Zekat

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Zekat

Post by Maja » 06 Sep 2011, 23:16

Zekat Četvrti islamski šart jest: jedanput godišnje određeni dio od svog imetka na ime zekata davati. Zekat su dužni dati oni muslimani i muslimanke, čija imovina iznosi kolik jedan nisab u zlatu ili sregram srebra. Ova vrijednost treba da bude u posjedu obveznika cijelu godinu,ili bar da se nađe u njegovu posjedu na početku i na kraju godine. U nisab se ubraja: zlato, srebro, novac, trgovačka roba, razni nakiti (osim bisera) i stoka, koja se ne hrani na paši više od šest mjeseci. Međutim, u nisab se ne ubraja imovina koja služi za osnovne potrebe obvezniku, kao na primjer kuća za stanovanje sa potrebnim namještajem, tegleća stoka, ziratna zemlja, razne alatke za obradu zemlje, zatim alat za obavljane zanatskih usluga, stručne knjige i slično. Zekat se obično daje uz Ramazan, jer su tada ljudska srca najmekša i najdarežljivija. Daje se četrdeseti dio, tj. 2,5% u novcu ili robi muslimanskoj sirotinji. Zekat je najpreče davati za potrebe islamske zajednice, jer se u te svrhe davao za vrijeme Muhammeda a.s. Međutim, zekat se ne može davati bračnom drugu, niti rodbini u uzlaznoj i silaznoj liniji, jer su jedni druge dužni uzdržavati.

Svrha zekata Davanjem zekata postižemo sljedeće: pomažemo sirotinju i tako stičemo zadovoljstvo i milost Allahovu, čistimo srce od škrtosti, privikavamo se na darežljivost, čistimo svoju imovinu od tuđeg hakka, pomažemo islamsku zajednicu, i dijelom dokazujemo da vodimo računa o njenim potrebama. U tom smislu kaže Muhammed a. s.: "Men lem jehtemme bi umuril-muslimine, fe lejse minna!-Nema mjesta među nama onaj, ko se ne brine o potrebama svoje zajednice!"


-----------

zanima me šta vi mislite o ovome, dajete li zekat i kome?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Zekat

Post by Krokodil Behko » 06 Sep 2011, 23:22

Ako u zekat spadaju i vitre,dajemo uz Ramazan.. I uz ovaj Ramazan,dali smo..
Odneo sam u dzamiju i dao imamu.. I ikma veze to da se srce cisti od tvrdicluka..
Koliko ja znam,neko ko obavlja namaze i posti ramazan,nije mu osiguran dzenet ako je
skrt i samoziv..
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zekat

Post by Maja » 06 Sep 2011, 23:32

vitre su drugo. one se utvrde prethodno, valjda od strane IZ i imaš npr od 5 do 20 KM (navodim primjer) po članu i ne možeš dati manje od 5 ni više od 20KM.

zekat je četrdeseti dio tvoje imovine

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Zekat

Post by blento59 » 06 Sep 2011, 23:35

vitre i zekjat su dvije razlicite stvari.
dajem siromasnima
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Zekat

Post by blento59 » 06 Sep 2011, 23:35

ne imovine nego zarade
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zekat

Post by paparaci » 06 Sep 2011, 23:41

znam da se vitre moraju dati prije ramazanskog bajrama. a o zekatu zaista skoro nista ne znam. jos ga ne dajem zbog odredjenih razloga, ali uskoro, ako Bog da. smatram to vrlo dobrom stvari. samo jos ne kontam na sta se racunaju ta 2,5%. sudeci po ovome gore trebao bi od godisnje zarade izdvojiti 2,5% na zekat?!

sjecam se kad nam je imam o tome malo vazio na dzuma-namazu, tj. o obavezi i duznosti davanja zekata. pa nam je ispricao slucaj jednog njegovog dobrog prijatelja. navodno se tip bavi nekim biznisom i izgleda dobro zaradjuje. valjda mu je rekao da mu nista ne pada tesko - ni postiti, ni klanjati i sve sto te slijedi kao vjernika - ali da mu je najvece iskusenje kad treba dati zekat, jer tad treba izdvojiti oko 100.000KM!!
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zekat

Post by Maja » 06 Sep 2011, 23:46

ja sam skontala da izračunaš eto kao keš i zlato, te nakit osim bisera KOJE SI IMAO TU GODINU i da od toga daš postotak

zet je dao 550 km (kako je računao ne znam) ali ne IZ nego momku koji skuplja novac za operaciju i to mi je super. tako bih i ja postupila

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Zekat

Post by blento59 » 06 Sep 2011, 23:48

:valja
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zekat

Post by Maja » 06 Sep 2011, 23:54

šta je bilo

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Zekat

Post by bmw » 07 Sep 2011, 00:03

Nije mi to jasno, ja sam platila isto (halallosum) neki dan u Bosni ali nisam to racunala, 2,5% od plate. Treba li tu odbiti dugove prvo pa onda racunati od toga sto ostane, provjerava li to ko? Ja bi radje dala od srca koliko mogu pa da li to bilo vise ili manje od 2,5% ne bitno.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zekat

Post by paparaci » 07 Sep 2011, 00:17

niko to ne provjerava niti te go goni zbog toga. znaci, "tebi" na savjest. kazem "tebi", jer mislim uopsteno na sve nas koji tome podlijezemo.
valja nam sacekati nekog ko zaista vise zna o tome pa da nas uputi.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Zekat

Post by blento59 » 07 Sep 2011, 05:49

Riječ zekjat je kao što znamo arapskog porijekla a znači čistoća, povećanje i rast.
Terminološki, hanefijski pravnici definiraju zekjat kao „posjedovanje posebne osobe, bez pribavljanja bilo kakve druge koristi ili cilja (osim zekjata) posebnog dijela (postotka) od posebnog (materijalnog) imetka koji je odredio Zakonodavac kao davanje u ime Allaha, dž.š."
Tumačenjem definicije mogu se izvesti slijedeći elementi:

1. Nahraniti siromaha, siroče i slično, makar i sa nijjetom podjele zekjata, ne tretira se zekjatom, jer to nije posjedovanje koje je terminološki određeno defincijom. Zekjat je pravovaljan samo ako se određena količina hrane ili određenih namirnica preda u posjed onoga kome se može podijeliti zekjat. Isto je i sa opraštanjem duga, koji se ne računa zekjatom, jer se opraštanje duga pravno ne tretira posjedovanjem.
2.Smjestiti siromaha u svoju kuću sa nijjetom zekjata ne tretira se zekjatom, jer korist stanovanja vid je usluge, a ne vid posjedovanja imetka materijalnog karaktera.
3. Zekjat se ne daje svojoj bližoj, uzlaznoj i silaznoj rodbini, niti ženi, jer su to kategorije za druge materijalne obaveze koje imaju drugi nijjet (cilj).Dozvoljeno je dati zekjat bratu, sestri, tetkama itd.
4. Zekjat je obavezno davanje određenog iznosa, tj. postotka koji je odredio Zakonodavac. Skala tog postotka se razlikuje i penje od 2.5% do 20% u zavisnosti od imetka na koji se daje zekjat u što ne spada obična sadaka (milostinja) ili sadekatul-fitr (davanje koje se daje uz ramazan kao sredstvo čišćenja posta od određenih nedostataka).
5. Zekjat kao obavezno davanje daje se samo na određenu količinu imetka, tj. nisab, eksplicitno preciziran i fiksiran tekstualnim normama za određene kategorije imetka.
6. Zekjat se daje samo u korist osam potrebnih kategorija ljudi fiksiranih poznatom kur'anskom normom.
7. Zekjat se daje ciljano sa nijjetom (cilj) zadovoljavanja Allaha, dž.š.


Zekjat je propisan na početku islama, prije hidžre, kao neodređeno, općenito davanje bez određenog fiksnog postotka ili imetka iz kojeg se mora podijeliti ostavljanjem prava svakom pojedincu da to sam sebi odredi. Tek druge godine po hidžri zekjat je propisan sa svim pojedinačnim praktičnim propisima kao jedan od pet ruknova islama, nakon što je propisan post i zekjatul-fitr. Propisan je kur'ansko-hadiskim normama i konsenzusom. U Kur'anu se kaže:
„Namaz klanjajte i zekjat dijelite."

Zekjat je spomenut u osamdeset i dva ajeta zajedno sa namazom što govori o njegovoj izuzetnoj važnosti.

Mnogobrojne kur'ansko-hadiske norme stimulišu na davanje zekjata:



خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَكِّيهِم بِهَا وَصَلِّ عَلَيْهِمْ إِنَّ صَلاَتَكَ سَكَنٌ لَّهُمْ وَاللّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ . أَلَمْ يَعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ هُوَ يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبَادِهِ وَيَأْخُذُ الصَّدَقَاتِ وَأَنَّ اللّهَ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ. (سورة التوبة: 103-104)
„Uzmi Poslaniče iz njihovih imetaka zekat, da bi im očistio imetke i da bi ih blagoslovio! Donosi na njih salavat. Zaista tvoj salavat i tvoja dova su smiraj za njih. Allah sve čuje i sve zna. Zaista je Allah Onaj koji prima tevbe od vjernika, Koji uzima njihove zekate i onaj Koji je milostiv i Koji prašta". (Et-Tevba, 103-104)


„A vjernici i vjernice su prijatelji jedni drugima: traže da se čine dobra djela, a od nevaljalih odvraćaju, i molitvu obavljaju i zekjat daju, i Allahu i Poslaniku Njegovu se pokoravaju. To su oni kojima će se Allah sigurno smilovati."


„Oni koji će, ako im damo vlast na zemlji, molitvu obavljati i zekjat davati i koji će tražiti da se čine dobra djela, a od nevaljalih odvraćati."


Mnogobrojni su hadisi koji govore o zekjatu, navešćemo neke od njih.Tirmizija bilježi od Ebu Kebše El-Enmarija da je Poslanik, s.a.v.s, rekao: „Na tri stvari se zaklinjem. Pripovjedam vam, pa poslušajte: Sadaka (milostinja, zekjat) ne krnji imetak, niti se nekome čini nasilje pa se on strpi a da mu Allah zbog toga ne poveća ugled, niti neko otvori vrata prošnje a da mu Allah ne otvori vrata siromaštva."


Taberani bilježi predanje od Džabira koji kaže „da je neki čovjek rekao Poslaniku, a.s: Šta veliš za onoga ko podijeli zekjat?' Poslanik, a.s, odgovori: ,Ko podijeli zekjat na imetak time je od njega odstranio zlo."


Druge su kur'ansko-hadiske norme došle u vidu zastrašujuće prijetnje onima koji ne dijele zanemarujući tu obavezu:

„Onima koji zlato i srebro gomilaju i ne troše ga na Allahovu putu-navijesti bolnu patnju na dan kad se ono u vatri džehennemskoj bude usijalo, pa se njime čela njihova i slabine njihove i leđa njihova budu žigosala. ,Ovo je ono što ste za sebe zgrtali; iskusite zato kaznu za ono što ste gomilali!"


„Neka oni koji škrtare u onom što im Allah iz obilja Svoga daje nikako ne misle da je to dobro za njih; ne, to je zlo za njih. Na Sudnjem danu biće im o vratu obješeno ono čime su škrtarili."

Bilježe Buharija i Muslim od Ebu Hurejre da je Poslanik, a.s, rekao citirajući ovaj ajet: „Kome Allah podari imetak pa ne podijeli zekjat pretvoriće mu se na Sudnjem danu u jednu ćelavu zmijurinu sa dvije tačkice iznad očiju koja će ga obaviti na Sudnjem danu, zgrabiti za vilice i reći: ,Ja sam tvoj imetak, ja sam tvoje bogatstvo!'"
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Zekat

Post by blento59 » 07 Sep 2011, 05:56

Zekjat cisti imetak

Zekjat je cetvrti po redu islamski sart, i dolazi poslije sehadeta, namaza i posta. Zekjat je naredjen Kur’anom, sunnetom, i idzmaom i spada u pet temeljnih duznosti vjere. U preko 80 mjesta u Kur’anu su zekjat i namaz spojeni, kada se govori o namazu govori se i o zekjatu sto ukazuju da onaj koji obavlja namaz mora da daje i zekjat. Nacicemo ljude koji klanjaju, i poste, ali ne daju zekjata, jer nisu obavezni ili nece, a necemo naci nikada da covjek daje zekjat a da ne klanja.

Allah kaze:”Uzmi poslanice iz njihovih imetaka zekjat, da bi im ocistio imetke i da bi ih blagoslovio. Donosi na njih salavat. Zaista tvoj salavat, tvoja dova su smiraj za njih. Allah cuje i zna. Zaista je Allah onaj koji prima tevbe od vjernika, koji uzima njihove zekjate i onaj koji je milostiv i koji prasta.” Ovi kur’anski ajeti jasno govore da zekjat spada u temeljne duznosti vjere. Boziji Poslanik s.a.v.s., je rekao: “Islam pociva na pet temelja: Svjedocenju da nema drugog Boga osim Allaha, obavljanju namaza, postiti mjesec Ramazan, davanju zekjata i obavljanju hadza.” Onaj koji nema nesto od ovoga navedenog, znaci da mu fali jedan ili vise stubova u njegovoj kuci islama, a imamo i onih kojima fali kompletan temelj. Halifa Ebu Bekr r.a., je rekao: -Tako mi Allaha kada bi mi samo jedno jare uskratili koje pripada “Bejtu-l-malu” bio bih u stanju protiv njih povesti bitku. Dakle o zekjatu se ne raspravlja, jer to je farz, kao sto se ne raspravlja ni o namazu da li treba klanjati, ili kao sto se ne raspravlja o postu da li treba postiti. Muslimansko je, odnosno u cijem je srcu imana da kaze”Cujemo i pokoravamo se.” Boziji poslanik kaze: -“Vase imetke osigurajte zekjatom, a bolesne lijecte sadakom.” Ili: -“Allah ne prima ni iman, a ni namaz bez zekjata.” Onaj dakle ko ne daje zekjat, njegov iman je u pitanju i njegov je namaz u pitanju. Zasto? Zato sto imetak dolazi sa svih strana, sa raznih mjesta i covjek ne zna sta je cisto a sta ne. Zato davanjem zekjata mi ga cistimo. Kaze Allahov Poslanik s.a.v.s.,: Niko od vas nece biti mimoidjen kamate, makar ce ga prasina njena pogoditi. Da bi ovu prasinu skinuli sa svojih imetaka moramo zekjat dati.



Zekjat nije porez koji se daje drzavi, jer je uporedo sa zekjajtom u doba hilafeta bio i porez. Zekjat je obavezno davanje jednog dijela imovine iz viska imovine siromasnim muslimanima i islamskim institucijama.

Zekjat se ne daje na: odjecu, hranu, stan, namjestaj, oruzje, knjige, osnovna sredstva za proizvodnju, na inventar, kancelarijski pribor, vakufsku imovinu, kucu, auto, ono sto je neophodno u poslu, kao ni na imovinu koja ne dostize vrijednost nisaba.

Zekjat se daje na: novac i to pod uvjetom da taj novac predstavlja covjeku visak preko njegovih potreba, da pregodini i da dostize vrijednost nisaba. tj. da dostize vrijednost koju ima 641,50 gr. srebra sto otprilike predstavlja iznos od 1000 Eura. Na ovakav novac se daje zekjat u iznosu od 2,5% od ukupne sume.

Zatim zekjat se daje i na: zlato i srebro. Visina nisaba za zlato je 91,60 gr. a za srebro 641, 50. gr. Kada ukupna kolicina zlata ili srebra dostigne svoj nisab duzno je se dati zekjat i to 2,5%. Zekjat se daje na poljoprivredne proizvode nakon berbe i to 10% od ukupnog roda. Zatim se daje na stoku, ovce, koze, goveda i deve. Zekjat se daje i na rude, sume energiju i na trgovacku robu.

Kada govorimo o zekjatu najcesce se spominje davanje zekjata na novac, na zlato i srebro, trgovacku robu, stoku i poljoprivredne proizvode. Kada bi se zekjat davao samo na navedeno nikada u islamskom svijetu ne bi bilo siromastva.

Ne dati svoj zekjat je veliki grijeh tako Allah kaze: “Onima koji zlato i srebro gomilaju i ne trose ga na Allahovom putu navijesti bolnu patnju na Dan kad se ono u vatri dzehennemskoj bude usijalo pa se njime cela njihova i slabine njihove i ledja njihova budu zigosala. Ovo je ono sto ste za sebe zgrtali, iskusite zato kaznu za ono sto ste gomilali!” (EtTevbe:34,35)

A Resulullah kaze: “Kome Allah dz.s., bude dao imaetak, a on ne bude na njega davao zekjat, predocit ce mu se njegov imetak u liku zmije otrovnice cija je glava ogoljena i ima na glavi dvije crne mrlje. Ona ce mu se obaviti oko vrata na Sudnjem danu, scepati ga za donju vilicu i reci ce:’Ja sam tvoj imetak, ja sam tvoje bogatstvo’, a zatim je Poslanik s.a.v.s., citirao:”Neka oni koji skrtare u onome sto im je Allah iz obilja Svoga daje nikako ne misle da je to dobro za njih; ne to je zlo za njih. Na Sudnjem danu bit ce im o vrat objeseno ono cime su skrtarili, Allah ce nebesa i Zemlju naslijediti; Allah dobro zna ono sto radite.” (Ali-Imran, 180)

Sva maetrijalna davanja su ispit covjekovog imana, koliko ko voli svoju vjeru, bori se za nju, vjeruje u susret sa Svojim Gospodarom toliko i daje.

Hazreti Omer kaze: -Volio bih covjeka vidjeti kakav je kada stavi ruku u dzep i dijeli, nego kada ga vidim na sedzdi da drsce. To je dakle velicina islama, da covjek svojom rukom pomaze druge.



Kada je u pitanju Sadekatul-fitr, ili samo, kako je to u nasem narodu poznato,VITRE, je utemeljen direktno na rijecima Muhammeda a.s. koji kaze:Poslanik a.s. je propisao Sadekatul-fitr i to rijecima:”Opskrbite siromaha u ovom bajramskom danu kako ne bi kruzio naokolo (proseci)” Bejheki.

Ko treba dati sadekatul-fitr

Obaveza davanja sadekatul-fitra spada na sve osobe koje imaju dovoljno imetka u Ramazanu koje mu preticu preko njegovih vlastitih potreba. Vitre se daje za sebe i za svoju malodobnu djecu. Za odraslu djecu koja su punoljetna i primaju svoju platu se ne mora dati, jer na njih spada ta obaveza. Sadekatul-fitr ce isto tako dati i osoba koja sa razlogom ili bez razloga nije postila. Na dijete koje se rodi u toku Ramazana, do uoci Bajrama, obaveza je dati sadekatul-fitr. Na osobu koja umre u toku Ramazana nije se obavezno dati sadekatul-fitr. Osoba koja nije bila Musliman, pa u toku Ramazana postane tj. primi Islam , duzna je dati vitre. Domacin je duzan dati vitre na svoju poslugu. Ako je zena bogata i posjeduje vlastiti imetak, muz nije duzan dati za nju vitre, vec je sama duzna platiti za sebe, u protivnom muz ce to uraditi za svoju suprugu.

Kome se daje sadekatul-fitr?

Svima koji imaju pravo primiti zekat daje se i vitre. Siromasi koji nemaju imetka da bi i sami bili duzni davati, njima se daje vitre. I vitre kao i zekat se ne mogu dati rodbini uzlazno silaznom linijom. Ne moze se dati djedu, neni, ocu, majci, sinu ili kcerci kao ni unucadi svojoj. Ali moze po bocnoj liniji rodbinstva kao sto su:braca, sestre i njihova djeca, amidze daidze, tetke itd. Uslov je da spadaju u kategoriju po Seriatu osoba koje su potrebne pomoci i davanja sadake. Prioritet treba da budu dobri i pobozni muslimani i muslimanke, ali treba voditi racuna i mekruh je da im se da toliko zekata i vitara pa da i sam postane obveznikom zekata i vitara, ukoliko ima na drugoj strani siromaha koji su nuzni. Jedno vitre se ne moze raspoloviti i dati dvjema osobama.

Vrijeme davanja vitara

Vrijeme davanja vitara je sve do u oci Bajrama i mogu se dati sve dok se ne klanja Bajram namaz. To je davanje koje je namijenjeno siromasima i treba se izmiriti, tj. dati na vrijeme tako da i siromah osjeti slast Bajrama. Vitre se trebaju dati od sebe do klanjanja Bajram namaza , inace postace obicna sadaka. Visina sadekatul-fitra ove godine je pocevsi od 7 €, a imamo i kupone od 10 15 i 20, 30 i 50 €. I ovdje treba naglasiti , nismo svi jednaki obaveznici. Zato i jeste razlicita mjera, da svako izvaga samog sebe i da se svrsta u odredjenu kategoriju. Muhamed a.s. kaze: »Sadekatul-fitr cisti postaca od besmislena i ne pristojna govora , hrani nezbrinute i siromasne . Ko je podijeli prije Bajram namaza bice mu primljena kao zekat ( tj. ciscenje posta) a ko je podijeli poslije Bajram namaza, smatrace se obicnom sadakom.» Na drugom mjestu Poslanik a.s. je rekao: »Covjekov post lebdi izmedju neba i zemlje sve dok se ne podijeli sadekatul-fitr.»
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Zekat

Post by blento59 » 07 Sep 2011, 05:59

samo jos nesto
turci kazu zekat a mi zekjat :ruke
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zekat

Post by paparaci » 08 Sep 2011, 01:13

blento, hvala na pojasnjenju! :ruke

ovi primjeri oko srebra i zlata su dobri za orijentaciju. ispada, da na onaj dio novca koji mozes ustediti za godinu dana trebas dati zekat, ako sam dobro shvatio?! jer to je u biti novac koji je visak. ono ostalo je za osnovne potrebe (stan, hrana, odjeca,...).
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Zekat

Post by Krokodil Behko » 08 Sep 2011, 08:43

Mislim da je samo zarada u pitanju..
U protivnom,ako bi svakome,zaracunali kucu i kola,
kao i zemljiste,ispalo bi da svako treba dati bar 1500
maraka godisnje.. A to je puno za nas standard..
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Zekat

Post by blento59 » 08 Sep 2011, 22:50

Krokodil Behko wrote:Mislim da je samo zarada u pitanju..
U protivnom,ako bi svakome,zaracunali kucu i kola,
kao i zemljiste,ispalo bi da svako treba dati bar 1500
maraka godisnje.. A to je puno za nas standard..

Zekjat se ne daje na: odjecu, hranu, stan, namjestaj, oruzje, knjige, osnovna sredstva za proizvodnju, na inventar, kancelarijski pribor, vakufsku imovinu, kucu, auto, ono sto je neophodno u poslu, kao ni na imovinu koja ne dostize vrijednost nisaba

Zekjat se daje na: novac i to pod uvjetom da taj novac predstavlja covjeku visak preko njegovih potreba, da pregodini i da dostize vrijednost nisaba. tj. da dostize vrijednost koju ima 641,50 gr. srebra sto otprilike predstavlja iznos od 1000 Eura. Na ovakav novac se daje zekjat u iznosu od 2,5% od ukupne sume.

Zatim zekjat se daje i na: zlato i srebro. Visina nisaba za zlato je 91,60 gr. a za srebro 641, 50. gr. Kada ukupna kolicina zlata ili srebra dostigne svoj nisab duzno je se dati zekjat i to 2,5%. Zekjat se daje na poljoprivredne proizvode nakon berbe i to 10% od ukupnog roda. Zatim se daje na stoku, ovce, koze, goveda i deve. Zekjat se daje i na rude, sume energiju i na trgovacku robu.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Zekat

Post by blento59 » 08 Sep 2011, 22:55

blento59 wrote:
Krokodil Behko wrote:Mislim da je samo zarada u pitanju..
U protivnom,ako bi svakome,zaracunali kucu i kola,
kao i zemljiste,ispalo bi da svako treba dati bar 1500
maraka godisnje.. A to je puno za nas standard..

Zekjat se ne daje na: odjecu, hranu, stan, namjestaj, oruzje, knjige, osnovna sredstva za proizvodnju, na inventar, kancelarijski pribor, vakufsku imovinu, kucu, auto, ono sto je neophodno u poslu, kao ni na imovinu koja ne dostize vrijednost nisaba

Zekjat se daje na: novac i to pod uvjetom da taj novac predstavlja covjeku visak preko njegovih potreba, da pregodini i da dostize vrijednost nisaba. tj. da dostize vrijednost koju ima 641,50 gr. srebra sto otprilike predstavlja iznos od 1000 Eura. Na ovakav novac se daje zekjat u iznosu od 2,5% od ukupne sume.

Zatim zekjat se daje i na: zlato i srebro. Visina nisaba za zlato je 91,60 gr. a za srebro 641, 50. gr. Kada ukupna kolicina zlata ili srebra dostigne svoj nisab duzno je se dati zekjat i to 2,5%. Zekjat se daje na poljoprivredne proizvode nakon berbe i to 10% od ukupnog roda. Zatim se daje na stoku, ovce, koze, goveda i deve. Zekjat se daje i na rude, sume energiju i na trgovacku robu.

Hazreti Omer kaze: -Volio bih covjeka vidjeti kakav je kada stavi ruku u dzep i dijeli, nego kada ga vidim na sedzdi da drsce. To je dakle velicina islama, da covjek svojom rukom pomaze druge.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Anonimus 9
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 747
Joined: 04 Dec 2011, 15:16
Status: Offline

Re: Zekat

Post by Anonimus 9 » 06 Dec 2011, 18:01

Maja wrote:ja sam skontala da izračunaš eto kao keš i zlato, te nakit osim bisera KOJE SI IMAO TU GODINU i da od toga daš postotak

zet je dao 550 km (kako je računao ne znam) ali ne IZ nego momku koji skuplja novac za operaciju i to mi je super. tako bih i ja postupila
ISLAMSKA ZAJEDNICA U BOSNI I HERCEGOVINI

RIJASET



Predmet: UTVRĐIVANJE NISABA ZA 1432./1433. h., ODNOSNO 2011./2012. g.



Na osnovu šerijatskih propisa i utvrđene prakse hanefijske pravne škole te provjerenih parametara cijena plemenitih metala na svjetskoj berzi i na tržištu u Bosni i Hercegovini, dana 06. redžeba 1432. h.g., odnosno 08. juna 2011. godine, Rijaset Islamske zajednice u BiH je na svojoj redovnoj sjednici održanoj u Sarajevu dana 11. redžeba 1432. h.g.. odnosno 13. juna 2011. godine, razmatrajući pitanje nisaba

UTVRDIO

visinu nisaba za 1432/1433. h.g., odnosno 2011/2012. godinu


Nisab za 1432./1433. h.g., odnosno 2011./2012. godinu iznosi 6.043,00 KM ili

3.090,00 €.



OBRAZLOŽENJE

1. Cijena zlata dana 6. redžeba 1432. h.g., odnosno 08. juna 2011. godine na svjetskoj berzi plemenitih metala (New York) i na tržištu u BiH iznosila je 65,97 KM ili 33,73 € za jedan gram (g), što za 91,6 g zlata iznosi 6.042,85 (zaokruženo 6.043,00) KM, ili 3.089,66 (zaokruženo 3.090,00) €.

2. Cijena jednog grama srebra dana 6. redžeba 1432. h.g., odnosno 08. juna 2011. godine na svjetskoj berzi plemenitih metala (New York) i na tržištu u BiH iznosila je 1.57 KM ili 0,80 € za jedan gram (g) što za 641.50 g iznosi 1.007,15 KM ili 513,20 €.



Prijedlogom Vjerskoprosvjetne službe Rijaseta, te analizom svojih članova, Rijaset Islamske zajednice u BiH se opredijelio za određivanje nisaba za 1432./33. h.g.. odnosno 2011./2012. godinu po cijeni koštanja zlata (finoće "good delivery gold" 999/99, odnosno 24 karata), a ne srebra, o čemu postoji uporište u šerijatskim propisima i dugogodišnjoj praksi Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Na iznos nisaba i više od njega zekat se daje 2,5%.

Reisu-l-ulema .

Dr. Mustafa Cerić

Tako se izracunava prma visini nisaba
Em sam izbjeglica ,em rođen na carski rez ,nit kuce nit picke materine

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Zekat

Post by Krokodil Behko » 06 Dec 2011, 18:31

Znaci,oko 150 maraka. A kako oni dodju do tih,otprilike 6000 maraka?

Bruto - neto zarada? Ili nesto drugo?
online

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests