Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Rum » 04 May 2021, 20:45

Chloe wrote: 04 May 2021, 20:03
Rum wrote: 04 May 2021, 16:15 Narod je konačno razotkrio da Islamska zajednica krade pare od zekata i troši ih za orgomne plate ogromne administracije!!! Uvid u tabele fonda Bejtu-l-mal dokazuje da 95 odsto zekata ne ide ni za jednu od osam propisanih kategorija. Opljačkani zekat otvorio je vrata izmišljanju radnih mjesta pri Rijasetu, osnivanju raznih "direkcija", gdje se zapošljavaju srodnici "zelene buržoazije", a čije plate po dva ili tri puta premašuju prosječne plate običnih Bošnjaka. Dok se pri Kavazovićevoj administraciji odvija pljačka zekata, dotle obične hodže i dalje žive na minimalcu. Narod je razumio, narod se pobunio, narod će obustaviti uplate za Islamsku zajednicu, sve dok ne budu čisti računi, u duhu islamskih propisa, poštenja i transparentosti.
Umjesto da u vrhu te otete Islamske zajednice ukopčaju da su uhvaćeni u laži i razotkriveni u višegodišnjoj prevari, on dižu gusarski ustanak za novu pljačku zekata po starim šemama. Angažovali su popularnog imama iz Zavidovića Izeta ef. Čamdžića da održi hutbu, kojom je - kad Allah hoće - ponizio samog sebe. Zašto? Zato što je narod tretirao kao bezumne ovce, kojima je pokušao slagati da Islamska zajednica danas ima nadležnosti Države iz vremena Poslanika, što i dijete iz mekteba zna da je laž. Vrhunac ove sramne hutbe ef. Čamdžića bila je prijetnja običnom Bošnjaku da će mu se zapaliti kuća, da će mu se dogoditi poplave, ako ne uplati zekat na račun Islamske zajednice. Šta tek reći za tvrdnju zavidovićkog imama da se "objavljuje rat Allahu" ako se zekat ne uplati na račun Islamske zajednice?!
Stigao je ef. Čamdžić prozvati i "nekakav" Defter hefte, stigao je zaboraviti predavanja "nekakvog" mr. Fatmira Alispahića u Gradskoj džamiji u Zavidovićima, stigao je moralisati, zaboravljajući sve one aktuelnosti koje potresaju Islamsku zajednicu i zabrinjavaju bošnjački narod, od prodaje mezarja u Banjaluci, kriminala nad vakufima, pa do rasipništva u Rijasetu. Ne smije efendija na klizav teren žrtvovanja za poštenje i istinu! Na žalost...
Izet Čamdžić je odabrao stranu - biti sa gusarima, a ne biti sa narodom.
Izvor?
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Taare » 04 May 2021, 20:46

Hajde da riješimo i ovo drugo - vitre(sadakatul fitr)
Vitre su čišćenje tvog posta od eventualnih nečistoća. Daje se sirotinji.
dijeli se u tri kategorije. Oni koji nemaju puno, daju treću kategoriju.
Znam da su vitre u 2019. u prvoj kategoriji iznosile 20, u drugoj 15,a u trećoj 10.eura.
Plaćaju se po glavi.
Dakle, ako imaš ženu i jedno dijete, a nisi neko ko zarađuje aman jarabi, platit ćeš 30 eura(3*10)

Kada se daju vitre?

Po pravilu, daju se bajramsko jutro, a možeš dati i dan-dva prije bajrama.

Kome se daju?

Daju se siromašnima.

Šta se daje?

Po sunnetu, daje se hrana. Tako su radili poslanik i ashabi.
Da, i oni su imali pare, ali su vitre davali u hrani.

Je li dozvoljeno davati novac?

Jeste. Kod nas je običaj da se da u novcu pa da siromah kupi ono što mu je potrebno.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42174
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13797 times
Been thanked: 12340 times
Status: Online

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Masamune » 04 May 2021, 21:02

Rum wrote: 04 May 2021, 20:45
Zanimljivo. Sudeći po propisima i ostalom tačno je da ovo nije islamska država preko koje je to išlo centralizovano i da je danas mnogo drugačije, ali zato imaš islamsku zajednicu kao vrhovno tijelo po pitanju Islama u BiH koja je to preuzela na sebe i tako i treba biti. To znači da je efendija ipak u pravu da treba ići preko IZ, jer tako jeste po propisima. Ipak je mogao birati bolje i ljepše riječi. Ovako je to ispalo malo je reći odvratno.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Taare » 04 May 2021, 21:33

TAFKAP wrote: 04 May 2021, 19:51
Tasmanijski tigar wrote: 04 May 2021, 19:37 Ma ja nešto kontam da povećam iznos iz plate za Merhamet na 2,5%
Jer svakako mi preko platne liste skida jedan mali iznos za njih.
Možda bih tako izmirio obavezu zakata? Znam da se ne računa tako. Ali bolje i tako nego nikako.

Nije mi jasno ovo, ako sam jedne godine uštedio toliko da moram dati zekat. I te godine izmirim obavezu, ali taj novac nisam trošio do sljedeće godine i pri tome uštedio dodatno nešto malo.
Da li sam ponovo dužan dati opet na cjelokupni iznos?
Zekat si obavezan dati na novac koji "stoji" godinu dana.

Primjer 1:
Početak ramazana 2019 si imao 20000 KM za godinu dana si uspio da uštediš 10000 KM =>
Početak ramazana 2020 imaš 30000 KM
Zekat daješ na 20000 KM: 20000 x 0,025 = 500 KM

Primjer 2: (nadovezuje se na 1)
u međuvremenu si kupio automobil i potrošio 15000KM
Početak raamzana 2021 imaš samo 15000 KM
Zekat daješ na na 15000 KM: 15000 x 0,025 = 375 KM

Primjer 3: Potrošio si sav novac što si imao i onda nakon toga uspio da uštediš 10000KM
Na taj novac ne plaćaš zekat iste godine, tek kad isti "odstoji" kod tebe godinu dana.
Nažalost, ovo nije baš najtačniji obračun. Barem ako ćemo se držati onoga što kaže fetvai emin ljevaković.
Kakvo god ja imao mišljenje o njemu kao čovjeku, priznajem mu znanje. Čovjek je znalac.
Evo šta kaže u vezi zekata.
prošle godine smo imali ušteđeno oko 15.000 KM. Tokom godine iznos ušteđevine se, hvala dragom Allahu, uvećao i danas iznosi oko 27.000 KM. Da li će se zekat obračunavati na 12.000 KM ili 27.000 KM?
Odgovor:
Kada se uvećao iznos ušteđevine, hvala Allahu, uvećala se i obaveza zekata. Ukoliko imate određeno vrijeme u godini kada obračunavate zekat (npr. u ramazanu), obračunajte svu ušteđevinu koju imate, bez obzira kada ste je stekli tokom zekatske godine, i od ukupnog iznosa izdvojite zekat u visini 2,5%. U konkretnom slučaju zekat ćete obračunati na iznos 27.000 KM. Prema propisu u našem mezhebu, bitno je posjedovanje nisaba na početku i na kraju zekatske godine.
https://zekat.ba/neka-frekventna-pitanj ... u-l-fitra/
Svi mi se morete obratit

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 04 May 2021, 22:24

Rum wrote: 04 May 2021, 20:45
Chloe wrote: 04 May 2021, 20:03

Izvor?
Aham. :kafa
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Taare » 04 May 2021, 22:29

@TAFKAP,
Nemoj se čuditi, tako je kako je :zubi
Samo što je uvaženi fetvai emin prešutio jednu bitnu stavku. U islamu se ne gleda mišljenje jedne pravne škole, nego se traži idžma.
idžma islamskih učenjaka (kad kažem islamskih mislim na sve pravne škole) je na tome da se zekat izdvaja na ono što pregodini.
Svi mi se morete obratit

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1541 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by TAFKAP » 04 May 2021, 22:34

Taare wrote: 04 May 2021, 22:29
IMG-df5061de7422ec7c2e170469f7a184d6-V.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by TAFKAP on 04 May 2021, 22:37, edited 1 time in total.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 04 May 2021, 22:36

Znaš šta, kako bilo da bilo, ne mogu zamisliti da cjepidlačim u zekeatu.
Vitre, propisano toliko? Neka je. Dat ću i više ako smatram da trebam.

Moje je ono što podjelim.

Završena priča.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1541 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by TAFKAP » 04 May 2021, 22:43

Chloe wrote: 04 May 2021, 22:36 Znaš šta, kako bilo da bilo, ne mogu zamisliti da cjepidlačim u zekeatu.
Vitre, propisano toliko? Neka je. Dat ću i više ako smatram da trebam.

Moje je ono što podjelim.

Završena priča.
U pravu si... Bar djelimično.

Stvar je ta, da sam ja, ako je ovo što je Fufe citirao iznad ispravno, zekat računao unazad godinama pogrešno, što bi se retraktvno sabralo na poveliku svotu novca, koju nisam uplatio.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Fuddo » 04 May 2021, 22:44

Mi od svega napravimo cirkus.
Nista novo.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Taare » 04 May 2021, 22:47

TAFKAP wrote: 04 May 2021, 22:34
Taare wrote: 04 May 2021, 22:29

IMG-df5061de7422ec7c2e170469f7a184d6-V.jpg
To je to. Na tome je idžma, bez obzira koliko to bilo krivo šejhu ljevakoviću.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 05 May 2021, 07:57

Rum wrote: 04 May 2021, 16:15 Narod je konačno razotkrio da Islamska zajednica krade pare od zekata i troši ih za orgomne plate ogromne administracije!!! Uvid u tabele fonda Bejtu-l-mal dokazuje da 95 odsto zekata ne ide ni za jednu od osam propisanih kategorija. Opljačkani zekat otvorio je vrata izmišljanju radnih mjesta pri Rijasetu, osnivanju raznih "direkcija", gdje se zapošljavaju srodnici "zelene buržoazije", a čije plate po dva ili tri puta premašuju prosječne plate običnih Bošnjaka. Dok se pri Kavazovićevoj administraciji odvija pljačka zekata, dotle obične hodže i dalje žive na minimalcu. Narod je razumio, narod se pobunio, narod će obustaviti uplate za Islamsku zajednicu, sve dok ne budu čisti računi, u duhu islamskih propisa, poštenja i transparentosti.
Umjesto da u vrhu te otete Islamske zajednice ukopčaju da su uhvaćeni u laži i razotkriveni u višegodišnjoj prevari, on dižu gusarski ustanak za novu pljačku zekata po starim šemama. Angažovali su popularnog imama iz Zavidovića Izeta ef. Čamdžića da održi hutbu, kojom je - kad Allah hoće - ponizio samog sebe. Zašto? Zato što je narod tretirao kao bezumne ovce, kojima je pokušao slagati da Islamska zajednica danas ima nadležnosti Države iz vremena Poslanika, što i dijete iz mekteba zna da je laž. Vrhunac ove sramne hutbe ef. Čamdžića bila je prijetnja običnom Bošnjaku da će mu se zapaliti kuća, da će mu se dogoditi poplave, ako ne uplati zekat na račun Islamske zajednice. Šta tek reći za tvrdnju zavidovićkog imama da se "objavljuje rat Allahu" ako se zekat ne uplati na račun Islamske zajednice?!
Stigao je ef. Čamdžić prozvati i "nekakav" Defter hefte, stigao je zaboraviti predavanja "nekakvog" mr. Fatmira Alispahića u Gradskoj džamiji u Zavidovićima, stigao je moralisati, zaboravljajući sve one aktuelnosti koje potresaju Islamsku zajednicu i zabrinjavaju bošnjački narod, od prodaje mezarja u Banjaluci, kriminala nad vakufima, pa do rasipništva u Rijasetu. Ne smije efendija na klizav teren žrtvovanja za poštenje i istinu! Na žalost...
Izet Čamdžić je odabrao stranu - biti sa gusarima, a ne biti sa narodom.
https://saff.ba/islamska-zajednica-u-bi ... -rijasetu/
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 05 May 2021, 08:02

amidza idriz wrote: 04 May 2021, 19:52
Rum wrote: 04 May 2021, 16:15 Narod je konačno razotkrio da Islamska zajednica krade pare od zekata i troši ih za orgomne plate ogromne administracije!!! Uvid u tabele fonda Bejtu-l-mal dokazuje da 95 odsto zekata ne ide ni za jednu od osam propisanih kategorija. Opljačkani zekat otvorio je vrata izmišljanju radnih mjesta pri Rijasetu, osnivanju raznih "direkcija", gdje se zapošljavaju srodnici "zelene buržoazije", a čije plate po dva ili tri puta premašuju prosječne plate običnih Bošnjaka. Dok se pri Kavazovićevoj administraciji odvija pljačka zekata, dotle obične hodže i dalje žive na minimalcu. Narod je razumio, narod se pobunio, narod će obustaviti uplate za Islamsku zajednicu, sve dok ne budu čisti računi, u duhu islamskih propisa, poštenja i transparentosti.
Umjesto da u vrhu te otete Islamske zajednice ukopčaju da su uhvaćeni u laži i razotkriveni u višegodišnjoj prevari, on dižu gusarski ustanak za novu pljačku zekata po starim šemama. Angažovali su popularnog imama iz Zavidovića Izeta ef. Čamdžića da održi hutbu, kojom je - kad Allah hoće - ponizio samog sebe. Zašto? Zato što je narod tretirao kao bezumne ovce, kojima je pokušao slagati da Islamska zajednica danas ima nadležnosti Države iz vremena Poslanika, što i dijete iz mekteba zna da je laž. Vrhunac ove sramne hutbe ef. Čamdžića bila je prijetnja običnom Bošnjaku da će mu se zapaliti kuća, da će mu se dogoditi poplave, ako ne uplati zekat na račun Islamske zajednice. Šta tek reći za tvrdnju zavidovićkog imama da se "objavljuje rat Allahu" ako se zekat ne uplati na račun Islamske zajednice?!
Stigao je ef. Čamdžić prozvati i "nekakav" Defter hefte, stigao je zaboraviti predavanja "nekakvog" mr. Fatmira Alispahića u Gradskoj džamiji u Zavidovićima, stigao je moralisati, zaboravljajući sve one aktuelnosti koje potresaju Islamsku zajednicu i zabrinjavaju bošnjački narod, od prodaje mezarja u Banjaluci, kriminala nad vakufima, pa do rasipništva u Rijasetu. Ne smije efendija na klizav teren žrtvovanja za poštenje i istinu! Na žalost...
Izet Čamdžić je odabrao stranu - biti sa gusarima, a ne biti sa narodom.
Vala si ovdje u pravu. :ok

Ja sam to primjetio godinama i sa kim udjem u dijalog, haos. Niko nece to da prizna nego to pravda onim sto je imam rekao u dzamiji.

Treba uzeti skolovanje kadrova po medresama, cemu toliki kadar, gdje ce se zaposliti, ko ce to sve isfinansirati?
Para lahka a poso nikakav. Svaki imam skoluje sve sinove u medresi. Alo, ako volis svoje dijete upisi ga na medicinu, IT, masinstvo...a ne u medresu. Jok, zna babo sta je lahka para a uslovi skolovanja dobri.

Izgleda da nama treba jedan Ataturk da bi se uhavizali.

I ove godine kao i svake vec sam dao vitre i zekjat ali ove godine sam zaobisao IZ. Njima placam hodzarinu i dosta od mene za njih.

p.s. ove hodze me podsjecaju na ove nase rudare. Sta ce ti skola za rudara, i babo je tamo radio. Ne samo babo nego djed. Dovoljno je samo da ujutro ustanes i odes u rudnik. Malolo plate malo predujma i puna saka brade. Ko je vidio ici u skolu i tamo se maltretirati. E zato bi ja to sve sveo na mjeru kako rudnike tako i dzemate.
Kad je tako hodžama dobro zašto i oni odlaze iz BiH, zašto pored džemata su prisiljeni imati dodatne poslove ili ti izvore prihoda?

Kakve veze zekeat, vitre, sadaka ima sa školovanjem naše djece, pa i same hodžinske djece?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42174
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13797 times
Been thanked: 12340 times
Status: Online

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Masamune » 05 May 2021, 08:04

Pa odoše iz istog razloga kao radnici javnih preduzeća, a o ostalim da ne govorim. Šta će mu plata od 1.5-2.5k KM kad negdje drugo može imati preko 5k eura. Uz to svakako odoše zbog nestabilnog regiona i stalnog huškanja na ratove i slično.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 05 May 2021, 08:09

MarlboroGold wrote: 05 May 2021, 08:04 Pa odoše iz istog razloga kao radnici javnih preduzeća, a o ostalim da ne govorim. Šta će mu plata od 1.5-2.5k KM kad negdje drugo može imati preko 5k eura. Uz to svakako odoše zbog nestabilnog regiona i stalnog huškanja na ratove i slično.
Pitaj hodže kolika im je plata, kakav život s njihovim primanjima. :kafa
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42174
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13797 times
Been thanked: 12340 times
Status: Online

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Masamune » 05 May 2021, 08:12

Chloe wrote: 05 May 2021, 08:09
MarlboroGold wrote: 05 May 2021, 08:04 Pa odoše iz istog razloga kao radnici javnih preduzeća, a o ostalim da ne govorim. Šta će mu plata od 1.5-2.5k KM kad negdje drugo može imati preko 5k eura. Uz to svakako odoše zbog nestabilnog regiona i stalnog huškanja na ratove i slično.
Pitaj hodže kolika im je plata, kakav život s njihovim primanjima. :kafa
Pa nek skresu broj izvrsilaca i nek povecaju ljudima plate. Svakako su postali preduzece u odnosu prema gradjanima, pa neka to budu i u odnosu na seme sebe.

Gdje oni misle da se zaposle sva djeca koja zavrsavaju medrese itd? Ljudima se izmisljaju radna mjesta i u IZ isto kao i u javnim preduzecima. To je isto kao i hiperprodukcija VSS koka vlada u BiH unazad bar 15 godina, pa onda za podobne mijenjaju sistematizacije radnih mjesta da se zaposle jer su djeca nekih guzonja. Ostali budu na birou po 5 i kusur godina, pa na kraju spakuju kofere i napuste zemlju.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26579
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13851 times
Been thanked: 14124 times
Status: Online

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by ironman » 05 May 2021, 08:18

Vjeronauka u javnim skolama je sulud potez.
A tu se uhljebilo ogroman broj kadra.
Koji nisu korisni ni sebi ni Bogu ni drzavi.
Ima mekteb,sve sto treba da djeca nauce.
A ocjenjivati vjeronauku u skoli je nesto najludje sto je izmisljeno na ovim nasim koordinatama.
Jos kad vidim da ima i u srednjoj :grana
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 05 May 2021, 08:26

ironman wrote: 05 May 2021, 08:18 Vjeronauka u javnim skolama je sulud potez.
A tu se uhljebilo ogroman broj kadra.
Koji nisu korisni ni sebi ni Bogu ni drzavi.
Ima mekteb,sve sto treba da djeca nauce.
A ocjenjivati vjeronauku u skoli je nesto najludje sto je izmisljeno na ovim nasim koordinatama.
Jos kad vidim da ima i u srednjoj :grana
O vjeronauci kao predmetu u školi neću

ali to uhljebljenje je jedno, skroz. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 05 May 2021, 08:30

MarlboroGold wrote: 05 May 2021, 08:12
Chloe wrote: 05 May 2021, 08:09

Pitaj hodže kolika im je plata, kakav život s njihovim primanjima. :kafa
Pa nek skresu broj izvrsilaca i nek povecaju ljudima plate. Svakako su postali preduzece u odnosu prema gradjanima, pa neka to budu i u odnosu na seme sebe.

Gdje oni misle da se zaposle sva djeca koja zavrsavaju medrese itd? Ljudima se izmisljaju radna mjesta i u IZ isto kao i u javnim preduzecima. To je isto kao i hiperprodukcija VSS koka vlada u BiH unazad bar 15 godina, pa onda za podobne mijenjaju sistematizacije radnih mjesta da se zaposle jer su djeca nekih guzonja. Ostali budu na birou po 5 i kusur godina, pa na kraju spakuju kofere i napuste zemlju.
Ne znam kako je u vašem Kantonu, ali kad je USK-a u pitanju tvoja teorija neutemeljena.
Djeca poslije medrese idu se dalje školovati, ima ih po raznim fakultetima, odlaze iz države itd. isto kao i djeca sa drugim završenim srednjim školama. :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26579
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13851 times
Been thanked: 14124 times
Status: Online

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by ironman » 05 May 2021, 08:33

Ma to je tabu tema i kod nas a tamo je masa poluprosjecnjaka koji tumace vjeru djeci i jos ih ocjenjuju ...svako na svoj nacin.
Mene da se pita vjeronauku nije mjesto u javnoj skoli.
Ovo za medresu se slazem sa Chloe.
Na Tuzlanskom kantonu Behrambegova medresa je top 3 srednje skole.
Ne treba dalje ici pa ovaj mladic sto je dobio stipendiju ds studira na Duke university u SAD mislim Ismail Cidic je zavrsio Behrambegovu medresu..
Moj komentar na bespotrebnost predmeta vjeronauk u osnovnim i srednjkm skolama ndmz veze sa medresama...
dream of spring..
...at dawn look to the east.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests