Pravila pokopavanja muslimana

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
neko
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 15 Oct 2011, 14:28
Status: Offline

Pravila pokopavanja muslimana

Post by neko » 16 Oct 2011, 16:29

Pozeljeh nauciti ponesto o pravlima pokopavanja muslimana.
Koja su pravila?
Na koji nacin se pokopavaju?

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by blento59 » 16 Oct 2011, 16:51

Dženaza je islamski verski obred u kojem se vrši sahrana jedne osobe. Sastoji se od takozvanog "dženaza-namaza" (zajedničke molitve) i samog ukopa. Dženaza-namaz se klanja samo stojeći (za razliku od ostalih molitvi). Predvodi je imam koji stoji ispred džemata okrenut prema umrloj osobi, dok je umrla osoba okrenuta desnom stranom prema kibli, a levom prema prisutnima.

Umrlu osobu od prostorije za opremanje umrle osobe do mesta klanjanja dženaze i do mjesta ukopa nose prisutni pri čemu učestvuju svi. U slučaju da je mesto klanjanja dženaze i ukopa udaljenije vrši se prevoz vozilom iza kojeg hodaju prisutni. I u samom ukopu učestvuju svi prisutni. Na dženazi prisustvuju samo muškarci. Ono što je kod hrišćana kovčeg, to je kod muslimana tabut koji se sastoji od pet dasaka preko kojih je platno.

Kratka uputa o ponašanju na dženazi
Voljom Uzvišenog Allaha čovjek se u određenom trenutku rodi, određeno vrijeme živi i u određenom trenutku odlazi sa ovog svijeta. Međutim, smrt nije kraj. Duša nastavlja živjeti na drugom svijetu - Ahiretu.

Iako smo duboko svjesni neminovnosti odlaska s ovoga svijeta, rastanak od naših bližnjih je bolan i težak. U tom trenutku sve što se može učiniti je primjereno i dostojanstveno ispratiti naše najmilije sa ovoga svijeta.

Voljom Uzvišenog Allaha čovjek se u određenom trenutku rodi, određeno vrijeme živi i u određenom trenutku odlazi sa ovog svijeta. Međutim, smrt nije kraj. Duša nastavlja živjeti na drugom svijetu - Ahiretu.

Iako smo duboko svjesni neminovnosti odlaska s ovoga svijeta, rastanak od naših bližnjih je bolan i težak. U tom trenutku sve što se može učiniti je primjereno i dostojanstveno ispratiti naše najmilije sa ovoga svijeta.

Ponašanje kod bolesnika na smrtnoj postelji
Ako je neko prisutan u zadnjim trenucima života svoga bližnjega, ili neke druge osobe, poželjno je da poluglasno izgovara riječi La ilahe illallah, Muhammedun resulullah (Nema boga osim Allaha, Muhammed je Njegov poslanik) kako bi ih bolesnik ponovio i kako bi mu one bile posljednje u ovozemaljskom životu. Nakon smrtnog časa umrlom treba zatvoriti oči i prekriti ga prekrivačem, a potom pozvati službu medicinske pomoći radi utvrđivanja smrti. Nakon toga treba pozvati pokopnu službu.

Ponašanje rodbine, komšija i prijatelja
Rodbina, komšije i prijatelji pomoći će porodici umrlog u skladu sa potrebama i mogućnostima . Najprikladnije je da primaju i ispraćaju goste koji dolaze izraziti saučešće porodici, te da se uključe u poslove organizovanja dženaze.

Prirodno je zaplakati za bliskom i dragom osobom u trenutku njenog preseljenja na Ahiret. Međutim i tada treba ostati priseban i primjereno i dostojanstveno se ponašati. Jadikovanje, naricanje i preglasno plakanje muslimanima nije dozvoljeno i smatra se nepristojnim. Takvo ponašanje bilo bi, prema islamskom učenju, uznemiravajuće za dušu umrlog, a grijeh onome ko bi se tako ponašao.

Izražavanje saučešća
Izražavanjem saučešća pokazujemo da saosjećamo u žalosti za umrlim. To je pohvalan gest.

Najbolje je saučešće izraziti Kur'anskim ajetom: "Innellahe me'as-sabirin" (Zaista je Allah sa strpljivima), a odgovara se takođe Kur'anskim ajetom: "Inna lillahi ve inna ilejhi radži'un" (Allahovi smo i njemu se vraćamo).

Pored toga u našoj tradiciji je ostalo izražavanje saučešća na turskom jeziku: Bašun sagolsun, a odgovara se Dostum sagolsum.

Primjereno je izraziti saučešće riječima: Primite moje saučešće.

Prilkom izražavanja saučešća muškarci će se međusobno rukovati ili zagrliti. Žene će postupiti na isti način.

Muškarci i žene koji nisu bliski rođaci neće se međusobno rukovati, nego će samo usmeno izraziti saučešće ožalošćenima.

Dženaza namaz
Svaki punoljetan i mentalno zdrav musliman - muškarac dužan je klanjati dženazu namaz. Da bi klanjao dženazu, kao i druge namaze treba da bude fizički i obredno čist, tj da je sa abdestom.

Dženaza ima četiri tekbira (Allahu ekber). Poslije prvog tekbira se uči Subhaneke sa dodatkom "ve dželle senauke", poslije toga salavati, a poslije trećeg dova. Na kraju se preda selam na desnu i lijevu stranu.

Osoba koja ne zna učiti gore spomenuto izgovarat će samo tekbire za imamom. Dženaza namaz je svojevrsna molitva za dušu umrlog i sudjelovanje u njoj spada u norme primjerenog ponašanja pripadnika islama.

Praćenje dženaze
Pratnja dženaze se vrši dostojanstveno. Neprimjereno je razgovaranje, smijanje, pušenje cigareta, i sl. Prateći dženazu treba učiti dove, tražiti od Allaha dž.š. oprost za svoje i grijehe umrle osobe, te razmišljati o smrti i našoj pripremljenosti za nju.

Ponašanje na mezarju
Zabranjeno je hodati po mezarovima i sjediti na njima. Zagrtanje kabura je pohvalno djelo (Napomena: običaj da se alat obavezno spušta na zemlju prilikom preuzimanja nema ništa zajedničko sa vjerskim propisima.). Stavljanje vijenaca na mezar nije islamski običaj. Bilo bi dobro izbjegavati sve ono od čega nema koristi duša umrlog i što nije u skladu sa islamom.

Prema islamskim propisima, pratnji i klanjanju dženaze prisustvuju samo muškarci. Prilikom dolaska na dženazu, potrebno je biti odjeven prikladno tim okolnostima.

Međutim, u našim uslovima, u kojima ispraćaju dženaze prisustvuju žene, potrebno je dodatno naglasiti obavezu njihovog primjerenog i pristojnog odijevanja.

Nepristojno je obući kratku suknju, prozirnu ili odjeću pripijenu uz tijelo, bluzu ili majicu bez rukava ili kratkih rukava. Poželjno je da ženske osobe koje u svakodnevnom životu ne nose maramu, prilikom prisustvovanja dženazi stave maramu preko glave.

Poslije dženaze najbolje što živi može učiniti za dušu umrlog je da živi moralno, u skladu sa propisima islama, da čini dovu Uzvišenom Allahu i da radi dobra djela.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by carobnjak N » 16 Oct 2011, 16:58

Blento je zanimljiva kombinacija islama i Seke Alexić :D
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by blento59 » 16 Oct 2011, 17:01

ja sam 100% ateista ali me sve religije interesuju.
cisto kao filozofije
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by carobnjak N » 16 Oct 2011, 17:02

blento59 wrote:ja sam 100% ateista ali me sve religije interesuju.
cisto kao filozofije
aa zanimljivo,to je taktika upoznaj neprijatelja,a? :D
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by blento59 » 16 Oct 2011, 17:04

zastao da ne
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

neko
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 15 Oct 2011, 14:28
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by neko » 16 Oct 2011, 17:23

Hvala blento.

Imam jos jedno pitanje: Kome se ne klanja dzenaza?

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by blento59 » 16 Oct 2011, 17:29

npr.
Sehid se ne gasuli i ne klanja mu se dzenaza ... Hanbelije tvrde da je: ,,sehid onaj kome uzrok smrti bude borba protiv nevjernika ili pobunjenika
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by blento59 » 16 Oct 2011, 17:36

Mezar treba obilježiti na način da se zna da je tu mezar kako se ne bi po tom mjestu gazilo, jer je to haram. Ono što se može tolerisati je postavljanje nišana kod glave i nogu umrle osobe kako bi se znalo da je tu nečiji mezar. Nišani treba da budu jednostavni, ukopani u zemlju i ne previše visoki. Također, dozvoljeno je na nišanima napisati ime osobe koja je tu zakopana da bi se to mjesto lakše pronašlo.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by blento59 » 16 Oct 2011, 17:45

mrki62 wrote:blento59

Sve to no problem al pitanje se odnosi na one što ih ja navedoh i eto , pitanje je sljedeće, da li se oni slažu s tvojom konstatacijom :pusi
odgovorio sam zato sto kontam da jos uvijek googlaju trazeci odgovor :pivo
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

neko
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 15 Oct 2011, 14:28
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by neko » 16 Oct 2011, 17:47

Kako je ukopan Muhamed a.s. ?

neko
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 15 Oct 2011, 14:28
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by neko » 16 Oct 2011, 17:48

blento59 wrote:npr.
Sehid se ne gasuli i ne klanja mu se dzenaza ... Hanbelije tvrde da je: ,,sehid onaj kome uzrok smrti bude borba protiv nevjernika ili pobunjenika
zasto se sehidi ne gasule i zasto im se ne klanja dzenaza?

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by blento59 » 16 Oct 2011, 17:57

Nikako ne smatrajte mrtvima one koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su zivi i u izobilju su kod Gospodara svoga,,.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

neko
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 15 Oct 2011, 14:28
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by neko » 16 Oct 2011, 18:03

blento59 wrote:Nikako ne smatrajte mrtvima one koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su zivi i u izobilju su kod Gospodara svoga,,.
Zasto se u Bosni sehidima klanjaju dzenaze?

neko
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 15 Oct 2011, 14:28
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by neko » 16 Oct 2011, 18:06

blento59 wrote:
mrki62 wrote:blento59

Sve to no problem al pitanje se odnosi na one što ih ja navedoh i eto , pitanje je sljedeće, da li se oni slažu s tvojom konstatacijom :pusi
odgovorio sam zato sto kontam da jos uvijek googlaju trazeci odgovor :pivo
hoces reci, u googlanju si brzi :)

opet hvala...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by Krokodil Behko » 16 Oct 2011, 18:07

mrki62 wrote:Zašto se izbjegava ovo pitanje ; neko , carobnjak_iz_voza i Kewser želim čuti jel u islamu dozvoljeno na mezar osobe postaviti nišan :pusi

mrki,evo sta si ti rekao na temi o vehabijama
Teško je njima shvatiti da su u stvari oni novotarija, jer oni bi nišane na mezarima rušili , tehvide ukinuli , Mevlude i sve što se tiče mrtvih bi uništili , zakopali bi nas kao psa i ćao.

kako bi bilo,da se opredjelis,sam u sebi,jesi li za tradiciju naroda ili islam?
Trenutno,rusis tradicijsko obiljezavanje groba a tamo si ga branio.
:bua

Koliko puta,moram reci,da su ti svi "postovi" neozbiljni i amaterski pisani ???
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by blento59 » 16 Oct 2011, 18:14

neko wrote:
blento59 wrote:Nikako ne smatrajte mrtvima one koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su zivi i u izobilju su kod Gospodara svoga,,.
Zasto se u Bosni sehidima klanjaju dzenaze?
zasto ti toliko pitas?
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by Rum » 16 Oct 2011, 18:15

Nema tu puno pravila pokopaju te sa crvima crvi dobiju dobru mezu , bace koju lopatu neko i nece valja se uprljati pa stavi ruke u padje i zvirlja okolo ,prouce halale ti neko ne halali hodja dobije kovertu za oprostajnu pjesmu ,svi odu ti ostanes i tacka.......
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

neko
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 15 Oct 2011, 14:28
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by neko » 16 Oct 2011, 18:26

blento59 wrote:
neko wrote:
blento59 wrote:Nikako ne smatrajte mrtvima one koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su zivi i u izobilju su kod Gospodara svoga,,.
Zasto se u Bosni sehidima klanjaju dzenaze?
zasto ti toliko pitas?
Pa da uocim razmisljanja i poglede glede te teme. Inace sam statisticar. Mrki mi je sugerisao jedno pitanje, ozbiljno pitanje, mada mislim da me nacinom na koji se izrazio samo zelio isprovocirati ;)
Naime, pitanje pokopavanja onih koji su se za zivota smatrali ateistima. Koliko je pravedno takve pokopavati po islamskim principima. Moze li vjerska institucija odbiti da pokopa iste?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: pravila pokopavanja muslimana

Post by Krokodil Behko » 16 Oct 2011, 20:17

Dakle rekao si ovo
već tobože vidiš moju apsurdnost a u stvari zamaskiraš njih.
Pa posto si ti taj koji se hoce upravo sad zamaskirati u jadnika kojeg svi napadaju,
da ponovimo..
Zašto se izbjegava ovo pitanje ; neko , carobnjak_iz_voza i Kewser želim čuti jel u islamu dozvoljeno na mezar osobe postaviti nišan :pusi
a prije toga si rekao ovo:
Teško je njima shvatiti da su u stvari oni novotarija, jer oni bi nišane na mezarima rušili , tehvide ukinuli , Mevlude i sve što se tiče mrtvih bi uništili , zakopali bi nas kao psa i ćao.
Mislim da svaka budala,iz prilozenog vidi,da tvoja proturjecnost (blago receno)
nije toboznja nego stvarna!

I prodji me se,sa tim svrstavanjem ovamo i onamo!
Eto,dobio si odgovor,od sebe samog i jedan i drugi,pa izaberi sta ti se svidja :kafa
online

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests