Hidžab, nikab, burka

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119064
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5478 times
Been thanked: 11602 times
Contact:
Status: Offline

Hidžab, nikab, burka

Post by Maja » 14 Jul 2010, 11:06

da pokušam objasniti svojim riječima
nadam se da neću pogriješiti

Hidžab je kada žena pokrije sve osim lica, šaka i stopala, s tim da za stopala nisam sigurna jer neki kažu ovako, neki onako. znači hidžab je ono što predstavlja naše bosanske žene

Image


Nikab je kada žena može otkriti ruke i oči. znači ima prorez za oči ali ponekad žene nose naočale i rukavice


Image


Burka je kad je žena skroz pokrivena. na očima ima mrežicu kroz koju može gledati ali nju niko ne može vidjeti

Image




šta osjetite kad vidite na ulici pokrivenu ženu
mislite li da one to nose svojom voljom ili su prisiljeno od strane muža, oca

mislite li da svako ima pravo da nosi šta hoće ili ste za to da im se zabrani da se pojavljuju na ulici u ovim nošnjama. mislite li da žena s burkom koja radi u javnim ustanovama utiče negativno na ljude npr ostavlja djeci traume

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Sanjarko » 14 Jul 2010, 12:53

E ovo zadnje Burka joooj ja nekad pomislim da li je zaista iza toga zena...nemojte me pogresno shvatiti al kad nevidis ni oci znate li koji je to osjecaj komunicirati sa tom osobom...
Ne bi svoje misljenje zato tako nose to samo one znaju...
Al evo jedan primjer do mene stanuje Turkinja i voli navratiti meni na kavu,kad smo same skine maramu...
jednom mi sin dodje doma a ona se pomotala i brze veze,velim joj ne brini nece on nikome nista reci...a ona on je musko...ja joj velim pa on je jos dijete...
bilo mi nezgodno ista pitati al htjela sam da mi objasni puno toga...
Meni je zao kad vidim curicu koj ima nekih 10 godina i vec mora nositi maramu...ipak je ovdje drugacije gledaju...
Ipak mislim da je to tradicija koja se mora postaovati pa bilo im pravo ili ne...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
Sanjar.Lutalica
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 953
Joined: 21 Jun 2010, 21:53
Location: Sarajevo
Has thanked: 13 times
Been thanked: 58 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Sanjar.Lutalica » 14 Jul 2010, 15:24

Po islamu je hidzab pravilan i to pise u kuranu , a sad sto vehabije to izvrcu , jebaji ga .
Whatever doesn't kill us makes us even more annoying.

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by merylin » 14 Jul 2010, 18:49

Ne znam ljudi dragi,poštujem svačiju vjeru i običaje,jer sam svjesna toga da nismo mi birali svoju vjeru,već nam se bukuvalno nameće samim rođenjem ,kao i mnogo drugih stvari!

Neka nosi ko šta želi...ako se žena osjeća u tome sigurno i zadovoljno,neka... treba to poštovati,a ne evo evropljani počeli uvoditi zakon o kažnjavanju ko nosi Burku ...
Ovaj dunjaluk je nakaradan,kažemo da napredujemo,šatro smo moderni ljudi,a diskriminacije kud god okreneš...

Što se tiče hidžaba,to mi je najumjerenije i najljepše odijelo... fakat krasi jednu ženu i čini je tajanstvenom :ok

Nikab-već pretjerivanje... ali ajde vide se barem oči i to je nešto u poređenju sa burkom.
Burka - žena odjevena na taj način nije žena,već nindža.Ne bih mogla da zamislim da sjedim sa takvom osobom i da pričam sa njom...u što da gledam?Kako da joj se obraćam... fakat bi i mene plašila takva pojava :hmm
Ali mislim da je upravo to cilj tih posebnih nekih običaja i nošnje...da ti niko ne prilazi,da te niko ne gleda,da ne razgovaraš ni sa kim!
Tako vjera nalaže...ali u k.... ,da mi Bog oprosti... sve su to izmišljotine velike...jer ko imalo poznaje vjeru svoju zna da ni u čemu ne treba pretjerivati...a ovo nikab,burka-ovo je PRETJERIVANJE!
Ali opet ostajem pri svom...ko voli nek izvoli,svak' sam sebi skače u stomak.
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Del Boy
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1433
Joined: 04 Jul 2010, 17:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Del Boy » 14 Jul 2010, 19:04

Shvacam zasto zele da ukinu to u pojedinim zemljama, jer stvarno ispod toga ne mozete prepoznati osobu itd.
Ja licno nemam nista protiv toga, to je licni izbor..
Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119064
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5478 times
Been thanked: 11602 times
Contact:
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Maja » 15 Jul 2010, 00:08

kao što je meri rekla hidžab može biti ukras za ženu, baš kao na slici što sam gore stavila. imam rodicu koja ga nosi i naručuje odjeću iz turske pa joj ja kažem ti ne bi bila tako lijepa da nisi pokrvena (a ona se smije).

ali nikab, posebno burka su za mene pretjerivanje i prije svega TO NIJE OBAVEZA PO ISLAMU to je nešto nevezano za pravi islam. svakodnevno sam viđala jednu ženu s burkom koja nije odavde već je došla s mužem odnekud i on je vehabija. sebe smatram tolerantnom osobom u svakom pogledu ali iskrena da budem ne bih se ugodno osjećala kad bi mi ona išla u susret. nije to samo što joj ne vidim oči već što je ta burka na vjetru stvarno zastrašujuća, leti oko nje, a ona korača brzim koracima naprijed kao da će svakog trenutka isukati sablju. ali uvijek sam se trudila da ne buljim u nju i da ne komentarišem iza njenih leđa. nismo svi isti jbg...njoj je valjda to normalno. samo se pitam kako je mogla izdržati kad bi u Mostaru hodala na 45 i više stepeni

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by mrki62 » 29 Aug 2010, 21:40

U islamu nema prisile al zato u pojedinim državama postoji vjerska policija i tamo je nemoguće vidjeti gologlavu ženu.
To vam je ujedno odgovor, koliko je to prostovoljno.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
alex_cyber
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 137
Joined: 27 Aug 2010, 13:39
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by alex_cyber » 01 Sep 2010, 14:46

neznam , ja mislim da žene koje rade nebi trebale nositi druge dvije vrste za prvu nemam ništa protiv neka svako drži do svoje vjere ali ove druge dvije su po meni za domaćice znači žena ne ide na posao nego obavlja kućne poslove uredu , ali se nikako ne slažem da rade na nekom javnom mjestu u tim odorama jer ko zna da li će to neko nekad zloupotrebiti, jer niko neće moći niti ima pravo da od njih traži da skinu neki dio odore a vrlo lako iza toga može da se krije muškarac koji hoće to da zloupotrebi , ovo mi je prvi post na vjersku temu ali mislim da sam upravu ako nisam ispravitem
Change the scheme! Alert the mood! Electrify the boys and girls if you'd be so kind.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119064
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5478 times
Been thanked: 11602 times
Contact:
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Maja » 01 Sep 2010, 14:57

:ruke

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Nela » 03 Sep 2010, 19:41

Hodžab mi je sasvim ok, čak šta više lijepo za vidjeti kad je neko lijepo obučen, a pretežno žene koje ga nose lijepo se oblače (zanemarim li "turbo bule")

Što se tiče burke i nikaba, pa hajd ovamo se bar oči vide ali nikab ne razumijem.
Da se ja pitam ja im ne bih dala nijedan lični dokument. I naš zakon je 0 bodova, ako imaš kakvu naljepnicu na vrhu šoferšajbne kazna ti je jer ti je smanjena vidjljivost, a njoj nije što je oči pokrila, usotalom kako ih legitimisati, ispod onog "odijela" može biti bilo ko.
Ali mene stvarno nerviraju ove turbo bule, kad se utegne i pokrije glavu, ja boh joj je razbila :zid
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
alex_cyber
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 137
Joined: 27 Aug 2010, 13:39
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by alex_cyber » 04 Sep 2010, 14:23

Nela wrote:...usotalom kako ih legitimisati, ispod onog "odijela" može biti bilo ko...
e za to moramo pitati čelnike :drot republike hrvatske koja uspješno daje ličnu kartu odnosno vozačku :vozi :
:citaj
Image

:hm ne znam da li ovo može u eu
Change the scheme! Alert the mood! Electrify the boys and girls if you'd be so kind.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119064
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5478 times
Been thanked: 11602 times
Contact:
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Maja » 04 Sep 2010, 14:33

:laugh :laugh ma to su lažni dokumenti

oni se slikaju bez marame i ako npr na carini ili negdje zahtjevaju od njih da je skinu mogu je skinuti i to im neće biti grijeh. takav sam dobila odgovor kad sam se prije raspitivala baš o tome

User avatar
__Witch__
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 293
Joined: 26 Sep 2010, 21:33
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by __Witch__ » 05 Oct 2010, 13:00

Eh, ja bih nekad voljela da mogu navuci burku kad moram izici a ne znam sta bih drugo obukla :D

A i bilo bi prakticno na predavanjima ... mozes pricati, mozes odspavati, mozes gledati u sta hoces :D

User avatar
Sanjar.Lutalica
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 953
Joined: 21 Jun 2010, 21:53
Location: Sarajevo
Has thanked: 13 times
Been thanked: 58 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Sanjar.Lutalica » 05 Oct 2010, 23:00

Ma ja bi sve zabraniio osim normalne marame , pa majku vam ne normalno , ne znas ko je iza burke ili nikaba .
Whatever doesn't kill us makes us even more annoying.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by carobnjak N » 08 Oct 2010, 14:32

Ovo gdje se pokrivaju oci nema utemeljenost u Islamu i serijatu :sok jer koliko je meni poznato(a poznato mi je dosta) pokrivanje svega osim lica,ruku i stopala je farz tj OBAVEZA,a pokrivanje i lica je sunneti-muekede tj NIJE OBAVEZA ali je sevap i govori o stepenu vijere doticne,a ove sto obuku lewiske i maramu :hm ne vidim smisla u tome ali eto Allah zna najbolje i nije na nama da sudimo
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by carobnjak N » 20 Dec 2010, 16:44

Vecini Muslimana su poznati razliciti razlozi zbog kojih Allah swt zahtijeva od zena da nose hidzab: hidzab je odraz skromnosti, cistoce i postovanja; smanjuje fitnu i tako blokira put do velikih grijeha; stiti zenu od zla i napasti losih ljudi; zena koja nosi hidzab ce biti evaluirana na osnovu njene inteligencije i sposobnosti, a ne na osnovu izgleda.

Medutim, jedan vazan aspekt koji se cesto previdi je cinjenica da je hidzab simbol muslimanskog identiteta. Zena koja pokriva njenu glavu time jasno daje do znanja da je ona clan zajednice muslimana i da ona slijedi odreden kod moralnog ponasanja.

Allah swt kaze: "O Vjerovjesnice, reci zenama svojim, i kcerima svojim, i zenama vjernika neka spuste haljine svoje niza se. Tako ce se najlakse prepoznati pa nece napastovane biti. A Allah prasta i samilostan je." (33:59) "... tako ce se najlakse prepoznati..." U Americi, gdje je islam najbrze rastuca vjera (elhamdulillah), dosta ljudi saznaju sta zaista ovo pokrivanje glave znaci i razumjevaju vjeru koja to zahtijeva. Hidzab je ustvari iznenadujuce mocno sredsvo za dawu, sredstvo kojeg muslimani vjerovatno nisu svjesni. Kao i kod svakog sredstva, kljuc uspjeha je u njegovom pravilnom i i znalackom koristenju.

Prvi jasan korak u tom pravcu je da zena muslimanka stvarno nosi hidzab. Tragicna i uznemirujucaje slika mnogih muslimanki obucenih kao nevjernice (farmerice, majice, kratke suknje, cak i sorcevi). Poslanik, savs, je rekao: "Ko oponasa neki narod, jedan je od njih." (Abu Davud). Ovo se ne desava samo u Americi i drugim zapadnim zemljama, gdje ljudi nastoje da se asimiliraju i prihvate obicaje doticne kulture, nego se isto desava muslimanskim zemljama alarmirajucom brzinom.

Zena koja odbije da nosi hidzab je neposlusna Allahu i cini ozbiljan grijh, stavljajuci dunjalucka uzivanja prije dusevnih dostignuca, i zapostavlja njenu duznost prema vjeri islamu. Dosta ucenjaka su se slozili da jedini razlog da musliman moze zivjeti u nemuslimanskim zemljama je cinjenje dawe i dovodenje ljudi istinitoj vjeri. Kako zena moze cinit dawu za islam kad ga ni ona sama ne praktikuje? Kad bi to takva cinila, to bi bio znam dvolicnosti i dawa ne bi bila uspjesna.

Kada zena pocne nositi hidzab ona time ispuni veliki dio njene duznosti za dawu, sa veoma malo napora. Svaki put kad ode u prodavnicu, knjizaru, posao, skolu ili na bilo koje drugo javno mjesto, ona siri velicanstvenu poruku islama. To nije samo zbog vanjskog hidzaba kojeg ona nosi nego, sto je jos vaznije, zbog skromnosti u njenom ponasanju koja sve to prati. Kada zena sebi ne dozvoli udvaranje muskarcima, ogranici fizicki kontakt, kada je rezervisana i puna postovanja, ljudi bi mogli postati zainteresovani i mogli bi pozeljeti da saznaju vise o ovoj intrigantnoj vjeri. To bi moglo zasijati sjeme neceg divnog.

Na univerzitetu gdje radim (Katolicka privatna skola), zene su cesto zainteresovane u moju nosnju i moje ponasanje. Svakog polugodista imam barem jednu ucenicu koja zeli moju prisustvo u projektu u nekoj drugoj oblasti, obicno komparaciji religija. One su iznenadene kad nauce razlog ove odredbe kao i cinjenicu da je pokrivanje dio I njihovog vjerskog nasljedstva. Da sam odlucila da ne nosim hidzab, propustila bih ovu divnu priliku da podijelim ljepotu, mir i univerzalnost moje vjere.

Kad postoji mogucnost za dalju diskusiju sa onima koji su zainterosovani, poznavanje i razumijevanje ove teme su imperativ. Efikasnan metod je da asociras ovaj koncept sa necim sto je toj osobi blisko.

Nekoliko od primjera pitanja koja bih mogla biti postavljena su:

· "Da li si ikad razmisljala zasto je Merjem, majka Isa’a (alejhi selam), nosila odjecu slicnu odjeci muslimanke?"

· "Zasto se katolicke casne sestre oblace kako se oblace?"

· "Da li si znala da u zakoniku Katolicke crkve danas postoji pravilo koje nareduje zenema da pokriju glavu kad ulaze u crkvu?"

· "Da li si procitala u Bibliji (Cornithians 11 :3-10) da je Pavle napisao: ' Svaki covjek koji cini molitvu ili propovijeda sa otkrivenom glavom omalovazava njegovu glavu. I svaka zena koja se moli ili propovijeda sa njenom glavom nepokirvenom omalovazava njenu glavu - isto je kao da joj je glava obrijana. Ako zena ne pokrije njenu glavu, ona bi trebala onda njenu kosu odsjeci, i ako je sramota za zenu da osisa ili obrije njenu kosu onda neka pokrije njenu glavu."

· "Da li si znala da postoji neke krscanske zajednice, kao sto su "Amisi" i " Menoniti", koji jos uvijek zahtijevaju od zena da pokriju glavu?"

· "Da li si znala da su jevrejske zene izlazile na javna mjesta sa mahramom preko glave i da neke jevrejske zajednice i dan danas to praktikuju?"

Ove topici pokazuju jasnu cinjenicu da pokrivanje glave nije uvedeno sa islamom, nego da to pravilo bilo prisutno hiljade godina. Ovo moze biti jako polaziste za bitnije topike kao cinjenica da su Musa (alejhi selam), Isa (alejhi selam) i Muhammed (sallallahu alejhi wa sallam), bili poslanici istog Boga i da su dosli sa istom osnovnom porukom. Islam je ispravio greske koje su ljudi unijeli u prijasnje objavljenje poruke i kompletirao je proces koji je Allah (swt) planirao.

Mi bismo trebali biti ponosni sto smo muslimani. Isto bismo trebali biti zahvalni za poklon koji je Allah (swt) darovao svakom od nas: savrsena istina islama, koja je nas kljuc za dzennet. Sve druge su sejtanove varke i slijedenje puta koji vodi destrukciji. Sa nasim poklonom dosla je i odgovornost da dijelimo istinu i onim manje sretnim koji tu poruku nisu dobili. Duznost nam je da sirimo svjetlo islama. Hidzab je vanjska manifestacija ovoga svjetla koje gori unutra, i moze biti djelotvoran alat za ispunjavanje nase obaveze. Mi biramo da li cemo razviti to svijetlo u bljestavu zvijezdu ili cemo dopustit da se ugasi sa nasim neozbiljnim i sebicnim zeljama. Neka nas Allah swt uputi na put istine.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by mrki62 » 01 Mar 2011, 21:26

mrki62 wrote:U islamu nema prisile al zato u pojedinim državama postoji vjerska policija i tamo je nemoguće vidjeti gologlavu ženu.
To vam je ujedno odgovor, koliko je to prostovoljno.
Samo da se ponovim :oo
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120038
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7704 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Krokodil Behko » 01 Mar 2011, 21:33

mrki62 wrote:
mrki62 wrote:U islamu nema prisile al zato u pojedinim državama postoji vjerska policija i tamo je nemoguće vidjeti gologlavu ženu.
To vam je ujedno odgovor, koliko je to prostovoljno.
Samo da se ponovim :oo

Potpisujem i kidam prije nego me ulovi ta vjerska policija :leti
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by carobnjak N » 03 Mar 2011, 08:03

Vas dvoica bas ko oni iz crtica "a je to" jedva napravite nesto i onda dovoljno da puhne povjetarac i srusi vam se teza :oo U islamu nema prisile,tacno i to sto nije dozvoljeno po serijatu da zene hodaju nepokrivene nije prisiljavanje u islam nego jednostavno propisi po kojima se moraju oblaciti ljudi koji zive u toj drzavi,to ne znaci da oni moraju slijediti islam i biti muslimani .Kad odes u Englesku moras voziti po lijevoj strani jer je takav propis bez obzira sto si ti naucio voziti po desnoj
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by mrki62 » 03 Mar 2011, 19:57

carobnjak_iz_voza wrote:Vas dvoica bas ko oni iz crtica "a je to" jedva napravite nesto i onda dovoljno da puhne povjetarac i srusi vam se teza :oo U islamu nema prisile,tacno i to sto nije dozvoljeno po serijatu da zene hodaju nepokrivene nije prisiljavanje u islam nego jednostavno propisi po kojima se moraju oblaciti ljudi koji zive u toj drzavi,
Nema prisile a ujedno prisiljavaju ,...... čekaj, jesil svjestan šta pišeš ????
Recimo da sam ja žena i neću da se te obaveze držim, pa ko to ima pravo da me po islamu prisili ?????
Dalje, Jel moguće u državama na koje ti aludiraš biti žena i to druge vjere a da je gologlava ?????
carobnjak_iz_voza wrote: to ne znaci da oni moraju slijediti islam i biti muslimani .Kad odes u Englesku moras voziti po lijevoj strani jer je takav propis bez obzira sto si ti naucio voziti po desnoj
Stvarno si ko iz crtića, kakve veze ima prisiljavanje žena da ne budu gologlave sa engleskom i pravilom vožnje ?????
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests