Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by arzuhal » 07 May 2021, 02:44

saint_mirad wrote: 07 May 2021, 02:37
arzuhal wrote: 07 May 2021, 02:35 Sakupljanje zekata, kao što vidimo iz Kur'ana i sunneta, nije arbitrarna stvar nego institucionalna, postoji organizacija koja to čini. U slučaju BiH to je IZ.

Zekat je jedan od pet stubova islama. Riječ je o preozbiljnoj stvari iz ugla islama.

Ja mislim da je dosta IZ-u, odnosno ljudima zaduženim za to, što će polagati račun na Sudnjem danu o zekatu.

Sve ostale priče su deplasirane. A svako ima slobodu da se odnosi spram pet islamskih šarti kako mu volja: šehadeta, namaza, posta, hadždža i zekata.
Sakupljanje zekata jeste institucionalna stvar, ali samo u hilafetu. Sada kada hilafeta nema, ostaje jedino mogucnost da Islamska zajednica samoinicijativno preuzme ulogu bejtul-mala ali to je ubleha. Ako mogu oni, moze i random nevladina organizacija biti blagajna. I jedni i drugi imaju isti meritum.
Ne može. Kada se Osmanska carevina povukla s ovih prostora u smislu mulka, svjetovne vlasti ili države, a došla AU monarhija, duhovna pripadnost bh. muslimana ostala je vezana za hilafet, vjersku upravu. IZ BiH, koja je nastala na inicijativu Austro-Ugarske, dobiva saglasnost, dopuštenje, odnosno podršku tada još postojećeg hilafeta, iako IZ BiH formalno nije bila uključena u Hilafet.

Ta dozvola nikada nije povučena, iako je Hilafet ukinut.

Zato IZ BiH nije kao neka proizvoljna organizacija koja bi danas nastala i sebe proglasila nadležnom za sakupljanje zekata.

IZ BiH može imati i ima hiljadu mana, ali stvaranje drugog halife je daleko veće zlo, to je fesad, smutnja. A zna se šta hadis kaže o pojavi još jednog halife.
uzmi Lysobact

User avatar
saint_mirad
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1104
Joined: 22 Sep 2020, 20:37
Has thanked: 80 times
Been thanked: 213 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by saint_mirad » 07 May 2021, 02:50

Nevladina organizacija koja skupi novac i podeli ga siromašnima nije alternativni halifa, to bi bila druga islamska zajednica, kao kod nas u Srbiji što ima.

A naročito nije drugi halifa pojedinac koji od svoje ruke želi uplatiti zekat i to uradi tako što direktno uruči novac nekom ko spada pod one koji zekat mogu primiti.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by arzuhal » 07 May 2021, 02:59

Pokušaj izvući neku paralelu, a i ne moraš ako strogo braniš stari srpski projekt podjele muslimana u Srbiji, radi lakše kontrole...

Kada je Poslanik, alejhi-selam, umro, ona plemena su nekako ovako rezonovala:"Nema više Hilafeta, prestalo je da vrijedi ono što je bilo za vrijeme Hilafeta. O, mi ćemo davati zekat, ali ga nećemo davati u Medinu, nismo dužni to - mi ćemo samo skupljati zekat i dijeliti ga svojim siromašnim, potrebnim itd."

Ti ljudi nisu rekli da više ne vjeruju u Allaha, da neće klanjati i sl. Nisu rekli ni da će prestati davati zekat. Samo su skontali da smrću Poslanika prestaje da vrijedi jedan Bejtu-l-mal i daoni mogu da naprave svoj.

Ebu Bekr je iste sekunde počeo okupljati vojsku protiv tih plemena jer se tu radilo o zaštiti, ne tek zekata, nego vjere i ummeta u cjelini - u tadašnjim okvirima.

Pojedinac može sebi napraviti i Kabu u avliji pa obaviti hadždž ili napraviti džamiju pa obaviti u njoj sam džumu-namaz, kao što može biti sam institucija koja i skuplja i dijeli zekat. Jest da je besmisleno, ali može.
uzmi Lysobact

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5838
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 166 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by bosnjakinja » 07 May 2021, 03:08

saint_mirad wrote: 07 May 2021, 02:50 Nevladina organizacija koja skupi novac i podeli ga siromašnima nije alternativni halifa, to bi bila druga islamska zajednica, kao kod nas u Srbiji što ima.

A naročito nije drugi halifa pojedinac koji od svoje ruke želi uplatiti zekat i to uradi tako što direktno uruči novac nekom ko spada pod one koji zekat mogu primiti.
Priznaj da bi to volio vidjet i u bosni? 2 islamske zajednice...pokusavate neumorno

User avatar
saint_mirad
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1104
Joined: 22 Sep 2020, 20:37
Has thanked: 80 times
Been thanked: 213 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by saint_mirad » 07 May 2021, 03:10

arzuhal wrote: 07 May 2021, 02:59 Pokušaj izvući neku paralelu, a i ne moraš ako strogo braniš stari srpski projekt podjele muslimana u Srbiji, radi lakše kontrole...

Kada je Poslanik, alejhi-selam, umro, ona plemena su nekako ovako rezonovala:"Nema više Hilafeta, prestalo je da vrijedi ono što je bilo za vrijeme Hilafeta. O, mi ćemo davati zekat, ali ga nećemo davati u Medinu, nismo dužni to - mi ćemo samo skupljati zekat i dijeliti ga svojim siromašnim, potrebnim itd."

Ti ljudi nisu rekli da više ne vjeruju u Allaha, da neće klanjati i sl. Nisu rekli ni da će prestati davati zekat. Samo su skontali da smrću Poslanika prestaje da vrijedi jedan Bejtu-l-mal i daoni mogu da naprave svoj.

Ebu Bekr je iste sekunde počeo okupljati vojsku protiv tih plemena jer se tu radilo o zaštiti, ne tek zekata, nego vjere i ummeta u cjelini - u tadašnjim okvirima.

Pojedinac može sebi napraviti i Kabu u avliji pa obaviti hadždž ili napraviti džamiju pa obaviti u njoj sam džumu-namaz, kao što može biti sam institucija koja i skuplja i dijeli zekat. Jest da je besmisleno, ali može.
Ebu Bekr je poveo vojsku protiv pobunjenih plemena ne zato što su hteli da naprave paralelni bejtul-mal, već zato što su zanegirali obavezu zekata bilo kome nakon Muhameda.

User avatar
saint_mirad
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1104
Joined: 22 Sep 2020, 20:37
Has thanked: 80 times
Been thanked: 213 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by saint_mirad » 07 May 2021, 03:11

bosnjakinja wrote: 07 May 2021, 03:08
saint_mirad wrote: 07 May 2021, 02:50 Nevladina organizacija koja skupi novac i podeli ga siromašnima nije alternativni halifa, to bi bila druga islamska zajednica, kao kod nas u Srbiji što ima.

A naročito nije drugi halifa pojedinac koji od svoje ruke želi uplatiti zekat i to uradi tako što direktno uruči novac nekom ko spada pod one koji zekat mogu primiti.
Priznaj da bi to volio vidjet i u bosni? 2 islamske zajednice...pokusavate neumorno
Koji mi živa bila? De reci jednom, nek te nije strah. 😅
Nisam onaj što misliš da jesam, handre te predrasude zbog načina pisanja.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by arzuhal » 07 May 2021, 03:35

saint_mirad wrote: 07 May 2021, 03:10
arzuhal wrote: 07 May 2021, 02:59 Pokušaj izvući neku paralelu, a i ne moraš ako strogo braniš stari srpski projekt podjele muslimana u Srbiji, radi lakše kontrole...

Kada je Poslanik, alejhi-selam, umro, ona plemena su nekako ovako rezonovala:"Nema više Hilafeta, prestalo je da vrijedi ono što je bilo za vrijeme Hilafeta. O, mi ćemo davati zekat, ali ga nećemo davati u Medinu, nismo dužni to - mi ćemo samo skupljati zekat i dijeliti ga svojim siromašnim, potrebnim itd."

Ti ljudi nisu rekli da više ne vjeruju u Allaha, da neće klanjati i sl. Nisu rekli ni da će prestati davati zekat. Samo su skontali da smrću Poslanika prestaje da vrijedi jedan Bejtu-l-mal i daoni mogu da naprave svoj.

Ebu Bekr je iste sekunde počeo okupljati vojsku protiv tih plemena jer se tu radilo o zaštiti, ne tek zekata, nego vjere i ummeta u cjelini - u tadašnjim okvirima.

Pojedinac može sebi napraviti i Kabu u avliji pa obaviti hadždž ili napraviti džamiju pa obaviti u njoj sam džumu-namaz, kao što može biti sam institucija koja i skuplja i dijeli zekat. Jest da je besmisleno, ali može.
Ebu Bekr je poveo vojsku protiv pobunjenih plemena ne zato što su hteli da naprave paralelni bejtul-mal, već zato što su zanegirali obavezu zekata bilo kome nakon Muhameda.
To nije tačno, oni nisu zanijekali davanje zekata kao obavezu, nego su iznijeli primjedbe i argumente protiv davanja zekata u Bejtu-l-mal (navodeći sporost "administracije" i "procedura" prilikom "povrata zekata", odnosno dijela zekata kojeg bi oni trebali dobiti prema raspodjeli, pa su odlučili da skrate put i "olakšaju" i sebi i Hilafetu, tako što će odmah podijeliti/ostaviti zekat kod sebe).

I? Pod mač, bato.
uzmi Lysobact

User avatar
saint_mirad
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1104
Joined: 22 Sep 2020, 20:37
Has thanked: 80 times
Been thanked: 213 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by saint_mirad » 07 May 2021, 03:50

arzuhal wrote: 07 May 2021, 03:35
saint_mirad wrote: 07 May 2021, 03:10
Ebu Bekr je poveo vojsku protiv pobunjenih plemena ne zato što su hteli da naprave paralelni bejtul-mal, već zato što su zanegirali obavezu zekata bilo kome nakon Muhameda.
To nije tačno, oni nisu zanijekali davanje zekata kao obavezu, nego su iznijeli primjedbe i argumente protiv davanja zekata u Bejtu-l-mal (navodeći sporost "administracije" i "procedura" prilikom "povrata zekata", odnosno dijela zekata kojeg bi oni trebali dobiti prema raspodjeli, pa su odlučili da skrate put i "olakšaju" i sebi i Hilafetu, tako što će odmah podijeliti/ostaviti zekat kod sebe).

I? Pod mač, bato.
Upravo su to uradili, negirali su samu obaveznost zekata nekom ko nije Muhamed. Evo ti predaje:

Od Ebu Hurejre r.a.se prenosi da je rekao: „Nakon smrti Allahovog Poslanika s.a.v.s.hilafet je preuzeo Ebu Bekr r.a..Neki Arabljani su se vratili nevjerovanju. Hazreti Omer r.a.je upitao hazreti Ebu Bekra r.a.: „Kako ćeš povesti rat protiv ljudi, kada je poznato da je Allahov Poslanik s.a.v.s., rekao: „Naređeno mi je da se borim sve dok ljudi ne izgovore: la ilahe illallah. Pa ko izgovori te riječi njegova imovina i život će biti zaštićeni osim u slučaju da učini kakav delikt koji ugrožava njegov život i imovinu, a konačan sud je kod Allaha, dž.š.,”Ebu Bekr r.a.je odgovorio: „Tako mi Allaha,borit ću se protiv onih koji su napravili razliku između namaza i zekata. Zaista je zekat pravo koje se nalazi u imovini.

Kada bi mi uskratili davanje samo jednog malog bravčeta koje su davali na ime zekata u vrijeme Poslanika, a.s., ja bih poveo bitku protiv njih, zbog te utaje.”(Buharijin Sahih u poglavlju o zekatu).

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5838
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 166 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by bosnjakinja » 07 May 2021, 08:37

saint_mirad wrote: 07 May 2021, 03:50
arzuhal wrote: 07 May 2021, 03:35

To nije tačno, oni nisu zanijekali davanje zekata kao obavezu, nego su iznijeli primjedbe i argumente protiv davanja zekata u Bejtu-l-mal (navodeći sporost "administracije" i "procedura" prilikom "povrata zekata", odnosno dijela zekata kojeg bi oni trebali dobiti prema raspodjeli, pa su odlučili da skrate put i "olakšaju" i sebi i Hilafetu, tako što će odmah podijeliti/ostaviti zekat kod sebe).

I? Pod mač, bato.
Upravo su to uradili, negirali su samu obaveznost zekata nekom ko nije Muhamed. Evo ti predaje:

Od Ebu Hurejre r.a.se prenosi da je rekao: „Nakon smrti Allahovog Poslanika s.a.v.s.hilafet je preuzeo Ebu Bekr r.a..Neki Arabljani su se vratili nevjerovanju. Hazreti Omer r.a.je upitao hazreti Ebu Bekra r.a.: „Kako ćeš povesti rat protiv ljudi, kada je poznato da je Allahov Poslanik s.a.v.s., rekao: „Naređeno mi je da se borim sve dok ljudi ne izgovore: la ilahe illallah. Pa ko izgovori te riječi njegova imovina i život će biti zaštićeni osim u slučaju da učini kakav delikt koji ugrožava njegov život i imovinu, a konačan sud je kod Allaha, dž.š.,”Ebu Bekr r.a.je odgovorio: „Tako mi Allaha,borit ću se protiv onih koji su napravili razliku između namaza i zekata. Zaista je zekat pravo koje se nalazi u imovini.

Kada bi mi uskratili davanje samo jednog malog bravčeta koje su davali na ime zekata u vrijeme Poslanika, a.s., ja bih poveo bitku protiv njih, zbog te utaje.”(Buharijin Sahih u poglavlju o zekatu).
jesil bogati procitao taj hadis? veze s vezom nema s onim o cemu ti pokusavas

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5838
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 166 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by bosnjakinja » 07 May 2021, 08:38

Uplacen zekat i vitre u IZ,da Allah primi amin :)

User avatar
saint_mirad
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1104
Joined: 22 Sep 2020, 20:37
Has thanked: 80 times
Been thanked: 213 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by saint_mirad » 07 May 2021, 11:00

bosnjakinja wrote: 07 May 2021, 08:37
saint_mirad wrote: 07 May 2021, 03:50

Upravo su to uradili, negirali su samu obaveznost zekata nekom ko nije Muhamed. Evo ti predaje:

Od Ebu Hurejre r.a.se prenosi da je rekao: „Nakon smrti Allahovog Poslanika s.a.v.s.hilafet je preuzeo Ebu Bekr r.a..Neki Arabljani su se vratili nevjerovanju. Hazreti Omer r.a.je upitao hazreti Ebu Bekra r.a.: „Kako ćeš povesti rat protiv ljudi, kada je poznato da je Allahov Poslanik s.a.v.s., rekao: „Naređeno mi je da se borim sve dok ljudi ne izgovore: la ilahe illallah. Pa ko izgovori te riječi njegova imovina i život će biti zaštićeni osim u slučaju da učini kakav delikt koji ugrožava njegov život i imovinu, a konačan sud je kod Allaha, dž.š.,”Ebu Bekr r.a.je odgovorio: „Tako mi Allaha,borit ću se protiv onih koji su napravili razliku između namaza i zekata. Zaista je zekat pravo koje se nalazi u imovini.

Kada bi mi uskratili davanje samo jednog malog bravčeta koje su davali na ime zekata u vrijeme Poslanika, a.s., ja bih poveo bitku protiv njih, zbog te utaje.”(Buharijin Sahih u poglavlju o zekatu).
jesil bogati procitao taj hadis? veze s vezom nema s onim o cemu ti pokusavas
Jesam, godinama unazad mi je poznat. Jasno se vidi iz hadisa da su hteli odvojiti namaz i zekat, što znači da su hteli da nastave da obavljaju namaz ali neće više da daju zekat.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Venera » 07 May 2021, 11:04

Novac i pomoc se mogu dati bez asistiranja IZ :zubi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Šabović Adis » 07 May 2021, 13:12

Venera wrote: 07 May 2021, 11:04 Novac i pomoc se mogu dati bez asistiranja IZ :zubi
Al onda nije sadaka i vutra. :valja
Ne mereeee 👉👌

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Venera » 07 May 2021, 13:17

Šabović Adis wrote: 07 May 2021, 13:12
Venera wrote: 07 May 2021, 11:04 Novac i pomoc se mogu dati bez asistiranja IZ :zubi
Al onda nije sadaka i vutra. :valja
Nema pecata IZ :D.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Šabović Adis » 07 May 2021, 13:18

Venera wrote: 07 May 2021, 13:17
Šabović Adis wrote: 07 May 2021, 13:12

Al onda nije sadaka i vutra. :valja
Nema pecata IZ :D.
Haja, kad se ne prima ne prima se. :valja
Ne mereeee 👉👌

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5838
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 166 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by bosnjakinja » 07 May 2021, 17:15

Šabović Adis wrote: 07 May 2021, 13:18
Venera wrote: 07 May 2021, 13:17

Nema pecata IZ :D.
Haja, kad se ne prima ne prima se. :valja
pa da,Bog vam naredjuje da pomazete siromasne i mimo zekjate i vitri,tako da to sto vi dajete je obicna humanitarna pomoc....hvala vam :cool ali i dalje ste duzni uplatit vitre :hihi

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Šabović Adis » 07 May 2021, 17:21

bosnjakinja wrote: 07 May 2021, 17:15
Šabović Adis wrote: 07 May 2021, 13:18

Haja, kad se ne prima ne prima se. :valja
pa da,Bog vam naredjuje da pomazete siromasne i mimo zekjate i vitri,tako da to sto vi dajete je obicna humanitarna pomoc....hvala vam :cool ali i dalje ste duzni uplatit vitre :hihi
I ostaćemo dužni dok smo živi. :ooo
Ne mereeee 👉👌

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5838
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 166 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by bosnjakinja » 07 May 2021, 17:23

Šabović Adis wrote: 07 May 2021, 17:21
bosnjakinja wrote: 07 May 2021, 17:15

pa da,Bog vam naredjuje da pomazete siromasne i mimo zekjate i vitri,tako da to sto vi dajete je obicna humanitarna pomoc....hvala vam :cool ali i dalje ste duzni uplatit vitre :hihi
I ostaćemo dužni dok smo živi. :ooo
naplatit cete kad Israfil dodje po svoje :cvike :sjedi

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Šabović Adis » 07 May 2021, 17:24

bosnjakinja wrote: 07 May 2021, 17:23
Šabović Adis wrote: 07 May 2021, 17:21

I ostaćemo dužni dok smo živi. :ooo
naplatit cete kad Israfil dodje po svoje :cvike :sjedi
A neće valjda druga svog? :ooo
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96424
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34380 times
Been thanked: 21118 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Rum » 08 May 2021, 21:18

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests