Božija pravda

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by carobnjak N » 07 Jan 2016, 07:55

Takav bog ne postoji osim u ljudskim glavama
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by storm » 07 Jan 2016, 08:07

carobnjak N wrote:Takav bog ne postoji osim u ljudskim glavama
To nije razmišljanje Boga :ok

a istina da njegovi interpretatori, tako misle ...često
Njegov cilj nije bio, da se klanjanjem namaza, molitvama i misama, opereš od grijeha...nego da ti time olakša put ka ispravnom životu sa svim vrijednostima...ako ti to polazi za rukom i bez svega toga. njegov si :)
Ako ne živiš u skladu sa tim vrijednostima, ne opra te ništa, ma koliko se osjećao dobro nakon licemjernog sjedenja u prvom redu na svetoj misi.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by bjelost » 07 Jan 2016, 08:42

storm wrote:
carobnjak N wrote:Takav bog ne postoji osim u ljudskim glavama
To nije razmišljanje Boga :ok

a istina da njegovi interpretatori, tako misle ...često
Njegov cilj nije bio, da se klanjanjem namaza, molitvama i misama, opereš od grijeha...nego da ti time olakša put ka ispravnom životu sa svim vrijednostima...ako ti to polazi za rukom i bez svega toga. njegov si :)
Ako ne živiš u skladu sa tim vrijednostima, ne opra te ništa, ma koliko se osjećao dobro nakon licemjernog sjedenja u prvom redu na svetoj misi.
:aplauzz aferim

poz

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lebowski » 07 Jan 2016, 08:45

Kako vi znate kako Bog razmišlja ako su vaše religije postupale tako.. vi ste veći autoritet od Božijih predstavnika...

Slažem se ovo da ne postoji osim u ljudskim glavama...
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by bjelost » 07 Jan 2016, 09:11

Lebowski wrote:Kako vi znate kako Bog razmišlja ako su vaše religije postupale tako.. vi ste veći autoritet od Božijih predstavnika...

Slažem se ovo da ne postoji osim u ljudskim glavama...
Mi ljudi moramo ramišljati, jer ne znamo stvarno stanje istine. Putem razmišljanja mi stvaramo neku duhovnu sliku o istini bilo da je ona ispravna ili ne. Razmišljanje nije garancija da znamo istinu ili da ćemo je spoznati...
Na drugu stranu ako prihvatamo postojanje Boga kao Sveznajućeg, to u sebi obuhvata da On sve zna tj Njemu ne treba takav alat, kao što treba nama (razmišljanje), da bi dospio do istine (tj njenog tumačenja), On zna istinu; a mi znamo samo onoliko koliko nam On dopusti da spoznamo.
Dakle On zna a mi vjerujemo ili pretpostavljamo da znamo...

poz

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by carobnjak N » 07 Jan 2016, 09:24

Lebowski wrote:Kako vi znate kako Bog razmišlja ako su vaše religije postupale tako.. vi ste veći autoritet od Božijih predstavnika...

Slažem se ovo da ne postoji osim u ljudskim glavama...
Bog ne razmišlja, inače nije sveznajući bog.
U ljudskom umu se zbog tradicije, odgoja, religija , oformi jedan lik ili u spiritiualnim učenjima "kip"
kojeg u tim učenjima zovu Elah. To je nešto što ne postoji bilo da mu se moliš bilo da se svađaš sa tim jer
u suštini , svađaš se sam sa sobom
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by KOMESAR » 07 Jan 2016, 10:41

storm wrote:
carobnjak N wrote:Takav bog ne postoji osim u ljudskim glavama
To nije razmišljanje Boga :ok

a istina da njegovi interpretatori, tako misle ...često
Njegov cilj nije bio, da se klanjanjem namaza, molitvama i misama, opereš od grijeha...nego da ti time olakša put ka ispravnom životu sa svim vrijednostima...ako ti to polazi za rukom i bez svega toga. njegov si :)
Ako ne živiš u skladu sa tim vrijednostima, ne opra te ništa, ma koliko se osjećao dobro nakon licemjernog sjedenja u prvom redu na svetoj misi.
:ok
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by KOMESAR » 07 Jan 2016, 10:43

bjelost wrote:
Lebowski wrote:Kako vi znate kako Bog razmišlja ako su vaše religije postupale tako.. vi ste veći autoritet od Božijih predstavnika...

Slažem se ovo da ne postoji osim u ljudskim glavama...
Mi ljudi moramo ramišljati, jer ne znamo stvarno stanje istine. Putem razmišljanja mi stvaramo neku duhovnu sliku o istini bilo da je ona ispravna ili ne. Razmišljanje nije garancija da znamo istinu ili da ćemo je spoznati...
Na drugu stranu ako prihvatamo postojanje Boga kao Sveznajućeg, to u sebi obuhvata da On sve zna tj Njemu ne treba takav alat, kao što treba nama (razmišljanje), da bi dospio do istine (tj njenog tumačenja), On zna istinu; a mi znamo samo onoliko koliko nam On dopusti da spoznamo.
Dakle On zna a mi vjerujemo ili pretpostavljamo da znamo...

poz
:ok
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lebowski » 07 Jan 2016, 10:52

Vi trebate sebi napraviti kakvu kršćansko-muslimansku sektu... ili novu religiju.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by bjelost » 07 Jan 2016, 11:03

Lebowski wrote:Vi trebate sebi napraviti kakvu kršćansko-muslimansku sektu... ili novu religiju.
... narodski bi to bilo rečeno: "Od gotovog se pravi veresija..."

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by storm » 07 Jan 2016, 11:10

Lebowski wrote:Vi trebate sebi napraviti kakvu kršćansko-muslimansku sektu... ili novu religiju.
Nema potrebe za cinizmom.

To su tri abrahamske vjere, monoteističke, sa mnogim zajedničkim momentima i ponekom različitošću.
A to što bi tebi odgovaralo, da se krvimo, kako bi mogao natuknuti. " eto vam vaš Bog" je druga stvar.
Uostalom nisi usamljen u tome.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Mohr » 07 Jan 2016, 11:14

bjelost wrote: Mi ljudi moramo ramišljati, jer ne znamo stvarno stanje istine. Putem razmišljanja mi stvaramo neku duhovnu sliku o istini bilo da je ona ispravna ili ne. Razmišljanje nije garancija da znamo istinu ili da ćemo je spoznati...
Na drugu stranu ako prihvatamo postojanje Boga kao Sveznajućeg, to u sebi obuhvata da On sve zna tj Njemu ne treba takav alat, kao što treba nama (razmišljanje), da bi dospio do istine (tj njenog tumačenja), On zna istinu; a mi znamo samo onoliko koliko nam On dopusti da spoznamo.
Dakle On zna a mi vjerujemo ili pretpostavljamo da znamo...

poz

Što bi nam dopušt'o da išta (o tome, Apsolutnoj Istini) znamo. Bolje da o tom' ne'amo pojma, pa bi se tek onda vidjelo ko je ('nako, sam od sebe) čestit insan... To bi ondaK bilo ono pravo, ta bi dobrota bila čista, bezuslovna, a ne bismo hinili plemenitost nadajući se božjoj nagradi tj. strahujući od njegove kazne...


Btw, mene ponajvećma intrigira taj šesrijatski brak, je li on dužnost ili je samo mogućnost tj. ostavljeno na volju muškadiji hoće l' imat više žena il' neće? Mislim, ženama, kol'ko znam, nije dopušteno da imaju više muževa, je l' de :roll

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lebowski » 07 Jan 2016, 11:20

bjelost wrote:
Lebowski wrote:Vi trebate sebi napraviti kakvu kršćansko-muslimansku sektu... ili novu religiju.
... narodski bi to bilo rečeno: "Od gotovog se pravi veresija..."
Doduše više naginjete bahaizmu.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by bjelost » 07 Jan 2016, 11:52

Mohr wrote:
Što bi nam dopušt'o da išta (o tome, Apsolutnoj Istini) znamo. Bolje da o tom' ne'amo pojma, pa bi se tek onda vidjelo ko je ('nako, sam od sebe) čestit insan... To bi ondaK bilo ono pravo, ta bi dobrota bila čista, bezuslovna, a ne bismo hinili plemenitost nadajući se božjoj nagradi tj. strahujući od njegove kazne...
:hm Interesantan zaključak i ideja...

O Apsolutnoj istini, mi znamo vrlo malo (gotovo ništa) tj nemamo poima o tome već sad. A i ono malo što znamo to nas većina odbija da prihvati bez nekog ozbiljnijeg promišljanja...

Ono što odvaja čovjeka (insana) od životinje je najviše razum. A, razum se povezuje direktno sa sposobnošću da se pojmi i prihvati postojanje onoga što nije opipljivo očima, sluhom, kožom itd... što životinja i čini zato joj i ne treba razum. I u tom pogledu ja mislim da su životinje po tvojoj definiciji "čestiti insani". Ja ipak i pored toga ne vjerujem da bi se puno "razumnih" odreklo svog razuma i spustilo se na nivo bez razuma (kad su ga već okusili)...

Šta je čestit insan???

Insan je stvoren grešan, i on to vrlo dobro radi... Taj pojam "čestit insan" po tvojoj definiciji odgovara više stanju meleka (anđela)... Sa malom napomenom da se i anđeli uprkos svojoj čistoći i plemenitosti ipak boje svoga Tvorca...

poz

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by carobnjak N » 07 Jan 2016, 11:59

Mohr wrote:
bjelost wrote: Mi ljudi moramo ramišljati, jer ne znamo stvarno stanje istine. Putem razmišljanja mi stvaramo neku duhovnu sliku o istini bilo da je ona ispravna ili ne. Razmišljanje nije garancija da znamo istinu ili da ćemo je spoznati...
Na drugu stranu ako prihvatamo postojanje Boga kao Sveznajućeg, to u sebi obuhvata da On sve zna tj Njemu ne treba takav alat, kao što treba nama (razmišljanje), da bi dospio do istine (tj njenog tumačenja), On zna istinu; a mi znamo samo onoliko koliko nam On dopusti da spoznamo.
Dakle On zna a mi vjerujemo ili pretpostavljamo da znamo...

poz

Što bi nam dopušt'o da išta (o tome, Apsolutnoj Istini) znamo. Bolje da o tom' ne'amo pojma, pa bi se tek onda vidjelo ko je ('nako, sam od sebe) čestit insan... To bi ondaK bilo ono pravo, ta bi dobrota bila čista, bezuslovna, a ne bismo hinili plemenitost nadajući se božjoj nagradi tj. strahujući od njegove kazne...


Btw, mene ponajvećma intrigira taj šesrijatski brak, je li on dužnost ili je samo mogućnost tj. ostavljeno na volju muškadiji hoće l' imat više žena il' neće? Mislim, ženama, kol'ko znam, nije dopušteno da imaju više muževa, je l' de :roll
Druže Mohr, praviš početničku pogrešku optužujući neku ideju (ideologiju) ili sistem, da je on sam u sebi zao ili nepravedan
ili da stremi zlu jer po tome je onda komunizam najveće zlo koje je zadesilo svijet zbog onoga što je učinjeno za vrijeme
Staljina. ....Stvar je u onima koji sprovode ideje i sisteme a ne u samim ideologijama, dakle u ljudima
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Mohr » 07 Jan 2016, 12:19

bjelost wrote:
Mohr wrote:
Što bi nam dopušt'o da išta (o tome, Apsolutnoj Istini) znamo. Bolje da o tom' ne'amo pojma, pa bi se tek onda vidjelo ko je ('nako, sam od sebe) čestit insan... To bi ondaK bilo ono pravo, ta bi dobrota bila čista, bezuslovna, a ne bismo hinili plemenitost nadajući se božjoj nagradi tj. strahujući od njegove kazne...
:hm Interesantan zaključak i ideja...

O Apsolutnoj istini, mi znamo vrlo malo (gotovo ništa) tj nemamo poima o tome već sad. A i ono malo što znamo to nas većina odbija da prihvati bez nekog ozbiljnijeg promišljanja...

Ono što odvaja čovjeka (insana) od životinje je najviše razum. A, razum se povezuje direktno sa sposobnošću da se pojmi i prihvati postojanje onoga što nije opipljivo očima, sluhom, kožom itd... što životinja i čini zato joj i ne treba razum. I u tom pogledu ja mislim da su životinje po tvojoj definiciji "čestiti insani". Ja ipak i pored toga ne vjerujem da bi se puno "razumnih" odreklo svog razuma i spustilo se na nivo bez razuma (kad su ga već okusili)...

Šta je čestit insan???

Insan je stvoren grešan, i on to vrlo dobro radi... Taj pojam "čestit insan" po tvojoj definiciji odgovara više stanju meleka (anđela)... Sa malom napomenom da se i anđeli uprkos svojoj čistoći i plemenitosti ipak boje svoga Tvorca...

poz

Ha ja, zašto da (h)lupamo vugla :zid ako smo postigli konsenzus da nam je to neshvatljivo. Ono što nam je nepojmljivo i neshvatljivo, to nas se ni ne tiče. Dakle, složit ću se da postoji sidretul-munteha, i da je Stvoritelj odlučio koliko možemo znati, da nam je dao ono što možemo razumjeti, i ja o tome (i hoću da) pričam. Znači, ono što nam je (po)kazano, objavljeno, što je božjom milošću za nas ljude shvatljivo, o tome treba da diskutujemo, da zaključujemo, da iznosimo i razmjenjujemo tumačenja itd. a ostavit ćemo se kosmičke tajne, koju neki stalno nabacuju, kad polemišemo.


Insan nije stvoren grešan, on to postaje kroz život. I to je prva stvar koju želim odma' da raščistimo; kako će jadni maxum koji je prvi put zakmeč'o :DD i tek ugled'o nebo bit grešan :p


A ti nam opet dobacuješ napomenu o kojoj nemamo pojma, no dobro, barem nam je pojmljiva :)

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Mohr » 07 Jan 2016, 12:38

carobnjak N wrote: Druže Mohr, praviš početničku pogrešku optužujući neku ideju (ideologiju) ili sistem, da je on sam u sebi zao ili nepravedan
ili da stremi zlu jer po tome je onda komunizam najveće zlo koje je zadesilo svijet zbog onoga što je učinjeno za vrijeme
Staljina. ....Stvar je u onima koji sprovode ideje i sisteme a ne u samim ideologijama, dakle u ljudima
:roll Ne'am pojma Nurdo o čemu pričaš :cudi

Jedino što ovdje uviđam jeste logički apsurd koji si izrek'o, jer dezavuišeš (neki) sistem/ideologiju na temelju onoga što je učinio pojedinac. Jer, pogledajmo: Meni kažeš da optužujem ide(ologi)ju kao samu po sebi zlu (a ja ću se s time složiti glede sadašnje vladajuće ideologije :ok premda ne znam gdje si to naš'o u mom prethodnom postu :roll ), a onda, da bi to argumentov'o, sasvim naopako rezonuješ pa veliš da ćemo (tom tvojom naopakom logikom :oo ) zaključiti da je ideja/sistem kriva zbog zala nekog pojedinca koji se njome (idejom) "pokrio", zakrabuljio. Vidiš li? Ja dakle hoću neku ideju/sistem (pr)oglasiti zlim i naopakim (bez obzira na pojedince) a ti onda, da bi tu tačnu primjedbu pojasnio (jamačno nesvjesno) donosiš kontraargument (u prilog toj tvojoj primjedbi) te ka'eš da ćemo zarad nekog zlog pojedinca proglasiti sistem zlim.

Ne, brate Nurdo, ne... Ideja koju samu po sebi smatram zlom nema nikakve veze ni sa jednim pojedincem, dapače, svi skupa smo žrtve iste. S druge pak strane, ideja koju smatram plemenitom i dobrom, ispravnom i tačnom, ne može biti dezavuisana ni kompromitovana niti od jednog, niti od svih na svijetu pojedinaca :pusa

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by carobnjak N » 07 Jan 2016, 12:44

Tačno . Insan nije stvoren grešan po islamu, nego se svi ljudi rađaju u božijoj fitri (čistoći) pa se poslije uprljaju.
Što se tiče tog "neshvatljivog, nespoznatljivog" božanskog, nije poenta u tome da se s time bježi od konkretizacije božanskog
nego da se ne može ići tim direktnim putem.
Prvo što se vidi i što je konkretno, su božija imena, koja se manifestuju kroz žive ljude, a koji često toga uopće nisu ni svjesni.
Recimo "Plemeniti" "Mudri" "Milostivi" "Žestoki" "Lijepi" itd do 99 karakteristika koje se manifestuju kroz ljude.
Tek nakonon razumijevanja i spoznaje toga, se može dokučiti do nekih božijih sifata- atributa.
O božijem biću ili imenu Allah se ne može raspravljati dok se ne prođu te stanice.
U samom procesu učenja nikad se ne uči prvo komplexno pa onda jednostavno, jer mi tako ništa nebi shvatili, nego ide obrnuto
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by bjelost » 07 Jan 2016, 12:47

Mohr wrote: Insan nije stvoren grešan, on to postaje kroz život. I to je prva stvar koju želim odma' da raščistimo; kako će jadni maxum koji je prvi put zakmeč'o :DD i tek ugled'o nebo bit grešan :p
:hm
Kad sam rekao da je stvoren grešan, (za razliku od meleka), tu sam mislio na cjelokupan njegov život, a ne samo na momenat njegovog rođenja. Izvini ako sam se pogrešno izrazio. Za mene je to očigledno, pa nisam mislio da je to nekome nejasno.

PS
... A da Allah hoće svi bi ljudi bili bezgrešni kao meleki ...

poz

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by bjelost » 07 Jan 2016, 12:54

carobnjak N wrote:Tačno . Insan nije stvoren grešan po islamu, nego se svi ljudi rađaju u božijoj fitri (čistoći) pa se poslije uprljaju.
Što se tiče tog "neshvatljivog, nespoznatljivog" božanskog, nije poenta u tome da se s time bježi od konkretizacije božanskog
nego da se ne može ići tim direktnim putem.
Prvo što se vidi i što je konkretno, su božija imena, koja se manifestuju kroz žive ljude, a koji često toga uopće nisu ni svjesni.
Recimo "Plemeniti" "Mudri" "Milostivi" "Žestoki" "Lijepi" itd do 99 karakteristika koje se manifestuju kroz ljude.
Tek nakonon razumijevanja i spoznaje toga, se može dokučiti do nekih božijih sifata- atributa.
O božijem biću ili imenu Allah se ne može raspravljati dok se ne prođu te stanice.
U samom procesu učenja nikad se ne uči prvo komplexno pa onda jednostavno, jer mi tako ništa nebi shvatili, nego ide obrnuto
:aplauzz

aferim

poz

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests