Budizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Zagorka » 24 Apr 2019, 19:03

Kome on to reče da nabaci računicu :grana
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Venera » 24 Apr 2019, 20:04

Fazlija wrote: 24 Apr 2019, 12:17
Zagorka wrote: 24 Apr 2019, 12:10 Neću uinat :auf

Reko si mi da idem u tekiju.
Pa moras da ides svagdje. I u tekiju, i na povlacenje, i kod popova, i kod hodza, i kod travara, vracara... dok ne nadjes svoj put, put bijelih oblaka :)
pa nije za svakoga Budizam , ne postoji isljucivo jedna nacin pronalska bijelih oblaka :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Deliler » 24 Apr 2019, 20:08

Zagorka wrote: 24 Apr 2019, 12:10
Fazlija wrote: 23 Apr 2019, 22:23 Mislav Brecic i Mindfulness.hr organiziraju u lipnju/junu povlacenje u Vratima kod Rijeke. Evo sto javljaju:

---

Dragi svi,

Obavještavam vas da će se održati meditacijsko povlačenje od 7.-16.6.2019. u Vratima, Gorski Kotar. Izgledno je da će povlačenje voditi Bhante Sujiva, Massimo Bonomelli i Mislav Brečić. Za sva pitanja i prijave molim vas pišite Teni na: meditacija.m@gmail.com

Hvala. Svako dobro,

Mislav

---
Bio sam na nekoliko njihovih povlacenja i stvarno su odlicni. Svima koji se zele prijaviti savjetujem da to ucine sto prije, a najbolje ODMAH, jer ce vladati neopisiva navala. Bhante Sujiva (na slici dolje) je njihov glavni ucitelj i svi ce zeljeti biti na povlacenju s njim.

Image
Neću uinat :auf

Reko si mi da idem u tekiju.
Iako nije rijec o tekijama, ipak duzan sam te upozoriti, posto pretpostavljam da si muslimanka (unaprijed se izvinjavam ako sam pogrijesio i tako te uvrijedio).

Tekije su mjesta koja nije dobro posjecivati. Tamo su sufije, za koje ne mozes znati "dokle su zglajzali", te je bolje drzati se podalje od njih. :ne

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Venera » 24 Apr 2019, 20:17

Fazlija wrote: 24 Apr 2019, 18:07
statebriga wrote: 24 Apr 2019, 15:49 hvala , ali to je preskupo , a lako zaradjen novac za lidere meditacije :hm
Deder da mi nabacimo racunicu i vidimo kako se ta banda lezilebovica bogati:

Seminar traje od 7-16. juna. Dakle 9 dana seminara:
- 9 nocenja u turistckom naselju (planinske kuce sa po 3-4 lezaja)
- 9 x 3 obroka dnevno
- 9 dana da ti neko organizira i vodi cijeli dan program

Ako se to slucajno usude naplatiti 150 EUR - pa to ispada nevjerovatnih 16,60 EUR dnevno?! Banda, alaj se bogate na naivnom narodu :oklagija

Moram reci da ne znam koliko oni ovaj seminar naplacuju (treba pitati Tenu), ali tako oko 150 EUR su naplacivali seminare koje je vodio samo Mislav Brecic koji je iz Zagreba.

E sada, ako tome jos dodamo da oni sada moraju platiti avio kartu za bhante Sujivu, koji je iz Indonezije (mozda dolazi i od nekuda blize, mozda je po Evropi pa dolazi usput i u Hrvatsku) i minimalno put kolima za Massima iz Italije... pa ja mislim da bi se ta banda sada mogla usuditi cepati i do 20-25 EUR po danu :sok

U svakom slucaju, treba pitati Tenu. Ja necu da idem ove godine na te seminare jer imam neke druge troskove... ali sam isao prethodnih godina kada je samo Mislav vodio za bezobraznih oko 1.000-1.200 kuna po seminaru.
jel to ova Tena ?

https://www.yogazagreb.com/tena.html

https://www.yogazagreb.com/200-sati-osnovna-obuka.html

1200 eura jednogodisnji terning za certifikat ucenja yoge
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Zagorka » 24 Apr 2019, 22:53

Deliler wrote: 24 Apr 2019, 20:08
Zagorka wrote: 24 Apr 2019, 12:10

Neću uinat :auf

Reko si mi da idem u tekiju.
Iako nije rijec o tekijama, ipak duzan sam te upozoriti, posto pretpostavljam da si muslimanka (unaprijed se izvinjavam ako sam pogrijesio i tako te uvrijedio).

Tekije su mjesta koja nije dobro posjecivati. Tamo su sufije, za koje ne mozes znati "dokle su zglajzali", te je bolje drzati se podalje od njih. :ne
E čuj. Ja kontala samo se meditira, odmara, razmišlja, stapa sa sobom. Nisam znala da je neki program sufijski.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 24 Apr 2019, 23:09

Deliler wrote: 24 Apr 2019, 20:08 unaprijed se izvinjavam ako sam pogrijesio i tako te uvrijedio
Ih, sta bi uvrijedio nekoga da mu kazes da je musliman/ka... Meni neko da to kaze, ja bih bio ponosan... reko' bih oma' da sam sufija!
Deliler wrote: 24 Apr 2019, 20:08 Tekije su mjesta koja nije dobro posjecivati. Tamo su sufije, za koje ne mozes znati "dokle su zglajzali", te je bolje drzati se podalje od njih. :ne
Uh, nemoj tako. Sufizam je najprofinjeniji oblik islama. Sve du'ovne tradicije svijeta visoko cijene sufizam i smatraju sufije dionicima istog znanja koje i sami njeguju. Sto se bas ne bi moglo reci za druge pravce islama koji... istinu za volju... ne uzivaju tako nepodijeljene simpatije drugih du'ovnih skola i predaja.
statebriga wrote: 24 Apr 2019, 20:17 jel to ova Tena ?
Jesi li vidjala sta radi yoga... pa ti sada reci da ne treba ici na te seminare i povlacenja.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 24 Apr 2019, 23:15

Vidim ja da vlada veliko zanimanja za ta du'ovna povlacenja medju nasim forumasima. Kopka to ljude sta se tamo radi, ko od toga zaradjuje i sl. Pa cemo ipak morati nesto organizirati na tu temu... barem jednodnevni izlet u prirodu da se malo opustimo.
http://forum.srednjiput.rs/

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Venera » 24 Apr 2019, 23:19

Fazlija wrote: 24 Apr 2019, 23:09
statebriga wrote: 24 Apr 2019, 20:17 jel to ova Tena ?
Jesi li vidjala sta radi yoga... pa ti sada reci da ne treba ici na te seminare i povlacenja.
jesam ali meni su pilates i barre dovoljni , a vidi ovo :

https://physique57.com/blog/barre-yoga-pilates-right/
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Mutevelija » 24 Apr 2019, 23:56

Fazlija wrote: 24 Apr 2019, 23:15 Vidim ja da vlada veliko zanimanja za ta du'ovna povlacenja medju nasim forumasima. Kopka to ljude sta se tamo radi, ko od toga zaradjuje i sl. Pa cemo ipak morati nesto organizirati na tu temu... barem jednodnevni izlet u prirodu da se malo opustimo.
Meni sela prirode preko glave
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by carobnjak N » 25 Apr 2019, 07:36

Fazlija wrote: 24 Apr 2019, 23:09
Deliler wrote: 24 Apr 2019, 20:08 unaprijed se izvinjavam ako sam pogrijesio i tako te uvrijedio
Ih, sta bi uvrijedio nekoga da mu kazes da je musliman/ka... Meni neko da to kaze, ja bih bio ponosan... reko' bih oma' da sam sufija!
Deliler wrote: 24 Apr 2019, 20:08 Tekije su mjesta koja nije dobro posjecivati. Tamo su sufije, za koje ne mozes znati "dokle su zglajzali", te je bolje drzati se podalje od njih. :ne
Uh, nemoj tako. Sufizam je najprofinjeniji oblik islama. Sve du'ovne tradicije svijeta visoko cijene sufizam i smatraju sufije dionicima istog znanja koje i sami njeguju. Sto se bas ne bi moglo reci za druge pravce islama koji... istinu za volju... ne uzivaju tako nepodijeljene simpatije drugih du'ovnih skola i predaja.
statebriga wrote: 24 Apr 2019, 20:17 jel to ova Tena ?
Jesi li vidjala sta radi yoga... pa ti sada reci da ne treba ici na te seminare i povlacenja.
Muhamed je sjedio u takvoj pećini, godinama
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Deliler » 25 Apr 2019, 13:54

Zagorka wrote: 24 Apr 2019, 22:53
Deliler wrote: 24 Apr 2019, 20:08

Iako nije rijec o tekijama, ipak duzan sam te upozoriti, posto pretpostavljam da si muslimanka (unaprijed se izvinjavam ako sam pogrijesio i tako te uvrijedio).

Tekije su mjesta koja nije dobro posjecivati. Tamo su sufije, za koje ne mozes znati "dokle su zglajzali", te je bolje drzati se podalje od njih. :ne
E čuj. Ja kontala samo se meditira, odmara, razmišlja, stapa sa sobom. Nisam znala da je neki program sufijski.
Pa mislio sa na ovo od naseg velikog filozofa: "...tekije, hodze, popovi.."

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Deliler » 25 Apr 2019, 14:00

Fazlija wrote: 24 Apr 2019, 23:09
Deliler wrote: 24 Apr 2019, 20:08 unaprijed se izvinjavam ako sam pogrijesio i tako te uvrijedio
Ih, sta bi uvrijedio nekoga da mu kazes da je musliman/ka... Meni neko da to kaze, ja bih bio ponosan... reko' bih oma' da sam sufija!
Deliler wrote: 24 Apr 2019, 20:08 Tekije su mjesta koja nije dobro posjecivati. Tamo su sufije, za koje ne mozes znati "dokle su zglajzali", te je bolje drzati se podalje od njih. :ne
Uh, nemoj tako. Sufizam je najprofinjeniji oblik islama. Sve du'ovne tradicije svijeta visoko cijene sufizam i smatraju sufije dionicima istog znanja koje i sami njeguju. Sto se bas ne bi moglo reci za druge pravce islama koji... istinu za volju... ne uzivaju tako nepodijeljene simpatije drugih du'ovnih skola i predaja.
statebriga wrote: 24 Apr 2019, 20:17 jel to ova Tena ?
Jesi li vidjala sta radi yoga... pa ti sada reci da ne treba ici na te seminare i povlacenja.
Pa naravno da ce nemuslimanima biti najdraze ono sto nije od islama. I nema oblika islama. U islamu su jasno odredjeni principi i "uzusi" prema kojim je neko musliman ili nije. Nema tu nikakvih "oblika" Sad, ako mislis dami pocnes nabrajati, "sufije, suniti, si'ti, ... Samo opet pricitaj sta sam napisao.

Ali tema nije islam, pa ne zelim da trolujem. Ali htio sam samo Zagorki da ukazem na opasnost "ovako su i nasi djedovi, nene..."

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 25 Apr 2019, 16:11

Ne brini, nije to trolanje teme, nego bas zanimljivo otvaranje nove rasprave o medjusobnim podudarnostima, utjecaju i ispreplitanju islama i drugih religija. Islam je u svojem sufijskom obliku jako prihvacen od istocnih skola npr. u Indiji... doduse vise od tantrizma i vedante, nego budizma.

Image

U razdoblju od 15. do 19. vijeka je u Indiji doslo do mijesanja sufijskog islama i hinduisticke bhakti poboznosti te su nastali znacajni novi pravci razvoja duhovne misli (vrlo slicne sufizmu). U tom se razdoblju indijski sufizam i hinduizam mijesaju do neprepoznatljivosti pa nastaje nova misticna poezija vrlo slicna sufijskoj.

Neka od najpoznatijih imena su pjesnici i mistici Kabir, Surdas, Mirabahi i Tulsidas... njihova umjetnost je snazno utjecala na kasnije pjesnike poput Rabindranatha Tagorea i na mnoge druge. Pod tim utjecajem je nastala i posve nova religija Sikha u Indiji, koja preuzima dio te misticne tradicije koja se cuva u njihovoj svetoj knjizi Guru Granth Sahib. Veliki islamski vladar Indije, sultan Akbar (16. st.), koji je i sam bio veliki poklonik sufijskog misticizma, je obnovio drevnu tradiciju pred-islamskih vladara da podupiru i stite sve religije u svojem carstvu.

Tako da gdje god je bio sufijski utjecaj jak, slabjela je ortodoksija i otvarao se islamski svijet prema dijalogu i razmjeni misli s drugim tradicijama. A i druge tradicije su u sufizmu prepoznavale isto ono duhovno iskustvo kojemu teze i njihove vlastite religije.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 25 Apr 2019, 16:42

Dokumentarac o indijskom mistiku Kabiru

http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 04 May 2019, 00:22

Image

Evo sada se javlja jedna stvarno jedinstvena prilika za sve nase forumase da citaju izvjestaje iz prve ruke od legende jugoslavenskog budizma...

Drug, kolega i starjesina Branko Kovacevic, legendarni prevodilac budistickih spisa na nas jezik, utemeljitelj budisticke zajednice u Srbiji itd. itd. je otisao na dvogodisnje budisticke studije u Burmu, a odande je pokrenuo blog na kojem nas sve redovno obavjestava o svojim iskustvima u Burmi.

Brankov blog mozete da pratite ovdje pod nazivom - BELESKE O BUDINOM UCENJU -
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 04 May 2019, 00:47

Image

Provjerite svoje znanje samskrta i budisticke filozofije:

Test how well you know these Sanskrit Buddhist terms

Budisticki magazin Tricycle donosi kratak test o tome koliko dobro poznajete najosnovnije pojmove iz budisticke filozofije na samskrtu.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Zagorka » 04 May 2019, 00:48

Fazlija wrote: 04 May 2019, 00:47 Image

Provjerite svoje znanje samskrta i budisticke filozofije:

Test how well you know these Sanskrit Buddhist terms

Budisticki magazin Tricycle donosi kratak test o tome koliko dobro poznajete najosnovnije pojmove iz budisticke filozofije na samskrtu.

Šta ga imam provjeravati kad znam da ništa ne znam :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 04 May 2019, 00:49

Na greskama se najbolje uci, a... mozda nesto i pogodis?!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Zagorka » 04 May 2019, 00:50

Fazlija wrote: 04 May 2019, 00:49 Na greskama se najbolje uci, a... mozda nesto i pogodis?!
Probaću vala sutra. Unaprijed se crvenim zbog neznanja :sram
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 04 May 2019, 11:34

Zagorka wrote: 04 May 2019, 00:50 Probaću vala sutra. Unaprijed se crvenim zbog neznanja :sram
Onda Zagy, kako ide? Jesi li navukla barem 8/15 za stabilnu dvojku? Mislim da ti to mozes, vjerujem u tebe i druge forumase!
http://forum.srednjiput.rs/

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests