Prvi dan u mektebu

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by Krokodil Behko » 02 Dec 2015, 10:05

Lavlje_srce wrote:
Krokodil Behko wrote:Ja sam išo u poljoprivrednu školu,kad sam bio prvačić, umjesto u mejtef. jel se i to računa?
Mislim vikendom kad ne idem u školu, onda idem u poljoprivrednu školu, stojim iza gola i dodajem loptu starijoj raji koja igra. To je bio jedini način da skupim poene da i ja utrčim pomalo na teren. Jel se računaju ti poeni kao mejtef?
Koliko potcjenjivanja vjere i vjernika i bezobrazluka u samo par recenica. Svaka cast, bolji si od onih sto su isli u mejtef. To si nam htio reci, zar ne?

X

Fala, ponosan sam na tvoj komentar :andjeo


Samo sam htio reći, da u moje prvačićko doba, nije ni bilo mejtefa, a nisam znao ni šta je to. Uostalom, ne vjerujem ni da bi mi se dopalo.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by Mutevelija » 02 Dec 2015, 16:44

Interesantno da sve što sam učio u školi sam gotov pozaboravljao, ali u mektebu jok, znam sura i neke ajete.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by Pasaga » 02 Dec 2015, 16:49

Mutevelija wrote:Interesantno da sve što sam učio u školi sam gotov pozaboravljao, ali u mektebu jok, znam sura i neke ajete.
...veceg mutevelije...
od tebe nevidjoh...
kud su me god noge moje nosile.....et.... ;)
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by Mutevelija » 02 Dec 2015, 16:50

Ma blizu kuća džamije, sramota bilo i ne ić.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by laganini » 02 Dec 2015, 17:14

..jel to vjeronauk :hm
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by Mutevelija » 02 Dec 2015, 17:16

laganini wrote:..jel to vjeronauk :hm
Nije.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by Mutevelija » 02 Dec 2015, 17:20

Salahuddin wrote:
Mutevelija wrote:Interesantno da sve što sam učio u školi sam gotov pozaboravljao, ali u mektebu jok, znam sura i neke ajete.
Moze se nauciti stosta u mejtefu/mektebu ali to zaista nije jedini nacin da se nauci nesto. Ja nisam nikada kao mali isao ali od 18-te godine na ovamo ( preko 2 decenije :grana ), naucio sam dosta. U vojsci smo imali moralistu koji je bio imam do rata, one me ucio Kur'ansko pismo. Odatle, sve sam ucio sam, ppromijenio sam drustvo potpuno jer je to bilo alkohol, marihuana itd, sve ono sto ja vise nisam htio. Nravno, ostao sam "dobar" sa svom svojim starim drugovima ali i oni su razumjeli da je moje lagano odvajanje iz tog drustva protivno vjeri koju sam prihvatio i poceo praktikovati. Osim tih nekoliko sura koje sam znao, prva od mene "novog muslimana" je bila Ja'sin. Bio sam ponosan na sebe zbog toga, dok se ne bih sjetio hafiza :valja . Danas, znam 29 sura (iako je sramota reci, tu ne brojim jos 7 sura koje sam zaboravio da tecno ucim :sram . Ali, evo akobogda, sad kad dojem u Bosnu, bas cu se toga prihvatiti). Nije impresivno ali to sam uspio sam i to u starijem dobu.

Djecu nikada nisam forsirao ni u cemu, pa ni u vjeri. Ali su oni odrastali gledajuci mene kako klanjam i susajuci kada ucim Kur'an. Sami su, bez icije "naredbe", poceli sami da se raspituju po internetu i sin mi je vec pomalo radikalan. :D. :D. :D. Kcerka me cesto pita o nekim fikhskim pitanjima, i za razliku od zena koje se predaju jer misle da zena u islamu mora da robuje muzu, ona je vec naucila sve sta ce kao zena imati za obavezu kao i prava. Zato sam prilicno siguran da nece naci nekog idiota jer ce odmah insistirati na nekim osnovnim stvarima (na kraju, babo ce, in sha Allah, jos 15-ak godina biti u stanju da ispegla vilicu :D. ).

Eto, zapricah se ja. De se malo i vi otvorite, nece vam nista biti. :123
Pa dobro mekteba nek je bilo kod mene 8 godina, nek sam počeo otprilike od prvog razreda ići (7 godina) nema veze, onda kasnije isto tako ako se računa i Vjeronauka od 1 osnovne do 2 srednje dosta se toga moglo naučiti, ali sufara nije mogla. Otprilike sufaru sam počeo u 6 razredu pa onda predaao hatmu u 8 osnovne.
Lahko je predati hatmu kad nas ima više , što više uči djece uči to je lakše, teško je samom proučiti cijeli Kur'an.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by Mutevelija » 02 Dec 2015, 17:42

Subotom i nedjeljom od 09:00 sati, tako sam ja išao, mada je bilo u dvije smjene, oni što su učili ilmihal i što su sufaru i Kur'an. Ovi kasnije bi došli što su učili Kur'an u sufaru oko 09:30 ili 10:00. Bolje je bilo jer nije bilo ocjenjivanja :D kao u školi.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by Julia-Klara » 02 Dec 2015, 18:44

Nisam isla
Ne znam nista
Jednom sam pokusala nauciti Fatihu,ali sam i to brzo batalila

Not my cup of tea :D
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by Lavlje_srce » 02 Dec 2015, 20:19

Krokodil Behko wrote:X

Fala, ponosan sam na tvoj komentar :andjeo
Ja sam tvojim zgrozena.
Samo sam htio reći, da u moje prvačićko doba, nije ni bilo mejtefa, a nisam znao ni šta je to. Uostalom, ne vjerujem ni da bi mi se dopalo.
Nisi rekao nista ni blizu tome.

Evo Muteveliji da obnovi gradivo: :)

[ytube][/ytube]

:cvijece

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by Mutevelija » 02 Dec 2015, 21:28

Salahuddin wrote:
Julia-Klara wrote:Nisam isla
Ne znam nista
Jednom sam pokusala nauciti Fatihu,ali sam i to brzo batalila

Not my cup of tea :D
Kafirima su srca zapecacena na to. :kafa :D.
Protekfitri ti.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by storm » 03 Dec 2015, 00:30

Salahuddin wrote:
laganini wrote:..jel to vjeronauk :hm

Pa mekteb je mjesto gdje djeca uce o islamu, ne kao vjeronauka, gdje se uci i ostalim religijama i kad si vec u starijim razredima, ako sam dobro shvatio. Znaci to nije dio nijedne skole, nego mjestani koji placaju clanarinu islamskoj zajednici, placaju i za te zgrade (kroz clanarinu, ne posebno), kao i za platu imama ili vjeroucitelja. Znaci, odvojeno od skole, obicno je bilo na vikende, bar u moje vrijeme.
Vjeronauk se odvija u prostorima crkve i uči se isključivo katolička vjera.... mi nemamo u sklopu škole ništa sa izučavanjem vjera.
Potpuno sekularno sve.
Djeca islamske vjeroispovjesti idu u islamski molitveni centar i to je to, u mom gradu barem :cudi

U hr su munjeni s tim vjeronaukom u školi....prvo ni pola katoličke djece to ne zanima, a drugo- s tim se automatski raslojavaju djeca među sobom....aha mi idemo na vjeronauk a oni ne...( jer tko nije katolik ne mora ići i ima slobodan taj čas)....a djeca znaju biti strašno zlobna u podbadanjima.
Vjera je intimna stvar i svatko nek ide u svoje slobodno vrijeme.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by rethna » 03 Dec 2015, 00:39

storm wrote:
Salahuddin wrote:
laganini wrote:..jel to vjeronauk :hm

Pa mekteb je mjesto gdje djeca uce o islamu, ne kao vjeronauka, gdje se uci i ostalim religijama i kad si vec u starijim razredima, ako sam dobro shvatio. Znaci to nije dio nijedne skole, nego mjestani koji placaju clanarinu islamskoj zajednici, placaju i za te zgrade (kroz clanarinu, ne posebno), kao i za platu imama ili vjeroucitelja. Znaci, odvojeno od skole, obicno je bilo na vikende, bar u moje vrijeme.
Vjeronauk se odvija u prostorima crkve i uči se isključivo katolička vjera.... mi nemamo u sklopu škole ništa sa izučavanjem vjera.
Potpuno sekularno sve.
Djeca islamske vjeroispovjesti idu u islamski molitveni centar i to je to, u mom gradu barem :cudi

U hr su munjeni s tim vjeronaukom u školi....prvo ni pola katoličke djece to ne zanima, a drugo- s tim se automatski raslojavaju djeca među sobom....aha mi idemo na vjeronauk a oni ne...( jer tko nije katolik ne mora ići i ima slobodan taj čas)....a djeca znaju biti strašno zlobna u podbadanjima.
Vjera je intimna stvar i svatko nek ide u svoje slobodno vrijeme.
E vidis tako je slicno ovdje.U skoli postoje casovi koji se zovu vjeronauka i to je samo za islamsku vjeroispovjest.Djeca katolicke vjeroispovjesti te casove u sedmici su slobodni.No i oni imaju casove i zovu se "religija" :grana ( sve su izmjesali ) i oni imaju odrdjene termine u kojim dolaze da bi ucili o svojoj vjeri ali su ti termini van nastavnih casova.I obavezno je da se ide za sve pripadnike.
Sto se tice mekteba toga nemamo,prije davno je bilo dok su isla djeca,sada je tu dzamija...al nebitno malo sam s teme...
Question everything.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by navika » 03 Dec 2015, 14:39

Pa prvog dana se ne sjecam uopste, mozda sto se u to vrijeme nije predavao znacaj toliko jednom danu il jednom dogadjaju nad drugim. Ali isla sam svakako i sve do moje 18-e god. Istinu govoreci, bilo je to puno puta i preko volje mojih roditelja. Mama je uvijk imala neku primjedbu. Te kad je mekteb ociscen, te pun je prasine, te nisu sva djeca cista, te sta znas mogu imati i vaske, itd. I onu odjecu koju sam nosila u mekteb (zapravo zvali smo i mi mejtef :)) sam morala skinut po dalasku kuci, da bi se odmah prala. Dobro, kad je rijec o mojom mami, ona ni tudju obucu pred nasom kucom nebi mogla gledat ako je prljava, pa dok gosti sjede ona krisom ode da je opere :) Da ne pricam dalje. Da se vratim na temu.
Bila sam daleko ispred ostalih u mektebu, bila u horu, isla na takmicenja, Kur'an je samo hodja bolje citao od mene. Nekad, kad je on bio opravdano odsutan, ja drzala nastavu.
Mislim (a msle i svi koji nas znaju) da sam po ovom pitanju "potegla" vise na svog, sad vec rahmetli amidzu :( koji je bio ne samo izuzetan vjernik, vec i izuzetan covjek.
Pokusavas nas uvjeriti da si i ti izuzetna, misli ce mozda netko :oo Pa svako to jest na neki nacin, ali kamo puste srece da jesam na onaj nacin na koji je on to bio i u tolikoj mjeri...

Eto, kasnije dolazi brak, djeca, obaveza, ja posustajem, ne prakticiram steceno znanje vise u tolikoj mjeri godinama... Da bi se sad, nakon sto me je okupirala psihologija, vjera u meni opet probudila, zasjala drugacije, jace. Tad sam put do Boga vidjela kroz mejtef i prakticiranje vjerskih naredbi, sad ga vidim kroz svakog zivog covjeka :)

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by Mutevelija » 03 Dec 2015, 17:37

Ima kod nas Islamska vjeronauka, ali dvije su bile Rumunkinje/Karavlahinje i one su bile oslobođene te nastave.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by REMB » 03 Dec 2015, 17:46

Mekteb i vjeronauka nije isto. Mekteb je puno vise, mekteb je i teorija i praksa u jednom.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by rethna » 03 Dec 2015, 17:47

Nije.
Na vjeronauku je obavezno ici dok u mekteb nije.Na vjeronauci se nauci samo jedan mali dio od onoga sto se u mektebu moze nauciti.
Question everything.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by Mutevelija » 03 Dec 2015, 17:48

Mekteb je stariji od vjeronauke :D
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by greeneyes » 03 Dec 2015, 17:55

Ruku na srce na vjeronauci slabo šta i naučiš što već nisi naučio u mektebu.
Samo sabura

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Prvi dan u mektebu

Post by Mutevelija » 03 Dec 2015, 21:53

]Dobro nisam ja išao, ali su otac i djed sigurno. Ja sam kasnije išao u mekteb koji je bio u sastavu džamije. Slikano nekad 1975.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests