Budizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Julia-Klara » 21 Nov 2017, 16:21

Nisam, ali hocu.

Imam prijatelja ovdje koji je iz Beograda, bio Budista, ali je presao na Islam kako bi ozenio vjernicu. Oboje su savrseni i jako ih volim
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 21 Nov 2017, 16:54

Julia-Klara wrote: 21 Nov 2017, 16:21Imam prijatelja ovdje koji je iz Beograda, bio Budista, ali je presao na Islam kako bi ozenio vjernicu. Oboje su savrseni i jako ih volim.
Eto, bas super. Vidis sta ljubav radi :)

Sad on nju moze da nauci buddhisticku meditaciju i zajedno meditiraju. Meni su dzamije uvijek bile vrlo dobro mjesto za meditaciju. Onako okrugle, oble, s puno zavijenih linija i s tepisima...

Jos je stari Hundertwasser tvrdio da ljudski um ne podnosi ravnu crtu i pravi kut :) Zato u dzamiji ljudski um prirodno tezi ka meditativnom stanju... a sta ces bolje od toga za budiste i za zaljubljene :)
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Mutevelija » 21 Nov 2017, 16:59

Srpski je nacionalizam najjači jer ima Svetosavlje a to mene kao Bošnjaka ugrožava, kod tebe se osjetila cinicnost, ti ne mozes znati kako se ophodis prema meni bolje od mene, niti ja mogu znati kako se ophodim prema tebi bolje od tebe.


U dzamiji se mogu samo Jevreji moliti a u sinagogi muslimani, jer kod oba slučaja monoteizam je čist.
I ne trebaju im kipovi ikone i ostala pomagala za odnos sa Bogom i Abrahamova su roda, dok krscani ne mogu jer svojim ritualima pokrstavaju taj vjerski objekat.


Kad je halifa osvojio Jeruzalem, krscani su ga pitali da se moli u crkvi on je odbio jer bi je muslimani mogli pretvoriti u dzamiji, i izgradio je dzamiji.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 21 Nov 2017, 19:27

A jeste li razmatrali mogucnost da klanjate u protestantskim crkvama, i da oni mole u dzamijama.

Oni nemaju slika ni ikona, ne priznaju svece, ni Mariju. Samo Boga.

A jos da te pitam, sta bi bilo kad bi neki meditant usao u dzamiju, sjeo i meditirao. Vama ne smeta, covjek sjedi i zmiri. Zar bi to vama bio neki problem?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Socrates » 21 Nov 2017, 19:51

Vala Mute za Fazliju ne mozes reci da je srpski nacionalista.

Ne znam odakle ti to.
. . . . . . . . .

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 21 Nov 2017, 19:59

Pa poznato je da su za nacionaliste pripadnici drugih naroda po definiciji - ekstremni nacionalisti :)

Svako ko nije iz mojeg plemena je sumnjiv i opasan :) ili kao sto je to rekao Musolini... ko nije s nama, taj je protiv nas...

Nego Mute, sta bijase s onim zindijama, zinijama... nikako ti da meni objasnis sta si za njih htio pitati?!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Mutevelija » 21 Nov 2017, 21:11

Fazlija wrote: 21 Nov 2017, 19:27 A jeste li razmatrali mogucnost da klanjate u protestantskim crkvama, i da oni mole u dzamijama.

Oni nemaju slika ni ikona, ne priznaju svece, ni Mariju. Samo Boga.

A jos da te pitam, sta bi bilo kad bi neki meditant usao u dzamiju, sjeo i meditirao. Vama ne smeta, covjek sjedi i zmiri. Zar bi to vama bio neki problem?
Ne znam kako bi muslimani postupali ali znam kako je Muhamed a.s postupao kad je covjek jedan urinirao u dzamiji a ashabi njegovi prijatelji ga htjeli udarati nije im dozvolio.


Dok smo bili u džamiji sa Allahovim Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem, došao je neki beduin i mokrio u džamiji. Ashabi Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, povikaše: ‘Uh, uh!’ Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, reče: ‘Nemojte ga prekidati, ostavite ga’, pa su ga pustili dok nije završio. Potom ga Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, pozva i reče mu: ‘U ovim džamijama nije ispravno mokriti, niti nanositi prljavštinu, već one služe samo za spominjanje Allaha, namaz i učenje Kur’ana.’ Potom je naredio nekom od prisutnih da donese kofu vode i prolije je po mokraći.” (Muslim, br. 285. Knjiga o čistoći, Poglavlje 30.)
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Mutevelija » 21 Nov 2017, 21:16

Fazlija wrote: 21 Nov 2017, 19:59 Pa poznato je da su za nacionaliste pripadnici drugih naroda po definiciji - ekstremni nacionalisti :)

Svako ko nije iz mojeg plemena je sumnjiv i opasan :) ili kao sto je to rekao Musolini... ko nije s nama, taj je protiv nas...

Nego Mute, sta bijase s onim zindijama, zinijama... nikako ti da meni objasnis sta si za njih htio pitati?!
Ti si mene sa izjavom pricaju da te ceo svet razume svrstao u nebalkanca neeuropljanina, ekskomunisao sa ovog kontinenta ali podmuklo.

Moguce da sam nacionalista sto volim svoj narod :cudi

Da je nacionalizam los to su komunisti izmislili.

Pa Francuska revolucija je pocela slobodom i nacionalizmom.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 21 Nov 2017, 21:46

Sta reci na to, nego da nastavimo mi s buddhizmom... Mute ocito nema nikakva pitanja, a njegovo zanimanje za buddhizam se svodi na potrebu da trola temu s budalastinama i besmislicama...

Htio sam vas pitati jeste li uhvatili vremena da pogledate kratka predavanjca dvaju buddhistickih monaha koje sam nedavno objavio na temi... Sravasti Dhammike i Hyon Gak Sunima? Radi se o dva vrhunska predavaca. Hyon Gakovo predavanje pocinja sa zen koanom: Veliki indijski mudrac je jednom rekao, svijet je privid. Samo je istinsko Sopstvo istina. Svijet je istinsko Sopstvo :)

Dhammikina predavanja su vrlo kvalitetan uvod u buddhisticku meditaciju...

Toplo preporucujem oba :)
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Mutevelija » 23 Nov 2017, 18:12

A kad ti trolas Islam?
Samo sam ti nanio ono sto si ti meni.
Pročitao sam te i nema u tebi mira nikakva nego muljanje i petljanisanje i izbjegavanje pitanja.
Sad možda se osjećaš se isprovocirano. Super je ako se osjećaš jer se tako i muslimani osjećaju na forumu od strane tebe, dok provocirao tvoji Budisti kolju po Burmi.


Eto ti Karma ono što si posio to si požanjo ;)
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 23 Nov 2017, 22:46

Eh dragi moj, kao sto bi rekao jedan veliki yogin... ti mene ne mozes uvrijediti ni kada bi to htio.

A sto se tice trolanja, ja na islamu postavim konkretno pitanje ili iznesem stav koji se moze raspraviti, poreci, opovrgnuti... sta god. A ti ovdje nisi u stanju ni jasno uobliciti svoje pitanje. U tome je razlika. Stoga to nepovezano zamuckivanje ne mogu shvatiti niti kao provokaciju... bilo bi super kad bi bar mogao postaviti provokativno pitanje. Ovako, kako da to shvatim nego kao trolanje?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Mutevelija » 24 Nov 2017, 14:07

Pa i ti vrijeđao Islamske svetinje. Muslimani ne žele da imaju kritički osvrt na svoju vjeru, i tako će biti do Dana Sudnjega, jer sumnja je crv i dokaz manjka vjerovanja odanosti i pokornosti Bogu.
Neću te više napadati jer Islam to ne dozvoljava " Ne gradite ono koje oni pored Allaha obožavaju, da ne bi oni iz neznanja Allaha grdili." Kur'an
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 24 Nov 2017, 18:53

Dobro, to za islam znamo.

Buddhizam je potpuno drugaciji. Buddha je rekao, ne prihvacaj nista dok se sam ne uvjeris. Islam i druge religije govore o bajkama koje ne mozes provjeriti (nebo, andjeli, pakao, Djed Mraz, Bog...). U to se ne mozes sam uvjeriti nikad, zato se i trazi slijepa vjera. Buddhizam sa svoje strane govori o stvarima u koje se svako sam moze uvjeriti (misli, osjecaji, ugoda, neugoda, darezljivost, patnja...). Zato su to potpuno razliciti pristupi.

Inace, nisam dobio dojam da me napadas. Dapace, volio bih da mozes uobliciti pitanje, pa da mozemo razgovarati.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Mutevelija » 25 Nov 2017, 07:11

Mozes se uvjeriti u Boga i Dzennet samo se opasulji i osvrni oko sebe i vidjet ces Bozije stvaranje.
Islam je tesko predstaviti nekome ko nije musliman jer on nije otvorio srce prema Kur'anu i taj ga Kur'an moze zbuniti, jer namjere su mu upitne tog ko se zanima za Islam, i sve od Kur'an hadisa moze se upotrijebiti protiv same osobe jer drugaciji mu je percepcija to nije tema.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 25 Nov 2017, 21:20

Image

Buddhizam se ne bavi onim sto se ne moze osvjedociti. Zato se ne bavi rajem, paklom, Bogom, Vragom. Buddhizam promatra misli u covjeku, njihov nastanak, njihov uzrok i njihov nestanak. Promatra tijelo, njegovo trajanje, njegov nestanak. Promatra osjecaje, promatra cula i njihove podrazaje itd. Jednom su Buddhu pitali: sta je cijeli svijet. On je odgovorio: ovo tijelo, ne vise od 2 m, ne sire od 2 m, jeste cijeli svijet.

Buddhizam promatra nastanak, trajanje i nestanak svih pojava. Bavi se uvidom u spoznaju da mi nismo niti jedna od tih pojava. Bavi se promatranjem realnih, konkretnih pojava u tijelu, umu ili nasoj okolini. Ne bavi se zamisljanjem sarenih zamisljaja, niti sanjarenjima o stvarima koje se ne mogu dokazati.

Bas zato sto se bavi promatranjem i izucavanjem, ne zahtjeva slijepu vjeru. Potice istrazivanje i vlastitu spoznaju, ohrabruje sopstveni uvid u prirodu stvari.

Sutre (ili sutte) su zapisi Buddhinih propovjedi. Poznata je Kalama sutta u kojoj Buddha propovjeda u prijastolnici naroda Kalama. Kalame su zbunjene ucenjima razlicitih ucitelja koji propovijedaju u njihovoj prijestolnici, i pitaju Buddhu kako da znaju ko od njih govori istinu.

Image

Tu on iznosi svoje znamenite rijeci:

"Normalno je, Kālāme, što sumnjate, što niste sigurni. Sumnja se u vama javila o onome što jeste zbunjujuće. Zato, Kālāme, ne povodite se za usmenim predanjima, niti za rodoslovima, za glasinama, za onim što piše u svetim tekstovima, za pukim logičkim domišljanjima, za deduktivnim domišljanjima, za induktivnim domišljanjima, za idejama koje vam se dopadaju, za time što vam se onaj koji govori čini kompetentnim, ni iz uverenja: "Ovaj asketa je naš učitelj".

Kālāme, tek kada se sami uverite: "Ove stvari su štetne, ove stvari su sramotne, njih kritikuju i mudraci; onome ko ih čini i praktikuje donose štetu i patnju", tek tada ih napustite."


Buddha ih ohrabruje da sami istraze (promatraju) sadrzaje svoje svijesti te da tek tada sami uvide sta je stetno, a sta korisno. Sto dovodi do smanjenja patnje, a sto do povecanja. Drugim rijecima, Buddha daje prednost istrazivanju i vlastitom iskustvu pred slijepom vjerom ili predajom.

Za sve one koji zele procitati Kalama suttu, to mozete uciniti - OVDJE
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 02 Dec 2017, 00:02



Evo ovako morate svaki dan da popijete caj poslje meditacije, molitve ili klanjanja...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 04 Dec 2017, 16:28

Image

Tulku - vjerovanje u reinkarniranje visokih lama u tibetskom buddhizmu.

Ovo je vjerovanje u osnovi utemeljeno na ucenjima indijske (hinduisticke) tantre, pod cijim utjecajem je i nastao tantricki buddhzam popularan u Tibeti i Mongoliji, a koje uci da izmedju svijeta prolaznih pojava i duhovne slobode nema razlike. Na tom tragu su mahayanski i tantricki buddhisti usvojili (izvorno shaivisticku) ideju da za prosvjetljenu osobu izmedju samsare (vezanosti) i nirvane (duhovne slobode) nema razlike.

S obzirom da za prosvjetljen um nema nikakve razlike izmedju duhovne slobode i zivota u ovom svijetu, razvija se nacelo samilosti i dobronamjernosti (karuna i maitri) po kojoj prosvjetljena osoba odbija uci u Pari-nirvanu (konacno utrnuce) te se stalno iznova vraca u pojavni svijet kako bi pomagala drugim bicima.

Buddha izvorno nikada nije propovijedao ovakvo ucenje, mada to ne znaci da ga ne bi prihvatio ili na neki nacin odobrio. Poznato je da je Buddha vrlo nedvosmisleno odbijao tvrdnje i uvjerenja za koja je vjerovao da su neistinita i stetna. Ali isto tako postojala su i pitanja na koja Buddha nije htio dati izricit odgovor, nego ih je radije presutio. Bila su to metafizicka pitanja, o kojima Buddha nije zelio reci da su neistinita, ali je jednostavno smatrao da su nepotrebna i beskorisna.

Jedno od takvih metafizickih pitanja s kojim su suvremenici suocili Buddhu za zivota bilo je i pitanje da li prosvjetljena osoba postoji ili ne postoji nakon smrti. Buddha im je odgovorio svojom poznatom tetralemom, tvrdeci da sa za arahante (prosvjetljene) nakon smrti tijela ne moze reci niti da jesu, niti da nisu, niti da i-jesu-i-nisu, niti da niti-jesu-niti-nisu... Drugim rijecima, to je pitanje posve izvan domasaja uma.

Buddha je pitanje reinkarnacije duhovnih osoba jednostavno podijelio u 4 kategorije.

Ulazak u tok: predstavlja prvi stupanj duhovnog postignuca, kada osoba u meditaciji sama za sebe spoznaje istinitost Buddhinog ucenja, sama uvidja da su istinite osnovne postavke ucenja (4 istine, 8-struki put itd.). Za takvu osobu Buddha je govorio da ce se iz zivota u zivot nastaviti baviti duhovnoscu te da ce dobiti konacno oslobodjenje najkasnije za 7 zivota.

Jednom povratnik: je stupanj u kojem ce se osoba jos samo 1 roditi i u slijedecem zivotu postici konacno oslobodjenje.

Ne-povratnik: je stupnja u kojem se osoba vise nece roditi u nasem tvarnom svijetu, nego u nekom od visih (rajskih) svjetova odakle ce vrlo lako zadobiti konacno oslobodjenje.

Arahant: plemenita i prosvjetljena osoba koja je tu i sada zadobila potpuno oslobodjenje, konacan uvid i koja se vise nikada i nigdje nece preporadajati.

Pod utjecajem indijske tantricke misli, mahayanski i tantricki buddhisti su razvili novu koncepciju i nazvali je - bodhisattva.

To je potpuno prosvjetljeno bice (arahant) koje se namjerno radja ponovno i ponovno kako bi stalno iznova pomagalo drugim bicima koja jos pate unutar pojavnog svijeta. Pa ipak, niti je Buddha u svoje vrijeme, a niti su kasniji mahayanski i tantricki buddhisti govorili o tome da bi se takva osoba mogla i trebala pronaci kada se opet rodi. Indijski buddhisti, ukljucujuci i samoga Buddhu, su taj proces ostavljali prirodnim. Vjerovalo se da takva osoba ma gdje da se rodi, gonjena svojim duhovnim sklonostima biva sama usmjerena na duhovni put. Nije se vjerovalo da bi takvu osobu trebalo pronalaziti i pomagati joj odmalena na duhovnom putu.

Tek u Tibetu radja se misao (posve strana indijskom buddhizmu) da bi tu osobu trebalo pronaci i ponovno ustoliciti na duznost koju je (navodno) obavljala u prethodnom zivotu. Tako nastaje vjerovanje u inkarnacije visokih lama - tulku.

Odlican americki dokumentarac Tulku (snimljen 2009.) govori o prvim zapadnim tulkuima. Djeci sa zapada koju su tibetske lame pocele prepoznavati i ustolicavati kao inkarnacije preminulih ucitelja. Odrasli u zapadnoj kulturi nesudjeni tulkui kriticki propituju svoju ulogu, ali ne bez dvojbi, zbunjenosti i lutanja u potrazi za sopstvenim identitetom. Film govori o zbunjenosti zapadnih tulkua i sumnjama koje sami imaju u pogledu uloge koja se od njih ocekuje.

http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 10 Dec 2017, 12:11

Sta se desava nakon smrti - zanimljivo predavanje australskog redovnika Ajahan Brahma...

http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 17 Dec 2017, 23:22

Jednom su Buddhu obisli brahmani, svecenici vedske religije, i tom prilikom ga vredjali, psovali i optuzivali da je nevjernik i unistavatelj vjere.

Buddha ih je prvo sutke slusao, a onda ih upitao: Ako neko nekome donese poklon, ali darovani odbije primiti poklon, kome onda taj poklon pripada?

Poklon u tom slucaju pripada darovatelju, odgovorise brahmani.

Isto tako ja odbijam primiti vase uvrede, psovke i lazne optuzbe i vracama vam ih nazad, odgovori im Buddha.
http://forum.srednjiput.rs/

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Venera » 17 Dec 2017, 23:45

Buda nije bio "zabrniut" za ljude i zivot na Zemlji , to nikad nije ni bio njegov cilj
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests