Budizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 23 Sep 2018, 23:18

osnove svoje kulture ili poimanja nikad necesh upoznat ako samo njih poznajesh..

znachi.. nedostaje ti osnova. :hihi

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 23 Sep 2018, 23:42

primati su simulatori.. to je opshtepoznata, ali ne i dovoljno prihvachena chinjenica. svojevrsna ekspanzija istog kroz primitivni spiritualni algoritam zasnovan na sintezi i simbiozi.

samousvemirenje je nedokuchivo primatima.. ma koliko se oni uvjeravali u to.

ja vjerujem u sve.. mene je teshko prevarit. :hihi

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 24 Sep 2018, 02:18

sajlent wrote: 23 Sep 2018, 23:18 osnove svoje kulture ili poimanja nikad necesh upoznat ako samo njih poznajesh..

znachi.. nedostaje ti osnova. :hihi
Naravno, niko ne zna sve. A niti je potrebno znati sve da bi se vodio razuman razgovor. Zato sagovornici sluze jedni drugima da objasne svoja stajalista, navedu pokoji citat ako je potrebno. Time se sire vidici i omogucava razgovor.
sajlent wrote: 23 Sep 2018, 23:42 primati su simulatori.. to je opshtepoznata, ali ne i dovoljno prihvachena chinjenica.
Izvini, ali kakve veze s bilo cime ima cinjenica da su primati oponasatelji?!
sajlent wrote: 23 Sep 2018, 23:42 svojevrsna ekspanzija istog kroz primitivni spiritualni algoritam zasnovan na sintezi i simbiozi.
O cemu ti to govoris?!
sajlent wrote: 23 Sep 2018, 23:42 samousvemirenje je nedokuchivo primatima.. ma koliko se oni uvjeravali u to.
Kakvo samousvemirenje?! Sta ti to uopce znaci?

Ne znam uopce o cemu razgovaramo, niti koja je tvoja osnovna tvrdnja. Ali ako cemo se drzati teme na kojoj pisemu, onda mogu reci da se budizam ne bavi nikakvim metafizikama, samousvemirenjima i sl. On krece od jednostavne iskustvene cinjenice da covjek pati, tjelesno, umno, dusevno... Odredjuje uzrok patnje u nasoj nagonskoj reakciji da um od neugode bjezi (mrznja), a da za ugodu prijanja (strast). Sve dok um (nagonski i slijepo) tako reaguje, covjek se nalazi u obmani (neznanju). Mrznja, strast i obmana su temeljne osobine naseg iskustva.

Postavlja se pitanje kako tome izbjeci. Odgovor je da se sve stvari prihvate na jednak nacin. Da se od neugode ne bjezi, da se za ugodu ne prijanja. Da se stvari vide onakve kakve one jesu. Tada se ne radja obmana u vezi poimanja pojava. Naravno, ovo je vrlo pojednostavljeno receno, a jos je teze to izvjezbati u praksi. No u osnovi to tako radi.
sajlent wrote: 23 Sep 2018, 23:42 ja vjerujem u sve.. mene je teshko prevarit. :hihi
Sta bi to trebalo znaciti?
http://forum.srednjiput.rs/

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 24 Sep 2018, 08:52

Fazlija wrote: 24 Sep 2018, 02:18
sajlent wrote: 23 Sep 2018, 23:18 osnove svoje kulture ili poimanja nikad necesh upoznat ako samo njih poznajesh..

znachi.. nedostaje ti osnova. :hihi
Naravno, niko ne zna sve. A niti je potrebno znati sve da bi se vodio razuman razgovor. Zato sagovornici sluze jedni drugima da objasne svoja stajalista, navedu pokoji citat ako je potrebno. Time se sire vidici i omogucava razgovor.

primati posebno vole citate.. znachi simulacija na djelu. time se ne shire vidici nego se vrshi asimilacija i regrutacija primata. naravno, ovdje vec govorimo o neoprimatima, koji kroz religiju, kulturu i tradiciju u prvom planu.. vrshe pomenutu regrutaciju i asimilaciju. ranije je to radjeno iskljuchivo kroz rodbinsko plemenske veze. :hihi

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 24 Sep 2018, 09:09

Fazlija wrote: 24 Sep 2018, 02:18
sajlent wrote: 23 Sep 2018, 23:42 svojevrsna ekspanzija istog kroz primitivni spiritualni algoritam zasnovan na sintezi i simbiozi.
O cemu ti to govoris?!

pa o ekspanziji istog.. :hihi

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 24 Sep 2018, 09:16

Fazlija wrote: 24 Sep 2018, 02:18
Kakvo samousvemirenje?! Sta ti to uopce znaci?
:hihi

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 24 Sep 2018, 09:31

Fazlija wrote: 24 Sep 2018, 02:18
Postavlja se pitanje kako tome izbjeci. Odgovor je da se sve stvari prihvate na jednak nacin. Da se od neugode ne bjezi, da se za ugodu ne prijanja. Da se stvari vide onakve kakve one jesu. Tada se ne radja obmana u vezi poimanja pojava. Naravno, ovo je vrlo pojednostavljeno receno, a jos je teze to izvjezbati u praksi. No u osnovi to tako radi.
sajlent wrote: 23 Sep 2018, 23:42 ja vjerujem u sve.. mene je teshko prevarit. :hihi
Sta bi to trebalo znaciti?
:hihi

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 25 Sep 2018, 13:53

sajlent wrote: 24 Sep 2018, 08:52 primati posebno vole citate.. znachi simulacija na djelu. time se ne shire vidici nego se vrshi asimilacija i regrutacija primata. naravno, ovdje vec govorimo o neoprimatima, koji kroz religiju, kulturu i tradiciju u prvom planu.. vrshe pomenutu regrutaciju i asimilaciju. ranije je to radjeno iskljuchivo kroz rodbinsko plemenske veze. :hihi
Ne bih znao... mozda i jeste to tako kako kazes, ali budizam se doista ne bavi tim stvarima pripadanja plemenskoj vjeri, zajednici, porodici :) Dosita nema nista s tim...

Budizam od svojih pocetaka daje naglasak na sopstveno izbavljenje iz vezanosti unutar matrixa pojavno-culnog-misaonog svijeta. Doista nema veze s kolektivnim pripadanjem bilo koje vrste. Vise je licni, osoban put samorazvoja. Praktikant mora sam da meditira, sam da vjezba promatranje svojih vlastitih misli, osjecaja, tijela, culnih podrazaja/opazanja i sl. Sve ono sto smo obicno skloni poistovjetiti kao "ja i moje" se u tom postupku (samo-posmatranja) rastace i posmatrac ih promatra kao puke pojave unutar svoje vlastite svijesti.

Naravno, u azijskim zemljama, gdje je i budizam postao narodna, plemenska vjera... on dobija oznake narodne religije, kulture i tradicije. Ali cak i tamo samo onda kada je osoba izvan manastira tj. laicki sljedbenik koji u pravilu u Aziji ne meditira. Onog trenutka ako sljedbenik ode u manastir, pocinje osoban put jer monah mora da sjedi i meditira. A tada budizam prestaje biti narodni obicaj i postaje konkretna praksa psiho-spiritualnog (samo)razvoja.

Mi se stalno krecemo u matrixu i potpuno smo poistovjeceni s njim. Dozivljavamo ovaj svijet, a pogotovo sebe same, kao vrlo stvarne. Budizam je usmjeren na to da tu vezanost oslabi i... po mogucnosti ponisti.
http://forum.srednjiput.rs/

Trebinje!!
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 262
Joined: 14 Aug 2018, 21:25
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Trebinje!! » 25 Sep 2018, 13:59

Allah je jedan.

Nikada ne zaboravi to Fazlija

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 25 Sep 2018, 14:11

Trebinje!! wrote: 25 Sep 2018, 13:59 Allah je jedan.
Jeste Trebinjac, to budizam nikada ne osporava. Po budizmu svaki svemir (a ima vise svemira istovremeno, stalno jedni nastaju, drugi nestaju... nesto kao mjehurici u kiseloj vodi) ima svojeg boga tvorca. Indijci boga tvorca, vrhovno bice koje je stvorilo sva druga bica unutar naseg svemira, nazivaju Brahma, a vi ga mozete slobodno zvati i Allah, Tao, Shiva, Hrist... ili kako god vec zelite.

To prvo bice koje se radja unutar svakog novog svemira zivi milijarde i milijarde (zemaljskih) godina. Cijele eone. Svaki pojedini svemir traje onoliko koliko zivi njegov bog stvoritelj. Ali po budizmu i ta su bica prolazna i zive u zabludi. Prije svega u zabludi da su sama vjecna i da je vjecan svemir koji je stvoren zajedno s njihovim rodjenjem. Jer nakon jako dugog vremena sirenje svemira staje, i svemir koji je stvoren zajedno s njima pocinje se urusavati. Tada cak i Brahma - Stvoritelj shvaca da je podlozan starenju i smrti.

Predaja kaze da je sam bog Brahma, stvoritelj naseg svemira bio u zabludi u pogledu sopstvene prirode. Vjerovao je da je vjecan, ali ga je Buddha poducio o prolaznosti svih stvari, a Brahma ga je poticao da svoje ucenje siri na dobrobit svih ostalih zivih bica.
http://forum.srednjiput.rs/

Trebinje!!
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 262
Joined: 14 Aug 2018, 21:25
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Trebinje!! » 25 Sep 2018, 14:13

da li ti zaista vjerujes u to sto propovijedas?

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 25 Sep 2018, 14:18

Trebinje!! wrote: 25 Sep 2018, 14:13 da li ti zaista vjerujes u to sto propovijedas?
Iskreno govoreci, uopste me ne zanimaju te price o Brahmi Stvoritelju, sirenju i urusavanju svemira. No moras priznati da je ta prica sa sirenjem i urusavanjem svemira prilicno u skladu s onim sto tvrdi savremena nauka.

Pa ipak, to su stvari koje cak i da jesu (ili nisu) istinite jednostavno nemaju nikakav utjecaj na moj zivot. To nije sredisnja poruka budizma. Budizam nije neka vjera u kojoj bi smo se mi klanjali nekom bogu za kojega niti ne znamo da li uopce postoji.

Sredisnja poruka budizma je dokidanje patnje, tu i sada u ovom zivotu. A da li svaki svemir ima svojeg Boga Stvoritelja, i da li svemiri nastaju kao mjehurici u kisaloj vodi... bas me briga, iskreno.
http://forum.srednjiput.rs/

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 25 Sep 2018, 23:20

Fazlija wrote: 25 Sep 2018, 14:18
Sredisnja poruka budizma je dokidanje patnje, tu i sada u ovom zivotu. A da li svaki svemir ima svojeg Boga Stvoritelja, i da li svemiri nastaju kao mjehurici u kisaloj vodi... bas me briga, iskreno.
svaka religija nudi instant odgovore i uputstva za menagement svijesti krecuci se pri tom od opshteg ka pojedinachnom ili individualnom..

radi se o tom da moguchnosti ljudske svijesti uporedjene s danashnjim stadijumom i stepenom razvijenosti iste u najmanju ruku stoje u istoj ili slichnoj relaciji u kojoj stoje pustinja i zrno pijeska.

te se tehnika svodi na usmjeravanje paznje na bit.. na kvalitet informacije, a ne na kvantitet recipienata.

kolektivna svijest je sputavajucha svijest.. i to sto ti ponavljash ono sto si od tog kolektiva ili kolektivne svijesti cuo ima za cilj jedino to da ta kolektivna svijest koja je to rekla nanovo to isto cuje, da bi isto to ponovo rekla.

to o cemu ti govorish je nishta drugo do primitivni nagon ka srechi.. :hihi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Zagorka » 25 Sep 2018, 23:28

Brate mili de izbaci taj hihotavi smajli, nije to za ozbiljnih tema. Hihotanje je za seoske strine što čuče iza plota.

Haman cete me otjerat sa svih tema koje icem vrijede :roll
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 25 Sep 2018, 23:32

Zagorka wrote: 25 Sep 2018, 23:28 Brate mili de izbaci taj hihotavi smajli, nije to za ozbiljnih tema. Hihotanje je za seoske strine što čuče iza plota.

Haman cete me otjerat sa svih tema koje icem vrijede :roll
ozbiljnost je utocishte plitkih sestro.. :hihi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Socrates » 25 Sep 2018, 23:35

Jest, brt, taj hihotavi neki hinjav.

De promjeni.
. . . . . . . . .

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Zagorka » 25 Sep 2018, 23:37

Socrates wrote: 25 Sep 2018, 23:35 Jest, brt, taj hihotavi neki hinjav.

De promjeni.
On baš misli da je duhovit. :grana

E tugica. :tjesi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 25 Sep 2018, 23:38

Socrates wrote: 25 Sep 2018, 23:35 Jest, brt, taj hihotavi neki hinjav.

De promjeni.
zasto mijenjat neshto sto funkcionishe.. :hihi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Socrates » 25 Sep 2018, 23:42

sajlent wrote: 25 Sep 2018, 23:38
Socrates wrote: 25 Sep 2018, 23:35 Jest, brt, taj hihotavi neki hinjav.

De promjeni.
zasto mijenjat neshto sto funkcionishe.. :hihi
Pa ne znam ja sta si ti zamislio da funkcionise I u kojem alternativnom svijetu, ali kad upotrijebis hinjavog ja te zamisljam kao nekog neurednog cikicu od metar I pedesetdevet, koji se valja u blatu sopstvene mizerije I lupa nasumice bez ikakvog reda I smisla, u sobi koju niko nije ocistio od 1626-te.
. . . . . . . . .

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 25 Sep 2018, 23:44

Socrates wrote: 25 Sep 2018, 23:42
sajlent wrote: 25 Sep 2018, 23:38
Socrates wrote: 25 Sep 2018, 23:35 Jest, brt, taj hihotavi neki hinjav.

De promjeni.
zasto mijenjat neshto sto funkcionishe.. :hihi
Pa ne znam ja sta si ti zamislio da funkcionise I u kojem alternativnom svijetu, ali kad upotrijebis hinjavog ja te zamisljam kao nekog neurednog cikicu od metar I pedesetdevet, koji se valja u blatu sopstvene mizerije I lupa nasumice bez ikakvog reda I smisla, u sobi koju niko nije ocistio od 1626-te.
nisam ja ni mislio da ti imash loshe mishljenje o sebi.. :hihi

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests