu ljudi niti je dokazano da ako postoje preduslovi da te pogodi da će te spasiti ponavljanje riječi Allahu Ekber, La illahe illelah iid
Priroda goni oblake,kako?
Objasni nam malo, šta kaže nauka,kako nastaju pozitivno naelektrisani oblaci,a kako negativno?
Nemam pojma al znam da sijeva i na drugim planetama. :oo
Sijeva na sve strane?
Jesi li bar proučio statistiku? Povećava li se broj umrlih od groma,približava li se Sudnji (Kijametski ) dan?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 29 Jan 2015, 01:10

Logično.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by KOMESAR » 29 Jan 2015, 11:40

U Kur'anskom poglavlju "Kehf" jedan ajet u prevodu znači:

"Oni su ostali u pećini tri stotine i još devet godina" (El-Kehf,25)."


Danas je poznato da tri stotine i još devet godina po sunčevom kalendaru iznosi u dan,minutu i sekundu tri stotine i devet godina po mjesečevom kalendaru.

U poglavlju "Merjem" Svevišnji Allah dž.š. iznosi Merjeminu situaciju kada joj je vrijeme porođaja,pa je našla sklonište pod stablom datule priželjkujući smrt...,pa je bila pozvana da protrese stablo i pojede svježe datule koje otpadnu:
"...pa su je porođajne muke natjerale da dođe do stabla jedne palme.Ona je rekla;-Kamo sreće da sam umrla ne dočekavši ovo i već bi bila zaboravljena potpuno,pa je pozvana odozdo riječima:-Ne žalosti se! Dao ti je tvoj Stvoritelj,Gospodar da ispod tebe potok potekne.Protesi sebi stablo palmino.Posuće po tebi svježe datule,pa jedi i pij i nek su ti oči vesele!" (Merjem,23-25)

Zašto je baš riječ o datulama?

Najnovija naučna otkrića na ovom području jasno govore da datula sadrži u sebi materiju koja steže matericu,olakšava porođaj i sprečava krvarenje poslije porođaja,slično oxy-tocinu-u, i materiju koja raznježava,a dobro je poznato u medicini da biljni raznježivači svojim čišćenjem kolona olakšavaju i osiguravaju porođaj.I na ovom primjeru sagledavamo veličinu Božijih riječi o savršenosti Kur'ana,kao Božije objave
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 29 Jan 2015, 13:17

KOMESAR wrote:U Kur'anskom poglavlju "Kehf" jedan ajet u prevodu znači:

"Oni su ostali u pećini tri stotine i još devet godina" (El-Kehf,25)."


Danas je poznato da tri stotine i još devet godina po sunčevom kalendaru iznosi u dan,minutu i sekundu tri stotine i devet godina po mjesečevom kalendaru.
Ne kontam ovo...


KOMESAR wrote: U poglavlju "Merjem" Svevišnji Allah dž.š. iznosi Merjeminu situaciju kada joj je vrijeme porođaja,pa je našla sklonište pod stablom datule priželjkujući smrt...,pa je bila pozvana da protrese stablo i pojede svježe datule koje otpadnu:
"...pa su je porođajne muke natjerale da dođe do stabla jedne palme.Ona je rekla;-Kamo sreće da sam umrla ne dočekavši ovo i već bi bila zaboravljena potpuno,pa je pozvana odozdo riječima:-Ne žalosti se! Dao ti je tvoj Stvoritelj,Gospodar da ispod tebe potok potekne.Protesi sebi stablo palmino.Posuće po tebi svježe datule,pa jedi i pij i nek su ti oči vesele!" (Merjem,23-25)

Zašto je baš riječ o datulama?

Najnovija naučna otkrića na ovom području jasno govore da datula sadrži u sebi materiju koja steže matericu,olakšava porođaj i sprečava krvarenje poslije porođaja,slično oxy-tocinu-u, i materiju koja raznježava,a dobro je poznato u medicini da biljni raznježivači svojim čišćenjem kolona olakšavaju i osiguravaju porođaj.I na ovom primjeru sagledavamo veličinu Božijih riječi o savršenosti Kur'ana,kao Božije objave
Ljudi su to svakako mogli zapaziti...djelovanje datula. A i znalo se, spominjano i ranije.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by KOMESAR » 29 Jan 2015, 15:54

Lebowski wrote:
KOMESAR wrote:U Kur'anskom poglavlju "Kehf" jedan ajet u prevodu znači:

"Oni su ostali u pećini tri stotine i još devet godina" (El-Kehf,25)."


Danas je poznato da tri stotine i još devet godina po sunčevom kalendaru iznosi u dan,minutu i sekundu tri stotine i devet godina po mjesečevom kalendaru.
Ne kontam ovo...


KOMESAR wrote: U poglavlju "Merjem" Svevišnji Allah dž.š. iznosi Merjeminu situaciju kada joj je vrijeme porođaja,pa je našla sklonište pod stablom datule priželjkujući smrt...,pa je bila pozvana da protrese stablo i pojede svježe datule koje otpadnu:
"...pa su je porođajne muke natjerale da dođe do stabla jedne palme.Ona je rekla;-Kamo sreće da sam umrla ne dočekavši ovo i već bi bila zaboravljena potpuno,pa je pozvana odozdo riječima:-Ne žalosti se! Dao ti je tvoj Stvoritelj,Gospodar da ispod tebe potok potekne.Protesi sebi stablo palmino.Posuće po tebi svježe datule,pa jedi i pij i nek su ti oči vesele!" (Merjem,23-25)

Zašto je baš riječ o datulama?

Najnovija naučna otkrića na ovom području jasno govore da datula sadrži u sebi materiju koja steže matericu,olakšava porođaj i sprečava krvarenje poslije porođaja,slično oxy-tocinu-u, i materiju koja raznježava,a dobro je poznato u medicini da biljni raznježivači svojim čišćenjem kolona olakšavaju i osiguravaju porođaj.I na ovom primjeru sagledavamo veličinu Božijih riječi o savršenosti Kur'ana,kao Božije objave
Ljudi su to svakako mogli zapaziti...djelovanje datula. A i znalo se, spominjano i ranije.
Dobro,spominjalo,gdje ,ko i kada?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by Lebowski » 29 Jan 2015, 15:59

Imaš google pa traži.. jedna od nastarih voćki, koristila se hiljadama godina otkad su je ljudi takvom napravili, spomenuta i u Bibliji kao jedna od izabranih voćki..

Kažem mogli su ljudi uočiti ako su ga jeli dugo vremena da pomaže i kod toga.. pa ebt radili su operacije i prije tog vremena i svašta nešto znali.. pogotovo o biljkama, izučavali su neki se kao i danas.

Opet...
"...pa su je porođajne muke natjerale da dođe do stabla jedne palme.Ona je rekla;-Kamo sreće da sam umrla ne dočekavši ovo i već bi bila zaboravljena potpuno,pa je pozvana odozdo riječima:-Ne žalosti se! Dao ti je tvoj Stvoritelj,Gospodar da ispod tebe potok potekne.Protesi sebi stablo palmino.Posuće po tebi svježe datule,pa jedi i pij i nek su ti oči vesele!" (Merjem,23-25)
U ovom ne piše ono što je gore dato kao objašnjenje..
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by KOMESAR » 29 Jan 2015, 16:16

Lebowski wrote:Imaš google pa traži.. jedna od nastarih voćki, koristila se hiljadama godina otkad su je ljudi takvom napravili, spomenuta i u Bibliji kao jedna od izabranih voćki..

Kažem mogli su ljudi uočiti ako su ga jeli dugo vremena da pomaže i kod toga.. pa ebt radili su operacije i prije tog vremena i svašta nešto znali.. pogotovo o biljkama, izučavali su neki se kao i danas.

Opet...
"...pa su je porođajne muke natjerale da dođe do stabla jedne palme.Ona je rekla;-Kamo sreće da sam umrla ne dočekavši ovo i već bi bila zaboravljena potpuno,pa je pozvana odozdo riječima:-Ne žalosti se! Dao ti je tvoj Stvoritelj,Gospodar da ispod tebe potok potekne.Protesi sebi stablo palmino.Posuće po tebi svježe datule,pa jedi i pij i nek su ti oči vesele!" (Merjem,23-25)
U ovom ne piše ono što je gore dato kao objašnjenje..
Oda bi ovo bilo besmisleno:
"Ikre bismi rabbike-Čitaj,uči u ime tvoga Gospodara"
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kur'anske mudžize - nauka u Kur'anu

Post by KOMESAR » 29 Jan 2015, 16:33

Mnogi koji pobijaju Kur'an kao savršeno djelo tvrde da je kontradiktoran u ovom ajetu:
"Ko hoće neka vjeruje, a ko hoće neka ne vjeruje" (El Khef,29)

Hajde da razmislimo o njemu zajednički...

"Ko hoće neka vjeruje,a ko hoće neka ne vjeruje"... ajet je sasvim jasan i razumljiv. On potvrđuje čovjekovu slobodu,njegov slobodan izbor...,ali slobodu koju čovjek nije oteo od Boga,nego slobodu koju je čovjeku podario Bog, po Svojoj volji.Sljedeći ajet samo pobliže ovo objašnjava; "Vi ne možete htjeti ništa drugo nego što Allah hoće!",tj, čovjekova sloboda je u okviru Božije volje, a nije protiv nje,što s druge strane znači da čovjekova sloboda može biti suprostavljena Božijem zadovoljstvu iz čega proizilazi grijeh,ali čovjekova sloboda ne može nikada biti mimo okvira Božije volje,premda može biti suprotno Božijem zadovoljstvu
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests