Božija pravda

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Božija pravda

Post by KOMESAR » 02 Jan 2016, 22:10

Često se postavlja pitanje da li su dobra djela nemuslimana kod Boga primljena ili ne? Ako su primljena kakve onda ima razlike u tome da čovjek bude musliman ili ne?A, ukoliko mu djela nisu primljena i ako se potpuno poništavaju,tj. ako nema nikakve nagrade kod Boga,kako se onda to slaže s Božijom pravdom?
Da li će veliki izumitelji kao što su Paster,Edison,Kiri i njima slični biti stanovnici DŽehenema,a pseudo sveci,koji čitav život provedu po uglovima džamija i tekija,ne pružajući nikakvu korist ljudskom rodu ipak ući u DŽenet? Je li Bog stvorio DŽenet samo za nas muslimane ili još uže,samo za vjernike?
Last edited by KOMESAR on 03 Jan 2016, 18:13, edited 1 time in total.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by Mutevelija » 02 Jan 2016, 22:14

Ja sam to pitanje postavio na jednom forumu i dobio sam odgovor Ne.
Iako su tu ljudi ostavili dosta ljudskom rodu na emanet i možemo reći da su ostvarili neki vakuf, ali na osnovu nekih hadisa, iako ima ovakvih ajeta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Mutevelija on 02 Jan 2016, 22:23, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by Mutevelija » 02 Jan 2016, 22:24

To je kad se obraća Muhamedu a.s, kad ga mušrici odbacuju pa on njemu tako odgovara.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by Heidi » 02 Jan 2016, 22:28

Najbolji su oni koji ne razmisljaju za koga cine dobro djelo.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by KOMESAR » 02 Jan 2016, 22:28

Mutevelija wrote:Ja sam to pitanje postavio na jednom forumu i dobio sam odgovor Ne.
Iako su tu ljudi ostavili dosta ljudskom rodu na emanet i možemo reći da su ostvarili neki vakuf.
Ja sam te naučnike naveo kao primjer,jer ljudi o tome često raspravljaju.Ne bih volio da rasprava ode u krivom smjeru ,jer mi zaista ne znamo u šta su oni vjerovali i šta su mislili.Mi ne znamo ni kakva su njihova djela i namjere bili u cjelini.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by KOMESAR » 02 Jan 2016, 22:35

Bijeli badem wrote:Zar u Kuranu ne piše da neznalice samo govore da je raj samo za jedne?

-Da je Bog htio sve bi ljude sljedbenicima jedne vjere učinio...ali On je dao više vjera da bi se ljudi u dobru natjecali
tj. da bi se pripadnici različitih svjetonadzora trudili da čine što više dobra.
Ovdje treba razjasniti jedno:
Da li je dovoljno da čovjek pripada jednoj od nebeskih vjera - da ne bude bitno da li je čovjek musliman,kršćanin,židov - ili je pak u svakom vremenu istinski valjana samo jedna vjera?

Po meni prava vjera je u svakom vremenu jedna i da su svi savremenici obavezni da je slijede.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by Mutevelija » 02 Jan 2016, 22:41

"Vakuf nije bilo koja ostavština koja ostane iza čovjeka. Postoje uvjeti i propisi kako nešto postaje vakufom.

Izumi, ili nešto što čovjek ostavlja iza sebe a ono je od koristi ljudima i/ili žvotinjama, koristi tom čovjeku u smislu da još uvijek na konto toga rastu mu dobra djela.

No preduvjet za to je da je čovjek vjernik u Onoga ko mu je mogoćio ili pred Kim se ta dobra djela uvečavaju, a to je Allah. Vidi ovaj post, možda bude od koristi."
"https://en.wikipedia.org/wiki/Principle ... isprudence"
__________________
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by KOMESAR » 02 Jan 2016, 22:50

Bijeli badem wrote:
KOMESAR wrote:
Bijeli badem wrote:Zar u Kuranu ne piše da neznalice samo govore da je raj samo za jedne?

-Da je Bog htio sve bi ljude sljedbenicima jedne vjere učinio...ali On je dao više vjera da bi se ljudi u dobru natjecali
tj. da bi se pripadnici različitih svjetonadzora trudili da čine što više dobra.
Ovdje treba razjasniti jedno:
Da li je dovoljno da čovjek pripada jednoj od nebeskih vjera - da ne bude bitno da li je čovjek musliman,kršćanin,židov - ili je pak u svakom vremenu istinski valjana samo jedna vjera?

Po meni prava vjera je u svakom vremenu jedna i da su svi savremenici obavezni da je slijede.
Ja i tumačim tako ovaj dio iz Kurana....da je bitno da je vjernik a ne musliman, krišćanin ili židov...ako govorimo o dženetu Komesare
Istina,nema protivrječnosti među božijim poslanicima.Svi oni su pozivali jednom cilju i jednom Bogu,ali to ne znači da u u svakom vremenu ima paralelno nekoliko različitih,a istinskih vjera, te da čovjek može slijediti bilo koju od njih.Naprotiv! Čovjek treba da prizna sve božije poslanike i da ima na umu da su prethodni nagovještavali dolazak narednih,pogotovo dolazak posljednjeg.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by REMB » 02 Jan 2016, 22:54

U kur'anu ima ajet: kod Allaha jedina priznata vjera je Islam.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by Mutevelija » 02 Jan 2016, 22:55

Bijeli badem wrote:Čekajte..zar Kuran ne kaže da će i pripadnici drugih vjera..krišćani, jevreji i mnogi drugi ući u raj, pod samo jednim jedinim uslovom... ako budu vjerovali u jednog Boga i ako budu dobro činili, a izbjegavali i suzbijali zlo. Nigdje ne kaže da je uslov da prvo prime islam.
": One koji su vjerovali, pa i one koji su bili jevreji, kršćani i sabejci – one koji su u Allaha i u onaj svijet vjerovali i dobra djela činili – doista čeka nagrada od Gospodara njihova; ničega se oni neće bojati i ni za čim neće tugovati! –
: Uistinu! Oni koji vjeruju i koji su jevreji i kršćani i Sabijci - ko vjeruje u Allaha i Dan posljednji i čini dobro - pa imaće oni nagradu svoju kod Gospodara njihovog, i bez straha nad sobom će biti i neće oni žaliti.

"Tada smo od vas zavjet uzeli i brdo iznad vas podigli: "Svojski prihvatite ono što smo vam dali i neka vam je na umu ono što je u Knjizi, da biste se kazne sačuvali!" –
vi ste poslije toga odustali, i da nije bilo Allahove dobrote prema vama i milosti Njegove, uistinu biste stradali
"Vama je poznato ono što se dogodilo onima od vas koji su se o subotu ogriješili, kao i to da smo im Mi rekli: "Budite majmuni prezreni!"
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by Nole » 02 Jan 2016, 22:55

Zašto hrišćani misle da su oni prava vera, muslimani da su oni.... U čemu je razlika? Sve vere propovedaju ne ubi.... Šta je tek sa istokom pa i oni imaju svoje vere...ako pogćedamo sa tačke nas koji ne verujemo mnogi od vernika su prevareni i zaludjeni... Kako se može u ime Boga ubijati? Krstaški ratovi...pa ubijalo se u ime Boga to u bibliji nećete neći da piše...Samoubice nod muslimana.... Piše li u kuranu da sve nevernike treba pobiti ? I ko je taj koji može narediti da se nekom oduzme život? Da li je njemu lično Bog dao takvo pravo ili je on običan prevarant?

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by KOMESAR » 02 Jan 2016, 23:00

Bijeli badem wrote:Čekajte..zar Kuran ne kaže da će i pripadnici drugih vjera..krišćani, jevreji i mnogi drugi ući u raj, pod samo jednim jedinim uslovom... ako budu vjerovali u jednog Boga i ako budu dobro činili, a izbjegavali i suzbijali zlo. Nigdje ne kaže da je uslov da prvo prime islam.
Dobro zapažanje!
Naravno da će istinski vjernici iz vremena Musaa a.s.,Isaa a.s.,Ibrahima a.s. i inih biti ravnani prama njima,što znači da se u svakom vremenu trebamo povinovati vjerozakonu onog poslanika koji predstavlja to vrijeme,tj. da u savremenom dobu budemo pokorni zapovjedima koje su nam od Boga došle preko posljednjeg Božijeg poslanika.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by Biba » 02 Jan 2016, 23:02

Ja ne mogu tumaciti izvan svoje vjere.

Pisala sam pricu o Isusu i nadnicarima u vinogradu.
Neki su radili cijeli dan, a neki dosli pred kraj dana.
Dobili su jednaku plaću i bunili se oni koji su cjeli dan radili da je to nepravedno.

Nije bitno je li netko znanstvenik tj. je li svijetu dao veliku korist...ili je netko obicna domacica koje brine o obitelji...
Bitna je narav covjekova da izarava dobrotu prema drugima...
Znanstvenik je dobio dar od Boga tj. visu inteligenciju...a netko nije...
Nije bitno kolicina dobrih djela nago opcenito jesi li bio dobar preme drugima..nebitno koliko dugo si imao iskustvo zivota...10 ili 100 godina...po tome mala djeca ne bi nikad u raj da se gledaju samo kolicinom dobra djela i korist necijeg rada..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by KOMESAR » 02 Jan 2016, 23:04

ZMAJ wrote:Zašto hrišćani misle da su oni prava vera, muslimani da su oni.... U čemu je razlika? Sve vere propovedaju ne ubi.... Šta je tek sa istokom pa i oni imaju svoje vere...ako pogćedamo sa tačke nas koji ne verujemo mnogi od vernika su prevareni i zaludjeni... Kako se može u ime Boga ubijati? Krstaški ratovi...pa ubijalo se u ime Boga to u bibliji nećete neći da piše...Samoubice nod muslimana.... Piše li u kuranu da sve nevernike treba pobiti ? I ko je taj koji može narediti da se nekom oduzme život? Da li je njemu lično Bog dao takvo pravo ili je on običan prevarant?
Hoćeš da kažeš:

"Post mučenje i samoća
U raju ti život sprema
Ala si se prevario
Ako onog svijeta nema"
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by Mutevelija » 02 Jan 2016, 23:06

[quote="Biba"]Ja ne mogu tumaciti izvan svoje vjere.


ISto pitanje se može postaviti i u kršćanstvu za judaizam ne znam.

Ali ako neko ne prihvata Sina kao svog spasioca neće doći u Carstvo Božije bez obzira šta on postigao na ovom svijetu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by Biba » 02 Jan 2016, 23:09

ZMAJ wrote:Zašto hrišćani misle da su oni prava vera, muslimani da su oni.... U čemu je razlika? Sve vere propovedaju ne ubi.... Šta je tek sa istokom pa i oni imaju svoje vere...ako pogćedamo sa tačke nas koji ne verujemo mnogi od vernika su prevareni i zaludjeni... Kako se može u ime Boga ubijati? Krstaški ratovi...pa ubijalo se u ime Boga to u bibliji nećete neći da piše...Samoubice nod muslimana.... Piše li u kuranu da sve nevernike treba pobiti ? I ko je taj koji može narediti da se nekom oduzme život? Da li je njemu lično Bog dao takvo pravo ili je on običan prevarant?
Zmajcek, napisala sam nekoliko puta da je katolicanstvo puno lose prakse jer crkvu vode ljudi....dogodilo se da su krscani katolici htjeli silom nametnuti svoju vjer - argument snage....Ne radi se tako vec snagomnargumenata svaka religiia treba tumaciti svoju istinu....i biti dosljedna sama sebi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by KOMESAR » 02 Jan 2016, 23:10

Bijeli badem wrote:
KOMESAR wrote: Istina,nema protivrječnosti među božijim poslanicima.Svi oni su pozivali jednom cilju i jednom Bogu,ali to ne znači da u u svakom vremenu ima paralelno nekoliko različitih,a istinskih vjera, te da čovjek može slijediti bilo koju od njih.Naprotiv! Čovjek treba da prizna sve božije poslanike i da ima na umu da su prethodni nagovještavali dolazak narednih,pogotovo dolazak posljednjeg.
Hoćemo onda krenuti na drugo pitanje Komesare :)
Da li je nagrada za dobra djela uvjetovana pravovjerstvom ili ne?
To ću ti otkriti, na kraju rasprave ,kad budemo zaključavali temu.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by Biba » 02 Jan 2016, 23:16

Ja mislim da ak pogledamo ovu nasu ppanetu da vidimo raznovrsnost bića...i to funkcionira...
Pa tak i vjere...mi ipak rođenjem prihvacamo vjeru...zasto bi ju mijenjali...i trebali bi umovi dokazati da postoji najistinitiia vjera....
Dakle, najprije reci sto je istina....jer svaka religiia tvrdi svoju istinu...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by Nole » 02 Jan 2016, 23:19

Bijeli badem wrote:Ja ipak zagovaram intelektualizam. Mislim da nema nikakve razlike između muslimana i nemuslimana u činjenju dobrih dijela. Ko god da je učinio neko dobro djelo je zaslužio nagradu kod Boga.
Po mom mišljenju si apsolutno u pravu

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dobra djela nemuslimana

Post by KOMESAR » 02 Jan 2016, 23:20

REMB wrote:U kur'anu ima ajet: kod Allaha jedina priznata vjera je Islam.
"A onaj ko želi neku drugu vjeru osim Islama neće mu biti primljena i on će na Onom svijetu nastradati" (Ali 'Imran, 85)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests