Hidžab, nikab, burka

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Policija u Neumu žene u burkiniju otjerala s plaže

Post by damir5 » 19 Jul 2018, 07:08

ne smeta mi necija kultura, .... smeta mi nekultura, bahatost,....
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Policija u Neumu žene u burkiniju otjerala s plaže

Post by KOMESAR » 19 Jul 2018, 07:46

damir5 wrote: 19 Jul 2018, 07:08 ne smeta mi necija kultura, .... smeta mi nekultura, bahatost,....
Dočaraj malo šta podrazumjevaš pod "nekulturom"!
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Policija u Neumu žene u burkiniju otjerala s plaže

Post by Nice try » 19 Jul 2018, 08:49

Najgore je kad čovjeku jedno drvo zakloni pogled na cijelu šumu.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Policija u Neumu žene u burkiniju otjerala s plaže

Post by damir5 » 19 Jul 2018, 09:30

KOMESAR wrote: 19 Jul 2018, 07:46
damir5 wrote: 19 Jul 2018, 07:08 ne smeta mi necija kultura, .... smeta mi nekultura, bahatost,....
Dočaraj malo šta podrazumjevaš pod "nekulturom"!
Mislim da je lako razlikovati kulturno i nekulturno, al eto....

Jedan od primjera, u pitanju je kolega s drugog foruma.
Ponašanje im je sa druge strane veoma loše za moj ukus. Ponašaju se superiorno gdje god dođu žele da se titira oko njih, ne jebu red ni pet posto. Mene se par puta vukli za ruku u radnji jer hoće da im pokazujem nešto bez obzira što sam ja usluživao drugu mušteriju čak se znaju i derat
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Policija u Neumu žene u burkiniju otjerala s plaže

Post by Krokodil Behko » 19 Jul 2018, 09:47

damir5 wrote: 19 Jul 2018, 09:30
KOMESAR wrote: 19 Jul 2018, 07:46
damir5 wrote: 19 Jul 2018, 07:08 ne smeta mi necija kultura, .... smeta mi nekultura, bahatost,....
Dočaraj malo šta podrazumjevaš pod "nekulturom"!
Mislim da je lako razlikovati kulturno i nekulturno, al eto....

Jedan od primjera, u pitanju je kolega s drugog foruma.
Ponašanje im je sa druge strane veoma loše za moj ukus. Ponašaju se superiorno gdje god dođu žele da se titira oko njih, ne jebu red ni pet posto. Mene se par puta vukli za ruku u radnji jer hoće da im pokazujem nešto bez obzira što sam ja usluživao drugu mušteriju čak se znaju i derat

A na koga se odnosi taj komentar? Arape?
Uz dužno poštovanje i bez obzira na to što sam protiv bilo kakve arabizacije naših prostora, ja moram reći da nisam natrčao ni na jednog bahatog Arapa. Ljeto je i vidim ih ponekad, u ovoj opštini, pa mogu reći i da su u tržnom centru i na ulici i u banci i bilo gdje - mnogo mirniji od naših. jednog sam nekidan gledao dok sjedi u banci i čeka red. Ličio je na optuženika na sudu, potpuno skrušen lik, sa gutom eura u ruci.
online

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15377
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 650 times
Been thanked: 2130 times
Status: Offline

Re: Policija u Neumu žene u burkiniju otjerala s plaže

Post by Laser » 19 Jul 2018, 13:18

KOMESAR wrote: 18 Jul 2018, 22:33 Onima kojima smetaju nečiji običaji,kultura,način odijevanja,... ovom prigodom ukazujem na njihov fašizam, rasizam, diskriminaciju, primitivizam, te pomanjkanje: vjerskog poštovanja drugih, odgoja, kulture i obrazovanosti.
Pridružujem se ukazu.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Policija u Neumu žene u burkiniju otjerala s plaže

Post by Zagorka » 19 Jul 2018, 13:34

Hannibal wrote: 18 Jul 2018, 21:19 i ti ga zagorko pretjera sa tom velikom vecinom pokrivenih zena, koliko ih ti znas da su se udale za arapa?
Vise nego sto mislis jer sam se druzila s pokrivenima i pobjegla na vrijeme kad sam vidjela neke stvari koje mozda i nije pametno da slusas jer su te godine rezervisane za manje ruzne misli.

Komesar, podrzavam, samo ukazuj. I ja sam nekad pa odustala. Sad navijam na suprotnu stranu.

Mute nemoj ti bogati pogadjati cemu ja naginjem jer uvijek ofulaš. I ti naginjes nekim ozbiljnim poremecajima pa ih ja ne pišem.

Apropo velike vecine ista je sintagma a ne pleonazam kako se ranije mislilo.

Ako sam kome ostala duzna u drugoj cu turi :D. Ode sad raditi uhatorice mi porezna ako im nedovoljno dam para.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Policija u Neumu žene u burkiniju otjerala s plaže

Post by Hannibal » 19 Jul 2018, 15:19

ee zato sam ja mnogo dobar sa glavnim covjekom za poreze
🐽

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Policija u Neumu žene u burkiniju otjerala s plaže

Post by navika » 19 Jul 2018, 23:14

Oblak wrote: 18 Jul 2018, 21:34 Ja ne vjerujem da su joj se tako obraćali policajci. Doduše, ne vjerujem u 90% vijesti :hihi
Nekad su imali pljuvaonice, danas imamo stampu.





Dolazi ‘vamo :ljub :ljub :ljub

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Ima li burkini uopće veze s religijom?

Post by Krokodil Behko » 20 Jul 2018, 10:32

Image

Ovih dana bh. javnost poprilično je uznemirila priča o tri žene iz Sarajeva koje su zbog burkinija otjerane sa plaže u Neumu.

Nakon ispovijesti jedne od njih, objavljene na portalu Faktor, MUP Hercegovačko - neretvanskog kantona pookrenuo je istragu o incidentu, a glasnogovornik MUP-a HNK Ljudevit Marić rekao je za isti medij da policiji ovaj događaj nije prijavljen te da se tek treba utvrditi šta se zaista dogodilo.

A dok nadležni organi utvrđuju okolnosti ovog incidenta, javnost se u BiH, sudeći po komentarima, bavi jednim drugim pitanjem koje se veže za ovaj incident, a tiče se religijskih pravila koja određuju smiju li se osobe islamske vjeroispovijesti kupati na javnim kupalištima i plažima odjevene u burkini i slične kostime, odnosno, smije li se prema propisima i do koje mjere javno izlagati 'golotinja'?

Tragom ovih polemika, istražili smo šta o svemu kaže Islamska zajednica u BiH. Naime na portalu IZ BiH svojedobno su pobrojana ova pravila, a ona se, budući da muslimanima na ta pitanja, i to na ovlaštenje samog reisa, odgovara muftija dr. Enes Ljevaković, jedan od najvećih autoriteta iz oblasti islamskog prava - smatraju fetvom i službenim stavom Islamske zajednice.

Pa krenimo redom...

MOGU LI MUSLIMANI, I U ČEMU NA MORE: Dr. Enesu Ljevakoviću stiglo je, između ostalih, i ovo pitanje: „Kao što znate većina muslimana iz BiH često ide na ljetovanje što u susjednu Hrvatsku što u Tunis, Tursku, Egipat… U tim slučajevima se pretežno na plažama kupaju u šorcevima i kupaćim kostimima, odnosno bikinijima. Je li to dozvoljeno i ako nije, znači li to da muslimani ne mogu ići na more?“.

- Odlaskom na more i boravkom u ambijentu koji tamo vlada u ovom vremenu, musliman se izlaže pojačanom riziku da počini neki grijeh. Naravno, tu je i odgovornost za porodicu. Zato treba voditi računa o tome i kloniti se mjesta na kojima je prisutna golotinja – stoji u odgovoru dr. Ljevakovića.

Muftija dr. Enes Ljevaković u svojoj fetvi dalje kaže: “Odlazak na javne plaže gdje se ljudi kreću otkrivenog avreta je šerijatski neprihvatljiv čak i kada bi osoba bila propisno obučena, a posebno ako bi otkrila vlastiti avret. Nije muslimanima zabranjeno ići na more već otkrivati pred drugima svoj i gledati tuđi avret“ (pojašnjenja radi, avret su dijelovi tijela koje po islamu treba pokriti).

Iz svega navedenog, proizlazi zaključak da je za muslimana na javnom kupalištu otkrivanje golotinje (npr. u bikiniju), ali i potpuno pokrivanje (npr. u burkiniju) - em šerijatski neprihvatljivo, em vodi u grijeh...

Na upit o stidnim mjestima kod muškaraca, službeni stav IZ BiH je sljedeći:

- Stidno mjesto kod muškarca je između pupka i koljena. To je općeprihvaćeni stav u hanefijskom mezhebu na osnovu hadisa kojeg je zabilježio Darekutni da je Poslanik a.s. rekao: "Ispod pupka pa do koljena je avret". Hanefijski mezheb je prihvatio ovaj hadis i na njemu gradi spomenuti propis, bez obzira na mišljenja nekih da je to slab hadis. Pupak nije avret, a koljeno jeste prema hanefijskom mezhebu, na osnovu principa predostrožnosti. Taj propis se nalazi u svim fikhskim djelima koja obrađuju propise o namazu - kaže muftija Ljevaković i nastavlja:

- Otkrivanje lakšeg avreta je manji grijeh nego otkrivanje teškog avreta. Ni pred muškarcima nije dozvoljeno otkrivati avret, kao ni pred ženama, osim pred vlastitom suprugom - zaključuje Ljevaković.


PRAVILA JAVNIH KUPALIŠTA: A osim grijeha i (ne)dozvoljenog okrivanja ili pokrivanja, treba znati i da se sva javna kupališta i kompleksi tog tipa pridržavaju nekih općih pravila koje moraju slijediti svi posjetioci. Niko ne smije nametati svoja pravila koja bi ugrozila vjerska i druga prava ostalih ili ih na neki način diskriminirala. A šta o svemu kažu pravila javnih kupališta i u kako su usklađena s vjerskim propisima, istražili smo na primjeru kompleksa slanih jezera Panonika u Tuzli. Evo šta nalaže njihov Pravilnik, odnosno Kućni red.

Kako su pojasnili za DEPO Portal, na snazi je Pravilnik o kućnom redu, koji uređuje pitanja načina korištenja Panonskih jezera i ostalih sadržaja, a čijih odredaba su se dužni pridržavati svi posjetioci kompleksa, kao i zaposleni u JKP Pannonica. Pravila sadržana u Pravilniku su važna i obavezujuća, naročito iz razloga što na plažama kompleksa Panonika, u pojedine dane, boravi i više od 15.000 ljudi.

A u njemu se, između ostalog, navodi i sljedeće:

- Zabranjeno kupanje u odjeći i obući. Dozvoljeno kupanje u samo za to prikladnoj odjeći (Muško plivačko odijelo ne smije ići iznad pupka i ispod koljena. Žensko plivačko odijelo ne smije pokrivati vrat ili prelaziti preko ramena, kao ni ispod koljena).

- U slučaju visokih temperatura (temperature zraka preko 35 stepeni celzijusa) dozvoljeno je nošenje zaštitne majce zbog zaštite od visokog UV zraćenja.

ŠTA AKO NEKO IMA KOŽNU BOLEST: Da bude jasno, ova pravila, kao i mnoga druga koja se propisuju pri korištenju javnih kupališta, imaju svoje razloge. Šta ako neko, naprimjer, ima kožnu bolest?! Ona se ne može vidjeti na pokrivenom tijelu, a takvim osoba kupanje u ovom slučaju nije dozvoljeno.

Zamislite kako bi bilo, kada bi svaka pojedina grupa, nametala svoja i nova pravila, a na osnovu svojih želja i svojih ličnih tumačenja državnih, kao i vjerskih pravila? Zato je važno držati se Ustava, svih zakona i pravilnika. Pri tome je, naročito važno dobro poznavati i pravilno tumačiti i državna ali, kada god je to moguće, i vjerska pravila, kako uprva i uposlenici ne bi došli u situaciju da povrijede bilo čija osjećanja - navode iz Panonike uz bitno pojašenjenje:

- Prvi zadatak JP Panonika, je higijenska ispravnost vode, fizička i zdravstvena sigurnost svih kupača. Zato je, između ostalog, članom 10. Pravilnika regulisano i pitanje kupaće opreme:

„Nije dozvoljeno kupanje u jezeru bez odgovarajuće odjeće za kupanje. Odjeća za kupanje ne smije pokrivati cijelo tijelo i treba biti izrađena od sljedećih materijala: poliester, poliamid/poliamidno vlakno, elastin, neopren i slično. Muška odjeća za kupanje ne smije prelaziti iznad pupka i ispod koljena, a ženska odjeća za kupanje ne smije pokrivati vrat ili prelaziti preko ramena, kao ni ispod koljena." - kažu u ovom javnom kupalištu.

Slijedom svega ovoga, jasno je da se prilikom odlaska na javna kupališta, mora voditi računa o više faktora: pravilima kupališta, vjerskim i državnim zakonima, higijenskim obrascima itd.

Postavlja se pitanje: Zašto, u konkretnom slučaju koji se dogodio u Neumu, osoba muslimanske vjeroispovijesti, okrenuta islamskim pravilima, sebe izlaže riziku kršenja običajnih prava svoje religije, ali i grijehu, narušavajući istovremeno i pravila javnog kupališta?

Kada se sve sabere i oduzme, ostaje dilema - ima li ovo pitanje uopće veze s religijom ili je pak riječ o pukom egzibicionizmu?! Zvuči nevjerovatno... No, na plažama su svi jednaki, utopljeni u masu tijela u kupaćim kostimima, ali tijelo u burkiniju nije - ono u masi jednakih privlači svu pažnju!


(DEPO PORTAL)
online

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Ima li burkini uopće veze s religijom?

Post by biha » 20 Jul 2018, 11:05

Zna se po Kur`anu kako se treba odjevati!!Tu nista nije tajna!!

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Ima li burkini uopće veze s religijom?

Post by Julia-Klara » 20 Jul 2018, 11:15

NIkakve veze :cudi
Pregledala sam par stvari na youtube-u, eto, donio si i ti sta Ljevakovic kaze, i ako cemo iskreno, nije im mjesto na javnim plazama da polugolim ljudima.
Ne radi se sad tu uopste o tome smetaju li meni (jer mi ne smetaju),ali neka se pitaju koliko se to poklapa sa vjerom i pravilima. Ista stvar je sa super sexy nasminkanim zenama, uskim farmericama, ali eto, pokrivena joj glava. Ili sva pokrivena, a noge gole, nokti na nogama nalakirani i u sandalama.

Ako cemo igrati po pravilima, onda sestro (i brate), postujte ta pravila. Svi od reda :cudi I nece biti rasprave :cudi

Ista stvar i sa alkoholom mimo Ramazana, kurvalucima, gledanjem tudjih zena, svaleranjem, a sve vjernici. Odvadite malo,ba, ili si makar priznajte da ste vjernici "na baterije".

I preskocite pricu o "svi smo ljudi". Gdje je onda tu ta snaga volje o kojoj pricate i koju van Bog daje ?

:kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Ima li burkini uopće veze s religijom?

Post by Venera » 20 Jul 2018, 16:01

meni ne semta netko u burkiniju , ali osoba u bukiniju na plazi polugolih tijela ne smije biti , jer nije u skladu sa religijskim propisima, a ( vjerovatno) postoje plaze samo za zene u burkiniju i muskrace muslimane koji pokrivaju znatno veci dio tijela od obicnog sorca :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ima li burkini uopće veze s religijom?

Post by Mutevelija » 20 Jul 2018, 17:32

Ima veze jer postoje odvojene plaže.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ima li burkini uopće veze s religijom?

Post by lejlamo » 20 Jul 2018, 18:09

'nači, javne plaže su samo za ateiste, eventualno agnostike i takote...
Sumnjam da i jedna monoteistička religija propagira golotinju i dozvoljava gledanje u tuđe golo tijelo..

Eh, kad bi smo više gledali sebe, a manje bikinije, burkinije, trikinije i to.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mala_Mu » 20 Jul 2018, 20:08

Čupava wrote: 05 Jul 2018, 17:45 Sta je ovo ni pokrivena, ni otkrivena ... :hm
To ti je ono selam gore bujrum dole :DD

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ima li burkini uopće veze s religijom?

Post by Mutevelija » 20 Jul 2018, 20:38

NE valja gledati u sebe čim gledaš u sebe odmah si bolestan, tj obolio si pa brineš za svoje zdravlje.
Kad čula za izreku:" Da bogda se o sebi zabavio"?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Ima li burkini uopće veze s religijom?

Post by Krokodil Behko » 20 Jul 2018, 23:58

Ja samo znam, da je i moja nena alarahmetele, imala moderniji kostim od ovih burkinija i kurkinija kojekakvih. Fino se sjećam, žena se zatrpavala u pijesak na Drini i izvlačila reumu, a niko je nije proglasio dilberkom, zbog toga.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Ima li burkini uopće veze s religijom?

Post by Krokodil Behko » 21 Jul 2018, 00:03

E evo jednog klasičnog, jednodjelnog :ok


Image
online

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Ima li burkini uopće veze s religijom?

Post by Podrinjac » 21 Jul 2018, 10:51

Ima veze samo sa Talibanima i njihovom politikom.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests