Hidžab, nikab, burka

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by greeneyes » 02 Feb 2021, 15:02

prog321 wrote: 02 Feb 2021, 14:45 Ma kake gologuze.
Moras nesto pridodati masti.
Kad je sve na izvolite nije to to.
Dabome, uvijek bilo
Samo sabura

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 02 Feb 2021, 15:05

Calla wrote: 02 Feb 2021, 14:56
Venera wrote: 02 Feb 2021, 10:08

Jucer sam otvorila temu o ponasanju i oblacenju muskaraca u Islamu, napravili su, ko majmuni, cirkus od teme :rol

viewtopic.php?f=12&t=29665
Pa od cjelog svjeta muske glavonje pravili I prave I dalje haos I cirkus, a ti ocekujes da ne prave zijan na temi po forumu 😅🤣🙏
Mante vijeh sexyizama :o
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Calla » 02 Feb 2021, 15:07

Ajd necemo vise, nastavi sa propisima!!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 02 Feb 2021, 15:08

Calla wrote: 02 Feb 2021, 15:07 Ajd necemo vise, nastavi sa propisima!!
Necu :o nemam ja sta nastavljat ni zapocinjati
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Venera » 02 Feb 2021, 16:14

Calla wrote: 02 Feb 2021, 14:56
Venera wrote: 02 Feb 2021, 10:08

Jucer sam otvorila temu o ponasanju i oblacenju muskaraca u Islamu, napravili su, ko majmuni, cirkus od teme :rol

viewtopic.php?f=12&t=29665
Pa od cjelog svjeta muske glavonje pravili I prave I dalje haos I cirkus, a ti ocekujes da ne prave zijan na temi po forumu 😅🤣🙏
ma muske svinje, oink oink :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Venera » 02 Feb 2021, 16:15

prog321 wrote: 02 Feb 2021, 14:45 Ma kake gologuze.
Moras nesto pridodati masti.
Kad je sve na izvolite nije to to.
Elegano oblacenje nije oblacenje "na izvol'te" :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 02 Feb 2021, 16:18

Venera wrote: 02 Feb 2021, 16:14
Calla wrote: 02 Feb 2021, 14:56

Pa od cjelog svjeta muske glavonje pravili I prave I dalje haos I cirkus, a ti ocekujes da ne prave zijan na temi po forumu 😅🤣🙏
ma muske svinje, oink oink :hihi
Svinje i islam :stop
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by prog321 » 02 Feb 2021, 22:19

Venera wrote: 02 Feb 2021, 16:15
prog321 wrote: 02 Feb 2021, 14:45 Ma kake gologuze.
Moras nesto pridodati masti.
Kad je sve na izvolite nije to to.
Elegano oblacenje nije oblacenje "na izvol'te" :jutarnja
Pokazi slikom sta je tebi elegantno oblacenje.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

NEUM: Elvira se kupala u burkiniju na vlastitu odgovornost

Post by Krokodil Behko » 28 May 2021, 11:08

Image


Tekst da je zabranjeno plivanje ženama u brukiniju u više hotela u Neumu izazvao je veliku pažnju javnosti. Polemika se već danima vodi, a Elvira Muftić-Velić, osoba koja je bila i povod za objavu teksta javno se oglasila, nakon što je pročitala komentare i polemiku koja je nastala.



Tekst prenosimo u cijelosti.



"Ugledah da su mnogi portali prenijeli Patrijin tekst o "zabrani" kupanja u burkiniju. No, na jednom portalu nepoznata burkinijašica izazvala je veoma ostrašćenu polemiku među komentatorima.


Našlo se tu i vjernika i nevjernika koji se sablažnjavaju nad činjenicom da bi se neka žena u burkiniju uopće negdje kupala, a pogotovo da bi se kupala na javnim bazenima. Uočila sam također i dosta komentara u kojima pojedinci podržavaju pravo na ovu vrstu izbora.

Međutim, glas razuma uvijek biva nadglasan izjašnjavanjima koja se zasnivaju na velikim predrasudama, a nerijetko i na ksenofobiji ili tome slično. No, danas svako od nas, bez obzira šta mislio ili ne mislio, može javno iznositi svoje stavove.

Nažalost, nisam napravila skrinšot teksta, što mi je iznimno žao, ali sam međuvremenu na Facebooku napisala jedan post u kome sam najavila jednu drugačiju priču o kupanju žena u burkiniju u hotelu Grand.


Nakon toga naslov je preinačen. Nisam sigurna da je moj post tome bio povod. I ne bih voljela da jeste. Zašto? Zato što bi to značilo da nikog od onih koji bi trebali voditi računa o pravima žena kao i onih koji bi posebno trebali voditi računa o pravima pokrivenih žena nije reagovao.


Znači, dati portal je samim naslovom teksta, kojeg su prenijeli, pokrenuo jezivu raspravu o tome šta jedna pokrivena žena smije, a šta ne smije, a do sada niko ništa o tome nije napisao u svrhu zaštite ljudskih prava.

A sad kako je došlo do toga da Patria objavi tekst o zabrani kupanja ženama koje nose burkini? Veoma jednostavno. Na putu za Neum slučajno me je kontaktirala prijateljica koja je novinarka Patrije. U razgovoru smo se dotakle mog smještaja u Neumu i činjenice da sam morala odustati od dva hotela jer u njima ne bih mogla koristiti bazen, koji mi je iz hiljadu i jednog razloga bio neophodan.



Usput sam joj kazala ukoliko mi je negdje uskraćena mogućnost korištenja bazena vjerujem da samim tim nisam poželjna ni u cijelom hotelu. Meni je tu informaciju za jedan hotel prenijela vlasnica turističke agencije iz Sarajeva a za zabranu u drugom sam saznala u putu prema Neumu te sam usput otkazala rezervaciju. Iako često objavljujemo postove na Facebooku o tome nisam ni riječi napisala a pogotovo ne bih pisala ružno o nečemu o čemu nisam imala dostatnih informacija.



Ovo je ipak izrazito osjetljiva tema i njome se mogu, ukoliko se postavi tendenciozno, izazvati velike negativne reperkusije. Prijateljici iz Patrije sam zaboravila spomenuti da uopće nisam razmišljala o tome da bih mogla naići na taj problem jer sam prije dvije godine u Brelima bila veoma ljubazno primljena u jednom renomiranom, ali doduše znatno manjem objektu sa bazenom.


U istom su osim nas uglavnom gosti bili stranci i veoma je teško bilo dobiti rezervaciju. Kada sam u telefonskom razgovoru spomenula da nosim burkini sagovornica mi je kazala da će im biti zadovoljstvo da nas ugoste. Ista je svakodnevno koristila priliku da posjeti bazen kada sam bila tu i ćaska sa mnom o različitim temama.



Jedna od njih su bile i predrasude. Priznala mi je da ih je ona razbila studirajući u Sarajevu. Međutim, kod prijateljice novinarke je proradio novinarski damar i ona je za portal na kojem radi napravila priču koju je veoma korektno iznijela. Istu sam podijelila na ličnom profilu na kojem se nije našao niti jedan ostrašćen komentar mada je u svakom komentaru izraženo negodovanje.


Nije nam se dopalo obrazloženje iz Granda u kojem se kazalo da nam je zabranjeno kupanje iz higijenskih i sigurnosnih razloga. Svojim stavom, zapravo navedenim razlozima, naveli su me da spekulišem kako se ovdje radi o drugoj vrsti strahova o sigurnosti i drugoj vrsti higijene.



No, nisam podlegla težnji za spekulisanjem, koja je u osnovi prirođena svakom čovjeku. Pošto sam željela napisati članak o diskriminaciji žena, žena sa maramom, mogla sam to uraditi samo ako do kraja istražim ovaj problem. Da bih bila u potpunosti korektna otišli smo u hotel Grand. Od samog ulaska na recepciju pa do izlaska iz hotela prema nama su se ponašali kao da smo iz Windzor-a a ja kao da sam kraljica Elizabeta.



Za nas dvije pripravili su posebnu piletinu koja nije bila ni na jednom meniju, jer ne jedemo gluten. Okoristila sam se prilikom da osoblje, sve redom, intervjuišem da li bih se mogla kupati u njihovim bazenima iako nosim burkini. Svako od njih mi je u nevjerici odgovarao zar bi to trebalo biti upitno i da se tu radi o vjerskom uvjerenju koje se mora poštovati te da bi sve drugo bila sušta diskriminacija.



Najljubazniji od svog osoblja čak mi je kazao da je, dok je on prije dvije sedmice bio dežurni na ulazu u bazen, bazen koristila strankinja koja je nosila burkini. Na polasku iz hotela isto pitanje sam postavila damama na recepciji.



Dvije od njih su reagovale na isti način kao i svi konobari i šefovi u sali. Pitala sam ih kako onda da je odgovor na novinarski upit bio suprotan. Nakon toga su one zovnule jednu ozbiljniju gospođu iz uprave. Eh, ona je već imala malo drugačiji ton. Međutim i sa njom je konverzacija tekla veoma ugodno. Kazala mi da je ona ta koja je odgovorila na novinarski upit i da su do takvog stava došli na osnovu primjedbi gostiju koji se ne žele kupiti pored osoba koje se kupaju u odjeći.



U toku razgovora otvorile smo mnoge teme te mi je rekla da je sutra obavezno ponovo kontaktiram. Šta ću kad volim da uspostavljam bilateralne odnose? Nazvala sam po dogovoru.
Gospodin, čije ime ne bih navodila jer nisam pitala za dozvolu, mi je ljubazno kazao da nikada sa bazena nisu vratili niti jednu ženu, gošću hotela, kako god da je bila odjevena. Nažalost, zbog nekih vrsta kostima, koji izrazito podsjećaju na svakodnevnu odjeću imali su loše reakcije drugih gostiju.



Istu priču mi je ponovila jako ljubazna recepcionarka u welnesu koja je za moj kostim kazala da se jasno uočava da mu je namjena specijalizirana. Danas su me zamolili da budem njihova gošća i da na račun kuće koristim usluge njihovog hotela u velnesu. Iako je moja neumska avantura krenula sa zabrinjavajućim informacijama završava se jednim neopisivo lijepim osjećajem mira i zadovoljstva. I, ne samo zbog Granda već zbog ukupnog dojma kojeg sam još jednom stekla o Neumljanima.



A najviše sam im zahvala na tome što su me postakli da uzmem jedno od prava koje mi pripada. Jer prava su ta koja se uzimaju a ne daju na zlatnom pladnju. Jedino sam tužna što nisu imali više gostiju. Tek na polasku priznala sam da je sve u svrhu istraživanja poštivanja ljudskih prava.



Edit: Čvrsto vjerujem da će i portal koji je je najviše doprinio mom pisanju i još jednom divnom iskustvu biti dovoljno korektan da ako ništa prenese ovaj moj tekst. Naravno velika hvala mojoj prijateljici i Patriji koji su reagovali u svrhu zaštite prava žena.





(DEPO PORTAL/dg)
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119692
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5656 times
Been thanked: 12186 times
Contact:
Status: Online

Re: NEUM: Elvira se kupala u burkiniju na vlastitu odgovornost

Post by Maja » 28 May 2021, 11:38

Eto fino.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42838
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14106 times
Been thanked: 12695 times
Status: Offline

Re: NEUM: Elvira se kupala u burkiniju na vlastitu odgovornost

Post by Masamune » 28 May 2021, 12:05

Nek se kupala. Smiješno je šta sve ljudima smeta.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 169 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: NEUM: Elvira se kupala u burkiniju na vlastitu odgovornost

Post by bosnjakinja » 28 May 2021, 12:07

zanimljivo,mislim ovo je dokaz koliko i hrvati znaju da imamo obraz-dzon

ono,zna se daa u neum dolaze vecinom muslimani,zna se i da taj burkini nije cesta pojava koliko to uopste pokrivenih ide na more? jedna ako se nadje,to je higijenican nacin da se kupa jer je prilagodjen vodi

ipak oni to stave jer nas mrze ,a ne plase se za zaradu jer znaju da nas godinama hebu u zdrav mozak i mi im dolazimo uredno ;) :oo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: NEUM: Elvira se kupala u burkiniju na vlastitu odgovornost

Post by Melek » 28 May 2021, 12:20

Sad će još malo Saudijci to preuzeti :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 169 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: NEUM: Elvira se kupala u burkiniju na vlastitu odgovornost

Post by bosnjakinja » 28 May 2021, 12:25

Melek wrote: 28 May 2021, 12:20 Sad će još malo Saudijci to preuzeti :oo
ono sto sam vidjela,saudijke se bogme otkriju cim izadju iz dosadne Saudije :valja vec u avionu se marama baca...bio program o tome

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26714
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14769 times
Been thanked: 3952 times
Status: Online

Re: NEUM: Elvira se kupala u burkiniju na vlastitu odgovornost

Post by Veca » 28 May 2021, 12:32

...ja mislim da Kurz crta novu kartu, gdje su ubacene i Bh dzamije! ...ne dizite hampu! :plavi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: NEUM: Elvira se kupala u burkiniju na vlastitu odgovornost

Post by insomnia » 28 May 2021, 12:36

Ja Elvire djavolice male
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: NEUM: Elvira se kupala u burkiniju na vlastitu odgovornost

Post by insomnia » 28 May 2021, 12:39

Jel ovo hodzinica?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: NEUM: Elvira se kupala u burkiniju na vlastitu odgovornost

Post by insomnia » 28 May 2021, 12:42

Edit. Vidim da nije. Ona je odgojena i simpaticna
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7173
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 374 times
Been thanked: 1019 times
Status: Offline

Re: NEUM: Elvira se kupala u burkiniju na vlastitu odgovornost

Post by edo_79 » 28 May 2021, 12:42

insomnia wrote: 28 May 2021, 12:39 Jel ovo hodzinica?
Hadžinica :plavi :plavi
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: NEUM: Elvira se kupala u burkiniju na vlastitu odgovornost

Post by insomnia » 28 May 2021, 12:43

Nijs ba. Od efendije Velica gospodja. Al nije.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 52 guests