Je li religija rezervisana za siromašne i neuke?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Mutevelija » 16 May 2016, 21:40

Dženaza se ne klanja onome ko se ubije ko sam sebe ubije tako će raditi i na ahiretu.
TO vam je iz hadisa "o Miraždu"
Tražite ako hoćete.

Ovdje se klanja zato što se plati-
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Krokodil Behko » 16 May 2016, 21:47

Bijeli badem wrote:
Krokodil Behko wrote:
Već sam ti dovoljno napisao. Zar ne piše da bog sudi, a ne ljudi.
Čak piše i da ljudi to ne bi trebali raditi, u ime boga, budimo iskreni?

I ti si dovoljno napisala/citirala i Muhamed je rekao u baš onom kontekstu kojeg i sam opisujem..
“Mene što se tiče, ja mu neću klanjati dženazu namaz.”
Iskreno stvarno ne vidim gdje si u mom postu vidio moju osudu nečijeg čina dizanja ruke na sebe.

Poštujem da ostajem bez objašnjenja sa tvoje strane da je citiranje hadisa izlazak iz vjere.

Akcenat je na pretjeranom citiranju, a pogotovo kad se odlučuje o trivijalnim i svakodnevnim stvarima. Imamo situacije, kad se jasno odstupa od Kur'ana i to rade manje-više svi muslimanski narodi i to oko nekih bitnijih stvari, a tu kad je rasprava o ebenim kućnim ljubimcima, donosi se neki hadis kao putokaz i naređenje, a on sam takav nije, niti može biti.
Hadis za ovo-hadis za ono, a nigdje Muhamed ne reče, da je to uslov da bi neko bio musliman, pa čak eto, ni u tom hadisu kojeg si i ti citirala.

Ako je dobro prevedeno to što je rekao "Što se mene tiče", samim tim je dao i ostalima na volju da i sami istaknu svoje mišljenje, pa čak i da postupe po svom nahođenju. Zato Muhamed i jeste bio božiji poslanik, jer je mudar.
Nema religije bez razmišljanja, niti bez mudrog rukovođenja ljudima.
online

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Lavlje_srce » 16 May 2016, 23:04

Lebowski wrote:Izgleda da dajete sebi to pravo. Kad se neko ubije on nije pravi vjernik, kad neko ubije drugog nije pravi vjernik, kad bilo šta loše učini nije pravi vjernik i tako unedogled dok se ne dođe do toga da je vjera savršena i da su vjenici savršeni.
Evo vec u prvoj recenici si napravio sweeping generalization. Na sta Chloe sebi daje pravo? Obracas se jednoj od najblazih osoba na forumu, ali eto i nju si uspio ubaciti u svoj mentalni lonac prekoncepcija i predrasuda. Svaka cast. Kazem ja da nije do mene, ali niko nece da vidi. Ali sve to dodje na svoje. Jesi cuo onu Lincolnovu: You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time. I drugi ce se naci u datom citatu, da ne mislis da pisem samo tebi.

Sto se tice druge recenice - upravo je suprotno. Onog trenutka kada neko implicitno ili eksplicitno iskaze pripadnost odredjenoj vjeri na njega/nju se sruci lavina predrasuda. Te predrasude se krecu od toga 'kako mali Ivica/Marko/Adnan zamislja idealnog/u vjernika/cu' do otvorenih provokacija koje brzo eskaliraju u uvrede od strane radikalnih ateista. Ne postoji savrseni vjernik niti to neko smije umisljati, zapamti. Uz to svaki covjek koji ima dva zrna soli u glavi stalno propituje svoje postupke i zeli napredovati kao osoba. Isto vazi i za one koji vjeruju i skloni su promisljanju. Jer u tome je cijela bit vjere - da te ucini boljim, nesebicnijim, plemenitijim covjekom.

To nikako ne znaci da u vjeri nema onih koji nisu skloni promisljanju, da nema samozivih, da nema licemjenih, da nema losih ili zlih. Znaci samo da Chloe ili ja s tim nemamo nista, i necemo, tj, ja necu dozvoliti da me neko metodom asocijacije optuzi za nesto s cim nemam bilo kakve veze. Ne bi ni ti dozvolio da budes optuzen za nesto sto je neki Bosanac ucinio samo zato sto si Bosanac (tj. cini mi se da se deklariras kao Bosnjak, no nebitno)? Comprende?
Dobro, i bez statistika hajmo ovako. U BiH svake godine bude stotine i stotine samoubistava iz raznoraznih razloga i za 99% tih ljudi se klanja dženaza ili se vrši neki drugi vjerski obred. Svi im halalimo jel tako, ne kaže niko za te ljude nešto loše, ne smatra ih se nevjernicima, svi im žele da završe u raju i svi misle da će završiti, itd

Propagiranje ubistva a pogotovo samoubistva nema smisla.. jel to neko van vjere radi, neka druga ideologija? Opet, ako se nešto propagira ne znači da toga nema. Ne propagira se ni pijenje alkohola i bezbroj drugih stvari pa opet zažmirimo i ne damo na sebe i svoju vjeru.
Cin samoubistva podrazumijeva potpuno beznadje ili trenutak pomucene svijesti. Nijedan covjek ne moze garantirati da se nece naci u takvoj situaciji mada je naravno ne prizeljkujemo ni sebi niti drugima. Tu garanciju nema ni cvrsti vjernik nazalost, niko i nista u zivotu ne dolazi s garancijom, a covjek je po definiciji slab (manje ili vise) i ne treba se pretjerano (samo)zavaravati.

Nevjerovatno mi je samo kako bez bilo kakve empatije pricas o ljudima koji su izvrsili samoubistvo. Valjda ti prefiks 'vjernik' do te mjere iskrivi percepciju da ne mozes objektivno razmisljati. Svako samoubistvo je tragedija - te osobe ali i zajednice.
Last edited by Lavlje_srce on 16 May 2016, 23:09, edited 1 time in total.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Mutevelija » 16 May 2016, 23:08

To je između Boga i Njih ljudski halal nema veze sa tim isto kao što Božiji oprost nemva veze sa haterom ljudskim
NPr JA LAvlje uvrijedim u to se Bog neće miješati na sudnjem danu nego ćemo se mi kusurati za to.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Venera » 17 May 2016, 01:19

Korelacija depresije i religioznosti je prosto nemjerljiva!

Depresija se ne moze konotrolisati! Religioznost je uvijek na testu svakog vjernika!

Moze se pokusati "izmjeriti" intezitet i bliskost izmedju dvije varijable,ali ne i njihova uzrocno posljedicna veza.

:kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Lebowski » 17 May 2016, 02:17

Lavlje... ti imas neki strasan poremecaj sa tom svojom glavom ili si strasno bezobrazna
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Lebowski » 17 May 2016, 02:20

Citam opet... jbt koji komad budaletine.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Lebowski » 17 May 2016, 02:34

Sta ocekivati od ludjakinje koja reaguje na klarinu pohvalu bramsice i njene zenstvenosti, na temi outfit.. iako sama nikad nije postavila nijednu jedjnu sliku pa makar da se vidi jedan prst na nozi...

I to pod optuzbom za generalizaciju....eeeeeej generelazicija covjece... strasna generizacija
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Lavlje_srce » 17 May 2016, 07:47

Lebowski wrote:blatrucser
Lebowski wrote:blatrucser
Lebowski wrote:blablablatructructrucserserser
Ovaj nivo verbalne dijareje me podsjeca na lokalne pijanice koji sjede pred prodavnicama u lokalnim zabitima i pljuju na slucajne prolaznike. Vidjela sam nedavno te kromanjonce na putu kroz Bosnu. Maestralan display primitivizma, nekulture i neodgoja vulgaris. Bravo. :)

Najsmjesnije je sto se valjda nadas da ces osobu koja je sve sto ti nikada neces biti (u svjetovnom a ne religijskom smislu) mozes povuci u blato u kom se valjas.

Dream on misu. :)
Last edited by Lavlje_srce on 17 May 2016, 08:22, edited 1 time in total.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Socrates » 17 May 2016, 08:03

Lavlje_srce wrote:
Lebowski wrote:blatrucser
Lebowski wrote:blatrucser
Lebowski wrote:blablablatructructrucserserser
Ovaj nivo verbalne dijareje me podsjeca na lokalne pijanice koji sjede pred prodavnicama u lokalnim zabitima u smedjkastim farmericama i pljuju na slucajne prolaznike. Vidjela sam nedavno te kromanjonce na putu kroz Bosnu. Maestralan display primitivizma, nekulture i neodgoja vulgaris. Bravo. :)

Najmjesnije je sto se valjda nadas da ces osobu koja je sve sto ti nikada neces biti (u svjetovnom a ne religijskom smislu) mozes povuci u blato u kom se valjas.

Dream on misu. :)
Daj popravi ovo, Lavlje, imaš grešaka.
. . . . . . . . .

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Hannibal » 17 May 2016, 08:14

Aha sad ste presli na ovu temu
🐽

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Socrates » 17 May 2016, 08:16

Hannibal Lecter wrote:Aha sad ste presli na ovu temu
Ima nas svugdje. Lavlje uvrijedi milione ljudi koji nose smedjkaste farmerice. Nije fer.

Ja ne nosim farmerice, ali to nikako nije u redu.
. . . . . . . . .

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Hannibal » 17 May 2016, 08:20

Socrates wrote:
Hannibal Lecter wrote:Aha sad ste presli na ovu temu
Ima nas svugdje. Lavlje uvrijedi milione ljudi koji nose smedjkaste farmerice. Nije fer.

Ja ne nosim farmerice, ali to nikako nije u redu.
I meni to zapade za oko. Ne nosim ni ja al nosi moj stari pa sam se zamislio
🐽

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Lavlje_srce » 17 May 2016, 08:23

Oko cega cete se sada zamisliti? :kafa

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Socrates » 17 May 2016, 08:27

Lavlje_srce wrote:Oko cega cete se sada zamisliti? :kafa
Ja mislim o dvije stvari.

1) Kako se dospijeva na Hannijevu listu?

2) Smedjkaste farmerice zvuče stvarno čudno na topiku o depresiji.

Vidim, popravila si ono S, ali ti ni ono "mozes" ne treba u posljednjoj rečenici.
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Melek » 17 May 2016, 09:35

Nadjebavanje je majka svakog foruma :oo
Bojim se samo da i ono zna izazvati depresiju :D
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Melek » 17 May 2016, 09:39

Bijeli badem wrote:
Melek wrote:Nadjebavanje je majka svakog foruma :oo
Bojim se samo da i ono zna izazvati depresiju :D
Je li to opet dolaziš u iskušenje da napraviš forumski harakiri? :kafa
Ono sto te ne ubija cini te jacim. Jak sam k'o i crrna zemlja :ok
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Lebowski » 17 May 2016, 11:14

Lavlje_srce wrote:
Lebowski wrote:blatrucser
Lebowski wrote:blatrucser
Lebowski wrote:blablablatructructrucserserser
Ovaj nivo verbalne dijareje me podsjeca na lokalne pijanice koji sjede pred prodavnicama u lokalnim zabitima i pljuju na slucajne prolaznike. Vidjela sam nedavno te kromanjonce na putu kroz Bosnu. Maestralan display primitivizma, nekulture i neodgoja vulgaris. Bravo. :)

Najsmjesnije je sto se valjda nadas da ces osobu koja je sve sto ti nikada neces biti (u svjetovnom a ne religijskom smislu) mozes povuci u blato u kom se valjas.

Dream on misu. :)
Zapravo se ja spuštam na tvoj nivo. :cudi

Dakle, da analiziram malo.

Prvo o tome ko odlučuje da li je neko vjernik ili ne

Bijeli Badem napiše
Je li to sebi dajemo za pravo reći da je neko vjernik ili nevjernik Lebowski? ..značajan broj?
Kao ja određujem ko je vjernik ili ne i otkud mi to pravo? Prije toga neko je napisao da ovi koji sebi oduzmu život nisu pravi vjernici. Ne ja.

Prije toga ulema na svim nivoima određuje ko je vjernik ili ne, ko je musliman, tu je pojava paražemata, udaljavanje od ovih-onih, isključivanje ovih-onih, itd.

Milion hadisa i ajeta kojima vjernici nekog kvalifikuju kao vjernika ili ne ali opet ja sam taj koji određuje ko je vjernik ili ne.

Na skoro svakoj temi koja ima veze sa vjerom doći će neko i pisati o pravim i krivim vjernicima, obično kad neko uradi nešto loše nije bio pravi vjernik i to je to. Kao što sam i napisao. Vjera je savršena i nedodirljiva.
Sto se tice druge recenice - upravo je suprotno. Onog trenutka kada neko implicitno ili eksplicitno iskaze pripadnost odredjenoj vjeri na njega/nju se sruci lavina predrasuda. Te predrasude se krecu od toga 'kako mali Ivica/Marko/Adnan zamislja idealnog/u vjernika/cu' do otvorenih provokacija koje brzo eskaliraju u uvrede od strane radikalnih ateista.
Ovo možda u nekom drugom univerzumu, u ovom nije.

----------------------------------------------------------------

Što se tiče generalizacija ne pada mi na pamet svaki put navoditi "uz izuzetak Lavljeg srca" ili šta slično, niti bih da me se shvaća bukvalno. Uostalom, i nisi neki izuzetak.
Isti si kao nevjernici koji iz vlastite frustracije sto neku nisu mogli imati vrijedjaju i ponizavaju cure.
Sama se ne libiš koristiti ovakve generalizacije a ima ih još tona.

Sljedeći je moj "nedostatak empatije" prema ljudima koji izvrše samoubistvo.
Dobro, i bez statistika hajmo ovako. U BiH svake godine bude stotine i stotine samoubistava iz raznoraznih razloga i za 99% tih ljudi se klanja dženaza ili se vrši neki drugi vjerski obred. Svi im halalimo jel tako, ne kaže niko za te ljude nešto loše, ne smatra ih se nevjernicima, svi im žele da završe u raju i svi misle da će završiti, itd

Propagiranje ubistva a pogotovo samoubistva nema smisla.. jel to neko van vjere radi, neka druga ideologija? Opet, ako se nešto propagira ne znači da toga nema. Ne propagira se ni pijenje alkohola i bezbroj drugih stvari pa opet zažmirimo i ne damo na sebe i svoju vjeru.
Čisto me zanima na osnovu čega si ti iz ovog posta(pošto si ga citirala) ili mog pisanja na temi izvukla to da ja nemam empatije prema tim ljudima. Hajd Allaha ti pojasni a i ne moraš. Evo čisto da ljudi vide.
Svako samoubistvo je tragedija - te osobe ali i zajednice.
NO FUCKING SHIT?!
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Mutevelija » 17 May 2016, 18:30

Što ste napali svi na Lavlje jedno po jedno nije mene briga je li u pravu ili nije samo nije realno.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Bijelci depresivniji i manje religiozni nego ostali

Post by Hannibal » 17 May 2016, 18:41

Verbalna dijareja hahahahaha
🐽

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests