Božiji poslanici

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by KOMESAR » 15 Jun 2017, 21:17

Lebowski wrote: 28 Jan 2015, 14:10 Dakle koja je razlika između poslanika i vjerovjesnika?

Dosad je, tako kažu bilo 313 poslanika i 124 hillade vjerovjesnika.. Ili se to ne treba bukvalno shvaćati?

Kur'an navodi samo 28 poslanika, valjda nije bilo mjesta za sve.

Isto tako, učenjaci kažu da je Poslanik onaj kome je objavljena objava, knjiga koju je on bio dužan podijeliti sa drugima..

Mene zanima je li zabilježeno da sva poslanika "djeluju" u isto vrijeme ili su dolazili u različitim vremenima..

U slučaju da je bilo 313 i da su dolazili sa vremena na vrijeme onda su neki dobijali i knjige prije 20000 godina.. Gdje su te knjige i na kojim jezicima su bile?

Ima li ikakve historijske podloge za te tvrdnje?
Mala ispravka
Kur'an navodi 25 poslanika,a ne 28.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Mutevelija » 15 Jun 2017, 21:18

Hadisi sto tisuća
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by KOMESAR » 15 Jun 2017, 21:29

.Mi smo svakom narodu poslanika poslali: .Allahu se klanjajte, a kumira
se klonite!..
(En - Nahl, 36)

Dvadeset pet ih je spomenuto imenom.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Melek » 15 Jun 2017, 23:12

Eh, sta sam ja poruka i poruka na ovom forumu poslao ali vi nimukajat :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Remzudin » 16 Jun 2017, 00:51

KOMESAR wrote: 15 Jun 2017, 21:17
Lebowski wrote: 28 Jan 2015, 14:10 Dakle koja je razlika između poslanika i vjerovjesnika?

Dosad je, tako kažu bilo 313 poslanika i 124 hillade vjerovjesnika.. Ili se to ne treba bukvalno shvaćati?

Kur'an navodi samo 28 poslanika, valjda nije bilo mjesta za sve.

Isto tako, učenjaci kažu da je Poslanik onaj kome je objavljena objava, knjiga koju je on bio dužan podijeliti sa drugima..

Mene zanima je li zabilježeno da sva poslanika "djeluju" u isto vrijeme ili su dolazili u različitim vremenima..

U slučaju da je bilo 313 i da su dolazili sa vremena na vrijeme onda su neki dobijali i knjige prije 20000 godina.. Gdje su te knjige i na kojim jezicima su bile?

Ima li ikakve historijske podloge za te tvrdnje?
Mala ispravka
Kur'an navodi 25 poslanika,a ne 28.

To je 1400 godina stari standart koji se do sada nije aktualizirao.
Ja neznam koliko nas Poslanika ima,ali kad bi Allah izvrsavao jedan update onda bi imao konkretni broj.

Lebo
Kuran je stvoren za sihire,jer su puni mantri koje su u sure formatirane.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Fazlija » 17 Jun 2017, 02:05

KOMESAR wrote: 15 Jun 2017, 10:27Nama poslanika,nema objava. Šta onda ima?
Zanimljivo je primjetiti neke podudarnosti...

1) Svi narodni svijeta, bez obzira da li u Evropi, kod sibirskih shamana, u Africi, Oceaniji ili kod Indijanaca Sjeverne ili Juzne Amerike su vjerovali u obogotvorene prirodne sile. Mogli bi smo pretpostaviti da je to izvorno i opce ljudsko vjerovanje ili praznovjerje.

Svi oni imaju mnostvo bogova i boginja, i svako od njih je ustvari utjelovljenje neke prirodne stvaralacke sile. Munja, gormovnik, Perun, Indra, Jupiter. Priljece, ljubav, grcka Afrodita ili slavenska Vesna; Obilje, Volos, Dionis... itd.

Kako stupaju u vezu sa tim bogovima i boginjama, a ustvari sa stvaralackim silama prirode koje zele kontrolisati - preko svojih posvecenih shamana, vraceva, carobnjaka. Srednjovjekovne vjestice samo su preostatak te predkrscanske i predislamske religije (vidi priloge o etnologu Zoranu Cici na temi o paganizmu). Kako vrac stupa u vezu s bozanstvom? Putem a) objave (bozanstva, vile i slicna bica mu se izravno obracaju) ili b) putem transa uslijed opojnih droga. Vedski brahmani piju somu, keltski druidi spravljaju svoje napitke, africki i indijanski vracevi svoje, srednjovjekovne vjestice svoje itd.

Objava je temljna karakteristika svih shamanskih i mnogobozackih vjerovanja u razlicite stvaralacke sile. Shaman ili po naski - vrac, dobiva poruke od razlicitih bozanstava, mitoloskih bica, vila i sl. te ih onda prenosi drugim ljudima. Smisao ove religije je ispravno zivjeti. Uravnoteziti razlicite prirodne sile kako bi se postigao skladan i plodan zivot. Samo posveceni shamani i vracevi mogu stupati u vezu s bozanstvima. Obican svijet to ne moze, i zato se vracevi razvijaju u posebnu kastu posvecenih. Narod slusa sta mu svecenik govori, prenosi mu bozje poruke ili objave kako da postupa.

Ovakva religija je bila prisutna u cijelom svijetu, pa tako i na Bliskom istoku.

2) Samo se u Indiji (pred-arijskoj i pred-vedskoj Indiji) i Kini dogodila jedna potpuno nova duhovna revolucija, potpuni otklon od gore opisanog obrasca i samo tamo su nastale potpuno drugacije koncepcije religija koje se vise ne zasnivaju na mnogim stvaralackim silama (i potrebi njihovog uskladjenja), nego na prepoznavanju jednog i jedinog vrhovnog nacela do kojega se stize sabranoscu paznje, a ne vise magijskim obredom.

Stoga bozanska objava ustupa mjesto posve prirodnom psiho-spiritualnom iskustvu koje moze dozivjeti svaki covjek.

Te religije krecu od pretpostavke da postoji samo jedno, a ne mnoga, vrhovna nacela cijelog svemira (Tao, Brahman i sl.) pa samim time obozavanje mnogobrojnih sila poput munje, vatre, vjetra i sl. postaje besmisleno. To nacelo prozima sve pojave, one iz njega nastaju i u njega se stalno vracaju. Taj bitak je sustina i samog covjeka. Covjek moze prepoznati da je i sam nista drugo do to isto vrhovno nacelo (indijska upanishadska izreka: tat tvam asi - to si ti, ili so' ham - to sam ja... posve ista formula koju koriste i sufije). Sredstvo kako to spoznati nije vise obred, a niti opijanje drogama, napicima i sl. nego sabranost uma, sabranost paznje (yoga, meditacija i sl.). Mozda bi smo ovu kulturu mogli (radno) nazvati - tantrickom. Jer rijec tan-tra i znaci na samskrtu "sredstvo oslobodjenja putem sirenja". Rasijanost uma se njegovim sabiranjem (kroz yogu) pojacava kao svjetlost kroz socivo i tako sabran um prolazi kao laser kroz sve pojave. Biva sposoban uvidjeti (samskrtski: pra-jna ili pro-znati) da se iza raznolikih mnogih pojavnosti krije jedna te ista duhovna stvarnost iz koje sve nastaje i u koju se sve vraca. Indijska rijec tantra se u kineskom izricaju prvo promijenila u rijec taota, a kasnije u tao. Otuda se za kineski taoizam u Indiji koristi i naziv cina-tantra (kineska tantra).

Uglavnom, ucitelji koji ovo naucavaju nisu nikakvi bozji glasnici, oni poducavaju samo o svojem vlastitom iskustvu. Svi drugi ljudi koji to zele mogu i sami pokusati doseci njihovu razinu sabranosti uma. Svako ko to uspije, moze i sam iskusiti njihovo misticno iskustvo. Nema vise odnosa svecenik (koji jedini ima vezu s bogom) i vjernici (koji slijepo vjeruju sto im svecenik, prorok ili vrac prepricava). Umjesto odnosa svecenik-vjernik, razvija se donos ucitelj-ucenik.

3) Sta su danasnje abrahamske (objavne) religija i zasto su sve nastale na Bliskom istoku?

Odgovor je vrlo jasan. Indijski trgovacki i kulturni utjecaj na civilizacije Bliskog istoka je danas posve jasno dokazan. Bliski istok je sve negdje do 1.800 ili 1.200 godina pr. N.e. bio podrucje nesumnjivog indijskog (mozda cak i kineskog) kulturnog utjecaja. Zato nas najpoznatiji jugoslavenski/hrvatski indolog 20. stoljeca Cedomil Veljacic kaze da je u predbiblijsko vrijeme postojala jedna arhajska civilizacija ciji se utjecaj protezao sve od Kine do Sredozemlja.

Veljacic vjerovatno pretjeruje kada govori o Bliskom istoku (mada je i sam dokumentirao ostatke jainske kulture u visim drustvenim slojevima danasnjeg Jemena i sl.). Bliski istok (za razliku od Indije i kine) nije bio podrucje gdje je ova yogicka ili tantricka kultura bila dominantna. Vjerovatno je Bliski istok bio rubno podrucje u kojem su se mijesale mnogobozacka shamanisticka vjerovanja drevnog Sumera, Akada, Egipta, Arabije s yogickim ucenjima Indije i Kine. Jednom kada je kulturni utjecaj prekinut (naprasnom propascu civilizacija kasnog broncanog doba, vidi rasprave na temi Budizam) oko 18. ili 15. st. pr. N.e. nastalo je neko hibridno ucenje. Mijesanje elemenata mnogobozackih religija i monistickog ucenja yoge i tantre.

Zato nas Veljacic i tvrdi da su sve biblijske (abrahamske) religije samo krivotvorina mnogo starije vjere predbiblijskog razdoblja. Oni su uzeli neke elemente indijske tantre (o tome da postoji samo jedno vrhovno nacelo, a ne mnostvo raznih stvaralackih sila), ali kako se s vremenom znanje o tehnikama sabranosti uma (yogi) izgubilo - sta su mogli uciniti nego se vratiti na svoje starije vjerovanje o objavama. Pomijesali su monisticka ucenja indijske tantre sa svojim mnogobozackim i shamanskim vjerovanjima u objave stvaralackih sila izabranim shamanima i vracevima. Samo sada ne vise objave razlicitih stvaralackih sila, nego samo jedne.

Eto, to su ti tvoje objave, ako me vec pitas.

Po tome islam ne samo da nije najbolja i najizvornija objava od svih abrahamskih religija, nego je dapace samo zadnja u nizu mjesavina i pogresnih tumacenja izvornog ucenja indijske tantricke tradicije ciji su napola shvaceni i samo djelomicno preneseni preostaci nadahnuli osnivanje svih abrahamskih religija, od jevrejstva, preko krscanstva pa sve do islama.

I upravo zato su sve te tzv. objavne religije nastale na Bliskom istoku, jer indijsko yogicko ucenje nije ni stiglo nikada do Kelta, Vikinga, Indijanaca ili Aboridzina. Oni su svi ostali na razini obozavanja mnogih stvaralackih sila (mnogih bogova)... sve dok kasnije nisu prihvatili nesto od onoga sto im je stiglo sa Bliskog istoka. Jednom rijecju, religije Bliskog istoka su sve odreda religije indijskog pokvarenog telefona. A u igri pokvarenog telefona, najlosiju poruku prima onaj koji je zadnji u nizu.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Remzudin » 17 Jun 2017, 07:12

Za uspijeh jedne religije su potrebno nadnaravne dogajaje.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by KOMESAR » 17 Jun 2017, 15:56

Fazlija wrote: 17 Jun 2017, 02:05
KOMESAR wrote: 15 Jun 2017, 10:27Nama poslanika,nema objava. Šta onda ima?
Zanimljivo je primjetiti neke podudarnosti...

1) Svi narodni svijeta, bez obzira da li u Evropi, kod sibirskih shamana, u Africi, Oceaniji ili kod Indijanaca Sjeverne ili Juzne Amerike su vjerovali u obogotvorene prirodne sile. Mogli bi smo pretpostaviti da je to izvorno i opce ljudsko vjerovanje ili praznovjerje.

Svi oni imaju mnostvo bogova i boginja, i svako od njih je ustvari utjelovljenje neke prirodne stvaralacke sile. Munja, gormovnik, Perun, Indra, Jupiter. Priljece, ljubav, grcka Afrodita ili slavenska Vesna; Obilje, Volos, Dionis... itd.

Kako stupaju u vezu sa tim bogovima i boginjama, a ustvari sa stvaralackim silama prirode koje zele kontrolisati - preko svojih posvecenih shamana, vraceva, carobnjaka. Srednjovjekovne vjestice samo su preostatak te predkrscanske i predislamske religije (vidi priloge o etnologu Zoranu Cici na temi o paganizmu). Kako vrac stupa u vezu s bozanstvom? Putem a) objave (bozanstva, vile i slicna bica mu se izravno obracaju) ili b) putem transa uslijed opojnih droga. Vedski brahmani piju somu, keltski druidi spravljaju svoje napitke, africki i indijanski vracevi svoje, srednjovjekovne vjestice svoje itd.

Objava je temljna karakteristika svih shamanskih i mnogobozackih vjerovanja u razlicite stvaralacke sile. Shaman ili po naski - vrac, dobiva poruke od razlicitih bozanstava, mitoloskih bica, vila i sl. te ih onda prenosi drugim ljudima. Smisao ove religije je ispravno zivjeti. Uravnoteziti razlicite prirodne sile kako bi se postigao skladan i plodan zivot. Samo posveceni shamani i vracevi mogu stupati u vezu s bozanstvima. Obican svijet to ne moze, i zato se vracevi razvijaju u posebnu kastu posvecenih. Narod slusa sta mu svecenik govori, prenosi mu bozje poruke ili objave kako da postupa.

Ovakva religija je bila prisutna u cijelom svijetu, pa tako i na Bliskom istoku.

2) Samo se u Indiji (pred-arijskoj i pred-vedskoj Indiji) i Kini dogodila jedna potpuno nova duhovna revolucija, potpuni otklon od gore opisanog obrasca i samo tamo su nastale potpuno drugacije koncepcije religija koje se vise ne zasnivaju na mnogim stvaralackim silama (i potrebi njihovog uskladjenja), nego na prepoznavanju jednog i jedinog vrhovnog nacela do kojega se stize sabranoscu paznje, a ne vise magijskim obredom.

Stoga bozanska objava ustupa mjesto posve prirodnom psiho-spiritualnom iskustvu koje moze dozivjeti svaki covjek.

Te religije krecu od pretpostavke da postoji samo jedno, a ne mnoga, vrhovna nacela cijelog svemira (Tao, Brahman i sl.) pa samim time obozavanje mnogobrojnih sila poput munje, vatre, vjetra i sl. postaje besmisleno. To nacelo prozima sve pojave, one iz njega nastaju i u njega se stalno vracaju. Taj bitak je sustina i samog covjeka. Covjek moze prepoznati da je i sam nista drugo do to isto vrhovno nacelo (indijska upanishadska izreka: tat tvam asi - to si ti, ili so' ham - to sam ja... posve ista formula koju koriste i sufije). Sredstvo kako to spoznati nije vise obred, a niti opijanje drogama, napicima i sl. nego sabranost uma, sabranost paznje (yoga, meditacija i sl.). Mozda bi smo ovu kulturu mogli (radno) nazvati - tantrickom. Jer rijec tan-tra i znaci na samskrtu "sredstvo oslobodjenja putem sirenja". Rasijanost uma se njegovim sabiranjem (kroz yogu) pojacava kao svjetlost kroz socivo i tako sabran um prolazi kao laser kroz sve pojave. Biva sposoban uvidjeti (samskrtski: pra-jna ili pro-znati) da se iza raznolikih mnogih pojavnosti krije jedna te ista duhovna stvarnost iz koje sve nastaje i u koju se sve vraca. Indijska rijec tantra se u kineskom izricaju prvo promijenila u rijec taota, a kasnije u tao. Otuda se za kineski taoizam u Indiji koristi i naziv cina-tantra (kineska tantra).

Uglavnom, ucitelji koji ovo naucavaju nisu nikakvi bozji glasnici, oni poducavaju samo o svojem vlastitom iskustvu. Svi drugi ljudi koji to zele mogu i sami pokusati doseci njihovu razinu sabranosti uma. Svako ko to uspije, moze i sam iskusiti njihovo misticno iskustvo. Nema vise odnosa svecenik (koji jedini ima vezu s bogom) i vjernici (koji slijepo vjeruju sto im svecenik, prorok ili vrac prepricava). Umjesto odnosa svecenik-vjernik, razvija se donos ucitelj-ucenik.

3) Sta su danasnje abrahamske (objavne) religija i zasto su sve nastale na Bliskom istoku?

Odgovor je vrlo jasan. Indijski trgovacki i kulturni utjecaj na civilizacije Bliskog istoka je danas posve jasno dokazan. Bliski istok je sve negdje do 1.800 ili 1.200 godina pr. N.e. bio podrucje nesumnjivog indijskog (mozda cak i kineskog) kulturnog utjecaja. Zato nas najpoznatiji jugoslavenski/hrvatski indolog 20. stoljeca Cedomil Veljacic kaze da je u predbiblijsko vrijeme postojala jedna arhajska civilizacija ciji se utjecaj protezao sve od Kine do Sredozemlja.

Veljacic vjerovatno pretjeruje kada govori o Bliskom istoku (mada je i sam dokumentirao ostatke jainske kulture u visim drustvenim slojevima danasnjeg Jemena i sl.). Bliski istok (za razliku od Indije i kine) nije bio podrucje gdje je ova yogicka ili tantricka kultura bila dominantna. Vjerovatno je Bliski istok bio rubno podrucje u kojem su se mijesale mnogobozacka shamanisticka vjerovanja drevnog Sumera, Akada, Egipta, Arabije s yogickim ucenjima Indije i Kine. Jednom kada je kulturni utjecaj prekinut (naprasnom propascu civilizacija kasnog broncanog doba, vidi rasprave na temi Budizam) oko 18. ili 15. st. pr. N.e. nastalo je neko hibridno ucenje. Mijesanje elemenata mnogobozackih religija i monistickog ucenja yoge i tantre.

Zato nas Veljacic i tvrdi da su sve biblijske (abrahamske) religije samo krivotvorina mnogo starije vjere predbiblijskog razdoblja. Oni su uzeli neke elemente indijske tantre (o tome da postoji samo jedno vrhovno nacelo, a ne mnostvo raznih stvaralackih sila), ali kako se s vremenom znanje o tehnikama sabranosti uma (yogi) izgubilo - sta su mogli uciniti nego se vratiti na svoje starije vjerovanje o objavama. Pomijesali su monisticka ucenja indijske tantre sa svojim mnogobozackim i shamanskim vjerovanjima u objave stvaralackih sila izabranim shamanima i vracevima. Samo sada ne vise objave razlicitih stvaralackih sila, nego samo jedne.

Eto, to su ti tvoje objave, ako me vec pitas.

Po tome islam ne samo da nije najbolja i najizvornija objava od svih abrahamskih religija, nego je dapace samo zadnja u nizu mjesavina i pogresnih tumacenja izvornog ucenja indijske tantricke tradicije ciji su napola shvaceni i samo djelomicno preneseni preostaci nadahnuli osnivanje svih abrahamskih religija, od jevrejstva, preko krscanstva pa sve do islama.

I upravo zato su sve te tzv. objavne religije nastale na Bliskom istoku, jer indijsko yogicko ucenje nije ni stiglo nikada do Kelta, Vikinga, Indijanaca ili Aboridzina. Oni su svi ostali na razini obozavanja mnogih stvaralackih sila (mnogih bogova)... sve dok kasnije nisu prihvatili nesto od onoga sto im je stiglo sa Bliskog istoka. Jednom rijecju, religije Bliskog istoka su sve odreda religije indijskog pokvarenog telefona. A u igri pokvarenog telefona, najlosiju poruku prima onaj koji je zadnji u nizu.
Kako to poslije ovih silnih dokaza da milijarde ljudi i dalje vjeruje u božje poslanike i objave? Čime su zaslijepljeni kod jasne istine?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Fazlija » 17 Jun 2017, 21:19

Remzudin wrote: 17 Jun 2017, 07:12Za uspijeh jedne religije su potrebno nadnaravne dogajaje.
Remzo, zato ja navijam za tebe i ta tvoje eksperimente! Kada bi uspio, ti bi bio novi cudotvorni osnivac nove religije.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Remzudin » 17 Jun 2017, 22:14

Fazlija wrote: 17 Jun 2017, 21:19
Remzudin wrote: 17 Jun 2017, 07:12Za uspijeh jedne religije su potrebno nadnaravne dogajaje.
Remzo, zato ja navijam za tebe i ta tvoje eksperimente! Kada bi uspio, ti bi bio novi cudotvorni osnivac nove religije.

jesil cuo da je Helmut Kohl umro ! eh,da Eno nije deaktivirao Cazin.net video bi kako sam mu glavu izbockao.


to su sve samo moji koji mi utezavaju zivot.
Zasto nemoze mo mi biti slozeni kao Srbi i Hrvati ili ostali Nacije.?

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Fazlija » 18 Jun 2017, 00:37

KOMESAR wrote: 17 Jun 2017, 15:56Kako to poslije ovih silnih dokaza da milijarde ljudi i dalje vjeruje u božje poslanike i objave? Čime su zaslijepljeni kod jasne istine?
Postavio si vazno pitanje. Rekao bih da na ovo pitanje postoje dva odgovora:

Prvi je da vecina ljudi nije ustvari sposobna za vlastito psiho-spiritualno istrazivanje. Niti ih to doista zanima. To je kao i u sportu (ili bilo kojoj drugoj ljudskoj djelatnosti). Vrlo mali broj ljudi se ustvari ozbiljno bavi sportom, idu vrlo redovno na treninge, a jos manji broj nas se sportom kadro baviti profesionalno. Usprkos tome, mnogo vise ljudi navija za neki klub. A gotovo svi navijaju makar par tjedana za nacionalnu reprezentaciju kada su medjunarodna prvenstva i sl. Takvi navijaci su i vjernici koji sami rijetko promisljaju osnove svoje vjere i samo slijepo slijede bilo koju tradiciju. Potpuno im je svejedno da li se navija za Allha, Shivu, Buddhu ili Jupitera, sve dok je to dio narodnog folklora. Tako da se ja ne bih puno brinuo za te ljude. Njima je posve svejedno da li vjeruju u jednog boga, ili u mnoge bogove, ili su ateisti...

Drugi je da oni koji se ozbiljno bave duhovnoscu to rade na vrlo strucan nacin i bez obzira na sve ove koji samo navijaju. Oni ionako svoju duhovnu praksu dozivljavaju kao posve osoban put i kao profesionalnim sportasima, posve im je svejedno sta misle svi oni rekreativci i navijaci oko njih.

Ono sto mi se cini bitnim jeste da se ta dva puta u drustvu uravnoteze. Mislim da je sasvim Ok da neko samo slijedi svoju narodnu religiju i ne postavlja si pri tome previse pitanja, kao i da se neko drugi bavi vrlo ozbiljno svojom psiho-spiritualnom praksom.

Kod svih starijih religija je to uravnotezeno. U hinduizmu je sasvim prihvatljivo ako neko ide u hram i tamo izvodi neke obrede, ili ako samo sjedi ispod drveta i zmiri (izvodeci neku yogicku praksu sabranosti paznje). Pravi znalci yoge znaju da je bilo koji obred ili vjera u bilo kojeg boga posve beskorisna. Dok se jedni klanjaju Shivi u hramu, drugi ce pored hrama sjediti i zmiriti. Bitno je da su obje prakse drustveno prihvatljive. U buddhizmu isto gomile vjernika idu u hram i klanjaju se Buddhinom kipu, a mnogo manji broj ljudi doista vjezba sabranosti paznje koju je poducavao taj isti Buddha.

Kod Jevreja je sasvim Ok ako neko ide redovno u sinagogu, ali je i prihvatljivo kada se malobrojni posvecenici bave kabalom. Kabalista je mnogo manje medju Jevrejima, ali je jako bitno da su prihvaceni i da ih ostali Jevreji ne progone.

Nazalost, dobivam dojam da su dvije najmladje religije, krscanstvo i islam, po tom pitanju mnogo iskljcivije. U krscanstvu su mainstream vjernici i popovi spremni osuditi svaki obilk misticne prakse koja odudara od obredne religije koji slijede najsire narodne mase. Islam je tu malo bolji, jer su sufije, dervisi i slicni islamski mistici bili tradicionalno uvijek mnogo bolje uklopljeni i prihvaceni od ostatka zajednice nego krscanski mistici medju mainstream krscanima. Nazalost vehabijska konzervativna struja i medju muslimanima zagovara jednoumlje i iskljcivost, i stalno napada sufije. ta vrsta iskljucivosti je vrlo opasna. Mislim da svakome treba ostaviti mogucnost da se bavi vjerskim obredom ako to zeli, kao i psiho-spiritualnom misticnom praksom ako to zeli.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Fazlija » 18 Jun 2017, 00:47

Remzudin wrote: 17 Jun 2017, 22:14jesil cuo da je Helmut Kohl umro ! eh,da Eno nije deaktivirao Cazin.net video bi kako sam mu glavu izbockao.
Prije koliko godina si ga izbockao? To bi vrijedilo da si ga izbockao prosli tjedan, a on sada umro. Imao je covjek 87 godina ili tako nesto. Umro bi i bez bockanja. Ali ja i dalje za tebe navijam da ti izvedes jedan nesumnjiv dokaz!
Remzudin wrote: 17 Jun 2017, 22:14Zasto nemoze mo mi biti slozeni kao Srbi i Hrvati ili ostali Nacije.?
Zato sto i Bosnjake i Srbe i Hrvate vode nacionalisticki kreteni... i svi su podjednako razjedinjeni ... Nema srece od nacionalizma! Bar da ovo tvoje bockanje konacno upali, pa bi smo se mi lako rijesili tih kretena :D.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Remzudin » 18 Jun 2017, 19:12

isprobavat cu ja jednu drugu tehniku na Dodika,Vucica,Fikretu i Thomsona.
Za trenutno su me svabe tesko zaposlili da hamen nemam vremena za carke;a i neznam
gdje sam ostavio svoje igle ?
nema veze,kupi cu ja jedan kompletan ekvipment u flohmarktu o kome sve zene mogu samo sanjavati.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Julia-Klara » 18 Jun 2017, 19:29

@Fazlija
Ovo je odlicno receno :ok

Drugi je da oni koji se ozbiljno bave duhovnoscu to rade na vrlo strucan nacin i bez obzira na sve ove koji samo navijaju. Oni ionako svoju duhovnu praksu dozivljavaju kao posve osoban put i kao profesionalnim sportasima, posve im je svejedno sta misle svi oni rekreativci i navijaci oko njih.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Mutevelija » 18 Jun 2017, 19:54

EE možda ima Božijih poslanica zbog seksizma i patrijarhatske dominacije temu bi trebalo promijeniti u Božije poslanice i poslanici, a zbog ravnopravnosti spolova.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Fazlija » 18 Jun 2017, 21:04

Image

Evo jedne istinske bozje poslanice: http://www.anandamayi.org/
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Remzudin » 18 Jun 2017, 22:00

jel ona neku koju katastrofu u internetu izjavila ?

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Fazlija » 21 Jun 2017, 00:12

Remzo, da te ta samo pogledala, stresla bi te struja cijelim tijelom i ti bi se ostavio ovisnosti o svojim iglama i olovcicama :D
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Mutevelija » 21 Jun 2017, 00:16

Streso bi nju remzo.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Božiji poslanici

Post by Remzudin » 04 Sep 2022, 18:09

biha wrote: 14 Jun 2017, 23:59 U knjigama gdje sam ja citao pise da je bilo 50 Bozij poslanika!!
bilo - bilo !

treba izvrsiti upgrade,ja sam 51prvi i bice nji vise

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests