Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Mutevelija » 11 Dec 2016, 17:47

Fazlija wrote:Zalovanje je unutrasnji proces, i po meni ga je posve besmisleno javno oglasavati vanjskim obredima.

Postavljaju se 2 kljucna pitanja:

1) Svjedoci li mrtva osoba vise ovaj svijet, i ...
2) Ima li ona ikakve koristi od toga sto mi tu izvodimo.

Prvo, sta god mi radili ovdje, mrtva osoba vise ne svjedoci, nije toga uopce svjesna na bilo koji nacin. Smrt je slicna nesvjesti (samo mnogo dublje stanje "sna"). To je kao kada bi netko bio u dubokoj komi, a mi pred njega izvodili opijela i pomene, ili se odricali alkohola, ili pili alkohol u njenu cast. Ta osoba toga ne bi bila svjesna, niti bi imala od toga ikakve koristi.

Drugo, od takvih besmislenih obreda ne mozes imati koristi niti kada si ziv, a kamo li kad si mrtav. Da u zdravlje zivog covjeka pijes rakiju, mlijeko ili sok, svejedno... mala bi bila stvarna korist za tu osobu. Da u cast zive osobe palis svijece i odrzavas joj pomene i opijela... opet slaba koristi. Korisnije je nekome izraziti ljubav i postovanje rijecima ili djelom.



Dakle, ti su obredi besmisleni sami po sebi. A i ono sto si mogao reci ili uciniti zivom covjeku, sad je besmisleno jer je mrtav.

Dakle, za mrtvu osobu vise ne mozas uciniti nista. Mozes samo proci kroz svoju tugu, i meni to ima smisla. Ali mi nema smisla javno oglasavati svoje zalovanje pred drugim ljudima.

Ako taj covjek inace nije prakticni vjernik, i ne pridrzava se vjerskih pravila, zasto bi sada kada mu je umro otac?! Ako je otac bio vjernik za zivota, bilo bi mu draze da ga je sin pocastio pridrzavanjem vjerskih obicaja dok je bio ziv... sad mu ionako vise nista ne koristi, niti moze na bilo koji nacin znati sta njegov sin ovdje izvodi... Ako otac nije bio vjernik, ne bi mu se ni za zivota svidjelo da se sin zbog njega pridrzava bilo kvih vjerskih pravila...

:lup :lup

Može se za mrtvu osobu učiniti, čak se mogu i pisati dobra djela za mrtvu osobu poslije njegove smrti.

Nisam zno da je Budizm ovoliko ograničen.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by gospođa Brams » 11 Dec 2016, 17:49

Trajanje žalosti je valjda određeno onime kako se čovjek osjeća
Kad čovjek osjeti da je spreman ponovno raditi neke stvari (slušati muziku, ići na slavlja, što god...) tada je vrijeme za to
Zašto bi se drugima okolo trebalo pokazivati i dokazivati žalovanje, te zašto bi uopće postojale nekakve norme i striktna ograničenja i upute, to ne razumijem
Proces žalovanja je individualan
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Mutevelija » 11 Dec 2016, 17:51

Iako npr ako se radi u komšiluku nije pristojno čak bi rekao da je bonton ne puštati glasno muziku jedno mjesec dana ako se radi o bližem komšiluku iz poštovanja.
To je bosanski adet.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by gospođa Brams » 11 Dec 2016, 17:53

Puštati preglasno muziku je nepristojno svakako
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Fazlija » 12 Dec 2016, 23:17

Mutevelija wrote:Može se za mrtvu osobu učiniti, čak se mogu i pisati dobra djela za mrtvu osobu poslije njegove smrti.
Bas me zanima sta se to moze uciniti za mrtvu osobu jednom kad umre i vise ne svjedoci ovaj svijet, pa cak niti samu sebe?! Daj mi neki primjer sta se moze uciniti...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by rethna » 13 Dec 2016, 00:25

Fazlija wrote:
Mutevelija wrote:Može se za mrtvu osobu učiniti, čak se mogu i pisati dobra djela za mrtvu osobu poslije njegove smrti.
Bas me zanima sta se to moze uciniti za mrtvu osobu jednom kad umre i vise ne svjedoci ovaj svijet, pa cak niti samu sebe?! Daj mi neki primjer sta se moze uciniti...
Upucuju se dove
Question everything.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Mutevelija » 13 Dec 2016, 00:42

Fazlija wrote:
Mutevelija wrote:Može se za mrtvu osobu učiniti, čak se mogu i pisati dobra djela za mrtvu osobu poslije njegove smrti.
Bas me zanima sta se to moze uciniti za mrtvu osobu jednom kad umre i vise ne svjedoci ovaj svijet, pa cak niti samu sebe?! Daj mi neki primjer sta se moze uciniti...
Čovjek koji ostavi iza sebe sina koji je u vjeri npr ili koji čini dobro djelo će imati nagadu za to dakle pišu se dobra djele.

Može se moliti ili čak olakšati patnje na onom svijetu toj osobi.


Djela se pišu i dalje ako je čovjek iza sebe ostavio neki vakuf, pa npr izgradio je džamiju, česmu školu neku kuću.

Sve što drugi ljudi imaju korisiti od toga to se njemu piše kao bonus dobrih dijela.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Fazlija » 13 Dec 2016, 02:02

rethna wrote:Upucuju se dove
Sta znaci rijec "dova"? Molitva? Mala je korist od toga za umrlog, mala je korist i za zivog. Znamo iz iskustva da je veca korist nekome nesto lijepo reci, nego sutjeti i o njemu samo lijepo misliti. A jos je veca korist nesto lijepo nekome uciniti.

Dakle, za umrlu osobu je nemoguce vise ista uciniti, nemoguce joj je ista reci. Mozemo o njoj samo lijepo misliti (npr. molitva), ali to ce joj opcenito donijeti najmanje koristi, jednako kao i za zivota.

Zasto mislimo da nakon smrti najednom lijepo misljenje (npr. molitve, dobre zelje i sl.) donosi veliku korist, ako smo se za zivota vec uvjerili da takvo dobro djelo donosi najmanju korist. Nije da ne donosi, ali donosi najmanju.
Mutevelija wrote: Čovjek koji ostavi iza sebe sina koji je u vjeri npr ili koji čini dobro djelo će imati nagadu za to dakle pišu se dobra djele.
Ako je netko lijepo odgojio svoju djecu za zivota, ta ce osoba osjetiti pozitivne posljedice u slijedecem zivotu, svakako.
Mutevelija wrote:Može se moliti ili čak olakšati patnje na onom svijetu toj osobi.
Onaj svijet ne postoji na takav nacin kako vi zamisljate. U smrti je um osobe iskljucen, pa ne moze osjetiti niti patnju, niti uzitak. Osoba nije uopce svjesna nicega. Patnju ili srecu iskusava opet tek kada se opet rodi (probudi) u nekom od svjetova. A jednom kada se rodi, trpi svoju sudbinu, ugodnu ili neugodnu, zavisno od svojih djela koja je ucinila u proslom zivotu.
Mutevelija wrote:Djela se pišu i dalje ako je čovjek iza sebe ostavio neki vakuf, pa npr izgradio je džamiju, česmu školu neku kuću. Sve što drugi ljudi imaju korisiti od toga to se njemu piše kao bonus dobrih dijela.
Slazem se, cim je napravio ta dobra djela vec je dobio dobru sudbinu koja ce se jednom ispoljiti...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Mutevelija » 13 Dec 2016, 02:16

To ti smatraš da je tako.
Ti čas zauzimaš bezduhovno čas ateističko viđenje stvari.
Nije isto misliti o nekome lijepo i moliti se Bogu za njega, da ga Bog uputi npr.
Dalje ako je mrtav onda je mrtav nema reinkarnacije i tih ostalih duhovnih stvari.
To bi bilo kao da bi ja rekao život poslije smrti nije moguć ali ima džehenem eto.

Itekako sooba može osjetiti parnju i uzitak zato sto ima dusu.

Po tebi je tijelo važnije od duše.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by navika » 13 Dec 2016, 04:31

Fazlija wrote:
rethna wrote:Upucuju se dove
Sta znaci rijec "dova"? Molitva? Mala je korist od toga za umrlog, mala je korist i za zivog. Znamo iz iskustva da je veca korist nekome nesto lijepo reci, nego sutjeti i o njemu samo lijepo misliti. A jos je veca korist nesto lijepo nekome uciniti....
:ok
Jedno izvoli je kazu bolje od stotinu neka ti Bog pomogne. Nije li covjek produzena Bozija ruka :)

Kod nas nije bilo tog pokrivanja tv, mislim bilo je u sredinu u kojoj sam zivjela, nije bilo kod nas u kuci. Babo je oduvijek imo malo sire vidike po pitanju nekih stvari, pa i ovoga. Dedo r. je umro u augustu 1992, i nismo slusali muziku neko vrijeme, al je babo gledao vijsti vec prve hefte. Mama ga je ruzila, ono kao sto se ne stidi, pa sta ce svijet reci..Ali poznajuci ga, znam da bi njemu, zbog nekog adeta koji zbilja ne pije vodu, bila veca sramota ne znati sta mu se desava u rodnoj zemlji.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Nice try » 13 Dec 2016, 07:52

S jedne strane treba poštovati i te neke vjerske,a i narodne običaje,a s druge ne bi bilo loše poštovati i svoje srce.
Ono nam uvijek kaže baš ono što bismo trebali.
Ne treba osuđivati one koji u žalovanju ne poštuju vidljive običaje žalovanja.
Mi ne znamo kako je njihovom srcu,niti možemo znati.
Svako se sa svojim bolom nosi kako zna i umije.
Samo osuđujem,ipak pretjerano iskazivanje žalosti,onako radi okoline.
Licemjernost.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by rethna » 13 Dec 2016, 18:16

Fazlija wrote:
rethna wrote:Upucuju se dove
Sta znaci rijec "dova"? Molitva? Mala je korist od toga za umrlog, mala je korist i za zivog. Znamo iz iskustva da je veca korist nekome nesto lijepo reci, nego sutjeti i o njemu samo lijepo misliti. A jos je veca korist nesto lijepo nekome uciniti.

Dakle, za umrlu osobu je nemoguce vise ista uciniti, nemoguce joj je ista reci. Mozemo o njoj samo lijepo misliti (npr. molitva), ali to ce joj opcenito donijeti najmanje koristi, jednako kao i za zivota.

Zasto mislimo da nakon smrti najednom lijepo misljenje (npr. molitve, dobre zelje i sl.) donosi veliku korist, ako smo se za zivota vec uvjerili da takvo dobro djelo donosi najmanju korist. Nije da ne donosi, ali donosi najmanju.
Da.
Ja sam to govorio sa religijskog aspekta, tacnije islamskog.
Sve je to lijepo i stoji.Ja sam se osvrnuo iskljucivo na ono sto MI mozemo uciniti za osobu koja nije vise s nama, a to je moliti se.
Iskrene molitve se sigurno primaju i pomazu, preduslov je samo vjerovati u to.
Mute je opisao ono sto je ta osoba mogla sama sebi zavrijediti da joj pomaze i benefituje i nakon smrti.
Question everything.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Zagorka » 14 Dec 2016, 00:29

Nice try wrote:S jedne strane treba poštovati i te neke vjerske,a i narodne običaje,a s druge ne bi bilo loše poštovati i svoje srce.
Ono nam uvijek kaže baš ono što bismo trebali.
Ne treba osuđivati one koji u žalovanju ne poštuju vidljive običaje žalovanja.
Mi ne znamo kako je njihovom srcu,niti možemo znati.
Svako se sa svojim bolom nosi kako zna i umije.
Samo osuđujem,ipak pretjerano iskazivanje žalosti,onako radi okoline.
Licemjernost.
Slazem se. Zasto se recimo nosi crnina? Da vidi komsija da ti je zao? Ne kontam?

Sta kad se skine nakon godine? Bliznji prezaljen? A sta ako je nakon 11 mjeseci skinuta?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Bla » 14 Dec 2016, 00:30

Sram je bilo, ni godinu se nije mogla strpiti, uspaljenica :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Fazlija » 14 Dec 2016, 21:09

Mutevelija wrote:Nije isto misliti o nekome lijepo i moliti se Bogu za njega, da ga Bog uputi npr.
Moliti se Bogu je posve beskorisno, jer je Bozja volja upravo ono sto se desava. Zar mislis da je moguce primijeniti Bozju volju?!
Mutevelija wrote:Itekako sooba može osjetiti parnju i uzitak zato sto ima dusu.
To sto ti nazivas dusa jeste ustvari um osobe, ali nema veze ako mislimo na isto. Ali nakon smrti taj je um iskljucen i osoba vise ne osjeca nista dok se opet um ne ukljuci.

Ne znam jesi li kada bio na nekoj operaciji i jesu li te uspavali... sta si tada osjecao, nista! Ne sjecas se sta je bilo izmedju zadnjeg svjesnog trenutka i dok se opet nisi probudio. Tako ti je i sa smrcu.
Mutevelija wrote:Po tebi je tijelo važnije od duše.
Um osobe postoji i bez tijela, ali je uspavan i potpuno nesvjestan ako je tijelo iskljuceno (ili umrlo). Ako je um posve vezan za tijelo, on ce nakon smrti covjeka zapasti u duboku nesvjest iz koje ce se poceti polako buditi tek kada dodje u drugo tijelo.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Čupava » 14 Dec 2016, 21:52

gospođa Brams wrote:Trajanje žalosti je valjda određeno onime kako se čovjek osjeća
Kad čovjek osjeti da je spreman ponovno raditi neke stvari (slušati muziku, ići na slavlja, što god...) tada je vrijeme za to
Zašto bi se drugima okolo trebalo pokazivati i dokazivati žalovanje, te zašto bi uopće postojale nekakve norme i striktna ograničenja i upute, to ne razumijem
Proces žalovanja je individualan
Tacno tako!
.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Mutevelija » 14 Dec 2016, 22:03

Nije isto misliti o nekome lijepo i moliti se Bogu za njega, da ga Bog uputi npr.

@fazlijaMoliti se Bogu je posve beskorisno, jer je Bozja volja upravo ono sto se desava. Zar mislis da je moguce primijeniti Bozju volju?! @fazlija
Božija volja je sadašnost to je tačno, nema budućnosti ni prošlosti samo sadašnjost, ali moguće je promijeniti sudbinu ali to je opet domena Božije volje da promijeniš sudbinu, dakle lanac bez kraja, muslimani kažu da sadaka mijenja sudbinu, i da se svake godine propisuje sudbina nova tačnije na svetu noć Regaiba.
Mijenjati Bog može ljudsku sudbinu tako što propiše da će se tad i tad taj moliti za promijenu sudbine, čak i ta molitva za promjenu sudbine je planiana od Boga.
Hajmo polahko
Itekako sooba može osjetiti parnju i uzitak zato sto ima dusu

@fazlijaTo sto ti nazivas dusa jeste ustvari um osobe, ali nema veze ako mislimo na isto. Ali nakon smrti taj je um iskljucen i osoba vise ne osjeca nista dok se opet um ne ukljuci.

Ne znam jesi li kada bio na nekoj operaciji i jesu li te uspavali... sta si tada osjecao, nista! Ne sjecas se sta je bilo izmedju zadnjeg svjesnog trenutka i dok se opet nisi probudio. Tako ti je i sa smrcu. @
San i smrt su dva brata to je tačno, ali opet možeš osjećati bol i u snu, makar strah i neugodnost, a da možeš i bol, samo što se ne manifestuje kao stvarna bol.


@fazlijaUm osobe postoji i bez tijela, ali je uspavan i potpuno nesvjestan ako je tijelo iskljuceno (ili umrlo). Ako je um posve vezan za tijelo, on ce nakon smrti covjeka zapasti u duboku nesvjest iz koje ce se poceti polako buditi tek kada dodje u drugo tijelo.[/quote]

Slažem se polovično sa ovim, ali to novo tijelo je isto ono tijelo nakon smti, koje se oživljava na sudnjem danu.
Ne sad da ću postati u sljedećem životu krava, jer krava ima svoju dušu posebnu, a ja svoju za svoje tijelo npr.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Fazlija » 14 Dec 2016, 23:26

Ako je um nakupio za zivota sklonosti kravljem zivotu, nakon smrti ljudskog tijela rodit ce se u tijelu krave...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Mutevelija » 15 Dec 2016, 01:01

Nema ti ta reinkarnacija logike.
Kako je počela.
Kako je stvoreno prvobitno tijelo šta je ono bilo?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by rethna » 15 Dec 2016, 01:07

:mirelam
Question everything.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: bosnjakinja and 18 guests