Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Fazlija » 30 Sep 2016, 22:48

Wizard world wrote:Mislim da resenje lezi u pravilnom obazovanju ljudi. Makar i po ovakvim forumima a kamo li kad bi takvo nesto bilo ubaceno
u formalno obrazovanje.
Kada su u Hrvatskoj, Slovackoj i Madjarskoj pokusali uvesti yogu u skole, Crkva je objavila rat cijelom drustvu... ucjenila politicare i u javni prostor pustila gomilu besmislica, lazi i praznovjerja... Medjutim, u Austriji, Ceskoj i Sloveniji ucjene nisu upalile i yoga je uvedena u skole... To ponesto govori o stanju opce kulture u tim zemljama...

Dakle, zakljucak - meditacija pomaze :djed
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Socrates » 30 Sep 2016, 23:09

Jest, yoga pomaze, sto jest jest.

Indija je napredna i u svemu fer zemlja u kojoj nema i nikad nije bilo nikakvih problema. Raj na kugli zemaljskoj. :aplauz

Ja jednom godisnje yogiram, ali uglavnom van Indije. Yogiram da yebem svima sve po spisku. Pomaze u odredjenoj mjeri.

ohmmmm

Namaste....
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Venera » 01 Oct 2016, 00:12

Fazlija wrote:
Wizard world wrote:Mislim da resenje lezi u pravilnom obazovanju ljudi. Makar i po ovakvim forumima a kamo li kad bi takvo nesto bilo ubaceno
u formalno obrazovanje.
Kada su u Hrvatskoj, Slovackoj i Madjarskoj pokusali uvesti yogu u skole, Crkva je objavila rat cijelom drustvu... ucjenila politicare i u javni prostor pustila gomilu besmislica, lazi i praznovjerja... Medjutim, u Austriji, Ceskoj i Sloveniji ucjene nisu upalile i yoga je uvedena u skole... To ponesto govori o stanju opce kulture u tim zemljama...

Dakle, zakljucak - meditacija pomaze :djed
religjska molitva kao akt je oblik meditacije :kafa
meditacija je pristuna u hriscanstvu,islamu i judaizmu :kafa
meditacija je spritulan u Budizmu i u Hidnuzimu,ali ti,verovatno pises o meditaciji kao tehnici koja nije povezana sa relgijom ili nije povezana sa spritulanosti kao npr. meditacija u Aziji.

religija/meditacija/spritulanost su razlicite tehnike mentalne samoterapije koje nemaju znacajan uticaj na ljudsko zdravlje,ali imaju znacjan uticaj u poltici i bankovnim racunima :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Fazlija » 01 Oct 2016, 01:14

statebriga wrote:religjska molitva kao akt je oblik meditacije
Mozda, ali u najboljem slucaju vrlo povrsna meditacija...
statebriga wrote:meditacija je pristuna u hriscanstvu,islamu i judaizmu
Mozda, ali samo u tragovima... tj. u rubnim misticnim sljedbama...
statebriga wrote:meditacija je spritulan u Budizmu i u Hidnuzimu,ali ti,verovatno pises o meditaciji kao tehnici koja nije povezana sa relgijom ili nije povezana sa spritulanosti kao npr. meditacija u Aziji.
Sto to znaci? Kakva je meditacija u Aziji? Ne postoji jedna vrsta meditacije u Aziji, postoje tisuce pristupa i pravaca...
statebriga wrote:religija/meditacija/spritulanost su razlicite tehnike mentalne samoterapije koje nemaju znacajan uticaj na ljudsko zdravlje,ali imaju znacjan uticaj u poltici i bankovnim racunima
Jesi li ti kada probala meditaciju da to mozes tvrditi?

Meni nije pomogla u politici, uvijek glasam za one koji ne prodju niti prag :)

A nije mi pomogla niti s bankovnim racunom nesto posebno... nisam primjetio...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Socrates » 01 Oct 2016, 05:28

Namaste

U novoj epizodi serije "Meditacijom do Samoobmane", Maharishi Socrates objašnjava kako se to radi na izvoru svih meditacija, majci, zemlji, državi, našoj dragoj Indiji - largest fuckin' democracy in the world.

1) Lupis se pretis loncem po glavi, ali ne smrtno, nego samo da prijatno zvoni u ušima

2) Razvuces neku deku made in Canada u neutralnom prostoru, najbolje gdje stoji Ves mašina jer tamo je prijatna tisina

3) Legnes na stomak i razmišljaš o nekoj sitnici od 160-170 miliona Indijaca zvanih The Untouchables koji su vjekovima diskriminisani kao nepostojeća kasta, koja nema pravo na molitvu u hramovima gdje ostali Indijci dostojno meditiraju i razmišljaju o miru na cijelom dunjaluku. Nemaju oni pravo ni na normalno obrazovanje, zaposlenje, zdravstvo. I pored legalnih zabrana, i dalje su diskriminirani od strane ostalih postojećih kasti. U 21-vom vijeku, neki od njih skupljaju ljudski izmet golim rukama. :sok

4) Ko ga yebe, važno je Šta smo mi uvrtili u glavu i the Beatles.

5) Lupis se tepsijom punom bureka po glavi al' da ne ispadne burek, jer valja poslije rucati

6) Razmišljaš o riječima harmonikasa iz mog benda Canadian Sevdah and Meditacija Services, koji je jednom rekao; "Bez neki strašni tuga nema beautiful glazba". Ovo je on rekao kad je saznao da su nasi Romi ustvari ovi The Untouchables.

7) Lupis se vrelom peglom po glavi da zaboraviš na ovu meditaciju.

8) Zaspis na deki made in Canada tjeseci se da si meditacijom, po nekim istraživanjima, poboljšao svijet.
. . . . . . . . .

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Fazlija » 01 Oct 2016, 10:14

Eto, zna co'ek kako stoje stvari u tim Indijama... Kanada je jedna od njihovih socijalistickih republika:

Image

Inace, spomenuti su nedodirljivi vjerovatno ostaci pokorenih dravidskih naroda koje su ariyci pretvorili u svoje robove. Zbog toga su nedodirljivi u 20. st. poceli masovno prelaziti na buddhizam: https://www.theguardian.com/world/2006/ ... gion.india
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Socrates » 01 Oct 2016, 11:16

Fazlija wrote:Eto, zna co'ek kako stoje stvari u tim Indijama... Kanada je jedna od njihovih socijalistickih republika:

Image

Inace, spomenuti su nedodirljivi vjerovatno ostaci pokorenih dravidskih naroda koje su ariyci pretvorili u svoje robove. Zbog toga su nedodirljivi u 20. st. poceli masovno prelaziti na buddhizam: https://www.theguardian.com/world/2006/ ... gion.india
Jel' ista od ovog gore neki argument i za sta? :tjesi

Ako je ime Kanada od njih, hvala im lijepo, i možda da se, izmedju ostalog, posvete problemu silovanja i grupnog silovanja, koji polako prerasta u pravu epidemiju, ili problemu udavanja devetogodišnjih djevojčica za neke starkelje. Pa kad starkelja rikne, djevojčici propada život u nekom mulju od života. Ili je ubiju. :sok

Who the fuck cares sto ste se vi naložili na neke "drevne civilizacije", kad je sasvim jasno da i te "drevne civilizacije" vrse teror a bogami i eliminaciju onih za koje smatraju manje vrijednima?

Vidi, molim te, meditacija sprijecava ratove i spašava ljude. Kad se tome doda da je i polisa osiguranja iskorištena kao podrška normativnom argumentu, komedija je savršena. :lup

What the fuck, man!!!
Last edited by Socrates on 01 Oct 2016, 11:32, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Socrates » 01 Oct 2016, 11:31

BTW, ti uopste ne bi trebao da vodiš polarizovanu diskusiju samnom na javnom forumu, if I'm not mistaken.

Idi tamo, odriči se čega treba da se odrices. :p
. . . . . . . . .

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Fazlija » 01 Oct 2016, 12:09

Socrates wrote:Jel' ista od ovog gore neki argument i za sta?
Nemam pojma, pravo da ti kazem... Ne obicavam davati ikakve argumente na neargumentirane izjave. Na cisti tok misli nabacujem asocijacije...
Socrates wrote:Ako je ime Kanada od njih, hvala im lijepo, i možda da se, izmedju ostalog, posvete problemu silovanja i grupnog silovanja, koji polako prerasta u pravu epidemiju, ili problemu udavanja devetogodišnjih djevojčica za neke starkelje. Pa kad starkelja rikne, djevojčici propada život u nekom mulju od života. Ili je ubiju.
Ali kakve to ima veze sa meditacijom?!

To je ko' da bi na temi o automobilima netko argumentirao otprilike... jebo' BMW, vidi debele Svabe, zderu one kobasice, natukli kolesterola, prehrambena kultura im je nizasta... BMW nisu dobra kola...

Njemacka ili indijska kultura imaju svojih prednosti i mana, ne mozes zbog mana odbaciti i prednosti... To je pojednostavljeno glediste... svakako nedostojno jednog Sokrata koji bi sve to detaljno ispitao...
Socrates wrote:Vidi, molim te, meditacija sprijecava ratove i spašava ljude. Kad se tome doda da je i polisa osiguranja iskorištena kao podrška normativnom argumentu, komedija je savršena.
Niko nije rekao da meditacija sprjecava ratove, a da je u nekim osiguravajucim kucama polica osiguranja povoljnija ako imas nekoga tko za tebe moli ili meditira... ili da cvijece bolje raste ako mu saljes ljubav i tople rijeci... to su cinjenice koje zna svaka baba koja uzgaja cvijece :)
Socrates wrote:BTW, ti uopste ne bi trebao da vodiš polarizovanu diskusiju samnom na javnom forumu, if I'm not mistaken.
Ne znam?! Ti si Sokrat, ja sam samo raspjevani Fazlija... Ti si izasao na atenski forum razgovarati s drugim Grcima... naletio si na Fazliju :)
Socrates wrote:Idi tamo, odriči se čega treba da se odrices.
Sto si time ustvari htio da kazes?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Socrates » 01 Oct 2016, 12:25

Sad lupas bezveze.

Naravno da citav indijski vrijednosni sistem i i svi nedostaci njihovog drustva imaju veze sa hinduizmom. Sa kojim će drugim đavolom imati veze? Poenta je, naravno, da oni svijetu uvaljuju meditaciju i ostale fore i fazone za koje se bijelcici zakace jer i njima treba neko nazovi uzviseno pranje duse, dok indijsko društvo posrce u nepravdama i opresiji slabijih i nezaštićenih. I to već vijekovima i vijekovima.

Ja znam da bi ti volio da je to sve čisto i neiskvareno jer si se napalio na whatever, ali, žao mi je, it is what it is.

Da se meditacijom postiže bilo sta čisto, indijsko društvo ne bi bilo tako moralno nakazno.

A ti, naravno, vjeruj sta hoces. Slijep čovjek uopste ne želi da progleda nakon nekog vremena, jer se navikao na sljepilo.
. . . . . . . . .

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Podrinjac » 01 Oct 2016, 14:26

sabinna75 wrote:
Podrinjac wrote:Molitva bi mogla siguran sam. I to posebno u muslimanskom svijetu s obzirom da se oni mole gotovo svaka tri sata tako da ne bi imali vremena ratovat i mrziti se međusebe.
Ti "medjusebe" ni jedne!! [emoji35]

Sent from my G7-L01 using Tapatalk
A koja si ti? Iz kojeg džemata (ili paradžemata) ti dolaziš?

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Fazlija » 01 Oct 2016, 19:08

Socrates wrote:Sad lupas bezveze.

Naravno da citav indijski vrijednosni sistem i i svi nedostaci njihovog drustva imaju veze sa hinduizmom. Sa kojim će drugim đavolom imati veze? Poenta je, naravno, da oni svijetu uvaljuju meditaciju i ostale fore i fazone za koje se bijelcici zakace jer i njima treba neko nazovi uzviseno pranje duse, dok indijsko društvo posrce u nepravdama i opresiji slabijih i nezaštićenih. I to već vijekovima i vijekovima.

Ja znam da bi ti volio da je to sve čisto i neiskvareno jer si se napalio na whatever, ali, žao mi je, it is what it is.

Da se meditacijom postiže bilo sta čisto, indijsko društvo ne bi bilo tako moralno nakazno.

A ti, naravno, vjeruj sta hoces. Slijep čovjek uopste ne želi da progleda nakon nekog vremena, jer se navikao na sljepilo.
Mislim da grijesis... posve slicne razine nepravde i opresije ima u Juznoj Americi, Rusiji, Bliskom Istoku, Indoneziji... Afriku da ne spominjem. Uopce ne zelim kvalitetu zivota u Indiji usporedjivati sa Sjevernom Amerikom i Evropom, uzmimo samo krajeve svijeta koji su potpuno usporedivi s Indijom. Tko je za to kriv? Islam, krscanstvo, komunizam, kolonijalizam, hinduizam, alpinizam...

Promatrati drustvo iskljucivo kroz prizmu religijske kulture je vrlo jednostrano. Bilo tko tko je bio u Indiji svjestan je velikih razlika izmedju sjevera i juga drzave (jednako kao sto je sjever i jug Italije jako razlicit po mentalitetu i kvaliteti zivota, a ista vjera i u Milanu i u Palermu), izmedju Nepala i Indije itd. Postoji tu mnogo siri raspon utjecaja nego samo religijski.

Dakle, kada govorimo o meditaciji, predlazem da je procjenjujemo samo na osnovu relevantnih cinjenica, a ne na osnovu bilo cega sto nam padne na pamet u vezi Indije, Kine ili Japana... zemalja gdje je meditacija sastavni dio kulture.
http://forum.srednjiput.rs/

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Venera » 02 Oct 2016, 02:41

Fazlija wrote:
statebriga wrote:religjska molitva kao akt je oblik meditacije
Mozda, ali u najboljem slucaju vrlo povrsna meditacija...
statebriga wrote:meditacija je pristuna u hriscanstvu,islamu i judaizmu
Mozda, ali samo u tragovima... tj. u rubnim misticnim sljedbama...
statebriga wrote:meditacija je spritulan u Budizmu i u Hidnuzimu,ali ti,verovatno pises o meditaciji kao tehnici koja nije povezana sa relgijom ili nije povezana sa spritulanosti kao npr. meditacija u Aziji.
Sto to znaci? Kakva je meditacija u Aziji? Ne postoji jedna vrsta meditacije u Aziji, postoje tisuce pristupa i pravaca...
statebriga wrote:religija/meditacija/spritulanost su razlicite tehnike mentalne samoterapije koje nemaju znacajan uticaj na ljudsko zdravlje,ali imaju znacjan uticaj u poltici i bankovnim racunima
Jesi li ti kada probala meditaciju da to mozes tvrditi?

Meni nije pomogla u politici, uvijek glasam za one koji ne prodju niti prag :)

A nije mi pomogla niti s bankovnim racunom nesto posebno... nisam primjetio...
Pa ne mozes ti odretiti da li je meditiacija u rleigijama povrsna,jer ne znas,a primjetila sma da nisi ni posebno informiran o relgijskoj meditaciji. :kafa Realno receno,medtiacija kao tehnika se ne razlikuje ,bez obzria da li je ista primjenjena za self-help svrhu ,ili za svrhu relgijskog vjerovanja ili sprirutlanog znacaja.

Pa mediatcija u Aziji najcsece nema relgijski predznak,cesce je spritulnog ili self-help orijetnirana.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Socrates » 02 Oct 2016, 06:46

Fazlija wrote:
Socrates wrote:Sad lupas bezveze.

Naravno da citav indijski vrijednosni sistem i i svi nedostaci njihovog drustva imaju veze sa hinduizmom. Sa kojim će drugim đavolom imati veze? Poenta je, naravno, da oni svijetu uvaljuju meditaciju i ostale fore i fazone za koje se bijelcici zakace jer i njima treba neko nazovi uzviseno pranje duse, dok indijsko društvo posrce u nepravdama i opresiji slabijih i nezaštićenih. I to već vijekovima i vijekovima.

Ja znam da bi ti volio da je to sve čisto i neiskvareno jer si se napalio na whatever, ali, žao mi je, it is what it is.

Da se meditacijom postiže bilo sta čisto, indijsko društvo ne bi bilo tako moralno nakazno.

A ti, naravno, vjeruj sta hoces. Slijep čovjek uopste ne želi da progleda nakon nekog vremena, jer se navikao na sljepilo.
Mislim da grijesis... posve slicne razine nepravde i opresije ima u Juznoj Americi, Rusiji, Bliskom Istoku, Indoneziji... Afriku da ne spominjem. Uopce ne zelim kvalitetu zivota u Indiji usporedjivati sa Sjevernom Amerikom i Evropom, uzmimo samo krajeve svijeta koji su potpuno usporedivi s Indijom. Tko je za to kriv? Islam, krscanstvo, komunizam, kolonijalizam, hinduizam, alpinizam...

Promatrati drustvo iskljucivo kroz prizmu religijske kulture je vrlo jednostrano. Bilo tko tko je bio u Indiji svjestan je velikih razlika izmedju sjevera i juga drzave (jednako kao sto je sjever i jug Italije jako razlicit po mentalitetu i kvaliteti zivota, a ista vjera i u Milanu i u Palermu), izmedju Nepala i Indije itd. Postoji tu mnogo siri raspon utjecaja nego samo religijski.

Dakle, kada govorimo o meditaciji, predlazem da je procjenjujemo samo na osnovu relevantnih cinjenica, a ne na osnovu bilo cega sto nam padne na pamet u vezi Indije, Kine ili Japana... zemalja gdje je meditacija sastavni dio kulture.
Kada neko spomene Maharishija u uvodnom komentaru i aludira da meditacija može da stvori mir u svijetu, naravno da ću pričati o Indiji. Neću valjda o Islandu. Pošto je hinduizam nerazdvojan od Indije, normalno je, dakle, i da pričam o hinduizmu. Ako hoćeš raspravljati o drugim vrijednosnim sistemima, a ti otvori temu gdje neki ljudozder tvrdi da se zderanjem ljudi postiže optimalno društvo i svjetski mir.

Svako moderno društvo (i drzava) ima svoje korijene u nekom religijskom kontekstu. Tako da, recimo, nije slučajno da je protestantizam bio ključan za Industrijsku Revoluciju i kapitalizam. Oni su se jednostavno udaljili od fatalizma, kako Laganini kaze, katolicanstva i krenuli da akumuliraju kapital, to jest bogatstvo.

Što je više društvo ili religija udaljeno od fatalizma, to je naprednije društvo.

Hinduizam je od svih brojnijih religija najviše okrenut fatalizmu jer je položaj u drustvu "opravdan" prošlim životom. Tako da ovi The Untouchables zapravo okajavaju grijehe kroz svoj inferiorni položaj.

Indiju je zapravo nemoguće sekularizirati, u pravom smislu te rijeci. Zato se cak ni Gandhi nije usudio da spomene ukidanje ociglednih diskriminatornih obicaja u indijskom drustvu. Prakticno govoreci, Iran koji je zvanicno islamska drzava, je sekularniji od Indije. A zasto to niko ne govori? Pa zato sto se hinduizam i kulturne norme proistekle iz njega smatraju, na Zapadu, bezopasnom religijom i kulturom koje ne narusavaju privatne slobode i ljudska prava.

Sasvim je jasno, bilo kome obaviještenom, da to nije slučaj. U najboljem slučaju, ovakva karakterizacija hinduizma i indijskog drustva vrijedja inteligenciju čovjeka.

Naravno onda da Indija, i pored ovog navodnog napretka u posljednjih nekoliko decenija, nema neku svijetlu buducnost, i to upravo zbog fatalizma hinduizma.

A vi meditirajte do mile volje.
Last edited by Socrates on 02 Oct 2016, 07:12, edited 2 times in total.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by storm » 02 Oct 2016, 07:05

Ja ću u svrhu debelog offtopica samo napomenuti, da Maharishi ima predobre jakne :cool
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Fazlija » 02 Oct 2016, 10:35

statebriga wrote:Pa mediatcija u Aziji najcsece nema relgijski predznak,cesce je spritulnog ili self-help orijetnirana.
Mozda grijesim, ali meni se cini da nije bitan predznak, nego cilj meditacije... ili opcenito duhovne prakse (ne mora to biti samo meditacija kao vjezba sabranosti, mogu biti energetske vjezbe kao disanje i sl.).

Po meni meditacija sluzi za spoznaju tog nekog nacela kojem duhovni tragalac stremi... Boga, energije, bitka... Nije sporno da i u zapadnoj du'ovnosti postoje meditacije. Mozemo govoriti o tehnickim razlikama, ali u osnovi meni se cini da je cilj isti. Razlike su samo u tehnickoj izvedbi. U tom pogledu medju meditacijama (kao i medju autima) postoje ogromne razlike u pristupima i kvaliteti... neko se vozi u stojadinu, neko u mercedesu... ali vjerovatno svi putuju na isto mjesto koje samo nazivaju drugacijim imenima.

I da se vratim temi, mislim da ako ljudi pozitivno razmisljaju da se sigurno to pozitivno odrazava na njihovu okolinu. Nisam zagovornik TM ideologije da ce se smanjiti kriminal ako 2% ljudi meditira... ali ce sigurno te osobe postati bolje prema svojim bliznjima. Mislim da meditacija nema neko magijsko i cudotvorno djelovanje na one koji ne meditiraju, ali ce sigurno meditanta promijeniti na bolje...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Fazlija » 02 Oct 2016, 11:19

Socrates wrote:Kada neko spomene Maharishija u uvodnom komentaru i aludira da meditacija može da stvori mir u svijetu...
Dobro, to je uvodna misao, ne moramo se sloziti s njom potpuno, pa cak niti uopce. Osobno ne vjerujem u TM pretpostavku da ako ja meditiram, da ce neki tamo kriminalac u mojem mjestu postati bolji covjek... ali cak i ako se netko potpuno ne slaze s tom pretpostavkom, za ocekivati je da argumentira vezano za meditaciju, a ne za... bilo sto drugo sto nema izravne veze s meditacijom.

Nemam nista protiv da se raspravlja o indijskom praznovjerju, nacionalizmu, kriminalu ili bilo cemu drugome, ali mi je vrlo problematicno kada se ti argumenti koriste za opravdavanje rasprave o meditaciji?! Takva argumentacija je vrlo nategnuta i upitna. To je kao kada bi smo tvrdili da je Indija u vrhu svijeta po IT strucnjacima samo i jedino zbog... hinduizma?! Vjerovatno hinduizam u tome ima odredjeni kulturoloski utjecaj (jer sta je sa 200 miliona indijskih muslimana, zar medju njima nema IT strucnjaka?!), ali argumenitrati da je to jedini razlog njihove IT naprednost, ili nazadnosti u necemu drugome je... najblaze receno vrlo upitno.
Socrates wrote:Svako moderno društvo (i drzava) ima svoje korijene u nekom religijskom kontekstu.
Ne nuzno, dapace. Nacionalni osjecaj se formira oko nekog zajednickog osjecaja pripadnost, ali to uopce ne mora biti vjera. Ne kazem da ponekad nije vjera, moze biti i to, ali najcesce nije. Mnogo cesce je jezik, ali niti to nije uvijek jedina poveznica. Postoje drzave i drustva npr. Svicarska koji imaju nekoliko jezika, i nekoliko vjera... pa su opet nasli neki zajednicki osjecaj pripadnost kojim se razlikuju od okolnih drustva i drzava. Tako da taj argument ne stoji.
Socrates wrote:Tako da, recimo, nije slučajno da je protestantizam bio ključan za Industrijsku Revoluciju i kapitalizam. Oni su se jednostavno udaljili od fatalizma, kako Laganini kaze, katolicanstva i krenuli da akumuliraju kapital, to jest bogatstvo.
Ne znam doduse tko je Laganini, ali sam uspio makar povrsno upoznati Maxa Webera :) koji je o pisao o utjecaju protestantizma na razvoj kapitalizma... ali opet, to je samo utjecaj, a ne jedini razlog industrijske revolucije i kapitalizma... jer kako cemo onda objasniti cinjenicu da su katolicke evropske zemlje (Francuska, Italija doduse samo sjeverna, Austrija, Ceska, Bavarska) u 19. st. bile jednako industrijalizirane kao i one protestantske... da ne spominjemo Japan... Uzgred, za industrijsku revoluciju je bitniji parni stroj od protestantske etike, ali...

Jednom rjecju, treba se cuvati brzopletog zakljucivanja. To je uvijek plitko i pogresno zakljucivanje. I uostalom udaljava od teme... Umjesto o ucincima meditacije, pokusava se raspravljati o svemu i svacemu. Od kriminala i vjerskog fatalizma u Indiji, do protastanata i... bog te pitaj cega sve ne...

Zato kao prilog temi bih preporucio dva zanimljiva dokumentarca koji govore o preobrazbi kriminalaca u zatvorima kroz meditaciju:

https://www.youtube.com/watch?v=CKUr-hhy0Es

https://www.youtube.com/watch?v=WkxSyv5R1sg
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Socrates » 02 Oct 2016, 12:01

Fazlija wrote:
Socrates wrote:Kada neko spomene Maharishija u uvodnom komentaru i aludira da meditacija može da stvori mir u svijetu...
Dobro, to je uvodna misao, ne moramo se sloziti s njom potpuno, pa cak niti uopce. Osobno ne vjerujem u TM pretpostavku da ako ja meditiram, da ce neki tamo kriminalac u mojem mjestu postati bolji covjek... ali cak i ako se netko potpuno ne slaze s tom pretpostavkom, za ocekivati je da argumentira vezano za meditaciju, a ne za... bilo sto drugo sto nema izravne veze s meditacijom.

Nemam nista protiv da se raspravlja o indijskom praznovjerju, nacionalizmu, kriminalu ili bilo cemu drugome, ali mi je vrlo problematicno kada se ti argumenti koriste za opravdavanje rasprave o meditaciji?! Takva argumentacija je vrlo nategnuta i upitna. To je kao kada bi smo tvrdili da je Indija u vrhu svijeta po IT strucnjacima samo i jedino zbog... hinduizma?! Vjerovatno hinduizam u tome ima odredjeni kulturoloski utjecaj (jer sta je sa 200 miliona indijskih muslimana, zar medju njima nema IT strucnjaka?!), ali argumenitrati da je to jedini razlog njihove IT naprednost, ili nazadnosti u necemu drugome je... najblaze receno vrlo upitno.
Socrates wrote:Svako moderno društvo (i drzava) ima svoje korijene u nekom religijskom kontekstu.
Ne nuzno, dapace. Nacionalni osjecaj se formira oko nekog zajednickog osjecaja pripadnost, ali to uopce ne mora biti vjera. Ne kazem da ponekad nije vjera, moze biti i to, ali najcesce nije. Mnogo cesce je jezik, ali niti to nije uvijek jedina poveznica. Postoje drzave i drustva npr. Svicarska koji imaju nekoliko jezika, i nekoliko vjera... pa su opet nasli neki zajednicki osjecaj pripadnost kojim se razlikuju od okolnih drustva i drzava. Tako da taj argument ne stoji.
Socrates wrote:Tako da, recimo, nije slučajno da je protestantizam bio ključan za Industrijsku Revoluciju i kapitalizam. Oni su se jednostavno udaljili od fatalizma, kako Laganini kaze, katolicanstva i krenuli da akumuliraju kapital, to jest bogatstvo.
Ne znam doduse tko je Laganini, ali sam uspio makar povrsno upoznati Maxa Webera :) koji je o pisao o utjecaju protestantizma na razvoj kapitalizma... ali opet, to je samo utjecaj, a ne jedini razlog industrijske revolucije i kapitalizma... jer kako cemo onda objasniti cinjenicu da su katolicke evropske zemlje (Francuska, Italija doduse samo sjeverna, Austrija, Ceska, Bavarska) u 19. st. bile jednako industrijalizirane kao i one protestantske... da ne spominjemo Japan... Uzgred, za industrijsku revoluciju je bitniji parni stroj od protestantske etike, ali...

Jednom rjecju, treba se cuvati brzopletog zakljucivanja. To je uvijek plitko i pogresno zakljucivanje. I uostalom udaljava od teme... Umjesto o ucincima meditacije, pokusava se raspravljati o svemu i svacemu. Od kriminala i vjerskog fatalizma u Indiji, do protastanata i... bog te pitaj cega sve ne...

Zato kao prilog temi bih preporucio dva zanimljiva dokumentarca koji govore o preobrazbi kriminalaca u zatvorima kroz meditaciju:

https://www.youtube.com/watch?v=CKUr-hhy0Es

https://www.youtube.com/watch?v=WkxSyv5R1sg
Kako uopste dovede parni stroj i protestantsku radnu etiku u neku paralelu. :hm Izumio ga protestant. I to dupli :D. Da se pitalo tadašnjih katolika, oni bi do danas čekali da ga Bog izumi. A ako se to ne desi, onda je i tako dobro.

Japan i industrijalizacija :hm Tek nakon što su državnim programom doveli hiljade učitelja iz Evrope da ih nauče "evropskom načinu razmisljanja", inače bi Japan kaskao vjekovima da su ostali samo na meditiranju.

Francuska se na potpuno drugi nacin industrijalizirala i ozbiljno je zaostajala za Englezima, kao što uvijek i jesu zaostajali za Englezima.

Neozbiljno je pominjati Italiju u ovom kontekstu.

Ali, bilo kako bilo, ono što su protestanti bolje savladali od ostalih je akumulacija kapitala. Pa odatle i dominacija Amerike nakon Drugog Svjetskog Rata.
. . . . . . . . .

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by mehaning » 02 Oct 2016, 12:58

Ne pratim puno vijesti jer me nerviraju, ali koliko uspijem uhvatiti, baš su razlike u načinu molitvi i meditacija uzročnik večine toga, da ljudi žele ubiti jedan drugoga... :hm

Ima ti i vjere u novac, naravno... :hm

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li meditacija (ili molitva) stvoriti mir u svijetu?

Post by Fazlija » 02 Oct 2016, 13:58

Dakle, ako pravoslavlje razumijemo kao svojevrsni oblik (ranog i radikalnog anti-papinskog) protestantizma :) onda postaje sasvim razumljivo kako je to Milutin Milankovic, usprkos stjecanju doktorata u jednom nazadnom i katolickom Becu, uspio objasniti klimatske promjene. Tek sada postaje jasna uloga smiljanskog prote Milutina Tesle na razvoj tehnologije u 20. stoljecu... za kojega se do sada neopravdano vjerovalo da je svojeg sina Nikolu maltertirao Biblijom :) Pupinova teorija iz 1896. sada postaje mnogo razumljivija... a da ne spominjemo sve one ruske naucnike.

I jos ako malo zazmirimo na oba oka u vezi jevrejskog doprinosa svjetskoj nauci i napretku... ne zanemarujuci pri tom i utjecaj Mileve na mladog joj muza Alberta :) mozemo slobodno reci da su protestanti izumili danasnji svijet... i iz toga, naravno zakljuciti da je meditacija bezveze...

Sokrate, svaka ti cast! Uveo si novu formu pojednostavljenog zakljucivanja. Fromalna Aristotelova i suvremena logika su time prevazidjene. Odoh odmah do Ministarstva nauke i tehnologije Republike Srpske da mi financiraju daljnje istrazivanje na tu temu...

Do tada ti pregledaj one filmice o meditaciji pa da se mozda vratimo na temu...
http://forum.srednjiput.rs/

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 82 guests