Koja je religija najnasilnija?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by insomnia » 11 Dec 2020, 21:05

Zasto ono mumini iz cijelog svijeta neki dan zapucase u Irak und Siriju?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by Hurija » 11 Dec 2020, 21:13

Šta je da Ateistima ,nisu ni oni baš miroljubivi .🧐
Ostalo je cutanje.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by insomnia » 11 Dec 2020, 21:13

Image
Stan’te paše i ustaše
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15141
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2031 times
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by Laser » 11 Dec 2020, 21:19

Taare wrote: 11 Dec 2020, 21:02 @laser, insanu, to tvoje nije tema.
U redu, to što si napisao su historijske činjenice koje se mogu iznositi na odgovarajućim temama.
Tema na kojoj pišemo glasi: koja je religija najnasilnija?

Ja pokušavam da dokažem da je kršćanstvo ekstremno nasilna religija koja je svoje nasilje preuzela od najnasilnije-judaizma.

Kad kažem povod za krstaške pohode, mislim opravdanje koje je tražio običan puk.
Čovjek koji položi glavu u torbu i krene u rat, itekako želi dokaz iz svete knjige koji će opravdati njegove postupke.
Klerus im ga je dao citirajući stari zavjet, plus stihove iz novog koji pojašnjavaju da su zakoni iz starog zavjeta itekako validni.

Kad spominješ te zločine, dovoljno je pročitati dijelove st. zavjeta koji govore o kletom uništenju, pa da vidiš opravdanja za svaki mogući, pa i najgnusniji zločin.

Čak su i ameri imali biblijsko opravdanje za bacanje atomskih bombi.
Da, po njihovom, ubijali su pogani. Tako ih nazivaju.
Jest mi tema, pogotovo zato što sam dugo istraživao fenomen krstaških pohoda, a zatim i progon krstaša sa Istoka.

Nisam kvalifikovan govoriti o starom zavjetu, niti o novom. Možda bi neki dobro upućeni katolik mogao reći nešto o tome, posebno o kontekstu u kojem se govori o nasilju.

Odrastao sam u kući kojoj su prvi susjedi katolici, pobožni ljudi. Često sam razgovarao sa njima o temeljnim načelima katolicizma. Živio sam u Hrvatskoj 10 godina i nisam stekao dojam da je katolički nauk krvoločan.

Ono što rade katolici, ili što su u prošlosti radili, ne mora nužno biti pripisano katolicizmu.

Kako god sam iznio neke natuknice o prirodi krstaških pohoda, mogao bih isto tako kazati nešto o nastanku ISIL-a, njihovim zlodjelima, uzrocima nastanka, projektantima, onima koji su iz toga izvukli benefite itd.

Ako hoćeš, mogu pisati i o Hašišinima (Asasini), znam dosta o njima.

Mogao bih, ali neću jer ću biti proglašen advokatom krvoloka.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by jelena... » 11 Dec 2020, 23:44

Krokodil Behko wrote: 11 Dec 2020, 11:22
jelena... wrote: 11 Dec 2020, 10:12

I bila si potpuno u pravu.

Moj komentar, nakon thumbs up-a, odnosi se na smeće od teksta u uvodnom postu teme i na pitanje u naslovu, koje je ostalo i nakon tog drugog teksta što je osvanuo juče.
Naslovi su jako "sredstvo" za manipulaciju, a ovim naslovom je nametnut nimalo bezazlen kontekst i ljudi po tom "diktatu" iznose svoje stavove. To je ono što je mene podstaklo da prokomentarišem sve navedeno.
Daleko od toga da svete knjige i recepcija istih ne treba ili čak ne smije biti predmet naučnih istraživanja. Na_pro_tiv!
Generalno vrijedi da se mora uložiti priličan intelektualni napor pri iznošenju stavova i formiranju zaključaka o danas dominantnim religijama i o sadržajima svetih knjiga - onih "tuđih" pogotovo. U suprotnom, površnost i intelektualna inertnost će proizvesti i uzrokovati upravo tu toksičnost koju si dobro spomenula i kojoj svi mi svjedočimo u našoj stvarnosti, u medijima pa tako issto i na forumu.

Znači, uključi mozak kad gkvoriš i pišeš o religiji kao što uključiš mozak kad govoriš i pišeš o nekim naučnim ili filozofskim temama i nikakav problem (ne ti lično, naravno).
Površno, proizvoljno i krajnje subjektivno baljezganje (nekritičko iznošenje negativnog mišljenja i maltene isključivo onog lošeg) o drugima i njihovim segmentima identiteta je toksično smeće koje treba, u najboljem slučaju, ignorisati, mada ignorisanje nikad nije dovoljno.
Da li je riječ samo o Jevrejima, muslimanima, hrišćanima... ili svim religijama - kao u ovom slučaju - potpuno je nebitno jer za sve važi isto.

Toliko.

Šta ako religija potiče nasilje, na drugi način?
Šta ako su je pisali primitivni ljudi?
Šta ako korijene današnjeg desničarskog populizma, fašizma, rasizma, itd, nalazimo u religiji?

Mene ako pitaš,
najfatalniji trenutak je kad Mojsije baci štap, pred egipćanske svećenike i on se pretvori u zmiju. Vrhunac primitivizma, neobrazovanosti, fanatizma i želje za iskorjenjivanjem cijelih civilizacija, od kojih je svaka naprednija bila nego jevrejska. Bar to nije bio problem, jer u to doba i civilizacija vrabaca, bila je naprednija od Jevrejskog plemena.
Potiče i na ljubav, solidarnost, dobro među ljudima. Da nije tako, religiozni ljudi, njih par milijardi na planeti Zemlji danas, odavno bi se potamanili međusobno za ovih 20 i kusur vijekova, kao što bi potamanili i nas ateiste.

Ovu pretpostavku...da su svete knjige pisali neki primitivni ljudi, najpametnije ti je da protabiriš u razgovoru s vjernicima ako već nisi u stanju sam da primijetiš koliko je onog neprimitivnog, uzvišenog i izuzetno vrijednog za cjelokupnu istoriju čovječanstva sadržano u tim knjigama.
Svrati do obližnje katedrale, pravoslavnog manastira ili crkve, džamije i mekteba pa pitaj vjernike koji žive, praktikuju svoju vjeru i one koji su cijeli svoj život posvetili tumačenju svetih knjiga šta misle o toj pretpostavci.

I korijene osnovnih moralnih načela ćeš naći u svakoj religiji. Ono što si namjerio da tražiš to ćeš sigurno i naći - ne samo ti, nego svaki čitalac i onaj ko se prihvati odgovornosti tumačenja. Važan je nijjet.

Ako tebe pitam? Izvini, ali o Mojsiju, tumačenju judaizma i hrišćanstva, katoličanstvu i pravoslavlju na ovim prostorima.... ja tebe ne bih ništa pitala.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by Taare » 12 Dec 2020, 00:09

I kad se neko čudi odakle zlikovcima inspiracija za najgore zločine kakve normalan čovjek ne može ni zamisliti.

Ovako govori Jahve nad vojskama: 'Odlučio sam osvetiti ono što je Amalek učinio Izraelu zatvarajući mu put kad je izlazio iz Egipta. Sada idi i udari na Amaleka, izvrši "herem", kleto uništenje, na njemu i na svemu što posjeduje; ne štedi ga, pobij muškarce i žene, djecu i dojenčad, goveda i ovce, deve i magarce!'"

Ili drugih par stihova koji govore o masovnim ubistvima, pljački, paležu i silovanjima.
I, kao kruna svega, ubistva svih žena koje su poznale muškarce.
Kako li su znali koja je poznala muškarca, pitam se ja? :bua

Oni zavojuju na Midjance, kako je Jahve naredio Mojsiju, i pobiju sve muškarce.
Među ostalima pobili su i midjanske kraljeve: Evija, Rekema, Sura, Hura i Rebu - pet midjanskih kraljeva. Mačem pogube i Bileama, Beorova sina.
Odvedu tada Izraelci u ropstvo midjanske žene s njihovom djecom i svu njihovu stoku, krupnu i sitnu, i zaplijene sve njihovo blago.
Ognjem spale sve gradove njihove u kojima se živjeli i sva njihova naselja,
a sve njihovo uzmu za plijen i pljačku, i ljude i životinje.
Onda u tabor na Moapskim poljanama uz Jordan, nasuprot Jerihonu, dovedu Mojsiju, svećeniku Eleazaru i svoj izraelskoj zajednici zarobljenike, plijen i pljačku.
Mojsije, svećenik Eleazar i svi glavari zajednice izađu im u susret izvan tabora.
Mojsije se razljuti na zapovjednike vojske, tisućnike i satnike, koji se bijahu vratili s toga bojnog pohoda.
Reče im: "Što! Na životu ste ostavili sve ženskinje!
A baš su žene, po nagovoru Bileamovu, zavele Izraelce da u Peorovu slučaju istupe protiv Jahve. Tako dođe pomor na Jahvinu zajednicu.
Stoga svu mušku djecu pobijte! A ubijte i svaku ženu koja je poznala muškarca!
A sve mlade djevojke koje nisu poznale muškarca ostavite na životu za se.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by Krokodil Behko » 12 Dec 2020, 00:09

jelena... wrote: 11 Dec 2020, 23:44
Ovu pretpostavku...da su svete knjige pisali neki primitivni ljudi, najpametnije ti je da protabiriš u razgovoru s vjernicima ako već nisi u stanju sam da primijetiš koliko je onog neprimitivnog, uzvišenog i izuzetno vrijednog za cjelokupnu istoriju čovječanstva sadržano u tim knjigama.
Svrati do obližnje katedrale, pravoslavnog manastira ili crkve, džamije i mekteba pa pitaj vjernike koji žive, praktikuju svoju vjeru i one koji su cijeli svoj život posvetili tumačenju svetih knjiga šta misle o toj pretpostavci.
A zašto bi ih pitao?
Jel da mi kažu, kako se bog ukazao čobanu, koji je uza sve bio i serijski ubica?
Jel da mi kažu, kako su anđeli sišli sa neba, pa pobili Egipćane, orobili ih i sve, samo zato što su jevreji bili divni ljudi?

Ovo je već vrijeđanje inteligencije.

Nauka je još prije 100 godina, utvrdila da su oni jednostavno marnuli cijelu religiju iz Egipta i komplet egipćanske običaje i da vjera u jednog boga, uglavnom nije ni u kakvoj vezi s tim.

Važno je prepoznati da govorim o historijski utvrđenim činjenicama, a ne o vlastitom ili tuđem tumačenju Lorkinih simbola. Znači, nauka utvrdila, ne znam šta bih još rekao na ovu temu.
I korijene osnovnih moralnih načela ćeš naći u svakoj religiji. Ono što si namjerio da tražiš to ćeš sigurno i naći - ne samo ti, nego svaki čitalac i onaj ko se prihvati odgovornosti tumačenja. Važan je nijjet.
Izvini, duša draga, moral je nastao prije organiziranih religija.
online

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3792
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by tuzlak1212 » 12 Dec 2020, 00:45

O vrijedjanju inteligencije govori covjek koji se edukuje na History Channel kanalu :grana
Last edited by tuzlak1212 on 12 Dec 2020, 00:51, edited 1 time in total.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53257
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1878 times
Been thanked: 14903 times
Status: Online

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by HAVANA » 12 Dec 2020, 00:50

Image
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Jimmy
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 184
Joined: 28 Nov 2020, 14:59
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by Jimmy » 12 Dec 2020, 00:51

insomnia wrote: 11 Dec 2020, 21:05 Zasto ono mumini iz cijelog svijeta neki dan zapucase u Irak und Siriju?
zapucase da zapucaju

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by jelena... » 12 Dec 2020, 00:57

Krokodil Behko wrote: 12 Dec 2020, 00:09
jelena... wrote: 11 Dec 2020, 23:44
Ovu pretpostavku...da su svete knjige pisali neki primitivni ljudi, najpametnije ti je da protabiriš u razgovoru s vjernicima ako već nisi u stanju sam da primijetiš koliko je onog neprimitivnog, uzvišenog i izuzetno vrijednog za cjelokupnu istoriju čovječanstva sadržano u tim knjigama.
Svrati do obližnje katedrale, pravoslavnog manastira ili crkve, džamije i mekteba pa pitaj vjernike koji žive, praktikuju svoju vjeru i one koji su cijeli svoj život posvetili tumačenju svetih knjiga šta misle o toj pretpostavci.
A zašto bi ih pitao?
Jel da mi kažu, kako se bog ukazao čobanu, koji je uza sve bio i serijski ubica?
Jel da mi kažu, kako su anđeli sišli sa neba, pa pobili Egipćane, orobili ih i sve, samo zato što su jevreji bili divni ljudi?

Ovo je već vrijeđanje inteligencije.

Nauka je još prije 100 godina, utvrdila da su oni jednostavno marnuli cijelu religiju iz Egipta i komplet egipćanske običaje i da vjera u jednog boga, uglavnom nije ni u kakvoj vezi s tim.

Važno je prepoznati da govorim o historijski utvrđenim činjenicama, a ne o vlastitom ili tuđem tumačenju Lorkinih simbola. Znači, nauka utvrdila, ne znam šta bih još rekao na ovu temu.
I korijene osnovnih moralnih načela ćeš naći u svakoj religiji. Ono što si namjerio da tražiš to ćeš sigurno i naći - ne samo ti, nego svaki čitalac i onaj ko se prihvati odgovornosti tumačenja. Važan je nijjet.
Izvini, duša draga, moral je nastao prije organiziranih religija.
Upravo tako. Vrijeđaš inteligenciju ovim nesuvislim pretpostavkama, ali može ti se...

Pitaj vjernike danas, obične, poštene ljude, iz čega crpe osnovu, temelj moralnih načela koja žive.

I ko im je vrhovni autoritet kad je moralna odgovornost u pitanju...

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by harlekin » 12 Dec 2020, 07:25

Religije su pravo simpa,npr ova nasa veli stvorio sam te da mi robujes i klanjas mi se,i de odi tamo namlati onog nevjernika jer on nece ko ti da bude mi rob i da mi se klanja,on nije dobar i bistar kao ti,vid tebe pravi pravcati rob i bas te fino vidjat dok klecis preda mnom :julia

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by prog321 » 12 Dec 2020, 07:44

Dobro vam rece jelena. Danasnje religije su organizirane institucije moralnog i ljudskog kodeksa .
Uce djecu o pravilnom ponašanju . Razlici izmedju dobra i zla.
Cuj namlatit nekog jer ne praktikuje vjeru?
Koja glupost.
Samo jednom udari nekoga recimo u mektebu bit ces doživotno izbačen.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by insomnia » 12 Dec 2020, 10:25

A cafiri odaju po mektebima? 😁
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by insomnia » 12 Dec 2020, 10:26

Taare wrote: 12 Dec 2020, 00:09 I kad se neko čudi odakle zlikovcima inspiracija za najgore zločine kakve normalan čovjek ne može ni zamisliti.

Ovako govori Jahve nad vojskama: 'Odlučio sam osvetiti ono što je Amalek učinio Izraelu zatvarajući mu put kad je izlazio iz Egipta. Sada idi i udari na Amaleka, izvrši "herem", kleto uništenje, na njemu i na svemu što posjeduje; ne štedi ga, pobij muškarce i žene, djecu i dojenčad, goveda i ovce, deve i magarce!'"

Ili drugih par stihova koji govore o masovnim ubistvima, pljački, paležu i silovanjima.
I, kao kruna svega, ubistva svih žena koje su poznale muškarce.
Kako li su znali koja je poznala muškarca, pitam se ja? :bua

Oni zavojuju na Midjance, kako je Jahve naredio Mojsiju, i pobiju sve muškarce.
Među ostalima pobili su i midjanske kraljeve: Evija, Rekema, Sura, Hura i Rebu - pet midjanskih kraljeva. Mačem pogube i Bileama, Beorova sina.
Odvedu tada Izraelci u ropstvo midjanske žene s njihovom djecom i svu njihovu stoku, krupnu i sitnu, i zaplijene sve njihovo blago.
Ognjem spale sve gradove njihove u kojima se živjeli i sva njihova naselja,
a sve njihovo uzmu za plijen i pljačku, i ljude i životinje.
Onda u tabor na Moapskim poljanama uz Jordan, nasuprot Jerihonu, dovedu Mojsiju, svećeniku Eleazaru i svoj izraelskoj zajednici zarobljenike, plijen i pljačku.
Mojsije, svećenik Eleazar i svi glavari zajednice izađu im u susret izvan tabora.
Mojsije se razljuti na zapovjednike vojske, tisućnike i satnike, koji se bijahu vratili s toga bojnog pohoda.
Reče im: "Što! Na životu ste ostavili sve ženskinje!
A baš su žene, po nagovoru Bileamovu, zavele Izraelce da u Peorovu slučaju istupe protiv Jahve. Tako dođe pomor na Jahvinu zajednicu.
Stoga svu mušku djecu pobijte! A ubijte i svaku ženu koja je poznala muškarca!
A sve mlade djevojke koje nisu poznale muškarca ostavite na životu za se.
Zar to nije objava istog Boga?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by prog321 » 12 Dec 2020, 10:36

Nije ista prica.
Tora je daleko najkrvolocnija religiozna knjiga. Jedina u stvari koja propagira genocid . Recimo u gradu Kaan. Gdje im bog naredi da pobiji sve zive koji nisu izraelci.
To nigdje u ku'ranu ne pise.

A novi zavjet samo potvrdjuje sta je napisano u starom. Tj. Tori.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

Jimmy
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 184
Joined: 28 Nov 2020, 14:59
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by Jimmy » 12 Dec 2020, 10:50

jelenici stidljivo iznikao prvi zubic, nazdravlje :ooo
korektnost mutirala u konkretnost
zub vremena, koliko mu je trebalo :djed

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by Taare » 12 Dec 2020, 10:52

harlekin wrote: 12 Dec 2020, 07:25 Religije su pravo simpa,npr ova nasa veli stvorio sam te da mi robujes i klanjas mi se,i de odi tamo namlati onog nevjernika jer on nece ko ti da bude mi rob i da mi se klanja,on nije dobar i bistar kao ti,vid tebe pravi pravcati rob i bas te fino vidjat dok klecis preda mnom :julia
Koja li je to vjera da mi je znat :hm
Svi mi se morete obratit

Jimmy
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 184
Joined: 28 Nov 2020, 14:59
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by Jimmy » 12 Dec 2020, 10:56

zvuci kao neki domino fazon

kad dodas datum, dobijes anno domini

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Koja je religija najnasilnija?

Post by Taare » 12 Dec 2020, 10:56

insomnia wrote: 12 Dec 2020, 10:26 Zar to nije objava istog Boga?
Današnja biblija je djelo ljudskih ruku. Ako u njoj i ima božije riječi, teško je uočljiva među onim što su ljudi dodali.
Samo je za kur'an data garancija da neće biti izmijenjen od strane čovjeka.
Svi mi se morete obratit

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests