Upute za savremenu muslimanku u BiH

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Upute za savremenu muslimanku u BiH

Post by Hurija » 20 Jun 2021, 11:22

:D

Žena nije "halatka" niti predmet ,živo je biće sa svojim potrebama i prohjevima.

Pa.Sigurna sam da će Mutevelija biti pravi đuvegija čim nađe svoju izabranicu.
Ostalo je cutanje.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Upute za savremenu muslimanku u BiH

Post by insomnia » 20 Jun 2021, 11:31

Taare wrote: 20 Jun 2021, 11:19 A ti baš došo da usvojiš poneki :inasab
Ma jok. Doso da vidim nacin na koji djavo djeluje
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Upute za savremenu muslimanku u BiH

Post by Taare » 20 Jun 2021, 11:35

Pogledaj svoj život :zubi
Svi mi se morete obratit

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Upute za savremenu muslimanku u BiH

Post by insomnia » 20 Jun 2021, 11:36

Ja nisam muslimanski influenser
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Upute za savremenu muslimanku u BiH

Post by Taare » 20 Jun 2021, 14:35

Samo sam htio da ti olakšam i na najbližem mogućem primjeru pokažem šejtansko zavođenje insana koji je prilično upućen u vjerske propise.
Svi mi se morete obratit

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5822
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 164 times
Been thanked: 289 times
Status: Online

Re: Upute za savremenu muslimanku u BiH

Post by bosnjakinja » 20 Jun 2021, 15:50

Krokodil Behko wrote: 20 Jun 2021, 10:58
Halima savjetuje: „Nijedna žena ne mora da nosi hidžab protiv svoje volje”



Image

Izbeglica iz Somalije koja je odrasla u veoma konzervativnoj sredini, za samo dve godine uspela je da postigne vrtoglavu karijeru i postane jedno od najpoznatijih lica u svetu mode.

BBC servis na ruskom razgovarao je sa prvim svetskim supermodelom koji nosi hidžab, Halimom Aden, o tome kako uspeva da uskladi karijeru modela sa strogim principima islama, a još je i pitala stručnjake iz modne industrije sa čime je povezan dolazak muslimanki u svet mode.

„Molitva u šminkernici"
„Trudim se da se molim pet puta dnevno ali mi ne polazi uvek za rukom," priča Halima. „Jedno od mojih najupečatljivijih sećanja je kako trčim sa ćilimom za molitvu za vreme Nedelje mode u Njujoku i tražim gde da se pomolim. Za to često posluže šminkernica ili studio".

Prvi put se srećem sa Halimom u bekstejdžu Modest Fashion Week u Istanbulu.

Okružena fotografima i dizajnerima u pratnji svog menadžera ne propušta priliku da popriča sa svakim čovekom na koga naiđe i rado pravi selfi sa zaposlenima na događaju.

Dvadesetdvogodišnja Halima Aden je prva manekenka sa hidžabom koja se slikala za naslovnicu britanskog časopisa Vogue i koja se pojavila u burkiniju na stranicama američkog časopisa Sports Illustrated, gde se uglavnom pojavljuju poluobnaženi modeli.

„Nošenje hidžaba stoji u ugovoru manekenke"
Halima se rodila u izbegličkom logoru u Keniji. Njena porodica je poreklom iz Somalije. Sredinom 90-tih godina oni su bežali od jednog od najkrvavijih ratova na afričkom kontinentu.

Njena majka je hodala 12 dana pre nego što je dospela u Keniju. Kada je Halima imala šest godina sa mamom i bratom se preselila u SAD.

Veza sa Haliminim ocem izgubljena je tokom rata.
U pravu je

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Upute za savremenu muslimanku u BiH

Post by Šabović Adis » 20 Jun 2021, 15:54

Jes, treba vjerom mahat ko zastavom. :valja
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Upute za savremenu muslimanku u BiH

Post by Hurija » 20 Jun 2021, 15:58

Šabović Adis wrote: 20 Jun 2021, 15:54 Jes, treba vjerom mahat ko zastavom. :valja

Šuti kjafire .


:D
Ostalo je cutanje.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120361
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6954 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

ISLAMSKE FEMINISTKINJE: Muškarci su iskrivili islam i lažu o poligamiji i pokrivanju žena

Post by Krokodil Behko » 22 Sep 2021, 09:22

Image


O tome razgovaramo s Amrom Pandžo, islamskom feministkinjom i mirovnom aktivisticom iz Sarajeva iz Udruge za dijalog u obitelji i društvu Mali koraci. Ona je jedna u nizu ustrajnih žena koje se deklariraju kao religijske feministkinje od kojih su se mnoge u Bosni i Hercegovini istaknule u poslijeratnoj borbi ne samo za prava žena, već za uspostavu mira i tolerancije, a među njima ima i uglednih teologinja.

Već dvadeset godina Amra radi na uspostavi mira i tolerancije, zalaže se za međureligijski dijalog, provodi projekte u cilju boljeg međusobnog razumijevanja ljudi i življenja s prihvaćanjem različitosti.

- Sad smo počeli raditi s najmlađima jer nakon ustrajnog nastojanja da izgradimo bolji svijet, vidimo kako odrasli i dalje mogu slobodno i bez ikakve odgovornosti izgovarati neke stvari u javnom prostoru koje proizvode nasilje, nepravdu i nemir. Pogledajte samo ove najnovije događaje u Crnoj Gori – neposredna je Amra, inače magistrica književnosti i doktorandica na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu.

Deklarirate se kao islamska feministkinja: kako komentirate tezu da su islam i feminizam nespojivi?

- Koliko god da religija danas ima kontroverznu ulogu sluškinje politike, njezini univerzalni principi govore da su mir i ljubav prema drugom čovjeku jedino stvarno svjedočanstvo Boga. Prihvaćanje različitosti i dijaloga su točka na kojoj se ljudi mogu povezati, a kada to prijeđe na druga područja života, pomaže da se liječimo od vjerovanja da je naša etnička ili vjerska grupa bolja od druge, što je drugim riječima - nacionalizam.


ŽENE MUFTIJE

Koliko dodirnih točaka imate s kršćanskim feministkinjama? Nema dugo da je jedan katolički svećenik u Hrvatskoj žene opisao doslovno kao "drugotne", što je uvrijedilo žene neovisno o tome kako se deklariraju.

- Imamo puno dodirnih točaka, jer žene su uzele svete knjige da vide iz čega muškarci izvlače tumačenja po kojima su one drugotne. S tim što je, rekla bih, nama u islamu čak lakše jer nemamo tako jaku svećeničku strukturu i dosta je to u islamu decentralizirano.

Puno žena studira na sarajevskoj teologiji, imamo žene koje predaju, i to ne laičke kolegije, već stručne, studiozno čitaju Kur'an i Hadis da vide gdje je došlo do iskrivljenja. Recimo, ima jedan glagol koji se spominje u Kur'anu u kontekstu odnosa prema ženama koji znači „udariti“, ali ista ta riječ ima više od dvadeset značenja pa je tako jedno od značenja „udaljiti se“.

Kada muslimani žele razumjeti neku kur'ansku poruku, provjere kako se poslanik Muhamed ponašao u takvim situacijama. Postoje veoma precizni dokazi da on nikada nije udario ženu, a u slučaju konflikta bi se udaljio. Islamske feministkinje istražuju takve slučajeve i pokušavaju doprijeti do istine. U povijesti BiH imamo žene muftije, dakle vjerske autoritete, stručnjakinje za pitanje vjere... U svijetu islamski feminizam ide k tome da žene mogu biti imami, to su još tihi glasovi, ali postoje.

U New Yorku, na Mannhattanu, dr. Amina Wadud, čuvena islamska feministkinja, predvodila je zajedničko klanjanje.

Posvuda patrijarhat međusobno podržavaju muškarci, kako popovi, tako i hodže. Upravo je dr. Zilka Spahić-Šiljak, najpoznatija bosanska islamska feministkinja, predavačica na Stanford Univerzitetu, u svojim istraživanjima pokazala da je jednaka potlačenost žena u svim religijama.

Ima li onda šerijatsko pravo na koje se talibani u Afganistanu pozivaju, a ponajprije što se tiče ženskih prava, ikakva uporišta u svetim islamskim knjigama?

- Dvadeset godina istražujem islam i prakticiram vjeru, ali nigdje ne vidim uporišta za takva tumačenja. Postoje određena pravila islamskog načina života, a skup tih pravila zove se šerijat, no to je vrlo rastezljiva stvar kroz vjekove. Na kraju krajeva postoji pravilo da se, kada se sastanu stručnjaci i donose odluke, svako pravilo uskladi s vremenom. Ne vidim odakle talibani izvlače tako rigidne odredbe jer se nigdje, kako iz načina života poslanika Muhameda, tako ni iz njegovih poruka, to ne može iščitati.

Poznavatelji Kur'ana tvrde da je ipak izrijekom u njemu odobrena poligamija, kao i da se spominje niska dobna granica za udaju?

- Točno je da se spominje poligamija, ali govorimo o vremenu s kraja 6. stoljeća, kada se smatralo da ženama treba prije svega zaštita. Islamske feministkinje smatraju da su to bile stvari socijalne prirode, podržavanje sigurnosti za žene i siročad.

Kada na ulici vidite udovicu koja prosi da bi nahranila djecu, u islamu se smatralo pozitivnim da je oženite i tako joj pomognete. Imamo zapise koji opisuju upravo ženidbu kao mjeru socijalne zaštite. Što se tiče dobi za udaju, zar se francuska kraljica 1141. godine ne udaje kad navrši trinaest godina?

To je pitanje vremena i položaja, ali najvažnije islamsko pravilo je da prije svega ne možete biti musliman i kršiti zakone države u kojoj živite. To je prvo pravilo. Dakle, ako kod nas poligamija nije zakonski dozvoljena, kao ni brak prije punoljetnosti, muslimani se toga drže, jer sve drugo je nered. Za mene je poligamija potpuno neprihvatljiva. Za zapadni krug, koliko ja iz iskustva vidim, mnogoženstvo je prečesto ozakonjenje paralelnih ljubavnih odnosa iz strasti, a nikako mjera socijalne zaštite.

TAJNA VEZA

S tim što postoje izvanbračne tajne veze pa će neki reći da je to u odnosu na ozakonjenu poligamiju zapravo licemjerje...

- Zapadnjaci su svjesni da često pored vjenčane žene imaju tajne paralelne ljubavne veze, tako da ste u pravu da je čuđenje i zgražanje nad poligamijom ponekad licemjerno. Ipak, islam uvijek podržava kulturu u kojoj muslimani žive, u bosanskoj kulturi je to običaj koji nikad nije pustio korijene. Tu i tamo bude izuzetaka, ali ostaje veoma strana stvar. Ja pripadam zapadnom islamskom krugu.


Podržavate li pokrivanje žena? Naime, muslimanke često poručuju da golotinja, primjerice na društvenim mrežama, ne govori o istinskim pravima žena.

- Za mene i za žene iz našeg konteksta, i ona koja se u javnosti obnažuje i ona koja se pokriva po licu jest manipulirana paćenica jer sve je to objektivizacija ženskog tijela po muškom diktatu. U tom smislu marama ima smisla, donosi dostojanstvo. Iskreno da vam kažem, jedno vrijeme sam nosila maramu, ali nakon 11. rujna imala sam puno problema zbog toga.

Primjerice, kad bih prelazila hrvatsku granicu trpjela sam dugotrajne kontrole, valjda su tražili bombu pod haljinom, ne znam. Stoga više ne nosim. U savjetovanju s mojim imamom i duhovnim učiteljem sam skinula maramu, a osjećala sam se, što se tiče prava, jednako s maramom i bez nje. Nigdje mi ona nije smetala u javnom prostoru, ali u današnjem svijetu, nažalost, tumače vas kao nekoga tko je neprijatelj i trebat će nam dugo dok izgradimo to povjerenje.

Radili ste s ljudima iz Afganistana, kada i kojim povodom je to bilo?

- Ja sam mirovina aktivistica još od kraja rata u BiH, preživjela sam opsadu Sarajeva kao 22-godišnjakinja i kasnije sam život posvetila izgradnji mira. Radila sam s raznim grupama u cijeloj regiji, trudeći se da ljudi dođu do samoiscjeljenja.

Desetine ljudi su prošli treninge, koristimo sva moguća sredstva, a ja sam dosta koristila religiju. Imali smo u početku malo literature, služili smo se već poderanim priručnicima s područja gdje su bili konflikti, poput Irske, Libanona...

Tako smo u udruzi "Mali koraci" zajedno sa centrom "Sanski most" napravili projekt u kojemu je sudjelovalo 24 mula iz Afganistana. Mule su vjerski službenici koji pod sobom imaju druge imame, upravljaju, primjerice, s po tristo džamija, bili su to vrhovni ljudi religijskog života Afganistana u doba američke okupacije te zemlje. S njima je došlo i šest tamošnjih aktivistica i uradili smo turu po Bosni i Hercegovini, boravili smo u Sarajevu s njima i to je, kako za nas, tako i za njih, bilo jedno veliko iskustvo. Isprva su oni nama bili jako čudni već vanjskim izgledom i odjećom, a vjerojatno i mi njima jer dolazimo iz potpuno drukčijeg civilizacijskog kruga.

Isto kao što mi teško nekome pojašnjavamo uzroke naših sukoba ovdje na Balkanu, tako i mi njihove teško razumijemo. To je kao da ste došli u neko drugo vrijeme. Mi nismo navikli na drugačije, a to nerazumijevanje i kulturne barijere kumuju strahu. Ti ljudi nama su izgledali naprosto čudno, a loše je kad nekoga vidimo kako je odjeven kazati odmah 'to su muslimani'. To su ljudi koji prije svega žive u drugim kulturološkim okolnostima.

Ova grupa koju smo vodili po Bosni i Hercegovini gledala je obnovljene kuće u Sarajevu, divili su se životu u miru. Žene su otvoreno govorile o nepravdama nad njima i tome kako nemaju jednaka prava i to u razdoblju kada su Amerikanci vladali, govorile su nam da se boje za sebe s obzirom da se primitivno patrijarhalno nasilje nad njima provodi uz religijsko opravdanje. Kada se pobune, naime, govore im da nisu prave vjernice.

Sjedili smo, sjećam se, s gostima iz Afganistana u sali za konferencije kada je jedan mula upitan kako on postupa sa svojom ženom. Odgovorio je da ona ima sve što joj treba, da joj on kupuje sve što i sebi, štoviše, i darove, zlatni nakit... Na to je jedna od Afganistanki šapnula meni da ga pitam zna li njegova žena čitati i pisati, a on je odgovorio - da je još nije naučio. A on je jedan od najvećih vjerskih autoriteta u Afganistanu.

ISKRIVLJENJA ISLAMA

Kako će onda obični vjernici gledati na ženska prava?


- Vidite, to što se trenutno događa u Afganistanu je strašno. Žene su sada prepuštene same sebi i zaista je to jedan užas.

No, ni na jedan način to nije povezano s islamom. Takvo što ne postoji u zapisima. To su velika iskrivljenja. Imam dojam da su talibani potpuno zbunjeni i vrlo nezreli za vlast koju su dobili. Pokušavaju naći saveznike i mislim da će ovoga puta biti popustljiviji. Za mene je kao muslimanku jako važno da se pravi distinkcija između onoga što religija jest i onoga što je zloupotreba religijskih tekstova.

U cijelom svijetu je došlo do retradicionalizacije i religijskog radikalizma nakon napada na Ameriku 11. rujna 2001. godine. Koliko je to otežalo borbu za ženska prava u muslimanskim zemljama?

- Nije li neki dan Vuk Drašković za događaje na Cetinju rekao da je to talibanizacija pravoslavlja? Ako se u svim religijama držite uskog tumačenja onoga što stoji u svetim spisima, onda možete kako hoćete opravdavati silu. Ako ne tumačite religiju kroz univerzalne principe dobra i jednakosti svih ljudi, možete podrivati odnose među vjerskim grupama, što dovodi do eskalacije i sukoba. A pojačan povratak tradicionalnim vrijednostima vidimo posvuda. Mogu vam reći da je mlada generacija u Bosni i Hercegovini puno tradicionalnija od starijih. Naše bake su bile slobodnijih nazora nego naša djeca. Ali smatram da je život u bivšoj Jugoslaviji bila naša sreća i da zahvaljujući emancipaciji žena iz toga doba religiju danas ne primamo na tako patrijarhalan način.

(slobodna dalmacija)
online

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5822
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 164 times
Been thanked: 289 times
Status: Online

Re: ISLAMSKE FEMINISTKINJE: Muškarci su iskrivili islam i lažu o poligamiji i pokrivanju žena

Post by bosnjakinja » 22 Sep 2021, 09:23

Wow 🤩 konacno sam nasla svoje mjesto :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120361
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6954 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: ISLAMSKE FEMINISTKINJE: Muškarci su iskrivili islam i lažu o poligamiji i pokrivanju žena

Post by Krokodil Behko » 22 Sep 2021, 09:24

bosnjakinja wrote: 22 Sep 2021, 09:23 Wow 🤩 konacno sam nasla svoje mjesto :oo

Članak objavljen u 9:22, a ti komentarišeš u 9:23.
Kad prije pročita sve?
online

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5822
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 164 times
Been thanked: 289 times
Status: Online

Re: ISLAMSKE FEMINISTKINJE: Muškarci su iskrivili islam i lažu o poligamiji i pokrivanju žena

Post by bosnjakinja » 22 Sep 2021, 09:27

Krokodil Behko wrote: 22 Sep 2021, 09:24
bosnjakinja wrote: 22 Sep 2021, 09:23 Wow 🤩 konacno sam nasla svoje mjesto :oo

Članak objavljen u 9:22, a ti komentarišeš u 9:23.
Kad prije pročita sve?
Naslov dovoljan

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81166
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: ISLAMSKE FEMINISTKINJE: Muškarci su iskrivili islam i lažu o poligamiji i pokrivanju žena

Post by Julia-Klara » 22 Sep 2021, 09:28

:valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31518
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2679 times
Been thanked: 5104 times
Status: Online

Re: ISLAMSKE FEMINISTKINJE: Muškarci su iskrivili islam i lažu o poligamiji i pokrivanju žena

Post by Matan » 22 Sep 2021, 09:31

Pa normala, sve religije su muskarci pisali..
pa nadjite mi jednu knjigu prije 1000 godina a da je zena pisala..
nisu smjele ni da pero pogledaju..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5822
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 164 times
Been thanked: 289 times
Status: Online

Re: ISLAMSKE FEMINISTKINJE: Muškarci su iskrivili islam i lažu o poligamiji i pokrivanju žena

Post by bosnjakinja » 22 Sep 2021, 09:35

animals wrote: 22 Sep 2021, 09:31 Pa normala, sve religije su muskarci pisali..
pa nadjite mi jednu knjigu prije 1000 godina a da je zena pisala..
nisu smjele ni da pero pogledaju..
Hadisi da

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31518
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2679 times
Been thanked: 5104 times
Status: Online

Re: ISLAMSKE FEMINISTKINJE: Muškarci su iskrivili islam i lažu o poligamiji i pokrivanju žena

Post by Matan » 22 Sep 2021, 09:38

bosnjakinja wrote: 22 Sep 2021, 09:35
animals wrote: 22 Sep 2021, 09:31 Pa normala, sve religije su muskarci pisali..
pa nadjite mi jednu knjigu prije 1000 godina a da je zena pisala..
nisu smjele ni da pero pogledaju..
Hadisi da
Sta Hadisi...
od Biblije, do danasnji knjiga..
prija samo muski, sad se nadje i pokoja zena..
pa kakav je polozaj zena bio u svijetu, prije samo sto godina, a kamoli prije milenijuma..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5822
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 164 times
Been thanked: 289 times
Status: Online

Re: ISLAMSKE FEMINISTKINJE: Muškarci su iskrivili islam i lažu o poligamiji i pokrivanju žena

Post by bosnjakinja » 22 Sep 2021, 09:42

animals wrote: 22 Sep 2021, 09:38
bosnjakinja wrote: 22 Sep 2021, 09:35

Hadisi da
Sta Hadisi...
od Biblije, do danasnji knjiga..
prija samo muski, sad se nadje i pokoja zena..
pa kakav je polozaj zena bio u svijetu, prije samo sto godina, a kamoli prije milenijuma..
Kur’an je slovo Bozije,hadisi ne…ja licno odbacujem hadise jer vidim samo nazadno razmisljanje klasicni patriarhalni tresh

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31518
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2679 times
Been thanked: 5104 times
Status: Online

Re: ISLAMSKE FEMINISTKINJE: Muškarci su iskrivili islam i lažu o poligamiji i pokrivanju žena

Post by Matan » 22 Sep 2021, 09:49

Nisam citao Kuran, pa te pitam, jel se spominju zene tamo..
mislim, zasto je Bog odlucio da samo muski imaju privilegiju da uce i
sire slova Bozija..zasto je zene izuzeo..
jel ih ne smatra vrijednim, ili ih je stvorio samo za rasploda..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5822
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 164 times
Been thanked: 289 times
Status: Online

Re: ISLAMSKE FEMINISTKINJE: Muškarci su iskrivili islam i lažu o poligamiji i pokrivanju žena

Post by bosnjakinja » 22 Sep 2021, 10:00

animals wrote: 22 Sep 2021, 09:49 Nisam citao Kuran, pa te pitam, jel se spominju zene tamo..
mislim, zasto je Bog odlucio da samo muski imaju privilegiju da uce i
sire slova Bozija..zasto je zene izuzeo..
jel ih ne smatra vrijednim, ili ih je stvorio samo za rasploda..
Spominju se zene ,npr Imas suru po zeni

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: ISLAMSKE FEMINISTKINJE: Muškarci su iskrivili islam i lažu o poligamiji i pokrivanju žena

Post by The 51st State » 22 Sep 2021, 10:03

bosnjakinja wrote: 22 Sep 2021, 09:42
animals wrote: 22 Sep 2021, 09:38

Sta Hadisi...
od Biblije, do danasnji knjiga..
prija samo muski, sad se nadje i pokoja zena..
pa kakav je polozaj zena bio u svijetu, prije samo sto godina, a kamoli prije milenijuma..
Kur’an je slovo Bozije,hadisi ne…ja licno odbacujem hadise jer vidim samo nazadno razmisljanje klasicni patriarhalni tresh
Koliko je Ajsa Poslanikova zena prenjela hadisa, odbacijes li i njij i jeli to "klasicni partrijarhalni tresh?

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests