Koliko poznajemo svoju religiju?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by gospođa Brams » 17 Feb 2015, 13:47

Kao forumaš mi govoriš, što? O čemu ću pisati? Mislim da ću si to sama odrediti, hvala lijepa.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by storm » 17 Feb 2015, 13:55

Nikako... Nadam se da će urednik tog pdf to riješiti...
Koliko sam ja shvatio temu, je da poneki, makar bili i light vjernici poput mene napišu nešto a ne da se dežurni hater-i uvijek iznova javljaju...
Ja npr nisam nikakav kuhar, pa shodno tome ne solim pamet na temama onima koji to jesu...
Ti nisi vjernik i to je ok, ali ne možeš uvijek držati prodike onima koji to jesu..
I bez ljutnje :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by vila » 17 Feb 2015, 13:58

gospođa Brams wrote:Taj sakrament nema nikakvog smisla ako ga se daje djetetu koje o tome ne odlučuje, to je sve što želim reći. Lijepo to zvuči u teoriji.

Pa nije puno boljelo, malo mi plikovi izbili po faci kad me biskup pomilovao :kafa
A cuj brams odlucuju li djeca o svemu ili je ipak duznost roditelja da ih usmjeravaju?
pa tako i onog roditelja koji je vjernik?

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by gospođa Brams » 17 Feb 2015, 14:01

vila wrote:
gospođa Brams wrote:Taj sakrament nema nikakvog smisla ako ga se daje djetetu koje o tome ne odlučuje, to je sve što želim reći. Lijepo to zvuči u teoriji.

Pa nije puno boljelo, malo mi plikovi izbili po faci kad me biskup pomilovao :kafa
A cuj brams odlucuju li djeca o svemu ili je ipak duznost roditelja da ih usmjeravaju?
pa tako i onog roditelja koji je vjernik?
Je ali onda priče o samostalnoj svojevoljnoj svjesnoj odluci o primanju Duha Svetoga sa 14 godina mogu objesit mačku o rep, jer je to sve samo ne to
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by vila » 17 Feb 2015, 14:21

Ja ti samo hocu reci da kao sto je duznost odgovornog roditelja brinuti o skolovanju i socijalnom stanju djeteta
tako je duznost roditelja koji je vjernik usmjeriti djecu u vjerskom smislu
i da,,naravno da sa 14 godina mozes biti svjestan tog cina
a ni jedan sakrament te ne obaezuje na nesto
pa zaboga ne moras nakon krizme otici u samostan ili prakticirati vjeru bilo kako
sve je stvar odluke,,,

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by storm » 17 Feb 2015, 15:09

Ma nije to ništa...samo ogrebotina :D. navikao sam po službenoj dužnosti :pusi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by gospođa Brams » 17 Feb 2015, 15:47

Salahuddin wrote:
Vec sam ti dao odgovor na zadnje pitanje. Mijenjanje glasa, oblika nosa, pojava "brcica" itd., su neki znaci puberteta kod djecaka. Ali nije to sveto slovo kada ce se neko poceti smatrati odgovornim za svoje postupke. To je ponajvise do Boga samog. Kod djevojcica, to je menstrualni ciklus pa makar on i kasnio do godina koje spominjes. I opet na kraju, svako ima priliku da se opredijeli za vjerovanje ili nevjerovanje u bilo kojoj dobi svog zivota.

I ovo je zbilja tema o vjerama, njihovim dijelovima, praksama, ucenjima itd. Za sve drugo imamo vec otvorene teme. I nemoj prozivati storma, ja sada uredjujem ovaj PDF. Jadan storm, uvijek njega neko zakaci. :D.
U kojem to trenutku sam ja kršila pravila ove teme, pa da mi netko ide određivat o čemu (ne)ću pisati?
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by gospođa Brams » 17 Feb 2015, 15:49

vila wrote:Ja ti samo hocu reci da kao sto je duznost odgovornog roditelja brinuti o skolovanju i socijalnom stanju djeteta
tako je duznost roditelja koji je vjernik usmjeriti djecu u vjerskom smislu
i da,,naravno da sa 14 godina mozes biti svjestan tog cina
a ni jedan sakrament te ne obaezuje na nesto
pa zaboga ne moras nakon krizme otici u samostan ili prakticirati vjeru bilo kako
sve je stvar odluke,,,
14 godina je premlada dob za taj sakrament
po mom mišljenju
ako se ovdje smije to imati

ali šta bi ja znala, koja pokušavam shvatiti sakramente koje sam primila i promisliti o načinu na koji sam ih primila i je li to ispravno
bolje je raditi sve po proceduri i ne preispitivati ništa i nikoga
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by vila » 17 Feb 2015, 16:01

@Brams
ne vidim potrebu za ironijom :cudi

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by vila » 17 Feb 2015, 16:20

gospođa Brams wrote:
vila wrote:Ja ti samo hocu reci da kao sto je duznost odgovornog roditelja brinuti o skolovanju i socijalnom stanju djeteta
tako je duznost roditelja koji je vjernik usmjeriti djecu u vjerskom smislu
i da,,naravno da sa 14 godina mozes biti svjestan tog cina
a ni jedan sakrament te ne obaezuje na nesto
pa zaboga ne moras nakon krizme otici u samostan ili prakticirati vjeru bilo kako
sve je stvar odluke,,,
14 godina je premlada dob za taj sakrament
po mom mišljenju
ako se ovdje smije to imati

ali šta bi ja znala, koja pokušavam shvatiti sakramente koje sam primila i promisliti o načinu na koji sam ih primila i je li to ispravno
bolje je raditi sve po proceduri i ne preispitivati ništa i nikoga
uvjek treba preispitivati..uvjek
nije to baš popularno ali je poželjno
ja se donekle mogu i složiti s tobom..ovo sam sad pročitala pa i kopiram
"
Bitni obred potvrde je mazanje svetom krizmom po čelu krštenoga, uz polaganje ruke
podjelitelja i izgovaranje riječi: „Primi pečat dara Duha Svetoga.“
Potvrđenik koji je dostigao dob razuma treba, primajući sakrament, ispovjediti vjeru, biti u
stanju milosti, imati nakanu da primi sakrament te biti spreman prihvatiti zadaću Kristova
učenika i svjedoka, u crkvenoj zajednici i zemaljskim poslovima.
Potvrda, kao i krštenje, u dušu kršćana utiskuje duhovni biljeg ili neizbrisiv karakter; zato se
ovaj sakrament može primiti samo jednom u životu.
Potvrda usavršuje krsnu milost; ona je sakrament koji daje Duha Svetoga da nas dublje
ukorijeni u božansko posinstvo, da nas čvršće pritjelovi Kristu, da ukrijepi našu vezu s
Crkvom te nas tješnije pridruži njezinom poslanju i pomogne da kršćansku vjeru svjedočimo
riječju i djelima."

vrlo često pa čak i kao pravilo se dogodi upravo ono o čemu ti pričaš
da se taj obred obavi protokolarno i uz prigodni kič ,koji nema veze s vjerom
ali eto...takvi su ljudi...

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by REMB » 17 Feb 2015, 18:28

Musliman kad posti (npr. u Ramazanu) od zore do zalaska sunca ne smije NIŠTA ni jesti, ni piti, niti smije govoriti ružne riječi (laz, psovka, ogovaranje), niti smije imati "odnos" sa supružnikom (smiju se poljubiti - nek se i to zna)

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by tovar » 17 Feb 2015, 19:44

Ja i Zmaja zasada postimo.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by storm » 17 Feb 2015, 20:38

Sutra je Čista srijeda, jedini strogi post uz Veliki petak.... eto jedan tekst o tome.... možda se varam, ali kako sam dolaskom na ovaj forum, malo više čitao o Islamu, ne mogu se oteti dojmu da ima dosta poveznica između Korizme i Ramazana .....ta odricanja, okretanje nekim vrijednostima, ljudima oko sebe ....
Na Pepelnicu ili Čistu srijedu, u Katoličkoj crkvi započinje korizma, četrdesetodnevna priprava za Uskrs. Od kraja 11. stoljeća vjernici se na taj dan posipaju pepelom od blagoslovljenih maslinovih ili palminih grančica. Taj pepeo označava ozbiljnost i pokoru čime je obilježeno cijelo korizmeno vrijeme, te nadu u uskrsnuće. Od 5. stoljeća u središtu priprave za Uskrs je post, a budući da nedjeljom nitko ne treba postiti, početak vremena posta pomaknut je u 6. ili 7. stoljeću sa šeste nedjelje prije Uskrsa na srijedu koja je prethodila toj nedjelji.

Pepelnica ili Čista srijeda i Veliki petak jedini su dani u godini kada Crkva propisuje strogi post i nemrs. Post, koji je propisan za Pepelnicu i Veliki petak, znači da se katolici od 18. do 60. godine života (s izuzetkom bolesnika) taj dan smiju samo jednom do sita najesti, što ne isključuje i druge oblike odricanja (gledanje TV, izbjegavanje zabava i sl.). Nemrs, koji je propisan za sve petke u korizmi, znači odricanje od mesa toplokrvnih životinja, a obvezuje sve vjernike koji su navršili 14 godina. Za sve katolike Crkva u korizmenom vremenu propisuje “molitvu, post i dobra djela”. Tko post shvati kao zakon, dovoljno je da izvrši to što Crkva od njega traži. No, sasvim je normalno da će svaki vjernik daleko ozbiljnije shvatiti taj poziv Crkve na post, pokoru i nemrs. Crkva se nada da će svaki vjernik strože postiti, možda ništa ne jesti ili pak o kruhu i vodi proživjeti taj dan. Brojni se kršćani u korizmi odreknu svih 40 dana nečega što im je osobito drago, npr. mesa, alkohola ili cigareta. Neki su se, upravo odričući se u korizmi, uspjeli osloboditi ovisnosti o drogi. Ima onih koji odluče da će u korizmi ranije ustajati i da neće gledati televiziju. Ozbiljni kršćani u korizmi ne slušaju zabavnu glazbu nego klasičnu i ozbiljne govorne programe. Neki si kršćani zadaju osobitu pokoru, odluče osloboditi se nekoga grijeha i pogreške, u svoj život nastoje uvesti neku korisnu naviku. Tijekom korizme pokušaju biti vrijedni u poslu, samozatajni, strpljivi prema svojini ukućanima, šutljivi i vrijedni. Velik broj kršćana odluči da će u korizmi svaki dan desetak minuta čitati Sveto pismo. Brojne su obitelji koje u korizmi odluče da će navečer uvesti obiteljsku molitvu, ili da će svaku večer zajednički u obitelji moliti krunicu. Jedni odluče na početku i na kraju korizme dobro se ispovjediti, i tako u te dane biti osobito čistima. Djeca obično odluče da će se tih dana odreći slatkiša i bombona, da će se odreći nekih igara koje su im smetale da napisu školske zadaće. Ima mladića i djevojaka koji će se u korizmi odreći izvanjskih načina izražavanja svoje ljubavi, poljubaca i zagrljaja, ima bračnih drugova koji odluče da će u korizmi govoriti jedno o drugom samo pozitivno i dobro. Neki odluče svaki dan, ili pak nekoliko puta tjedno, poći na svetu misu. Drugi pak odluče na početku korizme da će svaki dan naći pola sata vremena za molitvu, za razgovor s Bogom, za ozdravlji-vanje svoga duha, za liječenje svoje savjesti, intelekta i srca.

Svi su dakle pozvani da u korizmi nešto posebno naprave, da zaoru neku osobitu brazdu svoga života, i posiju novo sjeme u svoje dane, mjesece i godine. Nad svima, već na Pepelnicu, lebdi Isusova riječ koja zove: »Kraljevstvo Božje je pred vratima, obratite se i vjerujte Radosnoj vijesti«. Zato se i kod posipanja blagoslovljenim pepelom na Pepelnicu kaže onome koga se pepeli: »Sjeti se čovječe da si prah i da ćeš se u prah vratiti«. Ili pak druga rečenica: »Obrati se i vjeruj Radosnoj vijesti«.

Pepelnica je ostala kao spomen na pokoru koju su činili Židovi tijekom svoje povijesti. Veliki sveci i pokornici Starog zavjeta znah' su se obući u kostrijet od grube konoplje, posuti glavu pepelom, i leći u prah u znak da su sagriješili i da žele popraviti svoj život. Prah označuje da je čovjek bez Boga samo gomila praha koja se raspadne i zauvijek nestane. Tek u Božjoj svemoći i ljubavi taj prah postaje čovjekovo tijelo i duša, i neraspadljiv, besmrtan i vječan. Zato taj prah koji se zove čovjek i koji je smrtan i loman treba neprestano Božju prisutnost i snagu Duha Svetoga da učini čovjeka nepobjedivim i besmrtnim. Vrijeme priprave za Uskrs završava na Veliku subotu, točnije Vazmenim bdjenjem, a 40 dana je izabrano prema novozavjetnom zapisu o Isusovu 40-dnevnom postu u pustinji, no simbolički se uz taj broj vezuje i 40-godišnje putovanje Izraela u obećanu zemlju. Crkva ističe kako korizmeni post ne znači samo odricanje od ukusnih – mesnih i začinjenih – jela, nego ponajprije prekid sa svakodnevnim lošim navikama. Post je ponajmanje sredstvo kozmetičkog karaktera i u njegovu bitnu sastojnicu ubraja se duhovni značaj pokorničkih djela. Korizma koja počinje na Pepelnicu vrijeme je velikih obećanja i nada. Tada bi trebalo napraviti zaokret života. Najprije odreći se grijeha, priznati ih i oprostiti onima koji su te povrijedili. Zatim zamoliti neka Duh Sveti ispuni prostore duše, zamoliti Boga neka osvježi i izliječi dušu, tijelo i duh, a onda početi živjeti pozitivno i vidjeti da je zaista moguće biti sasvim drugačiji čovjek, svet, da je moguće svega se odreći i biti slobodan u srcu, da je moguće prihvatiti život s križevima, mukama, smrću i bolestima, te postati zdrav, vječan i neuništiv. Tko je dobro iskoristio korizmu, taj postaje iskusni kršćanin, vjernik i čovjek. Tako Uskrs na kraju korizme postaje ne samo slavlje Isusova uskrsa i nade u naš, nego također novi početak, proljeće vlastitog života, proljeće zdravlja, humanosti i plemenitosti.

U svojim korizmenim porukama katolički biskupi diljem svijeta pozivaju vjernike da u vrijeme priprave za Uskrs više promišljaju svoju vjeru i pripadnost Kristu, učvrste svoju povezanost sa Crkvom te da se više posvete svojoj obitelji i ljudima oko sebe, posebno onima kojima je na bilo koji način potrebna pomoć. Vjernici su pozvani da novac i druga sredstva koje su prikupili u dane posta i nemrsa daruju za dobrotvorne svrhe namijenjene onima koji su u nevolji, a u Zapadnim zemljama uobičajene su i korizmena prikupljanja za potrebite. Hrvatski naziv korizma dolazi od latinskoga korijena quadragesima, što znači četrdesetdnevnica. (kta)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by Zagorka » 18 Feb 2015, 13:52

hajde kad veliš da nema pravila............ :zubi ...vezano za usmjeravanje/nametanje,ovisno o percepciji je li...........ja prva ne volim vidjeti dijete od šest godina zamotano u maramu.....po meni bi tu trebale raditi socijalne službe.......šta uopće to dijete pokriva? Koje obline? Koga izaziva? pedofile možda? Ispadose muslimani svi pedofili po tome........ :cudi ..ruzno kako god okrenes........a ima toga i niko uhom ne mrda,kad se svako o sebi zabavio.........

Ali sestra mi ima dijete od 14 godina i jedva dvije prijateljice mala ima........sve puše.seksaju se mnoge(oralni barem),izlaze s dečkima u kino,dopičnjake oblače.....roditelji već ludi ne možeš im ništa,one tvrde da su odrasle,da zele vise slobode.....jedna je zatečena na "djelu",čistačica,moja komsinica,zatekla ih........sedmi razred.........ispada moja sestra najgora mati kad ne dopušta štošta maloj.......još ja utičem da je ne steže previše,iz straha........

.........................kako god,tesko je dijete odgojiti...nijedan od spomenutih nacina nije dobar............da ne odem previse,vjeru poznajem solidno (hajmo tako reći).......šta ja znam,mozda i nije......ovisi s kim se uporedim......mozda je i osnov samo........znam uzeti abdest i klanjati sve namaze,ukljucujuci i teraviju........znam koja su pravila i duznosti oko djeteta kad rodis,ili na dzenazama.......pročitala sam Kur'an (sto ne znaci da ga znam tumačiti)........znam koje stvari izvode iz vjere.........što nisam sigurna,a zanima me,pitam tatu........ili nekog s foruma ovisi ko je u tom trenu bliže :D
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by REMB » 18 Feb 2015, 16:25

Lijepo je da musliman-roditelj sedmi dan po rođenju djeteta obilježi akikom tj da zakolje kurban, prouči se djetetu ezan na desno a ikamet na lijevo uho.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by REMB » 23 Feb 2015, 09:59

Musliman ne može kao kućnog ljubimca imati psa. Može van kuće. (Neka se zna)

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by laganini » 23 Feb 2015, 12:20

Salahuddin wrote:Jako dobar tekst storm. Slicnosti se mogu odmah uociti. Ne toliko u formi, koliko u svrsi. Svaka cast sto si se potrudio da ovo nadjes. I nadam se da ces postiti.

REMB, hvala na podsjetniku na nacin posta kod muslimana. Jos cu dodati, ne broji se ono, ako malo stipnes zenu (sa kojom si u braku naravno :valja ) bez da se upustas u neka dublja razmisljanja. Znaci , ono iz zezanja. ;)
..nikad od mene muslimana :123
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by storm » 23 Feb 2015, 12:22

laganini wrote:
Salahuddin wrote:Jako dobar tekst storm. Slicnosti se mogu odmah uociti. Ne toliko u formi, koliko u svrsi. Svaka cast sto si se potrudio da ovo nadjes. I nadam se da ces postiti.

REMB, hvala na podsjetniku na nacin posta kod muslimana. Jos cu dodati, ne broji se ono, ako malo stipnes zenu (sa kojom si u braku naravno :valja ) bez da se upustas u neka dublja razmisljanja. Znaci , ono iz zezanja. ;)
..nikad od mene muslimana :123
:D. di češ proć kraj nje, da ne uhvatiš :hm malo konkretnije ...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by laganini » 23 Feb 2015, 15:28

..grišnik sam što mogu :place
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by laganini » 23 Feb 2015, 16:07

...ali vira me i oplemenjuje čini me boljim čovikom...to je..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests