Sedžde u Kur'anu

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Sedžde u Kur'anu

Post by Mutevelija » 21 May 2016, 18:34

Malo ko zna da u Kur'anu ima sura u kojima se trebaju učiniti sedžde kada se prouči određeni ajet.
Podvučene su cricama a u Kur'anu ih ima u posebnim surama, kao što je npr Iqre- to je prva objavljena sura Muhamedu a.s od strane Boga dž.š. preko meleka Džibrila.
"(1) Čitaj1 u ime Uzdržavatelja svoga koji stvara –

(2) stvara čovjeka od zametne ćelije!2

(3) Čitaj – jer Najdarežljiviji je Uzdržavatelj tvoj,

(4) Koji je poučio [čovjeka] peru –

(5), poučio ćovjeka onome što nije znao!3

(6) Ne! Čovjek se zbilja uzobijesti

(7) čim pomisli da je samom sebi dovoljan;

(8) a, zaista, Uzdržavatelju tvome svi se moraju vratiti!4

(9) Jesi li ikada razmišljao o onome koji brani

(1o) robu [Allahovom] da se moli?5

(11) Jesi li razmišljao da li je on na Pravome Putu,

(12) ili je zaokupljen sviješću o Allahu?6)

(13) Jesi li razmišljao [ne] dokazuje li on, možda, da je Istina laž i ne okreće li Istini leđa?7

(14) Zar on ne zna da Allah sve [vidi]?

(15) Ne! Ako ne odustane, Mi ćemo ga, sasvim si­gurno, povući dolje za kiku njegovu-8

(16) za lažljivo, buntovno čelo! –

(17) a onda – neka pozove [upomoć] savjetnike svoje [lažne] mudrosti,9

(18) [a] Mi ćemo poz­vati sile nebeske kazne!

(19) Ne! Ne obaziri se na njega već padaj na sedždu [pred Allahom] i nastoj da [Mu] se približiš!
To je iz sure Alek primjer evo necu nabrajati ostale ajete ali ću napisati nijet.
"SEDŽEDE VEDŽH LILLEZ HALEKAH VE SAVVEREH VE ŠEKKA SEM´AH VE BESAREH BI HAVLIH VE KUVVETIH FE TEBREKELLHU AHSENUL-HLIKIN! (Moje lice pada na sedždu Onome Koji ga je stvorio i oblikovao i Koji mu je Svojom moći i snagom dao sluh i vid. Neka je uzvišen Allah, najljepši Stvoritelj.) (296)"

"Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, o ovoj sedždi je rekao:

˝ Kada ovjek prouči neki od ajeta sedžde i učini sedždu, šejtan se povuče u stranu i počne plakati i govoriti: ˝ Teško meni! Naređeno mu je da učini sedždu, pa ju je učinio i zaslužio Džennet, za razliku od mene, kome je, također, bilo naređeno da je učini, pa sam bio neposlušan i tako zaslužujem Džehennem. ˝ (297)

Ebu – Hurejre, radijAllahu anhu, je kazao:

˝ Činili smo sa Allahovim Poslanikom, sallAllahu alejhi ve sellem, sedždu u (surama) ´ Ikre ´ bismi rabbikellezi halek ´ i Izes – sema un šekkat. ´ ˝ (298)

Iblis je odbio da se pokloni Ademu a.s kad mu je Bog naredio jer se uzoholio;
"Mi smo Adema stvorili i onda mu oblik dali, a poslije melekima rekli: “Poklonite mu se!”, i oni su se poklonili, osim Iblisa, on nije htio da se pokloni. #
“Zašto se nisi poklonio kad sam ti naredio?” – upita On. – “Ja sam bolji od njega; mene si od vatre stvorio, a njega od ilovače” – odgovori on. #
“E onda izlazi iz Dženneta” – reče On – “ne priliči ti da u njemu prkosiš; izlazi, ti si, zaista, od onih prezrenih!” #
“Daj mi vremena do Dana njihova oživljenja!” – zamoli on. #
“Daje ti se vremena!” – reče On. #
“E zašto si odredio pa sam u zabludu pao” – reče – “kunem se da ću ih na Tvom Pravom putu presretati, #
pa ću im sprijeda, i straga, i zdesna i slijeva prilaziti, i Ti ćeš ustanoviti da većina njih neće zahvalna biti!” #
“Izlazi iz njega, pokuđen i ponižen!” – reče On. “Tobom i svima onima koji se budu povodili za tobom doista će Džehennem napuniti! #
A ti, o Ademe, i žena tvoja u Džennetu stanujte i odakle god hoćete jedite, samo se ovom drvetu ne približujte, da se prema sebi ne ogriješite!” #
I šejtan im poče bajati da bi im otkrio stidna mjesta njihova, koja su im skrivena bila, i reče: “Gospodar vaš vam zabranjuje ovo drvo samo zato da ne biste meleki postali ili da ne biste besmrtni bili”- #
i zaklinjaše im se: “Ja sam vam, zaista, savjetnik iskreni!” #
I na prevaru ih zavede. A kad oni oni drvo okusiše, stidna mjesta njihova im se ukazaše i oni po sebi džennetsko lišće stavljati počeše. “Zar vam to drvo nisam zabranio?!” – zovnu ih Gospodar njihov – “i rekao vam: ’Šejtan vam je, zbilja, otvoreni neprijatelj.’” #
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Sedžde u Kur'anu

Post by Mutevelija » 14 Aug 2016, 16:37

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests