Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by komsija » 14 Oct 2011, 16:29

Inspirisan sam komentarima o nazivu bula za muslimanke gdje sam saznao od nekih osoba da je taj naziv uvredljiv
Kontaktirao sam sa jednom osobom maloprije i ona mi je takodje potvrdila da je taj naziv pogrdan kao sto je za srpkinje pogrdan naziv vlahinja
E sad bih zaista zelio da raspravljamo o tome i ako neko moze neka nadje neko originalno objasnjenje
ja sam trenutno na poslu i ne mogu istrazivati
Hvala
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by carobnjak N » 14 Oct 2011, 17:59

Šta je to "bula"?Taj naziv se je počeo korisiti od strane drugih vjera (naročito u komunizmu)spram pokrivenih muslimanki,a korištenje tog naziva od osobe koja sebe naziva muslimanom je stvarno smiješna,jer svaki musliman u BiH koji imalo zna o svojoj vjeri zna i da se taj naziv ne koristi izmedju muslimana ,ali nažalost vidimo da ima još takvih zaostalih u prošlom vremenu i vijeku.
Naše majke koje nose maramu na glavi NIKAD se medjusobno nisu tako nazivale,već su ih tako nazivali samo ateisti i pripadnici drugih vjera.
Žena koja je završila neke vjerske škole i pokrivena je =mualima
Žena koja je pokrivena i nije završila vjerske škole=muslimanka
Što se tiče ovog slučaja konkretno,nemojte misliti da to nije isti onaj fašizam koji bi rada da selektira ljude i govori koji su "za javnost" a koji nisu.To je čisti fašizam i svako onaj ko podržava takav pristup da neka osoba zbog toga što želi da se drži svoje vjere ne može biti niti raditi u javnim službama -je fašista
Šta npr da neko kaže u kantini od suda da neće da jede svinjetinu za ručak i traži da mu se obezbjedi altrenativna hrana,šta bi tek onda bilo?Podsjećam da se to sve dogadja u zemlji u kojoj je više od jedne trećine stanovništva islamske vjeroispovjesti,dakle mi nismo manjine ,a čak i manjine imaju svoja prava.Originalan naziv jeste
"bulešika" pa od toga "bula" a pogrdan je naziv za muslimanke koji se koristio od strane drugih u vrijeme Osmanlija.To jeste turska riječ koja znači "obilježena" ili "falična" ali je muslimani uopće medjusobno ne koriste,iako je u vrijeme komunizma to tolerisano pa je dosta neukog svijeta (kao što smo vidjeli na forumu) to prihvatilo kao normalan naziv za muslimanke.To je isto kao što su muškarce nazivali balijama ,pa iako je to turska riječ ona znači neuk,glup.
Pokušajte naći bilo koji islamski text o ženama koje završe medresu i onda vidite ima li riječi "bula" uopće ili se koristi naziv "mualima" tj "učiteljica".
Kako smo jadni kad nas i danas šprdaju i nazivaju naše sestre i majke pogrdnim imenima ,a mi to prihvatamo kao normalno :lupa
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by gejsha » 14 Oct 2011, 18:27

Često i sama upotrijebim taj izraz za pokrivenu ženu,a znam da je ružno..moraću to da promijenim.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by komsija » 14 Oct 2011, 19:16

Zaista nisam znao da je naziv bula pogrdan ali taj naziv ja nisam ni upotrebljavao jer nisam imao prilike
Puno hvala na objasnjenju jer covjek ponekada moze pogrijesiti iz neznanja a ovako je puno lakse ako se zna
Zato i jesam pristalica "zdrave" rasprave a ne da jedan drugome poturamo iako cesto ne mislimo onako kako smo komentarisali
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by adacta » 14 Oct 2011, 19:28

carobnjak_iz_voza wrote:Šta je to "bula"?Taj naziv se je počeo korisiti od strane drugih vjera (naročito u komunizmu)spram pokrivenih muslimanki,a korištenje tog naziva od osobe koja sebe naziva muslimanom je stvarno smiješna,jer svaki musliman u BiH koji imalo zna o svojoj vjeri zna i da se taj naziv ne koristi izmedju muslimana ,ali nažalost vidimo da ima još takvih zaostalih u prošlom vremenu i vijeku.
U svakom rijecniku koji sam pogledao rijec bula ima znacenje zena muslimanka , zena obucena u dimije i feredzu , pa cak i duhovna zena , vjerouciteljica i apsolutno nigdje naziv bula se ne spominje u nekom losem kontekstu . Zivim na podrucju koje je naseljeno vecinskim Muslimanskim zivljem i 99 % istih koristi pridjev bula pa po tome ispade da niko od njih ne zna nista o svojoj vjeri.
carobnjak_iz_voza wrote:Originalan naziv jeste
"bulešika" pa od toga "bula" a pogrdan je naziv za muslimanke koji se koristio od strane drugih u vrijeme Osmanlija.To jeste turska riječ koja znači "obilježena" ili "falična" ali je muslimani uopće medjusobno ne koriste,iako je u vrijeme komunizma to tolerisano pa je dosta neukog svijeta (kao što smo vidjeli na forumu) to prihvatilo kao normalan naziv za muslimanke.To je isto kao što su muškarce nazivali balijama ,pa iako je to turska riječ ona znači neuk,glup.
Pokušajte naći bilo koji islamski text o ženama koje završe medresu i onda vidite ima li riječi "bula" uopće ili se koristi naziv "mualima" tj "učiteljica".
Kako smo jadni kad nas i danas šprdaju i nazivaju naše sestre i majke pogrdnim imenima ,a mi to prihvatamo kao normalno :lupa
Turski jezik Naš jezik

bulamaç, n - kaša
bulamak, v - uvaljati
bulan, n -nalazač
bulandirmak, v - zamutiti
bulanik, a -mutan
bulanik -zagušljiv
bulanik -zamagljen
bulanik -zamućen
bulaniklik, n - zagušljivost
bulanmak -izmazati
bulanmak -mutiti
bulanmak -pomutiti
bulanmak -smrsiti
bulanmak, v - smrstiti
bulanmak -zamutiti se
bulaşici, a -zarazan
bulaşik, a -prljav
bulaşikçi, n -sudopera
bulaşmiş, a -zaražen
bulaştirmak, v - izmazati
bulaştirmak -opoganiti
bulaştirmak -zaraziti
iç bulandirici, a - gnusan
kana bulamak - raskrvaviti
mide bulanmak, n -smučiti se
suç bulaştirma - ogovaranje
suç bulaştirmak - ogovarati



Naš jezik Turski jezik
bula - kapali kiz, n

bula (l. bulla)
1. prvobitno:mala zlatna kutija u kojoj su se nosile amajlije; kapsla koja služi kao pečat koji visi o vrši, napr.na povelji; pečat od voska ili metala na povelji; povelja sa takvim pečatom; zvanična papina povelja ili raspis o važnim pitanjima snabdeven velikim crkvenim pečatom (za razliku od breve, koja ima samo otisak pečata sa prstena s ribom); zlatna bula (l.bulla aurea) zakojon koji je 1356 izdao nemačkicar Karlo IV.

bula (tur. bula)
2. turska žena, Turkinja.

bula (l.bulla)
3. medicinski: okruglo i jajoliko izdignuće pokožice ispod koga se skuplja čista, serozna, mutna, krvava ili gnojna tečnost, plik.

bularijum (nl. bullarium)
zbirka papskih bula ili odredaba.


Bulinac je naselje u općini Nova Rača u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.

Ime naselja nastalo je prema turskoj riječi "bula", što znači "žena muslimanka". Prema legendi, za vrijeme Turaka na mjestu današnjeg naselja, jedna Turkinja bula kupala je svoje dijete u potoku. Riječ "bulinac" znači bulino dijete.

Bulinac se nalazi na državnoj cesti D 28 na dionici Bjelovar - Veliki Zdenci


S jezičnog motrišta prezime je Bulić izvedeno:
a) od imenice iz turskog jezika bula, koja ima dva značenja:
1. žena muslimanka, žena u dimijama, pokrivena zarom (feredžom), udata žena; strina, ujna;
2. muslimanska vjeroučiteljica; vjerski obrazovana muslimanka, koja za ženski dio vjernika obavlja izvjesne svećeničke dužnosti;

sta god da sam nasao vezano za rijec bula nista nije imalo pogrdno znacenje
carobnjak_iz_voza wrote:Naše majke koje nose maramu na glavi NIKAD se medjusobno nisu tako nazivale,već su ih tako nazivali samo ateisti i pripadnici drugih vjera.
Žena koja je završila neke vjerske škole i pokrivena je =mualima
Žena koja je pokrivena i nije završila vjerske škole=muslimanka
:citaj http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=139

Prof. dr. Enes Ljevaković odgovara na pitanje u kojem se spominje rijec bula a isti i licno u odgovoru koristi tu rijec ! Da li je i on ateist ili pripadnik druge vjere ?

[media]yGcUeSSP-YE[/media]

U Selovcu malenom Vitezu
sedam bula za djerdjefom vezu
svaka veze, svaka sprema dara
da doceka Bega gospodara

:hm izgleda da i Meho Puzic koristi pogrdnu rijec

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by Jaca » 14 Oct 2011, 19:43

nisam znala da je to uvredljiv naziv meni vise zvucalo kao muslimanke koje drze do vjere vise od drugih :cudi
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by carobnjak N » 14 Oct 2011, 21:13

Vidim ti se potrudio pravo,neka si .
Neću detaljisati jer samo značenje riječi "bula" i prijevod koji si ti nama dao jeste uobičajen ali nije tačan i nije doslovan.Kako nije? E pa tako što imamo tursku riječ koju koriste lugari "buletati" tj obilježiti drvo tako i doslovan prijevod(pazi doslovan,a ne općeprihvaćen kod nemuslimana)"bule" znači biljeg ili obilježena.
Našao sam i ja riječnika koji ne prevode riječ već joj samo daju to iskrivljeno značenje,medjutim daj mi doslovan prijevod jer "turkinja" se na turskom ne kaže "bula" :ne .
Jedino što ti se od ovog texta može uvažiti kao argument jeste link od Ljevakovića u kojem istina nije riječ o tome već se to sporedno spominje.
Ja bih volio pitati Ljevakovića za mišljenje o riječi "bula" jer nisam našao da je to igdje odgovorio ali belaj je u tome što se na odogovor čeka mjesecima jer je čovjek pretrpan pitanjima,a jedini je fetva-ul-emin u BiH.Složio bih se sa svakim njegovim odgovorom ali mislim da je u linku koji si ti postavio riječ upravo o tome tj da je čovjek pretpan i jedva stiže odgovoriti na postavljena pitanja pa neće ni otvarati dodatna pitanja ako ga ne pitaš direktno.
Dakle siguran sam da je u tom kontextu to se i desilo ,mada imam prijatelja koji ga poznaje lično pa ću pokušati "preko veze" dobiti mišljenje o "bulama"
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by mrki62 » 14 Oct 2011, 22:19

cenzura
Inače ,..... kad umre ženska i treba se pripremiti za dženazu/sahranu ,........ ko uređuje gasul/kupanje te umrle ženske osobe .
Ženske , kad umru , samo ženske smiju pripremiti za sahranu a kako se kod vas zovu te žene - što vrše pripremu za sahranu ?
Kod nas je bio i ostalo običaj reći tim ženama BULE i to bez navodnih znakova :pusi
Last edited by carobnjak N on 15 Oct 2011, 08:14, edited 1 time in total.
Reason: vrijedjanje i provociranje
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by Nela » 14 Oct 2011, 22:31

kako god da nazivamo pokrivene muslimanke koje vjeruju u Boga treba ih razgraničiti od ovih modernih pokrivenih prikaza, mislim da se za njih treba naći adekvatan termin
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by mrki62 » 14 Oct 2011, 22:39

Nela wrote:kako god da nazivamo pokrivene muslimanke koje vjeruju u Boga treba ih razgraničiti od ovih modernih pokrivenih prikaza, mislim da se za njih treba naći adekvatan termin
Tako se govori :ruke
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by paparaci » 16 Oct 2011, 04:06

meni zaista prvi haber da je to pogrdan naziv. kod nas je uobicajen termin i uopste nije pogrdan. bas suprotno.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by mrki62 » 16 Oct 2011, 07:19

Tako je paparaci , nazvati neku ženu bula nije se moglo tek tako , ona je to morala zaslužiti, morala je biti učovna u vjeri.
Nije bilo dovoljno samo zaviti se , već je morala biti haman pa vjeroučitelj i ako je neka žena bila nazivana bulom , to je bila titula a nikako opaska il uvreda.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by carobnjak N » 16 Oct 2011, 11:43

mrki62 wrote:Tako je paparaci , nazvati neku ženu bula nije se moglo tek tako , ona je to morala zaslužiti, morala je biti učovna u vjeri.
Nije bilo dovoljno samo zaviti se , već je morala biti haman pa vjeroučitelj i ako je neka žena bila nazivana bulom , to je bila titula a nikako opaska il uvreda.
aa zato nas Srbi i Hrvati nazivaju "balijama" (neukim,glupim) a našim ženama koje su pokrivene daju "titulu" -"bula" jes jes :D.
Kaže mi prijatelj (onaj što je potvrdio da se u arapskom kaže i "ilEllah" )koji je inače sklon sufizmu ,a zna arapski dobro govoriti da je ta riječ vrlo vjerovatno nastala od arapskog glagola "bale" što znači "mokriti,pišati" s tim da samoglasnik A često preedje u U ,kao kod ezana npr
Allahu ekber-Ullahu ekber.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by mrki62 » 16 Oct 2011, 11:57

carobnjak_iz_voza wrote:aa zato nas Srbi i Hrvati nazivaju "balijama" (neukim,glupim) a našim ženama koje su pokrivene daju "titulu" -"bula" jes jes :D.
Kaže mi prijatelj (onaj što je potvrdio da se u arapskom kaže i "ilEllah" )koji je inače sklon sufizmu ,a zna arapski dobro govoriti da je ta riječ vrlo vjerovatno nastala od arapskog glagola "bale" što znači "mokriti,pišati" s tim da samoglasnik A često preedje u U ,kao kod ezana npr
Allahu ekber-Ullahu ekber.
Gledaj jednu stvar , Srbi koriste i riječ BRE al to još ne znači da je ta riječ njihova.
Opisao sam da je ogromno turcizma u našim riječima, najezdom Osmanlija su naši prednici mijenjali vjeru, prezimena , imena ,.......... pa i riječi.
Jedino su Albanci bili dosljedni kod imena, prezimena, riječi - pa čak i pozdrava , jer oni nisu udomaćili turcizam.
Kako smo se mi prije pozdravljali , to je enigma a to u vezi bula je vjerovatno od područja do područja bilo shvatano a kod nas i te kako znam da je bula bila titula, koja se ne dobiva nečijim nazivanje, već se je moralo to zaslužiti.
Recimo , kod tehvida, Mevluda i sl. je bula vodila glavnu riječ kod žena, bila je uvažavana
Kako Srbi i Hrvati nazivaju ,..... to se ti kao po njima orijentiraš :pusi
Last edited by adacta on 16 Oct 2011, 13:57, edited 1 time in total.
Reason: off obrisan
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by paparaci » 17 Oct 2011, 02:34

mrki62 wrote:Tako je paparaci , nazvati neku ženu bula nije se moglo tek tako , ona je to morala zaslužiti, morala je biti učovna u vjeri.
Nije bilo dovoljno samo zaviti se , već je morala biti haman pa vjeroučitelj i ako je neka žena bila nazivana bulom , to je bila titula a nikako opaska il uvreda.
slazem se. :ruke

cast je biti tako oslovljen.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by blento59 » 17 Oct 2011, 02:50

:respekt
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by carobnjak N » 17 Oct 2011, 07:14

mrki62 wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:aa zato nas Srbi i Hrvati nazivaju "balijama" (neukim,glupim) a našim ženama koje su pokrivene daju "titulu" -"bula" jes jes :D.
Kaže mi prijatelj (onaj što je potvrdio da se u arapskom kaže i "ilEllah" )koji je inače sklon sufizmu ,a zna arapski dobro govoriti da je ta riječ vrlo vjerovatno nastala od arapskog glagola "bale" što znači "mokriti,pišati" s tim da samoglasnik A često preedje u U ,kao kod ezana npr
Allahu ekber-Ullahu ekber.
Gledaj jednu stvar , Srbi koriste i riječ BRE al to još ne znači da je ta riječ njihova.
Opisao sam da je ogromno turcizma u našim riječima, najezdom Osmanlija su naši prednici mijenjali vjeru, prezimena , imena ,.......... pa i riječi.
Jedino su Albanci bili dosljedni kod imena, prezimena, riječi - pa čak i pozdrava , jer oni nisu udomaćili turcizam.
Kako smo se mi prije pozdravljali , to je enigma a to u vezi bula je vjerovatno od područja do područja bilo shvatano a kod nas i te kako znam da je bula bila titula, koja se ne dobiva nečijim nazivanje, već se je moralo to zaslužiti.
Recimo , kod tehvida, Mevluda i sl. je bula vodila glavnu riječ kod žena, bila je uvažavana
Kako Srbi i Hrvati nazivaju ,..... to se ti kao po njima orijentiraš :pusi
Znaš li da često trpaš riječi na neodgovarajuće mjesto?Potrudi se oko toga jer ti textovi izgledaju besmisleno.Npr "opaska" ovdje nema šta raditi u rečenici skupa sa "primjedbom" .Da bi te neko ozbiljno shvatio ,nemoj korisititi riječi za koje ne znaš značenje."Opaska" nema nikakvo negativno značenje već je čisto komentar na nešto ili sugestija ,a najčešće se korisiti u izrazu "opaska autora" .To je kad autor texta ili vijesti želi dodatno pojasniti nešto iz svog ugla .
Primjedba je nešto sasvim drugo:to je prigovor,žalba i slično.
Takodjer je jako zanimljivo kako zaboravljate svoj maternji jezik čim ode malo u inostranstvo odmah se folira sa nekim stranim izrazima i ubacuje ih se u kontext našeg govora što je krajnje smiješno i primitivno ali to i jeste mentalitet naših ljudi -primitivizam i neukost ,pa se onda nije ni za čuditi kad sami sebe iz neukosti nazivaju pogrdno,kao u ovom slučaju.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by carobnjak N » 17 Oct 2011, 07:19

paparaci wrote:
mrki62 wrote:Tako je paparaci , nazvati neku ženu bula nije se moglo tek tako , ona je to morala zaslužiti, morala je biti učovna u vjeri.
Nije bilo dovoljno samo zaviti se , već je morala biti haman pa vjeroučitelj i ako je neka žena bila nazivana bulom , to je bila titula a nikako opaska il uvreda.
slazem se. :ruke

cast je biti tako oslovljen.
Bez uvrede ali ja koliko te poznajem ti nisi dugo u vjeri ,odnosno tek si u zrelije doba počeo učiti o islamu ,što implicira da si u djetinjstvu slabo znao o tome ,što oprt implicira da tvoji roditelji nisu bili za to zainteresovani,što opet implicira (ja ko' onaj iz filma "mrtav hladan :D )da su iz neznanja prihvatali tudje nazive kao svoje ,vjerske.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by mrki62 » 17 Oct 2011, 08:18

carobnjak_iz_voza wrote:Znaš li da često trpaš riječi na neodgovarajuće mjesto?Potrudi se oko toga jer ti textovi izgledaju besmisleno.Npr "opaska" ovdje nema šta raditi u rečenici skupa sa "primjedbom" .Da bi te neko ozbiljno shvatio ,nemoj korisititi riječi za koje ne znaš značenje."Opaska" nema nikakvo negativno značenje već je čisto komentar na nešto ili sugestija ,a najčešće se korisiti u izrazu "opaska autora" .To je kad autor texta ili vijesti želi dodatno pojasniti nešto iz svog ugla .
Primjedba je nešto sasvim drugo:to je prigovor,žalba i slično.
Takodjer je jako zanimljivo kako zaboravljate svoj maternji jezik čim ode malo u inostranstvo odmah se folira sa nekim stranim izrazima i ubacuje ih se u kontext našeg govora što je krajnje smiješno i primitivno ali to i jeste mentalitet naših ljudi -primitivizam i neukost ,pa se onda nije ni za čuditi kad sami sebe iz neukosti nazivaju pogrdno,kao u ovom slučaju.
Na svakom forumu je dozvoljeno pisati jezikom sa bivšeg prostora Yu a to u vezi opaska , koja se tiče bule, deder ti se malo pozanimaj šta je stvarno riječ opaska i možel se ta riječ koristiti kod bule, ne kao same riječi bula već na način njezinog odijevanja .
Jer bula ima i svoj način odijevanja a na nečiji način odijevanja se i te kako može dati opaska.
Ljudi bulu prepoznaju po načinu odijevanja i opaska na to i te kako može da se koristi.
Tebi treba vremena da se upoznaš sa riječima, to je isto kao i sa ilEllah koje si tvrdio da je neispravno a na kraju ti je neko ipak rekao da je i to u upotrebi a šta bi bilo da nisi imao tu osobu ???
Vjerovatno bi bio ubijeđen da je to neispravno.
Uglavnom , bula je po mom jako učovna , kulturna, umjerena, ukratko , žena za primjer svima i ona kao takva se sigurno niti na jednom forumu ne bi pojavila.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Bula, uvredljiv naziv za muslimanke ili ne

Post by carobnjak N » 17 Oct 2011, 13:40

mrki62 wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:Znaš li da često trpaš riječi na neodgovarajuće mjesto?Potrudi se oko toga jer ti textovi izgledaju besmisleno.Npr "opaska" ovdje nema šta raditi u rečenici skupa sa "primjedbom" .Da bi te neko ozbiljno shvatio ,nemoj korisititi riječi za koje ne znaš značenje."Opaska" nema nikakvo negativno značenje već je čisto komentar na nešto ili sugestija ,a najčešće se korisiti u izrazu "opaska autora" .To je kad autor texta ili vijesti želi dodatno pojasniti nešto iz svog ugla .
Primjedba je nešto sasvim drugo:to je prigovor,žalba i slično.
Takodjer je jako zanimljivo kako zaboravljate svoj maternji jezik čim ode malo u inostranstvo odmah se folira sa nekim stranim izrazima i ubacuje ih se u kontext našeg govora što je krajnje smiješno i primitivno ali to i jeste mentalitet naših ljudi -primitivizam i neukost ,pa se onda nije ni za čuditi kad sami sebe iz neukosti nazivaju pogrdno,kao u ovom slučaju.
Na svakom forumu je dozvoljeno pisati jezikom sa bivšeg prostora Yu a to u vezi opaska , koja se tiče bule, deder ti se malo pozanimaj šta je stvarno riječ opaska i možel se ta riječ koristiti kod bule, ne kao same riječi bula već na način njezinog odijevanja .
Jer bula ima i svoj način odijevanja a na nečiji način odijevanja se i te kako može dati opaska.
Ljudi bulu prepoznaju po načinu odijevanja i opaska na to i te kako može da se koristi.
Tebi treba vremena da se upoznaš sa riječima, to je isto kao i sa ilEllah koje si tvrdio da je neispravno a na kraju ti je neko ipak rekao da je i to u upotrebi a šta bi bilo da nisi imao tu osobu ???
Vjerovatno bi bio ubijeđen da je to neispravno.
Uglavnom , bula je po mom jako učovna , kulturna, umjerena, ukratko , žena za primjer svima i ona kao takva se sigurno niti na jednom forumu ne bi pojavila.
Imam opasku na tvoj text: kaže se "učEvna" ,a ne "učOvna",a na muslimanke nemam primjedbe i mislim da se baš naprotiv trebaju angažovati i na forumima i u javnim službama.Ti bi njih zatvorio negdje i ne bi im dao izvan džamije nikud?Zanimljivo ,a ovamo se satra ti sa svojim "antivehab" stavovima.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests