Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernika

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by storm » 21 Feb 2015, 07:36

Koja tema za rano jutro :D. ali kužim....tebi nije rano, ti si na vrhuncu sad :zubi

Isključive, monoteističke su obje vjere, ali u Islamu ima puno više zapisa obračunu sa ostalim, nevjernicima.... neki su stavovi doista ratnički, dok u Bibliji ima više pomirljivih tonova ( mada znamo iz nekih tema, da se jedno propovijedalo a drugo činilo :cudi )
Onda tumačenja ...
puno je nedoumica u tumačenjima, dosta mi je komplicirano, jer se svaki hadis može drugačije protumačiti, u drugom vremenu dobiti drugo značenje... čvrsto stajanje nauka na arapskom jeziku...
Kod nas su npr sveto pismo, katekizam i ostali zapisi o nauku vjere, prevedeni u baš svaki živi jezik, bogoslužje- misa se služi na stotine jezika... malo mi je nezamislivo, da mi se sad misa služi isključivo na latinskom..
Da li bi se izgubila vjernost Rijeći Božije prijevodom ?
Imam dojam kao da se želi ohraniti neka mističnost o nauku vjere tom jezičnom barijerom, jer većini je arapski jezik ipak nepoznanica, te će kroz život naučiti tek poneku frazu... dok npr kod katolika teško da češ naći dijete da ti ne izrecitira Očenaš, zdravomariju i vjerovanje , na svom jeziku ...
Dobro dan bogoslužja, petak u Islamu i nedjelja u Katolicizmu je isto razlika ali ništa bitno...
To su neke moje nedoumice koje mi se javljaju :cudi nadam se da nisam izvalio samo gomilu gluposti, ne funkcioniram još dobro :zubi

Jok bolan kakve gluposti. Jos se smijem od Rommela tamo. :D. Da, arapski jezik je svepristan u islamu iz dva razloga. U Kur'anu Bog govori da spusta objavu Muhamedu a.s na arapskom jeziku. Posto se Kur'an smatra direktnom Bozijom rijecju, nastoji se da se to ne mijenja - znaci arapski ostaju tu da ne ode. I dok postoji skoro uvijek uz originalni arapski tekst prevod, Kuran se ne moze (bar ne bi smio) stampati samo kao prevod na neki jezik, bez originalnog arapskog diijela. Drugi elemenat je jedinstvo koje jedan molitveni jezik cini u muslimanskoj zajednici. Znaci, isto ces da klanjas i i Egiptu i u Bosni, isti ce biti i poziv na molitvu, od Indije do Albanije.

Eto...jos mi se kojesta vrti po glavi ali vec mi oci magle. Valja na spavanje. Valja mi odmah ujutro vidjeti jesu li ateisti zauzeli polozaje. :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by Lebowski » 22 Feb 2015, 14:12

Rekao bih da je katlicizam puno otvoreniji za promjene, nove ideje, reforme dok islam i nije baš takav. U islamu se puno više insistira na tom strahu od Boga dok je kod katolika više usmjereno na ljubav prema Bogu i njegovu prema ljudima. Bog traži od muslimana veće žrtve, više vremena za njegovo obožavanje.

Pitanje autoriteta je u islamu neriješeno i pitanje je hoće li ikad biti, kažu da je to i jedna od najvećih problema islama kao religije dok u katoličanstvu nema tih problema.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by laganini » 23 Feb 2015, 10:57

Lebowski wrote:Rekao bih da je katlicizam puno otvoreniji za promjene, nove ideje, reforme dok islam i nije baš takav. U islamu se puno više insistira na tom strahu od Boga dok je kod katolika više usmjereno na ljubav prema Bogu i njegovu prema ljudima. Bog traži od muslimana veće žrtve, više vremena za njegovo obožavanje.

Pitanje autoriteta je u islamu neriješeno i pitanje je hoće li ikad biti, kažu da je to i jedna od najvećih problema islama kao religije dok u katoličanstvu nema tih problema.
..pa ako bi nešto moga komentirat a ograđujem se jer nisam stručnjak za ta pitanja je ovo što si napisa gori i meni smeta ta agresivnost koja vibrira u zraku (što ne mora bit) kod muslimana..priprostim jezikom reka bi da je lakše bit musliman u pretežno katoličkim zemljama nego obratno..kažem lakše a ne idealno.. :djed
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by Biba » 09 Mar 2015, 19:20

Ja jesam citala Bibliju ali ne mogu reci da sam veliki poznavatelj.Sjecam se price...Kajin je ubio rodzenog brata jer je brat prinosio Bogu za zrtvu zivotinju, mislim janje...mislim da je tada zemljoradnja bila cjenjenija..nadam se da nisam pobrkala..Uglavnom Kajin je ocekivao da ce Bog prihvatiti njegovu zrtvenicu kao bolju...To je bila borba za nebo i naklonost..Abel je ubijen iz ljubomore...Bog je odabrao ono sto je covjek smatrao manje vrijednim...Kazu da ta prica ima simbolixno znacenje...Bog moze odabrati za dobrog covjeka bas one vjere za koju netko misli da je manje vrijedna...ja svoju vjeru tumacim kao smjernicu da covjek bude i pokusa sto vise ostati covjecan....a sve druge razlike mi nisu bitne...Mi ymo Bozja djeca jer imamo u sebi dobrotu samo je pitanje koliko cemo nju njegovati ili cemo dozvoliti da zloca ovlada nama...meni je to bit vjere a sve ono povijesno..je li vako ili nako, meni nebitno...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by Biba » 10 Mar 2015, 14:35

Imam ja knjigu u kojoj teolozi pišu o stavu katolicke vjere...Raj ce zasluziti covjek koji zivi kao Bozji peijatelja ali i onaj covjek koji ga nije poznavao (nije se izjasnjavao kao vjernik) ali je zivio po svojoj savjesti opredjeljujuci se za Boga tj. za dobro...Medzreligijski dijalog upravo treba biti trazenje zajesnixkog u religijama kao temelj za suradnju a .ne da se sve religije pomijesaju u jednu (new ageovci to zele)....postovanje drugih religija (normalnih a ne sotonske) i postovanje i cuvanje svoje za koju mislimo da nam daje puninunsredstava za spas duse...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Bosna
Na probnom
Na probnom
Posts: 4
Joined: 11 Mar 2015, 17:24
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by Bosna » 11 Mar 2015, 19:19

Svakako preporučujem pogledati ovaj video:

[ytube][/ytube]

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by storm » 11 Mar 2015, 21:28

Bosna wrote:Svakako preporučujem pogledati ovaj video:

[ytube][/ytube]
Ovo mogu razumijeti i kako da Islam izvire iz Biblije :hm
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by Lebowski » 11 Mar 2015, 22:00

ČUDO U ISIS-u: Džihadist umro, vidio pakao, oživio i prešao Isusu

Image

Džihadist ISIS-a nedavno je prešao na kršćanstvo, nakon što je ostavljen da umre u blizini istočne granice Sirije a gdje su ga nakon toga pronašli kršćanski misionari, javlja Aleppo Herald a prenosi conservativepost.com. Ovaj čovjek preživio je nakon sukoba ISIS-a i sirijske vojske. Iako nije pokazivao nikakve znakove života, misionari iz "Saint Dominican Catholic Presbytery of Ayyash" htjeli su pružiti ovom čovjeku kršćanski i dostojanstveni pokop te su ga "mrtvog" nosili čak 26 kilometara, nakon čega se on čudesno vratio u život. Misionari su ostali u stanju šoka jer su vjerovali kako je čovjek preminuo uslijed zadobivenih ozljeda.

"On mi je rekao kako su ga učili pa je zbog toga i mislio, da ako umre kao mučenik, da će mu se otvoriti 'Vrata Dženeta' (Vrata Raja). Ipak, kako se počeo uspinjati prema svjetlu Nebesa, Raja, pojavio se jedan demon i odveo ga do Vatrene jame Pakla. Tamo je morao proživjeti svu bol koju je nanio drugima i svaku smrt koju je prouzročio tijekom svoga života. Čak je morao proživjeti svako odrubljivanje glava svojih žrtava na vlastite oči. Rekao je da će ga te slike proganjati do kraja života. A tada je natupio Bog koji mu je rekao da je neslavno propao kao ljudska duša, i da će mu vrata Raja biti zatvorena ukoliko odluči umrijeti. Međutim, ako odluči živjeti, Bog je rekao da će mu dati priliku da se pokaje za svoje grijehe i da ostatak života hoda Božjim putem.

Čovjek tvrdi da se trenutak kasnije vratio u život. Pokajao se te je primio Isusa i postao Kristov učenik koji će ostatak života provesti šireći Božju Riječ!
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by Podrinjac » 11 Mar 2015, 22:04

Lebowski wrote:ČUDO U ISIS-u: Džihadist umro, vidio pakao, oživio i prešao Isusu

Image

Džihadist ISIS-a nedavno je prešao na kršćanstvo, nakon što je ostavljen da umre u blizini istočne granice Sirije a gdje su ga nakon toga pronašli kršćanski misionari, javlja Aleppo Herald a prenosi conservativepost.com. Ovaj čovjek preživio je nakon sukoba ISIS-a i sirijske vojske. Iako nije pokazivao nikakve znakove života, misionari iz "Saint Dominican Catholic Presbytery of Ayyash" htjeli su pružiti ovom čovjeku kršćanski i dostojanstveni pokop te su ga "mrtvog" nosili čak 26 kilometara, nakon čega se on čudesno vratio u život. Misionari su ostali u stanju šoka jer su vjerovali kako je čovjek preminuo uslijed zadobivenih ozljeda.

"On mi je rekao kako su ga učili pa je zbog toga i mislio, da ako umre kao mučenik, da će mu se otvoriti 'Vrata Dženeta' (Vrata Raja). Ipak, kako se počeo uspinjati prema svjetlu Nebesa, Raja, pojavio se jedan demon i odveo ga do Vatrene jame Pakla. Tamo je morao proživjeti svu bol koju je nanio drugima i svaku smrt koju je prouzročio tijekom svoga života. Čak je morao proživjeti svako odrubljivanje glava svojih žrtava na vlastite oči. Rekao je da će ga te slike proganjati do kraja života. A tada je natupio Bog koji mu je rekao da je neslavno propao kao ljudska duša, i da će mu vrata Raja biti zatvorena ukoliko odluči umrijeti. Međutim, ako odluči živjeti, Bog je rekao da će mu dati priliku da se pokaje za svoje grijehe i da ostatak života hoda Božjim putem.

Čovjek tvrdi da se trenutak kasnije vratio u život. Pokajao se te je primio Isusa i postao Kristov učenik koji će ostatak života provesti šireći Božju Riječ!
Vjerovatno isusovci imaju veću štelu za ulazak u raj od muslimana pa čovjek prešao u hrišćanstvo.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by Lebowski » 11 Mar 2015, 22:08

Ma dobro, priča i nije baš vjerodostojna ali dešavaju se stalno slične.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by Biba » 11 Mar 2015, 22:11

Pa to nisu razlike vec slicnosti...Da, padali su ničice.I Marija Magdalena koju su htjeli kamenovati je pala ničice pred Isusa...onda je on rekao - Tko nema grijeha neka prvi baci kamen.Ustani ženo, idi i ne griješi više...ne znam je li tada ili poslije rekao -Spasila te vjera tvoja..Mislim da nije posebna važnost u načinu molitve.I katolici u dijelovima mise kleče a onda ustaju...To su običaji.U svakom slučaju klanjanje izražava veliko poštovanje...Mene su učili da se mogu i u mislima prekrstiti, ne moram svima pokazivati...ja sam kao vrlo mlada molila na svoj način, ne samo klasične molitve...Čitala sam nedavno svjedočanstvo o Indijskom sveceniku...bio je tri dana mrtav i vec su poceli zatvarati lijes kad je oživio...i on je govorio o Isusu...mislim da je bio i u zatvoru zbog toga ali stalno je govorio o paklu i koga je tamo sreo...i svoga učitelja koji je inače bio dobar čovjek...Ja nisam izučavala Kuran ali slušala sam hodže...kod nas svake godine bude integrirani dan - Milijun djece moli zajedno...mislim da nije bitno tko kako moli i je li Allah ili Bog...obje vjere tumače dobrotu i čovječnost...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Bosna
Na probnom
Na probnom
Posts: 4
Joined: 11 Mar 2015, 17:24
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by Bosna » 13 Mar 2015, 02:12

[ytube][/ytube]

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by Lebowski » 13 Mar 2015, 09:48

Bosna wrote:[ytube][/ytube]
Da ja njemu ovako radim rekao bi da ga vrijeđam, da mu diram vjeru bla bla... :lupa
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by storm » 13 Mar 2015, 20:17

Ja ću to ovdje a prebacite ako mislite da je smislenije na nekom drugom mjestu...

Image

Razaranje Nimruda najavljuje kraj civilizacije

PALI ANĐEO Nakon jezovitog obrednog smaknuća 24 koptska kršćana u Libiji, dobili smo ekskluzivni TV prijenos rušenja temelja civilizacije – islamisti su razorili antičku baštinu drevne Asirije.


Sve podsjeća na četiri tragična spaljivanja knjižnice u Aleksandriji. Monoteizam je ontološka doktrina Tame. Čovjek je zao jer je kreiran na sliku Božju. Sudeći po svemu, u Hrvatskoj vlada Pali anđeo.

Monoteizam nije civilizacijski napredak, nego kozmička crna rupa na Zemlji. Kalif Omar iz Damaska osvojio je 642. Egipat i zapovjedio spaljivanje knjižnice u Aleksandriji pod izrazito monoteističkim objašnjenjem: ako je u tim knjigama ono što piše u Kuranu, onda su suvišne, a ako se nalazi nešto suprotno, onda su lažne. Militantni islam nezadrživo se širi. Nigerijski Boko Haram (Smrt Zapadu) priklonio se ISIL-u.

Naftni Duh sveti

Koliko mora biti neupućen musliman da razori kipove mazdaizma, uključujući simbole dobrog Duha svetog? Budimo oprezni. Razaranje dragocjene antičke baštine Nimruda i Ninive izgleda kao monoteističko nasilje, a sluti na obavještajno i korporacijsko uplitanje. Vojne “pustinjske oluje” u Iraku pokrenute su nakon britanskog i zapadnog obavještajnog podmetanja. Uspostavi militantnih islamskih kalifata prethodilo je “demokratsko” Arapsko proljeće, obavještajno podržano od Zapada.
Image
JezidiExodus1

Topologiju ISIL-a čine bogata naftna nalazišta. Zanimljivo, preuzeta su u onim zemljama koje nisu poslušale diktat glavnih naftnih koncesionara. Dakle, nema straha da naš Jadran nakon bušenja uđe u Kalifat, iako je od strane islamista bezeciran. Uznemirena BiH donirati će 500 tona streljiva takozvanoj “antiterorističkoj koaliciji”, koja se zapravo ponovno dijeli na Saveznike i Osovinu. “Tranzicijski” rat u Azerbejdžanu krenuo je nakon što su naftne koncesije dobile njemačke firme. Sjever Mediterana gurnut je u ekonomsku katastrofu, sve na planu potkopavanja osovinske Eurozone. Trenutno jeftina nafta prikriva probleme koji dolaze. Novi Solunski front otvoren je kao obavještajno nametnuta ciparska kriza, kada su u sjeni turske prijetnje zapadne korporacije kreditirale Grčku sa silnim količinama naoružanja. ISIL je zapravo nova militantna korporacija, koja se oblikuje kroz islam. Obavještajno se pridodaju i sukobi šijita i sunita. Osim izazivanja energetskih problema u Eurozoni, projekt islamskog fundamentalizma odvraća pažnju od prijepora države Izrael i Palestine.

Na krilima prve zapovijedi

Ja sam tvoj Bog i nema drugih kumira osim mene. Židovi su u jednom trenutku svoje povijesti prepravili Dekalog i tada proveli ono što se danas događa u Nimrudu. Tako su se riješili dominacije viših susjednih kultura. Razbijanje antičkih kipova u Nimrudu na neki je način izraz židovskog otpora prema asirskim kumirima, koji su ukrašavali hramove u Galileji. Imamo fenomen da žestoki islamisti razaraju baštinu tradicionalnih neprijatelja Judeje.

Istovremeno se u Eurozoni podgrijava protuislamsko raspoloženje. Kako provesti program smanjenja broja muslimana u Njemačkoj? Nijemci su proglasili nultu toleranciju za delikvente iz azilantske i imigrantske zajednice. Žele da se europski imigranti raspodijele u sve zemlje EU. Zar tako nije pokrenut Holokaust? Eto zgodne prilike da provedemo demografsku obnovu Hrvatske. Novi njemački antiimigracijski pokret Pegida (Patriotski Europljani protiv islamizacije Zapada) organizira protuislamske demonstracije u gradovima Njemačke, na kojima dominira transparent “Stranci van!” Nešto slično događa se u Švedskoj. Na istom planu mobilizirana je francuska “Nacionalna fronta” Marine Le Pen, koja je najedanput antifašističkoj Europi jako prihvatljiva. Slične poruke šalje nizozemska antiislamska “Slobodarska stranka”. Na islamsku opasnost ukazala je i talijanska Liga Nord.

Image
jezidiExod3
(izvor slika: Rodi Said/Reuters)

Tko razara Židovima neprijateljske zidine Nimruda i Ninive? Koliko obavještajnom podmetanju ide na ruku slaba edukacija? Kada je famozni Kaplar povjerovao da puno zna, napravio je takav nered da se nikada od njega nećemo oporaviti. Primjerice, sukladno cionističkim planovima asimilacije cjelokupne rodoslovne i kulturne supstance antičkog Izraela, uključujući pravnu povijest i pravo na zemlju, Kaplar je sva izraelska plemena proglasio židovskim, strpao ih u logore zajedno sa Židovima, i tako židovskom cionizmu sondirao teren, tako da u današnjem Izraelu imamo svega oko tisuću osoba koje vuku svoje rodoslovno podrijetlo i svoj identitet od antičkog naroda Izraeli – tako su se predstavljali i tako se danas predstavljaju. Mnoge Izraele, protivnike židovstva, smaknuo je Kaplar. Teško je prepoznati kome svjesno ili nesvjesno sondiraju teren pripadnici ISIL-a. Svi smo zalutali. Postoji mogućnost da staroizraelsko pleme Levita i originalni jahvizam potječu iz Nimruda. Prva Božja zapovijed na neki način postavlja egipatsku dominaciju kao porobljavanje.

Jahve je tamna strana Allaha

Koncept vječito djelatnog Allaha pojavio se kao nadomjestak za brzopletog Stvoritelja, koji je u tjedan dana kreirao ovakav svijet i čovjeka, odmah odabrao stranu i svoj Izabrani narod, i ponovno otišao na dugo spavanje, što se interpretira da je Bog čovjeku podario slobodnu volju. Stvoritelj je nekako kreirao ili prepoznao svjetlost, pa tek onda vidio da je svjetlost dobra. Ipak nije progledao, jer je nakon toga stvorio čovjeka. Problem prirode Isusove osobe zamalo je razorio kršćanstvo, a polemiku je trebalo preusmjeriti na prirodu samog Stvoritelja. “Bog Starog zavjeta vjerojatno je najneugodniji od svih izmišljenih likova”, kaže nam britanski teoretičar evolucije, “Darwinov rotvajler” Richard Dawkins, u svojoj knjizi “Iluzija o Bogu”. Jahve je ljubomoran, sitničav, nepravedan, zlopamtilo, osvetoljubiv, krvoločan, ženomrzac, homofob, rasist, djecoubojica, sadomazohist, pakosni silnik. Kada je David zauzeo Jeruzalem, sasjekao je sve stanovnike tog grada. A Jehovi bi drago!

Bogovi su jako nemilosrdna bića. Siroti Heleni su se smrzavali, ali bogovima nije palo na pamet da ih ogriju. Prometej je bogovima ukrao vatru iz Sunčevih kola, i donio je ljudima na štapu. Zeusa je to toliko rasrdilo da je dao okovati Prometeja na planini Kavkaz, gdje je poslao orla Etona da Prometeju svaki dan kljuca jetru. Slično je prema vedskoj Rgvedi, Matarisvan vratio ljudima skrivenu vatru. Isto tako, Golgota nije simbol univerzalne vjere nego univerzalnog konflikta. Kako prevladati ograničenja bogova? Ispunjen eonima svjetlosti i Duha svetog, Isus je postao bolje biće od Stvoritelja. Najkraće Evanđelje glasi: Isus je pozvao na praštanje, da se plemenita djeca okrenu protiv osvetoljubivog Oca, koji je nakon toga Isusa razapeo.

Imamo poremećenu vjersku simboliku. Jahve je Demijurg, Jezidi slave Palog anđela, a kršćani Nasirije nisu čuli za Isusa. Kada podvučemo crtu, možemo reći da Stvoritelj nije prošao našu kušnju. Papa Markion iz drugog stoljeća Stvoritelja je izjednačio sa Demijurgom, postavljajući Dobri duh kao izvor kršćanstva, otvarajući tako vrata sveobuhvatnom sinkretizmu, kakav je kasnije pokrenuo Mani. Markion je prvi shvatio da krajnji monoteizam pretvara kršćanskog boga u zlog Ahrimana, Angra Mayniua.

Fenomen Jezida

Jednodimenzionalni Europljani ne mogu pojmiti magijsko bogatstvo Istoka. Zoroastrizam i pripadni mazdaizam, mitraizam, manihejstvo, asirski “kršćani svetog Tome” i kršćansko nestorijanstvo predstavljali su zasebne civilizacije. Tu su i famozni Jezidi, neprocjenjivo blago. Ni krive ni dužne ugrožava ih otimačina za naftnim nalazištima. Poštuju Palog anđela, koji se obratio i vlada svijetom. Kreator Haq – Istina najprije je stvorio svijet kao biser. Prije svih stvari pozvao je u egzistenciju sedam anđela, sedam misterija, kojima je na čelu Malek Taus – Paun, sunce vjere, iluminacija samog Kreatora. Ljudi su dobri i zli, ali ne na sliku Kreatora nego su izraz karaktera samoga Pauna, koji je prilikom iskazivanja svoje tamne strane izgubio milost Kreatora. Pokajničke suze Palog anđela ugasile su vatru njegove paklene tamnice, pa se Paun vratio na tron ovoga svijeta. Na nesreću Jezida, drugo ime Pauna je Šejtan, što je u Kuranu naziv za Sotonu. Slično Jezidima, susjedni Jarsani vjeruju da se Univerzum dijeli na unutarnji (batini) i vanjski (zahiri), koji imaju zasebna pravila. Ljudi pripadaju samo vanjskom svijetu, a njihovim životima upravljaju pravila unutarnjeg svijeta. Kao i kod Jezida, božanska esencija pojavljuje se u vanjskom svijetu kao transmigracija duha.

Image
JezidiExodus2
(izvor slika: Rodi Said/Reuters)

Kao i Jarsani, Jezidi vjeruju u reinkarnaciju nakon smrti. Sedam svetih bića periodično reinkarniraju u ljudskom obličju – koasasa. Sinkretizam Jezida je širok. U jezidskoj “Knjizi iluminacije” nalazimo da je Paun bio prisutan kada je Noin potomak Nimrod (ili Nimrud) gurnuo Abrahama u vatru. Jezidi danas žive podno obronaka iranskog Zargosa i jugoistočno od mističnog edenskog jezera Van, uključujući Nimrud i pokrajinu Ninive, koja se smjestila na istočnoj strani Tigrisa, uz pritoku Khosr. Religija Jezida sadrži neke utjecaje sufizma.

Ivanovi kršćani

Kada je 1990. pokrenuta Pustinjska Oluja, prvi udar nije išao protiv Saddama Husseina, nego na kršćansku Nasiriju, što je izravan dokaz da ratovi prikrivaju i promiču obavještajne igre. Tamo niže Ura Kaldejskog, nedaleko Abrahamove kuće, žive svoj misterij Mandejci, kršćani Ivana Inicijatora, koji je kod nas poznat kao Ivan Krstitelj. Manda na aramejskom jeziku označava znanje, spoznaju, istinu. Mandejci su sve do prije nekoliko stoljeća bili jedini kršćani koji nisu čuli za Isusa. Za njih je Jeruzalem grad Sotone. Kuran označava Ivanove kršćane kao Sabeane, koje razlikuje od jahvista i kristjana. Hermetički fundament Ivanovih kršćana stariji je od judaizma. Kuran direktno veže hermetički misticizam za Sabeane. U Ivanove kršćane možemo ubrojiti i Harane, koji su bili izloženi drugačijem sinkretizmu.

Po svemu sudeći, Pavao je uhitio Ivana, a njegove učenike i sljedbenike protjerao je iz Palestine. Nakon Ivanovog smaknuća, povukli su se ireverzibilno Abrahamu, do Harana i dalje do Ura Kaldejskog i Nasirije – Nazoreje. Možda se sve odvijalo obrnuto? Potječe li kršćanstvo iz mezopotamske kolijevke civilizacije? Dodajte svemu veličanstvene zaostavštine polisa Mari i imperija Hetita i Mitani, sinkretizam koji nadmašuje ljudsku fantaziju. Tko je kome Adam, Noa Abrahamu ili Abraham Noi? Mandejci u svome cikličkom sustavu naglašavaju Posljednjeg Adama. Neki bibliografi drže da je Abraham stigao u Palestinu u 14. stoljeću prije Isusa, nakon što su Hetiti razorili i spalili Haran. A možda se tada haranski Abraham spustio do Ura? Jeli Izak rođen u Haranu? Isti grad i pokrajina željeza odigrali su značajnu ulogu prilikom integriranja kršćanstva u manihejstvo. Mnogi znanstvenici starog svijeta bili su podrijetlom iz Harana. Godine 1032. razoren je hram Ivanovih kršćana u Haranu. Svoju simboliku nosi i činjenica da su 1104. križari poraženi u bitci kod Harana.

U svakom slučaju, nafta potiskuje Duh sveti. Islam treba zauzeti svoj pravi, duhovni prostor, neovisno o državnim granicama, i tako izbjeći političke kompromitacije. Moderna filozofija treba Allahu priznati njegov ontološki i egzistencijalistički značaj, uvodeći “neosporivi Apsolut” u svoju terminologiju. Kao autonoman Duh sveti, kojemu čovjek nije dorastao, koji je Isusa ispunio, a Muhameda učinio Glasnikom. Slično Markionu, Muhamed je postavio potpunu suprotnost dobra i zla. Allahu ekber!

Tvrtko Dolić/croative.net
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by Biba » 15 Mar 2015, 10:09

Ja necu o Sadamu ali znam da krscanstvo tumaci da svatko tko ke ciste savjesti i srca moze biti spasen...nije bitno koje vjere ili je ateista...samo nek je covjek u pravom smislu rijeci..ali to spasenje ne moze postici sam...jer nije ni savrsen ni Bog...i nema straha od Boga...pojam strah podrazumijeva da se boji j smislu cinjenjna ruznoh stvari i grijeha...I Isusu je poganin pomogao...nevjernik a bio je prepun dobrote...a Isusovi vjernici su ga na kriz razapeli..eto..:pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by Lebowski » 26 Jan 2016, 22:32

Nije nemoguće da je u početku Muhamed propovijedao neku verziju hrišćanstva.. Tu su bili preduslovi. Poznavao je neke osnove hrišćanstva kako zbog svoje profesije i života, tako i zbog žene, ljudi oko sebe.. Možda se u početku zainteresovao za to.

Ima neko apokrifno evanđelje što je bilo popularno na arapskom poluotoku, zaboravio sam koje, i tu baš neki dijelovi kao da su prepisani u Kur'an a imali su i svoje poklonike u dijelovima oko današnje Palestine, prije toga su se raselili pa otišli i do Arabije. Čini mi se da nisu vjerovali ni u Hristovo raspeće.

Onda ta veza sa Jeruzalemom i zašto su se u početku okretali tamo mislim da nije slučajna.. niti zašto Muhamed hrišćane naziva zalutalim(kao što su ih nazivali i ti pripadnici hrišćanskih odmetnika) dok je prema Jevrejima puno strožiji, kao i hrišćani. Znamo i Biblijske razloge toga.

Kasnije je vjerovatno počeo vjerovati da je uistinu Poslanik, najavljeni.. kao i desetine ljudi prije njega i poslije njega. Njemu se posrećilo da je bio u pravo vrijeme na pravom mjestu. relativno zaostalo društvo, propale civilizacije oko njega, puno prostora za širenje, nepostojanje države, slab i neorganizovan, podijeljen narod
kome je i čijim je vođama Kur'an sjeo ko budali šamar.

Išlo je to prilično uspješno a kasnije je elita od toga napravila religiju kakvom je danas poznajemo , zaštitila je sa milionima hadisa, priča, sa vještačkim manipulisanjem arapskim jezikom.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by Mutevelija » 27 Jan 2016, 00:46

Biba wrote:Ja necu o Sadamu ali znam da krscanstvo tumaci da svatko tko ke ciste savjesti i srca moze biti spasen...nije bitno koje vjere ili je ateista...samo nek je covjek u pravom smislu rijeci..ali to spasenje ne moze postici sam...jer nije ni savrsen ni Bog...i nema straha od Boga...pojam strah podrazumijeva da se boji j smislu cinjenjna ruznoh stvari i grijeha...I Isusu je poganin pomogao...nevjernik a bio je prepun dobrote...a Isusovi vjernici su ga na kriz razapeli..eto..:pusi

Ne može po Paulu ko nije kršten, čak i novorođenče ako umre ide u čistilište.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam vs katolicizam - iz ugla jednog katolickog vjernik

Post by Mutevelija » 27 Jan 2016, 00:47

Lebowski wrote:Nije nemoguće da je u početku Muhamed propovijedao neku verziju hrišćanstva.. Tu su bili preduslovi. Poznavao je neke osnove hrišćanstva kako zbog svoje profesije i života, tako i zbog žene, ljudi oko sebe.. Možda se u početku zainteresovao za to.

Ima neko apokrifno evanđelje što je bilo popularno na arapskom poluotoku, zaboravio sam koje, i tu baš neki dijelovi kao da su prepisani u Kur'an a imali su i svoje poklonike u dijelovima oko današnje Palestine, prije toga su se raselili pa otišli i do Arabije. Čini mi se da nisu vjerovali ni u Hristovo raspeće.

Onda ta veza sa Jeruzalemom i zašto su se u početku okretali tamo mislim da nije slučajna.. niti zašto Muhamed hrišćane naziva zalutalim(kao što su ih nazivali i ti pripadnici hrišćanskih odmetnika) dok je prema Jevrejima puno strožiji, kao i hrišćani. Znamo i Biblijske razloge toga.

Kasnije je vjerovatno počeo vjerovati da je uistinu Poslanik, najavljeni.. kao i desetine ljudi prije njega i poslije njega. Njemu se posrećilo da je bio u pravo vrijeme na pravom mjestu. relativno zaostalo društvo, propale civilizacije oko njega, puno prostora za širenje, nepostojanje države, slab i neorganizovan, podijeljen narod
kome je i čijim je vođama Kur'an sjeo ko budali šamar.

Išlo je to prilično uspješno a kasnije je elita od toga napravila religiju kakvom je danas poznajemo , zaštitila je sa milionima hadisa, priča, sa vještačkim manipulisanjem arapskim jezikom.

Kaba je bila puna kipova :kafa
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6976 times
Been thanked: 7908 times
Status: Online

Prigodna uputstva za žene u katoličkom braku

Post by Krokodil Behko » 22 Apr 2016, 19:15

Image
U katedrali svete Terezije Avilske u Bjelovaru pojavio se letak kojim se uz reklamu za knjigu nalazi i nekoliko savjeta kako očuvati brak. Odnosno, kako ih oni nazivaju, načela koja mogu spasiti vaš brak.

"Žena iskazuje poštovanje držeći se šest načela ili koncepata, koje vidimo u nastavku. Time svojem mužu pokazuje koliko joj je on važan, nezamjenjiv", poručuju autori letka.

Najviše pažnje izazvalo je posljednje, šesto načelo, koje ukratko ženama poručuju da nema "ne mogu".

"Poštujem li njegovu potrebu za spolnim odnosom sa mnom i onda kada za to nisam raspoložena?", pitanje je koje bi si po ovom crkvenom letku trebala postaviti svaka žena. Ako je odgovor na njega ne, žena bi trebala razmisliti o tome da promijeni svoje ponašanje.
Image
Osim toga žena se treba zapitati je li uvijek uz svog muža i daje li mu do znanja da ga podupire u njegovom poslu i svemu oko čega se trudi. Osim toga, žena muškarcu mora pokazati da poštuje i cijeni njegovu želju da štiti nju i njihovu obitelj te da se brine o njima, a to mora i izreći.

"Priznajem li njegov primarni autoritet koji mu pripada zbog njegove odgovornosti za mene (uključujući spremnost da umre za mene)? Puštam li ga da on bude vođa", još je jedno pitanje koje bi si trebala postaviti svaka prava supruga.

Letak nadalje savjetuje ženama da ne vjeruju u svoju intuiciju (koja se našla pod navodnicima) već samo svom mužu te da provode vrijeme rame uz rame s njim.

Za one kojima ovaj letak nije dovoljno savjetodavan, tu je i knjiga koja obećava svašta: "U knjizi pročitajte kako je svoj brak spasila žena koju je muž prevario i ostavio".

Jer naravno, svaka žena treba dati sve od sebe da zadrži takvog muža, piše Index.hr.

(index.hr)
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prigodna uputstva za žene u katoličkom braku

Post by SPINERKA » 22 Apr 2016, 19:19

:852
Jer naravno, svaka žena treba dati sve od sebe da zadrži takvog muža, piše Index.hr.

--Kao ? :ovaj
Image

Locked

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests