Pravo tumačenje Islama

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 29 Dec 2017, 17:21

Odmah na početku da kažem da nisam musliman ali nisam ni kršćanin. Htio bih malo razjasniti tumačenje Kur'ana i Islama. Kur'an se sastoji kao što neki znaju od mitologije i religijskih nauka (filozofskih). Kur'an se često citira i tumači doslovno. Priče u Kur'anu imaju svoje metafizičko tumačenje ali i doslovno istinsko sa malim izmjenama no te priče su manje bitne od njegove filozofije i religijske nauke. Naime većina muslimana osim Ismailita koje usput smatram jedinim pravim i originalnim muslimanima pojam "Allaha" tumače kao osobnost odnosno kao Boga individualca, svemogućeg. Zna li itko odgovoriti po kojem to pravu i na kontu čega su si današnji muslimani dali za pravo da Allaha tumače kao individuu? Čisto me kao filozofa interesira gdje u Kur'anu piše da je Allah individualac, osoba ili osobnost? Naime rani muslimani kao i rani kršćani su imali gnostičko tumačenje svojih religija što znači da nisu kao vi danas vjerovali doslovno u Boga kao individualca nego kao u nešto sasvim drugo. Pojam "Allah" točnije iz arapskog "al-ilah" znači Bog, a može se čitati i kao "uzvišen". Kasniji muslimani su "al-ilah-u" dodali član "el" te je gnostičko tumačenje izgubilo svaku smisao i prešlo dogmatsko te je pojam dobio novo značenje "jedan jedini Bog" odnosno Allah po današnjem.
Raniji Allah je označavao stanje uzvišenosti odnosno stanje više svijesti, a ne pojedinca odnosno individualnu osobnost. Stanje više svijesti se često naziva i božanskim stanjem odnosno to je stanje "prosvjetljenja", "samospoznaje", "nadsvijesti" itd. kako god vi to zvali. To znači da smo svi mi bogovi kada dođemo do te razine. Naime da ukratko objasnim koncept svijesti. Prema istočnjačkim filozofijama i religijama svijest je nešto najuzvišenije što postoji. Širenjem svijesti čovjek postaje uzvišeno biće odnosno to i jeste svrha istočnjačkih filozofija. Svi smo mi svijesti odnosno jastvo iliti izvorna osobnost je svijest. Allah je bio svatko onaj ko je bio uzvišen jer to je pravo značenje ranije riječ al-ilah.
Prorok Muhamed je kao što mnogi od vas znaju do svoje uzvišenosti došao meditacijom. Da, onom pravom istočnjačkom meditacijom (ne molitvom). I tog drevnog mudraca ste pogrešno protumačili jer on nije prorok odnosno poslanik "individualca", on je poslanik svoje božanske uzvišenosti odnosno svijesti, kao i svi raniji "poslanici" u bilo kojoj religiji. Ovo nije samo problem Islama nego i Kršćanstva. Obje religije su u početku svog nastanka imale gnostičko tumačenje samo što se ono izgubilo kroz povijesti zbog raznih političkih interesa u borbi za moć i manipulacijom ljudima. Doduše u kršćanskim apokrifima je još uvijek sačuvano ono pravo gnostičko tumačenje. Ismailiti su jedini za koje znam da su održali originalno tumačenje pojma "Allah". Oni vjeruju da je Kur'an napisan u konceptu metafizike.

Problem je nastao na bliskom istoku naravno. Ako znate povijest bliskog istoka onda znate da ima vrlo burnu povijest punu ratova i borbi za premoć određenih arapskih plemena. Problem je nastao još u vrijeme propovijedanja Muhameda jer su se u to vrijeme borile dinastije iz Medine i Mecce. Svaka je htjela imati monopol i što više plemena za svoje saveznike. Kada se islam proširio i jednima i drugima problem je i dalje postojao. I dalje su se otimali i ratovali za prevlast. Tada se Islam počeo tumačiti na razno razne načine u svrhu ostvarivanja monopola nad stanovništvom. Tumačilo se onako je kome u to vrijeme odgovaralo. Nastalo je mnogo frakcija koje postoje i danas. Jedan dio ranijih učenjaka koji su zadržali originalno učenje su napustili arabiju i pošli prema Perziji. Oni će kasnije postati Šiti. Među tim Šitima će se dogoditi isto ono što se dogodilo sa Sunitima. Počet će borba za prevlast i ponovno će religija biti mač u ruci neprijatelja. U toj borbi među Šitima jedna od frakcija miroljubljivo napušta južnu perziju i odlazi na sjever perzije. Oni su danas poznati kao Ismailiti i kao jedini koji su zadržali ono istinsko i originalno učenje Islama. Pokušavalo ih se uništiti na razne načine jer su imali filozofiju po kojoj nitko nije mogao koristiti religiju kao oružje i zato su im smetali. Bošnjaci su svoju religiju dobili od turaka, a turci od sunitskih učenjaka sa juga.

Imali među vama Ismailita i interesira me postoji li u BIH zajednica Ismailita ?

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Socrates » 29 Dec 2017, 17:39

Tesko da se moze vise napisati a manje reci.
. . . . . . . . .

Al-Razi
Na probnom
Na probnom
Posts: 80
Joined: 15 Dec 2017, 01:32
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Al-Razi » 29 Dec 2017, 18:03

Dakle, ako u islamu (ili kršćanstvu) postoji shvatanje Boga kao osobnog bića, onda mora da je neko nešto zafrko pa "uzvišeno stanje svijesti" pogrešno poistovijetio s nekim svemoćnim bićem na nebu. To sigurno nije zato što te vjere ZAPRAVO naučavaju i vjeruju u Boga kao osobno nebesko biće od početka. :D. :D. :D.

Vrlo jednostavno. Knjiga islamskog nauka je Kur'an, uzmi ga, počni čitati i svaki put kad naletiš na riječ Allah, zamijeni ga sa izrazom "uzvišeno (lično) stanje svijesti".
Ako ovakva supstitucija i u jednom! slučaju producira potpunu besmislicu, to znači da ti je teorija promašena jer ta ideja evidentno nije bila vodilja autoru Kur'ana, i kao takva ne stoji iza toga što naučava Kur'an (time, i islam). Samo ako tvoja teorija izdrži ovaj test, odnosno ova supstitucija SVAKI put proizvede potpuno smislenu i koherentnu tezu, onda uopće ima smisla o ovoj teoriji uopće dalje razgovarati.

Dotad, izgleda da pokušavaš neka svoja duhovno-filozofska shvatanja projicirati u neki vrlo drukčiji sistem vjerovanja.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2017, 18:46

Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 17:21 U toj borbi među Šitima jedna od frakcija miroljubljivo napušta južnu perziju i odlazi na sjever perzije.
Jel mi se samo čini, ili mi ovdje govorimo o osnivačima takozvanih "asasina", prve prave jedinice komandosa, u svijetu?

Imali među vama Ismailita i interesira me postoji li u BIH zajednica Ismailita ?


Nisam baš nešto upućen, oko tih islamskih podjela, ali, ako neko bude došao pa rekao kako u BiH, ipak ima tih Ismailita, to će za mene biti novost :hm

Znam da pored regularnih hanefijskih sunita, imamo prisustvo vehabitske sekte, a čini mi se i sufističke.


Ipak, nešto znam. Najgnostičkiji od svih pravaca u Islamu, osmišljen je baš u Bosni (nikakvo čudo, zar ne) i to je bio "Hamzevijski pokret", koji je u krvi ugušen itd.
Ne znam skoro ništa o prirodi njihovog učenja, pa pošto vidim da se ti kontaš oko ovih stvari, ukoliko imaš podatke, bilo bi lijepo da ih podijeliš s nama :D

Po mogućnosti, da to nije ono "kadija te tuži-kadija ti sudi", odnosno, da to ne budu podaci iz teksta optužnice, pošto je u nju svako mogao upisati svakakve neutemeljene gluposti.

E da, njih se optuživalo i da su inkarnacionisti, ma šta to značilo :misli
online

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 29 Dec 2017, 18:48

Al-Razi wrote: 29 Dec 2017, 18:03 Dakle, ako u islamu (ili kršćanstvu) postoji shvatanje Boga kao osobnog bića, onda mora da je neko nešto zafrko pa "uzvišeno stanje svijesti" pogrešno poistovijetio s nekim svemoćnim bićem na nebu. To sigurno nije zato što te vjere ZAPRAVO naučavaju i vjeruju u Boga kao osobno nebesko biće od početka. :D. :D. :D.

Vrlo jednostavno. Knjiga islamskog nauka je Kur'an, uzmi ga, počni čitati i svaki put kad naletiš na riječ Allah, zamijeni ga sa izrazom "uzvišeno (lično) stanje svijesti".
Ako ovakva supstitucija i u jednom! slučaju producira potpunu besmislicu, to znači da ti je teorija promašena jer ta ideja evidentno nije bila vodilja autoru Kur'ana, i kao takva ne stoji iza toga što naučava Kur'an (time, i islam). Samo ako tvoja teorija izdrži ovaj test, odnosno ova supstitucija SVAKI put proizvede potpuno smislenu i koherentnu tezu, onda uopće ima smisla o ovoj teoriji uopće dalje razgovarati.

Dotad, izgleda da pokušavaš neka svoja duhovno-filozofska shvatanja projicirati u neki vrlo drukčiji sistem vjerovanja.
Pojam "uzvišenog" ne može biti lično jer to je stanje, a ne osobnost. Što se tiče same terminologije, sad imamo problem. Naime dva su problema prisutna, prvi problem je izvorni Kur'an. Prije svega ta moja kako ti kažeš "teorija" nije moja teorija nego gnostički i originalni nauk predislamskog svijeta. Naime moj koncept se slaže u prvobitni Kur'an, a i u ovaj samo malo manje. Prvobitni Kur'an je bio uvelike drugačiji od ovoga danas. Opće je poznato da su muslimanski teolozi napravili veliku izmjenu slogova u Kur'an-u da bih ga "prilagodili" našem tumačenju. Naime Kur'an je kao i Biblija pisan semitskim jezikom u kojem postoje samo suglasnici, a nedostajali su samoglasnici. Mnoge množine i višeznačni pojmovi koji označavaju "nešto", a ne "nekoga" su postali jednoznačni sa individualizacijom. Inače najbolji primjer za to je "Allah". Inače Allah je elohim, kao što i sam vidiš riječi su vrlo slične. Elohim je pojam koji označava "božanstva" (množinu), čisti primjer Pluralisa maiestatisa.
Drugi problem koji sam spomenuo je taj što i današnji pojam "Allah" može imati višeznačno tumačenje. Kad kada se u Kur'anu naglašava ta jednina i individualizam obično tamo gdje je u pred pojmu rečenice umetnuto najviše slogova, a kad kada se vrlo jasno da iščitati da se pojam odnosi na stanje, a ne osobnost. Obojica znamo da je Kur'an knjiga sa najviše vrsta tumačenja na svijetu. Kur'an tumači doslovno ko kako hoće. Problem je upravo u tom ranom semitizmu koji zaista može imati više tumačenja.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Venera » 29 Dec 2017, 18:51

Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 18:48 Elohim je pojam koji označava "božanstva" (množinu), čisti primjer Pluralisa maiestatisa.
a kakve veze ima Elohim sa Allah :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 29 Dec 2017, 19:03

Krokodil Behko wrote: 29 Dec 2017, 18:46
Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 17:21 U toj borbi među Šitima jedna od frakcija miroljubljivo napušta južnu perziju i odlazi na sjever perzije.
Jel mi se samo čini, ili mi ovdje govorimo o osnivačima takozvanih "asasina", prve prave jedinice komandosa, u svijetu?

Imali među vama Ismailita i interesira me postoji li u BIH zajednica Ismailita ?


Nisam baš nešto upućen, oko tih islamskih podjela, ali, ako neko bude došao pa rekao kako u BiH, ipak ima tih Ismailita, to će za mene biti novost :hm

Znam da pored regularnih hanefijskih sunita, imamo prisustvo vehabitske sekte, a čini mi se i sufističke.


Ipak, nešto znam. Najgnostičkiji od svih pravaca u Islamu, osmišljen je baš u Bosni (nikakvo čudo, zar ne) i to je bio "Hamzevijski pokret", koji je u krvi ugušen itd.
Ne znam skoro ništa o prirodi njihovog učenja, pa pošto vidim da se ti kontaš oko ovih stvari, ukoliko imaš podatke, bilo bi lijepo da ih podijeliš s nama :D

Po mogućnosti, da to nije ono "kadija te tuži-kadija ti sudi", odnosno, da to ne budu podaci iz teksta optužnice, pošto je u nju svako mogao upisati svakakve neutemeljene gluposti.

E da, njih se optuživalo i da su inkarnacionisti, ma šta to značilo :misli
Osnivač assasina je bio "Hassan-i Sabbah" koji je bio između ostaloga i mistik te filozof i pripadnik Ismailita no nije on osnovao Ismailizam. U očima zapada on je bio terorist i nalogodavac ubojicama no u ono vrijeme kada su Ismailite htjeli uništiti njegov pokret je bio revolucionistički i borio se isključivo protiv onih koji su htjeli uništiti njega i Ismailite. Svakako nije bio budala već vrlo učen, mudar inteligentan čovjek čije su metode obrane bile takve kakve jesu.

Prvi put čujem za Hamzevijski pokret tako da nažalost ne mogu ti reći ništa o tome no zaintrigirao si me pa ću pokušati nešto naučiti i o tome. Iskreno ni ja nisam poznavatelj svih islamskih podjela no proučavanje Biblije i njenog gnostičkog tumačenja me počeo zanimati i Islam pa sam se prebacio na proučavanje gnostike Islama jer sam smatrao i smatram da abrahamske religije imaju i polaze od iste točke. To su vrlo slične religije čije se mitologije temelje na Egipatskim drevnih mitologijama jer Stari Zavjet većinski pripada Egipatskoj mitologiji, a potom Babilonskoj i Sumerskoj.

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 29 Dec 2017, 19:07

statebriga wrote: 29 Dec 2017, 18:51
Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 18:48 Elohim je pojam koji označava "božanstva" (množinu), čisti primjer Pluralisa maiestatisa.
a kakve veze ima Elohim sa Allah :kafa
Povijest riječi Allah dolazi od najstarije pisane riječi za Boga, El, koja je korištena još u starozavjetnim spisima. Daljnjni razvoj riječi je išao: El- Eloah(- Elohim pl.)- Elloah- Ellah- Allah. U prastara vremena (12 000 godina) El je bila najčasnija riječ.
Međutim problem je što je Elohim onda kao i danas predstavljao množinu odnosno "božanstva" jer nastao je u vrijeme prije monoteizma. Sve abrahamske religije imaju svoje temelje u politeizmu. Tako je Allah tek nedavno postao "jednina" odnosno data mu je osobnost i individualnost.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Venera » 29 Dec 2017, 19:13

Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 19:07
statebriga wrote: 29 Dec 2017, 18:51
Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 18:48 Elohim je pojam koji označava "božanstva" (množinu), čisti primjer Pluralisa maiestatisa.
a kakve veze ima Elohim sa Allah :kafa
Povijest riječi Allah dolazi od najstarije pisane riječi za Boga, El, koja je korištena još u starozavjetnim spisima. Daljnjni razvoj riječi je išao: El- Eloah(- Elohim pl.)- Elloah- Ellah- Allah. U prastara vremena (12 000 godina) El je bila najčasnija riječ.
Međutim problem je što je Elohim onda kao i danas predstavljao množinu odnosno "božanstva" jer nastao je u vrijeme prije monoteizma. Sve abrahamske religije imaju svoje temelje u politeizmu. Tako je Allah tek nedavno postao "jednina" odnosno data mu je osobnost i individualnost.
wikipedia povijest :hihi

pretpostavka, tj. moguce porijeklo rijeci je Al-Ilah :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Mutevelija » 29 Dec 2017, 19:14

Kakav je ovo Zoastoranizam?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Mutevelija » 29 Dec 2017, 19:15

statebriga wrote: 29 Dec 2017, 18:51
Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 18:48 Elohim je pojam koji označava "božanstva" (množinu), čisti primjer Pluralisa maiestatisa.
a kakve veze ima Elohim sa Allah :kafa
El i Al je u semitsim jezicima za Boga glavno.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Melek » 29 Dec 2017, 19:16

Ili na albanskom "LJ" :djed
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Mutevelija » 29 Dec 2017, 19:16

Allah se može spoznati iz svojih 99 imena koja su zapisana u Kur'anu eto ti odgovora stranče
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2017, 19:18

Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 19:03
Krokodil Behko wrote: 29 Dec 2017, 18:46
Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 17:21 U toj borbi među Šitima jedna od frakcija miroljubljivo napušta južnu perziju i odlazi na sjever perzije.
Jel mi se samo čini, ili mi ovdje govorimo o osnivačima takozvanih "asasina", prve prave jedinice komandosa, u svijetu?

Imali među vama Ismailita i interesira me postoji li u BIH zajednica Ismailita ?


Nisam baš nešto upućen, oko tih islamskih podjela, ali, ako neko bude došao pa rekao kako u BiH, ipak ima tih Ismailita, to će za mene biti novost :hm

Znam da pored regularnih hanefijskih sunita, imamo prisustvo vehabitske sekte, a čini mi se i sufističke.


Ipak, nešto znam. Najgnostičkiji od svih pravaca u Islamu, osmišljen je baš u Bosni (nikakvo čudo, zar ne) i to je bio "Hamzevijski pokret", koji je u krvi ugušen itd.
Ne znam skoro ništa o prirodi njihovog učenja, pa pošto vidim da se ti kontaš oko ovih stvari, ukoliko imaš podatke, bilo bi lijepo da ih podijeliš s nama :D

Po mogućnosti, da to nije ono "kadija te tuži-kadija ti sudi", odnosno, da to ne budu podaci iz teksta optužnice, pošto je u nju svako mogao upisati svakakve neutemeljene gluposti.

E da, njih se optuživalo i da su inkarnacionisti, ma šta to značilo :misli
Osnivač assasina je bio "Hassan-i Sabbah" koji je bio između ostaloga i mistik te filozof i pripadnik Ismailita no nije on osnovao Ismailizam. U očima zapada on je bio terorist i nalogodavac ubojicama no u ono vrijeme kada su Ismailite htjeli uništiti njegov pokret je bio revolucionistički i borio se isključivo protiv onih koji su htjeli uništiti njega i Ismailite. Svakako nije bio budala već vrlo učen, mudar inteligentan čovjek čije su metode obrane bile takve kakve jesu.
Gledao sam emisiju o njemu, na History chanellu. Bio je intelektualni div, nema tu šta. Salahudina je dobtro navozao, kad mu je ovaj htio glave doći.

Prvi put čujem za Hamzevijski pokret tako da nažalost ne mogu ti reći ništa o tome no zaintrigirao si me pa ću pokušati nešto naučiti i o tome. Iskreno ni ja nisam poznavatelj svih islamskih podjela no proučavanje Biblije i njenog gnostičkog tumačenja me počeo zanimati i Islam pa sam se prebacio na proučavanje gnostike Islama jer sam smatrao i smatram da abrahamske religije imaju i polaze od iste točke. To su vrlo slične religije čije se mitologije temelje na Egipatskim drevnih mitologijama jer Stari Zavjet većinski pripada Egipatskoj mitologiji, a potom Babilonskoj i Sumerskoj.

Moja je teorija, da su neki zaostali pripadnici Crkve Bosanske, samo prenijeli to učenje u Islam.
U pravu si, što se tiče egipatske mitologije, s tim da dodamo malo i sumerkih mitova i to je to.
Zapravo, koliko mi je jasno, Egipat je tvorac i ranog kršćanskog gnostičkog učenja. Nisu li baš odatle, iz Aleksandrije, protjerali biskupa Arija i to baš u Ilirik?
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Venera » 29 Dec 2017, 19:19

Mutevelija wrote: 29 Dec 2017, 19:15
statebriga wrote: 29 Dec 2017, 18:51
Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 18:48 Elohim je pojam koji označava "božanstva" (množinu), čisti primjer Pluralisa maiestatisa.
a kakve veze ima Elohim sa Allah :kafa
El i Al je u semitsim jezicima za Boga glavno.
jedan je starohebrejski,a drugi je aramejeski :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 29 Dec 2017, 22:59

statebriga wrote: 29 Dec 2017, 19:13
Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 19:07
statebriga wrote: 29 Dec 2017, 18:51
Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 18:48 Elohim je pojam koji označava "božanstva" (množinu), čisti primjer Pluralisa maiestatisa.
a kakve veze ima Elohim sa Allah :kafa
Povijest riječi Allah dolazi od najstarije pisane riječi za Boga, El, koja je korištena još u starozavjetnim spisima. Daljnjni razvoj riječi je išao: El- Eloah(- Elohim pl.)- Elloah- Ellah- Allah. U prastara vremena (12 000 godina) El je bila najčasnija riječ.
Međutim problem je što je Elohim onda kao i danas predstavljao množinu odnosno "božanstva" jer nastao je u vrijeme prije monoteizma. Sve abrahamske religije imaju svoje temelje u politeizmu. Tako je Allah tek nedavno postao "jednina" odnosno data mu je osobnost i individualnost.
wikipedia povijest :hihi

pretpostavka, tj. moguce porijeklo rijeci je Al-Ilah :kafa
Ne nego opće znanje. Ne znam koliko moram biti precizan ali evo pokušat ću opet: "Kur'an koristi alīha kao množinu īlah za poganska božanstva, a povremeno koristi Allahumma (O Allah! - množinu) za jedinog boga (za razliku od "Allaha"). Točan ekvivalent, u modernom arapskom, Elohima kao značenja bogova mnoštva bio bi Ilāhīn (إلاهين), iako se rijetko koristi u arapskom govoru.

Općenito se misli da je Elohim izveden iz ela , a potonji je prošireni oblik sjeverozapadne semitske imenice 'il .Srodne imenice eloah ( אלוה ) i el ( אֵל ) koriste se kao pravilna imena ili kao generički, u tom su slučaju međusobno zamjenjive s elohima . Pojam sadrži dodano heh kao treći radikal na bikonsonantnom korijenu . Rasprave o etimologiji elohija uglavnom se odnose na ovo proširenje. Točno srodno izvan hebrejskog nalazi se u Ugaritskom ' lhmuObitelj El, boga stvoritelja i glavno božanstva u kanaanskoga panteona , u biblijskoj aramejske 'Ĕlāhā i kasnije sirijske Alaha „Boga”, a na arapskom 'ilāh „Bože, božanstva”.

Trebam li navesti i reference ? Ako zatražiš to od mene učinit ću to ali te upozoravam da je referenca poprilično jako dugačka, a tebi neće apsolutno ništa značiti niti ćeš provjeravati to što ti budem napisao.

Btw jedan savjet. Ja znam da vi svi često sumnjate u Wikipediju ali nemojte pretjerivati. Treba znati što je činjenica, a što teorija ili nešto ne dokazano. Na Wikipediji piše da je zemlja okrugla, hajde da joj ne vjerujem jer ipak to je Wikipedija ? Ne može svatko i pisati što hoće tamo bez referenci i valjanih izvora, vjeruj mi znam iz prve ruke.

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 29 Dec 2017, 23:05

Mutevelija wrote: 29 Dec 2017, 19:16 Allah se može spoznati iz svojih 99 imena koja su zapisana u Kur'anu eto ti odgovora stranče
Piše li u Kur'anu točno da se svih 99 imena odnose isključivo na osobnost odnosno individualca zvanog "Allah" ?? Citiraj mi barem 4 rečenice koje to potvrđuju. Što se može spoznati iz tih 99 imena ? Da postoji 99 naziva za stanje, a ne osobnost. Da uzvišena svijest ima 99 naziva.

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 29 Dec 2017, 23:35

Krokodil Behko wrote: 29 Dec 2017, 19:18 Moja je teorija, da su neki zaostali pripadnici Crkve Bosanske, samo prenijeli to učenje u Islam.
U pravu si, što se tiče egipatske mitologije, s tim da dodamo malo i sumerkih mitova i to je to.
Zapravo, koliko mi je jasno, Egipat je tvorac i ranog kršćanskog gnostičkog učenja. Nisu li baš odatle, iz Aleksandrije, protjerali biskupa Arija i to baš u Ilirik?
Mislim da tvorca gnostičkog kršćanskog pa i islamskog učenja nema jer ta gnostička tumačenja su preuzeta i naslijeđena od ranijih religija. Treba znati jednu činjenicu. Drevni narodi su se koristili jezikom simbolike. Oni nisu kao mi danas pisali realistički, konkretno i doslovno. Oni su pisali jezikom simbolike odnosno metaforički ili prenesenog značenja. Tu je mnoštvo alegorija, personifikacija i koje čega drugoga. Ako se spominje borba između bubam boga "Ra" i boga "Seta" onda se ne misli doslovno na dva Boga koja se gađaju munjama i vatrom nego se misli na borbu između dobra i zla. Mi danas smatramo da su Egipćani pa tako i rani kršćani i muslimani doslovno vjerovali u te priče i bogove kao individualce no to nije tako i to znamo iz zapisa i tumačenja. Kasniji prijevodi su učinili to da mi povjerujemo u to. Kako si mogao ljudima u ono vrijeme objasniti da "Bog" nije individua nego da ta riječ označava "uzvišenost" i da predstavlja stanje? Ili kako si mogao objasniti drevnim egipatskim običnim ljudima da je "Ra" Bog sunca odnosno da predstavlja "stanje svjetlosti, uzvišenosti" ? Nikako, morao si uzeti glavu orla i nabiti na ljudsko tijelo i objasniti im da je to "Ra" jer je ptica u ono vrijeme totemizma predstavljala nešto uzvišeno što leti u nebesima.
Kroz povijest se izgubilo pravo značenje "Boga".

Što se tiče biskupa Arija on je propovijedao nešto vrlo slično istočnjačkim naukama. U njegovoj nauci se jasno da naslutiti da pod pojmom Boga misli na svijest jer Boga opisuje kao vječnog, dobrog, mudrog i nepromjenjivog. Sve to je ljudska svijest. Ljudska svijest nema boje, okusa, mirisa, agregatno stanje, masu niti oblika samim time je nepromjenjiva i vječna. Dobra je kada se osvijesti, a samim time i mudra. Zatim spominje da je svijet nastao uz pomoć "logosa" odnosno riječi "Boga", a u budizmu i hinduizmu se vjeruje da je sve nastalo od zvuka poznatijeg kao "Om"što znači da "Om" može biti logos. U principu prema filozofskom istočnjačkom tumačenju "Om" iliti zvuk je zvuk stvaranja točnije on nije doslovno zvuk od kojeg je nastalo sve nego je to vibracija koja se pojavljuje kada svijest "stvara". To je sad neka potpuno druga tema.

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 29 Dec 2017, 23:45

statebriga wrote: 29 Dec 2017, 19:19
Mutevelija wrote: 29 Dec 2017, 19:15
statebriga wrote: 29 Dec 2017, 18:51
Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 18:48 Elohim je pojam koji označava "božanstva" (množinu), čisti primjer Pluralisa maiestatisa.
a kakve veze ima Elohim sa Allah :kafa
El i Al je u semitsim jezicima za Boga glavno.
jedan je starohebrejski,a drugi je aramejeski :kafa
Ne, aramejski je "Ĕl", a sjeverozapadna semitska je " 'il". Kasnije dolazi ta novija riječ "Al" od Sirijskog.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Venera » 30 Dec 2017, 00:02

Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 23:45
statebriga wrote: 29 Dec 2017, 19:19
Mutevelija wrote: 29 Dec 2017, 19:15
statebriga wrote: 29 Dec 2017, 18:51

a kakve veze ima Elohim sa Allah :kafa
El i Al je u semitsim jezicima za Boga glavno.
jedan je starohebrejski,a drugi je aramejeski :kafa
Ne, aramejski je "Ĕl", a sjeverozapadna semitska je " 'il". Kasnije dolazi ta novija riječ "Al" od Sirijskog.
kad konkretno kasnije? :kafa

el znaci bog, ali al ne znaci bog, vec al ilah znaci bog
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests