Hidžab, nikab, burka

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by MorningStar » 04 Aug 2021, 09:54

Chloe wrote: 04 Aug 2021, 09:48
saint_mirad wrote: 04 Aug 2021, 09:32

na svaku ovakvu dolazi makar 100 drugih koje uopšte nisu mogle naći posao zbog nikaba. to nije za ove prostore i preporučivanje nikaba bh. muslimankama je medveđa usluga.
A zašto nije?

Predrasude?

Diskriminacija?

Zašto u jednoj šarenoj BiH razglićena žena ima prednost nad pokrivenom.

Jedna izbaci sise, noge, dupe šta good, I svi wooooow, sexy, doooobraaaaaa, poželjna

Druga pokrivena, zaostala, šta glumi, fuuj...

Ne zanimaju me druge države nego BiH.
Zena ako je skroz pokrivena kako moze uopste da prica sa muskarcem ako nije u pratnji nekog clana porodice ?? Jel imas skroz pokrivenih zena u BiH ima - smeta li kome ? Ja nisam vidio - al sad ne mozes traziti da prime u policiju i da budes pokrivena skroz - ne ide...

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by The 51st State » 04 Aug 2021, 09:56

MorningStar wrote: 04 Aug 2021, 09:52
The 51st State wrote: 04 Aug 2021, 09:44

netacno je sve sto si napisao ni u jednoj zalivskoj zemlji nikab nije mandatoran

to nije moja teza nego tvoje somnabulisanje, moja je teza ako je zapad liberalan bude dosljedan u toj liberalnosti, pa da u skladu stime i gradjanke koje se odluce na takav vid oblacenja uzivaju sva moguca prava u skladu sa liberalinim postulatima,

naprotiv, dosljedno je u potpunosti.
.
Pravila/zakoni u zaljevu su nekonzistentni, medjutim jedno je jasno - de nek saudijka proseta rijadom bez da se pokrije obuce abaju, u iranu mora se pokriti kosa itd , za talibane i co da ne govorim- sve znaci pravila/zakoni drzave.

I tebi je to ok.

I onda kazea posto je zapad liberalan zasto ne prilagodi sve da se mogu vjerski propisi postovati ?

De se dogovori sa sobom jel liberalizam valja ili ne ?
nekonzistentni u skladu sa cim? notorna laz, tacno, talibani su slucaj za sebe, tacno.

nije bitno sta je meni ok, tema je usko vezana za eu i sa tog aspekta posmatram, upiranje u muslimanske zemlje je bezvezna zamjena teza.

ne kazem to ja nego zapad i ne trazim da se prilagodi nego da bude dosljedan u tome.

ne, dogovori se ti sa sa sobom jesi li ti liberalan ili inverzno zatucani talban. stim da taliban ne folira da je bez biasa.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102568
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2938 times
Been thanked: 3041 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Chloe » 04 Aug 2021, 09:58

saint_mirad wrote: 04 Aug 2021, 09:53
Chloe wrote: 04 Aug 2021, 09:48

A zašto nije?

Predrasude?

Diskriminacija?

Zašto u jednoj šarenoj BiH razglićena žena ima prednost nad pokrivenom.

Jedna izbaci sise, noge, dupe šta good, I svi wooooow, sexy, doooobraaaaaa, poželjna

Druga pokrivena, zaostala, šta glumi, fuuj...

Ne zanimaju me druge države nego BiH.
jednostavno je, bih je evropska država i vlada evropski sentiment. nije nikab i bih nepoznanica,ali sigurno nije mainstream niti će ikada biti.

diskriminacije očito ima, zato i kažem da žene moraju dobro promisliti pre nego se odluče za nikab. hidzab je drugo i sa njim se u bosni sasvim normalno može živeti i raditi.
Žene sa nikabom I ne rade u BiH. Parovi kod kojih supruge nikabe nose, ne rade posvećene su djeci i mužu koji je obavezan obezbjediti egzistenciju.
Ne razumijem zašto rasprava ide u tom pravcu.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by MorningStar » 04 Aug 2021, 10:02

The 51st State wrote: 04 Aug 2021, 09:56
MorningStar wrote: 04 Aug 2021, 09:52

Pravila/zakoni u zaljevu su nekonzistentni, medjutim jedno je jasno - de nek saudijka proseta rijadom bez da se pokrije obuce abaju, u iranu mora se pokriti kosa itd , za talibane i co da ne govorim- sve znaci pravila/zakoni drzave.

I tebi je to ok.

I onda kazea posto je zapad liberalan zasto ne prilagodi sve da se mogu vjerski propisi postovati ?

De se dogovori sa sobom jel liberalizam valja ili ne ?
nekonzistentni u skladu sa cim? notorna laz, tacno, talibani su slucaj za sebe, tacno.

nije bitno sta je meni ok, tema je usko vezana za eu i sa tog aspekta posmatram, upiranje u muslimanske zemlje je bezvezna zamjena teza.

ne kazem to ja nego zapad i ne trazim da se prilagodi nego da bude dosljedan u tome.

ne, dogovori se ti sa sa sobom jesi li ti liberalan ili inverzno zatucani talban.
Ne konzistsntni u opisu kako se zena treba pokriti, u Saudiji je abaja obaveza zakonom, u Iranu pokrivanje kose , jel moze zena otici na plazu dje ima muskaraca i kupaci i to ? Jel moze kao napisa ustati i reci odo setati malo u sorcu ?? U toj istoj saudiji tek nedavno su zenama dozvolili da same voze.

Kakva zamjena teza - zapad daje izbor sto zakonski sto drustveni - pa to napises "zena moze izac bez sminke sa nikabom kakva sloboda" kao da ne hodaju zene na sve strane bez sminke de malo proviri kroz prozor.

Dosljedan je itekako.

Sta je nejasno kod mene - daj svakom pravo na vlastiti izbor / sto god neko izabere ja postujem.To ne znaci da treba zabraniti govedinu za rucak u vojsci jer ima jedan hinduista u 2.oj ceti.

User avatar
saint_mirad
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1104
Joined: 22 Sep 2020, 20:37
Has thanked: 80 times
Been thanked: 213 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by saint_mirad » 04 Aug 2021, 10:05

Chloe wrote: 04 Aug 2021, 09:58
saint_mirad wrote: 04 Aug 2021, 09:53

jednostavno je, bih je evropska država i vlada evropski sentiment. nije nikab i bih nepoznanica,ali sigurno nije mainstream niti će ikada biti.

diskriminacije očito ima, zato i kažem da žene moraju dobro promisliti pre nego se odluče za nikab. hidzab je drugo i sa njim se u bosni sasvim normalno može živeti i raditi.
Žene sa nikabom I ne rade u BiH. Parovi kod kojih supruge nikabe nose, ne rade posvećene su djeci i mužu koji je obavezan obezbjediti egzistenciju.
Ne razumijem zašto rasprava ide u tom pravcu.
tačno.vera(ili možda muž) im ne dozvoljava da rade, a i kad bi htele ne bi ih skoro niko zaposlio. to spominjem jer je realan rizik i poteškoća za ženu koja razmišlja staviti nikab.

treba da zna unapred šta je čeka.

User avatar
lilith1
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5046
Joined: 11 Nov 2020, 11:46
Has thanked: 509 times
Been thanked: 1869 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by lilith1 » 04 Aug 2021, 10:08

Da je nama doći do toga stepena vjere kod naših vjernika pa onda ćemo lako :kafa :kafa
You got to know when to hold 'em, know when to fold 'em
Know when to walk away and know when to run
You never count your money when you're sittin' at the table
There'll be time enough for countin' when the dealing's done

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by The 51st State » 04 Aug 2021, 10:08

MorningStar wrote: 04 Aug 2021, 10:02
The 51st State wrote: 04 Aug 2021, 09:56

nekonzistentni u skladu sa cim? notorna laz, tacno, talibani su slucaj za sebe, tacno.

nije bitno sta je meni ok, tema je usko vezana za eu i sa tog aspekta posmatram, upiranje u muslimanske zemlje je bezvezna zamjena teza.

ne kazem to ja nego zapad i ne trazim da se prilagodi nego da bude dosljedan u tome.

ne, dogovori se ti sa sa sobom jesi li ti liberalan ili inverzno zatucani talban.
Ne konzistsntni u opisu kako se zena treba pokriti, u Saudiji je abaja obaveza zakonom, u Iranu pokrivanje kose , jel moze zena otici na plazu dje ima muskaraca i kupaci i to ? Jel moze kao napisa ustati i reci odo setati malo u sorcu ?? U toj istoj saudiji tek nedavno su zenama dozvolili da same voze.

Kakva zamjena teza - zapad daje izbor sto zakonski sto drustveni - pa to napises "zena moze izac bez sminke sa nikabom kakva sloboda" kao da ne hodaju zene na sve strane bez sminke de malo proviri kroz prozor.

Dosljedan je itekako.

Sta je nejasno kod mene - daj svakom pravo na vlastiti izbor / sto god neko izabere ja postujem.To ne znaci da treba zabraniti govedinu za rucak u vojsci jer ima jedan hinduista u 2.oj ceti.
nije tacno.

https://gulfnews.com/world/gulf/saudi/s ... 9829894170

ocigledna zamjena teza da li sto se pravis lud ili sto si maliciozan po obicaju, ne znam jer to tako nisam napisao, pocetna referenca je bila o mozebitnoj licnoj impresiji zena sa nikabom, posle si ti poceo svoje gluposti i tumacenja nadodavati.

nije dosljedan uopste, talibanski sekularizam na djelu prisutan, to je zvanicna agenda i kosi se sa osnovnim ljudskim slobodoma kako ih sami zapadnjaci tumace.

pa nejasno je zasto upires u bliski istok kada je ovdje rijec o poziciji zena u eu.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by MorningStar » 04 Aug 2021, 10:15

The 51st State wrote: 04 Aug 2021, 10:08
MorningStar wrote: 04 Aug 2021, 10:02

Ne konzistsntni u opisu kako se zena treba pokriti, u Saudiji je abaja obaveza zakonom, u Iranu pokrivanje kose , jel moze zena otici na plazu dje ima muskaraca i kupaci i to ? Jel moze kao napisa ustati i reci odo setati malo u sorcu ?? U toj istoj saudiji tek nedavno su zenama dozvolili da same voze.

Kakva zamjena teza - zapad daje izbor sto zakonski sto drustveni - pa to napises "zena moze izac bez sminke sa nikabom kakva sloboda" kao da ne hodaju zene na sve strane bez sminke de malo proviri kroz prozor.

Dosljedan je itekako.

Sta je nejasno kod mene - daj svakom pravo na vlastiti izbor / sto god neko izabere ja postujem.To ne znaci da treba zabraniti govedinu za rucak u vojsci jer ima jedan hinduista u 2.oj ceti.
nije tacno.

https://gulfnews.com/world/gulf/saudi/s ... 9829894170

ocigledna zamjena teza da li sto se pravis lud ili sto si maliciozan po obicaju, ne znam jer to tako nisam napisao, pocetna referenca je bila o mozebitnoj licnoj impresiji zena sa nikabom, posle si ti poceo svoje gluposti i tumacenja nadodavati.

nije dosljedan uopste, talibanski sekularizam na djelu prisutan, to je zvanicna agenda i kosi se sa osnovnim ljudskim slobodoma kako ih sami zapadnjaci tumace.

pa nejasno je zasto upires u bliski istok kada je ovdje rijec o poziciji zena u eu.
Znas li engleski:
What to wear and how to act when you visit Saudi Arabia as a tourist
Image
Foreign women won’t have to wear an abaya, the flowing cloak that’s been mandatory attire for decades, though they’ll be instructed to wear “modest clothing,” said Ahmed Al-Khateeb, chairman of the Saudi Commission for Tourism and National Heritage and a key adviser to Crown Prince Mohammed bin Salman.
Tvoja impresija zena je dakle : nasminkala se = hoce da joj krkani dobacuju i gledaju atribute ??


Zasto upirem u bliski istok - zato sto ti kao autor si apsolutno ok sa zabranama i pravilima tamo - ali zato ti smeta sto ne moze pokrivena zena u bazen u Fr.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 41736
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13554 times
Been thanked: 12106 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Masamune » 04 Aug 2021, 10:15

Kod tebe je svaki put zamjena teza i malicioznost, a kad otvoreno širiš talibanizaciju i istu opravdavaš očekuješ da se tako nešto ispoštuje.
Ma treba vas smjestiti tamo gdje pripadate. Licemjeri nego šta.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by The 51st State » 04 Aug 2021, 10:17

MorningStar wrote: 04 Aug 2021, 10:15
The 51st State wrote: 04 Aug 2021, 10:08

nije tacno.

https://gulfnews.com/world/gulf/saudi/s ... 9829894170

ocigledna zamjena teza da li sto se pravis lud ili sto si maliciozan po obicaju, ne znam jer to tako nisam napisao, pocetna referenca je bila o mozebitnoj licnoj impresiji zena sa nikabom, posle si ti poceo svoje gluposti i tumacenja nadodavati.

nije dosljedan uopste, talibanski sekularizam na djelu prisutan, to je zvanicna agenda i kosi se sa osnovnim ljudskim slobodoma kako ih sami zapadnjaci tumace.

pa nejasno je zasto upires u bliski istok kada je ovdje rijec o poziciji zena u eu.
Znas li engleski:
What to wear and how to act when you visit Saudi Arabia as a tourist
Image
Foreign women won’t have to wear an abaya, the flowing cloak that’s been mandatory attire for decades, though they’ll be instructed to wear “modest clothing,” said Ahmed Al-Khateeb, chairman of the Saudi Commission for Tourism and National Heritage and a key adviser to Crown Prince Mohammed bin Salman.
Tvoja impresija zena je dakle : nasminkala se = hoce da joj krkani dobacuju i gledaju atribute ??


Zasto upirem u bliski istok - zato sto ti kao autor si apsolutno ok sa zabranama i pravilima tamo - ali zato ti smeta sto ne moze pokrivena zena u bazen u Fr.
valjas nebuloze o burkama u saudiji, dva klika, nije tesko.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by The 51st State » 04 Aug 2021, 10:19

MarlboroGold wrote: 04 Aug 2021, 10:15 Kod tebe je svaki put zamjena teza i malicioznost, a kad otvoreno širiš talibanizaciju i istu opravdavaš očekuješ da se tako nešto ispoštuje.
Ma treba vas smjestiti tamo gdje pripadate. Licemjeri nego šta.
krivis mene zato sto isticem ocigledno.

gdje ja to sirim talibanizaciju ili je to samo jos jedna glupa projekcija i zamjena teza :ooo

dje predlazes, guantanamo vjerovatno? i koje si ti mudo da smjestas ikoga igdje?

da, zadnjom recenicom si opiso svoju skvadru adekvatno.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 41736
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13554 times
Been thanked: 12106 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Masamune » 04 Aug 2021, 10:20

Vučeš me džaba za jezik bezveze... ali neka. Sabur.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by The 51st State » 04 Aug 2021, 10:21

MarlboroGold wrote: 04 Aug 2021, 10:20 Vučeš me džaba za jezik bezveze... ali neka. Sabur.
ne, nego odgovaram istom mjerom i tonom. Sabur

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102568
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2938 times
Been thanked: 3041 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Chloe » 04 Aug 2021, 11:33

saint_mirad wrote: 04 Aug 2021, 10:05
Chloe wrote: 04 Aug 2021, 09:58

Žene sa nikabom I ne rade u BiH. Parovi kod kojih supruge nikabe nose, ne rade posvećene su djeci i mužu koji je obavezan obezbjediti egzistenciju.
Ne razumijem zašto rasprava ide u tom pravcu.
tačno.vera(ili možda muž) im ne dozvoljava da rade, a i kad bi htele ne bi ih skoro niko zaposlio. to spominjem jer je realan rizik i poteškoća za ženu koja razmišlja staviti nikab.

treba da zna unapred šta je čeka.
Vjera ne brani ženi da radi, to je njihova volja, odluka, dogovor šta već, u slučaju da se odluči za posao, vjerovatno bi prešla na hidžab. :cudi
Doduše, ne znam kako se to tumače ali moje poznavanje Islama nikab kao obavezu ne doživljavam.

Problem je kod nas još uvijek sam hidžab, diskriminacija pokrivenih žena kod zapošljavanja koji uveliko dobija kritike od samih muslimana što je van pameti, ali to smo mi.

Mada, kad se pogledaju statistike, sama diskriminacija žena kod zapošljavanja je prisutna i bez hidžaba, ne samo u BiH, nego i šire.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
saint_mirad
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1104
Joined: 22 Sep 2020, 20:37
Has thanked: 80 times
Been thanked: 213 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by saint_mirad » 04 Aug 2021, 11:38

Chloe wrote: 04 Aug 2021, 11:33
saint_mirad wrote: 04 Aug 2021, 10:05

tačno.vera(ili možda muž) im ne dozvoljava da rade, a i kad bi htele ne bi ih skoro niko zaposlio. to spominjem jer je realan rizik i poteškoća za ženu koja razmišlja staviti nikab.

treba da zna unapred šta je čeka.
Vjera ne brani ženi da radi, to je njihova volja, odluka, dogovor šta već, u slučaju da se odluči za posao, vjerovatno bi prešla na hidžab. :cudi
Doduše, ne znam kako se to tumače ali moje poznavanje Islama nikab kao obavezu ne doživljavam.

Problem je kod nas još uvijek sam hidžab, diskriminacija pokrivenih žena kod zapošljavanja koji uveliko dobija kritike od samih muslimana što je van pameti, ali to smo mi.

Mada, kad se pogledaju statistike, sama diskriminacija žena kod zapošljavanja je prisutna i bez hidžaba, ne samo u BiH, nego i šire.
sama odluka neke zene da nosi nikab je u korelaciji sa radikalnom interpretacijom islama koja osim nikaba u paketu donosi i brojne druge stvari, npr da je muz provider za porodicu i da je zeni najbolje u kuci da brine o deci. s te strane, upravo joj interpretacija vere brani. kod umerenih muslimanski nije ovako, ali one nose hidzab a ne nikab.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102568
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2938 times
Been thanked: 3041 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Chloe » 04 Aug 2021, 11:41

saint_mirad wrote: 04 Aug 2021, 11:38
Chloe wrote: 04 Aug 2021, 11:33

Vjera ne brani ženi da radi, to je njihova volja, odluka, dogovor šta već, u slučaju da se odluči za posao, vjerovatno bi prešla na hidžab. :cudi
Doduše, ne znam kako se to tumače ali moje poznavanje Islama nikab kao obavezu ne doživljavam.

Problem je kod nas još uvijek sam hidžab, diskriminacija pokrivenih žena kod zapošljavanja koji uveliko dobija kritike od samih muslimana što je van pameti, ali to smo mi.

Mada, kad se pogledaju statistike, sama diskriminacija žena kod zapošljavanja je prisutna i bez hidžaba, ne samo u BiH, nego i šire.
sama odluka neke zene da nosi nikab je u korelaciji sa radikalnom interpretacijom islama koja osim nikaba u paketu donosi i brojne druge stvari, npr da je muz provider za porodicu i da je zeni najbolje u kuci da brine o deci. s te strane, upravo joj interpretacija vere brani. kod umerenih muslimanski nije ovako, ali one nose hidzab a ne nikab.
"interpretacijom" možda kod nekih, ali to je već drugi par opanaka.

İslam ženi ne brani da radi.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26342
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1841 times
Been thanked: 4006 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Beni » 04 Aug 2021, 11:43

Dal se Pezic slaze s tim :hm
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
saint_mirad
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1104
Joined: 22 Sep 2020, 20:37
Has thanked: 80 times
Been thanked: 213 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by saint_mirad » 04 Aug 2021, 11:45

Chloe wrote: 04 Aug 2021, 11:41
saint_mirad wrote: 04 Aug 2021, 11:38

sama odluka neke zene da nosi nikab je u korelaciji sa radikalnom interpretacijom islama koja osim nikaba u paketu donosi i brojne druge stvari, npr da je muz provider za porodicu i da je zeni najbolje u kuci da brine o deci. s te strane, upravo joj interpretacija vere brani. kod umerenih muslimanski nije ovako, ali one nose hidzab a ne nikab.
"interpretacijom" možda kod nekih, ali to je već drugi par opanaka.

İslam ženi ne brani da radi.
svačiji islam je interpretacija verskih izvora. od toga se ne može pobeći. islam ženi dozvoljava ili brani da radi ovisno o tome kako se interpretira. u većini slučajeva jeste dozvoljeno, osim kod nikabuša koje većinski ne rade.

User avatar
Mikica07
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 114
Joined: 17 Apr 2021, 01:42
Mood:
Has thanked: 100 times
Been thanked: 29 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mikica07 » 04 Aug 2021, 17:06

Jao nepotrebne rasprave, kao što Chloe reče, žena koja odluci da stavi nikab, ona je odlučila da neće da radi. Može raditi nešto "svoje", u smislu da pokrene neki biznis, nešto prodaje npr napise knjigu ili više njih i slične stvari. Ali to je stvar ličnog izbora. Normalne žene, normalan život vode, vjerovali ili ne. To što ona ne može otići npr na javni bazen njoj nije bitno, ona se na to odlučila i ona u tom uživa. Ona je taj život izabrala.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Lavlje_srce » 04 Aug 2021, 22:28

Calla wrote: 04 Aug 2021, 09:10 Dzaba vam sve, ja u kalifat princeze necu,
lijepe moje sarene marame, kacketi I sesiri u razlicitim bojama puno lakse za nositi nego sve te plahte na sebe navlaciti.
Nazivanje nikaba plahtom je vec diskriminacija.

Da ti je neko rekao da ces nositi masku u prodavnicama/na ulici prije dvije godine, slatko bi se nasmijala.

Sad ti je to normalno. Sve je stvar navike/prekoncepcija/predrasuda/propagande, ukljucujuci nacin na koji se posmatraju djevojke/zene s nikabom. Je li iko od vas ikada progovorio s njima? Da jeste, mozda bi se prijatno iznenadili.

Jedna kolegica koja nosi hidzab je sto puta veci sejtan od mene otkrivene po ponasanju.

Koja od njih je vise pokrivena - jedna nosi hidzab i masku, druga nikab. Pricaju dosta povrsne stvari bez obzira na hidzab/nikab, dakle ne mozete pretpostaviti bilo sta na osnovu bilo cijeg odijevanja. Nikab moze biti i sloboda od stega drustva/tudjeg misljenja/predanost duhovnosti, a moze biti i dio imidza sto je izgleda kod ovih djevojaka. Question everything.


Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests