Hidžab, nikab, burka

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: KISELJAK: Napadnute zbog hidžaba

Post by Mutevelija » 10 Aug 2017, 12:58

Sta vi bilo s djece. :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 10 Aug 2017, 13:50

"Politička akcija za skidanje zara i feredže nije bila u cjelini uspješna. Iz izvještaja područnih organa AFŽ-a se vidi da su mlađe žene mahom bile za skidanje zara i feredže, a brojne su se tužile da ih muževi ometaju. “Neke predlažu da se kaže da je otkrivanje ‘pod moranje’ kako ih muževi ne bi smjeli onda sprečavati”. Suočeni sa djelimičnim uspjehom akcije, organi socijalističke vlasti su se opredijelili za zakonske mjere.


Citat:
Zakon o zabrani nošenja zara i feredže donijet je 27. septembra 1950. Ovim zakonom je zabranjeno nošenje, prisiljavanje ili nagovaranje žene da nosi zar ili feredžu ili na drugi način pokriva lice. Prema tome, bila je zabranjena nošnja ogrtača tipa zara ili feredže i pokrivanje lica. Marame nisu zabranjene te se na nekim slikama žena koje su skinule zar vidi da su zadržale maramu na glavi.

Razlog zabrane je namjera “da se otkloni vjekovna oznaka potčinjenosti i kulturne zaostalosti žene muslimanke, da se olakša ženi muslimanki puno korištenje prava izvojevanih u Narodnooslobodilačnoj borbi i socijalističkoj izgradnji zemlje i da joj se obezbijedi puna ravnopravnost i šire učešće u društvenom, kulturnom i privrednom životu zemlje”.

Za samo nošenje zara i feredže predviđena je kazna do tri mjeseca zatvora ili novčana do 20.000 dinara, kao i za svako zahtijevanje da se ta odjeća nosi. Za prisiljavanje žene da nosi tu odjeću ili za vršenje propagande u tom smislu predviđena je kazna lišenja slobode sa prinudnim radom do dvije godine ili novčana do 50.000 dinara. Propisano je da zakon stupa na snagu 30 dana po objavljivanju.


Image
Tuzla 1941 radi se o sekularnom periodu
Image Tuzla 1941
Image
Drugi svjetski rat Baščaršija
Image
Image
Doba Austrugarske
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by posmatrac » 10 Aug 2017, 15:20

Posto brkam ova egzoticna imena koja se vezu za styling nase brace sa bliskog istoka ,a svaki dan sa njima na poslu dolazim u kontakt, zanima me da li je su kod njih ta obavezna pravila ugnjetavanja zena i pravljenja ovisnickog odnosa zena naspram muskaraca, odredjena zavisno od drzave iz koje dolaze ili se radi o licnom izboru?

Posto neke Arapkinje dolaze kao Nindze( nije mi jasno kako im u onom crnom slafruku na + 40 nije vruce) a neke druge koje su daleko ugodnije za vidjeti dolaze samo sa maramom na glavi( medju njima ima i te kako lijepih primjeraka).

Juce mi jedna prelijepa nasmijana Arapkinja( samo marama na glavi) rece da je iz Dubajia, tj Emirata, pa pomisljam da su Nindze iz S Arabije, pa bi rekao mozda i iz Jemena, ali oni vec tamo nemaju hljeba da jedu, a kamoli da putuju.

Zajednicka osobina jednih i drugih da pored konzervatovnog nacina oblacenja na sebi najcesce imaju patike Nike, Adidas itd :hihi

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 10 Aug 2017, 16:14

Ma naplate to one njima u kamatama kasnije između 4 zida ne znamo šta se dešava :hihi

Nego ovo sam postavio za one koji kažu ima nekakav "bosanski islam" kako su naše nene nosale marame ovo ono fazoni, možda jesu nene ali nisu pra nene. A jasno se vidi da je sekularna vlast bila, i nakon odlaska Osmanlija period Austro- Ugarske pa onda SHS.


Broj muškaraca u nekom mjestu je proporcionalan "važnosti vagine" tj vaginalne manipulacije, to manipuliranje opada gdje je manje muškaraca, pa uzmimo za primjer samo ratove gdje ginu muškarci, žene se više slomiše za njima, pa tako ženski položaj propada.
Saudijska Arabija u 7 vijeku, dosta muškaraca pogine u bojnom polju, ostane više žena, dozvoljava se brak sa 4 žene, zašto neka nije ljubomorna pa zato što nema izbora, mora tako inače će ostati bez muža, a muškaraca nema za bacanje.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by posmatrac » 10 Aug 2017, 16:29

SAd mi pade na pamet da je moguce da djevojke ne moraju da budu Nindze, ali kada se udaju moraju sukladno zeljama svojih nesebicnih slobodoumnih muzeva da sakriju i lica( samo nagadjam)

PA naplate im tako sto im svaka zena rodi 5, 6 djece( joj kad se razlete po zgradi , nema sanse da ih otac opomene, nikakva disciplina kod njih ne postoji)pa je tuzno vidjeti te zene umotane u crni carsaf, a muzevi setkaju u bermudama.

Nekakvu cudnu sklobodu imaju, cim te vidi prvi put odmah ulaze u pricu, kao da jedva cekas da ih upoznas :hihi

Dobro je da nase nana nisu imale priliku da nose Nike kao arapkinje dans, koja bi to jagma bila za Nikama sa vazdusnim djonom, bilo bi mtrvih :D.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: KISELJAK: Napadnute zbog hidžaba

Post by Mutevelija » 11 Aug 2017, 16:14

Zagorkin čojk :p
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 01 Dec 2017, 13:41

" Pravo žene na razvod
Published in Juni 2, 2008 Štampa , El. pošta
Pitanje

Esselamu alejkum!

Već duže vrijeme tišti me problem u vezi s mojom prošlošću. Nažalost, ne znam da li sam tada ispravno postupila s obzirom na islamske odredbe.

Porijeklom sam iz Bosne, a živim u Njemačkoj. U ljeto 2003. godine upoznala sam mladića koji je također bosankog porijekla. Vjenčali smo se pred matičarem u Njemačkoj.

Već ubrzo došlo je do nastanka problema u braku, koji su iz dana u dan rasli. To se očitovalo u tome što se on nekontrolisano odao alkoholu, te je svu moju usteđevinu potrošio u roku od dva do tri dana. On lično zarađivao je s vremena na vrijema jako malo novca koji nije bio ni blizu dovoljan da pokrije ogromne račune za njegov telefon, a kamo li da podmiri troškove režija i stanarine. Nikada se nije ni potrudio da učestvuje u ovim troškovima, jer je on bolje znao da potroši, a mene je ostavljao sa neplaćenim računima. I tako svaki mjesec. Kada bi u nekoliko mjeseci nešto i kupio, naredna tri mjeseca bi mi zbog toga prigovarao i stavljao mi račun pod nos.

Pored toga, svakodnevno je vršio nada mnom težak psihički teror, a katkada bi me i fizički napadao. O prakticiranju islamskih obaveza ni traga, iako je prije braka na mene ostavio lijep utisak, te sam bila sigurna da je i dobar musliman.

Situacija je dosegla svoj vrhunac kada je zbog svoje bolesne ljubomore stavio mi nož pod vrat, vulgarno me vrijeđajući, te me zaključao u mojoj sobi, lišivši me tako moje slobode i časti.

Razumljivo je i zašto mi se taj čovjek počeo gaditi, pogotovo kada bi pijan došao kući i zahtijevao da ostvari svoje bračno pravo. (Izvinjavam se što sam Vam ovo morala reći.) Ovo je rezultiralo da smo više od godinu dana živjeli u odvojenim prostorijama, jer sam mu uskraćivala fizički kontakt.

Ovo sam navela samo kako bih Vam predočila okolnosti u kojima sam tada živjela.

Sa željom da se on promijeni, trpila sam ovo dvije godine. Nisam više mogla ovo podnositi, jer se situacija stalno pogoršavala, te sam bez njegovog pristanka iselila i predala zahtjev za razvod braka. Brak je nakon godinu i pol pravosnažno raskinut od strane suda u Njemačkoj.

Konačno, pitanja koja me tište:

1) Da li je ovaj brak bio sa islamskog gledišta punovažan, s obzirom da se nismo vjenčali u džamiji, već pred matičarem u Njemačkoj. Vjenčanju je prisustvovao i određeni broj muslimana.

2) Koliko ja znam, u islamu ženi nije dozvoljeno da raskine brak. Ona to može tražiti od muža, s tim da on na to pristane pred svjedocima, i to tri puta ponovi. Ovo u mom slučaju nije bilo moguće, jer je on čak i pred sudom odbio razvod, ali je zbog pritiska kojeg su na njega izvršili njegov i moj advokat na kraju pristao. On je naime u međuvremenu bio krivično osuđen, te je to preinačeno u moju korist, jer je bračni suživot sa osuđenikom za mene bio rizičan. Dakle, razvod nije bio njegova volja. On samo nije imao drugog rješenja. Osim toga, činu razvoda braka nije prisustvovao niti jedan musliman. Da li je, i pored toga, ovaj razvod islamski punovažan?

3) Ni pod koju cijenu ne bih željela s njime ponovo stupiti u bračnu zajednicu. Interesuje me da li sam griješna pred Bogom zbog svojih postupaka? Da li je moj razvod i uskraćivanje fizičkog kontakta grijeh, i da li trebam zbog toga učiniti pokajanje?

Ova pitanja me mnogo zabrinjavaju, te bih Vas molila da odvojite od svog vremena, ukoliko je to moguće, te da mi date odgovor ali i savjet.

Srdačno Vam zahvaljujem, esselamu alejkum!


Odgovor
Budući da je vjenčanje održano pred većim brojem svjedoka, uz, pretpostavljamo, ispunjene uvjete šerijatske valjanosti braka, brak se smatra šerijatski ispravnim. Međutim, smatramo da ste načinili grješku što se niste vjenčali pred imamom matičarem kako bi brak zadobio vjerski blagoslov i osnaženje.

2. Žena ne može jednostrano prekinuti bračnu vezu, ali može zahtijevati od muža sporazumni raskid braka, a ako to odbije postoji mogućnost razvoda putem suda, u slučaju trajno poremećenih odnosa u braku i nemogućnosti njegovog normalnog fukcionisanja, kao što se desilo u vašem slučaju. Za jednostrani raskid braka od strane muža nije neophodno da tri puta ponovi izjavu kojom prekida bračnu vezu, a ne uvjetuje se ni da to bude pred svjedocima. Dovoljna je jedna izjava o prekidu bračne veze i tada nastupa tzv. opozivi raskid braka. Ako muž ne opozove svoju izjavu riječju ili djelom (intimni odnos sa suprugom) i ostane pri njoj, brak se smatra razvedenim nakon isteka pričeka koji traje tri mjesečna pranja, ili tri mjeseca ako žene nema mjesečnicu.

Sudski razvod braka u vašem slučaju je šerijatski ispravan, budući da je Vaš bivši muž, vjenčavajući se pred matičarem u skladu sa zakonom dotične države, implicitno prihvatio i složio se s mogućnošću njegovog razvoda sudskim putem. Prema tome, razvod braka je punovažan, budući da je bio iz opravdanih razloga i od organa koji posjeduje nadležnost. Ne može žena biti beskonačni talac muževljeve samovolje, nasilja i nepravde bez mogućnosti rješenja svoje situacije. Jedino je na spomenuti način bilo moguće riješiti tako kompliciranu situaciju.

3. Ne znamo da li ste i koliko doprinijeli svojim postupcima da se situacija razvija u spomenutom pravcu, ali svakako bi bilo dobro da se pokajete zbog svojih eventualnih grijeha. Sasvim je sigurno da nema bezgriješnih osoba. Niste ni Vi izuzetak od ovog principa. Načelno, u normalnim okolnostima, žena u braku nema pravo uskraćivati mužu intimni odnos u skladu s islamskim propisima."
http://www.islamskazajednica.ba/compone ... -ene-na-ra
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by storm » 01 Dec 2017, 13:51

:lupa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Chloe » 01 Dec 2017, 18:13

Mutevelija wrote: 01 Dec 2017, 13:41 " Pravo žene na razvod
Published in Juni 2, 2008 Štampa , El. pošta
Pitanje

Šta će ti ovo na ovoj temi? :misli

Otvori temu Islam - razvod braka pa piši. :cudi

Da ti nisi naručio ovaj odgovor? :ooo
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 01 Dec 2017, 20:24

Tiče se "hidzaba" jer hidzab nije samo odjeca.


Ma jok zanimao me detalj kad zena ne smije po Zakonu nakon razvoda odmah da se uda nego mora 3 mjeseca čekat, naravno da ne bi podvalila tuđe dijete. :Cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Chloe » 01 Dec 2017, 22:07

Slažem se da hidžab nije samo odjeća.
Ali je pitanje razvoda u Islamu gdje postoji određena procedura koja mora biti ispoštovana.

Nisi se ni oženio a čitaş o razvodu ... :ccc
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 01 Dec 2017, 22:19

Ima kako da nema u Kur'anu i Hadisi piše da žena mora čekati 3 mjeseca ili tri hajza menstruacije.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Chloe » 01 Dec 2017, 22:22

Mutevelija wrote: 01 Dec 2017, 22:19 Ima kako da nema u Kur'anu i Hadisi piše da žena mora čekati 3 mjeseca ili tri hajza menstruacije.
:ovaj ... ko je rekao da nema? :p

Otvori temu ... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 01 Dec 2017, 22:23

Hidžab je pokoravanje islamskim propisima.

Nije hidžab samo staviti maramu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Krokodil Behko » 01 Dec 2017, 22:36

Chloe wrote: 01 Dec 2017, 22:07 Slažem se da hidžab nije samo odjeća.
Ali je pitanje razvoda u Islamu gdje postoji određena procedura koja mora biti ispoštovana.

Nisi se ni oženio a čitaş o razvodu ... :ccc

Dolce&Gabbana hidžabi :rozi
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Chloe » 01 Dec 2017, 22:39

Krokodil Behko wrote: 01 Dec 2017, 22:36
Chloe wrote: 01 Dec 2017, 22:07 Slažem se da hidžab nije samo odjeća.
Ali je pitanje razvoda u Islamu gdje postoji određena procedura koja mora biti ispoštovana.

Nisi se ni oženio a čitaş o razvodu ... :ccc

Dolce&Gabbana hidžabi :rozi
IMG_20171201_223847.png
:rozi
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 01 Dec 2017, 23:35

Necu komentarisati a opet sam :hihi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Fazlija » 01 Dec 2017, 23:46

Zasto onaj co'ek na videu onako najednom pade, kad je razbio sve one policajce?

A i policajci su se hrabro borili, nema sta. Nalupo' ih je dobro, ali oni se ne predaju. Ustaju nakon sto ih obori i opet skacu na njega. Jako dobra borba.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 01 Dec 2017, 23:48

Mozda tazer?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Socrates » 01 Dec 2017, 23:54

Pise se "taser" (gun).
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests