Šta je duhovnost?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Šta je duhovnost?

Post by Mutevelija » 24 Apr 2016, 12:08

Fazlija wrote:Ovo sto je odgovorio taj dzennetlija je upravo ono cemu poducava i cemu vodi meditacija prijateljske ljubavi (metta) u buddhizmu. Koga zanima, neka baci pogled na temu o buddhizmu :)
Jesu li Budisti monoteisti?
Po nekim paragrafima nisu ne bih sad o tome.
Nego kako vi doživljavate Boga.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Šta je duhovnost?

Post by Fazlija » 24 Apr 2016, 13:13

Buddhizam se uopce ne bavi pitanjem Boga. To je izvan domasaja ljudskog uma. Po Buddhi se za Boga ne moze reci niti da jeste, niti da nije, niti da i jeste i nije, niti da niti-jeste-niti-nije. Po Buddhi ce covjek prije umrijeti, nego naci odgovor na pitanja postoji li Bog, je li svijet stvoren ili nestvoren i sl. Zato se paznja u buddhizmu usmjerava na spoznaju stvarnosti i smanjenje patnje.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Šta je duhovnost?

Post by Mutevelija » 24 Apr 2016, 13:41

U Islamu mi ga ne možemo obuhvatiti, isto tako. Samo možeš srcem vjerovati.
On postoji, ali namjerno stavlja ljude u iskušnju, da bi vidio kakvi su.
I sve je isplanirano, sudbina se čovjekova može promijeniti sa sadakom /milostinjom.
Jer on je AR Rahman - Milostivi.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Šta je duhovnost?

Post by Lebowski » 24 Apr 2016, 13:43

Ko je tu od koga pokr'o?

Kakva li je to sudbina ako se može promijeniti sadakom ccc
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Šta je duhovnost?

Post by Biba » 24 Apr 2016, 14:05

Fazlija wrote:Buddhizam se uopce ne bavi pitanjem Boga. To je izvan domasaja ljudskog uma. Po Buddhi se za Boga ne moze reci niti da jeste, niti da nije, niti da i jeste i nije, niti da niti-jeste-niti-nije. Po Buddhi ce covjek prije umrijeti, nego naci odgovor na pitanja postoji li Bog, je li svijet stvoren ili nestvoren i sl. Zato se paznja u buddhizmu usmjerava na spoznaju stvarnosti i smanjenje patnje.
Da bi covjek spoznao stvarnost ne mora znati nista o budizmu.
Mislim da nam spoznaja ne pomaze a patnju ne moze nitko smanjiti...
Mozemo samo nauciti lakse podnositi...
Cinjenica je da su neki ljudi genetski predodređeni da ju lakse podnose a neki teze..
Zar nije lakse patnju podnositi ak znamo da je Bog savrsen a mi nismo...dakle on moze pomoci...
..bolje nego netko za koga ne znam jel je il nije...

Ak pođemo od samih pojmova...duhovno je suprotno od materijalno...ali u novij vrijeme kazu da nista duhovno nije sasvim nematerijalno niti materijalno bez truna duhovnog...
Mislim da je Bog ipak sasvim nematerijalan....te da nam materijalno sluzi kao temelj da dođemo tj. priblizimo se duhovnom sasvim....
Duhovnost se kod covjeka ne moze bas odvojiti od materije vec treba biti majstor u vladanju nad materijalnim..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Šta je duhovnost?

Post by Fazlija » 24 Apr 2016, 14:51

Biba wrote:Da bi covjek spoznao stvarnost ne mora znati nista o budizmu.
Naravno! Primjetit cete da sve tehnike koje rade buddhisti nemaju ustvari nista - buddhisticko u sebi :) Pracenje disanja, promatranje misli i osjecaja, razvoj prijateljstva... Sve buddhisticke tehnike su zasnovane na univerzalnim ljudskim kvalitetama, i zato buddhizam mogu raditi muslimani, krscani, hinduisti, komunisti, alpinisti... Osoba moze vjerovati u sta god hoce, buddhistima nista ne smeta. Vjerovanje je ko sveta voda, niti pomaze, niti odmaze.
Biba wrote:Mozemo samo nauciti lakse podnositi...
Da, u tome je stos!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Šta je duhovnost?

Post by Biba » 24 Apr 2016, 14:57

Fazlija, ja mislim da ni katolixi ni mislimani ne mogu biti budisti jer oni priznaju grijeh a u budizmu toga nema vec postoie samo greske.
Kod njih priroda nije ni moralna ni nemoralna kao i covjek..
Ja mislim da su ljudi i memoralni i moralni bez obzira na vjeru doduse...i svi smo gresni...

A stavse tice svete vode, pazi :djed Neki su se i zarazili turajuci prste u nju...pa cak i vrlo vjerojatno i spanjolskom gripom :kafa
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Šta je duhovnost?

Post by Fazlija » 24 Apr 2016, 15:09

Biba wrote:Fazlija, ja mislim da ni katolixi ni mislimani ne mogu biti budisti jer oni priznaju grijeh a u budizmu toga nema vec postoie samo greske.
Moze osoba priznavati sto god zeli, ako radi meditativne tehnike, polako ce uvidjati pravu prirodu stvarnosti i odustajat ce od svojih zabluda.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Šta je duhovnost?

Post by Biba » 24 Apr 2016, 15:23

Fazlija wrote:
Biba wrote:Fazlija, ja mislim da ni katolixi ni mislimani ne mogu biti budisti jer oni priznaju grijeh a u budizmu toga nema vec postoie samo greske.
Moze osoba priznavati sto god zeli, ako radi meditativne tehnike, polako ce uvidjati pravu prirodu stvarnosti i odustajat ce od svojih zabluda.
Zar ti mislis da bez budizma ljudi nisu sposobni spoznati stvarnost...
Mislim da budizam ima predivne smjernice ali nista bitno ucinkovitije
Ipak mislim da njihov nacin razmisljanja i savjeta uveliko moze biti od pomoci... :hoi
Prvenstveno mislim na njihovu mirnocu...pa i mudrost u snalazenju u surovom svijetu...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Šta je duhovnost?

Post by Fazlija » 24 Apr 2016, 18:30

Biba wrote:Zar ti mislis da bez budizma ljudi nisu sposobni spoznati stvarnost...
Ne, kao sto vec rekoh, u buddhistickoj praksi nema nicega doista posebno buddhistickog. Sve se temelji na opcim nacelima ljudske prirode. Svaki sustav koji poducava u tom smislu je dobar.
Biba wrote:Mislim da budizam ima predivne smjernice ali nista bitno ucinkovitije
To ne mozemo znati na osnovu prica, citanja i teorije. Moramo isprobati buddhisticku praksu. To je kao da gradimo stav o kosarci, samo na osnovu citanja, a bez da smo ikada zaigrali kosarku.
Biba wrote:Prvenstveno mislim na njihovu mirnocu...pa i mudrost u snalazenju u surovom svijetu...
Sta mislis od kuda to dolazi, od pricanja prica, citanja knjiga ili od sjedenja u meditaciji :)
http://forum.srednjiput.rs/

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: Duminjo and 19 guests