Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Fazlija » 17 Dec 2016, 01:16

Mutevelija wrote:Nema ti ta reinkarnacija logike.
Kako je počela.
Kako je stvoreno prvobitno tijelo šta je ono bilo?
Svemir se stalno siri brzinom svjetlosti. Stalno nastaje.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by rethna » 17 Dec 2016, 02:33

Fazlija wrote:
Mutevelija wrote:Nema ti ta reinkarnacija logike.
Kako je počela.
Kako je stvoreno prvobitno tijelo šta je ono bilo?
Svemir se stalno siri brzinom svjetlosti. Stalno nastaje.
I to je Kur'anom spomenuto prije 14 stoljeca.
Question everything.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Fazlija » 17 Dec 2016, 09:47

Da, to sve religije tvrde, danasnja nauka otkriva. Buddha je tvrdio da svemiri stalno nastaju, sire se, dostizu svoju mjeru i jedno vrijeme miruju te se nakon toga pocinji urusavati do tocke nestajanja. Tantra, yoga i vedanta isto tvrde itd.

No sto se tice pojedinacnog bica, tvrdio je da zivimo milione i milione postojanja (ja ne znam, nisam to uvidio), ali da koliko god daleko u proslost gledali, nikada ne mozemo uvidjeti pocetak nekog bica.

Zato je preporucio da onaj tko moze imati uvid u (neke) prosle zivote to iskoristi kao relativan dokaz zakona uzrocnosti koji je temelj moralnosti. Kako sam radio, tako sada uzivam ili patim. Ali sto se tice oslobodjenja od tog kruga nastajanja, da se oslobodimo tu i sada uvidom u sastavnice postojanja i odustajanjem od svake od njih.

Kao sto bi rekao Patandjali u Yoga Sutrama: Tada svijest biva u svojem izvornom stanju. (YS I,3)
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Pametnica
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1203
Joined: 24 Dec 2016, 21:04
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Pametnica » 25 Dec 2016, 20:51

Nema tog broja dana koje može ograničiti žalost za umrlim. Lično, meni, najteže je vrijeme praznika koje budi debela sjećanja
--------------------------------------------------------------------------------
"Hazreti Aisa prica: "Pitala sam Allahova Poslanika kome zena najvise duguje svoju poslusnost, a on mi rece: Muzu. A kome covjek najvise duguje? Majci – odgovori mi Allahov Poslanik."
(Ahmed, Nesai)
----------------------------

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Krokodil Behko » 04 Feb 2017, 09:57

Hana Hadžiavdagić Tabaković na Facebooku: Zar ste toliko smeće? Gadite mi se

Image
Voditeljica Hana Hadžiavdagić Tabaković prije nekoliko je dana izgubila oca, a na Facebooku posvetila dirljivu poruku i objavila fotografiju sa skijanja u Italiji, gdje se trenutno nalazi.

No, kao što to obično biva, bilo je mnogo onih kojima je zasmetalo to što je Hana na skijanju, što je voditeljicu jako naljutilo i rastužilo.

"Zar su zaista ljudi toliko smeće da komentiraju to što sam ja na skijanju? Šta se vas tiče gdje sam i kako se borim sa svojom tugom? Puhnula južina pa vam te mahnite mozgove probudila? Niti poznajete mene niti mog rahmetli Seju. Da ste ga poznavali znali biste da bi me on prvi poslao negdje da uživam i maknem tugu s lica. Moj otac je preminuo prije 15 dana, ćutala sam i nisam željela ništa objaviti upravo zbog komentara da tražim medijski prostor (osim što vodim dvije emisije na nagledanijoj televiziji u udarnim terminima, instagram gdje me prate hiljade ljudi i face).

Da, baš mi treba i nemam ga dovoljno! Moja posveta mom rahmetli ocu na fotografiji sa skijanja, našeg sporta, naših najljepših zajedničkih trenutaka podijeljena je zbog ljudi koji me vole, moje porodice koja me zvala danas plačući jer su se sjetili svega toga i mojih virtualnih prijatelja koji su pitali zašto me nema.

Sram da vas bude.
Imate li vi dušu, imate li srce, pamet? Znate li za karmu? Mene bi bilo Boga strah da pišem takve bljuvotine na ovako emotivnom i tužnom postu. I da, vidim da ste uz sve to neznalice jer mislite da reklamiram neku Child majicu. Child na engleskom znaci dijete idioti nepismeni. Ni od najbližih se čovjek ne može oprostiti kako želi i kako osjeća, a da ne budete puni zloće. Dno dna od ljudi. Gadite mi se!", poručila je ljutita voditeljica.

(avaz)
online

User avatar
Danci
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3524
Joined: 21 Nov 2015, 14:56
Has thanked: 487 times
Been thanked: 582 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Danci » 04 Feb 2017, 10:25

Dok sam čitala prvi uvodni dio i meni je zasmetalo to što ljudi, njeni virtualni prijatelji osuđuju njezin postupak , njezin izbor kako će i gdje provoditi ove teške dana .
Čitajući dalje .. još više su mi zasmetali njezini komentari...obraća se s nekom mržnjom i to mi se nimalo ne sviđa.
Kada vidim skakavca u sobi,više skačem ja ,nego on

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Nice try » 04 Feb 2017, 20:01

Svako živi po svojoj savjesti :)
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by IM_ex » 08 Feb 2017, 01:59

Bas tako @Nice try
Nakon sto je Beslic pjevao tri, cetiri dana nakon sto je ukopao oca, uopce me ne sokira vijest da je voditeljica Hana na skijanju u Italiji petnaest dana nakon gubitka oca.
Beslic prednjaci, nedostizno, rekla bih :kafa
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by STrendzer » 10 Feb 2017, 00:10

Ne procitah nista osim naslova teme,ne znam sta drugi kazu ali znam vrlo vrlo dobro da zalost nikad ne prestaje...zalost je zauvijek tu,covjek samo nauci s tim zivjeti,s vremenom se napravi neka tanka distanca od toga,ali zaborava nema nikad.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Mutevelija » 10 Feb 2017, 00:12

Ukinobrijaset gozbu posle smrti
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Hannibal » 10 Feb 2017, 00:22

To je lose. Ja iso na dzenaze samo zbog rucka
🐽

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by srculence7 » 10 Feb 2017, 03:06

Neko se nikad ne oporavi,tugovanje traje čitav život, samo se čovek nauči da sa tim živi...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Bla » 10 Feb 2017, 06:56

Traje onoliko koliko dušebrižnici odrede da treba.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Nice try » 10 Feb 2017, 08:09

srculence7 wrote:Neko se nikad ne oporavi,tugovanje traje čitav život, samo se čovek nauči da sa tim živi...
Da,neke tuge traju cijeli život,zavisi koliko nam je bilo stalo do izgubljene osobe.
Naravno,ne može se plakati i tugovati cijelo vrijeme već se mora nastaviti živjeti.Tada,kao što je jedan otac rekao,nosiš tugu kao ciglu u džepu.Naučiš živjeti s tim,uvijek je tu, nosiš je sa sobom.
Kad već spomenusmo i primjere pjevača i sl. koji nisu(za javnost) tugovali ni par dana,pomislim da i oni možda na neki svoj način liječe tugu.
Nekako ne mogu zamisliti drugačije jer bilo bi surovo ne žaliti za roditeljem ni neko najminimalnije vrijeme.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Heidi » 10 Feb 2017, 08:39

Ne volem ovu temu :tuzna
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Krokodil Behko » 18 Jul 2017, 18:19

A šta je 52 dana?

Nikad u životu nisam čuo za to.
Koliko samo šupljih priča u ovom podforumu, od sve samih znalaca religije, a niko nikad to nije pomenuo.

I kakvo je sad hatmljenje i mevluđenje na 52 dan?
Navodno, to je nova i ispravna praksa u Sarajevu, a ja proguglam, kad ono tamo ulema fetve baca, na mevludaše :ha

http://zijad-ljakic.com/index.php?optio ... &Itemid=94


http://minber.ba/da-li-je-po-erijatu-i- ... a-sedmina/
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by SPINERKA » 18 Jul 2017, 18:21

:djed

sace' Mute
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Mutevelija » 18 Jul 2017, 18:22

Ima određeni period kad zena se ne mere udati po serijatu kad se rastane, ili kad joj muz umre kolko treba tugovati.

Ne moze se rastati po serijatu i odma udati za drugog dok ne prođu tri menstrualna ciklusa, inace ima sura Talaq sto znaci razvod u Kuranu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Iddah


O vjerovjesniče, kada htjednete žene da pustite, vi ih u vrijeme kada su čiste pustite, a onda vrijeme koje treba da prođe brojte i Allaha, Gospodara svoga, bojte se. Ne tjerajte ih iz stanova njihovih, – a ni one neka ne izlaze -, osim ako očito sramno djelo učine. To su Allahovi propisi. Onaj koji Allahove propise krši – sam sebi nepravdu čini. Ti ne znaš, Allah može poslije toga priliku pružiti. #
I dok traje vrijeme određeno za čekanje, vi ih ili na lijep način zadržite ili se velikodušno od njih konačno rastavite i kao svjedoke dvojicu vaših pravednih ljudi uzmite, i svjedočenje Allaha radi obavite! To je savjet za onoga koji u Allah i u onaj svijet vjeruje, – a onome koji se Allaha boji, On će izlaz naći. #
i opskrbiće ga odakle se i ne nada; onome koji se u Allaha uzda, On mu je dosta. Allah će, zaista, ispuniti ono što je odlučio; Allah je svemu već rok odredio. #
A one žene vaše koje su nadu u mjesečno pranje izgubile i one koje ga nisu ni dobile, one treba da čekaju tri mjeseca, ako niste znali. Trudne žene čekaju sve dok ne rode. – A onome ko se Allah boji, On će sve što mu treba učiniti dostupnim. #
To su, eto, Allahovi propisi, koje vam On objavljuje. A onome ko se bude Allaha bojao – On će preko ružnih postupaka njegovih preći i još mu veliku nagradu dati. #
Njih ostavite da stanuju tamo gdje i vi stanujete, prema svojim ogućnostima, i ne činite im teškoće zato da biste ih stijesnili. Ako su trudne, daj te im izdržavanje sve dok se ne porode, a ako vam djecu doje, onda im dajte zasluženu nagradu sporazumjevši se međusobno na lijep način. A ako nastanu razmirice, neka mu onda druga doji dijete. #
Neka imućan prema bogatstvu svome troši, a onaj koji je u oskudici – prema tome koliko mu je Allah dao, jer Allah nikoga ne zadužuje više nego što mu je dao; Allah će, sigurno, poslije tegobe, slast dati. #
A koliko se sela i gradova oglušilo o naređenje Gospodara njihova i poslanika Njegovih; Mi ćemo od njih zatražiti da nam potanko račun polože i užasnom kaznom ćemo ih kazniti; #
oni će pogubnost postupaka svojih iskusiti i propast će njihov kraj biti. #
Allah je za njih neizdržljivu patnju pripremio, zato se bojte Allaha. o vi koji ste razumom obdareni, vi koji vjerujete! Allah vam je već poslao slavu. #
Poslanika, koji vam Allahove ajete jasne kazuje, da bi iz tmina na svjetlo izveo one koji vjeruju i dobra djela čine. A onoga koji bude u Allaha vjerovao i dobro činio – uvešće u džennetske bašče, kroz koje će rijeke teći, i vječno i zauvijek će u njima ostati, divnu će mu opskrbu Allah davati. #
Allah je sedam nebesa i isto toliko zemalja stvorio; Njegovo naređenje na sve se njih odnosi, a nek znate da je Allah kadar sve i da Allah znanjem Svojim sve obuhvata! #"
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Krokodil Behko » 18 Jul 2017, 18:38

Kkve menstruacije?
Riječ je o hatmljenju i mevluđenju, dovljenju i sl..
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Trajanje žalosti u porodici poslije smrtnog slučaja

Post by Mutevelija » 22 Jul 2017, 01:04

Ja govorim o udovicama. Kolko po Islamu trebaju žalovati.
Vidi malo šta je Iddah.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests