Molitve na javnim mjestima / potreba za vjerskim objektima

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Molitve na javnim mjestima / potreba za vjerskim objektima

Post by Krokodil Behko » 16 Sep 2011, 15:03

Unapprijed bih zamolio,sve vjernike,koji obavljaju molitve/namaze redovno,da ovu temu ne protumace pogresno.. tema ko tema.. Eto administratora,pa ako smatrate da je neprikladna,moze da se brise..

Dakle,procitah u novinama danas,da vlasti Pariza,namjeravaju kaznjavati muslimane,koji vrse molitve na javnim mjestima.. Evo ide taj clanak:

Image

Od danas je na ulicama Pariza zabranjeno obavljanje molitve, kojom se, prema ocjeni francuskih vlasti, krši princip sekularizma. Ova mjera stupila je na snagu nakon što je francuski ministar unutrašnjih poslova Klod Gean upozorio da će biti upotrebljana sila protiv muslimana i pripadnika bilo koje druge vjeroispovijesti ukoliko ne budu poštovali novi zakon, čiji je cilj da javna mjesta u prijestonici ostanu sekularna.

Gean je najavio da bi zabrana mogla biti proširena i na ostatak Francuske, posebno na mediteranske gradove Nicu i Marsej, gdje "problem postoji".

On je obećao da će novi zakon biti doslovno sprovođen.

"Moja odlučnost neće biti poljuljana po pitanju sprovođenja zakona. Molitva na ulici nije dostojanstvena vjerska praksa i krši principe sekularizma", rekao je francuski ministar dnevniku "Figaro".

Gean je nakon diskusije, koja je prethodila usvajanju zakona, obećao da će nova mjera vrlo brzo biti proširena i na ostale dijelove Francuske, ističući da su "ulice za vožnju a ne za molitvu".

U decembru prošle godine lider stranke desnog centra "Nacionalni front" Marin le Pen izazvala je kritike svojim poređenjem muslimanske molitve na ulicama Parizu sa "nacističkom okupacijom, samo bez tenkova i vojnika".

Prema rezultatima anketa više od polovine simpatizera krajnje desnice saglasno je sa ovim stavom Le Penovom.

Muslimani u nekoliko oblasti u Parizu mole se na ulicama izvan džamija zbog nedostatka prostora. Prema sporazumu, koji je potpisan tokom protekle sedmice, vjernici će moći da, u očekivanju izgradnje veće džamije, koriste velike prostorije jedne vatrogasne stanice.

Imam iz jedne od pariskih džamija Šeik Muhamed Salah Hamza rekao je da će poštovati novi zakon, ističući da "oni nisu stoka" i da nije potpuno zadovoljan novom lokacijom. On je izrazio strahovanje da će vjernici i dalje nastaviti da odlaze u manje džamije.

Dakle to je to.
Boldirao sam jednu zanimljivu recenicu.. Iz nje,vidi se da je pariska vlast,zatezala konopac do kraja u vezi izgradnje novih objekata. I kad se vise nije imalo kud,ljudi izasli na ulice da obavljaju molitve. Tek kad se to desilo,poceo se traziti neki sporazum. A prije nego sto je trajno rjesenje pronadjeno,uveli su taj zakon..

Ja bih volio,cuti neko tumacenjepo vjerskim propisima a u vezi obavljanja molitvi.
Odnosno,kad je obavezno a kad se uvazavaju neki objektivni razlozi koji to onemogucuju..
Kao i stav vjere,nebitno koje o ovim pitanjima.
Naravno da se u ovom slucaju iz Pariza,nazire diskriminacija.
Medjutim,tamo je sila muslimana. Kako to,da nisu ranije obezbjedili prostor?
da li su drzavni organi,bili smetnja ili je to zbog lose organizacije,unutar muslimanske zajednice?

A kod nas u BiH,ono sto vidim,dzamije i crkve grade se poprilicno..
Cesto cujem kako to nije potrebno,kako se pare mogu trositi ovako ili onako.
Ali to su pare vjerskih zajednica..tako mislim...
Sta vi mislite o ovom slucaju i inace,kako se sprovodi izgradnja vjerskih objekata u BiH?
Ko su ljudi koji grade vjerske objekte a ko su ljudi koji miniraju svaki pokusaj izgradnje vjerskih objekata?
Mislite li da su nasi zakoni,vjerski i drzavni u skladu sa evropskim?
A ako nisu,ciji su bolji?
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

U Parizu od danas zabranjena molitva na ulici

Post by blento59 » 16 Sep 2011, 23:21

NA ULICAMA Pariza od danas je i službeno zabranjena molitva, jer se time "kršio princip sekularizma", piše Le Figaro.

Mjera je stupila na snagu nakon što je francuski ministar unutrašnjih poslova Claude Gueant upozorio da će se upotrijebiti sila protiv muslimana i pripadnika bilo koje druge vjeroispovijesti ako ne budu poštivali novi zakon čiji je cilj da javna mjesta u metropoli ostanu sekularna.

U prosincu prošle godine, veliku polemiku izazvala je izjava šefice desničarske stranke Marine Le Pen, koja je muslimanske molitve na ulicama Pariza usporedila s "nacističkom okupacijom, samo bez tenkova i vojnika".

Pariški muslimani običavali su moliti na ulici kad u džamijama ne bi bilo mjesta, a s uvođenjem zabrane obećana im je gradnja novih prostora za molitvu.

Pariški Le Figaro piše da su u jednom kvartu, dok čekaju gradnju veće džamije, dobili na korištenje prostorije vatrogasnog doma.

Šeik Muhamed Salah Hamza, jedan od hodža iz pariških džamija, rekao je da će poštovati novi zakon, ali i da oni nisu stoka, tvrdeći da je lokacija nove, veće džamije, vrlo loša.

Zabrana ulične molitve mogla bi se prenijeti i na ostatak Francuske, posebno na mediteranske gradove Marseille i Nicu. U Francuskoj danas živi oko 6 milijuna muslimana.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: U Parizu od danas zabranjena molitva na ulici

Post by carobnjak N » 17 Sep 2011, 16:15

Ako im obezbjede adekvatan prostor -neka! Slažem se da ulice nisu predvidjene za molitvu ali te četvrti u Francuskoj su većinski muslimanskog stanovništva pa ukoliko nema adekvatnih prostorija onda im ništa drugo ne preostaje ,a i nemaju kome smetati kad je kao što rekoh to većinski njihova naselja
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U Parizu od danas zabranjena molitva na ulici

Post by blento59 » 17 Sep 2011, 16:24

carobnjak_iz_voza wrote:Ako im obezbjede adekvatan prostor -neka! Slažem se da ulice nisu predvidjene za molitvu ali te četvrti u Francuskoj su većinski muslimanskog stanovništva pa ukoliko nema adekvatnih prostorija onda im ništa drugo ne preostaje ,a i nemaju kome smetati kad je kao što rekoh to većinski njihova naselja

ne branim francuze ali francuska nije islamska drzava.
a drugo,zar ne mogu da klanjaju kod kuce.
mislim da je to obicna provokacija
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: U Parizu od danas zabranjena molitva na ulici

Post by carobnjak N » 17 Sep 2011, 16:26

blento59 wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:Ako im obezbjede adekvatan prostor -neka! Slažem se da ulice nisu predvidjene za molitvu ali te četvrti u Francuskoj su većinski muslimanskog stanovništva pa ukoliko nema adekvatnih prostorija onda im ništa drugo ne preostaje ,a i nemaju kome smetati kad je kao što rekoh to većinski njihova naselja

ne branim francuze ali francuska nije islamska drzava.
a drugo,zar ne mogu da klanjaju kod kuce.
mislim da je to obicna provokacija
radi se uglavnom o džuma namazu ,a to se može klanjati samo u džematu
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U Parizu od danas zabranjena molitva na ulici

Post by blento59 » 17 Sep 2011, 16:29

svejedno, mogu se skupiti njih 5-6 i klanjati u necijem stanu.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: U Parizu od danas zabranjena molitva na ulici

Post by carobnjak N » 17 Sep 2011, 16:36

blento59 wrote:svejedno, mogu se skupiti njih 5-6 i klanjati u necijem stanu.
Pa izračunaj koliko bi to onda trebalo hodža na svako 5-6 ljudi ,a nekoliko miliona muslimana u Francuskoj?
Francuzi muku muče sa svojim bivšim kolonijama iz kojih su se bogatili vjekovima(Alžir,Tunis) ,a pošto su bivše kolonizirane radnike dovodili u Francusku i izrabljivali ,sad njihova unučad imaju državljanstvo,a svi su ostali u islamu .Rodjeni su francuzi i žene se i udaju sa muslimanima iz tih bivših kolonija koji naravno dolaze onda u Francusku pa se francuzi sad zabrinuli jer bi uskoro Francuska mogla biti "kolonizirana" od muslimana ;) O tome je tu riječ
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U Parizu od danas zabranjena molitva na ulici

Post by blento59 » 17 Sep 2011, 16:40

pa ako ih ima toliko neka svaki da po, recimo 1000 franaka i naprave dzamiju
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: U Parizu od danas zabranjena molitva na ulici

Post by carobnjak N » 17 Sep 2011, 16:51

blento59 wrote:pa ako ih ima toliko neka svaki da po, recimo 1000 franaka i naprave dzamiju
Za izgradnju džamije su potrebne dozvole i dozvole u EU.To je velika procedura i u sloveniji je trajalo skoro dvije decenije da dozvole uopće gradnju na nekoj periferiji grada a kamo li da se gradi u jednoj Francuskoj neka ogromna zdanja po kvartovima
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U Parizu od danas zabranjena molitva na ulici

Post by blento59 » 17 Sep 2011, 16:57

ne mora biti zvanicno dzamija. moze biti sportska dvorana.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: U Parizu od danas zabranjena molitva na ulici

Post by carobnjak N » 17 Sep 2011, 17:27

blento59 wrote:ne mora biti zvanicno dzamija. moze biti sportska dvorana.
Ma najbolje da klanjaju u ilegali ,jel da i kad idu na džumu da kažu da odoše igrati lopte
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U Parizu od danas zabranjena molitva na ulici

Post by blento59 » 17 Sep 2011, 17:29

zar nije bitno da se klanja.ako su takvi uslovi zasto ne i u ilegali.
bolje nego u zatvoru.
nisam cuo za dzemate po zatvorima
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Molitve na javnim mjestima / potreba za vjerskim objekti

Post by paparaci » 18 Sep 2011, 04:17

nisam upoznat sa ovim. ali ako je rijec samo o dzuma namazu, ne vidim bas neki problem u tome. zalosno je sto nemaju prostor za to. ne mora to biti dzamija, tj. objekat u izgledu dzamije.
ukoliko je rijec o "obicnom" namazu, nema opravdanja nikako. oni se mogu kod kuce obaviti. samo dzuma namaz ne, kao sto je vec carobni rekao.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Molitve na javnim mjestima / potreba za vjerskim objekti

Post by Krokodil Behko » 18 Sep 2011, 09:48

Ja inace,kad je ta Francuska u Pitanju,ne cujem nista dobro o ovim pitanjima..
U redu je zabrana burki ali ovo je pretjerano. Pogotovo zato,sto se vidi da su pregovori vodjeni i da gradske vlasti,nisu zurile sa rjesenjem ovog pitanja. Naravno da sam i sam za sekularni model drzave ali ovo nije ncin. Svaki put,kad se nekome nesto uskracuje,pa makar i na ovakav (dvolican) indirektan nacin,ta drzava,poprima suprotne definicije od onih za koje se u stvarnosti zalaze. Dio krivice ide i prema muslimanskoj zajednici. Ima ih mnogo i mogli su na vrijeme,poceti da traze alternativno rjesenje.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Molitve na javnim mjestima / potreba za vjerskim objekti

Post by mrki62 » 21 Sep 2011, 12:20

Haj nek mi neko objasni šta je to džuma al u točnom prijevodu.
Drugo, na ulici se piša, pljuje, povraća ,............. e sad , ko zagovara da se tamo klanja, taj nek još jednom razmisli.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Molitve na javnim mjestima / potreba za vjerskim objekti

Post by Krokodil Behko » 21 Sep 2011, 13:52

mrki62 wrote:Haj nek mi neko objasni šta je to džuma al u točnom prijevodu.
Drugo, na ulici se piša, pljuje, povraća ,............. e sad , ko zagovara da se tamo klanja, taj nek još jednom razmisli.
Mislim da nisi dobro,procitao uvodni post.. pa da ponovim:

Prema sporazumu, koji je potpisan tokom protekle sedmice, vjernici će moći da, u očekivanju izgradnje veće džamije, koriste velike prostorije jedne vatrogasne stanice.
Imam iz jedne od pariskih džamija Šeik Muhamed Salah Hamza rekao je da će poštovati novi zakon, ističući da "oni nisu stoka" i da nije potpuno zadovoljan novom lokacijom.


Dakle,imam kaze da kao privremenim smjestajem,ne snatra,dovoljno dobrim,ni taj vatrogasni dom.. Ljudi zele obaviti svoju glavnu sedmicnu molitvu i na ulici to rade iz nuzde..
online

User avatar
sancho_no1
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 185
Joined: 17 May 2011, 23:58
Status: Offline

Re: Molitve na javnim mjestima / potreba za vjerskim objekti

Post by sancho_no1 » 21 Sep 2011, 22:03

U Sarajevu Dzamije niču kao gljive poslije kiše ima milion dzamija pa se opet nadje neki hajvan koji klanja u parku...
ali sta ces..
Mozda je Paris za razliku od Sarajeva predvidio da je bolje ulagati u gradnju fabrika nego u gradnju vjerskih objekata. Koji vrlo često mogu rezultirati okupljanjima raznih frakcija sklonih verbalnim i fizickim napadima po ostale stanovnike.

ps: klanjati se moze i kod kuce bitno je da je cisto odjelo i mjesto gdje ce se klanjati i cista savjest.
Tamo gdje svi misle isto, niko ne misli mnogo!!!

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Molitve na javnim mjestima / potreba za vjerskim objekti

Post by blento59 » 21 Sep 2011, 22:12

mislim da samo hoce da ispolitiziraju stvar.
sta fali vatrogasnoj stanici.
mi smo kupili zgradu koja je nekada bila neka crkva i pretvorili je u dzamiju.
ali sami smo kupili nismo trazili nista od drzave a jos manje klanjali po ulucama ili parkovima gdje pascinje pisa i sere
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Molitve na javnim mjestima / potreba za vjerskim objekti

Post by mrki62 » 21 Sep 2011, 23:16

Krokodil Behko wrote:
Mislim da nisi dobro,procitao uvodni post.. pa da ponovim:
Ja sam postavio pitanje, na koje nisi odgovorio a igrom slučaja sam pročitao i drugi post , koji pominje ulice, pa i ostale postove , koji se nadovezuju i otud moja pitanja
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Molitve na javnim mjestima / potreba za vjerskim objekti

Post by Krokodil Behko » 21 Sep 2011, 23:18

mrki62 wrote:
Krokodil Behko wrote:
Mislim da nisi dobro,procitao uvodni post.. pa da ponovim:
Ja sam postavio pitanje, na koje nisi odgovorio a igrom slučaja sam pročitao i drugi post , koji pominje ulice, pa i ostale postove , koji se nadovezuju i otud moja pitanja
Nigdje ne vijdeh nikakav upitnik :lopta
online

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests