Pitanja za ateiste /agnostike

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Konsultant » 24 Jun 2017, 15:07

Lavlje_srce wrote: 23 Jun 2017, 11:33 covjek nema lijek za gripu.
Ima. Zar ne postoji i vakcina.
Nema lijek za multiplu sklerozu.
Imaju varijante ko pomazu
Nema lijek za rak.
Postoje varijante, ali nije kao prehlada de vitamine de dozu ovoga, nakon 7-10 dana gotovo. Ipak je to dosta komplexna bolest, jako puno zavisi od status u kojem se otkrije.
Slicno je sa industrijom hrane.

E ovo je otislo u klinac. Nemam druge rijeci. Brutalna komercijalizacija.
S jednim se slazem - nedovoljno ulaganje (jer na to se svodi, na tvrdi, prljavi novac) u nauku u islamskim zemljama je lose, gotovo neoprostivo. Medjutim i to se polako ali sigurno mijenja: http://www.economist.com/news/internati ... world-road
Itetako oni ulazu. Slazem, moglo bi bolje, mada uvijek moze bolje. Treba dodati jos jedan faktor zaostalosti ili bolje receno spavanja. Sve do pedetih-sesdesetih, te zemlje su bile kolonije, a onda su dobile nezavisnost. Sjetite se Lorensa od Arabije koji je upotrebio Arape da otjera slabo Otomansko carstvo s poluotoka. Malo kasnije je poceo pristizati novac od nafte. Prespavali su sigurno 100-200 godina razvoja jer em su bili kolonije em nisu imali cime. U medjuvremenu su Evropa i Amerika drugima diktirale pravila. Dobro bila su tu 2 mega rata. :lud
Tamo je sve skuplje za izradu jer je temperatura vecinu godine od 30 do 45. U zadnjih 5-10 godina, izuzetno se ulaze u eko program, u obnovljive resurse kao sto je Masdar City. Za nas su to tamo neka plamena koja zive luxuzno, sve samo dolazi od sebe, oni nista ne rade. Pratite njihove portale, vidit cete da se itekako ulaze u razvoj.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Lavlje_srce » 24 Jun 2017, 15:42

Konsultant wrote: 24 Jun 2017, 15:07 Ima. Zar ne postoji i vakcina.
Nema. Sto se tice vakcina: Tom Jefferson, who has led Cochrane Collaboration reviews of flu vaccines, has called clinical evidence concerning flu vaccines "rubbish" and has therefore declared them to be ineffective; he has called for placebo-controlled randomized clinical trials. His views on clinical trials are considered unethical by mainstream medicine and his views on the efficacy of vaccines are rejected by medical institutions including the CDC and the National Institutes of Health, and by key figures in the field like Anthony Fauci.

Michael Osterholm who has led the Center for Infectious Disease Research and Policy 2012 review on flu vaccines recommends getting the vaccine but criticizes its promotion "We have overpromoted and overhyped this vaccine...it does not protect as promoted. It's all a sales job: it's all public relations"

Mada naravno - dok je ovaca bice i vune.
Imaju varijante koje pomazu.

Postoje varijante, ali nije kao prehlada de vitamine de dozu ovoga, nakon 7-10 dana gotovo. Ipak je to dosta komplexna bolest, jako puno zavisi od status u kojem se otkrije.

Varijante? Naravno da se ljekari bore olaksati navedena oboljenja pacijentima, ili jednostavno u pocetnoj fazi hirurskom metodom odstraniti tumore, ali to nisu lijekovi kao takvi.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Konsultant » 24 Jun 2017, 17:27

Zagooglao, nekoliko linkova spominje vakcinisanje protiv gripe. Znam da i kod nas trube o vakcinizaciji.
http://www.zjz.org.rs/stigla-sezonska-v ... tiv-gripa/
http://www.mojpedijatar.co.rs/vakcina-p ... i-zablude/

Lijekova ima. Imao prilike pricati s 2 osobe koje vise nemaju problema s karcinom, jos 3 su stavile karinom u neko kontrolisano mirujuce stanje. Naravno daleko je vise onih koje smo zatrpali zemljom.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Mirelam » 24 Jun 2017, 22:22

Konsultant wrote: 24 Jun 2017, 17:27 Zagooglao, nekoliko linkova spominje vakcinisanje protiv gripe. Znam da i kod nas trube o vakcinizaciji.
http://www.zjz.org.rs/stigla-sezonska-v ... tiv-gripa/
http://www.mojpedijatar.co.rs/vakcina-p ... i-zablude/

Lijekova ima. Imao prilike pricati s 2 osobe koje vise nemaju problema s karcinom, jos 3 su stavile karinom u neko kontrolisano mirujuce stanje. Naravno daleko je vise onih koje smo zatrpali zemljom.
De ba Kons edituj ovo :plavi

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Lavlje_srce » 24 Jun 2017, 23:05

Konsultant wrote: 24 Jun 2017, 17:27 Zagooglao, nekoliko linkova spominje vakcinisanje protiv gripe. Znam da i kod nas trube o vakcinizaciji.
http://www.zjz.org.rs/stigla-sezonska-v ... tiv-gripa/
http://www.mojpedijatar.co.rs/vakcina-p ... i-zablude/

Lijekova ima. Imao prilike pricati s 2 osobe koje vise nemaju problema s karcinom, jos 3 su stavile karinom u neko kontrolisano mirujuce stanje. Naravno daleko je vise onih koje smo zatrpali zemljom.
Ok sreco, necemo se ubjedjivati.:pusa Svi imaju pravo na svoje misljenje. Moje je da su religija i nauka u harmoniji, i svakako sam za razvoj nauke ali u sluzbi covjeka.

Samo sam rekla da nauka nema odgovor na cijeli niz pitanja, ili ako ih ima polovicni su ili cak pogresni. :) Zato joj ne treba slijepo vjerovati niti je drzati na pijedestalu. Nastaviti s razvojem svakako treba. :) Usput treba pogledati sta je razvoj tehnologije ucinio kvaliteti zraka, voda i naposlijetku hrane.

Sta imas od najsavremenijih tehnoloskih dostignuca ako se gusis u smogu, pijes toksicnu vodu i jedes slicnu hranu? Covjek bez vjere gubi mjeru i kompas, ali naravno neka svako radi po vlastitom nahodjenju. :)

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Podrinjac » 24 Jun 2017, 23:36

Zato religije imaju odgovor na sve.
Imaju čak i lijekove za sve bolesti.
Nauka je za neuke. Uopšte nije potrebna za čovječanstvo. Možda religija i nauka i jesu u nekoj harmoniji, ali samo nekoj. Jer koliko god su oni u harmoniji, toliko religija i koči nauku.
Čovjek sa vjerom ne gubi mjeru i kompas ? Naravno da ne. To vidimo svakodnevno. A vidjelo se i za vrijeme rata kako su ljudi opasani krstom oko vrata blagosiljano ubijali po Bosni. Znači ta teza pada u vodu.
Čovjeku ne treba religija da drži mjeru i kompas. Čovjeku treba odgoj u društvu.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Lavlje_srce » 24 Jun 2017, 23:58

Podrinjac wrote: 24 Jun 2017, 23:36 Zato religije imaju odgovor na sve.
Imaju čak i lijekove za sve bolesti.
Nemaju lijekove za sve bolesti, ali vjera daje upute da cuvas zdravlje prije bolesti, sto sada preuzima i moderna medicina. :oo
Nauka je za neuke. Uopšte nije potrebna za čovječanstvo. Možda religija i nauka i jesu u nekoj harmoniji, ali samo nekoj. Jer koliko god su oni u harmoniji, toliko religija i koči nauku.
Cesto je koci zbog ljudskog faktora a ne bi je trebala kociti.
Čovjek sa vjerom ne gubi mjeru i kompas ? Naravno da ne. To vidimo svakodnevno. A vidjelo se i za vrijeme rata kako su ljudi opasani krstom oko vrata blagosiljano ubijali po Bosni. Znači ta teza pada u vodu.
Ekstremni primjeri postoje u svemu i logicka su pogreska. Za svaku tezu postoje izuzeci tako da ne moramo voditi diskusiju o bilo cemu. Radikali nisu vjernici, to su psihopate i placenici - u svim religijama (imam sad Deja Vu - ovo pisem drugi ili treci put u par dana). Ogromna vecina vjernika su umjereni.
Čovjeku ne treba religija da drži mjeru i kompas. Čovjeku treba odgoj u društvu.
Covjek ima instinktivnu, razumnu i duhovnu stranu, prema tome moze biti gori od zivotinje po bestijalnosti, moze biti racionalan ili njegova duhovnost moze biti razvijena i donijeti mu mudrost. Sve ovisi o tome sto hrani u sebi. Odgoj je svakako potreban svima, ali ni duhovnost nije za zanemariti. To je zbog toga jer covjek po svojoj prirodi u nesto mora vjerovati - ako to nije nesto vece od njega onda je to nerijetko novac, moc, ili generalno hedonizam (cija se glad ne moze nahraniti). Ljubav prema novcu dovodi do nezajazljive pohlepe, ljubav prema moci je u srzi svih ksenofobija i ratova a hedonizam je mnoge unistio. Ali opet kazem, neka svako bira svoj put. Meni ne pada na pamet bilo koga 'uvoditi' u vjeru. Odrasli ljudi imaju sposobnost razluciti ono sto im je potrebno.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Melek » 25 Jun 2017, 00:01

Kakva je to uputa cuvanja zdravlja kad ti 12-satni post rasturi sve u organizmu, izvitoperi krvnu sliku i dobijes secer? :lud
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Mutevelija » 25 Jun 2017, 00:02

:off
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Krokodil Behko » 25 Jun 2017, 00:04

A šta ti je ta duhovnost? Ja sam je malo drugačije zamišljao.
Čak imamo i temu o tome i nisam jedini koji smatra da to nije vezano samo za religiju.

https://bosanski-forum.com/viewtopic.ph ... =Duhovnost
online

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Podrinjac » 25 Jun 2017, 00:09

Lavlje_srce wrote: 24 Jun 2017, 23:58
Podrinjac wrote: 24 Jun 2017, 23:36 Zato religije imaju odgovor na sve.
Imaju čak i lijekove za sve bolesti.
Nemaju lijekove za sve bolesti, ali vjera daje upute da cuvas zdravlje prije bolesti, sto sada preuzima i moderna medicina. :oo
Nauka je za neuke. Uopšte nije potrebna za čovječanstvo. Možda religija i nauka i jesu u nekoj harmoniji, ali samo nekoj. Jer koliko god su oni u harmoniji, toliko religija i koči nauku.
Cesto je koci zbog ljudskog faktora a ne bi je trebala kociti.
Čovjek sa vjerom ne gubi mjeru i kompas ? Naravno da ne. To vidimo svakodnevno. A vidjelo se i za vrijeme rata kako su ljudi opasani krstom oko vrata blagosiljano ubijali po Bosni. Znači ta teza pada u vodu.
Ekstremni primjeri postoje u svemu i logicka su pogreska. Za svaku tezu postoje izuzeci tako da ne moramo voditi diskusiju o bilo cemu. Radikali nisu vjernici, to su psihopate i placenici - u svim religijama (imam sad Deja Vu - ovo pisem drugi ili treci put u par dana). Ogromna vecina vjernika su umjereni.
Čovjeku ne treba religija da drži mjeru i kompas. Čovjeku treba odgoj u društvu.
Covjek ima instinktivnu, razumnu i duhovnu stranu, prema tome moze biti gori od zivotinje po bestijalnosti, moze biti racionalan ili njegova duhovnost moze biti razvijena i donijeti mu mudrost. Sve ovisi o tome sto hrani u sebi. Odgoj je svakako potreban svima, ali ni duhovnost nije za zanemariti. To je zbog toga jer covjek po svojoj prirodi u nesto mora vjerovati - ako to nije nesto vece od njega onda je to nerijetko novac, moc, ili generalno hedonizam (cija se glad ne moze nahraniti). Ljubav prema novcu dovodi do nezajazljive pohlepe, ljubav prema moci je u srzi svih ksenofobija i ratova a hedonizam je mnoge unistio. Ali opet kazem, neka svako bira svoj put. Meni ne pada na pamet bilo koga 'uvoditi' u vjeru. Odrasli ljudi imaju sposobnost razluciti ono sto im je potrebno.
Daj mi, molim te, te upute od vjere da sačuvam zdravlje. Pa da je tako, Balkancima bi prosjek života bio 80, a ne 45 godina.
Ogromna većina umjerenih vjernika su licemjeri.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Lavlje_srce » 25 Jun 2017, 01:11

Krokodil Behko wrote: 25 Jun 2017, 00:04 A šta ti je ta duhovnost? Ja sam je malo drugačije zamišljao.
Čak imamo i temu o tome i nisam jedini koji smatra da to nije vezano samo za religiju.

https://bosanski-forum.com/viewtopic.ph ... =Duhovnost
Ne postoji univerzalna definicija niti univerzalni put duhovnosti. Ja sam radila neke mini-eksperimente na sebi i svoj duhovni put sam nasla u Islamu. Fazlija je svoj put nasao u Budizmu, ti mozda volis prirodu ili sta vec. Ko trazi naci ce, na to se svodi. :)

Podrinjac wrote: 25 Jun 2017, 00:09Daj mi, molim te, te upute od vjere da sačuvam zdravlje. Pa da je tako, Balkancima bi prosjek života bio 80, a ne 45 godina.
Ogromna većina umjerenih vjernika su licemjeri.
Budi umjeren u svemu. Nisi prosvijetljen? :oo Nisam ni mislila da ces biti. :oo

Umjereni ljudi su najbolji ljudi, takvi su i umjereni vjernici.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Remzudin » 25 Jun 2017, 01:24

Lavlje_srce wrote: 25 Jun 2017, 01:11
Krokodil Behko wrote: 25 Jun 2017, 00:04 A šta ti je ta duhovnost? Ja sam je malo drugačije zamišljao.
Čak imamo i temu o tome i nisam jedini koji smatra da to nije vezano samo za religiju.

https://bosanski-forum.com/viewtopic.ph ... =Duhovnost
Ne postoji univerzalna definicija niti univerzalni put duhovnosti. Ja sam radila neke mini-eksperimente na sebi i svoj duhovni put sam nasla u Islamu. Fazlija je svoj put nasao u Budizmu, ti mozda volis prirodu ili sta vec. Ko trazi naci ce, na to se svodi. :)

Podrinjac wrote: 25 Jun 2017, 00:09Daj mi, molim te, te upute od vjere da sačuvam zdravlje. Pa da je tako, Balkancima bi prosjek života bio 80, a ne 45 godina.
Ogromna većina umjerenih vjernika su licemjeri.
Budi umjeren u svemu. Nisi prosvijetljen? :oo Nisam ni mislila da ces biti. :oo

Umjereni ljudi su najbolji ljudi, takvi su i umjereni vjernici.

a ja u nauknu nadnaravnost

bolje da vjerus u mene,jer ja sam zamjenik Muhameda pejgambera,i ti ces jednog dana klanjati pred mojim nogama.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Mutevelija » 25 Jun 2017, 01:28

Euzubilahiminesejtani radzim.
(3 puta puhnuti) ode remzudin
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Remzudin » 25 Jun 2017, 05:42

Mutevelija wrote: 25 Jun 2017, 01:28 Euzubilahiminesejtani radzim.
(3 puta puhnuti) ode remzudin
eh,kad bi to tako lako bilo.....vise bi ljudi od moje mantre nestalo

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Remzudin » 25 Jun 2017, 05:46

Mutevelija wrote: 25 Jun 2017, 01:28 Euzubilahiminesejtani radzim.
(3 puta puhnuti) ode remzudin

tvoj izgovor nije ispraven,to se izgovara

alif-lam-mim
oudu billahi mine shejtani radzim................................( dalje necu reci )

plus toga moraju goriti najmanje 2 crvene svice u 23:55 h,onda bi mozda postajala sansa ( ali i to nema garancije )

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Mutevelija » 25 Jun 2017, 07:23

Znas li sta je elif lam mim?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Konsultant » 25 Jun 2017, 10:14

Lavlje_srce wrote: 24 Jun 2017, 23:05 Sta imas od najsavremenijih tehnoloskih dostignuca ako se gusis u smogu, pijes toksicnu vodu i jedes slicnu hranu? Covjek bez vjere gubi mjeru i kompas, ali naravno neka svako radi po vlastitom nahodjenju. :)
Da, mislim da je to poenta tog nekog "spavanja" BI. Kina je platila veliku cijenu privrednog preporoda. BI malo drugacije gleda na zivot. Cemu Nobel na stalazi ako nemas porodicu i socijalni zivot, to je ugrubo njihova vizija zivota.

Dobro raditi po vlastitom nahodjenju, ali sto Kina satra njihovim toxicnim proizvodima.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by REMB » 25 Jun 2017, 14:42

Pitanje za ateiste: dal i vi bajramujete i udaratel po baklavi?

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Pitanja za ateiste /agnostike

Post by Mutevelija » 25 Jun 2017, 15:15

Ja sam musliman a ne jedem baklavu, :br
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests