Božija pravda

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by KOMESAR » 04 Jan 2016, 08:31

storm wrote:Ne pravi se lud, jer nisi.... ni meni nisi na najjednostavnija pitanja odgovorio, štoviše, nastavljaš sa uvredama i macho pošalicama :rol
Na ovu temu se ne odgovara sa da ili ne.Na tvoje konstatacije si sam odgovorio.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lavlje_srce » 04 Jan 2016, 08:32

KOMESAR wrote: Jedino da ti nacrtam!?
Ne, nemoj. Nece ti uspjeti, s obzirom da ti argumentacija ne ide od ruke, sumnjam da imas talenta za crtanje. Ali drskosti i bezobrazluka posebice prema zenama ti nikako ne nedostaje, mozes nam elaborirati te dvije osobine - genezu i razvitak istih. :kafa
KOMESAR wrote: Nije mi se dozvolilo da razvijam temu u željenom pravcu,ka željenom cilju,jer su neki osjetili ugroženost,poniženje i sl,,pa sam odustao.Sad je najbolje da se zaključa.
To nije istina! Da si imao argumente, razvio bi temu u zeljenom pravcu. Samo nisi. Ko je sad 'ugrozen'? :grana
Last edited by Lavlje_srce on 04 Jan 2016, 08:35, edited 1 time in total.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by storm » 04 Jan 2016, 08:34

KOMESAR wrote:
storm wrote:Ne pravi se lud, jer nisi.... ni meni nisi na najjednostavnija pitanja odgovorio, štoviše, nastavljaš sa uvredama i macho pošalicama :rol
Na ovu temu se ne odgovara sa da ili ne.Na tvoje konstatacije si sam odgovorio.
Ajde meni nacrtaj :hm
U nedostatku argumenata, sad bacamo neke fraze....jasno sam postavio pitanje...ili više njih....copy/ paste ajeta i hadisa, nije za mene odgovor....a sami nivo rasprave i pogled s visoka te diskreditira kao pokretača teme....zato je od mene to - to :mah
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by KOMESAR » 04 Jan 2016, 08:40

storm wrote:
KOMESAR wrote:
storm wrote:Ne pravi se lud, jer nisi.... ni meni nisi na najjednostavnija pitanja odgovorio, štoviše, nastavljaš sa uvredama i macho pošalicama :rol
Na ovu temu se ne odgovara sa da ili ne.Na tvoje konstatacije si sam odgovorio.
Ajde meni nacrtaj :hm
U nedostatku argumenata, sad bacamo neke fraze....jasno sam postavio pitanje...ili više njih....copy/ paste ajeta i hadisa, nije za mene odgovor....a sami nivo rasprave i pogled s visoka te diskreditira kao pokretača teme....zato je od mene to - to :mah
Zašto bi ja uopšte imao odgovor?
Ti si pokušao da me diskredituješ kao čovjeka i svedeš na običnog fanatika,zar ne?
storm wrote:Samo trolaš tu svetim spisima i zapisima....ponižavaš i diskriminiraš

point je tvoje teme, ako nisam musliman, bez obzira na to što činio u životu- gorjet ću??
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by storm » 04 Jan 2016, 08:44

KOMESAR wrote: Zašto bi ja uopšte imao odgovor?
Ti si pokušao da me diskredituješ kao čovjeka i svedeš na običnog fanatika,zar ne?
Nikako... znaš i sam, da te cijenim...no neke tvoje izjave i teze na ovoj temi, same su to odradile.
Da te smatram takvim, vjeruj ne bi se ni osvrnuo...zato i pokušavam dobiti odgovor.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by KOMESAR » 04 Jan 2016, 08:49

storm wrote:
KOMESAR wrote: Zašto bi ja uopšte imao odgovor?
Ti si pokušao da me diskredituješ kao čovjeka i svedeš na običnog fanatika,zar ne?
Nikako... znaš i sam, da te cijenim...no neke tvoje izjave i teze na ovoj temi, same su to odradile.
Da te smatram takvim, vjeruj ne bi se ni osvrnuo...zato i pokušavam dobiti odgovor.
Ja sam ovom problemu htio da priđem s više aspekata i sa više mišljenja.O ovome se raspravlja hiljadama godina,a ne samo jedan dan.Nije mi se dozvolilo da razvijem temu onako kako sam zamislio.Sad je kasno da pokušam bilo šta ispravljati.
Odustajem i ja!
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by carobnjak N » 04 Jan 2016, 10:20

Ljudi se zahmete stvarima koje uopće nemaju nikakve veze sa njihovim životima ili sa njihovim vjerovanjem.
S druge strane zanemaruju iz svoje religije, ovdje konkretno islama , stvari koje se njih direktno tiču.
Recimo "neće ući u džennet onaj ko u srcu imadne i trun oholosti" ili "prije će deva proći kroz ušice igle, nego će bogataš
ući u džennet" ili "nećete ući u džennet dok se ne budete voljeli"
Svi mi imamo oholosti u sebi, imamo želju za imetkom, mrzimo se međusobno kao društvo.
Zašto bi nekoga zanimalo hoće li neko druge religije ući u džennet zbog svojih dobrih djela, a po ovim "filterima" :oo
nećemo ni mi .
Zanimljivo da u samom Kur'anu piše
svakako ćeš naći da su vjernicima najbliži prijatelji oni koji govore: “Mi smo kršćani”, zato što među njima ima svećenika i monaha i što se oni ne ohole
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by vila » 04 Jan 2016, 10:44

carobnjak N wrote:Ljudi se zahmete stvarima koje uopće nemaju nikakve veze sa njihovim životima ili sa njihovim vjerovanjem.
S druge strane zanemaruju iz svoje religije, ovdje konkretno islama , stvari koje se njih direktno tiču.
Recimo "neće ući u džennet onaj ko u srcu imadne i trun oholosti" ili "prije će deva proći kroz ušice igle, nego će bogataš
ući u džennet" ili "nećete ući u džennet dok se ne budete voljeli"
Svi mi imamo oholosti u sebi, imamo želju za imetkom, mrzimo se međusobno kao društvo.
Zašto bi nekoga zanimalo hoće li neko druge religije ući u džennet zbog svojih dobrih djela, a po ovim "filterima" :oo
nećemo ni mi .
Zanimljivo da u samom Kur'anu piše
svakako ćeš naći da su vjernicima najbliži prijatelji oni koji govore: “Mi smo kršćani”, zato što među njima ima svećenika i monaha i što se oni ne ohole
Ja ne mogu pisati o islamu jer ga ne poznajem dovoljno
Cak ne mogu ni o krscanstvu jer se bas ne zamaram s tim sta gdje pise
I u svojoj vjeri ima stvari koje su mi neprihvatljive a jedna od njih je i tumacenje da za raj nije dovoljno biti dobar covjek (da ne pisem opsirno tumacenje dobrote)
Znaci prvi i osnovni uvjet je vjerovati u boga
Meni potpuno neprihvatljivo
Hipotetski
Imas nekog tko vjeruje,moli,ide na misu,brine o svom zivotu ,o obitelji a u isto vrijeme u susjedstvu mu zivi netko sam ,bolestan a ateista i apsolutno ga ignorira
Pada li sva vjera tada u vodu?
Ili susjedu treba pogurati auto da upali a ti neces jer kasnis na misu?
Sta je vrijednije?
Meni osobno neki vjernici stvaraju averrziju i prema crkvi i prema svecenicima
Jer im je glavna preokupacija odredivati tko je dobar vjernik
Tko ti daje pravo da osudujes ili prosudujes?
Zar to nije kontradiktorno sa vjerom?

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Mohr » 04 Jan 2016, 11:10

Nije kontradiktorno @vilenice; vjera ima jasna pravila, treba ih se držati i to je to. Međutim, nijedan je se čovjek ne pridržava 100%, niti može, sve i da hoće, pa tako, kao što i Nurdo gore lijepo konstatira, uzalud vam/nam trud svirači :pusi Ali ipak, kao što i inače imam običaj ka'sti, od utopije (a vjera/religija najviše i najbolje pokazuje vrijednost utopije) se nikad ne smije odustati i valja uvijek k njoj težiti, pa koliko god se na tom putu postigne, dobro iliti zauhar je ;)

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by vila » 04 Jan 2016, 11:28

Pa ne znam bas koliko ima jasna pravila ili koliko je uopce moguce tako jasno ograniciti nest?
I ako je tako onda je nepravedno i dovodi u pitanje boziju pravednost ili bozije milosrde
Meni je vec @REMB rekao da nisam dobar vjernik a i susretnem se picesto sa tom klasifikacijom
Ali ,,,,,vidjet cemo :ooo

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Mutevelija » 04 Jan 2016, 11:48

carobnjak N wrote: "prije će deva proći kroz ušice igle, nego će bogataš
]
:kafa" Lakše je devi proći kroz ušicu igle nego bogatome ući u Božje kraljevstvo” (Marko 10:21-23; Matej 19:24).
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25703
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3144 times
Been thanked: 4160 times
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by ina » 04 Jan 2016, 11:48

Prelistah na brzaka... :D
I zaba i baba.

Svako dobro koje se razapinje k'o zastava na vjetru u potrazi za aplauzima
i hvalom i nije ucinjeno dobro... bilo ono iz ruku religioznih ili ne.
Da dodam.
Puno ljudi aplicira i promovira, cak i nesvjesno, svoju "dobrotu" samo zato sto ce mozda dobiti tu neku nagradu od Boga.
Svijest ima sidrište.

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by niska grana » 04 Jan 2016, 12:13

carobnjak N wrote:Ljudi se zahmete stvarima koje uopće nemaju nikakve veze sa njihovim životima ili sa njihovim vjerovanjem.
S druge strane zanemaruju iz svoje religije, ovdje konkretno islama , stvari koje se njih direktno tiču.
Recimo "neće ući u džennet onaj ko u srcu imadne i trun oholosti" ili "prije će deva proći kroz ušice igle, nego će bogataš
ući u džennet" ili "nećete ući u džennet dok se ne budete voljeli"
Svi mi imamo oholosti u sebi, imamo želju za imetkom, mrzimo se međusobno kao društvo.
Zašto bi nekoga zanimalo hoće li neko druge religije ući u džennet zbog svojih dobrih djela, a po ovim "filterima" :oo
nećemo ni mi .
Zanimljivo da u samom Kur'anu piše
svakako ćeš naći da su vjernicima najbliži prijatelji oni koji govore: “Mi smo kršćani”, zato što među njima ima svećenika i monaha i što se oni ne ohole
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by carobnjak N » 04 Jan 2016, 12:26

Niko ne razumije Boga. On je sam i ništa ne postoji osim njega.
Ovo mjesto je san, samo što ga spavač smatra budnim.
Patnja koju neko doživljava, doživljava je i Bog, samo što
onaj koji nanosi patnju je istovremeno pokretan od Boga.
Ni jedan ni drugi nisu toga svjesni .
Onaj koji je svjestan se probudio i ne postavlja pitanja tipa "zašto sam u snu uradio to i to ili zašto su mu uradili ovo?"

u svemu što postoji nalazi se Jedan, koji se obznanjuje na bezbroj različitih oblika, kao u bezbroj ljudskih lica
ili pahulja snijega , koji nikad nisu isti i zbog toga misle da su i suštinski različit, jer poznaju samo forme, oblike i materiju.
Nekad je forma dželat, a nekad je žrtva, a u oboje se nalazi Jedan.
Teško je to objasniti
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Mohr » 04 Jan 2016, 12:33

Nije teško, to je čista besmislica :o Al' ko jadni insan, upravo ono što ne može shvatiti, o čemu dakle pojma nema, proglašava za vrhovni (svjetski, univerzalni, kosmički) princip.

Tragikomedija :grana

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by carobnjak N » 04 Jan 2016, 13:03

Mohr wrote:Nije teško, to je čista besmislica :o Al' ko jadni insan, upravo ono što ne može shvatiti, o čemu dakle pojma nema, proglašava za vrhovni (svjetski, univerzalni, kosmički) princip.

Tragikomedija :grana
Ne mora sve imati smisla, dakle imati neki logički poredak uvezan mislima na osnovu zakona
koje smo prepoznali u prirodi.
Iz čega je nastala materija? Ni iz čega , nema nikakve temeljne stvari iz kojih se razvila.
Osim ako se čestice svjelosti (fotoni) ne smatraju dijelom atoma ali ih nauka danas ne smatra materijom već energijom
koja svojim kretanjem stvara atom i materiju.
Zanimljivo da su otkrili još jedan nelogičan princip. Kad su izvodili experiment "ispaljivanja" tih čestica na mikroskopsku
podlogu primjetili su različite rezultate , sve dok nisu otkrili uzrok istih.
Naime, drugačije se ponašaju kad ih se posmatra za vrijeme experimenta a drugačije kad nisu posmatrani.
Kako to? Jedini logičan zaključak je da se fotoni, kao gradivni elementi materije u direktnoj vezi sa sviješću onoga tko ih
posmatra. Dakle nešto u nama utječe na materiju ILI samo posmtranje svega što vidimo je jedna vrsta privida i igre sa
našim percepcijama i osjetima.
Svijet suštinski nije materija nego energija u različitim frekvencijama vibracija, koje onda stvaraju različite materijalne oblike.
Dakle ta energija i frekvencije ti omogućuju da , izmeđuostalog, pišeš ovdje , ali ako nećemo vjerovati u to
onda bolje da se vratimo unazad i pišemo pisma na opipljivom jasnom papiru jer ovo sve ne postoji i hologram je :D
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Biba » 04 Jan 2016, 13:46

Krokodil Behko wrote:Sav sam se pogubio, oko ove teme. Isprva je bilo o dobrim djelima nemuslimana, da bi tema skrenula prema ljudskoj percepciji dobrote, potom autor mijenja naziv teme u nešto što može značiti bilo šta, a to znači da teme nema, pa se tako (po ko zna koji put) i došlo do diskusije o ulozi žene u religiji, društvu itd.
KOMESAR nije nista ppgriješio. Pisao je o grijehu žena i zbog čega su u paklu.Grijeh je povezan sa zlom tj. Odsustvom dobrote.Da bismo razumjelimdohra djela, moramo znati tko je vrhovna dobrota.
KOMESAR navodi svoje argumente.
Eto covjek me zakljucio da je bolje da se tema zakljuca. I ja mislim tako.
Imam pitanje - Tko ke bio tako mudar, dobar i pravedan pa ostavio Zagorkin post a moj izbrisao.
Jesam se obratila njoj, ali pisala sam i ma zadanu temu.
Zašto je njezin post u kojem me vrijeđa ostao?
Onaj tko me uklonio moj post, zelim mu reci da nkje prvi put tako.
I kakve ja to tračeve i ZLO ŠiRIM?
Sram da vas bude što drzite stranu jednoj koja nista na zadanu temu nije napisala vec laže i izmišlja.
Pa nema smisla ni pisati o pravednosti.Kome?
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lebowski » 04 Jan 2016, 21:55

Nijedna religija ne bi mogla uspjeti da je propovijedala da će i nevjernici u raj... Religiji i vlasti koja se njome služi trebaju ljudi koji će vjerovati u nadnaravno biće koje je uz njen narod, koji će se boriti za to biće, za tu religiju i one koji je zastupaju.

U Kur'anu ili hadisima vjerovatno neko može pronaći nešto gdje piše da i ti mogu u raj ali koliko znam kjafiri nisu na baš dobrom glasu tamo pa mi teško povjerovati da Bog 100 puta osudi ljude na džehenem tek onako a onda se vadi nekom rečenicom. Ne očekujem takvu zbunjenost i nedosljednost u savršenoj knjizi od savršenog bića.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lavlje_srce » 04 Jan 2016, 22:01

KOMESAR wrote: Ja sam ovom problemu htio da priđem s više aspekata i sa više mišljenja.O ovome se raspravlja hiljadama godina,a ne samo jedan dan.Nije mi se dozvolilo da razvijem temu onako kako sam zamislio.Sad je kasno da pokušam bilo šta ispravljati.
Odustajem i ja!
Nije kasno, forum je tu, mi smo tu. Ali mozda se bolje duriti. :)

Ovo je forum i onog trenutka kada otvoris temu mozes imati koncepciju kako ti zelis da tema izgleda, ali to je sve. Kako ce se tema razvijati, na to ne mozes utjecati - izuzev ako si izuzetno potkovan znanjem i argumentima. Mozes postovati one koji su pristupili temi (jer vjerujem da svi mi imamo i nesto korisnije za raditi nego pristupiti ovoj ili bilo kojoj diskusiji), a mozes ih i ne postovati, provocirati ih, ponizavati, vrijedjati. Samo tada uvijek kazes vise o sebi nego o onima koji upisu nesto na temi. Jer si na temi koju si otvorio neka vrsta domacina. Ili otvoris blog i pises svoja premisljanja.

Da, ja vjerujem i vjerujem da je bolje vjerovati i ciniti dobra djela nego samo ciniti dobra djela. Ali radi se o tome da ja svojim vjerovanjem ne cinim uslugu bilo kome osim samoj sebi. I ti takodje. I prema tome nije moje da 'vazim' bilo kome, svi imaju svoju svijest, razum, manje ili vece znanje, pa neka uce ako hoce. Tako mi i moja vjera nalaze. I moguce je da jako grijese oni koji su deklarativno monoteisti, ali rezolutno odbijaju Posljednjeg Bozijeg Poslanika. Ali nije moje da ih ucim niti poducavam. Jer se plasim Bozije srdzbe (zato sam nastupila energicno), onoga sto mi mogu ili hoce reci forumasi ukljucujuci tebe - ni najmanje. Svojim odnosom prema meni konkretno i ne samo na ovoj temi, svaki taj forumas i forumasica mi samo spira grijehe. Tako to vidim, mada mi u trenutku ne bude svejedno. Ali taj trenutak prodje vrlo brzo i u mom zivotu nema nikakvu vrijednost.

Na religiju nikada nisam usla da bih vodila zestoke diskusije, ovo je prvi put da se to desilo. Meni je ovaj kutak na forumu bitan. Ovo je neki moj rezime, ne zato sto mi je ova tema bitna nego zato sto mi je moja vjera vrlo bitna.

Odlicni postovi Nurudine, bravo. :ok

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by String » 04 Jan 2016, 22:06

Bog je mrtav...ne dozvolite da vas povuce za sobom!
Image

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 80 guests