Božija pravda

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by carobnjak N » 07 Jan 2016, 12:58

Mohr wrote:
carobnjak N wrote: Druže Mohr, praviš početničku pogrešku optužujući neku ideju (ideologiju) ili sistem, da je on sam u sebi zao ili nepravedan
ili da stremi zlu jer po tome je onda komunizam najveće zlo koje je zadesilo svijet zbog onoga što je učinjeno za vrijeme
Staljina. ....Stvar je u onima koji sprovode ideje i sisteme a ne u samim ideologijama, dakle u ljudima
:roll Ne'am pojma Nurdo o čemu pričaš :cudi

Jedino što ovdje uviđam jeste logički apsurd koji si izrek'o, jer dezavuišeš (neki) sistem/ideologiju na temelju onoga što je učinio pojedinac. Jer, pogledajmo: Meni kažeš da optužujem ide(ologi)ju kao samu po sebi zlu (a ja ću se s time složiti glede sadašnje vladajuće ideologije :ok premda ne znam gdje si to naš'o u mom prethodnom postu :roll ), a onda, da bi to argumentov'o, sasvim naopako rezonuješ pa veliš da ćemo (tom tvojom naopakom logikom :oo ) zaključiti da je ideja/sistem kriva zbog zala nekog pojedinca koji se njome (idejom) "pokrio", zakrabuljio. Vidiš li? Ja dakle hoću neku ideju/sistem (pr)oglasiti zlim i naopakim (bez obzira na pojedince) a ti onda, da bi tu tačnu primjedbu pojasnio (jamačno nesvjesno) donosiš kontraargument (u prilog toj tvojoj primjedbi) te ka'eš da ćemo zarad nekog zlog pojedinca proglasiti sistem zlim.

Ne, brate Nurdo, ne... Ideja koju samu po sebi smatram zlom nema nikakve veze ni sa jednim pojedincem, dapače, svi skupa smo žrtve iste. S druge pak strane, ideja koju smatram plemenitom i dobrom, ispravnom i tačnom, ne može biti dezavuisana ni kompromitovana niti od jednog, niti od svih na svijetu pojedinaca :pusa
Nismo se razumjeli . Ne mislim ja da je kod ideje (od koje nastaju ideologije) riječ o sistemu, nego sistem nastaje kao
jedan način na koji se želi sprovesti ideja i sistemi su djelo kolektiva, a ideja je namjera-nijjet pojedinca.
Svi sistemi su se pokazali pogrešnim ali samim time to ne obezvrijeđuje ideju, naročito ako se ima na umu kontext vremena
(a to se obavezno mora imati, inače dolazi u startu do nerazumjevanja iste) .
Revolucije su u stvari istorijske tačke u kojima neko društvo potaknuto takvom idejom, a istovremeno začahureno u nekom
sistemu kojeg smatraju lošim, su u stvari re-evoluiranje na neki viši i bolji stupanj .
Međutim, za svaku evoluciju je potreban i viši stepen svijesti kod društva, inače je revolucija osuđena na propast u startu.
Tako je propala ideja komunizma jer društvo nije dostiglo stepen svijesti da se prema društvenom odnosi kao prema
svome, a kapitalizam je doživio expanziju jer je bio prilagođen društvenoj svijesti .
Isto tako ekonomska revolucija u islamu je doživjela krah po pitanju kamate i bankarstva jer društvo ni dan danas nije
na tom stepenu svijesti da bi bogati finansirali siromašne u njihovom trudu i radu iz čiste humanosti
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by bjelost » 07 Jan 2016, 13:08

carobnjak N wrote: Nismo se razumjeli . Ne mislim ja da je kod ideje (od koje nastaju ideologije) riječ o sistemu, nego sistem nastaje kao
jedan način na koji se želi sprovesti ideja i sistemi su djelo kolektiva, a ideja je namjera-nijjet pojedinca.
Svi sistemi su se pokazali pogrešnim ali samim time to ne obezvrijeđuje ideju, naročito ako se ima na umu kontext vremena
(a to se obavezno mora imati, inače dolazi u startu do nerazumjevanja iste) .
Revolucije su u stvari istorijske tačke u kojima neko društvo potaknuto takvom idejom, a istovremeno začahureno u nekom
sistemu kojeg smatraju lošim, su u stvari re-evoluiranje na neki viši i bolji stupanj .
Međutim, za svaku evoluciju je potreban i viši stepen svijesti kod društva, inače je revolucija osuđena na propast u startu.
Tako je propala ideja komunizma jer društvo nije dostiglo stepen svijesti da se prema društvenom odnosi kao prema
svome, a kapitalizam je doživio expanziju jer je bio prilagođen društvenoj svijesti .
Isto tako ekonomska revolucija u islamu je doživjela krah po pitanju kamate i bankarstva jer društvo ni dan danas nije
na tom stepenu svijesti da bi bogati finansirali siromašne u njihovom trudu i radu iz čiste humanosti
:aplauz

ono što je sad aktuelno je informatička revolucija i odlično se uklapa u ovo što si rekao...

poz
Last edited by bjelost on 07 Jan 2016, 13:10, edited 1 time in total.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by carobnjak N » 07 Jan 2016, 13:09

bjelost wrote:
Mohr wrote: Insan nije stvoren grešan, on to postaje kroz život. I to je prva stvar koju želim odma' da raščistimo; kako će jadni maxum koji je prvi put zakmeč'o :DD i tek ugled'o nebo bit grešan :p
:hm
Kad sam rekao da je stvoren grešan, (za razliku od meleka), tu sam mislio na cjelokupan njegov život, a ne samo na momenat njegovog rođenja. Izvini ako sam se pogrešno izrazio. Za mene je to očigledno, pa nisam mislio da je to nekome nejasno.

PS
... A da Allah hoće svi bi ljudi bili bezgrešni kao meleki ...

poz
:ok Čovjek je stvoren sa mogućnošću da griješi, a melek nema tu mogućnost .
Melek je pozitivna energija potpuno usmjerena ka božanskom, a čovjek je i pozitivna i negativna (jing jang) i od njega
se traži , ne da bude bezgriješan, nego da izbalansira te energije u sebi jer bez tog balansa , ono božansko u čovjeku
ili Ruh , ne može da se manifestuje kroz čovjeka, kao što ne može ni melek (čisto pozitivna energija) da se manifestuje
u ljudskom svijetu materije u kojem je poredak takav da mora postojati u svemu pozitivna i negativna energija ili
proton i neutron u atomu.
Zato se kaže npr "kad ljudi nebi griješili , zamjenio bi ih drugim ljudima koji i griješe i kaju se"
Last edited by carobnjak N on 07 Jan 2016, 15:20, edited 1 time in total.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by bjelost » 07 Jan 2016, 13:13

carobnjak N wrote:Čovjek je stvoren sa mogućnošću da griješi, a melek nema tu mogućnost .
Melek je pozitivna energija potpuno usmjerena ka božanskom, a čovjek je i pozitivna i negativna (jing jang) i od njega
se traži , ne da bude bezgriješan, nego da izbalansira te energije u sebi jer bez tog balansa , ono božansko u čovjeku
ili Ruh , ne može da se manifestuje kroz čovjeka, kao što ne može ni melek (čisto pozitivna energija) da se manifestuje
u ljudskom svijetu materije u kojem je poredak takav da mora postojati u svemu pozitivna i negativna energija ili
proton i neutron u atomu.
Zato se kaže npr "kad ljudi nebi griješili , zamjenio bih ih drugim ljudima koji i griješe i kaju se"
:aplauzz

bez komentara

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Mohr » 07 Jan 2016, 13:13

Sve je to OK, zato se ja i pitam zašto je bog čovjeka stvorio takvim (grešnim), a ne kao meleka, bezgrešnim. Najposlije, zašto ga je uopšte i stvar'o :obrve U svrhu kakvog experimenta, šta je poenta... :roll Znam da grubo zvuči, i da će se sad opet reći da su čudni putevi Gospodnji, ali takvi smo stvoreni, da se vazda pitamo... :ovaj :D

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by bjelost » 07 Jan 2016, 13:22

Mohr wrote:Sve je to OK, zato se ja i pitam zašto je bog čovjeka stvorio takvim (grešnim), a ne kao meleka, bezgrešnim. Najposlije, zašto ga je uopšte i stvar'o :obrve U svrhu kakvog experimenta, šta je poenta... :roll Znam da grubo zvuči, i da će se sad opet reći da su čudni putevi Gospodnji, ali takvi smo stvoreni, da se vazda pitamo... :ovaj :D
:hm
Stvar je relativno jednostavna, melek nema mogućnost izbora i on zato ne može pogrešiti. Insan ima mogućnost izbora i ako bira loše pada dole a ako bira dobro penje se ka gore (dole pakao gore raj). Pitaš li se zašto su se svi meleki morali pokloniti Ademu as?...

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by carobnjak N » 07 Jan 2016, 13:37

Mohr wrote:Sve je to OK, zato se ja i pitam zašto je bog čovjeka stvorio takvim (grešnim), a ne kao meleka, bezgrešnim. Najposlije, zašto ga je uopšte i stvar'o :obrve U svrhu kakvog experimenta, šta je poenta... :roll Znam da grubo zvuči, i da će se sad opet reći da su čudni putevi Gospodnji, ali takvi smo stvoreni, da se vazda pitamo... :ovaj :D
Stvorio ga je takvim, zato što je čovjek materija , sa najvišom mogućom potencijom da u sebi evoluira Ruh (duh).
Međutim materija ne može postojati ovakva kakva jest, bez suprotnosti.
Zato se navodi (i često krivo interpretira u površnim religijskim "studijama") kad je Musa-Mojsije pričao s Bogom
i opet nije bio siguran da li je on taj glas čuo u svojoj glavi, da li mu se pričinja (u stvari ga je čuo iz sebe samoga
ali to je baška opet tema koja ima veze i sa ovim) pa je tražio "Bože pokaži mi se da te vidim!".
Pa mu bog kaže "ne možeš me vidjeti ali ako baš sumnjaš, pogledaj u ono brdo, ja ću se manifestovati u njemu
pa ako ostane isto, ne vjeruj mi". Navodi se da kad je Musa pogledao, brdo se pretvorilo u prah, nestalo je.
Samim time se pokazuje, da se Bog u stvari želi manifestovati u matriji samo kroz čovjeka, jer smo mi idealni i stvoreni
za to ali do takve manifestacije u ljudima je potrebna velika evolucija svijesti, pošto je fizička evolucija završena.
U islamskoj istoriji je postojalo dosta slučajeva takve manifestacije ili božijeg prisustva u čovjeku sa imenima ili sa
višim stupnjem, sa atributima. Jedan od najpoznatijih slučajeva je Mensur Haladž koji je bio enormono harizmatična
ličnost i vrlo učen, za tadašnje pojmove učenosti. On je odjednom počeo da ponavlja "enel Hakk!" "ja sam Hakk-Istiniti"
i nije odustajao sve dok njega i stotine njegovih učenika nisu javno pogubljeni.
Iako su se svi tadašnji učenjaci i njegove kolege trudili da ga spase i proglase neuračunljivim, odgovarali ga i tražili
da se pokaje i spasi, čovjek nije odustajao i smijao se na gubilištu, iako po svjedočenjima svih je bio
potpuno mentalno zdrav i pri punoj svijesti.
Dakle, ljudi su "mjesta" na kojima jedino bog može da se "tedželi" ili da se oformi vidno (zahiren) u materiji
a ne da je sakriven (batin). Svaki drugi oblik materije to ne podnosi i raspada se na subatomski nivo.
Zato su recimo religijske metaforičke priče o Ademu i melecima kojima je Bog naredio da se poklone Ademu ili priče
o tome kako se ništa od stvorenog (planine, šume, kamen, planete) nije usudilo da ponese amanet koji je čovjek
uzeo na sebe.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by bjelost » 07 Jan 2016, 13:45

carobnjak N wrote: Stvorio ga je takvim, zato što je čovjek materija , sa najvišom mogućom potencijom da u sebi evoluira Ruh (duh).
Međutim materija ne može postojati ovakva kakva jest, bez suprotnosti.
Zato se navodi (i često krivo interpretira u površnim religijskim "studijama") kad je Musa-Mojsije pričao s Bogom
i opet nije bio siguran da li je on taj glas čuo u svojoj glavi, da li mu se pričinja (u stvari ga je čuo iz sebe samoga
ali to je baška opet tema koja ima veze i sa ovim) pa je tražio "Bože pokaži mi se da te vidim!".
Pa mu bog kaže "ne možeš me vidjeti ali ako baš sumnjaš, pogledaj u ono brdo, ja ću se manifestovati u njemu
pa ako ostane isto, ne vjeruj mi". Navodi se da kad je Musa pogledao, brdo se pretvorilo u prah, nestalo je.
Samim time se pokazuje, da se Bog u stvari želi manifestovati u matriji samo kroz čovjeka, jer smo mi idealni i stvoreni
za to ali do takve manifestacije u ljudima je potrebna velika evolucija svijesti, pošto je fizička evolucija završena.
U islamskoj istoriji je postojalo dosta slučajeva takve manifestacije ili božijeg prisustva u čovjeku sa imenima ili sa
višim stupnjem, sa atributima. Jedan od najpoznatijih slučajeva je Mensur Haladž koji je bio enormono harizmatična
ličnost i vrlo učen, za tadašnje pojmove učenosti. On je odjednom počeo da ponavlja "enel Hakk!" "ja sam Hakk-Istiniti"
i nije odustajao sve dok njega i stotine njegovih učenika nisu javno pogubljeni.
Iako su se svi tadašnji učenjaci i njegove kolege trudili da ga spase i proglase neuračunljivim, odgovarali ga i tražili
da se pokaje i spasi, čovjek nije odustajao i smijao se na gubilištu, iako po svjedočenjima svih je bio
potpuno mentalno zdrav i pri punoj svijesti.
Dakle, ljudi su "mjesta" na kojima jedino bog može da se "tedželi" ili da se oformi vidno (zahiren) u materiji
a ne da je sakriven (batin). Svaki drugi oblik materije to ne podnosi i raspada se na subatomski nivo.
Zato su recimo religijske metaforičke priče o Ademu i melecima kojima je Bog naredio da se poklone Ademu ili priče
o tome kako se ništa od stvorenog (planine, šume, kamen, planete) nije usudilo da ponese amanet koji je čovjek
uzeo na sebe.
:hm

poz
Last edited by bjelost on 08 Jan 2016, 08:39, edited 4 times in total.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by carobnjak N » 07 Jan 2016, 13:47

pozz :D
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lebowski » 07 Jan 2016, 13:51

Meni se čini da je taj "Istiniti" bio na korak od budale, baca na psihopatu. Ne zaboravite da su i tada postojali psihički poremećaji.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by carobnjak N » 07 Jan 2016, 13:59

Lebowski wrote:Meni se čini da je taj "Istiniti" bio na korak od budale, baca na psihopatu. Ne zaboravite da su i tada postojali psihički poremećaji.
"Detaljno" si ga analizirao , nema šta. Nije on jedini, ima ih dosta koji su to uradili ali na drugačije načine.
Vrlo cijenjeni i od današnjih filozofa. Npr Rumi ili ibn Arebi.
Rumi je 1998godine proglašen najboljim autorom u SAD , a rođen je prije 800 godina
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lebowski » 07 Jan 2016, 14:25

Izvini ali kakve to veze ima jedno sa drugim.. ne možeš biti psihopata ili duševno oboliti a iza sebe ostaviti neki trag, pa i jako pozitivan? Samo glupi oboljevaju?

Gdje se u Kur'anu spominje to Božije pisustvo u čovjeku i najavljuju takvi primjeri, da će postojati takvi ljudi i šta to znači konkretno... Zašto Isa nije mogao biti takav onda?.. Naravno sad ćete reći nije mogao zbog ovog ili onog ali suština je ista.. ako se Bog manifestuje u nekom čovjeku onda nećemo puno pogriješiti ako kažemo da je taj čovjek istovremeno i Bog..
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by bjelost » 07 Jan 2016, 14:27

carobnjak N wrote: Stvorio ga je takvim, zato što je čovjek materija , sa najvišom mogućom potencijom da u sebi evoluira Ruh (duh).
Međutim materija ne može postojati ovakva kakva jest, bez suprotnosti.
Zato se navodi (i često krivo interpretira u površnim religijskim "studijama") kad je Musa-Mojsije pričao s Bogom
i opet nije bio siguran da li je on taj glas čuo u svojoj glavi, da li mu se pričinja (u stvari ga je čuo iz sebe samoga
ali to je baška opet tema koja ima veze i sa ovim) pa je tražio "Bože pokaži mi se da te vidim!".
Pa mu bog kaže "ne možeš me vidjeti ali ako baš sumnjaš, pogledaj u ono brdo, ja ću se manifestovati u njemu
pa ako ostane isto, ne vjeruj mi". Navodi se da kad je Musa pogledao, brdo se pretvorilo u prah, nestalo je.
Samim time se pokazuje, da se Bog u stvari želi manifestovati u matriji samo kroz čovjeka, jer smo mi idealni i stvoreni
za to ali do takve manifestacije u ljudima je potrebna velika evolucija svijesti, pošto je fizička evolucija završena.
U islamskoj istoriji je postojalo dosta slučajeva takve manifestacije ili božijeg prisustva u čovjeku sa imenima ili sa
višim stupnjem, sa atributima. Jedan od najpoznatijih slučajeva je Mensur Haladž koji je bio enormono harizmatična
ličnost i vrlo učen, za tadašnje pojmove učenosti. On je odjednom počeo da ponavlja "enel Hakk!" "ja sam Hakk-Istiniti"
i nije odustajao sve dok njega i stotine njegovih učenika nisu javno pogubljeni.
Iako su se svi tadašnji učenjaci i njegove kolege trudili da ga spase i proglase neuračunljivim, odgovarali ga i tražili
da se pokaje i spasi, čovjek nije odustajao i smijao se na gubilištu, iako po svjedočenjima svih je bio
potpuno mentalno zdrav i pri punoj svijesti.
Dakle, ljudi su "mjesta" na kojima jedino bog može da se "tedželi" ili da se oformi vidno (zahiren) u materiji
a ne da je sakriven (batin). Svaki drugi oblik materije to ne podnosi i raspada se na subatomski nivo.
Zato su recimo religijske metaforičke priče o Ademu i melecima kojima je Bog naredio da se poklone Ademu ili priče
o tome kako se ništa od stvorenog (planine, šume, kamen, planete) nije usudilo da ponese amanet koji je čovjek
uzeo na sebe.
:hm ...sufizam... sufije... :hm

:grana
Kažu da je tanka linija između genija i ludaka...
Ja ne mogu da shvatim neke učenjake kako se mogu postaviti iznad Poslanika as i njegove doktrine. Npr nigdje ne znam da je zapisano da je to rekao Najodabraniji Primjer svim ljudima "ja sam Hakk-Istiniti". :grana

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by bjelost » 07 Jan 2016, 14:30

Lebowski wrote:Izvini ali kakve to veze ima jedno sa drugim.. ne možeš biti psihopata ili duševno oboliti a iza sebe ostaviti neki trag, pa i jako pozitivan? Samo glupi oboljevaju?

Gdje se u Kur'anu spominje to Božije pisustvo u čovjeku i najavljuju takvi primjeri, da će postojati takvi ljudi i šta to znači konkretno... Zašto Isa nije mogao biti takav onda?.. Naravno sad ćete reći nije mogao zbog ovog ili onog ali suština je ista.. ako se Bog manifestuje u nekom čovjeku onda nećemo puno pogriješiti ako kažemo da je taj čovjek istovremeno i Bog..
ima smisla Lebowski, osim onoga samo glupi oboljevaju...

:hm

poz

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by carobnjak N » 07 Jan 2016, 15:14

Lebowski wrote:Izvini ali kakve to veze ima jedno sa drugim.. ne možeš biti psihopata ili duševno oboliti a iza sebe ostaviti neki trag, pa i jako pozitivan? Samo glupi oboljevaju?

Gdje se u Kur'anu spominje to Božije pisustvo u čovjeku i najavljuju takvi primjeri, da će postojati takvi ljudi i šta to znači konkretno... Zašto Isa nije mogao biti takav onda?.. Naravno sad ćete reći nije mogao zbog ovog ili onog ali suština je ista.. ako se Bog manifestuje u nekom čovjeku onda nećemo puno pogriješiti ako kažemo da je taj čovjek istovremeno i Bog..
Hoću da kažem da ih eminentni ljudi iz tih oblasti filozofije, nisu smatrali ludima, naprotiv.

To je jedna vrsta paradoxa, jesu božanski ali nisu Bog. Ti si alat ali nisi Majstor, posuda nije isto što i njen sadržaj.
Isus je božije ime "el Vedud" ili Voljeni . Ne znam da postoji neko ko stvarno mrzi Isusa.
Postoji u Kur'anu , recimo primjer kad su muslimani pobijedili u bitci na Bedru, u kojoj po nekim mjerilima strategije
nisu imali uopće šanse (pješaci 1 : 4, primitivno naoružani u otvorenom sukobu sa konjicom) i poslije bitke su se
počeli hvalisati vjerovatno sami ne vjerujući u ono što su uradili, pa im je rečeno
"ti nisi bacio kad si bacio, nego je Allah bacio"
Također : "Rob moj Mi se približava sve dok ga ne zavolim, a kada ga zavolim postajem sluh njegov, kojim sluša, vid njegov, kojim gleda, ruka njegova, kojom prihvata, i noga njegova, kojom hoda. "

" Čovječe, bio sam gladan nisi me nahranio, bio sam bolestan nisi me obišao" Onda se kaže kako čovjek pita "Kako ti da si
gladan i bolestan , a ti si Gospodar svega?! " Kaže "taj i taj čovjek je bio bolestan, a ovaj je bio gladan, da si ih obišao
našao bi Mene tu"
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Mohr » 07 Jan 2016, 17:16

bjelost wrote:
Mohr wrote:Sve je to OK, zato se ja i pitam zašto je bog čovjeka stvorio takvim (grešnim), a ne kao meleka, bezgrešnim. Najposlije, zašto ga je uopšte i stvar'o :obrve U svrhu kakvog experimenta, šta je poenta... :roll Znam da grubo zvuči, i da će se sad opet reći da su čudni putevi Gospodnji, ali takvi smo stvoreni, da se vazda pitamo... :ovaj :D
:hm
Stvar je relativno jednostavna, melek nema mogućnost izbora i on zato ne može pogrešiti. Insan ima mogućnost izbora i ako bira loše pada dole a ako bira dobro penje se ka gore (dole pakao gore raj). Pitaš li se zašto su se svi meleki morali pokloniti Ademu as?...
Bojim se da nisi razumio šta pitam... :roll Pitao sam ZAŠTO je nešto, a ne KAKO je, kužiš :) Sve je (zašto relativno?) lahko kad samo interpretiramo, prepričavamo itd. ali ja pitam za razloge, uzroke, svrhu nečega. Dakle, pitam zašto melek nema a insan ima tu mogućnost tj. zašto je bogu bilo potrebno da stvara škart :pusi kad je već im'o savršen proizvod :D Hajde da se, ako si raspoložen, vratimo na sam početak cijele priče, na prvi iliti tzv. Istočni grijeh?


Zašto bi se bezgrešni meleci klanjali grešnome insanu :roll

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by bjelost » 07 Jan 2016, 20:28

Mohr wrote:
Bojim se da nisi razumio šta pitam... :roll Pitao sam ZAŠTO je nešto, a ne KAKO je, kužiš :) Sve je (zašto relativno?) lahko kad samo interpretiramo, prepričavamo itd. ali ja pitam za razloge, uzroke, svrhu nečega. Dakle, pitam zašto melek nema a insan ima tu mogućnost tj. zašto je bogu bilo potrebno da stvara škart :pusi kad je već im'o savršen proizvod :D Hajde da se, ako si raspoložen, vratimo na sam početak cijele priče, na prvi iliti tzv. Istočni grijeh?


Zašto bi se bezgrešni meleci klanjali grešnome insanu :roll
:cool

Interesantno postavljeno pitanje... Izvini što sam pogrešno protumačio...

Ja lično ne znam konkretan odgovor na njega, ali ti mogu predložiti nekoliko smjernica pa pokušaj zaključiti sam...

Bog je svijet stvorio iz Milosti. A, milost je sama od sebe vrlo interesantnog karaktera. Ona ne treba jak povod da bi stupila na snagu (u krajnjem slučaju nikakav povod). Milostivi je prije nego je stvorio svijet znao i odredio kako će on funkcionisati. Sudbine su bile određene i zapisane i mastilo se osušilo prije nego je išta bilo stvoreno.

Od nama poznatih bića su prvo stvoreni meleki od svjetlosti, poslije određenog vremena džini od vatre i na kraju ljudi od ilovače (zemlje). Meleki nemaju mogućnost da ne poslušaju Božije naredbe (dakle to je u njihovoj srži ili njihovom karakteru, oni nemaju izbor da ne poslušaju... Uporedi ih sa na primjer kompjuterskim programom. Programer sve unosi u njega i sve što naredi programu on posluša i tako uradi.

Potom su stvoreni džini i ljudi. A oni su ako hoćeš najjednostavniji odgovor stvoreni da obožavaju Allaha (Boga). To je suštinski odgovor i srž džinskog i ljudskog bića i istovremeno najveća poslušnost Milostivom.

Duži odgovor zahtjeva obrazloženje;

Vratimo se na kompjuterski program. Sad programer stvara mogućnost da program ne posluša programera i to ne samo sa jednostavno da ili ne (sluša ne sluša) već mu još oteža put do poslušnosti nečim što se naziva uživanje. Pa se tom programu stavi sličan zadatak kao i melecima tj pokornost (obožavanje) i uvjerenje da programer zna šta radi. Ovaj program se da džinima .
Potom dolazi treći nivo programiranja, a on u sebi obuhvata ljubomoru.

Davno prije čovjeka su stvoreni džini i oni se mogu smatrati u nekim poređenjima boljim od meleka. Jer su odabirali poslušnost iako su prema drugom programu imali mogućnost da ne poslušaju. Vjerovatno su se neki u toj poslušnosti Tvorcu posebno isticali... i stim su se vjerovatno puno ponosili i smatrali se posebnim kod Tvorca. Ali, veliki problem je nastao sa trećim programom.
Tj kad je stvoren čovjek, naime isti uslovi kao kod džina s tim što im se još dodaje neprijatelj koji će ih odgovarati od poslušnosti Tvorcu 24 sata dnevno 365 dana u godini i u snu i na javi, i još uz to džini bivaju nevidljivi čovjeku a čovjek je vidljiv džinima (neko bi rekao vrlo neravnopravna utakmica).
I da zaključimo; Kako je čovjek nepravedan prema sebi on je na sebe preuzeo taj emanet da bude u trećem programu tj u najtežem iskušenju. I imamo to što imamo danas. Iblis se zaklinje Sveznajućem da će se truditi da odvoji od poslušnosti Svemogućem sve ljude, samo neće moći one koju koji mu budu iskreno predani. I to prokletnik radi od tad do danas i sve do sudnjeg dana...

A sad ću ti postaviti opet pitanje;
Ako je sve bilo ovako otprilike, kakva je vrijednost onih Allahovih robova koji su u trećem programu i opet biraju poslušnost Bogu (odnosno obožavanje Allaha), ispred svojih prohtjeva i tolikih iskušenja oko njih?

U svakom slučaju treći program je obuhvatniji i od prvog i od drugog i u pozitivnom i u negativnom pogledu. A čovjek je stvoren slabim bićem, pa ako nadvlada svoju slabost i očisti se, samo Milostivi zna koji mu je status u vječnosti i da li je iznad meleka i džina ili ispod njih...

...Što je veće iskušenje to je veća nagrada... A najveća nagrada je istinsko viđenje Tvorca Svevišnjeg...

A što su se svi meleki trebali pokloniti Ademu as., ja mislim da ovdje negdje leži odgovor.
I ako sam dobro opisao u Ademovim sinovima sada imaš potencijal i za Savršen proizvod i za škart kako si se ti izrazio.

poz

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lebowski » 07 Jan 2016, 21:58

Hoću da kažem da ih eminentni ljudi iz tih oblasti filozofije, nisu smatrali ludima, naprotiv.

To je jedna vrsta paradoxa, jesu božanski ali nisu Bog. Ti si alat ali nisi Majstor, posuda nije isto što i njen sadržaj.
Isus je božije ime "el Vedud" ili Voljeni . Ne znam da postoji neko ko stvarno mrzi Isusa.
Postoji u Kur'anu , recimo primjer kad su muslimani pobijedili u bitci na Bedru, u kojoj po nekim mjerilima strategije
nisu imali uopće šanse (pješaci 1 : 4, primitivno naoružani u otvorenom sukobu sa konjicom) i poslije bitke su se
počeli hvalisati vjerovatno sami ne vjerujući u ono što su uradili, pa im je rečeno
"ti nisi bacio kad si bacio, nego je Allah bacio"
Također : "Rob moj Mi se približava sve dok ga ne zavolim, a kada ga zavolim postajem sluh njegov, kojim sluša, vid njegov, kojim gleda, ruka njegova, kojom prihvata, i noga njegova, kojom hoda. "

" Čovječe, bio sam gladan nisi me nahranio, bio sam bolestan nisi me obišao" Onda se kaže kako čovjek pita "Kako ti da si
gladan i bolestan , a ti si Gospodar svega?! " Kaže "taj i taj čovjek je bio bolestan, a ovaj je bio gladan, da si ih obišao
našao bi Mene tu"
Hoću reći da nema nikakvo uporište ni u čemu da je on bio "božanski", štagod to značilo..

Sama izjava od nekog, pa koliko god bio priznat ne znači ništa

Ako znači, znaš li još neke slične primjere i da li takvih primjera ima u sadašnjosti.
Ako ima kakve su reakcije na takve osobe među muslimasnkom ulemom i vjernicima a ako nema zašto nema i kad je bio zadnji takav. Postoje li neki kriteriji pomoću kojih možemo odrediti da li je neko "Istina" ili u zabludi..

Je li on obješen zato što je smatran heretikom?
U islamskoj istoriji je postojalo dosta slučajeva takve manifestacije ili božijeg prisustva u čovjeku sa imenima ili sa
višim stupnjem, sa atributima.

Što se tiče ove bitke.. zar tamo nisu meleki pomogli, kao i inače.. Sjećam se ja i drugih priča iz historije, o 300 Spartanaca, pa i iz ovog zadnjeg našeg rata... To su jako motivirajuće priče a takve bitke su moguće, da brojčano slabiji pobijedi jačeg.. dan danas se dešavaju.

Zamisli u onim vremenima.. situacija 50 na 200 i ti pobijediš.. imaš novu religiju, izvojevao si nemoguću pobjedu, koliko to ojača tvoju vjeru, koliko priča od toga nastane...
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by carobnjak N » 08 Jan 2016, 08:19

ja nisam religiozan na klasičan način, ne želim širiti svoja ubjeđenja, ne želim ubjeđivati bilo koga u neke istine
ili mu pokazaivati pravi put, ne mislim da je samo moje viđenje ispravno. Samo sam se uključio da kažem da nije sve
baš tako jednostavno ni jednostrano
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Zagorka » 08 Jan 2016, 17:18

Nurko :rozi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests