Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koristi

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koristi

Post by storm » 05 Feb 2016, 12:31

Image

Možemo raspravljati o tome vode li prosperitet i mir smanjenju broja vjernika ili obratno, ali dokazi nedvosmisleno ukazuju na to da religija buja na egzistencijalnoj tjeskobi
Piše: H.M.


TRADICIONALNE vrijednosti vraćaju se u velikom stilu, a to podrazumijeva i povratak snažnijih vjerskih osjećaja, pogotovo kod vladajućih koji to po dobrom starom običaju koriste u neke druge svrhe.

I dok s jedne strane ponovno gledamo posvećivanja ureda ministarstava i slušamo pjesme o pobačaju i Bogu, dobro se prisjetiti knjige sociologa Phila Zuckermana iz 2008. "Society Without God: What the Least Religious Nations Can Tell Us About Contentment" u kojoj iznosi niz dokaza koji ukazuju da su društva s najmanje vjernika ujedno i najmirnija, najnaprednija i da se takva društva u većem broju slučajeva mogu pohvaliti jednakošću. U takvim društvima politika češće potiče osobni i poslovni napredak pojedinca, a u isto se vrijeme smanjuje ekonomska proždrljivost.

Možemo raspravljati o tome vode li prosperitet i mir smanjenju broja vjernika ili obratno, ali dokazi nedvosmisleno ukazuju na to da religija buja na egzistencijalnoj tjeskobi.

U ovom ćemo se tekstu, stoga, pozabaviti štetnim utjecajem religije na naše društvo, napredak, ali i naše živote.

[ytube][/ytube]

1. Religija promovira plemensko razmišljanje

Nevjernik, bezbožnik, heretik. Religija dijeli ljude na one unutar i one izvan kruga. Umjesto da pretpostavljaju da stranci imaju dobre namjere, vjernike često uče da "one izvana" tretiraju s velikom dozom sumnje. I Biblija i Kuran u tom pogledu ne gledaju blagonaklono na nevjernike s kojima se, ili ne žele miješati, ili ih pak prikazuju u izuzetno negativnom svjetlu.

U najboljem slučaju, učenja obeshrabruju ili čak zabranjuju bilo kakva prijateljevanja ili brak koji bi klanovima i plemenima pomogao da postanu dio neke veće cjeline. U najgorem slučaju, na "autsajdere" gledaju kao na neprijatelje Boga i dobrote, kao na potencijalne saveznike Sotone, tvrde da im nedostaje moral i da im ne treba vjerovati.

Uglavnom, vjernici se drže zajedno, a napetost između suprotstavljenih strana neprestano ključaispod površine. Jednom kad tenzije dođu do vrhunca, društva se isprva raspadaju upravo na tim sektaškim "spojevima".

[ytube][/ytube]

2. Religija je vjernike usidrila u Metalnom dobu

Metalno doba bilo je vrijeme podivljalog praznovjerja, neznanja, nejednakosti, rasizma, mizoginije i nasilja. Ropstvo je bilo božje djelo. Žene i djeca doslovno vlasništvo muškaraca. Vođe su prakticirale taktiku spaljene zemlje. Očajni ljudi žrtvovali su životinje, usjeve i zarobljene neprijateljske vojnike kako bi pokušali umiriti opasne bogove.

Sveti tekstovi, uključujući Bibliju, Toru i Kuran, mahom sadrže i održavaju dijelove kulture Metalnog doba, stavljajući božje ime i božji blagoslov na najgora ljudska ponašanja i porive. Svaki vjernik koji želi opravdati svoju narav, osjećaj nadmoći, sklonost ratovanju, zadrtosti ili uništenju planeta, pronaći će odgovor u tekstovima koje je, vjeruju oni, odobrio Bog.

U današnje vrijeme, naš je moralni kompas razvijeniji i utemeljen u dubljem i širem razumijevanju Zlatnog pravila (etičko načelo ponašaja pojedinaca prema bližnjem na način na koji i sam očekuje od drugih prema njemu). No, mnogi konzervativni vjernici nisu se pomakli s mjesta. Usidreni su u Metalnom dobu. Samim tim protive se promjenama u toj neprestanoj borbi koja crpi energiju javnosti i usporava kreativno rješavanje problema.

[ytube][/ytube]

3. Religija vjeru pretvara u vrlinu

Vjeruj i poštuj jer ne postoji drugi način da budeš sretan u Isusu. Tako pjevaju djeca na vjeronauku diljem svijeta. Čudni su putevi Gospodnji, riječu su kojima svećenici smiruju vjernike koje je snašla neka strahota poput raka ili prirodne katastrofe. Vjera je vrlina.

Budući da znanost polagano prodire na teritorij koji je nekoć držala religija, potrebna je snažnija mentalna obrana kako bi se prosječni vjernik obranio od informacija i sačuvao tradicionalna uvjerenja.

Kako bi zadržali moć, dresiraju ljude da se samozavaravaju, služe kontradiktornim dokazima i vjeruju vlasti više nego vlastitoj moći zaključivanja. Ovaj pristup ulazi i u neke druge sfere svakodnevnog života i društva. Vlast, primjerice, prestaje biti potraga za praktičnim rješenjima baziranim na dokazima već puko ratovanje suprotstavljenih ideologija.

[ytube][/ytube]

4. Religija pogrešno usmjerava našu darežljivost i dobre namjere

Osjećate se loše zbog neke zemlje pogođene katastrofom? Donirajte našoj mega-crkvi. Ovako ružno financijsko iskorištavanje danas je rijetko, ali religija na mnoge druge načine darežljivost pogrešno usmjerava na promicanje religije. Potiče se davanje crkvi što ne doprinosi sveopćem boljitku. Svake godine tisuće misionara baca se na težak posao spašavanja duša, a ne života ili planeta. Njihov posao se, uzgred rečeno, ne oporezuje pa i dodatno šteti svima nama.

Osim što eksploatiraju pozitivnu moralnu energiju kao što su dobrota i darežljivost, religija preusmjerava i moralno gađenje i srdžbu, spajajući te emocije s proizvoljnim religijskim pravilima, a ne pitanjima istinske štete.

Ortodoksni Židovi troše novac na perike za žene i dvije perilice suđa (jer meso i mliječni proizvodi ne smiju se dodirivati kako bi ostali košer). Evangelisti su prisiljeni birati između pravičnosti i ljubavi pa homoseksualne potomke tjeraju na ulicu. A dobro je poznat i katolički stav prema temama kao što su pobačaj, matične stanice i umjetna oplodnja.

[ytube][/ytube]

5. Religija potiče osjećaj bespomoćnosti

Što će biti, bit će. Što nam Bog da. Svi smo to čuli, ali vjernici ponekad ne prepoznaju duboku povezanost religioznosti i rezignacije. Najkonzervativnije kršćanske, židovske i islamske zajednice smatraju da su žene kreposnije i čišće ako planiranje obitelji prepuste Bogu. Suše, siromaštvo i rak pripisuju se božjoj volji, a ne lošim odlukama ili lošim sustavima. Vjernici čekaju da Bog riješi probleme koje mogu riješiti sami.

Ovaj stav šteti društvu kao cjelini, ali i pojedincima. Kada su se, danas najveće religije, prvi puta pojavile, obični ljudi imali su vrlo malo utjecaja na promjene u društvu ili na društveni poredak. Dobro živjeti uglavnom je osobno pitanje. No, nastavi li se takvo rezoniranje, govorimo o promicanju pobožnosti bez društvene odgovornosti. Drugim riječima, strukturalne probleme možemo ignorirati sve dok je vjernik dobar prema prijateljima i obitelji i darežljiv prema plemenskoj zajednici vjernika.

[ytube][/ytube]

6. Zanima ih samo jedna stvar

Sve religije stvorio je čovjek i one su ljudske institucije. Kao i korporacije. I baš kao što je to slučaj i korporacijama, religije moraju pronaći način da akumuliraju moć i bogatstvo kako bi opstale na tržištu i zadržale mušterije. Hinduizam, budizam, kršćanstvo ili bilo koja druga religija koja se održala svih ovih godina, na tom je polju vješta baš poput Coca-Cole ili Chevrona. A kao i svaki drugi gigant usredotočen na profit, voljni su koristiti se svojim bogatstvom i utjecajem kako bi se održali na površini i nastavili s radom. Čak i ako se to štetno odrazi na društvo kao cjelinu.

Da stvar bude zanimljivija, vjernicima vrlo često nije jasno da je štetnost za društvo zapravo njihova strategija održavanja. Riječima sociologa Phila Zuckermana i istraživača Gregoryja Paula: "Ni jedna napredna demokracija koja uživa progresivne socio-ekonomske uvjete nije većinski religiozna". Kad se ljudi osjećaju bogato, uspješno i sigurno, utjecaj religije slabi.

[ytube][/ytube]
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by storm » 05 Feb 2016, 12:34

A evo i drugačijeg razmišljanja....i nije čovjek nikakav vjernik :hm

( u posljednjoj točki vidi se da mi je frend :D. )
Evo mojih 6 razloga zašto religija donosi više koristi nego štete.

1. Vjera je ljudska potreba, to što ja osobno nemam tu potrebu ne znači da ću je smatrat manje vrijednom. Da nije ljudska potreba, ne bi opstala sva ta tisućljeća. Bespredmetno je pljuvat po nečijem privatnom uvjerenju dok god ono drastično ne pogađa tebe osobno.

2. Sve, ili velika većina ateističkih ideologija koje su vjeru smatrale zlom ili nepotrebnom i htjele je zamijeniti nečim svojim bile su neusporedivo gore čak i od najgorih vjerskih zastranjivanja.

3. Ne postoji nikakva korelacija između ekonomskog napretka i udjela vjernika u nekoj populaciji. Ljudi koji smatraju Hrvatsku nazadnom zato što ovdje ima puno vjernika su idioti. Hrvatska je nazadna zbog socijalizma. A čak i da postoji, to je tuđa osobna odluka i mene se ne tiče.

4. Ne postoji jedna vjera, ima više religija i neke su na ljudski napredak utjecale apsolutno pozitivno. Kršćanska vjera je temelj zapadne civilizacije i ne drži nas ni u kakvom kamenom dobu nego nas je dapače dovela tu di jesmo i jedan je od osnovnih faktora nastanka kapitalizma i liberalne demokracije kao temelja napretka.
5. Religijske zajednice danas hrane, odijevaju i brinu o milijunima ljudi, i pritom sredstva za to dobivaju uglavnom od dobrovoljnih donacija. Za razliku od države koja za svoje potrebe nasilno otima.

6. Kao libertarijanac, prvo polazim od sebičnog sebe, meni Crkva u 43 godine života nije učinila apsolutno ništa nažao. Nije me tukla, nije me špijunirala, nije mi otimala lovu, nije mi ubijala prijatelje, nije mi lagala, nije mi ništa obećavala, nije mi uzela Dinamo, nije od mene radila idiota. Sve to mi je radila država koju bih kao trebao uzeti zdravo za gotovo dok bi po ateističkom konceptu vječno samo Crkvu i religiju trebalo krivit za sve i podozrivo promatrati.
AMEN. :oo

Thomas Bauer
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by Chloe » 05 Feb 2016, 12:38

:hm

Nije ovo baš ovako ... :jok
Bar kad je Islam u pitanju. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by storm » 05 Feb 2016, 12:42

Chloe wrote::hm

Nije ovo baš ovako ... :jok
Bar kad je Islam u pitanju. :)
To ne ulazim, premalo znam....mislim da se piše o kršćanstvu u prvom redu...

samo donosim članak, o Islamu se ne izjašnjavam iz gore navedenog razloga :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by Biba » 05 Feb 2016, 12:45

Misionari odavno idu u krajeve gdje su gladni i dijele njihovu sudbinu a znamo šta radi demokratski svijet - boli ga k... koliko ljudi umire od gladi i u strahu da će biti ubijen od tih demokratičnih i humanih...ili će postati rob..svi smo mi robovi društvenog napretka i moćnika...
Crkvene institucije jesu pravile i velike greške, ali nikada po Božjoj naredbi...

Evropa jest tu gdje je dobrim dijelom, zapravo najviše zahvaljujući kršćanstvu.
Međutim oni zaista u svojim dokumentima veličaju i ističu mnogoboštvo u prošlosti kao temelj svoga nastanka i razvoja.
Zar zabrana krštavanja djece nije dovoljan znak za koga se Evropa opredijelila
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by storm » 05 Feb 2016, 12:50

Biba wrote:Misionari odavno idu u krajeve gdje su gladni i dijele njihovu sudbinu a znamo šta radi demokratski svijet - boli ga k... koliko ljudi umire od gladi i u strahu da će biti ubijen od tih demokratičnih i humanih...ili će postati rob..svi smo mi robovi društvenog napretka i moćnika...
Crkvene institucije jesu pravile i velike greške, ali nikada po Božjoj naredbi...

Evropa jest tu gdje je dobrim dijelom, zapravo najviše zahvaljujući kršćanstvu.
Međutim oni zaista u svojim dokumentima veličaju i ističu mnogoboštvo u prošlosti kao temelj svoga nastanka i razvoja.
Zar zabrana krštavanja djece nije dovoljan znak za koga se Evropa opredijelila
Ja i dalje nisam nigdje pročitao službenu vijest, priopćenje na tu temu zabrane krštenja....
samo neke civilne inicijative i peticije :cudi
Mislim da do neke službene i apsolutne zabrane neće nikad doći...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by Lebowski » 05 Feb 2016, 12:57

Biba wrote:Misionari odavno idu u krajeve gdje su gladni i dijele njihovu sudbinu a znamo šta radi demokratski svijet - boli ga k... koliko ljudi umire od gladi i u strahu da će biti ubijen od tih demokratičnih i humanih...ili će postati rob..svi smo mi robovi društvenog napretka i moćnika...
Crkvene institucije jesu pravile i velike greške, ali nikada po Božjoj naredbi...

Evropa jest tu gdje je dobrim dijelom, zapravo najviše zahvaljujući kršćanstvu.
Međutim oni zaista u svojim dokumentima veličaju i ističu mnogoboštvo u prošlosti kao temelj svoga nastanka i razvoja.
Zar zabrana krštavanja djece nije dovoljan znak za koga se Evropa opredijelila
Eto niko drugi ne pomaže i ne šalje pomoć osim misionara... Koji misionari, ona Majka Tereza što je ubijala djecu i takvi?

Evropa je tu uprkos kršćanstvu i zbog borbe protiv toga..
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by Biba » 05 Feb 2016, 14:51

Evropa je protiv kršćanstva, nisam ja kriva sto ti to nisi procitao ni saznao, a ja te vala necu vise uvjeravati..
Ak je jednoj Evropi normalno da se ljudi hebu sa zivotinjama, onda bujrum :naklon
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by storm » 05 Feb 2016, 16:12

Biba wrote:Evropa je protiv kršćanstva, nisam ja kriva sto ti to nisi procitao ni saznao, a ja te vala necu vise uvjeravati..
Ak je jednoj Evropi normalno da se ljudi hebu sa zivotinjama, onda bujrum :naklon
Kako to misliš- "europa je protiv kršćanstva" ?
Europa je utemeljena na kršćanskim temeljima i kroz stoljeća se potpuno sekularizirala ( izuzev Hrvatske i možda još nekolicine- ali na pamet ne bi znao)
Sekularizacija ne znači da si protiv, nego jednostavno nema mjesta religija u vođenju zajednice.
Ja sam europa :zubi
Katolik sam, ali ni u kom slučaju Biblija nije moj pravilnik za život...niti mi je religija spiritus movens ( jesam li pogodio izraz) života....poštujem kao tradiciju svoje obitelji, ispoštujem praznike i to je to :cudi
Istina da smo svi malo pali u sustavu vrijednosti ali izostajanje religije tu nema nikakve veze.... puni su prvi redovi crkvi, ljudi sa dobrano upitnim moralnim vrijednostima....ispred i iza oltara ;)

Strahovit ti je taj argument i dokaz.... kome je to normalno da se netko hebe sa životinjama :misli
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by Biba » 05 Feb 2016, 16:21

storm wrote:
Biba wrote:Evropa je protiv kršćanstva, nisam ja kriva sto ti to nisi procitao ni saznao, a ja te vala necu vise uvjeravati..
Ak je jednoj Evropi normalno da se ljudi hebu sa zivotinjama, onda bujrum :naklon
Kako to misliš- "europa je protiv kršćanstva" ?
Europa je utemeljena na kršćanskim temeljima i kroz stoljeća se potpuno sekularizirala ( izuzev Hrvatske i možda još nekolicine- ali na pamet ne bi znao)
Sekularizacija ne znači da si protiv, nego jednostavno nema mjesta religija u vođenju zajednice.

Strahovit ti je taj argument i dokaz.... kome je to normalno da se netko hebe sa životinjama :misli
Storm, bordeli sa životinjama postoje.
Pozivam se opet na literaturu čovjeka koji poznaje dokumente.
Dobra Evropa na jednom dokumentu piše jedno, a na drugom dokumentu sasvim suprotno.
U jednom dokumentu svima objavljenom dozvoljava nešto, ali u drugom tu slobodu ograničava..ma pisala sam već o tome...
Imam u svom inboxu pozive za potpisivanje peticija protiv stavova Evrope...naravno ništa to ne vrijedi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by storm » 05 Feb 2016, 16:28

Biba wrote:
Storm, bordeli sa životinjama postoje.
Pozivam se opet na literaturu čovjeka koji poznaje dokumente.
Dobra Evropa na jednom dokumentu piše jedno, a na drugom dokumentu sasvim suprotno.
U jednom dokumentu svima objavljenom dozvoljava nešto, ali u drugom tu slobodu ograničava..ma pisala sam već o tome...
Imam u svom inboxu pozive za potpisivanje peticija protiv stavova Evrope...naravno ništa to ne vrijedi
Pa dobro...ja nisam čuo za te bordele, vjerujem ti da postoje- ali samo postojanje ne možeš sad klasificirati, eto to je europi normalno....
Postoje i nacističke i narko grupe, postoji prostitucija, trgovina bijelim robljem i da ne nabrajam, ima toga za cijelu stranicu....pa ne prihvaćamo za normalno :cudi

Neka europe....nije idealna, ali kad malo bacim oko na kuglu zemaljsku- zadovoljan sam.
Eventualno bi mi došle u obzir još Sj Amerika i Australija+ N Zeland
(dakako nećemo o Baliju, Maldivima i tak dalje ...ostanimo realni, gdje bi se moglo živjeti s mirom i od svog rada ;) )
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by Podrinjac » 05 Feb 2016, 19:33

Evo napokon jedne dobre teme ...

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by REMB » 05 Feb 2016, 20:10

Podrinjac wrote:Evo napokon jedne dobre teme ...
Da hoćeš makar jednu temu pročitat prije pisanja (kad već ne voliš knjige citat).

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by Nole » 05 Feb 2016, 20:46

Evo mog razloga zašto je štetna
Prvo...nisam bio kršten niti sam krstio decu ..aliiii nikakve svadbe u familiji nema...niko ništa ne pravi...aj ja smirslim žurku ..svi se krstimo i onda u restoran...jbg valja se jesti i piti...
Drugi razlog....
Zašto pored svake crkve ima kafana????
Kad je neko venčanje ili krštenje di ja nisam kum, ma zabole me da slušam popa skoro sat vremena...knobarica mi lepša od onog matorog bradonje...što bi se lagali...
Crkva preiziva na alkohol...pa neću piti sok ili vodu u kafani pored crkve...
Lažem li išta?

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by Rockefeller » 05 Feb 2016, 21:02

storm wrote:Eventualno bi mi došle u obzir još Sj Amerika i Australija+ N Zeland
Mijenjam cijelu Europu za te četri države.

Europa nema toliki problem sa sekularizmom, čak se i dobro snalazi. Europa ima problem sa nacionalizmom. Još uvijek je Francuska država Francuza, Slovenija država Slovenaca, a Njemačka država Njemaca, što će reći da su u njima neki ljudi po krvi već više vrijedni.

I to je bolest koju Europa mora otkloniti ako hoće naprijed. Ona propada. Sve što je skupo preuzeše Amerikanci, sve što je jeftino Kinezi. Ako kao talentovan čovjek moram birati gdje ću živjeti biram Ameriku jer sam u Americi jednak sa svima, u bilo kojoj europskoj državi sam gradjanin drugog reda. Pod talentiranim čovjekom podrazumijevam druge talentirane ljude, ne govorim o sebi.

I tako em Europa ne može da se takmiči na trgu mozgova sa Amerikancima, em njeni mozgovi stalno odlaze u Ameriku.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by Zagorka » 06 Feb 2016, 01:17

Vi bas udarili po religiji ha? :zubi

Krenulo vas.........ako,ako......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by Podrinjac » 06 Feb 2016, 01:44

REMB wrote:
Podrinjac wrote:Evo napokon jedne dobre teme ...
Da hoćeš makar jednu temu pročitat prije pisanja (kad već ne voliš knjige citat).
Da hoćeš ti bar nešto pročitati pa da napikon shvatiš zašto religije postoje.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by Melek » 06 Feb 2016, 08:35

Mozda ne bas religija kao pojam nego su taj njen danasnji ritualizam i bezbroj pravaca i shvatanja koji su se razvili velika opasnost za ljudski rod. Jer oni dovode do segregacije i mrznje i to neminovno. E onda imamo potencijalnu opasnost od civilizacijskih ratova koja je direktno proporcionalna razvoju narocito ratne tehnike, jer iako je ljudski tehnoloski razvoj konstantno u usponu, religioznost ne opada nego naprotiv.

Da je recimo religija danasnjice univerzalna, da se ne dijeli na raznorazne pravce i shvatanja, te opasnosti ne bi bilo. A cinjenica je da su ekonomski interesi i religija dva najveca faktora koji preko noci mogu da satru ljudski rod, kako stvari danas izgledaju. Danas je religija jako opasno oruzje u pogresnim rukama.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by storm » 06 Feb 2016, 09:08

Melek wrote:Mozda ne bas religija kao pojam nego su taj njen danasnji ritualizam i bezbroj pravaca i shvatanja koji su se razvili velika opasnost za ljudski rod. Jer oni dovode do segregacije i mrznje i to neminovno. E onda imamo potencijalnu opasnost od civilizacijskih ratova koja je direktno proporcionalna razvoju narocito ratne tehnike, jer iako je ljudski tehnoloski razvoj konstantno u usponu, religioznost ne opada nego naprotiv.

Da je recimo religija danasnjice univerzalna, da se ne dijeli na raznorazne pravce i shvatanja, te opasnosti ne bi bilo. A cinjenica je da su ekonomski interesi i religija dva najveca faktora koji preko noci mogu da satru ljudski rod, kako stvari danas izgledaju. Danas je religija jako opasno oruzje u pogresnim rukama.
To bi nas dovelo do univerzalne religije....new age- kako Biba kaže.
Mislim da je nemoguće.
Utopija poput komunizma.
A i da se hipotetički ujedine sve religije u jednu....ostaje suprotni pol- ateisti :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Šest razloga zašto religija donosi više štete nego koris

Post by mehaning » 06 Feb 2016, 10:02

Salahuddin wrote:
Zagorka wrote:Vi bas udarili po religiji ha? :zubi

Krenulo vas.........ako,ako......
Pa ubija ih, strijelja, kolje, zatvara -ta religija, na svakom koraku bona.
Da nije religija u Europi stolječima kočila svaki moguči razvoj i nauku, več bi se odavno po Marsu šetali... :kafa

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 84 guests