Lice Muhameda a.s. zabrana !

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35704
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Venera » 25 Apr 2017, 22:12

Socrates wrote:
statebriga wrote:Monoteizam je jako star , npr. hram u Jordanu je arheoloski dokaz da je jedna od lokacija rodjenja monoteizma, 1600 godina prije rodjenja Isusa :kafa

http://sydney.edu.au/arts/research/neaf ... ndex.shtml

http://ancientart.tumblr.com/post/50319 ... -the-first :kafa
Mnogi su filozofi razmatrali da li je racionalno vjerovati u Boga. I nisu svi bili striktno religiozni. I mnogi su kritickim razmisljanjem dosli do zakljucka da jeste. Ovo nema nikakve veze sa tim da li Bog postoji li ne.

Treba se zapitati mozda sta je alternativa vjerovanja u jednog Boga. "Why is there something rather than nothing?"
monoteizam i ostale forme vjerovanja u Boga ili vise Bogova i Bozica ne dozivljavam kao opcijama vjerovanja, vec kao nivoima razvoja svijesti u pojedinim drustvima u odredjenim periodima :kafa U svijetu postoje jos starijaiji hramovi , kojim je dokumntirana arheoloska starost, a starost Kabe je vjerovatno tesko odrediti jer je rekonsturirana i mjenjana vise puta :kafa

pitanje : "Why is there something rather than nothing?" je postavljeno vise puta u raznim dokumntarcima veznaim za istoriju regiija i istoriju vjeorvanja; evo ti link o Nothingness https://plato.stanford.edu/entries/nothingness/ :kafa

Ja vjerujem u energiju :kafa energija je definitivno something :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Socrates » 25 Apr 2017, 22:13

posmatrac wrote:NAravno da znam, neminovnost je sve ono na sta ne mozemo uticati, sto se vec desilo kao takvo.

Nisam pricao o neminovnosti Nirvane nego slobodne volje, citaj pazljivije.

Logicno da ce se osoba koja je zeljna svega , tj koja ima manjak iskustva tesko usreciti sa Nirvanom, ali svaka iskustvena duhovna spoznaja ce je sve vise voditi ka njoj.
Ti si pricao o "obustavi slobodne volje" kao neminovnosti, a to je Nirvana. :cudi Ni sam ne znas o cemu si pisao. :lupa
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by posmatrac » 25 Apr 2017, 22:14

Socrates wrote:
A ti si taj posrednik izmedju Boga i ljudi pa znas da Bogu vrijeme ne igra nikakvu ulogu? :D.
Ne, nego, ako vjerujes u jednog Boga, ili samo uzmes kao mogucnost da on postoji, podrazumijeva se da je on bezvremen, svemocan, i u potpunosti pravedan.

Zar i to moram da razjasnjavam?
Opet naopako pomsatras stvari, nije tu Bog sam po sebi vazan, nego je vazniji njegov odnos prema nama, jer smo valjda stvoreni sa nekim razlogom.

Mi nismo vanvremenski,a Bog je onoliko pravedan i moralan koliko je nasa unutrasnja svijest obogacena plemenitoscu i dobrotom, bez toga samo sljedbenici praznih religijskih formi.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by posmatrac » 25 Apr 2017, 22:16

Socrates wrote:
posmatrac wrote:NAravno da znam, neminovnost je sve ono na sta ne mozemo uticati, sto se vec desilo kao takvo.

Nisam pricao o neminovnosti Nirvane nego slobodne volje, citaj pazljivije.

Logicno da ce se osoba koja je zeljna svega , tj koja ima manjak iskustva tesko usreciti sa Nirvanom, ali svaka iskustvena duhovna spoznaja ce je sve vise voditi ka njoj.
Ti si pricao o "obustavi slobodne volje" kao neminovnosti, a to je Nirvana. :cudi Ni sam ne znas o cemu si pisao. :lupa
Prije da si ti glupson pa ne kontas da covjek i ulazi u Nirvanu slobodnom voljom, a ne zato sto ga je neko natjerao da to radi :lupa

Slobodna volja se ogranicava fizickom smrcu, na to sam valjda mislio, inace covjeku nikako nije u interesu da je nema.

I skloni tog kockastoglavog SAndokana sa Avatara, nasmijavas me stalno, ne mogu da se uozbiljim :D.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Fazlija » 25 Apr 2017, 22:16

Buddhizam i ostale istocnjacke religije ne usmjeravaju ljude u vjerovanja i trazenje rajeva, nego polaze od cinjenice koju svako moze razumjeti - da postoji patnja.

Polazeci od patnje, pitaju se kako nastaje i postoji li izlazak iz nje. Na tom putu propituju se o psihiloskom ustroju covjeka, kako dozivljavamo stvarnost, od cega je sazdana nasa percepcija te polako vode zaineresiranog praktikanta da i sam oproba i iskusi makar najplice razine onoga o cemu pricaju.

Dakle, umjesto praznih obecanja, usmjereni su na prakticno psiholosko iskustvo. E sada, cak ni to nije bitno. Mozda neko voli Djeda Mraza, a neko drugi Allaha, Goluba ili Jaganjca Bozjeg... posve nebitno. Ono sto jeste bitno je cinjenica da se ljudski um zatupljuje praznovjerjem, a ostri naucnim pristupom.

Tako su Indijci i Kinezi uglavnom oslobodjeni krutih okova religijskog praznovjerja razvili i profinjenije razumijevanje ostalih naucnih disciplina poput filzofije, metafizike, astronomije... U Indiji i Kini niko ne bi mogao vjerovati u to da je Zemlja jedini svijet koji postoji, da je Bog gore a mi dolje, da je raj lijevo, ispod, 100 x vamo, 200 x tamo... i sl. Oni su takve besmislice rijesili odmah na pocetku svoje filozofije. Drugom rijecima, njihova je religija zasnovana na naucnom pristupu psihologiji, dok su na Zapadu ove 3 tzv. abrahamske religije uglavnom zasnovane na pukom praznovjerju.

A to mozda svjedoci i o tome da su te 3 abrahamske religije ustvari samo iskrivljeni preostaci nekadasnje izvorne duhovne doktrine koja se Bliskim istokom sirila u vrijeme prije propasti kultura broncanog doba... Drugim rijecima, islam (jednako krscanstvo i judaizam) nije najsavrsenija religija prociscena od iskrivljenja prethodnih "objava" - nego ustvari samo posljednje u nizu iskrivljenja i pogresnih tumacenja. Zato i ne cudi da je islam prepun ovakvih cudnih vjerovanja...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Socrates » 25 Apr 2017, 22:18

statebriga wrote:
Socrates wrote:
statebriga wrote:Monoteizam je jako star , npr. hram u Jordanu je arheoloski dokaz da je jedna od lokacija rodjenja monoteizma, 1600 godina prije rodjenja Isusa :kafa

http://sydney.edu.au/arts/research/neaf ... ndex.shtml

http://ancientart.tumblr.com/post/50319 ... -the-first :kafa
Mnogi su filozofi razmatrali da li je racionalno vjerovati u Boga. I nisu svi bili striktno religiozni. I mnogi su kritickim razmisljanjem dosli do zakljucka da jeste. Ovo nema nikakve veze sa tim da li Bog postoji li ne.

Treba se zapitati mozda sta je alternativa vjerovanja u jednog Boga. "Why is there something rather than nothing?"
monoteizam i ostale forme vjerovanja u Boga ili vise Bogova i Bozica ne dozivljavam kao opcijama vjerovanja, vec kao nivoima razvoja svijesti u pojedinim drustvima u odredjenim periodima :kafa U svijetu postoje jos starijaiji hramovi , kojim je dokumntirana arheoloska starost, a starost Kabe je vjerovatno tesko odrediti jer je rekonsturirana i mjenjana vise puta :kafa

pitanje : "Why is there something rather than nothing?" je postavljeno vise puta u raznim dokumntarcima veznaim za istoriju regiija i istoriju vjeorvanja; evo ti link o Nothingness https://plato.stanford.edu/entries/nothingness/ :kafa

Ja vjerujem u energiju :kafa energija je definitivno something :kafa
Energija je nemoguca bez podsticaja ili uzroka.

Ako nam sve ono sto znamo govori da je nemoguce stvoriti Nesto iz Nista, onda nam je nemoguce vjerovati u Big Bang teoriju, recimo.

To bi zahtijevalo istu kolicinu "slijepe vjere" kao i vjerovanje u jednog Boga, ako ne i vecu.

Dakle, po Big Bang teoriji, prije Svega je postojala "a matter of indefinite density", sto je prakticno Nista.

Povjerovati u nesto sto je "indefinite" je jos veca praznovjernost nego vjerovanje u jednog Boga.
Last edited by Socrates on 25 Apr 2017, 22:32, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35704
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Venera » 25 Apr 2017, 22:20

Posmatrac, o puno se prica o REASONING u filozofiji,relgijama,egzistencijalizmu i sl. , tj. zasto ljudi traze razlog za nesto :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by posmatrac » 25 Apr 2017, 22:21

Fazlija wrote:Buddhizam i ostale istocnjacke religije ne usmjeravaju ljude u vjerovanja i trazenje rajeva, nego polaze od cinjenice koju svako moze razumjeti - da postoji patnja.
.
Cini mi se da je patnji skloniji vise bio Bodisatva nego Buda,a " Patnja" se usko veze za pitanje " zrtve" svakoga od nas, pa treba vise da se okrenemo kolektivnom sirem interesu , i samo na taj nacin mozemo i mi da se osjertimo duhovno slobodnim.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Fazlija » 25 Apr 2017, 22:24

posmatrac wrote:Cini mi se da je patnji skloniji vise bio Bodisatva nego Buda...
A ko je bio taj Bodhisattva?! Takva povijesna licnost nije poznata, bodhisattva nije licno ime, nego duhovna titula za prosvjetljeno bice (u mahayana buddhizmu) ili za bice na putu do prosvjetljenja (u theravada buddhizmu).
http://forum.srednjiput.rs/

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by posmatrac » 25 Apr 2017, 22:27

statebriga wrote:Posmatrac, o puno se prica o REASONING u filozofiji,relgijama,egzistencijalizmu i sl. , tj. zasto ljudi traze razlog za nesto :kafa
Sve je ok dok covjek siri svoj um sukladno vlastitoj samospoznaji, bez obzira na koji nacin to radio.

Nije ok biti neuk, nepismen, tj ne truditi se da se napreduje na duhovnom i intelektualnom planu,a slijepo mehanicki podrzavati nesto sto ni sami nismo spoznali, nego nam je eto nametnuto kao takvo.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Socrates » 25 Apr 2017, 22:31

Dakle, kao sto rece americki filozof cije ime mi stalno bjezi, neovisno o religijama, praznovjerju, i manipulaciji, mora se doci do zakljucka da je racionalno vjerovati u Boga, iz razloga sto Svemu postoji pocetak, a samim tim i uzrok tog pocetka.

Ima i drugih razloga zasto je racionalno vjerovati u Boga.
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Bla » 25 Apr 2017, 22:31

haj bar ste me podsjetili na dobru pjesmu
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by posmatrac » 25 Apr 2017, 22:32

Fazlija wrote:
posmatrac wrote:Cini mi se da je patnji skloniji vise bio Bodisatva nego Buda...
A ko je bio taj Bodhisattva?! Takva povijesna licnost nije poznata, bodhisattva nije licno ime, nego duhovna titula za prosvjetljeno bice (u mahayana buddhizmu) ili za bice na putu do prosvjetljenja (u theravada buddhizmu).
"Postoji istočnjačko učenje o Bodisatvi koje ovde vredi spomenuti. U tim učenjima postoje dve vrste prosvetljenih duša: Buda i Bodisatva. Prvi dostiže svoje samoostvarenje i prosvetljenje i ostaje u mističnom stanju jedinstva sa Bogom. Drugi, pošto je došao do kapija božanskog, okreće se i vidi da ostatak čovečanstva i dalje krvavo kuluči i pati. Zato voljno odabira da se vrati u taj mračni i trpeći svet običnog života, da bi pomogao onima zatočenim u njemu (Prometej). Tek kada se i oni oslobode, i on će se osetiti slobodnim da napusti zatvor na koji je sebe osudio."
Last edited by posmatrac on 25 Apr 2017, 22:33, edited 1 time in total.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Socrates » 25 Apr 2017, 22:33

Bla wrote:haj bar ste me podsjetili na dobru pjesmu
Koju? :p
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Socrates » 25 Apr 2017, 22:37

Fazlija wrote:
posmatrac wrote:Cini mi se da je patnji skloniji vise bio Bodisatva nego Buda...
A ko je bio taj Bodhisattva?! Takva povijesna licnost nije poznata, bodhisattva nije licno ime, nego duhovna titula za prosvjetljeno bice (u mahayana buddhizmu) ili za bice na putu do prosvjetljenja (u theravada buddhizmu).
Svako moze biti Bodhisattva?

Doduse, svako moze biti i Buddha.
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Bla » 25 Apr 2017, 22:38

Socrates wrote:
Bla wrote:haj bar ste me podsjetili na dobru pjesmu
Koju? :p
ma na Bodhisattvu :lupa
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Socrates » 25 Apr 2017, 22:39

Pa vidio sam.

I ti si odjednom budist? :p
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Bla » 25 Apr 2017, 22:41

ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Fazlija » 25 Apr 2017, 22:42

Dobro ekipa, dok vi caskate o udaljenosti Zemlje od raja i bodhisattvi... odoh ja malo zasjesti u meditaciju :)

Image

Kada dodjem iz nirvane, mozemo nastaviti... ovdje ili na temi za prosvjetljene :mah
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Lice Muhameda a.s. zabrana !

Post by Mutevelija » 25 Apr 2017, 22:43

Bla došao na relgiiju :hihi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests